Jump to content


Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

5 hours ago, ΓιαγκΤ said:

καλό και σωστό το γενικότερο sentiment, αλλά γράφει και πίπες....

 

  1. Οι babylino είναι άθλιες. Δοκίμασα πραγματικά και στα 2 παιδιά, αλλά δεν είναι αντίστοιχες με pampers.
  2. H ελληνική φύση ΔΕΝ είναι ανόθευτη. Πλανάται οικτρά ο γράφων.
  3. Για τα απορρυπαντικά, τα κρασιά και τα υπόλοιπα που γράφει θα ήθελα πολύ να επιδείξει και ένα ρημαδι στατιστικό για να δούμε σε τι ποσοστωση είναι η διαφορά. Γιατί αν το 95% των κρασιών που πωλούνται είναι ελληνικά τότε τζάμπα το μελάνι τα bytes που σπατάλησε.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

στο ρεζουμε βλεπουμε οτι το ελλειμα πεφτει απο  43,56 σε 17,77 δισ ευρω....

για κακομοιρια μου φαινετε...

Έγινε επεξεργασία από bassplayer
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος JaguarOne έγραψε:

καλό και σωστό το γενικότερο sentiment, αλλά γράφει και πίπες....

 

  1. Οι babylino είναι άθλιες. Δοκίμασα πραγματικά και στα 2 παιδιά, αλλά δεν είναι αντίστοιχες με pampers.
  2. H ελληνική φύση ΔΕΝ είναι ανόθευτη. Πλανάται οικτρά ο γράφων.
  3. Για τα απορρυπαντικά, τα κρασιά και τα υπόλοιπα που γράφει θα ήθελα πολύ να επιδείξει και ένα ρημαδι στατιστικό για να δούμε σε τι ποσοστωση είναι η διαφορά. Γιατί αν το 95% των κρασιών που πωλούνται είναι ελληνικά τότε τζάμπα το μελάνι τα bytes που σπατάλησε.

 

Δεν αμφισβητώ αυτά που υποστηρίζεις, όμως:

1- Μια εταιρία που προέρχεται από ένα κράτος πχ με 100 εκατομμύρια πληθυσμό, αγοράζει 10πλάσιες πρώτες ύλες από την ελληνική, επιτυγχάνοντας φτηνότερες τιμές αγοράς.

2- Όταν αποφασίσει να επεκταθεί στην Ελλάδα απλά ζητάει από την τράπεζα ένα 10% επιπλέον και το παίρνει ενώ η ελληνική ζητάει το δεκαπλάσιο από αυτό που έπαιρνε και παίρνει @@ βεβαίως.

3- Το κυριότερο είναι ότι εταιρίες που εισβάλουν σε απροστάτευτες χώρες σαν την δική μας, πουλάνε τα προϊόντα του με χασούρα που χρηματοδοτούν άνετα μέχρι να κλίσουν τους αντιπάλους οπότε οι τιμές απογειώνονται.

4- Οι πολυεθνικές αποφεύγουν την φορολογία με τριγωνικές συναλλαγές και διάφορα άλλα κόλπα ενώ οι ελληνικές στραγγαλίζονται.

Οι Γερμανοί που είναι πειθαρχημένος λαός, στην πλειονότητα τους δεν αγοράζουν τίποτα που δεν προέρχεται από την χώρα τους

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ΓιαγκΤ said:

Δεν αμφισβητώ αυτά που υποστηρίζεις, όμως:

1- Μια εταιρία που προέρχεται από ένα κράτος πχ με 100 εκατομμύρια πληθυσμό, αγοράζει 10πλάσιες πρώτες ύλες από την ελληνική, επιτυγχάνοντας φτηνότερες τιμές αγοράς.

2- Όταν αποφασίσει να επεκταθεί στην Ελλάδα απλά ζητάει από την τράπεζα ένα 10% επιπλέον και το παίρνει ενώ η ελληνική ζητάει το δεκαπλάσιο από αυτό που έπαιρνε και παίρνει @@ βεβαίως.

3- Το κυριότερο είναι ότι εταιρίες που εισβάλουν σε απροστάτευτες χώρες σαν την δική μας, πουλάνε τα προϊόντα του με χασούρα που χρηματοδοτούν άνετα μέχρι να κλίσουν τους αντιπάλους οπότε οι τιμές απογειώνονται.

