Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

2 hours ago, salde said:

που έτσι κι αλλιώς πρέπει να τηρούμε και για απλούστερες μορφές τέτοιου τύπου ιώσεων όπως η κλασσική γρίππη. Εμβολιασμός όπου συνιστάται,

στο εμβόλιο γρίππης και όλα τα παρόμοια αναφέρομαι, όχι εκεί που δεν υπάρχει εμβόλιο.
όπου συνιστάται = δεν το συνιστούν για όλες τις κατηγορίες προσώπων ούτε συνιστούν κάθε εμβόλιο στους πάντες.
Αν δηλαδή κάποιος ανήκει στις ομάδες που προτείνουν να κάνουν το εμβόλιο για την γρίππη, η οποία έτσι κι αλλιώς υπάρχει ήδη εδώ, πρέπει να το κάνει, πρέπει να τηρεί όλες τις υποδείξεις για την κλασσική γρίππη, αν υπάρχουν κι άλλα που πρέπει να κάνει (για πνευμονιόκοκκο κλπ) ας έχει φροντίσει να τα κάνει, ας τηρεί τις κλασσικές συστάσεις που έτσι κι αλλιώς πρέπει να τηρεί, ας είναι λίγο σχολαστικότερος από όσο είναι συνήθως και μετά ας κάτσει να ενδιαφερθεί αν ο νέος ιός θα μπει στη χώρα από το σημείο Α ή το σημείο Β, αν χρειάζονται και έξτρα μέτρα ατομικής προστασίας, αν η Χ κυβέρνηση έδρασε ή δεν έδρασε σωστά κλπ.

Για την αποφυγή παρανοήσεων, δεν είμαι αντίθετος στο να συζητάμε οποιοδήποτε θέμα θελήσουμε. Απλώς δεν θα ήταν αυτό η προτεραιότητά μου σε ατομικό επίπεδο, είτε είναι 2% η θνησιμότητα είτε 22% αν στην τελική τα όσα μπορώ αυτή την στιγμή να κάνω είναι δεδομένα, αυτά θα φροντίσω κατά προτεραιότητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Snips έγραψε:

 

Χωρίς να διαφωνώ με την φράση "...η Δύση καθορίζει", εύκολα κάποιος μπορεί να εκλάβει το ανωτέρω άρθρο ως επικίνδυνα καθησυχαστικό. Το να συγκρίνεις Τουρκία με Σ. Αραβία και Ελβετία ως προς το ΑΕΠ δεν την κάνει ακίνδυνη. Επίσης το να κατατασεις την Τουρκία λίγο πιο κάτω από Ιαπωνία, επίσης δεν την βάση σε θέση Ζιμπάμπουε πχ.

Και στον Ελληνικό τύπο θα έπρεπε ανεξαρτήτως πολιτικών ιδεολογιών, εκτός της αριστερής βέβαια για την οποια πρώτα θα δούμε τον αποικισμενο Άρη, και μετά πιθανή πλεύση της στα δρώμενα του 21 αιώνα, να εξετάζεται η περίπτωση που η "οικονομικά αιμορραγούσα Τουρκία" χάσει τον μπούσουλα και αρχίσει να καταφεύγει σε παράδοξες ενέργειες. Η Ελλάδα θα μπορέσει να ανταποκριθεί θετικά ως προς το συμφέρον της, σε τέτοιες ενέργειες? Ενέργειες λανθασμένες ίσως για την ίδια την Τουρκία. Αλλά η ζημιά στην Τουρκία είναι σίγουρο ότι θα συνεπάγεται μη ζημιογόνα κατάσταση για την Ελλάδα? Ποιος το εξασφαλίζει αυτό? Η Δύση? 

 

Το άρθρο εν ολίγοις μας μιλάει μόνο για την Τουρκική "δυσκολία". Όχι όμως για τον πιθανό αντίκτυπο της στην γείτονα Ελλάδα.

 

 

 

Όταν υπηρετούσα στο ΠΝ στο λιμάνι της Μυτιλήνης χτύπησε μπιέλα μια γεννήτρια. Ο Βαγγέλης (μηχανικός ) είχε βγει εξόδου και τον πετυχαίνω όταν έμπενε.

