Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

On 31/5/2020 at 10:07 ΜΜ, το μέλος adpanos έγραψε:

 

Ποιος το ψήφισε αυτόν τον κ@ρ@γκΙόζ....

 

To έψαχνα πολλές ημέρες ... να του το τρίψω στην μούρη του βλάξ ...

 

Ορίστε απάντηση .

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@acct

 

Επέτρεψε μου να συνοψίχω ότι είπες σε τρεις (3) μικρές παραγράφους.

 

Α. Η ΟΛΜΕ ίσως εκπροσωπεί ένα 5% των εκπαιδευτικών. Και ο λόγος είναι ότι έχουν βαρεθεί τα συνδικαληστήρια που δεν έχουν μπει σε τάξη ποτέ. Και αν μπήκαν, δεν τους άρεσε, ΑΡΑ δεν κάνουν για αυτη τη δουλειά και άρα δεν θα πρέπει να εκπροσωπούν τους υπόλοιπους.

 

Β. Στην δευτεροβάθμια (Και πρωτοβάθμια θα προσθέσω) εκπαίδευση όπως είπες δεν έχουν φράγκο. Φταίει το υπουργείο; Φταίνε οι περιφέρειες; Δεν ξέρω. Για τα κενά τα είπες όλα.

 

Γ. Όπως λέει η σύζυγος που είναι έχει κάποια εμπειρία στην πρωτοβάθμια εκπση ως ειδικότητα. "Αυτην την δουλειά είτε την αγαπάς είτε την μισείς. Και όταν έχεις να κάνεις με παιδιά δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να την μισείς". Δεν υπάρχει μέση κατάσταση. Δεν μπορείς να αμφιταλαντεύεσαι για 40 χρόνια (περίπου) εργασίας έχοντας αντίκτυπο σε παιδιά.

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Προσπάθησα να τον παρακολουθήσω τον κ. Αντιπρόεδρα της ΟΛΜΕ, αλλά δεν τα καταφέρνω. Ίσως φταίει που είναι από το σινάφι των κατ' επάγγελμα "συνδικαλιστών", ίσως φταίει ο τόνος της γκρίνιας του σε συνδυασμό με το απαράδεκτο μικρόφωνο.

 

Το θέμα είναι άλλο. Δεν ξέρω πόσους από τους εκπαιδευτικούς εκπροσωπεί η ΟΛΜΕ με αυτά τα επιχειρήματα, αλλά το συζητούμενο νομοσχέδιο για την "Αναβάθμιση του Σχολείου" είναι ένα συνονθύλευμα ασύνδετων πολιτικών που είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα επιδεινώσει πολλά από τα προβλήματα της δημόσια παρεχόμενης εκπαίδευσης. Κι έχει πλάκα να ακούς από το Υπουργείο ότι είναι το σχέδιο νόμου με τη μεγαλύτερη συμμετοχή στη διαβούλευση, παραλείποντας ότι έχει συγκεντρώσει αρνητικά σχόλια για τις αλλαγές και στις 3 βαθμίδες εκπαίδευσης.

 

Τη στιγμή που όλος ο πλανήτης ξεκολλά από το standardized testing και βρίσκει ουσιαστικούς τρόπους να αξιολογεί το εκπαιδευτικό έργο, εμείς επιστρέφουμε στις τράπεζες θεμάτων και κρίνουμε τους εκπαιδευτικούς με βάση τον βαθμό που γράφουν τα παιδιά στις εξετάσεις. Τη στιγμή που τα σχολεία παγκόσμια αναβαθμίζονται και εκσυγχρονίζονται, εμείς ζητάμε από τους καθηγητές των 750€ (x6-7 μήνες, όχι x12 ή x14) να μεταδίδουν το μάθημα από την αίθουσα με τους σπασμένους σοβάδες από το δικό τους κινητό, με τη δική τους σύνδεση δεδομένων.

