Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Die Linke: O ΣΥΡΙΖΑ μας κορόιδεψε το 2015 για τις γερμανικές αποζημιώσεις

 

 

Quote

Όπως αποκάλυψε η εκπρόσωπος Εσωτερικών Υποθέσεων της ΚΟ του Die Linke, Ούλα Γέλπκε, στην εκδήλωση της Τετάρτης, μόλις ανέλαβε τη διακυβέρνηση ο ΣΥΡΙΖΑ το 2015 είχαν συνεννοηθεί ότι άμεσα θα παρέδινε ρηματική διακοίνωση στη γερμανική κυβέρνηση με το αίτημα για έναρξη διαπραγματεύσεων για τις γερμανικές αποζημιώσεις, που διεκδικεί η χώρα μας, παρά την επίμονη άρνηση του Βερολίνου. «Δυστυχώς αυτό δεν έγινε», δήλωσε η κ. Γέλπκε.
«Επανειλημμένα», πρόσθεσε, «ρωτούσαμε πότε θα την παραδώσουν. Μάταια. Μάλλον δεν ήθελαν να συνδεθεί αυτό το θέμα με τις διαπραγματεύσεις για τα δάνεια. Εγώ θα τα σύνεδεα διότι η κατάσταση στην οποία περιήλθε η Ελλάδα πριν δέκα χρόνια σχετίζεται και με τις καταστροφές που υπέστη η χώρα στη γερμανική Κατοχή.»

 

Έγινε επεξεργασία από acct
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Βολιβία: Η τεχνική του υβριδικού πραξικοπήματος

Παράθεση

Την πιο εύστοχη περιγραφή των δραματικών γεγονότων που συνέβησαν την Κυριακή στην Βολιβία, έδωσε ο νεοεκλεγείς περονιστής πρόεδρος της Αργεντινής Αλμπέρτο Φερνάντες. Συγκεκριμένα μίλησε πως διαδραματίστηκε «μία συντονισμένη δράση βίαιων πολιτών, μία στάση αξιωματικών της αστυνομίας και μία παθητικότητα του στρατού». Θα μπορούσαμε να την ονομάσουμε ως μία "επιχείρηση χάος", που κατέληξε στην παραίτηση του αριστερού προέδρου 'Εβο Μοράλες.

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, honda22 said:

 

Κι ο προηγούμενος νόμος μια χαρά ήταν. Η απροθυμία εφαρμογής του ήταν το πρόβλημα. Τώρα απλά έκαναν λίγο πιο σύνθετο το διάγραμμα ροής για την επιβολή προστίμων και πρόσθεσαν το τυράκι της κατανομής του βεβαιωθέντος ποσού μεταξύ των υπουργείων.

 

Χαρακτηριστική είναι και η κανονικότητα με την οποία αντιμετωπίζεται η ανομία:

Quote

Νέους αιφνιδιαστικούς ελέγχους σε 172 επιχειρήσεις [..] έκαναν [...] για την εφαρμογή του αντικαπνιστικού νόμου. Στο 72% των περιπτώσεων, όπως διαπιστώθηκε, δεν βρέθηκαν καπνίζοντες στους εσωτερικούς χώρους [...]

 

Αντί να λέει απλά ότι 3 στις 10 παραβίαζαν τον νόμο. ?

Έγινε επεξεργασία από acct
a word
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

Αν εχεις ενα 100αρικο μαζι σου δηλαδη να χαλαλισεις, ολα καλα. Αψογα.

 

Αυτό ισχύει για πολλές περιπτώσεις σε τριτοκοσμικές χώρες όπως η Ελλάδα. Αν έχεις χρήμα δε σε φτάνει ο νόμος.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Simon said:

Αυτό ισχύει για πολλές περιπτώσεις σε τριτοκοσμικές χώρες όπως η Ελλάδα. Αν έχεις χρήμα δε σε φτάνει ο νόμος.

 

https://www.skai.gr/news/greece/apofasi-siemens-meta-apo-14-xronia-poioi-enoxoi-kai-poioi-athoothikan

 

Quote

Μεταξύ εκείνων που κρίθηκαν ένοχοι είναι πρώην στελέχη της Siemens Hellas, όπως οι Μιχάλης Χριστοφοράκος, έχει διαφύγει στη Γερμανία και έχει δικαστεί εκεί, Χρήστος Καραβέλας που δεν έχει εντοπιστεί μετά τη διαφυγή του στο εξωτερικό και στελέχη της μητρικής εταιρείας όπως Μικαέλ Κουτσενρόιτερ Ραιχαντ Σικατσεκ και άλλοι.

Όσοι καταδικάστηκαν κρίθηκαν ένοχοι για ξέπλυμα μαύρου χρήματος μεταξύ των οποίων και πρώην στελέχη του ΟΤΕ αλλά και τραπεζικά στελέχη όπως ο Φάνης Λυγινός και Κλώντ Οσβαλντ που επίσης καταζητείται από τότε που διέφυγε παραβιάζοντας το βραχιολάκι.

 

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

Αρνούμαι να σχολιάσω για ευνόητους λόγους.

