Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

24 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Τι να πει κανείς...

οι μισοί από αυτούς, αν έβγαινε ΚΥΑ που απαγόρευε την χρήση μάσκας από τον γενικό πληθυσμό, θα έκαναν συγκέντρωση υπέρ της χρήσης μάσκας. Ωρυόμενοι ότι είναι αναγκαία και προαιώνιο «ανθρώπινο δικαίωμα» να φοράμε μάσκα. Αφηνίασε κι ο Βουκεφάλας, τρέλα ?

  • Like 5
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, salde said:

οι μισοί από αυτούς, αν έβγαινε ΚΥΑ που απαγόρευε την χρήση μάσκας από τον γενικό πληθυσμό, θα έκαναν συγκέντρωση υπέρ της χρήσης μάσκας. Ωρυόμενοι ότι είναι αναγκαία και προαιώνιο «ανθρώπινο δικαίωμα» να φοράμε μάσκα. Αφηνίασε κι ο Βουκεφάλας, τρέλα ?

Μου θύμισε "λογομαχία" με συνάδελφο.
Αυτός δεν πιστεύει ότι υπάρχει κορωνοιος.
Υποστήριζε δε ότι γνωρίζει και διευθυντή νοσοκομείου Θεσσαλονίκης που διαψεύδει την ύπαρξη του ιού.
Μετά από λίγο καιρό όταν άρχισε το πάρτι στην Αλβανία (από εκεί κατάγεται ο εν λόγω "ειδικός μας'' ) το ρώτησα φυσικά για τρόλλινγκ θα πας Αλβανία ρε συ τώρα με την άδεια?
Απάντηση: Όχι,έχει πολύ κορωνοιο.
Το χειρότερο είναι ότι ενώ παραθέτεις εσύ επιχειρήματα αυτοί τα απορρίπτουν και καλά παραθέτοντας ότι μπαρούφα τους κατέβει στο κεφάλι και ακόμη χειρότερα νομίζουν ότι σου την είπαν κιόλλας.
Εγώ προτείνω να δηλώσουν ονομαστικά και με ΑΦΜ  ποιοί δεν θέλουν να φοράνε μάσκες και να τους απαγορευτεί κάθε νοσηλεία σε περίπτωση κορωνοιού με επιβεβλημένη διαμονή στο σπίτι τους
 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

covid-robots-waiter.ngsversion.159915493
WWW.NATIONALGEOGRAPHIC.COM

Now that any job involving human contact is considered hazardous...

 

Προσωπικό σχόλιο.

Άραγε θα προλάβουμε μια εποχή συμβίωσης ανθρώπου-μηχανης; Προσωπικά είμαι υπερ τέτοιας απόφασης

 Ειδικά σε περιπτώσεις που ο άνθρωπος είναι ανυπεράσπιστος και κοιμάται του καλού καιρού απέναντι στις προκλήσεις της φύσης (πχ καλή ώρα οι ιοί και οι επιπτώσεις μιας πανδημίας που χτύπησε πολύ άσχημα ενώ κανείς δε το περίμενε) θα μπορούσαν ανδροειδή να δουλεύουν για εμάς όσο εμείς είμαστε σε καραντίνα κάνοντας δουλειές επικίνδυνες για μας ή μη ασφαλείς όσο βρίσκεται σε εξέλιξη μια πανδημία; Και πάλι θετικός θα ήμουν σε αυτό χωρίς ταμπού και προκαταλήψεις. 

 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, raziel said:

Εγώ προτείνω να δηλώσουν ονομαστικά και με ΑΦΜ  ποιοί δεν θέλουν να φοράνε μάσκες και να τους απαγορευτεί κάθε νοσηλεία σε περίπτωση κορωνοιού με επιβεβλημένη διαμονή στο σπίτι τους
 

 

Το ερώτημά σου έχει ήδη απαντηθεί. Γιατί νομίζεις έχει φροντίσει το φφφφανταστικό κράτος να ρημάζει σε πρόστιμα και φυλακές όποιον τολμήσει να αρνηθεί τα σκατά που του πασάρει για παντεσπάνι ? επειδή είναι της προκοπής ??  Άμα οι ''παροχές΄΄ του κράτους άξιζαν, δεν θα χρειαζόταν κανενός είδους επιβολή. 