 

Και ένα σχόλιο, για τη γενικότερη αντιμετώπιση των λειτουργών της εκπαίδευσης, που εμένα διαχρονικά με εκπλήσσει. Ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα, ειδικά στη δευτεροβάθμια, είναι η υποστελέχωση των σχολείων. Κάθε χρόνο τα σχολεία ξεκινούν με ~30 χιλιάδες κενές θέσεις εκπαιδευτικών. Κι όταν καλύπτονται (με πολλούς μήνες καθυστέρηση), είναι από ανθρώπους με πολλή διδακτική εμπειρία και μεταπτυχιακές σπουδές, οι οποίοι περιφέρονται από νομό σε νομό και από σχολείο σε σχολείο, γιατί υποτίθεται ότι καλύπτουν παροδικές ανάγκες, αντί μόνιμα κενά.

 

Αν και αυτή η περίπτωση δεν είναι τέτοια, μου φαίνεται λίγο υποκριτικό να ακούω υποτιμητικά σχόλια για ανθρώπους που έχουν δύο μεταπτυχιακά ή διδακτορικό για να διδάσκουν ως αναπληρωτές Γεωγραφία στο Γυμνάσιο από άλλους που δεν αξιώθηκαν να τελειώσουν το σχολείο και δυσκολεύονται να ορθογραφήσουν δισύλλαβες λέξεις στα ελληνικά (true story, ζουν ανάμεσά μας). Και την ίδια στιγμή να προβάλλονται οι απόψεις τύπων σαν τον Μαλαγα-τέτοιο, αντί εκείνων που προσπαθούν να διδάξουν σε πείσμα των δυσκολιών.

 

Έχω γνωρίσει στον ευρύτερο κύκλο μου εκπροσώπους και των δύο πλευρών. Κι εκείνων που κάθε χρόνο ξοδεύουν από 1-2 ως 10 χιλιάρικα για μεταπτυχιακά και σεμινάρια και για να είναι καταρτισμένοι στο αντικείμενό της Διδακτικής και για να είναι ανταγωνιστικοί στη διαδικασία επιλογής αναπληρωτών. Και εκείνων που έχουν βαρεθεί να πάνε έστω στο νυχτερινό για τα τελειώσουν το σχολείο, αλλά δε χάνουν την ευκαιρία να θυμίζουν στα βλαστάρια τους ότι (κατά τ' άλλα) οι καθηγητές τους είναι τεμπέληδες και κοπρίτες δημοσιοϋπάλληλοι.

 

Φαντάζομαι είναι σαφές από την τοποθέτησή μου σε ποιους δίνω λίγο περισσότερο δίκιο. Ούτε οι δικοί μου καθηγητές ήταν όλοι καλοί ή φιλότιμοι. Αλλά η πλειονότητα ήταν. Οι κοπρίτες ήταν ελάχιστοι και συνήθως ήταν εκείνοι που κράταγαν την ανάσα τους μέχρι να πάρουν σύνταξη. Γιατί στην Ελλάδα έχουμε και τη φαεινή ιδέα ότι πρέπει όλοι να πάνε μέχρι τα 67 μέσα στις σχολικές αίθουσες. Λες και δεν υπάρχουν διοικητικές εργασίες που θα μπορούσαν να διεκπεραιώνουν τα τελευταία χρόνια στη δουλειά τους.

 

Το θέμα δημόσιο σχολείο και γενικά δωρεάν παιδεία, έχει φτάσει στο απροχώρητο. 

 

Δεν είναι τόσο θέμα υποδομών, είναι θέμα συστήματος .

 

Μαθητές που αυθαδιάζουν και σηκώνουν μέχρι και χέρι στους καθηγητές, δασκάλους τους.

Οι καθηγητές δέσμιοι των μαθητών και του συστήματος κρίσης .... να μην μπορούν να αντιδράσουν σε τίποτα .

 

Δάσκαλοι και καθηγητές που δεν κάνουν την δουλειά τους σωστά , αλλά καλύπτονται από τον διευθυντή του σχολείου που εργάζονται.

 

Καθηγητές που δεν έχουν επαφή με νέες τεχνολογίες, τηλεκπαίδευση κ.λ.π.  

