Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος Snips έγραψε:

 

Όχι ότι δεν έγινε το γεγονός, αλλά τώρα τελευταία πατάω πρώτα στο about us καθε ειδησεογραφικού που φυτρώνουν ασύστολα πια. Και στο tvxs βλέπω... Κούλογλου...

Έγκυρο κι αμερόληπτο κι αυτό.

 

Ναι, επειδή τα έγκυρα και μεγάλα ειδησεογραφικά την κατάπιανε την είδηση. Για την εν λόγω είδηση αν θέλεις επιβεβαίωση πας στον λογαριασμό facebook του Λοβέρδου όπου τον βγάζουν στην σέντρα σχεδόν όλοι οι σχολιαστές.

 

Καλώς ή κακώς θα πρέπει να εντάξεις και τους Βαξεβάνιδες δίπλα στους ΣΚΑΙδες για να έχεις μια κάποια πιο πλήρη ενημέρωση, διότι κάτι τέτοια οι ΣΚΑΙδες τα εξαφανίζουν. Αντίστοιχα οι Βαξεβάνιδες εξαφανίζουν άλλες ειδήσεις π.χ. εγκληματικότητα προερχόμενη από μετανάστες.

  • Like 6
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Snips έγραψε:

 

Όχι ότι δεν έγινε το γεγονός, αλλά τώρα τελευταία πατάω πρώτα στο about us καθε ειδησεογραφικού που φυτρώνουν ασύστολα πια. Και στο tvxs βλέπω... Κούλογλου...

Έγκυρο κι αμερόληπτο κι αυτό.

Δηλαδή, θα προσπεράσουμε την κατάπτυστη κίνηση Λοβέρδου επειδή το tvxs το "τρέχει" ο Κούλογλου;

Ξεκινάς αναφέροντας το προφανές, ήτοι ότι δεν αμφισβητείται πως ο Λοβέρδος έκανε ό,τι έκανε, αλλά μέμφεσαι το site, και, ειλικρινά, πασχίζω να καταλάβω πώς συνδέεται η μομφή αυτή με την κίνηση του "δημοσιογράφου" να εξαφανίσει την Ανίκ (την οποία, σαν κομπλεξικός που είναι, "προσέθεσε" στη φωτογραφία μετά το ανηλεές κράξιμο, χωρίς να την αναφέρει όμως).

Συμφωνώ ότι τα περισσότερα site είναι στρατευμένα, επομένως οφείλουμε να φιλτράρουμε πολλές φορές όσα διαβάζουμε, αλλά εδώ πρέπει να κάνουμε μια εξαίρεση, καθώς η είδηση, είτε τη διαβάζαμε στα "Mitsotakisnews.gr" είτε στα "Tsiprissimoforever.gr", είναι αληθινή και δεν χρειάζεται να ψάχνουμε ψύλλους στ' άχυρα (ξαναλέω, στη συγκεκριμένη περίπτωση).

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Snips έγραψε:

Ρε μάγκες διαβάζετε τι γράφω ή άρχισε η ζέστη να έχει ήδη παρενέργειες;

 

Διαβάζουμε διαβάζουμε :p

 

Το tvxs είναι σχετικά παλιό, δεν ξεφύτρωσε τώρα με τα λεφτά που μοίραζε ο Πέτσας. Είναι καθαρά αριστερό site, αλλά νομίζω πιο χαμηλών τόνων από κάτι Κουτιά της Πανούκλ...Πανδώρας.

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Με τέτοιες τιμές...

 

pizza.jpg
WWW.IN.GR

H Pizza Hut στην Ελλάδα αποφάσισε ότι η δραστηριότητα της αλυσίδας δεν είναι πλέον βιώσιμη και κατά συνέπεια πρέπει να διακοπεί, συνεπώς...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να κάτι που αμφιβάλω να πει ο ΣΚΑΙ

 

Πολάκης: Απευθείας ανάθεση της Νικολάου για μάσκες σε εταιρεία με… αμορτισέρ | kontranews.gr

 

 

Παράθεση

Δηλαδή η κα Νικολάου έψαχνε να βρει μάσκες για την κάλυψη των αναγκών των καταστημάτων κράτησης της χώρας και σκέφτηκε «κάτσε να ψάξω στις αντιπροσωπίες αμορτισέρ να δω τί γίνεται»

