Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

18 minutes ago, sotiris said:

Αυτό που λέω λοιπόν είναι ότι καλό είναι να μην έχουμε το επίπεδο της ανομίας που τα σπίτια να είναι ... διάτρητα. Δεν λέω σε καμία περίπτωση ότι είμαι υπέρ του να είναι το σπίτι μου κέντρο διερχομένων ληστών. Λέω ότι είμαι υπέρ ενός κράτους που λειτουργεί και που έχει τα σωστά και κατάλληλα όργανα (=αστυνομία, η οποία ναι, να οπλοφορεί) να με προστατεύσει.

 

Και εγώ λέω, να έχεις σαν απόλυτο δεδομένο, ότι το κράτος ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να σε προστατέψει, γιατί είναι προς το συμφέρον διάφορων ''κλικών'' να υπάρχει ανομία, και δε δίνει ΔΕΚΑΡΑ για εσένα και εμένα, που δεν αποτελούμε κομμάτια κλίκας, αλλά πελάτες της. 

Αν υπήρχε τέτοιο κράτος που λες -δεν ξέρω για άλλους- αλλά εγώ ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα ήμουν ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ υπέρ της οπλοκατοχής (άσε που δεν έχω όπλο έτσι και αλλιώς). Δεν θεωρώ εαυτόν αιμοσταγή, και σίγουρα υπό τις συνθήκες που τρέμω (νύχτα, αιφνιδιασμός, με παιδιά, και να μην γνωρίζω ούτε τις προθέσεις, ούτε ποιόν έχω απέναντί μου) δεν θα ήθελα να είμαι αυτός που πρέπει να λάβει μέτρα. 

 

Αλλά, τώρα τι γίνεται....? 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, colt3003 said:

Αλλά, τώρα τι γίνεται....? 

 

Η αγαπημένη μου όπερα είναι η Lady Macbeth of Mtsenk, μιας και είμαι fan του Shostakovich. 

Πέρυσι είχε παιχτεί στο ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, και ακόμη και στη προ-σοβιετική Ρωσία, ο πλούσιος είχε τα σκυλιά.

 

Σκυλιά, κάμερες και μια σχετική ασφάλεια σε πορτοπαράθυρα νομίζω καλύπτουν την πλειονότητα των περιπτώσεων. 

Τώρα αν μένεις σε απομακρυσμένο σημείο, αρχίζει και αποκτά νόημα αυτό που λες, αλλά αν π.χ. έχεις ράβδους χρυσού στο σπίτι σου και κυκλοφορήσει, δεν σε σώζει ούτε το καταφύγιο πολέμου που έχουμε στην πολυκατοικία στην Αθήνα.

 

Το βασικό που πρέπει να σκεφτείς είναι ποιος θα σε κλέψει και τι θέλει από εσένα.

Στο 99% είναι ή γύφτος ή πρεζάκι και θέλει ψιλά. Οπότε με απλά μέτρα (πόρτα ασφαλείας, σκύλος, κάμερες κλπ.) γλιτώνεις το γύφτο ή πρεζάκι που θα πάει στο γείτονα που δεν έχει σκύλο ή κάμερα. Αν είσαι σε πιο επικίνδυνη ζώνη, τότε μπορείς να επενδύσεις σε σύστημα συναγερμού, πολλά είναι συνδεδεμένα με αστυνομία και έχω δει στο εξοχικό να σκάνε 10 αστυνομικοί σε γείτονα στα 10-15 λεπτά που χτύπησε ο συναγερμός.

 

Το να φτάσεις στο σημείο να έχεις το σιδερικό, και μάλιστα να είσαι και έτοιμος να το χρησιμοποιήσεις, σημαίνει ότι: 

1. δεν πας καλά

2. δεν είναι σίγουρο το ποιον θα πετύχεις στο σκοτάδι.

