Jump to content


Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

τι προσπαθούσαν να κάνουν οι μπάτσοι τη 17η Νοέμβρη; Είχες κατέβει; Τις τζαμαρίες σε πολυκατοικίες στα Εξάρχεια, πάντως, δεν τις κατέβασαν αναρχικοί/αντιεξουσιαστές. Θες να μαντέψεις ποιοι τις έσπασαν;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί τέτοια προσπαθούσαν να αποτρέψουν οι μπάτσοι την 17η Νοέμβρη

Zong!

Την 17 Νοέμβρη, με την επίθεση σε απλό κόσμο στην πορεία λίγο δύσκολο. Ούτε κουκούλες φόραγαν ούτε γενικά ήταν έτοιμοπόλεμοι.

3 μέρες πριν, στο πολυτεχνείο, πάλι δύσκολο, πάλι δεν υπήρχαν κουκούλες και μολοτωφ, και πάλι ήξεραν σε τι την έπεφταν, σε φοιτήτες που πήγαιναν σε συνέλευση την επεσαν.

Σήμερα (δεν ξέρω τι έγινε ακόμα) που ήξεραν τι κόσμος θα είναι και που θα είναι, σήμερα δεν κατάφεραν να τους απαυτωσουν προληπτικά? Έχεις σκεφτεί ποτέ την περίπτωση να προσπαθούν να γίνοντε επεισόδια για ευνόητους πολιτικούς λόγους?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η ΠΑΕ ΑΕΚ δημοσίευσε στο σάιτ της την αίτηση ακύρωσης προς το ΣτΕ, του νόμου 4277/2014, για το χτίσιμο του γηπέδου της ΑΕΚ. Χωρίς να αφαιρέσει τα στοιχεία των αιτούντων. Ονοματεπώνυμο & διεύθυνση οικίας, φόρα παρτίδα. Με δεδομένα περιστατικά όπως αυτό και αυτό, θα έχει ενδιαφέρον να δούμε αν θα γίνει κάτι στους 17 που υπογράφουν την αίτηση. Αν, χτύπα ξύλο, γίνει τίποτα, δεν πιστεύω να κατηγορήσουν τον φίλο του Αντωνάκη για ηθική αυτουργία;;;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τώρα για να καταλάβω. Όσοι δλδ έχουμε την πατρίδα σε υψηλή θέση στο σύστημα αρχών μας, πάει να πει ότι έχουμε και απο μια χατζάρα έτοιμη για να σφάξουμε στο τσακίρ κέφι και κανα αράπη / αλβανό / τούρκο whatevah? Τι σοι ιδεολογικό νταβατζιλίκι είναι αυτό; Και ύστερα σας ενοχλεί και καταγγέλλετε ως ισοπεδωτικό και ψευδές όταν ο ΧΨ δεξιός λέει ότι όλα τα ορφανά του Στάλιν απο ΔΗΜΑΡ και Σφυριζα μέχρι ΚΚΕ, Ανταρσύες, Αναρχικούς και ότι άλλα σκ@τα έχει πιο αριστερά υγραίνονται στο φλερτ με την τρομοκρατία.

 

Καλά καλά. Την πατρίδα την έχετε (όχι απαραίτητα εσύ προσωπικα αλλά γενικά ότι υπάρχει απο ΝΔ και προς τα δεξιά) υψηλά στο..λόγο σας , γιατι για το σύστημα αξιών δεν είμαι σίγουρος.

 

Μία απλή αναγνωση της ιστορίας θα σου δείξει ότι σε αυτή τη χώρα οι "πολιτικοι" πρόγονοι της αριστεράς ευρίτερα (αυτούς που αποκαλείς ορφανά του Στάλιν) πολέμησαν για την πατρίδα και την ελευθερία συγκροτώντας το Εθνικό Απελευθερωτικό Μέτωπο τη στιγμή που οι έχοντες την πατρίδα "υψηλά στο σύστημα αρχών τους" ακολουθούσαν τις διαταγές ανακωχής με τον κατακτητή ενώ ταυτόχρονα τους απασχολούσε πώς θα αντιμετωπίσουν τον εσωτερικό εχθρό  (δηλαδή την μεγαλύτερη οργάνωση της Αντίστασης !) (εν καιρό πολέμου με Γερμανούς)

