Jump to content


Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

On 11/11/2016 at 1:25 ΜΜ, το μέλος konnos έγραψε:

Αν σας βγάλει ο δρόμος από Λάρισα, περάστε απ το κέντρο και ζητήστε ψητοπωλείο Αδάμος για αρνάκι στη σούβλα και κεμπάπ...

Καίρια και εύστοχη η παρέμβασή σου. Τέτοιους χρήστες χρειαζόμαστε στο TheLab.  Καλώς ήρθες.

Έγινε επεξεργασία από vic
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Η προεδρία του Τραμπ μπορεί να αξίζει 14 δισ. δολάρια για τον προβληματικό δανειστή του

Παράθεση

 

Η εκλογή του Ντόναλντ Τραμπ έχει πιθανόν δώσει μια τεράστια σανίδα σωτηρίας στη Deutsche Bank, τη γερμανική χρηματοοικονομική εταιρεία που πρόσφατα βρέθηκε αντιμέτωπη με φήμες ότι θα πρέπει να πληρώσει ένα πρόστιμο 14 δισεκατομμυρίων δολαρίων στο υπουργείο Δικαιοσύνης για τις παραβιάσεις στα στεγαστικά δάνεια που σχετίζονται με την οικονομική κρίση

Αυτή η σύγκρουση συμφερόντων είναι μια από τις αναρίθμητες που σχετίζονται με τον Τραμπ, καθώς αφήνει πίσω του τη ζωή της παρανομίας και γίνεται ο ανώτατος λειτουργός της χώρας. Ενώ το υπουργείο Δικαιοσύνης είναι τυπικά ανεξάρτητο από τον Λευκό Οίκο, χρειάστηκε να σταματήσω να γράφω αυτήν την πρόταση από το πολύ γέλιο. Ο Τραμπ θα μπορούσε εύκολα να κινηθεί έτσι ώστε να προστατέψει τις προσωπικές επενδύσεις του βοηθώντας τον επιχειρηματικό συνεργάτη του, τη Deutsche Bank.

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν οι μαμάδες του φουμπού, που δεν δίνουν φάρμακα και δεν κάνουν εμβόλια, υπάρχουν κι αυτοί που τα κατεβάζουν λες και είναι καραμέλες. Και δεν ακούνε, όχι εσένα, που ας πούμε δεν έχεις σπουδάσει σχετικά, αλλά ούτε τους φαρμακοποιούς ή τους γιατρούς τους...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι φαρμακοποιοί, που κόπτονται ότι δεν τους δίνουμε σημασία, γιατί πουλάνε αντιβιοτικά και άλλα φάρμακα χωρίς συνταγή; Δε θα έπρεπε να διώχνουν τους αδαείς που πάνε μόνοι τους και ζητάνε ό,τι θέλουν; Είναι τεράστια υποκρισία να βγαίνουν και να διαμαρτύρονται, λες και τα αντιβιοτικά πουλιούνται στα περίπτερα.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, acct said:

Οι φαρμακοποιοί, που κόπτονται ότι δεν τους δίνουμε σημασία, γιατί πουλάνε αντιβιοτικά και άλλα φάρμακα χωρίς συνταγή; Δε θα έπρεπε να διώχνουν τους αδαείς που πάνε μόνοι τους και ζητάνε ό,τι θέλουν; Είναι τεράστια υποκρισία να βγαίνουν και να διαμαρτύρονται, λες και τα αντιβιοτικά πουλιούνται στα περίπτερα.

Δεν συμφωνώ με αυτό γιατί έχω ζήσει για χρόνια την απέναντι πλευρά, να μην μπορείς να αγοράσεις φάρμακα που χρειάζονται συνταγή. Σχεδόν όλα τα φάρμακα χρειάζονται συνταγή, οπότε δεν μπορείς να αγοράσεις φάρμακα. Το ελληνικό σύστημα φαρμακοποιών/φαρμακείων είναι elegant, με το σκεπτικό ότι έχεις προσωπική εξυπηρέτηση, καλές τιμές και πολλές φορές μπορούν να σου προτείνουν λύσεις.

 

Δεν χαπακώνομαι, αλλά στην Αγγλία δεν μπορούσα να αγοράσω, πλην αντιβιωτικών:

Norgesic, Ponstan, Xefo, Zandac κλπ.

 

Γιατί υπάρχει και η άλλη αλήθεια που δεν λέγεται, άλλο να προλάβεις μια λοίμωξη στην αρχή, άλλο να είσαι με 39 πυρετό και εισαγωγή στο νοσοκομείο όταν τελικά αποφασίσουν να σου χορηγήσουν αντιβιοτικά (βρετανικό σύστημα). 