 

Νότια Αφρική είναι η κατάσταση που λες. Επειδή η εγκληματικότητα θερίζει, έχουν όλοι όπλο. Θυμάσαι τον δρομέα χωρίς πόδια που σκότωσε την πιπινάρα? 

Η λύση στη Νότια Αφρική είναι να μετακομίσεις Αγγλία, εκτός αν θες να παίζεις με τα σιδερικά κάθε τρεις και λίγο. Αγγλία δεν έχει οπλοκατοχή, αλλά είσαι αρκετά ασφαλής, η αστυνομία δεν χαρίζεται ούτε διαπραγματεύεται.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

Παρεμπιπτόντως, και για όσους δεν το έχουν ζήσει, το ελάχιστα κοντινό που μπορώ να σας περιγράψω, είναι -σε όσους έχει τύχει- να χτυπήσει το κινητό τους στις 4 το πρωί (ενώ κοιμάστε). Αν ''αλαφιάζεται'' κάποιος με αυτό, σκεφτείτε να σε σκουντάνε και να σε κοπανάνε για να ξυπνήσεις, και πείτε μου ξανά, για ''ήρεμη ψυχική κατάσταση'' 

 

Πάντως εγώ έχω απωλέσει αυτήν την πολυτέλεια εδώ και καιρό.

Με 6 γατιά να οργώνουν κάθε νύχτα μέσα στο σπίτι κάνοντας κάθε λογής ήχο και γδούπο, έτσι και σκάσει κλέφτης μέσα, θα μας τα πάρει όλα, θα μας μαμήσει αν είναι και μερακλής και κάποια στιγμή θα σηκωθώ, βρίζοντας, να βάλω κροκέτες στα μπωλάκια. 

  • Like 3
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Snips said:

 

Πάντως εγώ έχω απωλέσει αυτήν την πολυτέλεια εδώ και καιρό.

Με 6 γατιά να οργώνουν κάθε νύχτα μέσα στο σπίτι κάνοντας κάθε λογής ήχο και γδούπο, έτσι και σκάσει κλέφτης μέσα, θα μας τα πάρει όλα, θα μας μαμήσει αν είναι και μερακλής και κάποια στιγμή θα σηκωθώ, βρίζοντας, να βάλω κροκέτες στα μπωλάκια. 

 

Σε νιώθω.... Τι θορύβους και γδούπους.... πήδο πάνω στο στομάχι λέμε. Μετά απο αυτό (ευτυχώς είχε έλθει η ώρα της ενηλικίωσης) πήρε την άγουσα για τον κήπο. Και εκεί, ή θα τα βρεί με το σκύλο, ή θα πάρει ''τη στράτα τη μεγάλη''... οχι τιποτις άλλο, αλλά σούρνονται και ανακοπές.... 

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος sotiris έγραψε:

 

Δυστυχώς έχει δίκιο imho..

 

Παράθεση

«Ερχόμενος στην αίθουσα σχημάτισα την εντύπωση ότι  εισέρχομαι σε δικαστήριο της Γαλλικής Επαναστάσεως, όπου υπήρχαν πλήθη», είπε και πρόσθεσε: «Ελπίζω να εγγυηθείτε τη σωματική μου ακεραιότητα»

