Jump to content


Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

ρε συ ποιος θα πάρει τσιουάουα για αυτά που σου περιέγραψα? Αν και υπόψιν είναι δαγκανιάρικα τα μικρά :p 

Τροφή για σκέψη είναι τα παραπάνω. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αντικειμενικα παντως, ενα ροτβαιλερ η ενα ντοπερμαν, θα κανει μεγαλυτερη ζημια (αν επιτεθει) απο ενα τσιουαουα.

Οποτε, αφου δεν μπορουμε (και καλα) να εξασφαλισουμε τη σωστη συμπεριφορα αυτων των σκυλιων, η ευκολη/ανωδυνη (και ηλιθια) λυση ειναι να τα μπαναρουμε απο τις πολεις.

Ενας γειτονας και φιλος (εκπαιδευτης σκυλιων) ειχε ντοπερμαν, φιλικο με ολους και ολα, αλλα δεν αφηνα το μικρο να το πλησιασει πιο κοντα απο ενα μετρο ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Simon έγραψε:

Οποτε, αφου δεν μπορουμε (και καλα) να εξασφαλισουμε τη σωστη συμπεριφορα αυτων των σκυλιων, η ευκολη/ανωδυνη (και ηλιθια) λυση ειναι να τα μπαναρουμε απο τις πολεις.

 

Την σωστή συμπεριφορά των γονέων, που πρέπει να κάνουν με το ζόρι παιδιά επειδή αλλιώς θα τους κακολογήσει ο γείτονας, το χωριό και ο θεούλης, μπορούμε να την εξασφαλίσουμε; Γιατί να μην μπανάρουμε αυτούς και να μπανάρουμε τα σκυλιά; Μάλλον στην παρένθεσή σου, ήθελες να γράψεις "και εύκολη" λύση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έλα τελειώνετε με τα σκυλάκια !

Εφόσον παρεδεχτούμε πρώτα ότι ο σκύλος πλέον αποτελεί ένα αντικείμενο κύρους έχουμε γεμίσει σκυλάκια με απαράδεκτους ιδιοκτήτες λόγο του κύρους βλέπε αμάξι σπίτι κλπ κλπ και στο τέλος τα παρατάνε !

 

Και μην ακούσω το αντίθετο ! Ισχύει 99999999999999999999999999999999%

 

Έλεος ποια με τα ηλίθια ταμπού μας !

Ο σκύλος ζήλεψε το μωρό τέλος !

Και φυσικά φταίνε οι ιδιοκτήτες που πήραν σκύλο και δεν του συμπεριφέρθηκαν αναλόγως παμε παρακάτω

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Την σωστή συμπεριφορά των γονέων, που πρέπει να κάνουν με το ζόρι παιδιά επειδή αλλιώς θα τους κακολογήσει ο γείτονας, το χωριό και ο θεούλης, μπορούμε να την εξασφαλίσουμε; Γιατί να μην μπανάρουμε αυτούς και να μπανάρουμε τα σκυλιά; Μάλλον στην παρένθεσή σου, ήθελες να γράψεις "και εύκολη" λύση. 

Αυτοι οι γονεις ειναι η εξαιρεση και ελπιζω να λειψουν στο μελλον. Τι σχεση ομως εχει η σωστη συμπεριφορα των γονεων με το θεμα μας; ?

Οτι ειναι ευκολη λυση το εγραψα εξω απο την παρενθεση, γι αυτο δεν το εγραψα μεσα :hehe:

(εγω δεν ειμαι υπερ του να μπαναρουμε τα σκυλια παντως)

Link to comment
Share on other sites

Εκατσα και έψαξα λίγο το θέμα να δω τι έγινε ακριβώς γιατί διάβαζα ότι ήταν το σκυλί της οικογένειας, οπότε ξαφνιάστηκα. 

