Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

merkel-tilediaskepsi-top1.jpg?itok=esHQ7
WWW.IEFIMERIDA.GR

Να προχωρήσουν αμέσως σε δραστικά μέτρα -lockdowns- κάλεσε τους ηγέτες της ΕΕ κατά τη διάρκεια της τηλεδιάσκεψης της Συνόδου...

 

αφού το αποφάσισε η καγκελαρία, εμάς δε μας πέφτει λόγος... 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, colt3003 said:

αφού το αποφάσισε η καγκελαρία, εμάς δε μας πέφτει λόγος... 


όσο θεωρώ  βρώμικη, κοντόφθαλμη. επικίνδυνη, άδικη κι ένα σωρό άλλα επίθετα, την πολιτική τους σε άλλα ζητήματα, όπου σχεδόν πάντα τοποθετούν το μικροσυμφέρον τους πάνω από το όποιο, αληθινό ή υποτιθέμενο, κοινό ευρωπαϊκό συμφέρον, άλλο τόσο θεωρώ ότι εδώ είμαστε σχετικά άδικοι απέναντί τους:

οι οικονομίες των χωρών της ΕΕ, σε ακόμα μεγαλύτερο βαθμό των χωρών που έχουν κοινό νόμισμα (το οποίο δεν ήταν η προτίμηση της Γερμανίας, βαρυγκομώντας το έκανε) είναι σε τεράστιο βαθμό αλληλένδετες. Είναι το φυσικότερο πράγμα στον κόσμο να το συζητούν και να έχουν απόλυτο συμφέρον να κινηθούν κατά το δυνατόν συντονισμένα. Για έναν τέτοιο συντονισμό δεν γίνεται να μην έχει βαρύνουσα σημασία η γνώμη χωρών αναλόγως ης ισχύος τους. Εκτός κι αν θεωρείς φυσιολογικό και ρεαλιστικό να αποφασίζει η Μάλτα κι η Κύπρος και μετά να «μην πέφτει λόγος» στο Βερολίνο και το Παρίσι.

επιπλέον: α) το δεν μας πέφτει λόγος αν και καλό ρητορικό σχήμα δεν απεικονίζει έντιμα την πραγματικότητα. Μας πέφτει ο λόγος που μας αναλογεί. Συζητούν, δεν διατάζουν όπως υπονοείς.
β) το ίδιο θα συνέβαινε σε οποιοδήποτε άλλο σενάριο, χωρίς κοινό νόμισμα, χωρίς ΕΕ, με πολλές μικρότερες ενώσεις κλπ. Εφόσον έχουν συνδεδεμένες οικονομίες σε τόσο μεγάλο βαθμό (κάτι που είναι απολύτως ευκταίο και συμβατό με τις απόψεις σου) θα ήταν παραφροσύνη επιβλαβής για όλους να μην προσπαθήσουν να συντονιστούν.

γ) για να στο δώσω σε ένα «ευκολότερο» αν κι όχι απολύτως ανάλογο παράδειγμα: ναι το Καστελόριζο (ή η λατρεμένη σου κι αγαπημένη μου Κέρκυρα) ενδέχεται σε συγκεκριμένη στιγμή να υπαγορεύσουν την εξωτερική πολιτική της πατρίδας μας. Όχι σε καμιά στιγμή δεν είναι λογικό να περιμένει ο οποιοσδήποτε ότι το Καστελόριζο ή ή Κέρκυρα (όπου πραγματοποιείται μικρό μέρος της οικον. δραστηριότητας του συνόλου) θα υπαγορεύσουν την οικονομική πολιτική των υπολοίπων.
Αττική και κεντρική Μακεδονία θα είναι οι μαέστροι. 
Θα ακουστούν όλοι, θα πρέπει πάντοτε να λαμβάνονται υπόψιν τα τοπικά συμφέροντα αλλά μην περιμένεις μια μειονότητα (χωρίς καν να έχει την ανάλογη οικον. ισχύ) να αφεθεί να δρα μόνη της, χωρίς καν να ακούσει τους μαέστρους της σκηνής (πληθυσμιακά και οικονομικά).

