Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

18 hours ago, jax7480 said:

Ένα ακόμα εμφανίστηκε από το AutoTopNL.

 

 

Δυστυχώς όπως μου είπαν και τα παιδιά που έκαναν τις δοκιμές, οι συνθήκες ήταν πολύ κακές κατά τη διάρκεια των δοκιμών (βρεγμένος δρόμος, πολύ ισχυροί άνεμοι - 100km/h-). To αμάξι ξέρω και έχω δει πως είναι πολύ καλύτερο από τα νούμερα που έβγαλαν. Φυσικά και αυτό που τους ενθουσίασε ιδιαίτερα είναι πως το αυτοκίνητο ήρθε από ταξίδι σχεδόν 3000χλμ, μπήκαν μέσα, έκαναν τις δοκιμές και μετά εμείς θα συνεχίζαμε για βόρεια. Δηλαδή ούτε τα φίλτρα αέρα δεν είχα καθαρίσει για 13.000 χλμ.

Στο ίδιο ταξίδι, όταν γυρνούσα από Γερμανία με ίδια συσκευή:

 

Screenshot_20190311-093813_dragy.thumb.jpg.654a9d42730b0b832046043eba4146e3.jpg

 

 

Πότε θα αγοράσεις κάτι τέτοιο,

https://www.vboxmotorsport.co.uk/index.php/en/products/performance-meters/vbox-sport

για να το δανειστούμε; :p

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει αυτο:

 

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://racing.qstarz.com/Products/LT-6000S.html&ved=2ahUKEwj5tqH7narhAhVrwIsKHT_LDqcQFjAAegQIAhAB&usg=AOvVaw2HqkPMA3UrlHKpeUCdzd9Z

 

Αν σου κάνει.

Επίσης έχω και dragy που μπορώ να το στείλω.

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/29/2019 at 10:42 PM, jax7480 said:

Ένα ακόμα εμφανίστηκε από το AutoTopNL.

 

 

Τούμπανο as always, ειδικά στο roll φαίνεται η δύναμη!! Εν τω μεταξύ κλαίω με τα σχόλια των Ελλήνων απο κάτω που είδαν το "δεν το μπορείς" στο media και έχουν πάθει μερικά εγκεφαλικά  ?

Έγινε επεξεργασία από and64
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν είναι το καλύτερο που μπορεί να γίνει. Αν μπουν παλι τα καλοκαιρινά ελαστικά, ζεστάνει λίγο ώστε να πατάει το αυτοκίνητο σωστά κάτω μια καλή μέτρηση θα είναι κοντά στα 3.1 ίσως και 3.0.

  • Like 3
  • Sad 1
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

μας δουλευεις ουτε με το μηχανακι δε το πιανω αυτο...

 

εντωμεταξυ τι θα γινει με σας ολους? επειδη δεν εχει 400 αλογα το mazdaκι μου δε μου απαντατε για κανα φαναρτζη με καλο βαψιμο? πρεπει να βαλω τουρμπινες πρωτα? :D

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Μερικά απο τα πρωταπριλιάτικα που μ'άρεσαν

 

1. H Jeep θα βγάλει sedan

 

https://www.carscoops.com/2019/04/the-all-new-2019-jeep-sedan-is-the-brands-first-non-crossover/

 

 

2. Seat Arona Copper Edition , γιατί ο μέσος Βρετανός έχει 12,70 λίρες σε ψιλά κατά μ.ο

 

https://www.carscoops.com/2018/04/seats-coin-slotted-arona-copper-edition-not-think/

 

 

seat-arona-copper-edition-april-fools-1-

 

 

κ απο το χώρο των μοτοσυκλετών,

 

3. BMW iRACE με υποβοήθηση για να γράφουν καλούς χρόνους κ οι αρχάριοι

 

https://www.motorcyclenews.com/news/2019/april/april-fools-stories/

 

irace.jpg

 

 

το καλύτερο βέβαια είναι που μου ζητούν 100+ Ε το κομμάτι για βάψιμο , στο αμάξι... κάθε φορά που μου λέει την τιμή γελάω σαν να είναι πρωταπριλιά

 

  • Like 3
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Thresh86 έγραψε:

το καλύτερο βέβαια είναι που μου ζητούν 100+ Ε το κομμάτι για βάψιμο , στο αμάξι... κάθε φορά που μου λέει την τιμή γελάω σαν να είναι πρωταπριλιά

Do it by yourself then ?