Αμα είναι, να το κάνουμε σωστά το πράγμα. Όποιος θέλει να μην πληρώνει ΚΑΝΕΝΑ φόρο (άμεσο , έμμεσο, προς τρίτους, τέλος, εισφορά) και να μην λαμβάνει ΤΙΠΟΤΑ απολύτως από την φφφφανταστική παιδεία , υγεία , ασφάχααχχααχαλεια. 

Νομίζεις ότι αρέσει σε κανένα να δουλεύει 6 μήνες το χρόνο για να λαμβάνει τέτοιας ''ποιότητας'' υπηρεσίες ?? think again. 

 

Σε άλλα νέα:

 

8179610.png?1599464828
SPUTNIKNEWS.GR

Στα μέσα της προηγούμενης εβδομάδας διαρρήκτες εισέβαλαν σε σπίτι επιχειρηματία στο Πανόραμα της Θεσσαλονίκης και απέσπασαν ένα εκατομμύριο ευρώ σε μετρητά και...

 

 

Με κάτι τέτοια, θα γίνω θρήσκος...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

EhUWu3iVoAAZ1fM?format=jpg&name=small

 

Τόσο μίσος για τις μάσκες !

 

 

 

Αφελληνισμός του παραγωγικού δυναμικού – Πώς θα συγκροτηθεί νέο εθνικό κεφάλαιο;

 

Παράθεση

 

Ο ενθουσιασμός του πρωθυπουργού Κυριάκου Μητσοτάκη που εκφράστηκε με σχετικό tweet, για την εξαγορά του ελληνικού start-up "Instashop" -το οποίο δραστηριοποιείται στο χώρο του delivery (on-demand grocery)- από τον κολοσσό Delivery Hero έναντι του ποσού ρεκόρ των 360 εκατομμυρίων δολαρίων, μπορεί να δικαιολογηθεί για δύο λόγους: την ξένη επένδυση και το μεγάλο τίμημα. Πρόκειται όμως για αφελή ενθουσιασμό, κοντόφθαλμο και ακατανόητο για ένα πρωθυπουργό.

Υπάρχει ένα κρίσιμο ζήτημα συγκρότησης ενός νέου εθνικού κεφαλαίου, ζήτημα που με απασχολεί από το 2000, όπως άλλωστε και ο ορισμός του εθνικού συμφέροντος. Οι πολιτικοί δεν μιλούν γι΄αυτά… Το γεγονός ότι δεν διαθέτουμε εθνική στρατηγική για την άσκηση των δικαιωμάτων μας στις θάλασσές μας, που απορρέουν από τις διεθνείς συνθήκες, επιβεβαιώνει την αδυναμία του πολιτικού προσωπικού να σχεδιάσει εθνικές στρατηγικές. Μηρυκάζουν όλοι τα ίδια εδώ και τριάντα χρόνια .

Δεδομένου ότι τα πάντα έχουν πουληθεί, η χώρα έχει ανάγκη την στροφή σε νέες πηγές εθνικού πλούτου που θα τον ελέγχει αυτή και όχι οι ξένοι. Οι αλλεπάλληλες εξαγορές start-up υψηλής τεχνολογίας τεκμηριώνουν τις δυνατότητες της χώρας στη νέα φάση της διεθνούς ανάπτυξης, αλλά και την αδυναμία της πολιτείας να τις στηρίξει χρηματοδοτικά, νομικά, στην κατοχύρωση ευρωπαϊκών και διεθνών πατεντών, με κρατικές προμήθειες κτλ.

 

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΓιαγκΤ said:

 

ναι... το είχα θίξει και εγώ το ζήτημα. Έλεγα: ''δε μπορεί.... είτε δεν έχει καταλάβει τι έγινε, είτε μας δουλεύει κανονικά''.

 

μάντεψε τι από τα 2 έγινε.....

άντε να σε βοηθήσω:

ff.png
ENDEAVOR.ORG.GR

Endeavor member company Instashop gets acquired by Delivery Hero Greece’s biggest tech exit to date Delivery Hero announced the acquisition of Instashop, the on-demand delivery company, led by Endeavor Entrepreneur John Tsioris, for a...

 

ακόμα λίγη βοήθεια ...:

 

ENDEAVOR.ORG.GR

 

έ ! ο καθένας θα χαιρόταν ...... 

