Jump to content


Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

On 16/7/2020 at 7:31 ΜΜ, το μέλος Snips έγραψε:

Πάλι η καραμέλα της παραγωγικότητας? Ζει ο Πάγκαλος;

 

Καλύτερα να μην τσουβαλιαζεις. Το ότι υπάρχουν και αυτοί με τους παχουλους μισθούς και τις συντάξεις δεν αλλάζει. Ούτε θα αλλάξει. Αλλά αυτοί δεν έχουν ανάγκη τα αναδρομικά . Το μεγαλύτερο μέρος των συνταξιούχων δεν είναι σκαφάτοι με επαυλες.

 

Οι εισφορές δεν ήταν καθόλου φανταστικές. Αν αυτές οι εισφορές έκαναν φτερά ή έτυχαν ελεεινής διαχείρισης δεν φταίει κανένας συνταξιούχος.

Όχι, θα μου επιτρέψεις να έχω κάθε δικαίωμα να τσουβαλιάσω.

Βλέπεις, εμένα δεν μου κρατάνε φανταστικές εισφορές τα φανταστικά μου ταμεία.

Τις πλήρωνα κάθε χρόνο (τα λεφτά έβγαιναν από την τσέπη μου) και πλέον τις πληρώνω κάθε μήνα (πάλι βγαίνουν από την τσέπη μου).

Χώρια τα επικουρικά.

Όλα τα παραπάνω τα πληρώνω εδώ και 10 χρόνια. Άρα, εάν το κράτος θέλει να μου δώσει μια ρημαδοσύνταξη, ξέρει πόσα έχω εισφέρει και μπορεί εύκολα να διασταυρώσει τι έχω πληρώσει (και αν δεν μπορεί, έχω κρατήσει όλες τις αποδείξεις πληρωμής).

Στο δημόσιο, από την άλλη, επί πολλά πολλά χρόνια, το κράτος μοίραζε απλόχερα αναδρομικά, εφάπαξ, αυξήσεις κτλ κτλ, χωρίς να ελέγχει εάν ο εκάστοτε υπάλληλος αποδίδει (δεν κατάλαβα, γιατί να μην αναφερθώ στην παραγωγικότητα;), χωρίς να αξιολογεί εάν μια υπηρεσία είναι απαραίτητη ή πρέπει να καταργηθεί, χωρίς να εκπαιδεύει το προσωπικό (που δεν ήθελε να εκπαιδευτεί).

Τώρα, εάν οι δικές σου κρατήσεις φτάνουν το 40 ή 50 ή 100%, είναι αδιάφορο. Για φανταστικές κρατήσεις επί φανταστικών μισθών μιλάμε.

Ούτε ξέρεις πού πάνε οι κρατήσεις σου, ούτε ποιοι πληρώνονται από αυτές, ούτε εάν ανταποκρίνονται στη δυναμική της ελληνικής οικονομίας.

Έρχεται το κράτος και λέει: πάρε 1.500 ευρώ ονομαστικό μισθό (γιατί έτσι γουστάρω) και 1.000 στο χέρι (γιατί πάλι έτσι γουστάρω).

Πάρε 3.800 ονομαστικό μισθό (γιατί έτσι μας αρέσει) και 3.200 στο χέρι (γιατί amstel).

Έρχεται μετά η ώρα της σύνταξης και φωνάζει κιόλας ο κουρασμένος υπάλληλος για τις κρατήσεις επί του μισθού του (αμ, πουώς). Γιατί πιστεύει ότι κάθε μήνα οι κρατήσεις ανέρχονταν στο ποσό των 600 ευρώ (και άντε να τον πείσεις για το αντίθετο) και δεν δέχεται κουβέντα. Πού πήγαν τα λεφτά μου, φωνάζει και οδύρεται.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Snips έγραψε:

@ΓιαγκΤ

 

Τι δείχνει το βιντεάκι; 

 

 

 

Συλλαμβάνουν 2 οι αστυνομικοί και τους βάζουν καδρόνια και μολότοφ στο μηχανάκι για να καταδικαστούν

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μιλάμε γι αυτούς τους δύο ε; Μια χαρά τα είχαν τα καδρόνια απο πριν απο ότι φαίνεται. Άντε σημαίες....Επίσης τις μολότοφ μήπως τις βρήκαν στα σακίδια τους; Δεν μας δείχνει το βιντεάκι τίποτα πιο πριν. Αν έψαξαν τα σακίδια, τι έγινε μέχρι να τους πάνε στα μηχανάκια τους κλπ...

