Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Πώς φτάσαμε στον δεύτερο «θάνατο» της Thomas Cook

Παράθεση

 

Το μεγαλύτερο τμήμα της ευθύνης οφείλεται κατά γενική ομολογία στην αποτυχημένη διοίκηση της εταιρείας από διαδοχικούς CEO, οι οποίοι τα τελευταία πέντε χρόνια τσέπωσαν και κολοσσιαία μπόνους συνολικής αξίας 20 εκατομμυρίων λιρών, ενώ η εταιρεία βυθιζόταν στα χρέη.

Η διοίκηση απέτυχε να προσαρμοστεί στις συνθήκες της εποχής, όπου η πλειονότητα των τουριστών κλείνει πλέον τα αεροπορικά εισιτήρια και τα ξενοδοχεία μέσω του ίντερνετ. Το αποτέλεσμα ήταν ότι μόνο ένας στους επτά Βρετανούς έκλεινε πλέον τα εισιτήρια του από μεγάλα ταξιδιωτικά γραφεία – και αυτοί οι πελάτες ήταν συνήθως μεγαλύτεροι των 65 χρόνων και προέρχονταν από χαμηλά εισοδηματικά στρώματα.

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Κωλοτουμπα Μητσοτάκη η όχι; Τελικά φταίει η κλιματική αλλαγή. 

 

https://www.kathimerini.gr/1043960/article/epikairothta/politikh/ohe-ta-mhnymata-toy-kyr-mhtsotakh-gia-thn-klimatikh-allagh

 

FB_IMG_1569347034900.jpg

Έγινε επεξεργασία από trib
Link to comment
Share on other sites

Πρόστιμο από την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα στην τραπαιζα Πειραιώς ύψους 5,15 εκ. για παραβίαση των κανόνων που αφορούν τα ίδια κεφάλαιασσσσς  μεταξύ μας δεν το γράφει κανένας  ; )

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

σσσσς  μεταξύ μας δεν το γράφει κανένας  ; )

 

Εγώ πάντως το έχω διαβάσει ήδη σε 2-3 αρκετά δημοφιλή, κι ας είναι πρακτικά copy-paste:

https://www.iefimerida.gr/oikonomia/prostimo-51-ek-eyro-stin-peiraios-apo-ekt-ti-apanta-i-trapeza

https://www.nooz.gr/economy/1554877/prostimo-5-1-ek-eyrw-stin-peiraiws-apo-tin-ekt--ti-leei-i-trapeza

https://www.capital.gr/epixeiriseis/3383884/ti-apanta-i-trapeza-peiraios-gia-to-prostimo-tis-ekt

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/9/2019 at 8:46 ΜΜ, το μέλος trib έγραψε:

Κωλοτουμπα Μητσοτάκη η όχι; Τελικά φταίει η κλιματική αλλαγή. 

 

https://www.kathimerini.gr/1043960/article/epikairothta/politikh/ohe-ta-mhnymata-toy-kyr-mhtsotakh-gia-thn-klimatikh-allagh

 

FB_IMG_1569347034900.jpg

 

Αυτή τη μανία με τη κωλοτούμπα που διαβαζω και αλλου δεν την καταλαβαινω. Δεν γίνεται δλδ να αποδίδεις ευθύνες στην εκάτοστε κυβέρνηση για τη διαχείριση της κρίσης, ή ακόμη και για την αδυναμία της να προλάβει κάποιες πτυχές της, αλλα συγχρόνως να αποδίδεις τα αίτιας της στην κλιματικά αλλαγή?

 

Αν θες τη γνώμη μου, για την καταστροφη φταίει η κλιματική αλλαγή, τα αυθαίρετα και η ελλειψη οργανωμένου οικοδομικού σχεδίου στην περιοχή και η διαχειρισιακή ανικανότητα του συστήματος αλλα και καποιον αρμόδιων στελεχών. Κερασάκι στην τούρτα το επικοινωνιακό τρικ που πήγε να στήσει ο Τσίπρας αλλα του βγήκε ξινό.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, XMorsX said:

 

Αυτή τη μανία με τη κωλοτούμπα που διαβαζω και αλλου δεν την καταλαβαινω. Δεν γίνεται δλδ να αποδίδεις ευθύνες στην εκάτοστε κυβέρνηση για τη διαχείριση της κρίσης, ή ακόμη και για την αδυναμία της να προλάβει κάποιες πτυχές της, αλλα συγχρόνως να αποδίδεις τα αίτιας της στην κλιματικά αλλαγή?