 

Οι πιο σωστοί εκπαιδευτικοί είναι οι ΜΗ ΜΟΝΙΜΟΙ ....  Αυτοί προσπαθούν.

 

Κάπου , κάπως πρέπει να μπει ένα τέλος σε όλο αυτό.

 

Από παιδί που παρακολουθώ τα της εκπαίδευσης δεν υπήρξε ποτέ ένα νομοσχέδιο που να αντιμετωπίστηκε θετικά από τον κλάδο των καθηγητών ... Νομίζω πως αυτό τα λέει όλα.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ΚΟΤΖΙΑΣ.jpeg
WWW.IN.GR

Βολές κατά του περιεχομένου της Συμφωνίας Ελλάδας και Ιταλίας για την ανακήρυξη ΑΟΖ εξαπολύει ο πρώην ΥΠΕΞ Νίκος Κοτζιάς ο οποίος...

 

Σε άλλα θέματα είχαμε κάνει κουβέντα για την πολυπλοκότητα των θεμάτων οριοθέτησης ΑΟΖ ακόμη και με συμμαχικές χώρες...

 

Quote

Συγκεκριμένα ο πρώην υπουργός Εξωτερικών εγκαλεί την κυβέρνηση ότι δεν τροποποίησε τις -προ του δικαίου της θάλασσας- συντεταγμένες του 1977 δίνοντας έτσι μειωμένη επήρεια σε ελληνικά νησιά.

[...]

"Όλα δείχνουν ότι η κυβέρνηση της ΝΔ πήρε το παλιό σχέδιο για Ελληνοϊταλική ΑΟΖ,, και το υπέγραψε όπως το απαιτούσαν οι Ιταλοί!!! Δεν τροποποιήθηκαν οι συντεταγμένες του 1977, που είχε την αδυναμία να δίνεται μειωμένη επήρεια σε ελληνικά νησιά, όπως τα Διαπόντια νησιά (70%) και τις Στροφάδες (32%, μόνο). Η συμφωνία του 1977 είχε τη δικαιολογία ότι υπογράφτηκε προ Δικαίου Θαλάσσης του 1982. Κυβέρνηση ΝΔ άφησε τα εν λόγω νησιά με περιορισμένη επήρεια, επιλογή που θα την βρει η χώρα μπροστά της.

Η ΝΔ για πρώτη φορά στη διεθνή ιστορία του Δικαίου της Θαλάσσης, αναγνώρισε σε τρίτους δικαιώματα σε ελληνική Αιγιαλίτιδα, δηλαδή σε ελληνική θαλάσσια περιοχή και παρέπεμψε σε ΕΕ την διαδικασία επέκτασης της δικής μας Αιγιαλίτιδας που είναι αποκλειστικό προνόμιο κάθε κράτους μέλους.
Η ΝΔ έδωσε κυριαρχία χωρίς να πάρει τίποτα.
Η ΑΟΖ όταν είναι ορθή εξυπηρετεί εξίσου και τις δύο πλευρές και δεν υπήρχε ουδείς λόγος, πλην της επικοινωνίας, να εκχωρηθεί ελληνικός θαλάσσιος χώρος για να συμφωνηθεί ΑΟΖ. Δεν υπάρχει λόγος να δίνουμε προίκα τα δικαιώματά μας.
Η συμφωνία αυτή υπονομεύει γενικότερη θέση Ελλάδας στην περιοχή."

 

Πάντως, Κυβέρνηση-Αντιπολίτευση φαίνεται ότι συμπλέουν σε αυτό το θέμα. Ελπίζω να μη βρούμε μπροστά μας "μειωμένη επήρεια" κι άλλων νησιών στο μέλλον. Τουλάχιστον υπογράψαμε την πρώτη (!) μας συμφωνία οριοθέτησης ΑΟΖ...