Πέρα από την πλάκα, μιλάμε για αρκετές ώρες και τα υλικά κοστίζουν αρκετά, ειδικά αν μιλάμε για βάψιμο ολόκληρου αυτοκινήτου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μικρό περιστατικό 2-3 ημέρες πριν.

 

Στρίβω σε δρόμο δεξιά, στον οποίο όλοι έχουν STOP με αποτέλεσμα να έχω προτεραιότητα. Ο δρόμος αυτός είναι μονόδρομος. Με άλλα λόγια μπαίνεις (θεωρητικά) άνετος και ωραίος. Δεν προλαβαίνω να στρίψω καλά-καλά, από την άλλη πλευρά έρχεται παππούς με εγγόνι (κοντά στα 75 για να είμαι ευγενικός), ανάποδα και με φόρα. Του κορνάρω (τουλάχιστον να περιμένει στο μισό του δρόμου) και δεν σταματάει. Αλλά έρχεται σιγά σιγά σε απόσταση 2 μέτρων και μου λέει "Σε παρακαλώ μπορείς να κάνεις όπισθεν;"

 

Από πίσω εντωμεταξύ, επειδή όλοι έχουν STOP στους άλλους δρόμους, οι άλλοι έρχονται πατημένοι. Που να περιμένουν ότι εγώ θα είμαι σταματημένος επάνω σχεδόν στη στροφή, η οποία λόγω των παρκαρισμένων δεν έχεις ορατότητα.

 

Του λέω Παππού, πας ανάποδα, κάνε όπισθεν γιατί θα γίνει ατύχημα (με πιο επιθετικό τόνο). Να κοιτάω συνεχώς καθρέφτες μην έρθει και κολλήσει κανείς επάνω μου. Ο παππούς έρχεται πιο κοντά, μου λέει "Σε παρακαλώ...". Λες και λόγω ηλικίας πρέπει να δώσω τόπο στην οργή επειδή αντί να κάνει ένα τετράγωνο παραπάνω, μπαίνει ανάποδα σε ημι-κεντρικό δρόμο. Όλο το σκηνικό αυτό μέσα σε 5 λεπτά.

 

Κάνω όπισθεν παρκάροντας ουσιαστικά δίπλα στο πεζοδρόμιο. Περνάει ο Παππούς πίσω μου και γκάζι σφαίρα ΞΑΝΑ ανάποδα στον επόμενο δρόμο. για να βγει εν τέλει στη Δεκελείας. 

 

Παππού ακούς; Αν σε ξαναπετύχω εκεί θα παραγγείλω και σουβλάκια, δεν ξαναφεύγω ΠΟΤΕ. 

  • Like 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα σε αντίστοιχο συμβάν δεν υπήρχε δίλημμα, γιατί ήταν νεότερος και ξεκίνησε τσαμπουκά και μπινελίκια. Τράβηξα χειρόφρενο, βγήκα από το αμάξι, το κλείδωσα και περίμενα να πάρει απόφαση ότι από εκεί δεν περνάει...

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, minast said:

Εμένα σε αντίστοιχο συμβάν δεν υπήρχε δίλημμα, γιατί ήταν νεότερος και ξεκίνησε τσαμπουκά και μπινελίκια. Τράβηξα χειρόφρενο, βγήκα από το αμάξι, το κλείδωσα και περίμενα να πάρει απόφαση ότι από εκεί δεν περνάει...

 

Τσαμπουκά για να περάσει το δικό του. Πόσο κακομαθημένοι έχουμε γίνει και πόσο παρτάκιδες για να εξυπηρετηθούμε εμείς και στα τέτοια μας όλοι οι άλλοι;

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η φάμπρικα με την αντίθετη κίνηση σε μονόδρομο είναι ιστορία των τελευταίων 10 ετών περίπου.  Ενώ υπάρχει σημαντικό ποσοστό οδηγών που έχει βελτιώσει την συμπεριφορά του σε σχέση με 20-30 χρόνια πριν, δυστυχώς εξίσου σημαντικό ποσοστό έχει αποχαλινωθεί πλήρως σε ο,τιδήποτε θεωρούν  (στο άδειο κεφάλι τους) «χαμηλής επικινδυνότητας.» Στους μονόδρομους ιδιαιτέρως σε περιοχές που υπήρχε μια μικρή έστω κίνηση τα πράγματα είναι χειρότερα από ποτέ. Παρομοίως στο να καβαλάνε μεσαίο διάζωμα και να αλλάζουν κατεύθυνση σε δρόμους που δεν υπάρχουν ψηλές μπάρες. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.