Διαβασα 3-4 άρθρα μέχρι που πάτησα ένα βίντεο που μίλαγε μία δημοσιογράφος και μόνο εκεί άκουσα το εξής

 

"Σύμφωνα με τους γείτονες το συγκεκριμένο ροτβάιλερ ήταν εξαιρετικά άγριο και δεν μπορούσε κανένας να το ακουμπήσει" ΜΑΛΙΣΤΑ

Και αφήσανε το σκυλί με το παιδί! Και σε εικόνες από το σπίτι φαίνεται το σκυλί στο μπαλκόνι.

Ε συγνώμη αλλά θα έστελνα τους γονείς για ευθανασία... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος Simon έγραψε:

Αυτοι οι γονεις ειναι η εξαιρεση και ελπιζω να λειψουν στο μελλον. Τι σχεση ομως εχει η σωστη συμπεριφορα των γονεων με το θεμα μας; ?

 

Έχει, σου απάντησε η Αγάπη πιο κάτω. Κατάλαβες τι σχέση έχει; Όλοι θέλουν ένα παιδί γιατί έτσι πρέπει. Θέλουν ένα σκυλί, γιατί έτσι πρέπει ή τους είπαν ότι θα φαίνονται γαμάουα.

Αυτό με την παρένθεση, το έγραψα για να τονίσω ότι το "ηλίθια" μοιάζει με μασκάρεμα των όσων πιστεύεις.  Αλλά αφού λες ότι δεν είσαι υπέρ,  I take your word for it. 

 

Προφανώς και το σκυλί είναι όπως το μάθεις. Εκτός και αν το πήρανε μετά από κακοποίηση ή και κυνομαχίες (συμβαίνει) και το σκυλί ήταν "αδιόρθωτο" πλέον (θέλει τρομερή υπομονή, δύναμη και προσπάθεια για να καταφέρεις να επαναφέρεις ένα τέτοιο σκυλί). Το πιθανότερο είναι να το πήρανε γιατί είναι ροντβάιλερ, θέλουν να κάνουν φιγούρα αλλά από το θέμα της εκπαίδευσής του, μαύρα μεσάνυχτα.

 

Link to comment
Share on other sites

Θλιβερό και όσο τα πράγματα δεν αλλάζουν , δεν θα είναι και το τελευταίο! 

Προς επίρρωση όσων σωστά αναφέρθηκαν σε σχέση με την στάση των ιδιοκτητών των ζώων να σας πώ μια ιστορία που συνέβη σε εξάδελφο φίλου. 

Γιατί η "έκπληξη" μπορεί να μας έρθει από εκεί που δεν την περιμένουμε και δεν είναι ανάγκη να είναι "θηρίο" ο σκύλος για να αποτελεί εν δυνάμει κίνδυνο.

Πρέπει να την έχω αναφέρει και στο παρελθόν, οπότε θα είμαι σύντομος:

Το ροτβάιλερ της οικογένειας είναι ο άγγελος φύλακας του μικρού παιδιού της, δείχνοντας απεριόριστη υπομονή στα παιχνίδια που κάνει το παιδί  μαζί του (από καβαλαρία μέχρι να του τραβάνε τα αυτιά και τη γλώσσα).

Μια μέρα (ο πιτσιρίκος είναι γύρω στα 5, έχουν πάει για μπάνιο ο μπαμπάς το παιδί και ο σκύλος.

Όλοι μαζί και τρελό παιχνίδι στο νερό.

Κάποια στιγμή ο πιτσιρικάς κουράστηκε και βγήκε από τη θάλασσα και πήγε και έκατσε στην πετσέτα να στεγνώσει , ο σκύλος με το μπαμπά παίζουν με μια μπάλα στο νερό!

Ο πιτσιρικάς παίζοντας, παίρνει τη λαιμαριά του σκύλου που του την είχαν βγάλει για να μην χαλάσει από τη θάλασσα και την περνάει στο λαιμό του . . . και τότε ξέσπασε η κόλαση!