 

Οι συνέπειες της παράλογης χρήσης αντιβιωτικών είναι όντως τραγικές, οπότε θα μπορούσαν να περιορίσουν αρκετά τη χρήση τους. Είναι κοινός τόπος όχι μόνο στην Ελλάδα (και στην Ιταλία για παράδειγμα ισχύει το ίδιο) ότι γίνεται κατάχρηση, μιας και δεν μπορεί ο γιατρός πολλές φορές να διακρίνει εάν πρόκειται για βακτηριακή ή ιογενή λοίμωξη, μιας και τα συμπτώματα είναι κοινά, και οι ιστολογικές εξετάσεις και στοιχίζουν και αργούν. 

 

Το πιο ανησυχητικό βίντεο που έχω δει πάντως τα τελευταία χρόνια είναι αυτό:

http://www.sciencealert.com/watch-this-amazing-video-shows-evolution-happening-in-just-days

 

άλλο ένα ξερό εξελίσσονται ( = σε 50 χρόνια) άλλο να συνειδητοποιείς ότι είναι δυνατόν να εξελίξουν ανοσία σε 10 μέρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@sotiris μη γελιόμαστε, το τωρινό σύστημα προσωπικά με βολεύει ιδιαίτερα, όπως και κάθε σώφρονα άνθρωπο που κάνει λελογισμένη χρήση φαρμάκων. Αν χρειάζεσαι κάποιο σκεύασμα αποφασίζεις αν η διαφορά του κόστους από τη συμμετοχή αξίζει το χρόνο σου και ανάλογα επιλέγεις αν θα πας σε γιατρό για να στο γράψει. Παράλληλα, έχεις άμεση και ταχεία πρόσβαση στο φάρμακό σου.

 

Όμως, ποτέ δε με έχει σταματήσει φαρμακοποιός για να με ενημερώσει ή να με ρωτήσει οτιδήποτε όταν αγοράζω συνταγογραφούμενο φάρμακο χωρίς συνταγή. Ακόμη περισσότερο, δεν έχω δει να έχει πει κουβέντα σε άνθρωπο που αγόρασε 10 κουτιά παρακεταμόλη μαζεμένα (μη συνταγογραφούμενο, αλλά επικίνδυνο σε μεγάλες δόσεις).

 

Οπότε, είναι παράδοξο να κόπτονται ξαφνικά οι φαρμακοποιοί για την κατάχρηση φαρμάκων, όταν τα καταστήματά τους έχουν και με δική τους ευθύνη καταστεί σούπερ-μάρκετ, παροπλίζονας την επιστημονική και επαγγελματική τους κατάρτιση.

 

Όσο για το βίντεο:

:D

Link to comment
Share on other sites

Και μια και μιλάμε για ιατρικά θέματα, ας πούμε και ένα καλό. Περιμένω δυο μέρες μπας και το πιάσει καμιά ελληνική σελίδα, αλλά ασχολούνται ακόμη με τον Ομπάμα. ;)

 

https://www.rt.com/news/367110-antibody-neutralizes-hiv-strains/

Quote

An antibody from an HIV-infected person has successfully neutralized 98 percent of HIV isolates tested, including the lion’s share of strains resistant to other antibodies of the same class, US scientists have found.

 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, acct said:

@sotiris μη γελιόμαστε, το τωρινό σύστημα προσωπικά με βολεύει ιδιαίτερα, όπως και κάθε σώφρονα άνθρωπο που κάνει λελογισμένη χρήση φαρμάκων. Αν χρειάζεσαι κάποιο σκεύασμα αποφασίζεις αν η διαφορά του κόστους από τη συμμετοχή αξίζει το χρόνο σου και ανάλογα επιλέγεις αν θα πας σε γιατρό για να στο γράψει. Παράλληλα, έχεις άμεση και ταχεία πρόσβαση στο φάρμακό σου.

 

Όμως, ποτέ δε με έχει σταματήσει φαρμακοποιός για να με ενημερώσει ή να με ρωτήσει οτιδήποτε όταν αγοράζω συνταγογραφούμενο φάρμακο χωρίς συνταγή. Ακόμη περισσότερο, δεν έχω δει να έχει πει κουβέντα σε άνθρωπο που αγόρασε 10 κουτιά παρακεταμόλη μαζεμένα (μη συνταγογραφούμενο, αλλά επικίνδυνο σε μεγάλες δόσεις).

 

Οπότε, είναι παράδοξο να κόπτονται ξαφνικά οι φαρμακοποιοί για την κατάχρηση φαρμάκων, όταν τα καταστήματά τους έχουν και με δική τους ευθύνη καταστεί σούπερ-μάρκετ, παροπλίζονας την επιστημονική και επαγγελματική τους κατάρτιση.