 

Ετσι και σήμερα οι "πατριώτες" ..στα λόγια έχουν παραδώσει την εθνική κυριαρχία (γιατι την έχουν ψηλά φαίνεται στο σύστημα αξιών τους) έξω ξεπουλώντας την περιουσία του λαού ενώ ταυτόχρονα τους απασχολέι πώς θα αντιμετωπίσουν τα ορφανά που υγραίνονται με το φλέρτ με την τρομοκρατια.

 

Να τα βράσω τα "πατρίς θρησκεία οικογένεια " μετά, τη συγκάληψη των "φασιστών" μέσα στην αστυνομία σήμερα (που κ@υλώνουν με τους ναζίδες που ΚΑΙΓΑΝ την πατρίδα τους την ίδια), και τη "Νέα Ελλάδα" που θα εχει καλοκαίρι (αλήθεια στο καλοκαίρι του Σαμαρά καμια παραλία θα έχει ή θα τις έχουμε ξεπουλήσει όλες?)

 

Δε χρειάζεται να "μιλάμε για πατρίδα και να μας φεύγει η ...κούραση" για να είμαστε πατριώτες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλά καλά. Την πατρίδα την έχετε (όχι απαραίτητα εσύ προσωπικα αλλά γενικά ότι υπάρχει απο ΝΔ και προς τα δεξιά) υψηλά στο..λόγο σας , γιατι για το σύστημα αξιών δεν είμαι σίγουρος.

 

Μία απλή αναγνωση της ιστορίας θα σου δείξει ότι σε αυτή τη χώρα οι "πολιτικοι" πρόγονοι της αριστεράς ευρίτερα (αυτούς που αποκαλείς ορφανά του Στάλιν) πολέμησαν για την πατρίδα και την ελευθερία συγκροτώντας το Εθνικό Απελευθερωτικό Μέτωπο τη στιγμή που οι έχοντες την πατρίδα "υψηλά στο σύστημα αρχών τους" ακολουθούσαν τις διαταγές ανακωχής με τον κατακτητή ενώ ταυτόχρονα τους απασχολούσε πώς θα αντιμετωπίσουν τον εσωτερικό εχθρό  (δηλαδή την μεγαλύτερη οργάνωση της Αντίστασης !) (εν καιρό πολέμου με Γερμανούς)

 

 

TI ΣΚΑΤΑ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΦΡΟΝΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?

 

Θα τρελάθώ.

 

Δηλαδή εγώ αν αριστέριζα πιο πολύ στις πεποιθήσεις μου ΔΕΝ θα αγαπούσα την πατρίδα μου?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

TI ΣΚΑΤΑ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΦΡΟΝΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?

 

Θα τρελάθώ.

 

Δηλαδή εγώ αν αριστέριζα πιο πολύ στις πεποιθήσεις μου ΔΕΝ θα αγαπούσα την πατρίδα μου?

 

εμφυλιακά και μετεμφυλιακά κατάλοιπα είναι αυτά. Οι κομμουνιστοσυμμορίται και οι χίτες, κλπ κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

TI ***** ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΦΡΟΝΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?

 

Θα τρελάθώ.

 

Δηλαδή εγώ αν αριστέριζα πιο πολύ στις πεποιθήσεις μου ΔΕΝ θα αγαπούσα την πατρίδα μου?

 

Υπάρχει μία άποψη που (κρυφο)αφήνει να εννοηθεί ότι η αριστερά δεν τα πάει καλά με την εννοια της πατρίδας. Σκοπός του πόστ μου ήταν να δείξω ότι αυτή η άποψη που θέλει πιο πατριώτες αυτούς που την εκφέρουν είναι όχι απλά παράλογη αλλά και ιστορικά ανακριβής κατά τη γνώμη μου.