Οι αντίθετες ρητορικές είναι ανούσια κι αναποτελεσματική δημαγωγία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, salde said:

όσο θεωρώ  βρώμικη, κοντόφθαλμη. επικίνδυνη, άδικη κι ένα σωρό άλλα επίθετα, την πολιτική τους σε άλλα ζητήματα, όπου σχεδόν πάντα τοποθετούν το μικροσυμφέρον τους πάνω από το όποιο, αληθινό ή υποτιθέμενο, κοινό ευρωπαϊκό συμφέρον, άλλο τόσο θεωρώ ότι εδώ είμαστε σχετικά άδικοι απέναντί τους:

 

Αυτό αλλιώς λέγεται: ''ακόμα και ένα σταματημένο ρολόι, λέει σωστά την ώρα, 2 φορές τη μέρα''. Κολακευτικό, αλλά κατά τη γνώμη μου ανακριβές. Οι συγκεκριμένοι άνθρωποι, μόνο ''σταματημένα ρολόγια'' δεν λογίζονται. Το ότι μια απόφασή τους τώρα, ικανοποιεί την πλειοψηφία (;) του κόσμου, δεν λέει κάτι, πέρα από το ότι σταθμίζοντας την κατάσταση, υπολογίζουν ότι με αυτή την απόφαση θα πετύχουν μεγαλύτερο πολιτικό κέρδος (περισσότερος χρόνος γύρω απο τη μαρμίτα με τα €). Για την οικονομία θα δουν σε ''2ο χρόνο'' τι θα κάνουν. Άλλωστε δεν μπορούν να είναι όλοι ευχαριστημένοι .... ;)   . Παρεμπιπτόντως, το ''ευρωπαϊκό συμφέρον'' είναι μια χίμαιρα, και έχει αποδειχθεί (και εξακολουθεί να αποδεικνύεται) τέτοια πολλάκις. 

 

1 hour ago, salde said:

οι οικονομίες των χωρών της ΕΕ, σε ακόμα μεγαλύτερο βαθμό των χωρών που έχουν κοινό νόμισμα (το οποίο δεν ήταν η προτίμηση της Γερμανίας, βαρυγκομώντας το έκανε) είναι σε τεράστιο βαθμό αλληλένδετες. Είναι το φυσικότερο πράγμα στον κόσμο να το συζητούν και να έχουν απόλυτο συμφέρον να κινηθούν κατά το δυνατόν συντονισμένα. Για έναν τέτοιο συντονισμό δεν γίνεται να μην έχει βαρύνουσα σημασία η γνώμη χωρών αναλόγως ης ισχύος τους. Εκτός κι αν θεωρείς φυσιολογικό και ρεαλιστικό να αποφασίζει η Μάλτα κι η Κύπρος και μετά να «μην πέφτει λόγος» στο Βερολίνο και το Παρίσι.

 

α. Δεν είναι αλληλένδετες, αλλά αλληλοσυγκρουόμενες. Καμία ευρωπαϊκή χώρα, δεν παραμερίζει τα δικά της συμφέροντα, έναντι τρίτων. Δεν είναι βλέπεις μία οικονομία αλλά 27. Και στην οικονομία ''συνεργασία'' υπάρχει μόνο όταν υπάρχει συμφέρον. ''Αλληλεγγύη'' και ''κατανόηση'' δεν έχουν χώρο εδώ.

β. αυτό που περιγράφει το άρθρο, δεν αποτελεί ''συζήτηση''. Αποτελεί ''ισχυρή παραίνεση'' με μια καλή δόση κατηγορίας. 

γ. Οσο δεν υπάρχει τίποτα στην ΕΕ που να υποδηλώνει πολιτική ενοποίηση (ένα Ευρωπαϊκό σύνταγμα ας πούμε -το οποίο απέρριψαν μετά βδελυγμίας οι πάντες-) η ΕΕ στην καλύτερη περίπτωση αποτελεί μια προσπάθεια οικονομικής συμμαχίας (απο τα lidl). Και ως τέτοια δεν έχει καμία νομιμοποίηση να ''προτρέπει'' για τίποτα παραπάνω απο οικονομικά θέματα (και αυτά, κατόπιν ''συζήτησης'') 

 

 

1 hour ago, salde said:

επιπλέον: α) το δεν μας πέφτει λόγος αν και καλό ρητορικό σχήμα δεν απεικονίζει έντιμα την πραγματικότητα. Μας πέφτει ο λόγος που μας αναλογεί. Συζητούν, δεν διατάζουν όπως υπονοείς.