 

Πληρέστερη ανάλυση εδώ:

 

5090562.jpg?itok=ScnGaybV
WWW.ETHNOS.GR

Συμφωνία ΑΟΖ Ελλάδας-Ιταλίας: τα υπέρ και τα «κατά», το στοίχημα της Αιγύπτου και η Τουρκία που παραμονεύει

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος acct έγραψε:
ΚΟΤΖΙΑΣ.jpeg
WWW.IN.GR

Βολές κατά του περιεχομένου της Συμφωνίας Ελλάδας και Ιταλίας για την ανακήρυξη ΑΟΖ εξαπολύει ο πρώην ΥΠΕΞ Νίκος Κοτζιάς ο οποίος...

 

Σε άλλα θέματα είχαμε κάνει κουβέντα για την πολυπλοκότητα των θεμάτων οριοθέτησης ΑΟΖ ακόμη και με συμμαχικές χώρες...

 

 

Πάντως, Κυβέρνηση-Αντιπολίτευση φαίνεται ότι συμπλέουν σε αυτό το θέμα. Ελπίζω να μη βρούμε μπροστά μας "μειωμένη επήρεια" κι άλλων νησιών στο μέλλον. Τουλάχιστον υπογράψαμε την πρώτη (!) μας συμφωνία οριοθέτησης ΑΟΖ...

 

Πληρέστερη ανάλυση εδώ:

 

5090562.jpg?itok=ScnGaybV
WWW.ETHNOS.GR

Συμφωνία ΑΟΖ Ελλάδας-Ιταλίας: τα υπέρ και τα «κατά», το στοίχημα της Αιγύπτου και η Τουρκία που παραμονεύει

 

 

Ο Κονζιάς τα λέει όλα αυτά ?  Χαχαχαχα. Ευτυχώς που δεν υπέγραφε αυτός γιατί ...... κάτι μου λέει πως η Κέρκυρα θα ήταν Ιταλικό νησί.....

 

Η Ελλάδα έχει χαραγμένη από το 1977 υφαλοκρηπίδα με την Ιταλία. Δεν υπήρχε καμιά περίπτωση οι Ιταλοί να δεχθούν επαναχάραξη της υφαλοκρηπίδας με την Ελλάδα.

 

Το θετικό της υπόθεσης είναι πως:

 

α) Όλα τα νησιά του Ιονίου πελάγους έχουν πάρει 100% επήρεια.

 

β) Νησίδες όπως οι πολύ μικρές ακατοίκητες Στροφάδες που είναι μόνες τους στο πουθενά,  έχουν πάρει και αυτές επήρεια  70% και 30% .

 

staticmap?center=37.24999821%2C20.982490
WWW.GOOGLE.COM

★★★★☆ · Νησί · Ελλάδα

 

 

Υ.Γ. Το Καστελόριζο δεν είναι ακατοίκητο. ?

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, schumifer said:

Πόσο αλητεία αν ισχύει. Για τα κλικ θάβουν κόσμο...

είναι μόνιμο φαινόμενο. Το κακό με αυτή την ιστορία είναι ότι κανείς, κανείς, κανείς, δεν έχει παρουσιάσει με ακρίβεια την χρονολογική ακολουθία. Ας πούμε, η ανάρτηση της Θεοδωρίδου αναφέρει κάποιες γενικότητες όπου επικεντρώνονται σε «κάποια» (έτσι αορίστως) που «δεν» έχουν συμβεί χωρίς όμως ούτε εκείνη να παρουσιάζει τι έχει συμβεί.

Ο Μπέτας (στο γράφω από μνήμης δεν θυμάμαι αν το έκανε αυτοπροσώπως ή μέσω του δικηγόρου του) για να «καταρρίψει» τα περί πάρτυ αναφέρεται σε γεύμα με φίλους που ήρθαν να την δουν κλπ. Αν αυτό έχει γίνει σε ημερομηνία που η γυναίκα ήταν υπόχρεη καραντίνας, η ουσία των δημοσιευμάτων (παραβίασε τον κανόνα) είναι σωστή. Αν έχει γίνει σε ημερομηνία που δεν ήταν υπόχρεη ναι μεν η γυναίκα δεν παραβίασε τυπικά κάτι (και η ουσία των δημοσιευμάτων λάθος) από την άλλη όμως και πάλι μπορείς να σχολιάσεις ότι δεν είναι κι η πιο υπεύθυνη συμπεριφορά.
Παρομοίως με τα περί κομμωτηρίου.
Δεν βγάζεις άκρη...