 

Δεν είπα ότι ο απλός ανθρωπάκος που το ρίχνει ΝΔ επειδή φοβάται μη φύγει απο το ευρώ και καταστραφεί θα κλάσει την πατρίδα του αλλά αναφέρθηκα σε ευρύτερους πολιτικούς χώρους . Επομένως δεν αναφέρομαι ατομικά στο καθένα για να μιλάμε για φρονήματα. Ελπίζω τώρα να έγινε σαφές

Link to comment
Share on other sites

TI ΣΚΑΤΑ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΦΡΟΝΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?

 

Θα τρελάθώ.

 

Δηλαδή εγώ αν αριστέριζα πιο πολύ στις πεποιθήσεις μου ΔΕΝ θα αγαπούσα την πατρίδα μου?

Για πήγαινε στο twitter να δηλώσεις αριστερός και ότι αγαπάς τη πατρίδα να σε περιλάβει το δημοκρατικό μπλοκ :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μία άποψη που (κρυφο)αφήνει να εννοηθεί ότι η αριστερά δεν τα πάει καλά με την εννοια της πατρίδας. Σκοπός του πόστ μου ήταν να δείξω ότι αυτή η άποψη που θέλει πιο πατριώτες αυτούς που την εκφέρουν είναι όχι απλά παράλογη αλλά και ιστορικά ανακριβής κατά τη γνώμη μου.

 

Δεν είπα ότι ο απλός ανθρωπάκος που το ρίχνει ΝΔ επειδή φοβάται μη φύγει απο το ευρώ και καταστραφεί θα κλάσει την πατρίδα του αλλά αναφέρθηκα σε ευρύτερους πολιτικούς χώρους . Επομένως δεν αναφέρομαι ατομικά στο καθένα για να μιλάμε για φρονήματα. Ελπίζω τώρα να έγινε σαφές

 

 

ανασκαλεύοντας την μνήμη μου, έρχονται 2 τρανταχτά παραδείγματα που εξηγούν την επκρατούσα αντίληψη. Το ένα είναι οι συνέπειες του σύμφώνου  Ρίπεντροπ - Μολότωφ στη χώρα, και το άλλο το εξώφυλλο του Ριζοσπάστη με επικεφαλίδα την σλαβικότητα της μακεδονίας. Εκτός και αν ο συγκεκριμένος χώρος δεν ανήκει στην αριστερά, οπότε να το ξανασυζητήσουμε. Μέχρι τότε και σαν άσκηση παρατηρητικότητας σε καλώ να επισκεφθείς τη σελίδα της ΑΝΤΑΡΣΥΑ και να εντοπίσεις πόσες φορές υπάρχει η λέξη ''Εθνικός - Εθνικά'', ή ''κρατικός''. Δεν ξέρω πως νοεείται αγάπη ή εστω ειλικρινές και ανιδιοτελές ενδιαφέρον για κάτι που δεν το μνημονεύεις καθόλου. 

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

Μην παρεξηγήσετε την αφελή μου παρέμβαση, αλλά νομίζω όλοι έχουν πει τουλάχιστον από μία φορά την άποψή τους. Δεν επιστρέφουμε στις ειδήσεις?

 

Αφού λοιπόν παρακάμψω επιδει(η)κτικά όλα τα σχετικά με τρόικες και λοιπά εμπρηστικά νέα, ορίστε:

1. Πώς θα έρθουν οι εξωγήινοι στη Γη:

Ιαπωνικός κυνηγός αστεροειδών αναχώρησε για το στόχο

2. Τι θεωρούν "αναχαίτιση" οι βόρειοι συνάδελφοί μας :)

Θρίλερ στον αέρα: Παρολίγο σύγκρουση F-16 με ρωσικό

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@3likos, Χαίρομαι που κατάλαβες πως το "ξέσπασμα" δεν ήταν προσωπικό, απλά ήταν μια γνήσια απορία. 

 

Τους ευρύτερους πολιτικούς χώρους προσωπικά τους κάνω κακά γιατί η ανάμειξη τους με τον στρατό, τον έχει κάνει κωλοχανείο. 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μία άποψη που (κρυφο)αφήνει να εννοηθεί ότι η αριστερά δεν τα πάει καλά με την εννοια της πατρίδας. Σκοπός του πόστ μου ήταν να δείξω ότι αυτή η άποψη που θέλει πιο πατριώτες αυτούς που την εκφέρουν είναι όχι απλά παράλογη αλλά και ιστορικά ανακριβής κατά τη γνώμη μου.