-Βαγγέλη αλλάζουν μπιέλα τα παιδιά κάτω ντύσου και πήγαινε

-Δεν υπάρχει περίπτωση, έχω πιει κάτι ποτηράκια και είμαι για ύπνο

-Δεν σε κατάλαβα Βαγγέλη για έλα πιο κοντά να το διευθετήσουμε

-Κοίτα...ξεκίνα να με κοπανάς και όταν  σταματήσεις θα συρθώ μέχρι το κρεβάτι μου, κάτω όμως δεν πάω που να με κόψεις κομμάτια

 

Ακόμα εκεί είμαι και τον κοιτάω με ανοιχτό το στόμα…

Ο Βαγγέλης είχε το θάρρος να επιβάλει την άποψή του και ας ήταν χαμένος από χέρι...εμείς έχουμε χεστεί επάνω μας και ας είμαστε υπολογίσιμος αντίπαλος

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος honda22 έγραψε:

 Ποιος είναι αυτός πάλι? Αν έχεις λύσει το θέμα της επιβίωσης τελικά, σκέφτεσαι ότι ανοησία σου κατέβει στο κεφάλι για να ικανοποιήσεις το εγώ σου.

 

Έπρεπε να ανέβει σε πύραυλο για να διαπιστώσει το επίπεδο της γης? Οι δορυφόροι βγάζουν ψεύτικες φωτογραφίες. Τα αεροπλάνα σε μεγάλο ύψος διαχέουν αέρια παραισθήσεων σε cockpits και καμπίνες επιβατών. Land of the free και open minded. Πολύ open όμως.. 

 

 

  • Like 3
  • Agree 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Στο «κόκκινο» τα ΕΛΤΑ - Δεν έχουν λεφτά ούτε για μισθούς Μαρτίου - Επικαιρότητα | sport-fm.gr: ΣΠΟΡ FM 94.6

 

Βλέπω να έρχεται το χαράτσι υπέρ ΕΛΤΑ στα τιμολόγια της ΔΕΗ, ειδικά μετα το άκυρο που έφαγαν με το 15ευρω στα μικράς αξίας πακέτα.

Έγινε επεξεργασία από honda22
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, jax7480 said:

Δεν θα σχολιάσω γιατι θα με πουνε ανθέλληνα...

 

https://www.in.gr/2020/02/24/greece/vinteo-pou-kovei-tin-anasa-stigmi-pou-ix-parasernei-mitera-kai-paidi-sto-rethymno/

 

Δεν λένε να καταλάβουν ότι όπου υπάρχει σταματημένο λεωφορείο υπάρχουν και πεζοί.
Πέρα από το ότι στην Κρήτη είναι οι μισοί παλαβοί και τον νόμο τον έχουν γραμμένο στα παπάκια τους(όχι πως η υπόλοιπη Ελλάδα είναι καλύτερη, αλλά της έχει βγει το όνομα της Κρήτης..), έχω την εντύπωση ότι δεν είναι τυχαίο ότι ήταν smart το αμάξι.
Έχω δει αρκετά τροχαία με smart που έχω αρχίσει να πιστεύω ότι όσοι τα οδηγούν νομίζουν ότι είναι καρτάκι και πως χωράει παντού και πως σταματάει ακαριαία και το παρκάρεις και όλο στο πεζοδρόμιο άμα λάχει γιατί είναι τόσο δα αμαξάκι.

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας οδηγήσει για πάνω από δεκαετία παπάκι στην Αθήνα, αυτό που έκαναν οι πεζοί στην προκειμένη περίπτωση είναι ο μόνιμος εφιάλτης μου, και ως πεζός αλλά και ως οδηγός.  Κάθε τυφλό σημείο είναι κίνδυνος, προφανώς όχι μόνο στην Αθήνα

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η άλλη πετάχτηκε τρέχοντας πριν δει καν δεξιά αριστερά αν περνάει αυτοκίνητο. Δείτε καλά το βίντεο. ΟΥΤΕ χιλιοστό δε κοιτάει. Ευτυχώς απ'ότι διαβάζω δεν διατρέχει κίνδυνο το παιδάκι ή η ίδια. 