 

Αν θες τη γνώμη μου, για την καταστροφη φταίει η κλιματική αλλαγή, τα αυθαίρετα και η ελλειψη οργανωμένου οικοδομικού σχεδίου στην περιοχή και η διαχειρισιακή ανικανότητα του συστήματος αλλα και καποιον αρμόδιων στελεχών. Κερασάκι στην τούρτα το επικοινωνιακό τρικ που πήγε να στήσει ο Τσίπρας αλλα του βγήκε ξινό.

 

Πέρυσι κατηγορούσε ευθέως από τον πρώτο έως τον τελευταίο της κυβέρνησης Σύριζα. Φέτος λέει πως δεν θα μπορούσε να αποφευχθεί με κανένα τρόπο λόγω της κλιματικής αλλαγής. Οκ, δεν είναι κωλοτούμπα. Τι είναι; 

 

Και δεν έχει να κάνει με το τι νομίζουμε και τι πιστεύουμε εμείς. Πέρυσι τα αναλύσαμε όλα εκτενώς. Το βασικό πρόβλημα είναι ότι εν τέλει, χρησιμοποίησε ένα τέτοιο γεγονός για να "θάψει" τους πολιτικούς αντιπάλους του. Και μάλιστα, φέτος με την αναφορά του στην "Κλιματική Αλλαγή" φαίνεται πως θέλει να αποποιηθεί τα πάντα. 

Link to comment
Share on other sites

@trib, προσωπικά δε βλέπω "κωλοτούμπα". Μπόλικη υποκρισία, ναι, αλλά αυτή είναι αναμενόμενη πια από κάθε Κυβέρνηση. Δεν άλλαξαν ξαφνικά γνώμη, απλώς άλλαξαν ρητορική, γιατί πλέον είναι στην εξουσία.

 

Το ίδιο συνέβη και με τις υπόλοιπες φωτιές του καλοκαιριού. Πριν την έξαρση των πυρκαγιών, Χρυσοχοΐδης-Μητσοτάκης κόμπαζαν περιχαρείς ότι οι λίγες φωτιές (μέχρι τότε) ήταν απόδειξη ότι η Πυροσβεστική μπορούσε να παράξει έργο, αλλά ο ΣΥΡΙΖΑς δεν την άφηνε. Αφού κατακάηκε το σύμπαν, παραλίγο να ξανακούσουμε για τον Στρατηγό Άνεμο.

 

Δε με απασχολεί τι λένε για τα μέσα. Με απασχολεί τι κάνουν και τι παρακαταθήκη θα αφήσουν μακροπρόθεσμα. Μέχρι στιγμής, τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα... ?‍♂️

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Με απασχολεί τι κάνουν και τι παρακαταθήκη θα αφήσουν μακροπρόθεσμα. Μέχρι στιγμής, τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα... 

 

Αυτό ακριβώς. Τίποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

https://www.iefimerida.gr/kosmos/i-gkreta-toynmpergk-kerdise-enallaktiko-nompel

 

σε καλή μεριά, και στα καλύτερα που έρχονται. 

 

Καλά λέει το ρητό ''στα χαζά πουλιά φτιάχνει ο θεός φωλιά'' 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, colt3003 said:

https://www.iefimerida.gr/kosmos/i-gkreta-toynmpergk-kerdise-enallaktiko-nompel

 

σε καλή μεριά, και στα καλύτερα που έρχονται. 

 

Καλά λέει το ρητό ''στα χαζά πουλιά φτιάχνει ο θεός φωλιά'' 

How dare you?

��ο�έλε�μα εικ�να� για how dare you

 

  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί η κοπελιά να είναι ιδιαίτερα meme-able, αλλά δεν το κατακρίνω.

Η προηγούμενη γενιά απέτυχε να δημιουργήσει βιώσιμες πολιτικές. Ίσως η δικιά της να το καταφέρει καλύτερα, με αφορμή τον πιο ακραίο λόγο και μεγαλύτερη αίσθηση του επείγοντος... Το ότι λέει δημόσια αυτά που κάποιοι λένε ιδιωτικά την κάνει politically incorrect, αλλά από έναν έφηβο νομίζω ότι είναι και αναμενόμενο.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλά, μην κοροϊδευόμαστε, η περσόνα που έχουν κατασκευάσει είναι λίγο εξοργιστική. Αλλά κι εγώ πιστεύω ότι ίσως τελικά είναι αυτό που χρειάζεται για να περάσει το μήνυμα. Όταν από την άλλη μεριά έχεις έναν αμετακίνητο τοίχο που λέει ότι η κλιματική αλλαγή είναι φούμαρα, δικαιούσαι να είσαι και να φαίνεσαι οργισμένος.