Δεν είπα ότι ο απλός ανθρωπάκος που το ρίχνει ΝΔ επειδή φοβάται μη φύγει απο το ευρώ και καταστραφεί θα κλάσει την πατρίδα του αλλά αναφέρθηκα σε ευρύτερους πολιτικούς χώρους . Επομένως δεν αναφέρομαι ατομικά στο καθένα για να μιλάμε για φρονήματα. Ελπίζω τώρα να έγινε σαφές

Δε χρειάζεται πάντως να πας πολύ μακρυά. Δες εδω μέσα ποιοι βγάλατε φλύκταινες με τη λέξη πατρίδα και τι πολιτικής απόχρωσης είστε. Αν λοιπόν οι αριστεροί πιστεύετε οτι ολο αυτό το πράγμα ειναι απλα ένα σκεύασμα και δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, ε μην κάνετε οτι περνάει απο το χέρι σας για να το καλλιεργείτε.

Επίσης δε φταίει ο ΧΨ δεξιός αν πιστεύει οτι την έχετε γραμμένη την πατρίδα όταν βουλευτές της αριστεράς βγαίνουν και λένε @@ για τη Μακεδονία. Και για να σε προλάβω, η ιστορία ενδεχομένως να δείξει οτι ο Σαμαρας ως ΥΠΕΞ έκανε μεγαλύτερο κακό στη Μακεδονία απο τον κάθε Παπαρουπα και τις μ@λακιες που λέει. Αλλα απο τη μια έχεις μια δέσμη ενεργειών που δεν ξέρεις πως θα εξελιχθούν και απο την άλλη έχεις έναν ηλιθιο που βγαίνει και κανει δηλώσεις. Η μια νεολαία κόμματος που κανει "εκδρομή στη Μακεδονία"

Τέλος Καμμενος και Τσιπρας έχουν διαφορετική άποψη για τα εθνικά θέματα. Το έχουν πει και οι ίδιοι αλλα δεν έχουν πει σε τι διαφωνούν ακριβώς. Μου φαίνεται παράξενο 2 κόμματα της ίδιας χώρας να έχουν τόσο μεγάλες διάφορες στα εθνικά ώστε αυτό να αποτελεί deal breaker. Και πριν πεις οτι δεν εισαι ΣΥΡΙΖΑ και στα @@ σου ο Τσιπρας απλα να σου πω οτι ΟΚ αλλα αυτή τη στιγμή το συγκεκριμένο κόμμα ειναι το μεγαλύτερο της αριστεράς και άρα χαρην ευκολίας το χρησιμοποιώ σαν αντιπροσωπευτικό δείγμα.

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

 

Με έκπληξη (ή μάλλον όχι και τόση) παρατηρώ τις τελευταίες μέρες τον κόσμο να υστεριάζει πάνω στο δράμα του Νίκου Ρωμανού, και να πλέκει με περισσό ζήλο ένα περίτεχνο επαναστατικό κέντημα εξ αφορμής του, που ειλικρινά με κάνει να αναρωτιέμαι αν οι γύρω μου ξέχασαν πως πρόκειται για καταδικασμένο και αμετανόητο εγκληματία που έχει εκτίσει ελάχιστη απ’ την ποινή του. Η σκέψη δε, ότι ίσως και να το γνωρίζουν καλά αυτό, αλλά να μην έχουν πρόβλημα να κυκλοφορεί ανάμεσά τους ένας επικίνδυνος άνθρωπος που καίει, σπάει, πυροβολεί, γαμάει και δέρνει επειδή, παρά τον ακραίο ιδεαλισμό του, κατά βάθος είναι ψυχούλα μωρέ, με ανησυχεί ακόμα περισσότερο. Κι επειδή ξέρω τον αντιδραστικό τρόπο που λειτουργεί η ελληνική σκέψη, ΝΑΙ, γνωρίζω ότι υπάρχουν αναρίθμητοι εγκληματίες εκτός φυλακής, λιγότερο, εξίσου ή και περισσότερο επικίνδυνοι από τον Νίκο Ρωμανό, όπως επίσης ξέρω ότι χαίρουν ασυλίας κι ότι δεν πρόκειται να συλληφθούν ποτέ. Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως συναινώ στην χορήγηση άδειας σε ένα τόσο αντικοινωνικό άτομο, ούτε ότι βρίσκω έστω ένα ψήγμα λογικής στην ηρωοποίησή του, επειδή τα εγκλήματά του (κατά τη γνώμη του) έχουν αγνό ιδεολογικό υπόβαθρο. Αν γίνεται, παρακαλώ να μπουν φυλακή όλοι όσοι παρανομούν σε τέτοιο βαθμό. Προφανώς δεν γίνεται, γιατί δεν ζούμε στον κόσμο της Barbie fairytopia. Δεν θα καταργήσουμε, όμως, την έννοια της ποινής εν όλω, επειδή κάποιοι καταφέρνουν να την αποφύγουν.