Επιμέρους σχόλια για την ανάρτηση της Θεοδωρίδου, όχι για το περιστατικό: α) την ανθρωποφαγία που καταγγέλει δεν είχε πρόβλημα να την ανεχθεί όταν συνέβαινε εις βάρος άλλων. β) το αν η κόρη είναι αριστούχος ή βοσκός ή απόφοιτος ΙΕΚ δεν έχει καμία σημασία για την κρίση της συγκεκριμένης συμπεριφοράς. γ) οι δηθενιές με τους υπαινιγμούς ότι στόχος της -κατά την Θεοδωρίδου- ανθρωποφαγίας ήταν η ίδια κι όχι η υποτιθέμενη συμπεριφορά της κόρης μάλλον παραπέμπουν σε ψώνισμα της Θεοδωρίδου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

epithesib-5.jpg
WWW.IN.GR

Ήδη από αργά το βράδυ, το Βήμα είχε αποκαλύψει ότι η ΕΛ.ΑΣ. βρισκόταν μία ανάσα από τη σύλληψη της γυναίκας που έριξε το βιτριόλι εναντίον...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το βιτριόλι είναι από τα πιο άσχημα εγκλήματα που έχω δει.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να στιγματίσεις έτσι έναν συν-άνθρωπο.

ΑΛΛΑ αυτές οι δημοσιεύσεις: 

https://www.newsit.gr/egklhma/epithesi-me-vitrioli-to-eironiko-sxolio-sto-Facebook-kai-i-erotiki-antizilia-den-exei-spasei-i-35xroni/3047828/

με βρίσκουν κάθετα αντίθετο.

Τι με νοιάζει που είναι το σπίτι της? Θα την πετροβολήσουμε?

Νομίζω ότι η δημοσιογραφία έχει ξε-πέσει σε ελεεινά επίπεδα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο θέμα δείχνουν φωτογραφίες της και στο newsit το σπίτι της.Δεν απομένει παρά να την κρεμάσουν πριν της απαγγελθούν κατηγορίες σε μια σεμνή τελετή στο Σύνταγμα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, edward said:

Στο πρώτο θέμα δείχνουν φωτογραφίες της και στο newsit το σπίτι της.Δεν απομένει παρά να την κρεμάσουν πριν της απαγγελθούν κατηγορίες σε μια σεμνή τελετή στο Σύνταγμα.

 

Πόση δημοσιότητα λέτε ότι θα είχε απολαύσει το θέμα αν το θύμα και η φερόμενη ως αντίζηλος δεν είχαν μπόλικες ζουμερές φωτογραφίες στα ΦουΜπού τους;

 

59 minutes ago, adpanos said:

 

 

@adpanos, δεν κατάλαβα τι ακριβώς φέρονται να έχουν διαλύσει τα "βλαστάρια της τέχνης". Γκρέμισαν τους σοβάδες, για να μοιάζει το αχρησιμοποίητο κτίσμα πιο ρουστίκ ή αντικατέστησαν τα σύγχρονα κουφώματα τρίπλεξ με παραδοσιακά ξύλινα, για να δώσουν πιο κλασική νότα; Το ρημάδι στη φωτογραφία είναι γκρέμισμα χρόνια τώρα. Από το Street View φαίνεται ότι είναι εξίσου έκθετο σε "φασίστες" και "αναρχικούς". Η "δεξιίλα" και η "αριστερίλα" συχνά είναι αφορισμοί στα χείλη ηλίθιων, που συνήθως δεν έχουν την παραμικρή εικόνα γι αυτό που αφορίζουν. Η καφρίλα και η αντικοινωνική συμπεριφορά δεν είναι πολιτική ιδεολογία για να τη χρεώνουν στους αντιπάλους τους αριστεροί και δεξιοί.

