Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

fortigo.jpeg
WWW.METAFORESPRESS.GR

Η σύμβαση για τις κάρτες ψηφιακού ταχογράφου θα είναι 2ετούς διάρκειας, με δυνατότητα επέκτασης επιπλέον 6 μηνών, συνολικής αξίας 1 εκατ. ευρώ

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

 

H Διαμαντοπούλου πάντως πέρα από διασυνδέσεις είναι και ικανή τεχνοκράτης. Σαφως και τέτοια άτομα δε χάνονται.

 

Η παράλληλη άσκηση πολιτικής και επιχειρηματικής δραστηριότητας πράγματι δημιουργεί συγκρούσεις συμφερόντων, αλλά από τη στιγμή που δεν έχει ενεργό ρόλο στην πολιτική γιατί να αρνηθεί τέτοια θέση.

 

Η μεταπήδηση της πάντως από το ένα κόμμα στο άλλο, παρόλο που θα μπορούσε να ληφθεί και ως καιροσκοπισμός, δεν είναι ασυνεπής ιδεολογικά. Για παράδειγμα εγώ, παρόλο που πρόσκειμαι περισσότερο στο μεταρρυθμιστικό ΠΑΣΟΚ ή το Ποτάμι ή ακόμη και τη Δράση του Στέφανου Μάνου (third way) σε σχέση με συντηρητικά κόμματα, αυτή τη στιγμή θα προτιμούσα τη ΝΔ υπό το Μητσότακη σε σχέση με το Κινάλ με τη Φώφη. Σαφώς και τον χώρο του Άδωνη απλώς θα τον ανεχόμουν και αν ποτέ έπερνε τον πρώτο λόγο θα άλλαζα καράβι. Θέλω να πιστεύω ότι στη φώτο μαζί του και αυτή σκεφτόταν με τον ίδιο τρόπο.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, ΓιαγκΤ said:

 

Το φαινόμενο ονομάζετε περιστρεφόμενες πόρτες. Από την θέση του επιτρόπου παίρνοντας ευνοϊκές αποφάσεις μεταπηδά στην επιχείριση που ευνόησε όπως έκανε και η Δαμανάκη

 

Οι περιστρεφόμενες πόρτες και κερκόπορτες της Ε.Ε.

 

 

Αυτό που δυστυχώς δεν είναι ευρέως γνωστό, είναι το πόσο ''βάθος'' έχει αυτή το φαινόμενο (πόσοι ακολουθούν αυτή την πρακτική). ....χάος.

 

Σε άλλα νέα:

 

 

Quote

Στο ερώτημα αν και με ποιο τρόπο η Aegean θα «λάβει» κρατική υποστήριξη ο κ. Βασιλάκης σημείωσε ότι η Αεροπορία Αιγαίου ήταν από τις λίγες αεροπορικές στην Ευρώπη και τον κόσμο, που αντιμετώπισαν την πρώτη φάση της κρίσης χωρίς βοήθεια, όταν εταιρείες κολοσσοί ζήτησαν αι έλαβαν. Ωστόσο προσέθεσε ότι η Aegean πρέπει να στηριχθεί στο πλαίσιο μια συνολικής προσπάθειας, καθώς η βαρύτητα της κρίσης «μας οδηγεί» να συνεργαστούμε με το κράτος και να λάβουμε τη στήριξή του. Σε αντίθετη περίπτωση, το δίκτυο της Aegean θα συρρικνωθεί.

Ο ίδιος απέκλεισε κάθε σενάρια κρατικής συμμετοχής στον όμιλο και εξήγησε πως ήδη στο πλαίσιο της ΕΕ, έχουν αναπτυχθεί σχετικά «εργαλεία» τα οποία αφορούν είτε δανεισμό με κρατική εγγύηση, είτε και προγράμματα ενίσχυσης και επιδότησης των εργαζομένων ώστε να διατηρούνται οι θέσεις εργασίας.

«Βλέπουμε τα πάντα με νέο τρόπο», σημείωσε χαρακτηριστικά ο κ. Βασιλάκης.

