Jump to content


Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

http://www.protothema.gr/greece/article/636537/dei-afesi-amartion-stous-sundikalistes-gia-to-fagopoti-ton-32-ekat/

 

Quote

Παρά το πόρισμα-καταπέλτη των επιθεωρητών και το βούλευμα του Συμβουλίου Εφετών Αθηνών, βάσει του οποίου βρίσκονται αντιμέτωποι ακόμα και με την ποινή της ισόβιας κάθειρξης οι 59 κατηγορούμενοι, η ΔΕΗ Α.Ε δεν στράφηκε εναντίον πρώην αρχισυνδικαλιστών, προεξάρχοντος του κ. Νίκου Φωτόπουλου, και επιτελικών στελεχών της, στέλνοντας μηνύματα προς κάθε κατεύθυνση. Τα ερωτήματα πληθαίνουν από τη στιγμή που η ΔΕΗ δεν δηλώνει παράσταση πολιτικής αγωγής σε υπόθεση απιστίας στην υπηρεσία κατά συναυτουργία και κατ’ εξακολούθηση και απάτη σε βαθμό κακουργήματος, από την οποία υπέστη σοβαρότατη ζημία σύμφωνα με το κατηγορητήριο, όταν δεν σηκώνει μύγα στο σπαθί της και παρίσταται ένθερμα ακόμα και στα πταισματοδικεία ανά την ελληνική επικράτεια για να προασπίσει τα συμφέροντά της! 

 

.....για όσους έχουν απορία, γιατί πρέπει να μείνει κρατικό τέτοιο κελεπούρι....

 

Και τώρα όλοι στη σειρά για εξόφληση των λογαριασμών !!! το κατάστημα έχει έξοδα ....

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, colt3003 said:

για όσους έχουν απορία, γιατί πρέπει να μείνει κρατικό τέτοιο κελεπούρι

το ότι πρέπει να καθαρίσει και να λειτουργεί κανονικά δε σημαίνει ιδιωτικοποίηση. Αντί να ζητάτε το φυσιολογικό, βάζετε τα χεράκια σας να βγάλετε τα ματάκια σας...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, colt3003 said:

.....για όσους έχουν απορία, γιατί πρέπει να μείνει κρατικό τέτοιο κελεπούρι....

38 minutes ago, deninho said:

το ότι πρέπει να καθαρίσει και να λειτουργεί κανονικά δε σημαίνει ιδιωτικοποίηση.

Η διαφθορά δεν χωρίζεται σε ιδιωτική και δημόσια. Η Energa και η Hellas Power υπεξαίρεσαν 256 εκατομμύρια από το Δημόσιο ως ιδιωτικές εταιρείες ανταγωνιστικές της ΔΕΗ. Υπάρχουν σοβαροί λογοι δημόσιου συμφέροντος που επιτάσσουν οι επιχειρήσεις που προσφέρουν υπηρεσίες κοινής ωφέλειας να ανήκουν στο Δημόσιο (ή να εποπτεύονται τόσο στενά, που κάνει την ιδιωτική διαχείρισή τους δυσχερή).

 

Ο τελικός στόχος είναι προοδευτικό και σύγχρονο Δημόσιο και Ιδιωτική Επιχειρηματικότητα με λογοδοσία, όχι μάχη μέχρις εσχάτων για την εξάλειψη του ενός από τα δύο.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Τώρα ο διευθυντάκος βάζει στο παντελόνι το χαρτζιλίκι και παραγγέλνει ανταλλακτικά αβέρτα.

Ο ιδιώτης θα αποφεύγει να επενδύσει το χρήμα που είναι για το παντελόνι του στις υποδομές και τα μπλακ αουτ θα πηγαίνουν σύννεφο...όπως αμερική…

 

Τα είδαμε στον ΟΤΕ. Όλη η Ευρώπη έχει οπτικές και εμείς με τα σύρματα.