 

Δεν ξέρω αν ο "Κοινή Λογική Jr." έχει φοιτήσει ποτέ σε κάποιο ΑΕΙ (η ποιότητα της γραφής λέει όχι, αλλά ποτέ δεν ξέρεις), αλλά οι πρώτοι που νοιάζονται για την κατάσταση του κτιρίου είναι οι φοιτητές, οι διδάσκοντες και οι εργαζόμενοι, που περνούν εκεί τόσες ώρες της ημέρας τους.

 

Κι αναρωτιέμαι. Νομίζει κανείς σώφρων άνθρωπος ότι η Περιφέρεια χρειάζεται να δώσει 1.6 εκ. € για "στατική ενίσχυση, ηλεκτρομηχανολογικές παρεμβάσεις, αρχιτεκτονικές παρεμβάσεις" απλώς επειδή κάποιοι έγραψαν συνθήματα στην πρόσοψη ενός από τα κτίρια;

 

Τα κτίρια της ΑΣΚΤ που είναι σε χρήση είναι τα διπλανά. Οι χώροι τους στους οποίους έχουν πρόσβαση τα "βλαστάρια" μοιάζουν έτσι:

Spoiler

vivliothiki-1.jpg

 

vivliothiki-2.jpg

 

vivliothiki-3.jpg

 

vivliothiki-4.jpg

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

gone_with_the_wind.jpg?itok=33Z_4-V_
WWW.IEFIMERIDA.GR

Η ταινία Όσα Παίρνει ο Ανεμος, η οποία θεωρείται από πολλούς ιστορικούς ρατσιστική, παρά την ωραιοποίηση της δουλείας στον Νότο των ΗΠΑ, θα κατέβει από την πλατφόρμα HBO Max. | ΚΟΣΜΟΣ |...

 

Όταν η βλακεία σπάει τζάμια.....

Παρεμπιπτόντως, έχω υπόψιν παρόμοιες περιπτώσεις έτερων δημοκρατών που έκαιγαν (άλλοι πιο... soft, απλά απαγόρευαν) βιβλία, έσπαγαν κινηματογράφους, αφόριζαν, τραμπουκιζαν, και έβριζαν, φανερώνοντας το ποιόν τους. Αλλά μπα .... συμπτώσεις θα είναι. 

 

Πάντως από επιχειρηματικής άποψης... μάλλον γκάφα έκαναν. 

 

gone_with_the_wind_0.jpg?itok=cTavcvxA
WWW.IEFIMERIDA.GR

Το αριστούργημα «Όσα Παίρνει ο Άνεμος», το οποίο αποσύρθηκε προσωρινά από την πλατφόρμα HBO Max, κάνει ρεκόρ πωλήσεων στην Amazon. | ΖΩΗ | iefimerida.gr | Όσα Παίρνει ο Άνεμος, Amazon

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

AP_20029702553405.jpg
WWW.CNN.GR

Ο αριθμός των νεκρών από το ναυάγιο ενός πλεούμενου γεμάτου μετανάστες...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, colt3003 said:

Όταν η βλακεία σπάει τζάμια.....

Παρεμπιπτόντως, έχω υπόψιν παρόμοιες περιπτώσεις έτερων δημοκρατών που έκαιγαν (άλλοι πιο... soft, απλά απαγόρευαν) βιβλία, έσπαγαν κινηματογράφους, αφόριζαν, τραμπουκιζαν, και έβριζαν, φανερώνοντας το ποιόν τους. Αλλά μπα .... συμπτώσεις θα είναι. 

 

Σύμπτωση είναι μάλλον κι ότι εκείνοι που διαμαρτύρονται τώρα είναι οι ίδιοι που ήθελαν το "Mein Kampf" να δημοσιεύεται χωρίς πρόλογο που να θυμίζει τις ναζιστικές φρικαλεότητες.  Κι οι ίδιοι που ενοχλήθηκαν όταν εδώ και χρόνια η Disney αποφάσισε πολλά ρατσιστικά κινούμενα σχέδια να συνοδεύονται από την προειδοποίηση ότι απηχούν επικίνδυνες οπισθοδρομικές αντιλήψεις της εποχής τους.