 

Άμα είσαι μεγάλος, μπορείς να εκβιάζεις (και να πετυχαίνεις) ''ενισχύσεις''. Άμα είσαι μαγαζάκι, ''έπεσες στο καθήκον'', και η ζωή συνεχίζεται (χωρίς εσένα)..... 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Γερμανία, Σουηδία, Δανία, Ιταλία, Γαλλία δίνουν πακτωλούς χρημάτων για να σώσουν τις αεροπορικές τους, εμείς ξεθάψαμε την Ολυμπιακή. Εγώ λέω αυτός που έφτιαξε το βίντεο να πάει να αγοράσει την Ολυμπιακή να δοκιμάσει. Και να προσλάβει και 4000 εργαζόμενους. Βιντεάκια επιπέδου προπαγάνδας για εσωτερική κατανάλωση...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος schumifer έγραψε:

Γερμανία, Σουηδία, Δανία, Ιταλία, Γαλλία δίνουν πακτωλούς χρημάτων για να σώσουν τις αεροπορικές τους, εμείς ξεθάψαμε την Ολυμπιακή. Εγώ λέω αυτός που έφτιαξε το βίντεο να πάει να αγοράσει την Ολυμπιακή να δοκιμάσει. Και να προσλάβει και 4000 εργαζόμενους. Βιντεάκια επιπέδου προπαγάνδας για εσωτερική κατανάλωση...

 

Πάρτο αλλιώς...εγώ λέω να μην δώσουμε φράγκο σε κανέναν. Δυο φορές έπιασε πάτο το μαγαζί μου μόνος μου το ανέβασα, δεν βρέθηκε κάποιος «κομουνιστής» να μοιράσει τη χασούρα μου στον πληθυσμό

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος schumifer έγραψε:

Γερμανία, Σουηδία, Δανία, Ιταλία, Γαλλία δίνουν πακτωλούς χρημάτων για να σώσουν τις αεροπορικές τους, εμείς ξεθάψαμε την Ολυμπιακή. Εγώ λέω αυτός που έφτιαξε το βίντεο να πάει να αγοράσει την Ολυμπιακή να δοκιμάσει. Και να προσλάβει και 4000 εργαζόμενους. Βιντεάκια επιπέδου προπαγάνδας για εσωτερική κατανάλωση...

 

Λίγο επιφανειακή η προσέγγισή σου.. Επίσης δεν είναι εσωτερική κατανάλωση, τέτοια θέματα συζητούνται εδώ και δεκαετίες παγκοσμίως, τώρα με αφορμή την κατάσταση γίνονται σημεία και τέρατα. Υπάρχει λόγος που απαγορεύονται οι άμεσες ενισχύσεις τόσα χρόνια. Υπόψιν ότι τυπικά ακόμα απαγορεύεται κάτι τέτοιο.

Αν δεν υπήρχε αυτός ο περιορισμός τότε γιατί δεν βοηθήσαμε την Ολυμπιακή όταν χρειάστηκε; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγχωρήστε με αν κάνω λάθος. θυμάμαι ότι η Ολυμπιακή έτρωγε δημόσιο χρήμα επί σειρά ετών. Η Aegean δε θέλει να γίνει δημόσια, σύμφωνα με τη δήλωσή της.

Γιάγκο φυσικά κι έχεις δίκιο, τον ιδιώτη όλοι στα τέτοια τους, αλλά ίσως να έχει λίγο μεγαλύτερη σημασία σε ένα κράτος να έχει μία κατά βάση ελληνική αερογραμμή. Αν αφήσεις την Αιγαίου να φαληρίσει, θα έρθουν οι ξένες και θα κάνουν μόνο δρομολόγια Αθήνα Θεσσαλονίκη Κρήτη

 

Ναι σίγουρα επιφανειακή μία προσέγγιση των 2 λεπτών στο θέμα των αερογραμμών, αλλά δε σχολιάσατε το 2λεπτο βίντεο πιο πάνω ως εξίσου επιφανειακό. Ή μήπως ήταν σφαιρική η προσέγγισή του;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος schumifer έγραψε:

Συγχωρήστε με αν κάνω λάθος. θυμάμαι ότι η Ολυμπιακή έτρωγε δημόσιο χρήμα επί σειρά ετών. Η Aegean δε θέλει να γίνει δημόσια, σύμφωνα με τη δήλωσή της.