4- Οι πολυεθνικές αποφεύγουν την φορολογία με τριγωνικές συναλλαγές και διάφορα άλλα κόλπα ενώ οι ελληνικές στραγγαλίζονται.

Οι Γερμανοί που είναι πειθαρχημένος λαός, στην πλειονότητα τους δεν αγοράζουν τίποτα που δεν προέρχεται από την χώρα τους

Το πρόβλημα είναι ότι είναι προκλητικό να λέει κάποιος κάτι που είναι τελικά άποψη σε ένα ιστότοπο που λέγεται analyst.gr

 

1-Απο κει και πέρα τα ζητήματα παραγωγής δεν είναι μόνο θέμα οικονομίας κλίμακας... τα περισσότερα χημικά που σχετίζονται με την παραγωγή καθαριστικών είναι εισαγόμενα, και λόγο γεωγραφίας είμαστε σε μειονεκτική θέση λόγω κόστους μεταφορικών (που έγινε χειρότερο λόγο CC).

 

3-Τουλάχιστον όσον αφορά τα καθαριστικά που έχω μια εικόνα, μόνο απροστάτευτοι δεν είμαστε! Είναι πολύ δύσκολο (και πολύ ακριβό) να μπεί κάποιος μικρός στις μεγάλες παραγωγές με τα σωστά χαρτιά, και έτσι διατηρούν ημι-νόμιμες παραγωγές βάζοντας έτσι τον εαυτό τους σε μειονεκτική θέση έναντι του ανταγωνισμού. Το θέμα με το μεγάλο-ψάρι-τρώει-μικρό γίνεται παντού και εν-μέρει φταίνε και οι έλληνες επιχειρηματίες που συνήθως δεν ενώνουν τις δυνάμεις τους...

 

4-Θα σου μεταφέρω συζήτηση που άκουσα εχτές στο μετρό. 2 ~45 κυράτσες κάθονται απέναντι μου και ακούω την μια να λέει στην άλλη. "Με έχει τσακίσει η εφορία και όλους όσους έχουν μπλοκάκια. Τον προηγούμενο μήνα μου ήρθε 7000 η εφορία. Το πιστεύεις; Έ, είπα στο λογιστή <<δεν ξέρω τι θα κάνεις αλλά δεν θα δώσω πάνω απο 2000 τον άλλο μήνα>>". Κάπου εκεί κατάλαβε ότι την κοιτούσα και ότι θα της τα έχωνα και μετά μίλαγε ψιθυριστά. Στο δια ταύτα δεν είναι μόνο οι πολυεθνικές που ξέρουν πως να κάνουν κύκλους γύρω από την φορολογία. Το ίδιο κάνουν και οι μικροί. ,

Για την πειθαρχία σαν ιδέα θα συμφωνήσω γενικά, βέβαια εμείς περάσαμε και μια μαγική περίοδο που υποβαθμίζαμε τα ελληνικά -βιομηχανικά- προιόντα έναντι των ξένων. Αυτές οι συνήθειες δεν φεύγουν εύκολα...

 

Και μιας και είμαστε σε τεχνολογικό φόρουμ, δεν βλέπω κανένα να προμοτάρει crypto/mls μονο και μόνο επειδή είναι ελληνικών συμφερόντων.

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος JaguarOne έγραψε:

δεν βλέπω κανένα να προμοτάρει crypto/mls μονο και μόνο επειδή είναι ελληνικών συμφερόντων.

Crypto αγοράζω μόνο με πιστόλι στο κρόταφο

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος JaguarOne έγραψε:

 

4-Θα σου μεταφέρω συζήτηση που άκουσα εχτές στο μετρό. 2 ~45 κυράτσες κάθονται απέναντι μου και ακούω την μια να λέει στην άλλη. "Με έχει τσακίσει η εφορία και όλους όσους έχουν μπλοκάκια. Τον προηγούμενο μήνα μου ήρθε 7000 η εφορία. Το πιστεύεις; Έ, είπα στο λογιστή <<δεν ξέρω τι θα κάνεις αλλά δεν θα δώσω πάνω απο 2000 τον άλλο μήνα>>". Κάπου εκεί κατάλαβε ότι την κοιτούσα και ότι θα της τα έχωνα και μετά μίλαγε ψιθυριστά. Στο δια ταύτα δεν είναι μόνο οι πολυεθνικές που ξέρουν πως να κάνουν κύκλους γύρω από την φορολογία. Το ίδιο κάνουν και οι μικροί. ,

Για την πειθαρχία σαν ιδέα θα συμφωνήσω γενικά, βέβαια εμείς περάσαμε και μια μαγική περίοδο που υποβαθμίζαμε τα ελληνικά -βιομηχανικά- προιόντα έναντι των ξένων. Αυτές οι συνήθειες δεν φεύγουν εύκολα...