 

το ανάλυσα και πιο πάνω. ξαναδιάβασε αν θες το άρθρο στο οποίο ρητά κάνει λόγο για έκκληση, (και όχι ''να το συζητήσουμε ρε παιδιά'') και προσάπτει κατηγορίες ''έπρεπε να το κάνουμε νωρίτερα''. Και όπως ξαναέγραψα, με βάση τα δεδομένα της ΕΕ, τίποτα δε νομιμοποιεί την κυρία ούτε να ''(εγ)καλεί'' ούτε να κατηγορεί. Αυτά στον άντρα της, και στους ψηφοφόρους της 

 

1 hour ago, salde said:

β) το ίδιο θα συνέβαινε σε οποιοδήποτε άλλο σενάριο, χωρίς κοινό νόμισμα, χωρίς ΕΕ, με πολλές μικρότερες ενώσεις κλπ. Εφόσον έχουν συνδεδεμένες οικονομίες σε τόσο μεγάλο βαθμό (κάτι που είναι απολύτως ευκταίο και συμβατό με τις απόψεις σου) θα ήταν παραφροσύνη επιβλαβής για όλους να μην προσπαθήσουν να συντονιστούν.

 

Οι οικονομίες με τίποτα δεν είναι ''συνδεδεμένες'', εκτός και αν εννοείς ότι η πτώση της μιας, ευνοεί την άλλη. Το γιατί τώρα (για χάρη της συζήτησης ας το δεχθώ) το ''γεγονός'' των ενωμένων οικονομιών, θα πρέπει να συνεπάγεται και πλήρη εναρμόνιση με τα κελεύσματα του ενός στο πολιτικό κομμάτι (ωσάν αυτός ο ένας δηλαδή να είναι πρωθυπουργός 27 χωρών, και όχι μόνο της δικιάς του)... δεν το καταλαβαίνω.... Ίσως να αποτελεί ''ευσεβή πόθο'' για μια πιο ''ολοκληρωμένη'' ΕΕ, αλλά αυτό το πλάνο επιχειρήθηκε πριν απο ~20 χρόνια, έσπασε μεγαλοπρεπώς τα μούτρα του, και έκτοτε κανένας δεν κάνει λόγο για αυτό (αναφέρομαι στην δημιουργία του ''ευρωσυντάγματος'') 

 

1 hour ago, salde said:

γ) για να στο δώσω σε ένα «ευκολότερο» αν κι όχι απολύτως ανάλογο παράδειγμα: ναι το Καστελόριζο (ή η λατρεμένη σου κι αγαπημένη μου Κέρκυρα) ενδέχεται σε συγκεκριμένη στιγμή να υπαγορεύσουν την εξωτερική πολιτική της πατρίδας μας. Όχι σε καμιά στιγμή δεν είναι λογικό να περιμένει ο οποιοσδήποτε ότι το Καστελόριζο ή ή Κέρκυρα (όπου πραγματοποιείται μικρό μέρος της οικον. δραστηριότητας του συνόλου) θα υπαγορεύσουν την οικονομική πολιτική των υπολοίπων.
Αττική και κεντρική Μακεδονία θα είναι οι μαέστροι. 

 

Ναι. Το καταλαβαίνω το παράδειγμα, όπως και την αναντιστοιχία του. Τόσο το Καστελόριζο όσο και η Κέρκυρα, ανήκουν στο ίδιο κράτος, διέπονται από τους ίδιους νόμους (του ίδιου κράτους) και διοικούνται σε κορυφαίο επίπεδο από τον π/θ του ίδιου κράτους. Τίποτα από τα παραπάνω δεν έχει ισχύ μεταξύ 2 χωρών επειδή απλώς και μόνο ανήκουν στην ΕΕ 

 

1 hour ago, salde said:

Θα ακουστούν όλοι, θα πρέπει πάντοτε να λαμβάνονται υπόψιν τα τοπικά συμφέροντα αλλά μην περιμένεις μια μειονότητα (χωρίς καν να έχει την ανάλογη οικον. ισχύ) να αφεθεί να δρα μόνη της, χωρίς καν να ακούσει τους μαέστρους της σκηνής (πληθυσμιακά και οικονομικά).