Έδωσε και τις επισκευές σε εργολάβους που προσλαμβάνουν άσχετους. Λέμε πριν κάτι μήνες στον επιβλέποντα την επισκευή, μην βαράς εκεί με το εργαλείο είναι το καλώδιο. Σημασία δεν μας έδινε. Μετά που τον κυνηγούσαμε όλοι ποιος θα τον πρωτοδείρει έφευγε τρέχοντας.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, acct said:

Η διαφθορά δεν χωρίζεται σε ιδιωτική και δημόσια. Η Energa και η Hellas Power υπεξαίρεσαν 256 εκατομμύρια από το Δημόσιο ως ιδιωτικές εταιρείες ανταγωνιστικές της ΔΕΗ. Υπάρχουν σοβαροί λογοι δημόσιου συμφέροντος που επιτάσσουν οι επιχειρήσεις που προσφέρουν υπηρεσίες κοινής ωφέλειας να ανήκουν στο Δημόσιο (ή να εποπτεύονται τόσο στενά, που κάνει την ιδιωτική διαχείρισή τους δυσχερή).

 

Ο τελικός στόχος είναι προοδευτικό και σύγχρονο Δημόσιο και Ιδιωτική Επιχειρηματικότητα με λογοδοσία, όχι μάχη μέχρις εσχάτων για την εξάλειψη του ενός από τα δύο.

Πως ακριβώς θες να εποπτεύονται, όταν ένας απλός εργαζόμενος είτε ''αποφασίζει και διατάσσει'' πότε θα έχουμε ρεύμα και πότε όχι, αναλόγως αν θα του κάνουν το χατήρι να του δώσουν όσα ζητάει (τα αξίζει - δεν τα αξίζει / τα δουλεύει - δεν τα δουλεύει / βγαίνει - δεν βγαίνει η εταιρία), και το δημόσιο στα πλαίσια της ''κοινωνικής πολιτικής'' τον αμοίβει και τον συνταξιοδοτεί με όσα του καπνίσει ??? Σε ποιά άλλη προημένη χώρα λαμβάνουν τόπο τέτοιου είδους καραγκιοζιλίκια ???

Και πότε είδαμε μια κυβέρνηση να στρώνει το εποπτικό πλαίσιο (δικαστικό - ελεγκτικό) ωστε να μην υπάρχουν ούτε ιδιώτες που καρπώνωνται τον ΕΝΦΙΑ και μετά απο ενα σ/κ στην ψειρού πάνε Μύκονοοοο, αλλά ούτε και δημόσιοι εκβιαστές του κοινού ποινικού δικαίου ???

 

Πρίν αποφασίσεις τι κυβερνώντες θες, αποφάσισε πρώτα τι είδος ψηφοφόρου θες να είσαι. Και είτε μας αρέσει είτε όχι, απο καταβολής Ελληνικής Δημοκρατίας, ο ''σοσφός λαός'' επέλεξε και επιλέγει ακόμα να είναι το είδος του ψηφοφόρου-πελάτη. Μόλις προχτές είχε στην ΕΤ 3 την μεταφορά στην οθόνη του μυθιστορήματος του Εμμ. Ροίδη ''Το παράπονο του νεροθάφτη'' (γραμμένο στα 1870) που απεικονίζει ακριβώς αυτή την παθογένεια.

 

@ΓιαγκΤ

Και εμείς τα είδαμε με τον ΟΤΕ. Που το 1990 ο μέσος χρόνος αναμονής για να πάρεις γραμμή τηλεφώνου στο χωριό (βλέπεις, Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα, αλλά επιμένετε να το ξεχνάτε αυτό) ήταν περίπου 3 χρόνια. Και τώρα αν μείνεις 2 ημέρες απο τηλέφωνο σου κάνουν την αντίστοιχη έκπτωση στο λογαριασμό, και σου δίνουν δωρο 3G 1000 Mb για να σε κρατήσουν και να μη λακίσεις. (αυτό συνέβη σε εμένα 4 μήνες πρίν. Δεν ''μου πε κάποιος'' ούτε το φαντάστηκα) Όσον αφορά τους κατσαπλιάδες που σκάβουν, Επειδή όσο έμενα Αθήνα συγγενής μου με το Δ.Χ ημιφορτηγό του κουβαλούσε τα εργαλεία του ΟΤΕ σε σημεία βλαβών, περιέγραφε τότε στον πατέρα μου σκηνές απείρου κάλλους. Απο το γνωστό ''ένας εργάζεται - τρείς κοιτάνε'' μέχρι και εσκεμμένη καθυστέρηση για σπάσιμο σε όποιον τύχαινε να διαμαρτυρηθεί, χαρτζηλικώματα για να ''σπεύσουν γρηγορότερα'' και άλλα τέτοια νόστιμα.