Γιάγκο φυσικά κι έχεις δίκιο, τον ιδιώτη όλοι στα τέτοια τους, αλλά ίσως να έχει λίγο μεγαλύτερη σημασία σε ένα κράτος να έχει μία κατά βάση ελληνική αερογραμμή. Αν αφήσεις την Αιγαίου να φαληρίσει, θα έρθουν οι ξένες και θα κάνουν μόνο δρομολόγια Αθήνα Θεσσαλονίκη Κρήτη

 

Ναι σίγουρα επιφανειακή μία προσέγγιση των 2 λεπτών στο θέμα των αερογραμμών, αλλά δε σχολιάσατε το 2λεπτο βίντεο πιο πάνω ως εξίσου επιφανειακό. Ή μήπως ήταν σφαιρική η προσέγγισή του;

 

 

Θα είχες δίκιο αν η ελίτ που διαφεντεύει την χώρα και που αποτελεί μέλος της νοιαζοταν, δεν συμβαίνει όμως αυτό,  μόνο  το τομάρι τους

 

Άκου λίγο Κοντογιώργη

 

 

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα με τις επιδοτήσεις είναι ότι πάντα η πιο πλούσια χώρα μπορεί να δίνει παραπάνω
τυπικα απαγορεύονται
πρακτικά μια χαρά υπάρχουν ακόμη
από φοροελάφρυνση για να "ανοίξει μια βάση στην τάδε περιοχή"
και "επιδότηση" για το "r&d τμήμα της αεροπορικής (λέμε τώρα)"

και "διαφημιστική καμπάνια στο 500% του πραγματικού κόστους"
μέχρι "αφήνουμε να μην πληρώνει κάποιο χρέος στο δημόσιο και κάποια στιγμή κάνουμε διακανονισμό στο 50%"
δεν λέω πως έχουν γίνει τα παραπάνω αλλά υπάρχουν επιλογές αν θέλουν να δώσουν φράγκα χωρίς να λένε ότι έδωσαν φράγκα
 

στην τελική η aegean για να επιβιώσει στα σημερινά δεδομένα όσο και να λέει "δεν θέλω να γίνω δημόσιο" αν θέλει φράγκα δεν υπάρχει άλλη λύση
θα αγοράσει ποσοστό το δημόσιο για να δώσει φράγκα. Τα σημερινά δεδομένα προέκυψαν τόσο λόγω covid αλλά άλλο τόσο επειδή αρχίσε η κάθε κυβέρνηση να μοιράζει φράγκα στην εκάστοτε τοπική αεροπορική.

το πρόβλημα της ολυμπιακής ήταν πιστεύω αρχικά πολιτικό
δηλαδή όσο ήταν επί Ωνάση είχε κέρδη και με το που έγινε δημόσιο τα κέρδη εξαφανίστηκαν?
απλά έγιναν πολιτικές επιλογές που κοστίζαν
είτε τα λέμε επιδοτούμενες πτήσεις σε μικρά νησιά του αιγαίου (που και αυτές σαν πτήσεις είναι απαραίτητες)
είτε το λέμε κακές αγορές αεροπλάνων (εδώ η ολυμπιακή είχε γίνει ιδιωτική κοντά 10 χρόνια και είχαν τα a340 να σαπίζουν χωρίς λόγο στο αεροδρόμιο και τα πουλήσαν πέρσι πρακτικά σχεδόν σε τιμές scrap)
είτε το λέμε χώσαμε μέσα ένα τόνο άτομα για να καλύψουμε ρουσφέτια
η ουσία παραμένει ότι με την ολυμπιακή έγιναν λάθη(ή πιο σωστά επιλογές) με βάση πολιτικά και όχι οικονομικά κριτήρια

ρεαλιστικά η χώρα με τόση εξάρτηση στον τουρισμό
έπρεπε αυτή τη στιγμή να έχει 1 "κρατική" αεροπορική με στόλο πάνω κάτω 50αεροπλάνα
και τουλάχιστον άλλες 1-2 ιδιωτικές μέ άλλα τόσα έκαστη που να πετάνε σε όλο τον κόσμο
δεν γίνεται να υπάρχει αυτή η εξάρτηση από τους tour operators για τις πτήσεις

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος shattered έγραψε:

το πρόβλημα με τις επιδοτήσεις είναι ότι πάντα η πιο πλούσια χώρα μπορεί να δίνει παραπάνω
τυπικα απαγορεύονται
πρακτικά μια χαρά υπάρχουν ακόμη
από φοροελάφρυνση για να "ανοίξει μια βάση στην τάδε περιοχή"
και "επιδότηση" για το "r&d τμήμα της αεροπορικής (λέμε τώρα)"