Οι αντίθετες ρητορικές είναι ανούσια κι αναποτελεσματική δημαγωγία.

 

Ναι ναι .... θα ακουστούν όλοι, και στο τέλος θα λάβει ότι απόφαση γουστάρει η Γερμανία (τώρα, αν το ότι θα ''ακουστούμε'' -αλλά θα μας γράψουν- σου αρκεί...... εμένα πάλι όχι) .

 

Long story short: Δίνεις μεγάλη βάση στην ΕΕ και τις δυνατότητές της, χωρίς να υπάρχει τίποτα στο παρελθόν που να δικαιολογεί τέτοια πίστη. Εσύ βλέπεις μια ελπίδα. Εγώ βλέπω ποδηγεσία και υποταγή (και έχω και ιστορικά παραδείγματα) Δεν σε μέμφομαι για αυτό, απλά δε συμφωνούμε. 

Link to comment
Share on other sites

samos-304x600.jpg

 

 

54279192_1966964843425345_19267210877400
WWW.IN.GR

Δεν θα μεταδοθεί στις 3μμ το διάγγελμα Μητσοτάκη για τον κοροναϊό λόγω του σεισμού. Περισσότερα σε

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σαμος.jpg
WWW.IN.GR

Δυο νεκρούς από τον φονικό -όπως εξελίχθηκε- σεισμό που ταρακούνησε τη Σάμο το μεσημέρι της Παρασκευής, μετράει η χώρα μας

 

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος rory έγραψε:

 

Επειδή δεν είναι προφανές τί σε πειράζει:

Σε ενοχλεί ότι έριξαν τσιμέντο, ή ότι κάποιοι γκρινιάζουν χωρίς να σκέφτονται τους συνανθρώπους μας με κινητικές δυσκολίες;

Προσωπικά δεν μου αρέσει αυτό που είδα στις φωτογραφίες, αλλά χαίρομαι για την ευκολία πρόσβασης που δίνεται για πρώτη φορά σε πολύ κόσμο.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, minast said:

 

Επειδή δεν είναι προφανές τί σε πειράζει:

Σε ενοχλεί ότι έριξαν τσιμέντο, ή ότι κάποιοι γκρινιάζουν χωρίς να σκέφτονται τους συνανθρώπους μας με κινητικές δυσκολίες;

Προσωπικά δεν μου αρέσει αυτό που είδα στις φωτογραφίες, αλλά χαίρομαι για την ευκολία πρόσβασης που δίνεται για πρώτη φορά σε πολύ κόσμο.

 

 

Φυσικά ότι έριξαν τσιμέντο. Μπορούσαν να το κάνουν από πέτρα ή ξύλο ξέρω γώ, αλλά τσιμέντο βρήκαν;

Ίσως να το σώσουν αν βάλουν μάρμαρο από πάνω,αλλα και πάλι δεν χρειαζόταν να πέσει τσιμέντο.

Είχα και φίλο με κινητικά προβλήματα και ξέρω πως είναι και είμαι σίγουρος ότι ούτε ο ίδιος δεν θα ήθελε το τσιμέντο εκεί.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, rory said:

αν βάλουν μάρμαρο από πάνω


έχοντας περπατήσει αμέτρητες φορές τις υπέροχες πλάκες του Πικιώνη (όταν τα έφτιαξε τέλη δεκαετίας 50-60 είχε δεχθεί σκληρή κριτική ότι καταστρέφει τον χώρο) σε Ακρόπολη και Φιλοπάππου:
το μάρμαρο δεν θα ήταν αλή επιλογή. Γλιστράει σαν διάολος, όπως κι οι πλάκες. Σε επικλινές έδαφος, δεν είναι ίσια διαδρομή. Ούτε σε μένα αρέσει αυτό που έκαναν, όπως δεν μου αρέσει και το ασανσέρ που είχαν βάλει. Αν όμως ήθελαν να βοηθήσουν την πρόσβαση ατόμων με κινητικά προβλήματα, καθ' όλα ευγενής στόχος, δεν βλέπω τρόπο που θα μπορούσε να γίνει χωρίς αντιαισθητική παρέμβαση.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:


έχοντας περπατήσει αμέτρητες φορές τις υπέροχες πλάκες του Πικιώνη (όταν τα έφτιαξε τέλη δεκαετίας 50-60 είχε δεχθεί σκληρή κριτική ότι καταστρέφει τον χώρο) σε Ακρόπολη και Φιλοπάππου:
το μάρμαρο δεν θα ήταν αλή επιλογή. Γλιστράει σαν διάολος, όπως κι οι πλάκες. Σε επικλινές έδαφος, δεν είναι ίσια διαδρομή. Ούτε σε μένα αρέσει αυτό που έκαναν, όπως δεν μου αρέσει και το ασανσέρ που είχαν βάλει. Αν όμως ήθελαν να βοηθήσουν την πρόσβαση ατόμων με κινητικά προβλήματα, καθ' όλα ευγενής στόχος, δεν βλέπω τρόπο που θα μπορούσε να γίνει χωρίς αντιαισθητική παρέμβαση.

 

 

 

  • Like 7
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

μερσί Γιάγκο,

δεν έχω ιδέα για κόστη, αντοχές υλικών, χρήση υπό διαφορετικές καιρικές συνθήκες (λάσπη), από αμαξίδια, αν είναι καλά για τους υπόλοιπους. Το αποτέλεσμά τους όπως το φαντάζομαι είναι επίσης αντιαισθητικό στα δικά μου μάτια -προκειμένου περί της Ακρόπολης, δεν νοείται imho η Ακρόπολη χωρίς ακανόνιστο «βράχο»- πάντως αυτό που δείχνεις εκ πρώτης μου φαίνεται σαφώς προτιμότερο από το τσιμέντο στις άλλες φωτογραφίες. Για εμένα το κλειδί οποιασδήποτε εργασίας εκεί πέρα είναι να μπορείς να το ξεφορτωθείς έυκολα, να μην «καταστρέψεις» το από κάτω, ώστε αν θελήσεις οποτεδήποτε να περάσεις στην προτέρα κατάσταση χωρίς πολλά πολλά.
Ο λόγος που απάντησα στον rory ήταν να τονίσω ότι το μάρμαρο δεν θα έκανε για τέτοια χρήση.

Επίσης, μετράει για μένα πόσο επηρεάζονται οι υπόλοιποι. Δεν ξέρω αν έχουν κάνει ανάλογα σε πεζοδρόμια του Πειραιά, στην Αθήνα σε ορισμένες περιοχές που έφτιαξαν άρον άρον εν όψει Ολυμπιακών Αγώνων κάτι λωρίδες σε πεζοδρόμια για τους τυφλούς, το μόνο που έχουν καταφέρει είναι να αχρηστέψουν τα συγκεκριμένα πεζοδρόμια για όλους, συμπεριλαμβανομένων των τυφλών. (δημαρχία Ντόρας Μπακογιάννη ίσως και Γιατράκου ή Κουρή, το ίδιο είναι, Έβερτ/Μπακογιάννη/Αβραμόπουλος έκαναν κουμάντο 1986-2010)



 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, salde said:

το μάρμαρο δεν θα ήταν αλή επιλογή. Γλιστράει σαν διάολος, όπως κι οι πλάκες. Σε επικλινές έδαφος, δεν είναι ίσια διαδρομή.

 

Μπορεί να γίνει κατάλληλη επεξεργασία με αμμοβολή στο μάρμαρο ή επικάλυψη με αντιολισθητικό υλικό.

Λύσεις υπάρχουν και η τελευταία θα έπρεπε να είναι το τσιμέντο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, rory said:

 

Μπορεί να γίνει κατάλληλη επεξεργασία με αμμοβολή στο μάρμαρο ή επικάλυψη με αντιολισθητικό υλικό.

Λύσεις υπάρχουν και η τελευταία θα έπρεπε να είναι το τσιμέντο.