Παράθεση

«Η Ευρωπαϊκή σύμβαση Δικαιωμάτων του Ανθρώπου ορίζει ότι ο κατηγορούμενος τεκμαίρεται αθώος μέχρι να καταδικασθεί. Τα ΜΜΕ δεν επιτρέπεται να προεξοφλούν το αποτέλεσμα της δίκης. Όλα αυτά που αποτελούν νόμο του κράτους έχουν παραβιαστεί  με την ανοχή του δικαστηρίου σας. Υπαρχει επηρεασμός του δικαστηρίου σας. Εγινε από την Πρόεδρο της Δημοκρατίας, όλες τις εφημερίδες τα ΜΜΕ και τα πολιτικά κόμματα. Αυτός ο επηρεασμός για μας μας δημιουργεί την εντύπωση ότι διακυβεύεται η ανεξαρτησία του δικαστηρίου σας. Τόσοι παράγοντες προσπαθούν να σας επηρεάσουν. Ελπίζω να μην επηρεαστήκατε. Απλή υπόνοια ότι έχετε επηρεαστεί αρκεί για να καταθέσουμε την αίτηση εξαίρεσης. Μέσα στη Βουλή αναρτήθηκαν πίνακες που έλεγαν ότι «δεν είναι αθώοι». Η Ένωση Δικαστών και εισαγγελέων δήλωσε ικανοποιημένη για τη δίκη. Η δίκη αυτή είναι ποινική αλλά με την ανοχή σας μεταβλήθηκε σε πολιτική δίκη. Και αυτή η ανοχή σας μας δίνει την υπόνοια ότι πρόκειται περί επιδικομασίας. Όλες οι εφημερίδες σας επαινούν. Γράφανε ότι είστε η καλή και αδέκαστη δικαστής, αυτό δεν το αμφισβητούμε, αλλά υπάρχουν άλλοι δικαστές ανίκανοι. Ταυτόχρονα οι ίδιες εφημερίδες στρέφονται κατά της εισαγγελέως  επειδή δεν συμφώνησε με την άποψη του μιντιακού κατεστημένου. Γραφουν σε ποια κελιά θα πάνε. Προεξόφλησαν οτι δεν θα έχουν αναστολή. Πρόκειται για παραβίαση της Ευρωπαϊκής Σύμβασης Δικαιωμάτων του Ανθρώπου και του νόμου, κλπ. Δεν είδατε τις παρανομίες, δεν κάνατε μια δήλωση. Το δικαστήριο είναι ποινικό όχι πολιτικό. Δεν δικάζεται ούτε ο φασισμός ούτε ο  ναζισμός, δεν είναι ποινικές πράξεις. Αλλα δεν υπάρχει νόμος που να τα απαγορεύει. Καλυτερα να τους εκτελούσατε. Καμία σχέση με τη Νυρεμβέργη που λένε. Εδώ δεν δικάζονται άνθρωποι για πόλεμο. Εδώ δικάζονται άνθρωποι που παρανόμησαν. Η πρόταση της εισαγγελέως έχει βαρύτητα γιατί η εισαγγελέας εκπροσωπεί τα συμφέροντα του Δημοσίου. Το δικαστήριο εξυπηρετεί την ιδέα της Δικαιοσύνης»

Παράθεση

«Υπάρχει υπόνοια ότι έχετε επηρεαστεί. Εγώ ήμουν από τους πρώτους που κατηγορησα τη Χρυσή Αυγή, δεν ανήκω σε αυτούς, μου έχει επιτεθεί ο Κασιδιάρης. Δεχθήκατε μια κατάσταση που παραβιάζει ευθέως το τεκμήριο της αθωότητας, δια της ανοχής. Αυτοί είναι οι λόγοι που ζητούμε να εξαιρεθεί όλο το δικαστήριο σας πλην της εισαγγελέως. Πολιτικοποιήσατε μια ποινική δίκη. Οφείλατε να κάνετε μια δήλωση ότι εδώ δεν δικάζονται ιδέες. Δεν μπορεί όλα τα κομματοσκυλα να κάνουν δηλώσεις ότι νίκησε η Δημοκρατία, δεν δικάστηκε η Δημοκρατία. Η Χρυσή Αυγή δεν μπήκε μόνη της στη Βουλή, την έστειλε ο λαός. Εγώ είμαι βέβαιος για το αποτέλεσμα  αυτής της δικης. Εκτός αν είστε Τερτσέτης και Πολυζωίδης…»

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Λαγκάρντ: Χρειαζόμαστε κρυπτοευρώ για να μην απειληθεί η νομισματική πολιτική

 

 

Ρε τι έχουμε πάθει με τους απατεώνες! Τόσα χρόνια ήταν κακό γιατί γινόταν πυραμίδα φούσκα κλπ...τώρα νταξ