 

Και αν τη σταθμίσουμε απέναντι στις "influencers" του Instagram, την προτιμώ. Ειδικά επειδή βγάζει και τον χειρότερο εαυτό ορισμένων φασιστοειδών:

 

6a39gz1iuto31.jpg

  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως οταν ημουν στην ηλικια της με ενοιαζε πως θα παρει το παπι +10χλμ τελικη. 20+ χρονια fast forward θα ελεγα οτι ισως θα μπορουσα να αφιερωνω τον χρονο μου πιο εποικοδομητικα οπως κανει αυτο το κοριτσι. Ναι, ναι ξερω Σωρος, media, εχει καταθλιψη κλπ κλπ. Η γνωμη μου ειναι οτι μονο κατι θετικο μπορει να βγει με το να πιεστουν λιγο παραπανω οι κυβερνησεις για να επιτευχθουν συμφωνιες για την προστασια του περιβαλλοντος. 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/26/2019 at 9:35 PM, unseen said:

Εγω παντως οταν ημουν στην ηλικια της με ενοιαζε πως θα παρει το παπι +10χλμ τελικη. 20+ χρονια fast forward θα ελεγα οτι ισως θα μπορουσα να αφιερωνω τον χρονο μου πιο εποικοδομητικα οπως κανει αυτο το κοριτσι. Ναι, ναι ξερω Σωρος, media, εχει καταθλιψη κλπ κλπ. Η γνωμη μου ειναι οτι μονο κατι θετικο μπορει να βγει με το να πιεστουν λιγο παραπανω οι κυβερνησεις για να επιτευχθουν συμφωνιες για την προστασια του περιβαλλοντος. 

 

Δεν ξέρεις πόσο δίκιο έχεις ..... και εγώ το ίδιο σκέφτομαι.

 

Κουραστικό να εργάζεται κάποιος από τέτοια τρυφερή ηλικία, αλλά πληρώνει καλά !

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Severn_Cullis-Suzuki

 

...και όποιος πει πως τα σούρτα - φέρτα της με τα αεροπλάνα, υπερβαίνουν το ''αποτύπωμα'' οποιουδήποτε μέσου ανθρώπου, είναι και εγκάθετος. (και) Αυτή για το καλό μας τρέχει...

 

Σε άλλα νέα:

 

https://www.iefimerida.gr/politiki/synagermos-stin-ee-gia-metanasteytiko-foboi-gia-neo-2015

 

Quote

Η καγκελάριος της Γερμανίας Ανγκελα Μέρκελ – η οποία πλήρωσε το τίμημα εκλογικά το 2015 – σε συνεννόηση με τον Εμανουέλ Μακρόν στέλνουν εσπευσμένα τους υπουργού Εσωτερικών τους σε Αθήνα και Αγκυρα.
Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/politiki/synagermos-stin-ee-gia-metanasteytiko-foboi-gia-neo-2015

 

Ότι δεν ξέρουν τι να κάνουν δλδ..... Ας τους ρίξω μια ιδέα εγώ ο ταπεινός.... 

Ας μαζέψουν τα λουριά απο τα μαγαζάκια που έχουν χρηματοδοτήσει σε πρώτη φάση, και σε δεύτερη ας εφαρμόσουν απλά τον νόμο των χωρών τους σχετικά με την παράνομη είσοδο στη χώρα. Αυτά και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

μεγάλη κουβέντα το ''των περισσότερων''. Ο φτωχός Κινέζος, ο φτωχός Ινδός, ο μισός (και βάλε πλανήτης) που εξαρτώνται αποκλειστικά απο το φτηνό πετρέλαιο (και απο τον ακόμα φθηνότερο άνθρακα), για να επιζήσει, σίγουρα θα ''αφυπνισθούν'' από τέτοιους εμπνευσμένους λόγους, αλλά.... δεν πρόκειται να πεθάνουν από το κρύο, υπακούοντας τις προτροπές αυτών, που ούτε  κατά διάνοια δεν έχουν βρεθεί σε τέτοια θέση. Και επιπλέον, η έξτρα φορολογία σαν αντικίνητρο για τη χρήση των ορυκτών καυσίμων, τους κάνει τη ζωή ακόμα δυσκολότερη, αν δεν τους καταδικάζει κιόλας. Είτε λοιπόν δεν είναι σε θέση να υπολογίσουν τις συνέπειες που έχουν οι προτάσεις τους σε ένα τόσο πολυπαραγοντικό ζήτημα (Η Γκρέτα ανήκει σίγουρα σε αυτή την περίπτωση), είτε αδιαφορούν για αυτές. Κατά τα άλλα.... ναι.  talk is cheap και αποδίδει καλά. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.