Τα δικαιώματα του φυλακισμένου (όσα δηλαδή δεν του έχουν αποστερηθεί εκ του νόμου) εννοείται πως είναι αναφαίρετα και αδιαπραγμάτευτα, και κάθε λογικό άτομο συμφωνεί με αυτό. Το δικαίωμα του Ρωμανού στην εκπαίδευση δεν πρέπει να παραβιαστεί, λοιπόν, με κανέναν τρόπο. Ωστόσο, δεν πιστεύω να διανοείται κανείς ότι ένας καταδικασμένος εγκληματίας μπορεί να σουλατσάρει στο Πανεπιστήμιο ανενόχλητος, να παρακολουθεί μαθήματα με τους άλλους, να δίνει εξετάσεις, να πίνει καφέ με την παρέα του και γενικά να ζει τη φοιτητική του ζωή σα να μην τρέχει τίποτα. Γιατί τρέχουν πολλά. Κυρίως το ποινικό του μητρώο. Να σπουδάσει, επομένως, να μεγαλουργήσει ακαδημαϊκά αν θέλει, αλλά εξ αποστάσεως. Ή με όποιον τρόπο κρίνουν πρόσφορο ο νόμος και το δικαστήριο για ένα άτομο που εκ των πραγμάτων τελεί υπό ειδικό νομικό καθεστώς. Το ότι υφίσταται τις συνέπειες του εγκλήματός του δεν συνιστά “εκδίκηση”, όπως άκουσα πολλούς να λένε κατά την εκφορά των μελοδραματικά παραπειστικών τους σοφισμάτων. Είναι η ουσία της ποινικής κύρωσης.

Άκουσα τρελά πράγματα αυτές τις μέρες, και διάβασα κι άλλα, ακόμη πιο εξωφρενικά για αυτή την υπόθεση, μέχρι και ότι “Δεν χρωστάει ο Νίκος Ρωμανός στην κοινωνία, αλλά η κοινωνία σε αυτόν”. Είμαστε με τα καλά μας; Ο Νίκος Ρωμανός είναι ένα παιδί, του οποίου ο κολλητός δολοφονήθηκε μπροστά του από έναν νοσηρά διαταραγμένο αστυνομικό. Τελεία. Τίποτα περισσότερο – τίποτα λιγότερο. Δεν είναι σύμβολο, δεν είναι ήρωας, είναι απλώς ένα παιδί που του συνέβη κάτι αισχρό στην εφηβεία του και κατόπιν, μπλέκοντας τη νεανική του επιπολαιότητα με την ιδεολογική του ακροβασία, πήρε τον νόμο στα χέρια του. Με αποτέλεσμα να μπει φυλακή. Και τώρα κάνει απεργία πείνας για να του χορηγηθεί εκπαιδευτική άδεια που ο εισαγγελέας δεν εγκρίνει. Και είναι λογικό να μην την εγκρίνει, γιατί ο Ρωμανός είναι επικίνδυνος και δεν έχει δείξει ίχνος μεταμέλειας. Λυπάμαι που κάνει απεργία πείνας, εύχομαι ο εντυπωσιακός ζήλος του να συνδέεται όντως με τη δίψα του για μάθηση, αλλά δεν θα τον χρίσω κοινωνικό αγωνιστή επειδή εκβιάζει το δικαστήριο σκοτώνοντας τον εαυτό του.