 

Κατα τα άλλά "ειρηνική διαδήλωση" με κράνη και κάδους σκουπιδιών πεταμένους στον δρόμο, για άλλη μια φορά.

 

 

Μάλλον μιλάμε γι αυτούς τους δύο ε;

 

https://www.youtube.com/watch?v=rQzI2uMygok&has_verified=1

Μια χαρά τα είχαν τα καδρόνια απο πριν απο ότι φαίνεται. Άντε σημαίες....Επίσης τις μολότοφ μήπως τις βρήκαν στα σακίδια τους; Δεν μας δείχνει το βιντεάκι τίποτα πιο πριν. Αν έψαξαν τα σακίδια, τι έγινε μέχρι να τους πάνε στα μηχανάκια τους κλπ...

 

Κατα τα άλλά "ειρηνική διαδήλωση" με κράνη και κάδους σκουπιδιών πεταμένους στον δρόμο, για άλλη μια φορά.

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

%CE%BA%CE%BF%CE%B6%CE%B1%CE%BDh.jpg
WWW.IN.GR

Ο δράστης ψύχραιμος και ανέκφραστος άρχισε να χτυπά όποιον έβρισκε, ενώ...

Δεν πάμε καλά. Καθόλου καλά.

  • Like 4
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος p55 έγραψε:

Σκέψου να επιτρεπόταν και η οπλοκατοχή όπως στις ΗΠΑ, ούτε οι μισοί δεν θα είχαμε μείνει.

 

Αν επιτρεπόταν η οπλοκατοχή και έμπαινε στην εφορία με τσεκούρι, θα είχε βγει ανάσκελα από εκεί μέσα.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος δικαστής του καταλογίσει ελαφρυντικό λόγω ψυχολογικών προβλημάτων θα πρέπει να πάει μαζί του στο εκτελεστικό. Ο άνθρωπος ήταν αποφασισμένος.

 

Και άντε ρε άνθρωπε...το πήρες που το πήρες απόφαση, ο υπάλληλος τι σου φταίει.; Πάρε το λεωφορείο, κατέβα Αθήνα, βρες κανένα "αφεντικό" και ξέσπασε εκεί.

 

Πάντως μου έκανε εντύπωση πόσο άντρες ήταν όλοι εκεί μέσα. Μην είδατε τον Παναή όλα  τα 'ρσενικά.

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

 


απλώθηκες και στα βάθη του διεθνούς καπιταλισμού τώρα; :p Είναι της οικογένειας κι ο Ναθαναήλ για να κόπτεται περί Κέρκυρας. Δεν έχω ιδέα περί Ερημίτη, εγκρίνω τις παρέες σου εδώ όμως.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:


απλώθηκες και στα βάθη του διεθνούς καπιταλισμού τώρα; :p Είναι της οικογένειας κι ο Ναθαναήλ για να κόπτεται περί Κέρκυρας. Δεν έχω ιδέα περί Ερημίτη, εγκρίνω τις παρέες σου εδώ όμως.

Είχε πελάτη τον Τσίπρα και τον εκδικείται ο Κυριάκος. Θα χτίσει ξενοδοχεία 2 αστέρων γύρω από τη βίλα του ; P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Είχε πελάτη τον Τσίπρα και τον εκδικείται ο Κυριάκος. Θα χτίσει ξενοδοχεία 2 αστέρων γύρω από τη βίλα του ; P

Είναι σίγουρο ότι θα υπάρχει η περιοχή και μετά την επίσκεψη Γκαντεμάκη;

Ήρεμα ρωτάω:p..

  • Like 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

«Κ» της Κυριακής: Το έγκλημα και η συγκάλυψη για την τραγωδία στο Μάτι.