και "διαφημιστική καμπάνια στο 500% του πραγματικού κόστους"
μέχρι "αφήνουμε να μην πληρώνει κάποιο χρέος στο δημόσιο και κάποια στιγμή κάνουμε διακανονισμό στο 50%"
δεν λέω πως έχουν γίνει τα παραπάνω αλλά υπάρχουν επιλογές αν θέλουν να δώσουν φράγκα χωρίς να λένε ότι έδωσαν φράγκα

Spot on

 

Ας αποφασίσουμε τί θέλουμε. Από εκεί και πέρα υπάρχουν οι τεχνοκράτες που θα μας δώσουν λύσεις.

Στα κέρδη μόνος μου και στη ζημία παρέα δεν (θα έπρεπε να) γίνεται.

Αν θέλουμε κρατική οποιαδήποτε εταιρεία, καλύτερα να το κάνουμε εξαρχής έτσι, παρά να είμαστε ότι κάτσει και να πληρώνει ο λαός.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος shattered έγραψε:

δηλαδή όσο ήταν επί Ωνάση είχε κέρδη και με το που έγινε δημόσιο τα κέρδη εξαφανίστηκαν?

 

Όταν ήμουν πιτσιρικάς με φώναξε μια μέρα ο Πατέρας μου από το σχολείο να μου γνωρίσει έναν κύριο. Από εδώ ο κ Μαραγκός διευθυντής τεχνικού της Ολυμπιακής ...δεν τα παίρνει μου ψιθύρισε μετά στο αυτί με θαυμασμό. Επιλογή του Ωνάση από το κότερο . Τέσσερις έβαλε στη θέση του το ΠΑΣΟΚ όταν τον συνταξιοδότησε πρόωρα

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι βέβαιος ότι έχει γίνει απολύτως κατανοητο:

Στο κείμενο που έβαλε πιο πάνω ο colt, o Bασιλάκης όχι μόνο ζητάει λεφτά αλλά τα θέλει και χωρίς να παραχωρήσει το παραμικρό (= να μου δώσετε λεφτά, θα τα κάνω ότι θέλω εγώ).

Η τραγωδία είναι ότι αναγκαστικά (εξηγεί ο σούμιφερ στο περίπου γιατί) οδηγούμαστε στο να σκεφτούμε να τα δώσουμε. Δεν είναι δλδ ξεκάθαρο αν μας συμφέρει να κάνουμε αυτό που προτείνει ο Γιάγκος (κόψε το κεφάλι σου, δε δίνω φράγκο, το οποίο θα ήταν και το ηθικά σωστό, εις διπλούν κιόλας μιλώντας περί Aegean), αν μας συμφέρει να κρατικοποιήσουμε (παραδόξως ο ίδιος ο Γιάγκος δείχνει μια πτυχή των προβλημάτων με την ιστορία του τεχν. διευθυντή) ή αν μας συμφέρει να κατεβάσουμε τα παντελόνια στις απαιτήσεις του Βασιλάκη.

Για την σύγκριση που κάνετε Ολυμπ-Λουφτχάνσα, δεν είναι ακριβώς έτσι όπως παρουσιάζετε ότι είναι. Δεν έχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά, ένα μέτρο έχουν, το οποίο -διόλου συμπτωματικά βολεύει την Λουφτχάνσα-. Είχαμε όλο τον χρόνο να προσαρμοστούμε στον κανόνα, παριστάναμε τους μάγκες για κοντά 25 χρόνια, ε εμάς μας έπιασε η εφαρμογή του μέτρου και μας έκοψε το κεφάλι, οι Γερμανοί προσαρμόστηκαν και μπορούν να περνάνε από κάτω χωρίς να τους κόβει το κεφάλι. Υπάρχουν κι άλλες μεγάλες διαφορές (ισχύς, πληρώνω/ζητιανεύω, κατασκευή και μια ολόκληρη βιομηχανία που εξαρτάται από αυτά, εξωτερική πολιτική/άμυνα κι ένα σωρό άλλα)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

Δεν είμαι βέβαιος ότι έχει γίνει απολύτως κατανοητο:

Στο κείμενο που έβαλε πιο πάνω ο colt, o Bασιλάκης όχι μόνο ζητάει λεφτά αλλά τα θέλει και χωρίς να παραχωρήσει το παραμικρό (= να μου δώσετε λεφτά, θα τα κάνω ότι θέλω εγώ).