Ο σκύλος βγαίνει σφαίρα από τη θάλασσα, αρπάζει τον μικρό από το πλάι του λαιμού και το ώμο και αρχίζει να του κουνάει δεξιά αριστερά σαν κουρέλι.

Ο πατέρας σπεύδει και προσπαθεί να βγάλει το παιδί από τα δόντια του σκύλου οπότε ο σκύλος στρέφεται εναντίον του!

 

Αποτέλεσμα:  Ο μικρός μετά από το απαραίτητο χειρουργείο τη γλύτωσε παρά τρίχα γιατί δεν είχε θιγεί η αρτηρία της καρωτίδας και  ο πατέρας με 70 ράμματα στο χέρι!

Αίτιο: Ο σκύλος αισθάνθηκε ότι αμφισβητείται η κυριαρχική του θέση από το μικρό, (το κολάρο ήταν το "στέμμα" του! ) και φυσικά θέλησε να συνετίσει τον μικρό αμφισβητία!

Και στη συνέχεια όταν το "αφεντικό" του επιχείρησε να τον συμμαζέψει, του έδειξε ποιός είναι το αφεντικό  στην πραγματικότητα!

 

Όλα έγιναν επειδή κανείς δεν είχε φροντίσει να  εδραιωθούν οι σωστές κυριαρχικές σχέσεις ανάμεσα στην οικογένεια και στο σκυλί, πράγμα απαραίτητο γενικά και ακόμα περισσότερο όταν η συγκεκριμένη ράτσα διακρίνεται για την κυριαρχικότητά της!

Το γιατί και το πως δεν έγινε τίποτε προς αυτή την κατεύθυνση , ίσως τις απαντήσεις τις έδωσε ήδη η Αγάπη! 

Όπως όμως και να έχει, το τελευταίο που μπορούμε να κατηγορήσουμε είναι το σκυλί!  Το οποίο φέρθηκε μια χαρά όπως έπρεπε σαν αρχηγός της αγέλης του, βάζοντας στη θέση του το κουτάβι της και αντιμετωπίζοντας αυστηρά ένα από τα άλλα ενήλικα μέλη της που προσπάθησε να του αμφισβητήσει την αρχηγεία!

 

Αυτό το περιστατικό δεν είχε δραματικό τέλος -εκτός από αυτό που περίμενε τον σκύλο ! - αλλά πιστεύω ότι δείχνει να ταιριάζει και σε άλλα ανάλογα που έχουμε ακούσει κατά καιρούς! 

Δυστυχώς αρκετοί από εμάς, σαν "αφεντικά" ζωών έχουμε ακόμα πολύ δρόμο να κάνουμε για να είμαστε σωστοί, και ακόμα και όσοι είναι σωστοί, σίγουρα έχουν πολλά να μάθουν ακόμα !  

 

 

  • Like 7
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Την σωστή συμπεριφορά των γονέων, που πρέπει να κάνουν με το ζόρι παιδιά επειδή αλλιώς θα τους κακολογήσει ο γείτονας, το χωριό και ο θεούλης, μπορούμε να την εξασφαλίσουμε; Γιατί να μην μπανάρουμε αυτούς και να μπανάρουμε τα σκυλιά; Μάλλον στην παρένθεσή σου, ήθελες να γράψεις "και εύκολη" λύση. 

Ρε συ, πώς φτάσαμε στο συμπέρασμα ότι οι γονείς του βρέφους έκαναν με το ζόρι παιδί;

Ποτέ δεν θ' άφηνα ένα τέτοιο σκυλί δίπλα στο παιδί μου, όσο εκπαιδευμένο κι αν ήταν.

Προφανώς οι γονείς είναι ανεύθυνοι, καθώς, εάν ισχύουν όσα ανέφερε η Αγάπη, είχαν ένα άκρως επικίνδυνο σκυλί (διευκρινίζω ότι δεν ευθύνεται το σκυλί γι' αυτό) μέσα στο σπίτι τους.

