Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

πριν 7 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

 

Την περασμένη εβδομάδα τελείωσα το «Με μολύβι φάμπερ νούμερο δύο» πολύ καλή γραφή

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το στοίχημα του Μακρόν για μια κυρίαρχη Ευρώπη

Παράθεση

Από το βήμα της συνόδου, ο Αμερικανός υπουργός Εξωτερικών Μάικ Πομπέο κάλεσε τους Ευρωπαίους να αποδεχθούν την «πραγματικότητα» της αμερικανικής ηγεσίας απέναντι στον νέο, κοινό εχθρό, την ανερχόμενη Κίνα. Εισέπραξε μια εκκωφαντική σιωπή. Ακόμη και ο πιο στενός σύμμαχος της Αμερικής στη Γηραιά Ηπειρο, η Βρετανία του Μπόρις Τζόνσον, απέκρουσε τις πιέσεις της Ουάσιγκτον για αποκλεισμό του κινεζικού μεγαθηρίου Huawei από τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας πέμπτης γενεάς (5G). Ο Γερμανός πρόεδρος Φρανκ- Βάλτερ Σταϊνμάγερ καυτηρίασε τον μονομερή ηγεμονισμό που συμπυκνώνεται στο σύνθημα του Τραμπ «Make America Great Again» και οδηγεί την ανθρωπότητα σε ένα νέο σκηνικό αντιπαράθεσης μεγάλων δυνάμεων, με «περισσότερη καχυποψία, περισσότερους εξοπλισμούς, λιγότερη ασφάλεια».

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

https://thepressproject.gr/imeres-tou-2015-sti-lesvo-stous-dromous-ke-tis-aktes-i-katiki/

 

Παιδιά, έχουμε πρόβλημα. 400 άτομα. 400 άτομα από το πρωί. Φανταστείτε τι θα γίνει μόλις καλοκαιριάσει.

Βγήκε ο ήλιος σήμερα, έχει 14 βαθμούς και καθόλου αέρα, και ξαμολήθηκαν οι βάρκες.

Ο κόσμος έχει φτάσει στο αμήν. 

Κάποιος να ξυπνήσει τους πολιτικούς μας, διότι η Λέσβος θα χαθεί χωρίς να πέσει τουφεκιά.

 

  • Like 2
  • Sad 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

https://thepressproject.gr/imeres-tou-2015-sti-lesvo-stous-dromous-ke-tis-aktes-i-katiki/

 

Παιδιά, έχουμε πρόβλημα. 400 άτομα. 400 άτομα από το πρωί. Φανταστείτε τι θα γίνει μόλις καλοκαιριάσει.

Βγήκε ο ήλιος σήμερα, έχει 14 βαθμούς και καθόλου αέρα, και ξαμολήθηκαν οι βάρκες.

Ο κόσμος έχει φτάσει στο αμήν. 

Κάποιος να ξυπνήσει τους πολιτικούς μας, διότι η Λέσβος θα χαθεί χωρίς να πέσει τουφεκιά.

 

 

Embrace yourselves... Το να σταματησεις την επιδρομη στον Εβρο ειναι η ευκολη λυση... Στα νησια να δω τι θα γινει που ουτως η αλλως εκει παιζοταν το παιχνιδι τοσα χρονια...

Προφανως θα μεταφερθει ενα νουμερο στην ηπειρωτικη χωρα συντομα, αλλα δεν προκειται να τελειωσει γρηγορα αυτη η κατασταση, θα ζησετε ημερες 2015. Πολυ καταθλιπτικη η κατασταση.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, salde said:

όσο η Ελλάδα δεν προχωρά, μόνη της αν χρειαστεί, σε επιβολή αυστηρών κυρώσεων έναντι της Τουρκίας, αυτό δεν πρόκειται να σταματήσει. Οικονομικών και όχι μόνο. Κλείσιμο συνόρων σε εμπορεύματα και ανθρώπους, να κοπούν τα ταξιδάκια shopping σε Ανδριανούπολη κλπ, κλεισίματα προξενείων, απελάσεις, διακοπή εμπορικών σχέσεων, κόψιμο ακτοπλοϊκών συνδέσεων (θίγει κάποια νησιά μας περισσότερο από όσο θίγει τους Τούρκους αλλά στέλνει καλό μήνυμα) κλπ. Αν περιμένουμε ότι με ατέλειωτη κλάψα σε κάθε πικραμένο της Δυτικής Ευρώπης θα λύσουν το πρόβλημα για εμάς δεν έχουμε καμία τύχη.
Ούτε στραγάλια Τουρκίας. Και σαφές σε Γερμανία και λοιπούς ότι σε δεύτερο χρόνο ούτε αυτοκινητάκι που έχει εκεί παραγωγή (ασχέτως αν η ούγια γράφει made in turkey ή made in germany) δεν θα εισάγεται εδώ πέρα. Μπας και νιώσουν τίποτα.
Και σε όλες τις επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται στην περιοχή, για κάθε ευρώ, κανονικός φόρος δωρεάς στο υψηλότερο κλιμάκιο. Κανένα έλεος.