Ποτέ δε περνάνε από τυφλό σημείο που δεν βλέπουμε. Το χω δει να το κάνουν πεζοί χιλιάδες φορές. Έπρεπε να πήγαινε 3 μέτρα δεξιά τουλάχιστον και μετά να περνούσε απέναντι

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος jax7480 έγραψε:

 

Πάντα φρενάρουμε όταν προσπερνάμε λεωφορείο, γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πεταχτεί κάποιος από μπροστά ή από πίσω και πάντα φρενάρουμε όταν δούμε μπάλα στο δρόμο γιατί 99% θα τρέξει κάποιο παιδάκι από πίσω της.

 

Προσυπογράφω. 

 

Στο μεταξύ, θα δούμε ωραία πράγματα:

https://stonisi.gr/post/7137/panw-apo-1500-katoikoi-twra-sthn-karava

 

https://stonisi.gr/post/7136/se-apeytheias-metadosh-apo-to-limani-ths-mytilhnhs-video

 

https://stonisi.gr/post/7130/sfragizei-to-limani-ths-mytilhnhs-pics

 

https://stonisi.gr/post/7139/katalhpsh-ths-mytilhnhs-dia-ths-vias-pics-video

 

https://stonisi.gr/post/7140/maxes-sthn-karava-pics-video

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

 

Καλημέρα, πώς είναι η πραγματικότητα εκεί; Όντως αντιδρούν οι κάτοικοι ή μόνο αυτοί που φαίνονται στις φωτό; ? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Θυμάμαι πάντα τον γαμπρό μου που μου είπε το εξής:

 

- Πάντα φρενάρουμε όταν προσπερνάμε λεωφορείο, γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πεταχτεί κάποιος από μπροστά ή από πίσω και πάντα φρενάρουμε όταν δούμε μπάλα στο δρόμο γιατί 99% θα τρέξει κάποιο παιδάκι από πίσω της.

Εχεις γαμπρό τον Κ.Ο.Κ. ?

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, jax7480 said:

- Πάντα φρενάρουμε όταν προσπερνάμε λεωφορείο, γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πεταχτεί κάποιος από μπροστά ή από πίσω και πάντα φρενάρουμε όταν δούμε μπάλα στο δρόμο γιατί 99% θα τρέξει κάποιο παιδάκι από πίσω της.

 


Σωστό αυτό και στα 2 σκέλη του.


Το πρόβλημα, στην Ελλάδα τουλάχιστον, είναι ότι δεν υπάρχει παιδεία στα σχολεία για την συμπεριφορά των πεζών, τα δικαιώματα τους αλλά και τις υποχρεώσεις τους. 
Δεν μπορώ να διαμαρτυρηθώ όμως γιατί δεν ξέρω τι γνωρίζει και τι όχι. Αν οι γονείς του έχουν πει για διάβαση, φανάρι κλπ
(με οδηγούς το θεωρείς δεδομένο και έτσι πήραν δίπλωμα, με πεζούς όμως?)
Είναι μεγάλη ανάγκη τα παιδιά να μαθαίνουν από νωρίς τα βασικά για την συμβίωση με τα οχήματα πριν τα καβαλήσουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, beastie said:


Σωστό αυτό και στα 2 σκέλη του.


Το πρόβλημα, στην Ελλάδα τουλάχιστον, είναι ότι δεν υπάρχει παιδεία στα σχολεία για την συμπεριφορά των πεζών, τα δικαιώματα τους αλλά και τις υποχρεώσεις τους. 
Δεν μπορώ να διαμαρτυρηθώ όμως γιατί δεν ξέρω τι γνωρίζει και τι όχι. Αν οι γονείς του έχουν πει για διάβαση, φανάρι κλπ
(με οδηγούς το θεωρείς δεδομένο και έτσι πήραν δίπλωμα, με πεζούς όμως?)
Είναι μεγάλη ανάγκη τα παιδιά να μαθαίνουν από νωρίς τα βασικά για την συμβίωση με τα οχήματα πριν τα καβαλήσουν.

 

Παντού είναι το πρόβλημα, και διαρκώς χειροτερεύει, κυρίως με smartphone και ακουστικά. 

Καμία επαφή με το περιβάλλον, αυτοκτονικό κατά τη γνώμη μου.

Προσωπικά αν και περπατάω μεγάλες αποστάσεις, ποτέ δεν έχω βάλει ακουστικά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.