  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

julian-assange-main.jpg_1718483346-1.jpg
THEPRESSPROJECT.GR

Οι δημοσιογράφοι που έχουμε τηλε-διαπιστευτεί για την παρακολούθηση...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/7/2020 at 6:22 PM, colt3003 said:

 

Το ερώτημά σου έχει ήδη απαντηθεί. Γιατί νομίζεις έχει φροντίσει το φφφφανταστικό κράτος να ρημάζει σε πρόστιμα και φυλακές όποιον τολμήσει να αρνηθεί τα σκατά που του πασάρει για παντεσπάνι ? επειδή είναι της προκοπής ??  Άμα οι ''παροχές΄΄ του κράτους άξιζαν, δεν θα χρειαζόταν κανενός είδους επιβολή. 

Αμα είναι, να το κάνουμε σωστά το πράγμα. Όποιος θέλει να μην πληρώνει ΚΑΝΕΝΑ φόρο (άμεσο , έμμεσο, προς τρίτους, τέλος, εισφορά) και να μην λαμβάνει ΤΙΠΟΤΑ απολύτως από την φφφφανταστική παιδεία , υγεία , ασφάχααχχααχαλεια. 

Νομίζεις ότι αρέσει σε κανένα να δουλεύει 6 μήνες το χρόνο για να λαμβάνει τέτοιας ''ποιότητας'' υπηρεσίες ?? think again. 

 

Απολύτως καμία σχέση.Συμφωνώ ότι οι παροχές τους κράτους είναι για τον π... καβάλα αλλά αυτό τι σχέση έχει?Δηλαδή πες ότι εγώ ζούσα σ'ένα κράτος με τις καλύτερες παροχές του κόσμου και κολλούσα τον γαμωοιό,τι θα γινόταν?Θα έβαζε τα κλάματα ο ιός επειδή ζω σε γαμάτο κράτος και θα μ'αφηνε εν τω μέσο της νυκτός?
Ίσα ίσα επειδή ζούμε σ'ένα κράτος λίγο πριν την κατρακύλα ένας λόγος παραπάνω να προστατευτούμε από μόνοι μας παρά να περιμένουμε να μας σώσει κάποιος πολιτικός Μεσσίας για να μπορούμε να είμαστε εδώ και να κράζουμε με την άνεσή μας.
Το ότι το κάθε γίδι προσπαθεί να παραστήσει τον έξυπνο χωρίς επιχειρήματα μου είναι πλέον παντελώς αδιάφορο,όταν όμως αυτή η "εξυπνάδα" βάζει σε κίνδυνο εμένα και τους δικούς μου τότε αδερφέ αλλάζουνε τα κόζια.Δεν φταίει κανένα κράτος για τα σκατά που κουβαλάει ο κάθε περίεργος στο κεφάλι του

SPUTNIKNEWS.GR

Στα μέσα της προηγούμενης εβδομάδας διαρρήκτες εισέβαλαν σε σπίτι επιχειρηματία στο Πανόραμα της Θεσσαλονίκης και απέσπασαν ένα εκατομμύριο ευρώ σε μετρητά και...

 

 

Με κάτι τέτοια, θα γίνω θρήσκος...

 

Link to comment
Share on other sites

119046565_756972914871118_51956184447663
WWW.IN.GR

Η φωτιά έχει πάρει διαστάσεις. Χιλιάδες πρόσφυγες και μετανάστες...

Το ΚΥΤ καταστράφηκε, η φωτιά δεν μπήκε τυχαία, χιλιάδες μετανάστες είναι στους δρόμους, κανείς δεν ξέρει αν οι φορείς του COVID-19 είναι ανάμεσά τους (έχουν βρεθεί 35 φορείς, οι 34 είναι ασυμπτωματικοί, οι συνέπειες αν βρεθούν εντός αστικού ιστού θα είναι τραγικές), το νησί σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης.

Με τις υγείες μας.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 1
  • Sad 3
Link to comment
Share on other sites

@DEADLAZARUS

Διάβασα ότι έβαλαν τη φωτιά επειδή δεν ήθελαν να τους βάλουν σε καραντίνα. Τεσπα όπως και να έχει, το να διατηρείς ένα τόσο μεγάλο αριθμό ξένων ανθρώπων συγκεντρωμένων σε τόσο μικρό χώρο, σε ένα ευαίσθητο σημείο της περιφέρειάς σου, είναι λάθος από τόσο πολλές απόψεις. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι φιλοξενούμενοι εδώ, και όχι μόνο δεν θέλουν τις υπάρχουσες εγκαταστάσεις αλλά τις καίνε κιόλας, όπως στρώσουν να κοιμηθούν. Στο χώμα. 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να δαπανούνται κρατικοί πόροι απ' την τσέπη μας ( c130, αστυνομικοί, περίθαλψη, εγκαταστάσεις) για ένα τσούρμο αχάριστους. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

 Στο χώμα.