 

Πονοκέφαλος ΑΠΕ στην κυβέρνηση από το έλλειμμα 286,7 εκ. του λογαριασμού των παραγωγών ενέργειας

 

 

Καλαμάτα: 50χρονος Ρομά, Δάγκωσε αστυνομικούς για... μία κλήση

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάει μαζί με τίτλους/hashtags επιχειρηματικότητα, entrepreneurship, airbnbgr, airbnb, etc.

gada.jpg
WWW.NEWS247.GR

Τεράστια ποσότητα ναρκωτικών βρέθηκε σε διαμέρισμα στον Σταθμό Λαρίσης. Η ηρωίνη προορίζονταν για περαιτέρω διακίνηση στο κέντρο της Αθήνας και σε περιοχές της Δυτικής Αττικής.

 

  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, DEADLAZARUS said:
d584fce226704cbabeec7484f3864ce1.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Ο ρόλος της επένδυσης για τους έξυπνους μετρητές.

 


θα είναι εγκληματικό λάθος ιδιωτικοποίηση του ΔΕΔΔΗΕ. Δεν έχουν βάλει μυαλό με τα τηλέφωνα, στην Ελλάδα με αυτόν τον πληθυσμό, αυτή την γεωγραφία, αυτά τα εισοδήματα, τα δίκτυα έπρεπε να είναι δημόσιο μονοπώλιο. Κι οι υπηρεσίες πάνω τους, καθώς και παραγωγή, υλικά κλπ, ας πάνε ιδιωτικά ή όχι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, salde said:


θα είναι εγκληματικό λάθος ιδιωτικοποίηση του ΔΕΔΔΗΕ. Δεν έχουν βάλει μυαλό με τα τηλέφωνα, στην Ελλάδα με αυτόν τον πληθυσμό, αυτή την γεωγραφία, αυτά τα εισοδήματα, τα δίκτυα έπρεπε να είναι δημόσιο μονοπώλιο. Κι οι υπηρεσίες πάνω τους, καθώς και παραγωγή, υλικά κλπ, ας πάνε ιδιωτικά ή όχι.

 

 

μόλις τελειώσουν οι επιδοτήσεις για να έχουν χαμηλές τιμές οι πάροχοι που δεν παράγουν ρεύμα θα πέσει το γέλιο της αρκούδας !

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ARMAGEDDON said:

οι πάροχοι που δεν παράγουν

το δίκτυο με νοιάζει περισσότερο να μείνει σε δημόσιο έλεγχο. Αυτό που γράφεις είναι πιθανότατα σωστό αλλά αυτό υπάρχει ελπίδα να διορθωθεί (θα φύγουν από τη μέση κάποιοι). Το δίκτυο, ο «δρόμος», είναι μονοπωλιακό ή εντελώς ασύμφορο. Κάτι σχεδόν εξ ορισμού μονοπωλιακό, μάλιστα σε τομέα ζωτικής σημασίας, είναι εγκληματικό λάθος να μετατρέπεται σε ιδ. μονοπώλιο. Αν για οποιονδήποτε λόγο -οικονομικό συνήθως- δεν μπορούν μόνοι τους και χρειάζονται ιδιωτική ένεση, ας φέρουν ιδιώτη ως υπάλληλο/σύμβουλο/whatever. Ιδιοκτήτης κι αφεντικό (να αποφασίζει κυρίαρχα πού, τι, πώς) πρέπει να παραμένει το κράτος. JMHO

