Jump to content


Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

πριν 19 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:
dfdfdafad.jpg
WWW.TANEA.GR

Ακόμα και στο πεδίο της κλασικής λογοτεχνίας έχουν καταφέρει να ρίξουν τα δίχτυα τους οι φανατικοί της πολιτικής ορθότητας η οποία φαίνεται πως έχει λάβει διαστάσεις μάστιγας.

 

 

Η νύχτα που οι ναζί του Χίτλερ έκαιγαν τα βιβλία στο Βερολίνο [εικόνες &  βίντεο] | ΚΟΣΜΟΣ | iefimerida.gr

 

Πάντα τέτοιοι ήταν. Η προβιά τους κάλυπτε. 

Πρόοδος... ? :amen:?‍♂️

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επι της είδησης, ξέρετε οτι ο Παπαποστόλου είναι φίλος του Κουντούρη ε? Δεν κρίνω απλά λεω. :hehe:

 

Και μιας και πολύ το μελετάμε, το inclusiveness σε όλες του τις εκφάνσεις χρειάζεται για να συνηθίσουν καποιοι πως είναι ΟΚ να υπάρχει διαφορετικότητα. Πρέπει να το φάνε στη μαπα μέχρι να μη τους ενοχλεί.

Μια υγιής κοινωνία δεν κινδυνέυει από την διαφορετικότητα, ή το καταλαβαίνουμε και συνεχίζουμε ή γινόμαστε έκθεμα στο μουσείο φυσικής ιστορίας μαζί με τα άλλα πρωτεύοντα.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά μωρέ, λάθος έκανα, αφού τωρα δεν έχουμε λογοκρισία (πχ έχουμε ορθολογικά γραμμένα βιβλια ιστορίας, μιλάμε ανοιχτά για όλα κλπ) και θα έρθουν οι βιγκανοσατανιστριες λεσβίες μέσω των ταινιών του Χολυγούντ να μας αλλοιώσουν και να μας στερήσουν την ελευθερία έκφρασης. 

 

 

Αν η κουβέντα αυτή ήταν εικόνα θα ήταν αυτή εδώ

Spoiler

 

4s5a1g.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος salde έγραψε:


δεν με ενοχλεί το inclusiveness σήμερα. Με ενοχλεί να προσπαθούν να το περάσουν στο παρελθόν όμως. Είτε είναι η Βίβλος είτε τo mein Kampf είτε ενας πίνακας ζωγραφικής παλαιός. Όπως έκοβαν τα αγάλματα οι προπάτορες (κι ακόμα θα τα έκοβαν αν μπορούσαν) πράγμα που κάνουν οι διάφοροι Ταλιμπάν τώρα. Σε ενεστώτα χρόνο.
Ούτε είμαστε μωρά εσύ κι εγώ που χρειαζόμαστε νουθεσία και κατήχηση αν θέλουμε να δούμε το όσα παίρνει ο άνεμος, ταινία του Βέγγου ή να διαβάσουμε ένα σκουπίδι με τα πρωτόκολλα των σοφών της Σιών να παίξουμε παιχνίδι με βία και τέτοια. Θα πας να παίξεις ΒοΤ και θα σε περάσω δια νόμου από 10 οθόνες για να καταλάβεις ότι όταν παίζεις ΒοΤ δεν είναι αληθινή μάχη με αίμα, νεκρούς, δυστυχία, βαρβαρότητα κλπ. επειδή είσαι τάχα χαζός και δεν το ξέρεις αυτό από μόνος σου.