 

Νομίζεις ότι έχει μεγάλη διαφορά από τις συνθήκες που ζούσαν στο χωριό τους; Σε αυτό βασίζονται και μεταναστεύουν. Θα προτιμούσαν να κοιμούνται στο χώμα της Ελλάδας από την καλύβα τους σε Σουδάν, Αλγερία, Μαρόκο, Αιθιοπία, Σομαλία........

Παρόλες τις εξελίξεις των τελευταίων 3 δεκαετιών, εμείς εξακολουθούμε να επιτρέπουμε σε άτομα άγνωστης προέλευσης να εισέρχονται και να διαμένουν παρανόμως στην επικράτειά μας. Πόσους μπορεί να αντέξει η χώρα πριν εκραγεί η κατάσταση; Εννοείται ότι με την πάροδο του χρόνου η Ελλάδα (όπως την ξέρουμε) θα σβήσει ήσυχα και ανώδυνα και ο πληθυσμός της θα αντικατασταθεί.

Δεν τα γράφω αυτά με κακία προς αυτούς τους ανθρώπους αλλά μην νομίζουμε ότι η  προοπτική ενός χαμηλού (για εμάς) βιοτικού επιπέδου θα τους αποθαρρύνει από το να έρθουν.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Simon έγραψε:

@DEADLAZARUS

Διάβασα ότι έβαλαν τη φωτιά επειδή δεν ήθελαν να τους βάλουν σε καραντίνα. Τεσπα όπως και να έχει, το να διατηρείς ένα τόσο μεγάλο αριθμό ξένων ανθρώπων συγκεντρωμένων σε τόσο μικρό χώρο, σε ένα ευαίσθητο σημείο της περιφέρειάς σου, είναι λάθος από τόσο πολλές απόψεις. 

Μεταφέρω την προσωπική μου άποψη/αντίληψη/πληροφόρηση περί των διαδραματισθέντων:

1) προ ολίγων ημερών, 40χρονος Σομαλός, ο οποίος είχε φύγει από τη Μυτιλήνη με προορισμό την Αθήνα, δεν αναγνωρίστηκε ως επενδυτής και επέστρεψε πίσω, βρέθηκε θετικός στον covid-19. Νομίζω πως ήρθε κλιμάκιο του ΕΟΔΥ και ξεκίνησε τους δειγματοληπτικούς ελέγχους, ώστε να διαπιστωθεί εάν και άλλοι διαμένοντες στο Κ.Υ.Τ. είναι ή όχι φορείς του ιού. Συγχρόνως, ολόκληρη η δομή τέθηκε σε καραντίνα, από 1η έως 14 Σεπτεμβρίου, λόγω του ανωτέρω κρούσματος.

Η καραντίνα, επομένως, ήταν ήδη γνωστή εκ των προτέρων, υπήρχε δε χρόνος προς ενημέρωση των μεταναστών ως προς την πιθανότητα εντοπισμού και έτερων κρουσμάτων, γεγονός που θα σήμαινε την παράταση των περιοριστικών μέτρων.

2) Προ δύο ημερών, άλλοι 35 μετανάστες βρέθηκαν θετικοί, οι 34 ασυμπτωματικοί, αποφασίστηκε δε να τεθούν σε καραντίνα για προφανείς λόγους, η καταληκτική δε ημέρα λήξης του αποκλεισμού του Κ.Υ.Τ. μεταφέρθηκε για τη 15η Σεπτεμβρίου. Δεν νομίζω ότι η παράταση αυτή οδήγησε τους μετανάστες στην εξέγερσή τους, μιλάμε για μία (1) ημέρα παραπάνω, αυτονόητο δε είναι πως τα μέτρα ισχύουν για όλους.

3) Κάτοικοι της Μόριας (Μό-ρια και όχι Μό-ρι-α, δεν είμαστε στη Μέση Γη) ενημερώνουν, εδώ και καιρό, μέσω facebook, τους κατοίκους του νησιού για επαναλαμβανόμενους βανδαλισμούς εκκλησιών και σφαγές ζώων από μετανάστες, για κλοπές ξυλείας, για παραβατικές συμπεριφορές και προκλητικές κινήσεις. Όλα αυτά δεν θα τα δείτε ποτέ στις ειδήσεις, γιατί έτσι.