 

"Ο τότε αρχηγός του Πυροσβεστικού Σώματος ακούγεται να ζητάει απο τον αξιωματικό που έχει αναλάβει την πραγματογνωμοσύνη να θάψει στοιχεία απο την έρευνα. «Εγώ δε σε βάζω ούτε να μπλέξεις ούτε τίποτα. Πέντε πραγματάκια γράψε από την εμπειρία σου. Εαν είναι ελλιπή στοιχεία στα αρχίδια σου. Τι θα σου πει ο Εισαγγελέας; Τίποτα. Αυτά είχα, αυτά βρήκα, αυτά έβαλα» του λέει. Και όλα αυτά, ισχυριζόμενος πως μεταφέρει εντολές απο την τότε πολιτική ηγεσία: «Η υπουργός αυτό μου είπε. Κάλεσέ τον και πες του το. Μη γράψει για ευθύνες ανωτέρων. (…) Σε κάλεσα, λοιπόν και στά’ πα. Για να ξυπνήσεις».

Οι συνέπειες εάν δεν συμμορφωθεί; Δυσμενής μετάθεση και δικαστήρια ως κατηγορούμενος που θα κρατήσουν χρόνια. «Εαν γράψεις για ευθύνες ανωτέρων σου, όλοι θα μαζευτούμε και θα σε σκίσουμε» του ξεκαθαρίζει. Για να τον πείσει πως οι απειλές γίνονται πράξη, κάνει μια συγκλονιστική αποκάλυψη για το τι κρυβόταν πίσω από δύο παλαίοτερες πυρκαγιές στα Κύθηρα και τη Μάνη: Επιχειρησιακές δολοπλοκίες που έχουν βάλει σε κίνδυνο ανθρώπινες ζωές  και περιουσίες."

 

 

Έγινε επεξεργασία από alt_ctrl_del
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

^^ Ώστε υπάρχει κρατική υπηρεσία που αφήνει τις φωτιές άσβηστες ΜΕ ΔΟΛΟ για να εξυπηρετηθούν παιχνιδάκια εξουσίας, με έπαθλο θεσάρες, συνταξάρες, και εφαπαξάρες, και ΚΑΝΕΝΑΣ οχι μόνο δεν λογοδοτεί, αλλά αποποιείται πάσης ευθύνης ????

 

Απίστευτο !! ποιός να το έλεγε...... :rofl:

Έγινε επεξεργασία από colt3003
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος alt_ctrl_del έγραψε:

είναι ελλιπή στοιχεία στα αρχίδια σου. 

Επίσημη παραδοχή για το πού μας έχει γραμμένους ο κρατικός μηχανισμός.

Άραγε μπορούμε να γράψουμε κι εμείς το ελληνικό κράτος στα τέτοια μας;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pic_2sk.jpg?itok=QQHhqkVt
WWW.SKAI.GR

Η Καθημερινή έφερε στο φως καταγγελία στη Δικαιοσύνη του επικεφαλής των ερευνών της Πυροσβεστικής, σύμφωνα με την οποία ο αξιωματικός...

 

Quote

 

Ο τότε αρχηγός της Πυροσβεστικής φέρεται να απειλεί τον Δημήτρη Λιότσιο, για το τι θα συμβεί, αν δεν υποκύψει στις πιέσεις... Θα πάρει μετάθεση του λέει, και στην πρώτη φωτιά, δεν θα του στείλουν εναέρια μέσα. Ό,τι κι αν συνεπάγεται αυτό, όπως συνέβη το 2017, με τις φωτιές στα Κύθηρα και τη Μάνη.

- Αρχηγός: Γιατί στο λέω έχεις 15 χρόνια, 20 για να πάρεις σύνταξη. Θα έρθει το χαρτάκι από πάνω, χωρίς να το θέλω εγώ, έτσι; Θα πούνε στη Σάμο, Ποιος είναι; ναι. Και στην πρώτη φωτιά μη του σηκώνεις και τίποτα… Έτσι γίνονται τα παιχνίδια. Έτσι έγιναν πέρυσι τα παιχνίδια με Καπέλιο - Βασιλειάδη για να καθαρίσει ο Καπέλιος τον Βασιλειάδη τον άφησε και στα Κύθηρα χωρίς εναέρια και στη Μάνη χωρίς εναέρια. Τόσοι είναι οι φακέλοι στους Εισαγγελείς του Γυθείου και του Πειραιά. Το παιχνίδι παίζεται.

Πηγή: https://www.skai.gr/news/greece/dialogoi-sok-gia-apopeira-sygkalypsis-tis-tragodias-sto-mati

 


 

18 Σεπτεμβρίου 2019 | 08:04

mati-1.jpg
WWW.TANEA.GR

Ο δικαστικός πραγματογνώμονας για το Μάτι κατήγγειλε δολιοφθορά στη μηχανή του

 

 

  • Like 2
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

@GFFermari Μην φοβάσαι, ωρέ. Η ανεξάρτητη ελληνική δικαιοσύνη θα τους κατατροπώσει όλους;).