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, astrolabos said:

Δε καταλαβαίνω, όλος ο κόσμος πλέον πουλάει μάσκες. Τι σημαίνει αυτό; Η τιμή που τις προμηθεύτηκε ήταν κανονική;

 

0,75€ και 0,80€ το τεμάχιο + ΦΠΑ, σε παραγγελία για 60 χιλιάδες και 270 χιλιάδες τεμάχια αντίστοιχα, με απευθείας ανάθεση, για μάσκες μιας χρήσης, σου φαίνονται κανονικές; Πριν μιλήσουμε καν για την αξιοπιστία μασκών που πωλούνται από τον αμορτισερά και τον αποκριατικοκοστουμά.

 

Για να μη σχολιάσω ότι η σχετική ΠΝΠ προβλέπει την επίταξη μέσων προστασίας, αναφέροντας ρητά τις "μάσκες κάθε είδους". Συνεπώς, αν δεν ήθελαν να κάνουν έναν εσπευσμένο μειοδοτικό διαγωνισμό, μπορούσαν να τις επιτάξουν και να αποζημιώσουν τον αμορτισερά (που αιφνιδίως βρέθηκε με τεράστιο στοκ) ακόμη και με ένα γενναιόδωρο ποσοστό επί του τιμολογίου αγοράς και πάλι θα πλήρωναν λιγότερα, χωρίς τη ρετσινιά της απευθείας ανάθεσης.

 

2 hours ago, Siera said:

Μιλά ο υπουργός που είχε διορίσει διοικητή νοσοκομείου τον λαστιχά!!!!

 

Ξέρεις, παίζει να είναι κεφάλες και ο γάιδαρος και ο πετεινός! ?

 

Εμβόλιμη ερώτηση... τόσες φορές έγραψε ο μαστρο-Παύλος "αντιπροσωπία", ένα ρημάδι οτοκορέκτ δεν του έβγαλε τζιζ; ?

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αν επιβεβαιωθει η πρόβλεψη θα είναι αρνητικό για όσους επιλέγουν την μπύρα ως βασικό ποτό:

ImgSrc-2020-07-30T214248.339.jpg
WWW.IN.GR

Πολλές μεσαίες και μικρές επιχειρήσεις κινδυνεύουν με λουκέτο εξαιτίας της κάθετης μείωσης των πωλήσεων μπύρας.


«Για τις τοπικές ζυθοποιίες, οι οποίες ζούσαν από την προσοδοφόρα άμεση τροφοδοσία των καταστημάτων υγειονομικού ενδιαφέροντος και την τοπική γαστρονομία τα πράγματα γίνονται τώρα δύσκολα».

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

AP_20211781454175.jpg
WWW.CNN.GR

Να αναβληθούν οι εκλογές του Νοεμβρίου στις ΗΠΑ ζήτησε ο...

Πριν δοκιμάσει να ρίξει πραγματικά πυρά ο Ντόναλντ, ρίχνει άσφαιρα... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

0,75€ και 0,80€ το τεμάχιο + ΦΠΑ, σε παραγγελία για 60 χιλιάδες και 270 χιλιάδες τεμάχια αντίστοιχα, με απευθείας ανάθεση, για μάσκες μιας χρήσης, σου φαίνονται κανονικές;

 

Δε ξέρω τις τιμές, γι'αυτό ρωτάω.

 

πριν 8 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Πριν μιλήσουμε καν για την αξιοπιστία μασκών που πωλούνται από τον αμορτισερά και τον αποκριατικοκοστουμά.

 

Η αξιοπιστία των μασκών δεν έχει να κάνει με το είδος επαγγέλματος, αλλά με τον επαγγελματισμό του. Το λαμόγιο θα πάρει μάσκες χαμηλής ποιότητας είτε είναι έμπορος ιατρικού υλικού είτε είναι αμορτισεράς.

 

πριν 8 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

που αιφνιδίως βρέθηκε με τεράστιο στοκ

 

Επιχειρηματική ευκαρία λέγεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, astrolabos said:

Η αξιοπιστία των μασκών δεν έχει να κάνει με το είδος επαγγέλματος, αλλά με τον επαγγελματισμό του. Το λαμόγιο θα πάρει μάσκες χαμηλής ποιότητας είτε είναι έμπορος ιατρικού υλικού είτε είναι αμορτισεράς.