Σε τελική ανάλυση, οι αυτοκτονικές τάσεις του Ρωμανού, όποιο κι αν είναι το ιδεολογικό περίγραμμά τους και ανεξάρτητα από την πολιτική τους ατζέντα, δεν λύνουν κάποιο πρόβλημα (αν υποθέσουμε ότι υπάρχει). Είναι εκδηλώσεις ψυχικής ανισορροπίας και ακραίου ναρκισσισμού. Και ελπίζω να μην του στερήσουν τη ζωή του, γιατί θα είναι πραγματικά άδικο και κρίμα. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν κοινωνικό πρόβλημα ούτε και πρέπει να τις αφήνουμε να χειραγωγούν μια ολόκληρη κοινή γνώμη.

 

Ρίχτε μια ανάγνωση ενός 1% που δεν παίρνει π***ς στον κ. Ρωμανό 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αναληθές?

Το ότι ο Ρωμανός δεν έχει καταδικαστεί για κανένα κάψιμο, σπάσιμο, πυροβολισμό, γ@μησι και δερσιμο, και κανένας δεν του πλεκει περίτεχνο επαναστατικό κέντημα. (μόνο η αναρχία το κάνει αυτό, και η άποψη της δεν προβάλλεται από κανένα ΜΜΕ εκτός των γνωστών αναρχικοsite) Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αναληθές?

ένας επικίνδυνος άνθρωπος που καίει, σπάει, πυροβολεί, γαμάει και δέρνει

 

...Δεν θα γίνω μπαλωματής και γεφυροποιός ώστε να θεραπεύσω τα κενά και τις πλημμέλειες της προδικασίας, αστυνομικής και ανάκρισης... Πρώτη φορά βλέπω ληστεία που να αφήνουν τους ομήρους ελεύθερους, κατά δε την καταδίωξη, ενώ είχαν το επάνω χέρι διαθέτοντας βαρύ οπλισμό, ούτε πυροβόλησαν τους αστυνομικούς που τους καταδίωκαν ούτε χρησιμοποίησαν τον όμηρο σαν ασπίδα για να διαφύγουν...

...από κανένα στοιχείο δεν μου προκύπτει ότι αποδεικνύεται η κατηγορία για συγκρότηση και ένταξη σε τρομοκρατική ομάδα...

 

Μάντεψε ποιος το είπε, και που. Δεν είχε πάρει γνωμοδότηση από τον άρη τον αλεξανδρή πρώτα, βέβαια...

 

και

 

Σε τελική ανάλυση, οι αυτοκτονικές τάσεις του Ρωμανού, όποιο κι αν είναι το ιδεολογικό περίγραμμά τους και ανεξάρτητα από την πολιτική τους ατζέντα, δεν λύνουν κάποιο πρόβλημα (αν υποθέσουμε ότι υπάρχει). Είναι εκδηλώσεις ψυχικής ανισορροπίας και ακραίου ναρκισσισμού.

 

Η γενική γιατρός – αναισθησιολόγος, γιατρός των κρατουμένων πείνας, Λίνα Βεργοπούλου και μητέρα του απεργού πείνας Ανδρέα-Δημήτρη Μπουρζούκου αναφέρθηκε στην απεργία πείνας, ως επιλογή και «συνειδητή απόφαση» και στις συνέπειές της. Συγκεκριμένα για τον Νίκο Ρωμανό, είπε πως δεν είναι καλή η κατάσταση της υγείας του και πως μετά την ψυχιατρική εξέταση, στην οποία αυτός υποβλήθηκε, διαπιστώθηκε πως «δεν έχει αποκλίνουσα συμπεριφορά, δεν είναι ούτε οργισμένος. Είναι πολιτικός κρατούμενος».

 

http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=373237&catID=3

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.