Και αμα ήταν έτσι όπως τα περιγράφεις.... : πως εξηγεις την κούρσα των ιδιωτών πάροχων σταθερής και κινητής τηλεφωνίας στον τομέα παροχές δικτύου (ποιός έχει το πιο γρήγορο internet, ποιος έχει την μεγαλύτερη κάλυψη και τέτοια) ?? Γίνονται αυτά χωρίς επνδύσεις, και κατά συνέπεια χωρίς χρήμα ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

@ΓιαγκΤ

Και εμείς τα είδαμε με τον ΟΤΕ. Που το 1990 ο μέσος χρόνος αναμονής για να πάρεις γραμμή τηλεφώνου στο χωριό (βλέπεις, Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα, αλλά επιμένετε να το ξεχνάτε αυτό) ήταν περίπου 3 χρόνια. Και τώρα αν μείνεις 2 ημέρες απο τηλέφωνο σου κάνουν την αντίστοιχη έκπτωση στο λογαριασμό, και σου δίνουν δωρο 3G 1000 Mb για να σε κρατήσουν και να μη λακίσεις. (αυτό συνέβη σε εμένα 4 μήνες πρίν. Δεν ''μου πε κάποιος'' ούτε το φαντάστηκα) Όσον αφορά τους κατσαπλιάδες που σκάβουν, Επειδή όσο έμενα Αθήνα συγγενής μου με το Δ.Χ ημιφορτηγό του κουβαλούσε τα εργαλεία του ΟΤΕ σε σημεία βλαβών, περιέγραφε τότε στον πατέρα μου σκηνές απείρου κάλλους. Απο το γνωστό ''ένας εργάζεται - τρείς κοιτάνε'' μέχρι και εσκεμμένη καθυστέρηση για σπάσιμο σε όποιον τύχαινε να διαμαρτυρηθεί, χαρτζηλικώματα για να ''σπεύσουν γρηγορότερα'' και άλλα τέτοια νόστιμα.

Και αμα ήταν έτσι όπως τα περιγράφεις.... : πως εξηγεις την κούρσα των ιδιωτών πάροχων σταθερής και κινητής τηλεφωνίας στον τομέα παροχές δικτύου (ποιός έχει το πιο γρήγορο internet, ποιος έχει την μεγαλύτερη κάλυψη και τέτοια) ?? Γίνονται αυτά χωρίς επνδύσεις, και κατά συνέπεια χωρίς χρήμα ?

Οπότε ζεις το όνειρο. Γιατί εμείς ζούμε εφιάλτη με 4αρες όλοι εκτός από μένα που έχω 10ρα και έναν άλλον με λιγότερο θόρυβο (12-14 πιάνει) αλλά είναι και αυτός στον ΟΤΕ οπότε δεν μπορώ να του την φάω.

Α τώρα έγινε και βόιπ μόλις κοπεί το ρεύμα δεν έχουμε τηλέφωνο… σκίζει ο ιδιώτης…το ξένο κράτος δηλαδή αλλά αυτά είναι ψηλά γράμματα πού δεν σε αφορούν

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

Οπότε ζεις το όνειρο. Γιατί εμείς ζούμε εφιάλτη με 4αρες όλοι εκτός από μένα που έχω 10ρα και έναν άλλον με λιγότερο θόρυβο (12-14 πιάνει) αλλά είναι και αυτός στον ΟΤΕ οπότε δεν μπορώ να του την φάω.