Καταλαβαίνω τις ενστάσεις του acct όταν συζητούσατε το θέμα με την ταινία, θεωρώ απαράδεκτο και εν τέλει μη προστατευτικό καν οποιασδήποτε ισονομίας που υποτίθεται ότι επιδιώκει να επιτύχει, το να αλλοιώνεται το πρωτότυπο δια νόμου. Εκεί είναι η αντίρρηση μου με όλα αυτά. Ιδιαιτέρως (δεν πάει σε εσάς αυτό) όταν προκειται να αντικατασταθεί π.χ. ένας εθνικισμός από έναν άλλον. Ένας εξαναγκασμός από έναν άλλο.
Υιοθετώντας (ας πούμε εδώ, ορισμένοι θα σηκώσουν τον κόσμο, τεκνοθετώντας) τον εθνικισμό του Γερμανού, του Τούρκου, του Κινέζου ενώ οφείλω να καταργήσω τον δικό μου. Δεν είναι διεθνισμός το αποτέλεσμα, είναι υποδούλωση.

Ούτε συνιστά inclusiveness ο καταναγκασμός από την ανάποδη. Άλλο να επιτρέπεται κάτι (κόμα, βιβλίο, έργο τέχνης, ιστορική άποψη, σεξουαλική προτίμηση) άλλο να είμαι υποχρεωμένος να πω ζήτω.

 

Κρατάω τον όρο χάριν οικονομίας της συζήτησης. Inclusiveness δεν σημαίνει ότι όποιος νομίζει ότι έχει κατακτήσει την ιδεατή προοδευτικότητα θα αποφασίζει τι είναι κοινωνικά αποδεκτό τι όχι. Όπως είπε και ο Κούκης, να το φάνε στη μάπα μέχρι να μην τους ενοχλεί.

Η διαφορετικότητα κάνει τις κοινωνίες πιο πλούσιες και πιο υγιείς. Η λογοτεχνία και γενικά τα έργα του πνεύματος δεν γίνεται να λογοκρίνονται (ναι, βάζω και τα video games μέσα). Ακόμη κι αν κάτι δεν θεωρείται κοινωνικά αποδεκτό σήμερα (πχ η κοσμοθεωρία του Χίτλερ στο Mein Kampf) θα πρέπει να είναι διαθέσιμο, αν μη τι άλλο ως παράδειγμα προς αποφυγή.

Οι γραφικοί που γκρινιάζουν για τον Όμηρο και τον Σαίξπηρ το κάνουν για τα 15' δημοσιότητας, τα επιχειρήματά τους είναι τόσο σαθρά που μόνο να γελάσεις αξίζει.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

Πρέπει να το φάνε στη μαπα μέχρι να μη τους ενοχλεί.

 

Αν έτρωγες δηλαδή στη μάπα σβάστικες και εγέρθουτου τελικά θα το συνήθιζες;

Μάλλον όχι γιατί το καλύτερο φαγητό αν στο χώνουν με το ζόρι στο στόμα σέ κάνει να το συχαίνεσαι

Γενεσιουργός αιτία του ρατσισμού και της ξενοφοβίας είναι η φτώχεια αλλά δεν συμφέρει τους νεοφιλελε παγκοσμιοποιητές που έχουν στόχο την μπουκιά από το στόμα των φουκαράδων, οπότε φάε στη μάπα ομοφυλόφιλο σανό και ασπρόμαυρα ζευγάρια μέχρι να πεις το ψωμί ψωμάκι

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι σβάστικες είναι ξοφλημενη και καταδικασμένη ιδεολογία η οποία μεταξύ άλλων έκαιγε σε φούρνους μειονότητες και αντιφρονούντες και που ως κοινωνία εθνών την έχουμε απορρίψει.

Τους εγερθουτου που ήταν wannabe φασίστες τους καταδίκασε ακόμα και η Ελληνική δικαιοσύνη. 

 

Γενεσιουργός αιτία της ξενοφοβίας και του ρατσισμού είναι κυριως η αμορφωσιά και η στενομυαλιά που αυτή προκαλεί. Η φτώχεια απλά πάει πακέτο μα τα παραπάνω συνήθως.

Και για να το πω κι αλλιώς οι εγερθουτου και λοιποί πλευρο-βελοπουλοι δεν είναι και τα πιο φτωχαδακια. Νομενκλατούρα της φασιστο-ολιγαρχικης ελίτ είναι και δε κρύβονται κιόλας.