 

Αντώνη δε νομίζω ότι στο ιατρικό υλικό υπάρχει αυτό που λες, δεν είναι θέμα επαγγελματισμού αλλά θέμα προδιαγραφών, και δε νομίζω ότι ο περιπτεράς μπορεί να πουλά ιατρικό υλικό. Μάσκες βρίσκεις στο φαρμακείο, και υπάρχει λόγος που τα φάρμακα τα παίρνεις σε φαρμακείο και τα παπούτσια στο παπουτσάδικο. 

 

Νομίζω ότι όλα αυτά είναι φαινόμενα διαφθοράς και καλό είναι να επισημαίνονται, και να θυμίζονται (όπως οι διορισμοί λαστιχάδων ως μάνατζερ νοσοκομείων).

Αλλά εδώ έχουμε παραδοσιακά ανεπάγγελτους (π.χ. ιδιοκτήτες πιτσαρίας, πρόεδρους 15μελούς, υιούς παλαιών πολιτικών, δικηγόρους που η δικηγορία που έχουν ασκήσει είναι για τις τυρόπιτες στα κυλικεία των σχολών) να γίνονται πρωθυπουργοί / υπουργοί / κλπ., και μάλιστα με την ψήφο μας, θα κολλήσουμε τώρα στους λαστιχάδες και στους αμορτισεράδες?

  • Like 5
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

Δε ξέρω τις τιμές, γι'αυτό ρωτάω.

50 λεπτά η μία έρχεται αν πάρεις δεκάδα από σούπερ μάρκετ. 60 νομίζω από τα φαρμακεία. Δεν ξέρω τις τιμές χοντρικής, αλλά μια τελική τιμή στα 30-40 λεπτά, πιθανόν δεν θα χτύπαγε τόσο πολύ στο μάτι. Η τύπισσα μάλλον κάνει τρελές μπίζνες στην θέση που βολεύτηκε.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Δε ξέρω τις τιμές, γι'αυτό ρωτάω.

 

Είσαι ειλικρινής και μπράβο σου. Για 270.000τμχ εγώ θα έδινα τιμή €0,02/τμχ και θα ήμουν ευχαριστημένος. Κάναμε μια εισαγωγή τον Μάρτιο για τον ξάδερφό μου που έχει φαρμακείο.

Αν ήξερα εκ των προτέρων ότι θα μου δώσουν απευθείας ανάθεση για αυτή την ποσότητα με αυτή την τιμή, εννοείται πως θα έμπαινα με τα μπούνια.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Η τύπισσα μάλλον κάνει τρελές μπίζνες στην θέση που βολεύτηκε.

 

Όπως και οι προηγούμενοι και οι άλλοι πριν από αυτούς και το πράγμα πάει δεκαετίες πίσω.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Επιχειρηματική ευκαρία λέγεται.

Ναι, ξέρουμε υπάρχει και το άλλο με τον Τοτό. :hehe:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, astrolabos said:

Επιχειρηματική ευκαρία λέγεται.

 

Δε νοείται στον πολιτισμένο κόσμο η Δημόσια Υγεία να γίνεται αντικείμενο σπέκουλας ως "επιχειρηματική ευκαιρία". Γι αυτό κι ο Νόμος προβλέπει ακόμη και επίταξη για είδη και υπηρεσίες σε άμεση ζήτηση. Η επίταξη δεν είναι κατάσχεση. Ο προμηθευτής τις αγόρασε 0,02€ το τεμάχιο και δεν προλαβαίνεις να κάνεις συνοπτικό μειοδοτικό διαγωνισμό; Τις επιτάσσεις προς 0,04€ το κομμάτι και τελειώνει η συζήτηση.

 

Παραμένει όμως το πρόβλημα με τις προδιαγραφές. Ας πούμε, στον Καναδά πέταξαν πάνω από 1 εκατομμύριο μάσκες που είχαν εισαχθεί εσπευσμένα παραμονές τις έξαρσης, γιατί αποδείχτηκαν εκτός προδιαγραφών και συνεπώς επικίνδυνες.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.