 

Όταν είχαν πιάσει τους δύο στρατιωτικούς, έλεγαν όλοι "να μην πάμε Ανδριανούπολη για ψώνια", αλλά κανείς δεν το τήρησε.

Λέμε ότι για τους πολιτικούς δεν υπάρχουν κράτη, παρά μόνο οικονομικά συμφέροντα (βλέπε τώρα όλες τις λοιπές δυνάμεις), αλλά δυστυχώς και ο λαουτζίκος τα ίδια σκ... είναι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 2/28/2020 at 1:36 PM, UltraB said:

Να δω πόσους ακόμα θα αντέξει αυτή η Ελλάδα!

Και αντί να τους αξιοποιήσουμε κάπως, να τους εντάξουμε στο εργατικό δυναμικό πχ, τους έχουμε και κάθονται. Τι να πεις...

Ναι ...γιατί όλοι τους νομίζεις είναι τίμιοι εργαζόμενοι πολίτες στη πατρίδα τους? Έχουν ανοίξει όλες οι φύλακές και τους έχουν αφήσει ελεύθερους και με ασπίδα τα γυναικόπαιδα απαιτούν να μπουν μέσα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν ξέρω πως το αντιλαμβάνεστε εσείς αλλά εγώ νιώθω μια νωχελικοτητα. Ότι είναι κατάσταση και θα περάσει. Δεν ξέρω γιατί ακόμη και σε μια τέτοια στιγμή τα ΜΜΕ εξυπηρετούν συμφέροντα. Ότι όλα πάνε καλά βάση σχεδιου. Που πάνε καλά; Τα ΜΑΤ βαρανε Έλληνες νησιώτες από τη μια και από την άλλη στον Έβρο έχουμε προειδοποιητικές βολές σε αυτούς που εισβάλλουν παράνομα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, trib said:

Πάντως δεν ξέρω πως το αντιλαμβάνεστε εσείς αλλά εγώ νιώθω μια νωχελικοτητα. Ότι είναι κατάσταση και θα περάσει. Δεν ξέρω γιατί ακόμη και σε μια τέτοια στιγμή τα ΜΜΕ εξυπηρετούν συμφέροντα. Ότι όλα πάνε καλά βάση σχεδιου. Που πάνε καλά; Τα ΜΑΤ βαρανε Έλληνες νησιώτες από τη μια και από την άλλη στον Έβρο έχουμε προειδοποιητικές βολές σε αυτούς που εισβάλλουν παράνομα. 

 

- Άλλη ευκολία έχει να βαράς/ελέγχεις 100 άτομα (δεν ξέρω πόσοι ήταν οι νησιώτες) και άλλη 10.000

- Οι μετανάστες δεν έχουν μπει ακόμη μέσα (τρύπωσαν μερικοί η αλήθεια είναι και τους έπιασαν). Αν σκάσει κανένα ντου από 5000, φαντάζομαι θα πέσει και καμία σφαίρα (και θα πέσει και διεθνής κατακραυγή...)

 

Εννοείται ότι μετά το "αλτ τις ει" πρέπει να φύγουν άκλαφτοι. Εισβολείς θα είναι, όχι τουρίστες.

 

Θέλω να δω τι θα γίνει αν δεν μπορέσουν να μπούνε. Ακραίες περιστάσεις, οδήγουν σε ακραία μέτρα. Θα τα πάρουν εναντίον μας ή εναντίον της Τουρκίας; (Θα κάνουν το Κάραγατς καλοκαιρινό)

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν πάει εδώ καλύτερα ή στο μεταναστευτικό thread
https://www.cnn.gr/news/ellada/story/209580/evros-voles-me-pragmatika-pyra-anakoinose-to-d-soma-stratoy

βλέπω ξεκινά και ψυχολογικός πόλεμος
 

 

Έγινε επεξεργασία από shattered
  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.