Δεν θέλω να γράψω κάτι περισσότερο, σεβόμενος τον πόνο τους.

Αν η γνώμη μου έχει κάποια αξία πάντως, πιστεύω ότι δεν, επαναλαμβάνω δεν, αφήνεις οιοδήποτε σκυλί δίπλα στο παιδί σου, ειδικά εάν αυτό είναι βρέφος/πολύ μικρό.

Όχι, δεν φταίει το σκυλί (το οποίο πιθανότατα θα θανατωθεί), φταίνε ξεκάθαρα οι γονείς.

Να μου πεις, λοιπόν, ότι ευθύνονται για την επιλογή ενός τέτοιου σκυλιού, να το καταλάβω.

Να λες, όμως, χωρίς να γνωρίζεις, ότι με το ζόρι έκαναν παιδί, το βρίσκω παντελώς αστήρικτο.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Ηταν αγριο γιατι καποιος το εκανε αγριο. Δεν γεννηθηκε ετσι. 

 

Σοβαρό λάθος κάνεις! Ο σκύλος είναι άγριο ζώο που εξημερώθηκε μεν αλλά υπό προϋποθέσεις. Ο άνθρωπος που τον έχει να του εμπνέει εμπιστοσύνη  και να τον αισθάνεται αρχηγό. Αλλιώς ο σκύλος είναι αρχηγός και κλάψτα.

Με την πάροδο των χρόνων αρκετά σκυλιά γεννιούνται χωρίς άγριο ένστικτο αλλά είναι εξαίρεση. Αναφέρομε στους φύλακες, όχι στα κυνηγόσκυλα, συντροφιάς κλπ

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ρε συ, πώς φτάσαμε στο συμπέρασμα ότι οι γονείς του βρέφους έκαναν με το ζόρι παιδί;

Ποτέ δεν θ' άφηνα ένα τέτοιο σκυλί δίπλα στο παιδί μου, όσο εκπαιδευμένο κι αν ήταν.

Προφανώς οι γονείς είναι ανεύθυνοι, καθώς, εάν ισχύουν όσα ανέφερε η Αγάπη, είχαν ένα άκρως επικίνδυνο σκυλί (διευκρινίζω ότι δεν ευθύνεται το σκυλί γι' αυτό) μέσα στο σπίτι τους.

Δεν θέλω να γράψω κάτι περισσότερο, σεβόμενος τον πόνο τους.

Αν η γνώμη μου έχει κάποια αξία πάντως, πιστεύω ότι δεν, επαναλαμβάνω δεν, αφήνεις οιοδήποτε σκυλί δίπλα στο παιδί σου, ειδικά εάν αυτό είναι βρέφος/πολύ μικρό.

Όχι, δεν φταίει το σκυλί (το οποίο πιθανότατα θα θανατωθεί), φταίνε ξεκάθαρα οι γονείς.

Να μου πεις, λοιπόν, ότι ευθύνονται για την επιλογή ενός τέτοιου σκυλιού, να το καταλάβω.

Να λες, όμως, χωρίς να γνωρίζεις, ότι με το ζόρι έκαναν παιδί, το βρίσκω παντελώς αστήρικτο.

 

 

Δεν καταλήγω σε κανένα συμπέρασμα. Από που προκύπτει αυτό; Δεν μπορώ να το γνωρίζω αυτό με σιγουριά ρε συ.

Αυτό που γράφω είναι στα γενικότερα πλαίσια του "πρέπει να έχω παιδί γιατί αλλιώς είναι αμαρτία" και στην περίπτωσή μας "πρέπει να έχω σκυλί μαμάω-τάω γιατί αλλιώς δεν είμαι κουλ", χωρίς να ξέρουμε ούτε τα βασικά. Ο συνδυασμός των παραπάνω, είναι deadly. Αν ισχύει ο παραπάνω συνδυασμός, δεν το γνωρίζω. Ισχύει όμως το 2ο και το ότι είναι ανεύθυνοι οι γονείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η περιπτωση που ανεφερε πιο πανω ο @Seafalco περικλειει σχεδον ολα οσα ειναι αιτιες τετοιων γεγονοτων.