πριν 58 λεπτά, το μέλος honda22 έγραψε:

Θα  τις δείξω στον πατέρα μου. Το πιθανότερο είναι να μου απαντήσει με κάποιο ''ευφυολόγημα'' του τύπου ''άσε με, βρε γιε μου, δεν μπορώ να το κόψω το άτιμο''.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Simon said:

https://www.news247.gr/koinonia/poini-fylakisis-10-minon-nearo-parenochlise-sexoyalika-foititria-apth.7535548.html

Φυλάκιση 10 μηνών.

ΜΕ ΑΝΑΣΤΟΛΗ.

Δεν περιγράφω άλλο.

 

Έχω πετύχει σκηνικό επιδειξία πάνω στην Κηφισίας στο ύψος του Avenue. Φόρα παρτίδα στην στάση του λεωφορείου, πήγαινε σε γυναίκες κάθε ηλικίας με το ζελεδάκι του έξω. Καλέσαμε αστυνομία, ήρθε γρήγορα και τον έψαξε λίγο τριγύρω αφού είχαμε δώσει κανονική περιγραφή, στοιχεία οχήματος μέχρι και βίντεο. Ο τύπος ήταν κοντά στα 35-40.

 

Που θέλω να καταλήξω. Ο 20χρονος έπρεπε να μπει ένα 3μηνο τουλάχιστον φυλακή. Έχει πλήρως σώας τα φρένας για την πράξη που κάνει και σίγουρα το έχει ξανακάνει. 

 

Για την ιστορία όταν ήρθε το περιπολικό μας είπε ότι έπρεπε να του δώσουμε καμιά φάπα. Του λέω και μετά θα μας κυνηγάει για σωματικές βλάβες. Μου απαντάει ότι δεν θα έγραφαν τίποτα στην αναφορά. 

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος trib έγραψε:

 

Έχω πετύχει σκηνικό επιδειξία πάνω στην Κηφισίας στο ύψος του Avenue. Φόρα παρτίδα στην στάση του λεωφορείου, πήγαινε σε γυναίκες κάθε ηλικίας με το ζελεδάκι του έξω. Καλέσαμε αστυνομία, ήρθε γρήγορα και τον έψαξε λίγο τριγύρω αφού είχαμε δώσει κανονική περιγραφή, στοιχεία οχήματος μέχρι και βίντεο. Ο τύπος ήταν κοντά στα 35-40.

 

Που θέλω να καταλήξω. Ο 20χρονος έπρεπε να μπει ένα 3μηνο τουλάχιστον φυλακή. Έχει πλήρως σώας τα φρένας για την πράξη που κάνει και σίγουρα το έχει ξανακάνει. 

 

Για την ιστορία όταν ήρθε το περιπολικό μας είπε ότι έπρεπε να του δώσουμε καμιά φάπα. Του λέω και μετά θα μας κυνηγάει για σωματικές βλάβες. Μου απαντάει ότι δεν θα έγραφαν τίποτα στην αναφορά. 

 

Προφανώς αφού δεν επιβάλλεται τιμωρία, ελπίζουμε στην καλή θέληση του άλλου για την τήρηση του νόμου.

 

Για το τελευταίο τώρα, τί να σχολιάσω. Θα γίνουμε σερίφηδες για να προστατευτούμε? Η αστυνομία ούτως ή άλλως υπάρχει τυπικά και κυρίως για τα νομικά. Θυμήθηκα τώρα και τον τύπο στην Κρήτη που σκότωσε εκείνη την ηλικιωμένη  βιολόγο. Το είχε κάνει τόσες φορές το κόλπο με το αυτοκίνητο, η αστυνομία είχε ενημερωθεί, αλλά έπρεπε να βασανιστεί και να δολοφονηθεί μια γριούλα για να επέμβει το κράτος.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

https://thepressproject.gr/klini-i-moria-ke-epistrefoun-ta-klista-kentra-gia-prosfyges-ke-metanastes-sta-nisia/

 

Θέλω να γελάσω, αλλά η κατάσταση είναι πολύ σοβαρή.

Προσέξτε: για να δημιουργηθεί το κλειστό κέντρο (χωρητικότητας 5.000+ ατόμων), θα πρέπει να μειωθούν οι μεταναστευτικές ροές (χα), να επιταχυνθούν οι διαδικασίες ταυτοποίησης όσων καταφθάνουν στη Λέσβο (χα, χα), ώστε  να δύνανται αυτοί να αναχωρούν άμεσα (κατά το δυνατόν) για την ηπειρωτική Ελλάδα (χα, χα, χα) και να αποσυμφορηθεί το νησί άμεσα απ' όσους μετανάστες-πρόσφυγες διαμένουν -με δόξα και τιμή- ήδη σ' αυτό (χα, χα, χα, χα).

Α, θα πρέπει να βρεθεί και ένας ανοικτός χώρος (εδώ δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε πού στο διάτανο θα μεταφερθεί το εργοστάσιο της Δ.Ε.Η., ώστε να πάψει αυτό να βρίσκεται μέσα στην πόλη, θα συμφωνήσουμε/αποδεχθούμε να παραχωρηθεί ένας χώρος -αγνώστων λοιπών στοιχείων- για τη δημιουργία κλειστού προαναχωρησιακού κέντρου;) για τη φιλοξενία μερικών χιλιάδων ανθρώπων/ταξικών μας αδερφών.

Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.