 

Ακριβώς το ίδιο θέλουν να κάνουν τώρα και με το "Gone with the Wind". Όποιος εξισώνει μια προειδοποίηση πριν την προβολή της ταινίας με βιβλιοπυρές είναι είτε αφελής είτε κακοπροαίρετος.

 

Quote

“Gone With The Wind is a product of its time and depicts some of the ethnic and racial prejudices that have, unfortunately, been commonplace in American society,” an HBO spokesperson told the Hollywood Reporter. “When we return the film to HBO Max, it will return with a discussion of its historical context and a denouncement of those very depictions, but will be presented as it was originally created, because to do otherwise would be the same as claiming these prejudices never existed.”

 

Και, πέρα από το γεγονός ότι ήταν κοινωνικά επιβεβλημένο, είναι και επιχειρηματικά επωφελές. Ότι η ταινία πουλιέται στο Amazon δε σημαίνει ότι το HBO Max χάνει συνδρομητές. Αντίθετα, θα έχανε συνδρομητές αν φαινόταν να κωφεύει μπροστά στην κατακραυγή μαύρων δημιουργών, όπως ο σεναριογράφος του "12 Years a Slave", που πρότειναν την ετεροχρονισμένη επέμβαση.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, acct said:

Σύμπτωση είναι μάλλον κι ότι εκείνοι που διαμαρτύρονται τώρα είναι οι ίδιοι που ήθελαν το "Mein Kampf" να δημοσιεύεται χωρίς πρόλογο που να θυμίζει τις ναζιστικές φρικαλεότητες.  Κι οι ίδιοι που ενοχλήθηκαν όταν εδώ και χρόνια η Disney αποφάσισε πολλά ρατσιστικά κινούμενα σχέδια να συνοδεύονται από την προειδοποίηση ότι απηχούν επικίνδυνες οπισθοδρομικές αντιλήψεις της εποχής τους.

 

Ακριβώς το ίδιο θέλουν να κάνουν τώρα και με το "Gone with the Wind". Όποιος εξισώνει μια προειδοποίηση πριν την προβολή της ταινίας με βιβλιοπυρές είναι είτε αφελής είτε κακοπροαίρετος.

 

 

Και, πέρα από το γεγονός ότι ήταν κοινωνικά επιβεβλημένο, είναι και επιχειρηματικά επωφελές. Ότι η ταινία πουλιέται στο Amazon δε σημαίνει ότι το HBO Max χάνει συνδρομητές. Αντίθετα, θα έχανε συνδρομητές αν φαινόταν να κωφεύει μπροστά στην κατακραυγή μαύρων δημιουργών, όπως ο σεναριογράφος του "12 Years a Slave", που πρότειναν την ετεροχρονισμένη επέμβαση.

 

Στη Γερμανία απαγορευόταν εντελώς, τουλάχιστον μέχρι την πτώση του τείχους.

Σωστό ή λάθος?

 

Είναι όλα θέμα οπτικής. Στην Αγγλία, στα λεοφωρεία, σου λένε προσοχή μην πιαστείς στην πόρτα. Στα ίδια λεοφορεία του 50, δεν είχαν καν πόρτα. Χάζεψε τόσο πολύ ο κόσμος μέσα σε 2 γενιές? Έχουμε γίνει τόσο ηλίθιοι να μην μπορούμε να καταλάβουμε μόνοι μας τι διαβάζουμε και τι βλέπουμε, και να χρειαζόμαστε τον εκάστοτε politically or not correct πάτρονα να μας νουθετεί? 