Η τραγωδία είναι ότι αναγκαστικά (εξηγεί ο σούμιφερ στο περίπου γιατί) οδηγούμαστε στο να σκεφτούμε να τα δώσουμε. Δεν είναι δλδ ξεκάθαρο αν μας συμφέρει να κάνουμε αυτό που προτείνει ο Γιάγκος (κόψε το κεφάλι σου, δε δίνω φράγκο, το οποίο θα ήταν και το ηθικά σωστό, εις διπλούν κιόλας μιλώντας περί Aegean), αν μας συμφέρει να κρατικοποιήσουμε (παραδόξως ο ίδιος ο Γιάγκος δείχνει μια πτυχή των προβλημάτων με την ιστορία του τεχν. διευθυντή) ή αν μας συμφέρει να κατεβάσουμε τα παντελόνια στις απαιτήσεις του Βασιλάκη.

Για την σύγκριση που κάνετε Ολυμπ-Λουφτχάνσα, δεν είναι ακριβώς έτσι όπως παρουσιάζετε ότι είναι. Δεν έχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά, ένα μέτρο έχουν, το οποίο -διόλου συμπτωματικά βολεύει την Λουφτχάνσα-. Είχαμε όλο τον χρόνο να προσαρμοστούμε στον κανόνα, παριστάναμε τους μάγκες για κοντά 25 χρόνια, ε εμάς μας έπιασε η εφαρμογή του μέτρου και μας έκοψε το κεφάλι, οι Γερμανοί προσαρμόστηκαν και μπορούν να περνάνε από κάτω χωρίς να τους κόβει το κεφάλι. Υπάρχουν κι άλλες μεγάλες διαφορές (ισχύς, πληρώνω/ζητιανεύω, κατασκευή και μια ολόκληρη βιομηχανία που εξαρτάται από αυτά, εξωτερική πολιτική/άμυνα κι ένα σωρό άλλα)

Δεν προσαρμόστηκαν οι Γερμανοί, έχουν μια τράπεζά σαν την παρακαταθηκών και δανείων που δανείζει τις εταιρίες τους τάχα μου ιδιωτική

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

Δεν προσαρμόστηκαν οι Γερμανοί, έχουν μια τράπεζά σαν την παρακαταθηκών και δανείων που δανείζει τις εταιρίες τους τάχα μου ιδιωτική

αυτό είναι το τέλος του σχοινιου. για να φτάσεις εκεί προηγείται ολόκληρη διαδρομή. Την έφτιαξαν με τέτοιο τρόπο την διαδρομή (στην αεροπορία) ώστε να μπορούν να βολευτούν όλοι. Με σειρά κανόνων, χρονοδιαγράμματα, προθεσμίες, στραβά μάτια, ανοχή στην ευκαμψία, τα πάντα όλα. Είχαμε όλο τον χρόνο να προσαρμοστούμε κι εμείς. Μας ανέχτηκαν, μας το επέτρεπαν, μας έλεγαν όμως ταυτοχρόνως «φτιάξτο το ρημάδι γιατί έρχεται πίτσα όταν εφαρμοστεί ο κανόνας». Εμείς κάναμε αυτά που κάναμε (όχι δεν υπάρχει κανόνας, ναι υπάρχει κανόνας αλλά εγώ δεν θα τον εφαρμόσω, ναι θα παραστήσω οτι τον εφαρμόζω αλλά θα κοροϊδεύω και δεν θα τον εφαρμόζω, ναι οκ θα τον εφαρμόσω ψιλοκανονικά αλλά τώρα δεν προλαβαίνω δως μου λίγο χρόνο ακόμα, άστο δεν θα τον εφαρμόσω τελικά γιατί θα με καθαρίσει για μένα ο Γάλλος κι ο Ιταλός) και όλο αυτό σε ένα πλαίσιο γενικών προβλημάτων τα οποία στην λειτουργία των διεθνών σχέσεων μπαίνουν όλα μαζί στο τραπέζι.
Ε η πίτσα έφτασε κάποια στιγμή. Τώρα μας έρχεται και δεύτερη. Προσδεθείτε.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.