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

το δίκτυο με νοιάζει περισσότερο να μείνει σε δημόσιο έλεγχο. Αυτό που γράφεις είναι πιθανότατα σωστό αλλά αυτό υπάρχει ελπίδα να διορθωθεί (θα φύγουν από τη μέση κάποιοι). Το δίκτυο, ο «δρόμος», είναι μονοπωλιακό ή εντελώς ασύμφορο. Κάτι σχεδόν εξ ορισμού μονοπωλιακό, μάλιστα σε τομέα ζωτικής σημασίας, είναι εγκληματικό λάθος να μετατρέπεται σε ιδ. μονοπώλιο. Αν για οποιονδήποτε λόγο -οικονομικό συνήθως- δεν μπορούν μόνοι τους και χρειάζονται ιδιωτική ένεση, ας φέρουν ιδιώτη ως υπάλληλο/σύμβουλο/whatever. Ιδιοκτήτης κι αφεντικό (να αποφασίζει κυρίαρχα πού, τι, πώς) πρέπει να παραμένει το κράτος. JMHO

 

Συμφωνώ, αλλά νομίζω ότι μιλάνε για πώληση μειοψηφικού πακέτου.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, minast said:

νομίζω ότι μιλάνε για πώληση μειοψηφικού πακέτου.


αφενός έτσι έγιναν όλα. Στον ΟΤΕ μάλιστα που είχε γίνει νωρίς νωρίς αν δεν με απατά η μνήμη μου το πρώτο μειοψηφικό πακέτο ήταν ψίχουλο, μικρό ποσοστό.

αφετέρου και πιο σοβαρό, είναι εντελώς διαφορετικό να με προσλάβεις ως υπάλληλο/σύμβουλο/εργολάβο/υπεργολάβο/whatever να κάνω μια δουλειά σπίτι σου κι εντελώς άλλο να μου παραχωρήσεις ένα μικρό μερίδιο του σπιτιού (ως αντίτιμο της δουλειάς) ως συνιδιοκτήτη. Στο τελευταίο το σπίτι γίνεται και δικό μου, εσύ αποφασίζεις αλλά όταν στραβώσουν τα πράγματα διεκδικώ το όλον.

Σημ1: η μέθοδος του σαλαμιού είναι η κλασσική επιλογή των διοικήσεων για να περάσουν μέτρα που συνολικά θα δημιουργούσαν μεγάλη αντίδραση. Αυτό έχει το πρόσθετο μειονέκτημα -συνήθως, εξαρτάται κι από τυχαίους παράγοντες- ότι δεν εκμεταλλευόμαστε καν στο έπακρο τα πλεονεκτήματα μιας -έστω καταστροφικής κατ' εμέ- ιδιωτικοποίησης. Φορτώνεσαι το μεγαλύτερο μέρος των μειονεκτημάτων και των δυο κόσμων χωρίς να αποκομίζεις τουλάχιστον τα πλεονεκτήματα του καθενός.
Πολλά μειονεκτηματα αγοράζεις - λίγα πλεονεκτήματα κερδίζεις.

Σημ2: επειδή γράφω και ξαναγράφω περί ΟΤΕ, να διευκρινίσω ότι δεν ήμουν αντίθετος στην ιδιωτικοποίηση του ΟΤΕ. Λέω ΄΄οτι δεν έπρεπε να τον αφήσουν ως κυριο πάροχο με το δίκτυο στην ιδιοκτησία του.
Σπάσιμο στα 2 (ή και στα 3 αν χρειάζεται κάπου, όπως κάνει μνεία ο Αρμαγεδδών περί παραγωγής εν.), το μονοπωλιακό τμήμα να μένει δημόσιο, το υπόλοιπο (εμπορικό) εντελώς ιδιωτικό. Το «φυσικό» μονοπώλιο είναι που ζητώ ως δημόσιο.
Αν μία δραστηριότητα μπορεί να λειτουργήσει χωρίς να απαιτείται εκ φύσεως μονοπώλιο (ενδεχόμενο παράδειγμα, Ολυμπιακή) τότε πλήρης απελευθέρωση.
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

outside.png?resize=1200%2C630
WWW.ALJAZEERA.COM

Al Jazeera reveals how Cypriot officials discussed finding ways to provide citizenship to a convicted criminal.