τα σκυλια ΔΕΝ ειναι ενα ειδος με κοινα χαρακτηριστικα οπως αλλα ζωα ακομα και συγγενικα οπως οι αρκουδες ή οι λυκοι κλπ.

τα ενστικτα τους προβαλονται με διαφορετικη ισχυ ,αναλογα τη ρατσα, οποτε δεν μπορω να δεχτω οτι πχ ενα πιτμπουλ δεν προκειται ποτε να επιτεθει σε αλλο ζωο ή ανθρωπο

αναλογα τη στιγμη ,το ερεθισμα, τις "μυρωδιες" κλπ - αν καποιος διαβεβαιωνει για το αντιθετο για μενα ειναι απλα ηλιθιος

τα σκυλια ΔΕΝ φταινε - αυτο ειναι σιγουρο - φταιει ο καθε λαλακας που πιστευει οτι κυριαρχει το δυνατο ζωο αλλα στη ουσια μαλλον ο ιδιος ειναι αδυναμος 'συναισθηματικα'

και μαλλον καλυπτει τα κενα του....

δεν δεχομαι επισης τη κατοχη τετοιων σκυλων στις πολεις-κλουβια!

οσο για το περιστατικο α) οι γονεις ειχαν ηδη 2 παιδια (αγορια) και η γυναικα ηθελε ενα κοριτσακι το οποιο τελικα εκανε με μ ε γ α λ η θυσια...δεν ξερω που βρηκατε αμεσως το μεμπτο εδω... 2) το σκυλι εκανε εκπαιδευση 2.5 μηνων για να υπακουει τη γυναικα λογω ανησυχιας σχετικα με τη συμπεριφορα του

εδω υποψιαζομαι εναν πατερα με λοξα για ενα "σκυλαρο-στατους" και μια μητερα εφυσηχασμενη δυστυχως.........

κριμα για ενα τοσο τραγικο και φρικτο θανατο ενος αγγελου

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

 

Δεν καταλήγω σε κανένα συμπέρασμα. Από που προκύπτει αυτό; Δεν μπορώ να το γνωρίζω αυτό με σιγουριά ρε συ.

Αυτό που γράφω είναι στα γενικότερα πλαίσια του "πρέπει να έχω παιδί γιατί αλλιώς είναι αμαρτία" και στην περίπτωσή μας "πρέπει να έχω σκυλί μαμάω-τάω γιατί αλλιώς δεν είμαι κουλ", χωρίς να ξέρουμε ούτε τα βασικά. Ο συνδυασμός των παραπάνω, είναι deadly. Αν ισχύει ο παραπάνω συνδυασμός, δεν το γνωρίζω. Ισχύει όμως το 2ο και το ότι είναι ανεύθυνοι οι γονείς.

Α, αν πρόκειται περί αναλογίας, οκ.

Εκ πρώτης όψεως είναι πιθανό να ισχύει αυτό που αναφέρεις, ήτοι το σκυλί λειτουργούσε ως προέκταση του ''εγώ'' του πατέρα.

Βέβαια, μπορεί να επρόκειτο για σκυλί-φύλακα (δεν ξέρουμε πού ακριβώς μένουν αυτοί οι άνθρωποι), αν και υποψιάζομαι ότι θα μπορούσαν να επιλέξουν κάποιο άλλο σκυλί και όχι ένα ροντβάιλερ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@makio δε ξερω που το διαβασες οτι εκανε εκπαιδευση ο σκυλος 2.5μηνων, αλλα και να εκανε διαβαζω σχεδον σε ολα τα ειδησιογραφικά sites οτι τελικα η ζωη του σκυλου ηταν ολη μερα στο μικρο μπαλκονακι, πκυ τον ειχαν "περιορισει" κλεινοντας την σιτα!!!!! Η εκπαίδευση εχει παει περίπατο...