 

Μάλλον δεν έχεις πάει σε φαρμακείο στην Αγγλία για να καταλάβεις τι θα πει supermarket :p 

Το Boots λοιπόν που είναι το #1 franchise αγγλικών φαρμακείων (ανεξάρτητο άντε να έχω δει άλλο 1 στα 4 χρόνια) έχει:

1. Σάντουιτς / νερά / κόκα κόλες / κλπ. (πας φαρμακείο και σε πιάνει μια λιγούρα ρε παιδί μου)

2. Τεράστια ποικιλία σε βιταμίνες / ξυριστικά / σαμπουάν / ηλεκτρικές οδοντόβουρτσες / σεσουάρ κλπ.

3. Απίστευτα μικρή ποικιλία σε μη συνταγογραφούμενα φάρμακα μιας και πρακτικά ελάχιστα είναι μη συνταγογραφούμενα και ακόμη χειρότερα μιλάμε για γελοιότητες, τύπου τα χάπια παρακεταμόλης 1 g είναι συνταγογραφούμενα ενώ των 500 mg είναι μη συνταγογραφούμενα, λες κι αν πάρεις 2 χάπια έχει διαφορά από το αν πάρεις 1.

4. Τον πάγκο με τα prescription medicines. Εκεί έχει όλα τα συνταγογραφούμενα φάρμακα, μόνο που δεν έχεις πρόσβαση. Και πρόσεξε, δεν σου λέω αντιβίωση, πέρυσι είχα πιαστεί (κλασσικό τυπικό πιάσιμο) και δεν μου περνούσε με τίποτα. Πήγα λοιπόν στο Boots, ζήτησα τον υπεύθυνο φαρμακοποιό να μου δώσουν ένα ισοδύναμο του Norgesic (το οποίο είναι 400 mg παρακεταμόλη και ένα μυοχαλαρωτικό 10-15 mg). Ο υπεύθυνος φαρμακοποιός ούτε καν που μου μίλησε (είχε άλλες ασχολίες) και απλά η υπάλληλος μου πρότεινε παρακεταμόλη ή ιβουπροφένη. Έφερα Norgesic με DHL next day και μου στοίχισε 40 ευρώ. Σημειωτέον χρειάστηκα 2 χάπια για να μου περάσουν εντελώς τα συμπτώματα και 1 βδομάδα ταλαιπωριόμουν με ό,τι πρωτόγονα μέσα υπήρχαν, έμπλαστρα, ξε-έμπλαστρα κλπ. Θα μου πεις γιατί δεν πήγαινες στο γιατρό... γιατί ο γιατρός συνήθως θέλει ραντεβού (ακόμη και ο οικογενειακός), και όταν είσαι καινούριος σε κάποιο μέρος υπάρχει γραφειοκρατία. Κάποια walk-in NHS κέντρα προφανώς τα είχαν κλείσει λόγω μικρής πόλης, οπότε αναγκαστικά μένεις ξεκρέμαστος. Εάν δε χρειάζεσαι κάποιο συνταγογραφούμενο, προφανώς το πληρώνεις εξ ολοκλήρου αν έχιες κανονικό μισθό, και η τιμή του συνήθως είναι πολύ πιο πάνω από την Ελληνική. Είχα χρειαστεί ένα σιρόπι Nystamicin χαρακτηριστικά το οποίο είχε 10 λίρες τα 100 ml και στην Ελλάδα είχε 5 ευρώ τα 200ml ή κάτι αντίστοιχο.

Απ'την άλλη μια φορά που χρειάστηκα αντιβίωση για πρησμένους λεμφαδένες από δόντι, αναγκάστικα να πάω στο Dental Practise στο οποίο πλήρωσα περίπου 100-120 λίρες για να πάρω Amoxil (έκτακτο ραντεβού 30 λίρες / επίσκεψη 30 λίρες / αντιβίωση 5-10 λίρες / προκαταβολή επόμενης επίσκεψης τα υπόλοιπα).

 

Ο κυριότερος λόγος που δεν θέλω να ξαναπάω Αγγλία είναι αυτό το σύστημα υγείας. Οπότε όταν ακούω το Βλακ-Άδωνι να μου λέει για οικογενειακό γιατρό και ότι έτσι θα μου λυθούν τα προβλήματα, κρατάω πολύ μικρό καλάθι. Σου λέω μόνο τα δικά μου, έχω άπειρες περιπτώσεις φίλων μου με απίστευτα τραγελαφικά προβλήματα τύπου να γκουγκλάρουν στη reception στο νοσοκομείο για την πάθηση. 

 

10000000 φορές το ελληνικό φαρμακείο και ας φαρμακώνονται με ντεπόν οι γεροντοκόρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.