Α τώρα έγινε και βόιπ μόλις κοπεί το ρεύμα δεν έχουμε τηλέφωνο… σκίζει ο ιδιώτης…το ξένο κράτος δηλαδή αλλά αυτά είναι ψηλά γράμματα πού δεν σε αφορούν

 

Ναι. Και αν συγκρίνω με το πρόσφατο παρελθόν, και λόγο του ότι δεν είμαι κάτοικος κέντρου, τέτοια ώρα θα έπρεπε να στέλνω γράμματα, περιμένοντας να περάσει ο πολλά βαρύς και όχι ΟΤΕτζής και να μου κάνει την τιμή να απαντήσει στην αίτησή μου για τηλεφωνική γραμμή όπως δηλαδή έκανε ο παπούλης μου το ''μακρινό'' 1990. Φυσικά αυτές οι συμπεριφορές και ''πολιτικές'' εσένα δεν σου θυμίζουν ''ξένου κράτους'' επικυριαρχία, ίσως γιατί μιλάνε και αυτοί Ελληνικά και μας μπερδεύουν.

Όσον αφορά τις διακοπές ρεύματος..... μπορείς να τα πείς στον Κο Φωτόπουλο. Θα σε κεράσει και εσένα ένα σφηνάκι απο το ποτό που κερνάει κατά καιρούς όσους τον προγκάνε που ληστεύει εκβιάζοντας το δημόσιο ταμείο, και όλα ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Α τώρα έγινε και βόιπ μόλις κοπεί το ρεύμα δεν έχουμε τηλέφωνο… σκίζει ο ιδιώτης…το ξένο κράτος δηλαδή αλλά αυτά είναι ψηλά γράμματα πού δεν σε αφορούν

 

Ο ιδιώτης με μια αίτηση μέσω τηλεφώνου σου δίνει δωρεάν μίνι ups που σου κρατάει όρθια τη γραμμή για κανα 8ωρο νομίζω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα

 

 

Ιδιωτικός τομέας στην Ελλάδα δεν υπάρχει ΤΕΛΟΣ ΤΕΛΟΣ ΛΕΜΕ !

 

Τα λεφτά πάνε ως εξής ! Κράτος -> Τράπεζες -> Κόσμος -> , Loop πάλι από την αρχή -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος !

 

Αν δεν έχει το κράτος όλοι παίρνουν τα Π@@@ΡΙΑ τους

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα

 

 

Ιδιωτικός τομέας στην Ελλάδα δεν υπάρχει ΤΕΛΟΣ ΤΕΛΟΣ ΛΕΜΕ !

 

Τα λεφτά πάνε ως εξής ! Κράτος -> Τράπεζες -> Κόσμος -> , Loop πάλι από την αρχή -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος -> Κράτος -> Τράπεζες ->Κόσμος !

 

Αν δεν έχει το κράτος όλοι παίρνουν τα Π@@@ΡΙΑ τους

Καλό το σκεπτικό σου αλλά νομίζω οτι έχει ένα μικρό λαθάκι. Έπρεπε να σταματήσει στις Τράπεζες!

Από τους τρεις συμμετέχοντες, ο μόνος που δουλειά του είναι να μαζεύει λεφτά είναι οι Τράπεζες. Όσο χρήμα μπορεί να υπάρχει το έχουν οι Τράπεζες!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

Ο ιδιώτης με μια αίτηση μέσω τηλεφώνου σου δίνει δωρεάν μίνι ups που σου κρατάει όρθια τη γραμμή για κανα 8ωρο νομίζω.

ο ΟΤΕ δίνει Crypto :p

 

On 1/7/2016 at 3:09 ΜΜ, το μέλος TifoziF1 έγραψε:

3ο το "ups" που δίνει ο ΟΤΕ/COSMOTE είναι αστείο, δεν αλλάζουν οι μπαταρίες που σημαίνει ότι σε 1-2 χρόνια το πετάς και παρακαλάς να σου δώσουν άλλο ή το αγοράζεις (πουλιέται και στο εμπόριο CRYPTO MINI UPS DC12 Speedport W 724V - Σελίδα 115), και εχτές που το έφερε να το δοκιμάσουμε "κράτησε" το modem toy OTE για 17 ολόκληρα λεπτά,  https://www.alibaba.com/product-detail/2015-2016-Hotest-sales-12V-2A_60365052017.html?spm=a2700.7724857.29.48.fMCMLD  

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.