 

Ειλικρινα δε μπορω να πιστέψω πως πεθανε αυτο το παιδι με τα οσα διαβαζω.

1. Εχουν παρει ροτβαιλερ

2. Δεν εχουν ιδεα τι σημαινει μεγαλοσωμο σκυλι

3. Το σκυλι τη βγαζει στο μπαλκονι. Καμια εκτόνωση, καμια κοινωνικοποίηση κλπ 

4. Το σκυλι λεγεται οτι ηταν αγριο κ δε πλησιαζονταν ευκολα. 

5. Κανεις παιδι κ επειδη φοβασαι συνεχιζεις κ εχεις μονιμα το σκυλι στο μπαλκονι.

6. Για να περιορισεις το σκυλι απλα κλεινεις τη σιτα!!!!!

 

 

Θα παω να πηδηξω εγω απο το συγκεκριμενο μπαλκονι.

  • Like 2
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, karmen1983 said:

@makio δε ξερω που το διαβασες οτι εκανε εκπαιδευση ο σκυλος 2.5μηνων, αλλα και να εκανε διαβαζω σχεδον σε ολα τα ειδησιογραφικά sites οτι τελικα η ζωη του σκυλου ηταν ολη μερα στο μικρο μπαλκονακι, πκυ τον ειχαν "περιορισει" κλεινοντας την σιτα!!!!! Η εκπαίδευση εχει παει περίπατο...

 

Ειλικρινα δε μπορω να πιστέψω πως πεθανε αυτο το παιδι με τα οσα διαβαζω.

1. Εχουν παρει ροτβαιλερ

2. Δεν εχουν ιδεα τι σημαινει μεγαλοσωμο σκυλι

3. Το σκυλι τη βγαζει στο μπαλκονι. Καμια εκτόνωση, καμια κοινωνικοποίηση κλπ 

4. Το σκυλι λεγεται οτι ηταν αγριο κ δε πλησιαζονταν ευκολα. 

5. Κανεις παιδι κ επειδη φοβασαι συνεχιζεις κ εχεις μονιμα το σκυλι στο μπαλκονι.

6. Για να περιορισεις το σκυλι απλα κλεινεις τη σιτα!!!!!

 

 

Θα παω να πηδηξω εγω απο το συγκεκριμενο μπαλκονι.

το διαβασα στο cnn.gr αλλα ψαχνοντας τωρα δεν βρηκα το θεμα! (ή μαλλον αυτα που ειχαν γραψει - ισως αναθεωρουν τις δημοσιευσεις)

imo ενα τετοιο σκυλι θελει πολυ χωρο  - ουτε ολο το σπιτι δεν αρκει για ενα υγιες ζωο, ας ειναι και 200τμ

τωρα διαβασα στο cnn (αλλα δεν βαζω το λινκ!) οτι το παρελαβε η Φιλοζωικη για ελεγχο - αν ειναι επικινδυνο θα ενημερωθει ο εισαγγελεας ,αλλιως θα το περιθαλψουν και μετα θα δοθει σε αναδοχη οικογενεια.........................................σοβαρα τωρα?

εχεις δικιο σε οσα σε προβληματιζουν αλλα απλα επιβεβαιωνει ποσο αμορφωτοι/απαιδευτοι/ανευθυνοι ειμαστε σε πολλα θεματα ως ον.

 

υγ.εχω σκυλο (τον μπουφακο μου!) ζει γυρω απο το σπιτι αλλα εκτος αυτου, σε 1000τμ κηπο χωρις καν περιλαιμιο και φυσικα "ασφαλισμενος" εντος...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ισχυει οτι το παρελαβε φιλοζωική κ θα ενημερωσει τον εισαγγελέα για το τι κ πως. 