 

AP_20200392084062.jpg
WWW.CNN.GR

Ο πρόεδρος της Γαλλίας Εμανουέλ Μακρόν «χτύπησε τη γροθιά στο...

Χμμ, αυτή η εικόνα με τις μάσκες μ' εξιτάρει.

Επιτέλους, απεικονίζεται ο σωστός τρόπος άσκησης των διπλωματικών σχέσεων. Μακριά κι αγαπημένοι (μην με πλησιάζεις, μωρή σιχαμένη, φοράω μάσκα).

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

@GFFermari Μην φοβάσαι, ωρέ. Η ανεξάρτητη ελληνική δικαιοσύνη θα τους κατατροπώσει όλους;).

 

AP_20200392084062.jpg
WWW.CNN.GR

Ο πρόεδρος της Γαλλίας Εμανουέλ Μακρόν «χτύπησε τη γροθιά στο...

Χμμ, αυτή η εικόνα με τις μάσκες μ' εξιτάρει.

Επιτέλους, απεικονίζεται ο σωστός τρόπος άσκησης των διπλωματικών σχέσεων. Μακριά κι αγαπημένοι (μην με πλησιάζεις, μωρή σιχαμένη, φοράω μάσκα).

Σημειολογικά παραπέμπει καθαρά σε συμμορία λιστών που εθιμοτυπικά φοράνε τις μάσκες

Link to comment
Share on other sites

img_46171562603715.jpg
THEPRESSPROJECT.GR

«Δεν θέλω να κάνω κάποιο σχόλιο για τον τρόπο του δημοσίου διαλόγου του κ. Μπογδάνου με δημοσιογράφους σε κοινωνικά δίκτυα. Εάν κάποιος...

Δεν συνιστά είδηση (η είδηση αφορά τις συνεχείς απειλές του Μπογδάνου προς πάσα κατεύθυνση), ωστόσο είναι βέβαιο πως η στάση και συμπεριφορά του εν λόγω κυρίου (του Μπογδάνου, ντε, μην φάμε κι εμείς καμιά μήνυση από το πουθενά) αποσκοπεί στον ακρωτηριασμό της ελευθερίας του λόγου και της ελεύθερης διατύπωσης της άποψης (όποια κι αν είναι αυτή);

Το ερώτημα που τίθεται είναι σαφές: έχει το δικαίωμα ο (κάθε) Μπογδάνος να μηνύει/απειλεί/εξυβρίζει όσους τον χαρακτηρίζουν ως φασίστα, ακροδεξιό, λαϊκιστή κτλ κτλ ή οι χαρακτηρισμοί αυτοί είναι, πράγματι, ανοίκειοι και εκφεύγουν από τα προβλεπόμενα στον κώδικα δημοσιογραφικής δεοντολογίας;

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα... θίχτηκε επειδή η Δεναξά έγραψε "φασιστική επίθεση φίμωσης δημοσιογράφων", αλλά δε βρίσκει πρόβλημα να λέει ότι η Ακρίτα "ό,τι πιο ναζιστικό έχει γραφτεί τελευταία [...] το επγραψε για μένα" (sic); Φαντάζομαι ότι, αν είναι ποινικά κολάσιμο το ένα, είναι και το άλλο. Απλώς οι δημοσιογράφοι δεν προστατεύονται από βουλευτική ασυλία.

 

Στο ιδιωτικό εργαστήρι μαθητευόμενων βουλευτών όπου εργάστηκε τα προηγούμενα χρόνια μέχρι να τον διώξουν ως ακραίο νομίζω δήλωνε κι ο ίδιος δημοσιογράφος. Ήταν άλλες οι αρχές δεοντολογίας που όφειλε να ακολουθεί εκείνος από αυτές που αξιώνει τώρα από τους επικριτές του;

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Εδώ ταιριάζει το ρητό "Αρχή άνδρα δείκνυσι" ή αλλιώς δώσε σε κάποιον εξουσία (και η ασυλία είναι μια μορφή εξουσίας) και θα δεις το πραγματικό του πρόσωπο.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.