 

Και μιας και είμαστε σε τεχνολογικό φόρουμ, δεν βλέπω κανένα να προμοτάρει crypto/mls μονο και μόνο επειδή είναι ελληνικών συμφερόντων.

καλα κανουν, το κρατος κλεβουν δεν κανουν κατι κακο.Οι ελευθεροι επαγγελματιες εχουν ξεζουμιστει.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kuza said:

καλα κανουν, το κρατος κλεβουν δεν κανουν κατι κακο.

Σωστά. Μας κάνουν τη χάρη να μας επιτρέψουν να πληρώνουμε και για κείνους. Άλλωστε και το κράτος δεν κάνει κάτι κακό. Από τους κλέφτες τα κλέβει, οπότε όλα καλά. Ο κλέψας του κλέψαντος. Κι όποιος θέλει Υγεία, Παιδεία και άλλα τέτοια ευτελή, ας κάνει κομπόδεμα με τα κλοπιμαία.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

On 12/9/2016 at 0:33 PM, JaguarOne said:

καλό και σωστό το γενικότερο sentiment, αλλά γράφει και πίπες....

 

  1. Οι babylino είναι άθλιες. Δοκίμασα πραγματικά και στα 2 παιδιά, αλλά δεν είναι αντίστοιχες με pampers

Περίεργο, γιατί εγώ με όσους έχω μιλήσει μου είπαν ακριβώς το αντίθετο. Πως σαν τις babylino δεν είναι ούτε οι pampers αλλά ούτε οι libero.

Αγοράζουμε μόνο babylino τους τελευταίους 7 μήνες και μπορώ να πω, πως είναι αρκετά ανώτερες από τις αντίστοιχες άλλης μάρκας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος JaguarOne έγραψε:

Στο δια ταύτα δεν είναι μόνο οι πολυεθνικές που ξέρουν πως να κάνουν κύκλους γύρω από την φορολογία. Το ίδιο κάνουν και οι μικροί.

Θα μπορούσες να μου το τεκμηριώσεις αυτό;

Επειδή εγώ είμαι υποχρεωμένος να κόβω τιμολόγιο ακόμα και για μια βίδα με δεδομένο ότι τα λεφτά υποχρεωτικά κατατίθενται στην τράπεζα.

Αλλά και αυτό να μην ίσχυε ο πελάτης περνάει το τιμολόγιο στα έξοδα και το ζητάει οπωσδήποτε.

Αυτό με την φοροδιαφυγή των μικρών  είναι παρωχημένο αστείο και κόφτε το

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Σωστά. Μας κάνουν τη χάρη να μας επιτρέψουν να πληρώνουμε και για κείνους. Άλλωστε και το κράτος δεν κάνει κάτι κακό. Από τους κλέφτες τα κλέβει, οπότε όλα καλά. Ο κλέψας του κλέψαντος. Κι όποιος θέλει Υγεία, Παιδεία και άλλα τέτοια ευτελή, ας κάνει κομπόδεμα με τα κλοπιμαία.

περιμενεις να αεχω "φορολογικη συνειδηση" οταν βγαζω 10 και μου περνουν στην καλυτερη τα 5?

Η Ελλαδα της Δημοκρατιας:

http://www.huffingtonpost.gr/2016/12/11/koinonia-astynomiko-reportaz_n_13560958.html?1481447100&utm_source=Sport24&utm_medium=huffpost_homebig&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos4

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος kuza έγραψε:

περιμενεις να αεχω "φορολογικη συνειδηση" οταν βγαζω 10 και μου περνουν στην καλυτερη τα 5?

Η Ελλαδα της Δημοκρατιας:

 

Δεν σου παίρνει τα 5 αλλά τα 7-8…

Ξεκινάμε από το 30% από το πρώτο € + 24 φπα, + προκαταβολή για του χρόνου

Αν έχεις κάποια οικογενειακή περιουσία στα παίρνει με τον ΕΜΦΙΑ

Δεν σου αφαιρεί έξοδα μετακίνησης εκτός αν εκπληρώνεις κάποιους όρους και έχεις επαγγελματικό αυτοκίνητο.