 

Quote

Several high-ranking Cypriot officials, politicians, lawyers and real estate developers are implicated in a scheme that allows criminals to buy a European passport using the country’s citizenship through an investment programme, an Al Jazeera investigation has found.

 

In The Cyprus Papers Undercover, Al Jazeera reveals how the country’s highest political ranks are willing to aid and abet convicted criminals to obtain Cypriot citizenship, granting the criminal access to the European Union’s internal markets and visa-free travel.

 

Σημαδεύω και ένα χαρακτηριστικό στιγμιότυπο στο βίντεο, για να φανεί το άτιτιουντ (πείτε το με κυπριακή προφορά)...

 

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

pitsos.jpg
WWW.TANEA.GR

Μετά από παρουσία της PITSOS (ΠΙΤΣΟΣ) 155 ετών στην Ελλάδα, η ΠΙΤΣΟΣ θα παράγεται πλέον στην Τουρκία. Η αντίστροφη μέτρηση για...

 

Και πολύ έκατσε. 

  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, acct said:
outside.png?resize=1200%2C630
WWW.ALJAZEERA.COM

Al Jazeera reveals how Cypriot officials discussed finding ways to provide citizenship to a convicted criminal.

 

 

Σημαδεύω και ένα χαρακτηριστικό στιγμιότυπο στο βίντεο, για να φανεί το άτιτιουντ (πείτε το με κυπριακή προφορά)...

 

 

 

Το Al Jazeera είναι φίλα προσκείμενο στον Ερντογάν.

Στα Κατεχόμενα ποιοι μένουν? 

cache_846x3000_Analog_medium_265173_3810
WWW.REPORTER.COM.CY

Τον γύρο του διαδικτύου κάνει ρωσικό δημοσίευμα ιστοσελίδας που ασχολείται με το έγκλημα στη χώρα, σύμφωνα με το οποίο η ρωσική...

 

Ελεεινή προπαγάνδα του Αλ. Προφανώς υπάρχουν διεφθαρμένοι και στην Κύπρο και στην Ελλάδα και στη ... Γερμανία. 

Αλλά η Κύπρος δε νομίζω ότι έχει κάνει Εθνική Πολιτική της το να εισάγει αποβράσματα από τις 4 γωνιές του πλανήτη,

μιλάμε για μεμονωμένες περιπτώσεις.

Αντίθετα το Al Jazeera έχει κάνει πολιτική του να υποστηρίζει αποβράσματα της πολιτικής σκηνής (Ερντογάν) επειδή οι ... ανεξάρτητοι χρηματοδότες του είναι φίλα προσκείμενοι.

 

Το timing τυχαίο?? 2 μέρες αφού το κολλητάρι τους άνοιξε την παραλία στην Αμμόχωστο??

Πολύ σύμπτωση για να ναι τυχαίο.

 

Σαν να ακούς για το μνημόνιο από το Mega Channel.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@sotiris, δε διαφωνώ καθόλου. Και το μεταναστευτικό αντίστοιχα παίζει στη Ντόχα.

 

Την είδηση την ανέβασα ως ενδιαφέρουσα, γιατί πέτυχα με την άκρη του αφτιού τα soundbites από τον δικηγόρο του κυκλώματος όσο έβαζα στον φούρνο το οσομπούκο. Αυτό δε σημαίνει ότι συμμερίζομαι τον σχολιασμό των Καταριανών.

 

Πάντως, πρέπει να παραδεχτείς ότι η δική μας "χρυσή βίζα" είναι ερασιτεχνικό εγχείρημα μπροστά σ' εκείνη της Μεγαλονήσου... ?

 

Και, ξανακοιτώντας, mea culpa η διπλή ανάρτηση. Τώρα βλέπω ότι είχε ανέβει ένα λεπτό νωρίτερα από τον ΓιαγκΤ. Τώρα που ανοίξαμε κουβέντα είναι αργά για να τις συγχωνεύσω, αλλά το credit πηγαίνει εκεί.

 

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.