 

(είναι αστείο) μόλις πριν 5 ημέρες ήμουν εκεί πάνω... στο συγκεκριμένο σημείο εγώ βρήκα χώμα που είχαν πατήσει με ''δονητή'' πάνω σε ναύλον (για να μπορεί να προστατέψει το υπόστρωμα, αν ποτέ έρθει η ώρα να το αφαιρέσουν όλο μαζί -μπετό - χώμα - ναύλον) Στο συγκεκριμένο σημείο επίσης υπάρχει μια αρκετά μεγάλη επιφάνεια .... μαρμάρου (;) η οποία είναι αρκετά ''καλογυαλισμένη'' και αν είναι κάποιος απρόσεκτος μπορεί άνετα να σακατευτεί, μιας και δεν έχει απο που να πιαστεί. Όντως θλιβερό το να τσιμεντάρουν έτσι τα πάντα, και μαρτυράει έλλειψη συλλογισμού για το εναλλακτικές θα είχαν (και υπάρχουν αρκετές). Πλην όμως διαπίστωσα ότι δεν είναι η πρώτη φορά που τσιμεντάρουν εκεί πάνω....

 

IMG_20201025_104646.thumb.jpg.b3c0c1fce2ff383a5be7fb9f72c0fae2.jpg

 

θα μπορούσαν να έχουν υιοθετήσει άλλες λύσεις, πιο ταιριαστές. Πλην όμως....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, salde said:


για τους κίονες λες;

 

Οχι... το ''πάτωμα'' ήθελα να δείξω. Μετά βρήκα μια καλύτερη φώτο, απο το σημείο που περιγράφω....

 

IMG_20201025_101220.thumb.jpg.f8bd6765acaf142daf52c765d910a0c7.jpg

 

Αριστερά και δεξιά φαίνεται το ''φρέσκο χώμα'', δεξιά στην άκρη, τα όρια του καλουπώματος, και αριστερά, πίσω απο τον πιτσιρίκο, ένα αναλόγιο που για να σταθείς στο σημείο να το διαβάσεις, καλό είναι να κατέχεις και λίγο από πατινάζ.... 

Όλο ευθεία δε..... τσιμέντο ! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

μερσί Γιάγκο,

δεν έχω ιδέα για κόστη, αντοχές υλικών, χρήση υπό διαφορετικές καιρικές συνθήκες (λάσπη), από αμαξίδια, αν είναι καλά για τους υπόλοιπους. Το αποτέλεσμά τους όπως το φαντάζομαι είναι επίσης αντιαισθητικό στα δικά μου μάτια -προκειμένου περί της Ακρόπολης, δεν νοείται imho η Ακρόπολη χωρίς ακανόνιστο «βράχο»- πάντως αυτό που δείχνεις εκ πρώτης μου φαίνεται σαφώς προτιμότερο από το τσιμέντο στις άλλες φωτογραφίες. Για εμένα το κλειδί οποιασδήποτε εργασίας εκεί πέρα είναι να μπορείς να το ξεφορτωθείς έυκολα, να μην «καταστρέψεις» το από κάτω, ώστε αν θελήσεις οποτεδήποτε να περάσεις στην προτέρα κατάσταση χωρίς πολλά πολλά.
Ο λόγος που απάντησα στον rory ήταν να τονίσω ότι το μάρμαρο δεν θα έκανε για τέτοια χρήση.

Επίσης, μετράει για μένα πόσο επηρεάζονται οι υπόλοιποι. Δεν ξέρω αν έχουν κάνει ανάλογα σε πεζοδρόμια του Πειραιά, στην Αθήνα σε ορισμένες περιοχές που έφτιαξαν άρον άρον εν όψει Ολυμπιακών Αγώνων κάτι λωρίδες σε πεζοδρόμια για τους τυφλούς, το μόνο που έχουν καταφέρει είναι να αχρηστέψουν τα συγκεκριμένα πεζοδρόμια για όλους, συμπεριλαμβανομένων των τυφλών. (δημαρχία Ντόρας Μπακογιάννη ίσως και Γιατράκου ή Κουρή, το ίδιο είναι, Έβερτ/Μπακογιάννη/Αβραμόπουλος έκαναν κουμάντο 1986-2010)



 

 

Günaydın Efendi

Γράφουν  «δεν λασπίζουν»

Όσο για το κόστος ας κόψει από τα ΜΜΕ που τους μπουκώνει για να μην μιλάνε.

Τα τούρκικα αλιευτικά ψαρεύουν μέχρι τις παραλίες των ελληνικών νησιών ενώ τα Ελληνικά δεν τολμούν να βγουν από το λιμάνι γιατί τους διώχνουν οι Τούρκοι και δεν το γράφει κανένας

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.