Δε ξερω ρε γαμωτο τοσες βλακειες μαζι κ μια ψυχουλα εφυγε με πολυ ασχημο τροπο. Για να μην σκεφτω τις ψυχολογικες επιπτώσεις στα αδερφια.

Τεσπα το αφηνω το θεμα γιατι θα παρεκτραπω κ δεν κανει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Όλοι θέλουν ένα παιδί γιατί έτσι πρέπει.

 

πριν 1 ώρα, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Αυτό που γράφω είναι στα γενικότερα πλαίσια του "πρέπει να έχω παιδί γιατί αλλιώς είναι αμαρτία"

 

Συγγνώμη, δεν γίνεται να θέλει κάποιος παιδί χωρίς να είναι ανισόρροπος κατά τη γώμη σου; ?

 

Τεσπα τα σκυλιά, όπως και όλα τα ζώα, πρέπει να "ελέγχονται" από τον άνθρωπο, εφόσον ζουν στο ίδιο περιβάλλον. Δεν είναι δυνατόν να τα αφήνουμε να μας "ελέγχουν". Και αν κάποιες ράτσες είναι επιρρεπείς στην... "παραβατικότητα", πρέπει να ζουν μακριά από τους ανθρώπους.

Εκπαιδευτές μου έχουν εκμυστηρευτεί -τρόπον τινά- ότι και το καλύτερα εκπαιδευμένο σκυλί μπορεί υπό προϋποθέσεις να βγεί εκτός ορίων. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Αγάπη μόνο.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Simon έγραψε:

Και αν κάποιες ράτσες είναι επιρρεπείς στην... "παραβατικότητα", πρέπει να ζουν μακριά από τους ανθρώπους.

Θα μεινω σε αυτο γιατι δε μπορω να μην απαντησω :p

 

Αρα οι γερμανικοι ποιμενικοι πρεπει να μείνουν μακρια απο εμας γιατι πριν μερικές δεκαετίες η ρατσα εφταιγε που ηταν επικινδυνη σωστα; 

Θελω να σε δω να πας να το πεις πχ στους ανθρωπους που περασανε σεισμους κ καταπλακωθηκαν απο μπαζα και η ΕΜΑΚ με τα σκυλια εδινε αγωνα. (Μαλινουα και γερμανικα ποιμενικα κατα κανονα)

 

Δεν διαφωνω οτι καποιες ρατσες ειναι πιο κυριαρχικες. Αλλα διαφωνω καθετα οτι φταιει η ράτσα για τη στραβη που θα γινει κ παντα μα παντα μα παντα το σκυλι πριν την επιθεση δειχνει σημαδια. Αν δεν ξερεις να το αναγνωρισεις, αν δεν ξερεις να το σεβαστεις, δεν σου αξιζει να εχεις. Και δεν πρεπει να εχεις σκυλι.

 

ΥΓ μιλαει ανθρωπος που 10 χρονων δεχτηκε επιθεση απο σκυλο. Που εζησε σε ενα χωριο που τα φιλοζωικα αισθήματα δεν πολυ υπαρχουν. Ειχα λοιπον καλο ιστορικο να τα μισησω.

Μιλαει ανθρωπος που απο μικρος ειχε επαφη με μεγαλόσωμα σκυλια. Μιλαει ανθρωπος που τη μερα που εχασε τον πιο αγαπημενο του θείο, πεθανε το σκυλι του στο μαξιλαρι του. Δε δεχομαι λοιπον απο κανεναν να λεει οτι φταιει η ρατσα, οτι φταιει οτι ειναι τρελα γιατι ειναι ροντβαιλερ, γιατι ειναι πιτ μπουλ κλπ. Απλα δε χωραει στο μυαλο μου κ στο τροπο σκεψης και ζωης μου. 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.