 

Νομίζω, με τη δική μου οπτική, ότι υπάρχει χάσμα μεταξύ πραγματικότητας και politically-correct-ίλας. Είναι πολύ εύκολο να είσαι μετά χριστόν προφήτης. Και όσοι το παίζουν τέτοιοι, συνήθως διαπράττουν αντίστοιχου κάλους ατοπήματα με αυτά που στοχοποιούν. Γενικά είμαι ενάντια στους πάτρονες, στους υποβολείς και στους διαμορφωτές της σκέψης. Ήμουν, είμαι και θα είμαι. Μου αρέσει η ελευθερία του λογου, και έχω τον "λόγο" ώστε να τη διεκδικώ. Και αυτό αφορά όλους όσους προσπαθούν να διαμορφώσουν σκέψεις, είτε λέγεται ΚΚΕ, είτε λέγεται Καρατζαφύρερ, είτε λέγεται Κασιδιάρης, είτε λέγεται Παπανδρέου, είτε λέγεται Ε.Ε, Η.Π.Α. και ο υπόλοιπος χυλός της παγκοσμιοποίησης.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, sotiris said:

Στη Γερμανία απαγορευόταν εντελώς, τουλάχιστον μέχρι την πτώση του τείχους.

Σωστό ή λάθος?

 

Όχι ακριβώς, αν και τυπικά μπορούσε να λογοκριθεί με βάση τους νόμους για την υποκίνηση μίσους. Πάντως, ούτε η ιδιοκτησία παλαιών αντιγράφων ήταν παράνομη ούτε η (μη εμπορική) διακίνησή τους. Απλώς η κυβέρνηση του κρατιδίου της Βαυαρίας, που κατείχε τα πνευματικά δικαιώματα, αρνούταν να επιτρέψει την επαναδημοσίευση του βιβλίου, μέχρι το τέλος του 2015, οπότε και κατέστη κοινό κτήμα.

 

Δε θέλω να κρίνω εγώ αν οι Γερμανοί ήταν έτοιμοι και νωρίτερα να δεχτούν μια νέα έκδοση. Όμως, η πρόσφατη έκδοση, με τον ιστορικό σχολιασμό, που τριπλασιάζει την έκταση του βιβλίου, είναι σίγουρα προτιμότερη για να διατεθεί στο ευρύ κοινό από το πρωτότυπο.

 

6 hours ago, sotiris said:

Έχουμε γίνει τόσο ηλίθιοι να μην μπορούμε να καταλάβουμε μόνοι μας τι διαβάζουμε και τι βλέπουμε, και να χρειαζόμαστε τον εκάστοτε politically or not correct πάτρονα να μας νουθετεί?

 

Ναι, αδιαμφισβήτητα, αν και ο χαρακτηρισμός είναι λίγο άδικος. Δεν είναι ακριβώς ηλιθιότητα. Ο όγκος της διακινούμενης πληροφορίας είναι πια τέτοιος που είναι σχεδόν αδύνατο για πολύ κόσμο να διαχωρίσει το λογικό από το παράλογο και το αληθινό από το ψεύτικο. Περισσότεροι από ποτέ πιστεύουν ότι η Γη είναι επίπεδη και ότι η προσελήνωση μαγνητοσκοπήθηκε σε στούντιο. Πραγματικά θεωρείς ότι τα κατασκευασμένα και ψεύτικα στοιχεία που υποστηρίζουν αυτές τις συνωμοσίες δε χρειάζονται έναν αστερίσκο  "*fact check", με 2-3 παραπομπές στην αντίθετη άποψη;

 

Δε λέω να απαγορεύσουμε την άγνοια ή ακόμη και τη βλακεία, απλά να καταβάλουμε φιλότιμη προσπάθεια να προσφέρουμε διέξοδο σε εκείνους στους οποίους ενδημούν. Αυτό υποτίθεται ότι είναι εξαρχής και το νόημα της Εκπαίδευσης και γίνεται κρισιμότερο σήμερα, που το σχολείο έχει χάσει το μονοπώλιο που απολάμβανε παλιότερα.

 

Θα μου πεις, είναι επικίνδυνο να επιτρέπεις στο κάθε Τουίτερ να αποφασίζει τι χρειάζεται την επισήμανση "fact check". Συμφωνώ απόλυτα. Απλά μου μοιάζει ακόμη πιο επικίνδυνο να μην κάνουμε τίποτα όσο συνεχίζουν να διασπείρονται ψεύδη και συνωμοσίες.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.