4) Με αφορμή την επιβολή της καραντίνας σε όσους διαγνώστηκαν θετικοί στον covid-19, οι μετανάστες έβαλαν φωτιές και κατέκαψαν το Κ.Υ.Τ.. Οι κάτοικοι της περιοχής έχουν επισημάνει το γεγονός της ταυτόχρονης έναρξης πυρκαγιών σε όλο το Κ.Υ.Τ., πράγμα που αποδεικνύει, πέραν πάσης αμφιβολίας, πως δεν επρόκειτο για εν θερμώ αντίδραση αλλά για οργανωμένο σχέδιο, η εφαρμογή του οποίου, την κατάλληλη στιγμή, κυοφορούταν τις τελευταίες ημέρες.

5) Ως αποτέλεσμα των παραπάνω, η δομή έχει καταστραφεί, 13.000 χιλιάδες μετανάστες βρίσκονται επί ξύλου κρεμάμενοι, ουδείς γνωρίζει εάν οι φορείς του ιού έχουν συλληφθεί ή εάν κυκλοφορούν ελεύθεροι και ο κίνδυνος περαιτέρω διασποράς του ιού (ο οποίος ήδη βράζει στην πόλη) είναι προ των πυλών.

Αυτά τα ολίγα.

 

  • Like 7
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

@DEADLAZARUS

Επιβεβαιώνεις τα λεγόμενα ενός άλλου φίλου που μένει επίσης στη Μυτιλήνη, κι εγώ έχω αποκομίσει τις ίδιες εντυπώσεις από την όλη κατάσταση από την ενημέρωση που έχω και τις επισκέψεις εκεί. Υποθέτω πως πολλοί από αυτούς θα έρθουν στην πόλη λίαν συντόμως. Καλό κουράγιο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Simon έγραψε:

@DEADLAZARUS

Επιβεβαιώνεις τα λεγόμενα ενός άλλου φίλου που μένει επίσης στη Μυτιλήνη, κι εγώ έχω αποκομίσει τις ίδιες εντυπώσεις από την όλη κατάσταση από την ενημέρωση που έχω και τις επισκέψεις εκεί. Υποθέτω πως πολλοί από αυτούς θα έρθουν στην πόλη λίαν συντόμως. Καλό κουράγιο.

Το ωραίο είναι πως το δικαστικό μέγαρο έκλεισε εκτάκτως λόγω απολύμανσης, καθώς έχουν βρεθεί συνάδελφοί μου θετικοί στον ιό (προ ολίγων ημερών, πάλι είχαν απολυμάνει οι αρμόδιοι τα δικαστήρια), η πόλη είναι άδεια σήμερα λόγω των χθεσινών γεγονότων, κατεβήκαμε σοκαρισμένοι στο γραφείο και καθόμαστε μέσα και δεν μπορώ να πιστέψω ότι ζούμε τέτοιες καταστάσεις. Όλα αυτά στη Μυτιλήνη. Εφιάλτης...

  • Like 2
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

O Θεόδωρος Kολοκοτρώνης θα «ταξιδέψει» σε όλο τον κόσμο – Ταινία κινουμένων σχεδίων για τον εθνικό μας ήρωα

Παράθεση

Τρεις άνθρωποι με εμπειρία στον κινηματογράφο (εκτός από τον δημιουργό και σκηνοθέτη Δημήτρη Βόρρη, ο Ελληνοκύπριος συνθέτης Γιώργος Καλλής έχει συνεργαστεί με την Disney, ενώ ο Νάσος Βακάλης έχει βραβευτεί με Emmy), με σπουδές και δουλειές στο Λος Aντζελες, εμπνεύστηκαν από την ηγετική φυσιογνωμία της Επανάστασης, τον Θεόδωρο Κολοκοτρώνη, «τον δικό μας σούπερ ήρωα, που είναι η πραγματική απάντηση στους αντίστοιχους της Marvel», όπως μας λένε χαρακτηριστικά.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

d523f72979134609b0d0b2b8a60ff5fe.JPG
WWW.CAPITAL.GR

Καίγονται σκηνές που είχαν μείνει άθικτες κατά τη χθεσινοβραδινή φωτιά.

 

  • Like 2
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.