Αν έχεις μηχανάκι, κράνος κλπ από την τσέπη σου γιατί δεν είναι έξοδα είναι προσωπικό σου βίτσιο.

Για να κάνεις μια δουλειά των 10€ σε σκάφος χρειάζεσαι άδεια που κοστίζει 100€ εκτός από την γενική που στοιχίζει κάνα 500ρικο. Αν σε πιάσουν χωρίς άδεια τα πρόστιμα ξεκινούν από 10000€ και ανεβαίνουν.

Σεντόνι θα έγραφα αλλά βαριέμαι.

Θα γράψω μόνο τούτο. Όποιος νομίζει ότι μπορεί να κλέβει το κράτος και υπάρχει κονόμα, αντί να γράφει αερολογίες σε φόρουμ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΜΑΓΑΖΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΛΟΥΣΙΟΣ

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Θα γράψω μόνο τούτο. Όποιος νομίζει ότι μπορεί να κλέβει το κράτος και υπάρχει κονόμα, αντί να γράφει αερολογίες σε φόρουμ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΜΑΓΑΖΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΛΟΥΣΙΟΣ

NA MAΣ ΤΟ ΠΕΙ ΚΑΙ ΕΜΑΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΛΟΥΣΙΟΙ

sFIXED ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος wrong method έγραψε:

όποιος ανοιξει μαγαζί και τα κονομήσει,θα λάβει δώρο φώτο αστροκατ τσολιαδάκι :p 

Την απλή έκδοση ή την έκδοση με τη σούβλα; :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, jax7480 said:

Περίεργο, γιατί εγώ με όσους έχω μιλήσει μου είπαν ακριβώς το αντίθετο. Πως σαν τις babylino δεν είναι ούτε οι pampers αλλά ούτε οι libero.

Αγοράζουμε μόνο babylino τους τελευταίους 7 μήνες και μπορώ να πω, πως είναι αρκετά ανώτερες από τις αντίστοιχες άλλης μάρκας.

τι να πω, έχουν περάσει και 3 χρόνια που την περάσαμε την φάση, μπορεί να βελτιώσανε το σχεδιο.

 

 

14 hours ago, ΓιαγκΤ said:

Θα μπορούσες να μου το τεκμηριώσεις αυτό;

Επειδή εγώ είμαι υποχρεωμένος να κόβω τιμολόγιο ακόμα και για μια βίδα με δεδομένο ότι τα λεφτά υποχρεωτικά κατατίθενται στην τράπεζα.

Αλλά και αυτό να μην ίσχυε ο πελάτης περνάει το τιμολόγιο στα έξοδα και το ζητάει οπωσδήποτε.

Αυτό με την φοροδιαφυγή των μικρών  είναι παρωχημένο αστείο και κόφτε το

 

να τεκμηριώσω δηλαδή τι; Ότι κάνουν φοροδιαφυγή και οι μικροί;

Δεν χρειάζεται να τεκμηριώσω τίποτε, το ΣΔΟΕ ανακοινώνει τακτικά όσους καταφέρνουν και τσιμπάνε, μικρούς και μεγάλους.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος JaguarOne έγραψε:

τι να πω, έχουν περάσει και 3 χρόνια που την περάσαμε την φάση, μπορεί να βελτιώσανε το σχεδιο.

 

 

να τεκμηριώσω δηλαδή τι; Ότι κάνουν φοροδιαφυγή και οι μικροί;

Δεν χρειάζεται να τεκμηριώσω τίποτε, το ΣΔΟΕ ανακοινώνει τακτικά όσους καταφέρνουν και τσιμπάνε, μικρούς και μεγάλους.

Το ΣΔΟΕ παραθέτει μεγάλους, ποτέ δεν δημοσίευσε μικρούς. Δεν θα είχε αξία. Η δημοσίευση μάλιστα έχει να κάνει με την δίωξη και ποτέ με την τελεσιδικία.

Για να φοροδιαφύγεις πρέπει να πάρεις ρευστό χρήμα και όχι ψηφιακό με κατάθεση στην τράπεζα. Τι δεν καταλαβαίνεις;

Ρευστό σήμερα παίρνουν μόνο οι καστανάδες οι περιπτεράδες άντε και κάνας σουβλατζής.

Απλά έχεις κολλήσει, ας το αφήσουμε δεν έχει νόημα

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.