 

Τώρα το τι σανό τρώω, άσε με να το ξέρω εγώ καλύτερα.

Καλή χρονιά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως θεωρείς ξοφλημένη την ιδεολογία του άλλου έτσι και αυτός θεωρεί ξοφλημένη την δική σου. Όσο και να του «την ρίχνεις στη μάπα» δεν θα έχεις αποτέλεσμα πέρα από την εκδίκηση...

Αν ο πατέρας σου ήταν εργάτης του 500ρικου και η μάνα σου αντίστοιχα τι μόρφωση νομίζεις ότι θα είχες;

Οι Πλευρο-βελοπουλοι εκμεταλλεύονται οικονομικά την ιδεολογία προσηλυτίζοντας πελατεία όπως ακριβώς κάνουν και οι δικαιωματιστες

Link to comment
Share on other sites

Αναζητώντας τα αίτια της ξενοφοβίας και του ρατσισμού, δε νομίζω ότι θα πρέπει να σκεφτόμαστε διαζευκτικά. Οι παραπάνω αιτίες που έχετε αναφέρει παίζουν το ρόλο τους, ίσως η αναλογία ανάμιξης να αλλάζει από εποχή σε εποχή και περιοχή σε περιοχή

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η άποψη ότι για όποια ανθρώπινη συμπεριφορά δεν μας αρέσει φταίει η αμορφωσιά και η φτώχια είναι τόσο ρηχή όσο η λεκάνη της τουαλέτας. Και ειδικά η άποψη ότι μόνο η ιδεολογία του ομιλούντος/γράφοντος έχει το προνόμιο να υποστηρίζεται από μορφωμένους/καλλιεργημένους ανθρώπους είναι τόσο ελιτίστικη και υπεροπτική όσο η άποψη του Χίτλερ για  Άριους και Εβραίους.

 

Καμία πολτική/ιδεολογική ομάδα δεν έχει το μονοπώλιο των μορφωμένων και χωρίς αυτή τη διαπίστωση κανένας ειλικρινής διάλογος δεν είναι εφικτός και η υποκρισία θα συνεχίσει να βασιλεύει και τα άκρα θα ευνοούνται.

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Όπως θεωρείς ξοφλημένη την ιδεολογία του άλλου έτσι και αυτός θεωρεί ξοφλημένη την δική σου.

 

Ξοφλημενος είναι αυτός που κάθισε στο σκαμνί του κατηγορούμενου στην Νυρεμβέργη και αυτό δεν αλλάζει.

Ακόμα και τόσα χρόνια μετά, τα εγγονάκια τους πάλι στο σκαμνί καθίσανε.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, salde said:


δεν με ενοχλεί το inclusiveness σήμερα. Με ενοχλεί να προσπαθούν να το περάσουν στο παρελθόν όμως. Είτε είναι η Βίβλος είτε τo mein Kampf είτε ενας πίνακας ζωγραφικής παλαιός. Όπως έκοβαν τα αγάλματα οι προπάτορες (κι ακόμα θα τα έκοβαν αν μπορούσαν) πράγμα που κάνουν οι διάφοροι Ταλιμπάν τώρα. Σε ενεστώτα χρόνο.
Ούτε είμαστε μωρά εσύ κι εγώ που χρειαζόμαστε νουθεσία και κατήχηση αν θέλουμε να δούμε το όσα παίρνει ο άνεμος, ταινία του Βέγγου ή να διαβάσουμε ένα σκουπίδι με τα πρωτόκολλα των σοφών της Σιών να παίξουμε παιχνίδι με βία και τέτοια. Θα πας να παίξεις ΒοΤ και θα σε περάσω δια νόμου από 10 οθόνες για να καταλάβεις ότι όταν παίζεις ΒοΤ δεν είναι αληθινή μάχη με αίμα, νεκρούς, δυστυχία, βαρβαρότητα κλπ. επειδή είσαι τάχα χαζός και δεν το ξέρεις αυτό από μόνος σου.
Καταλαβαίνω τις ενστάσεις του acct όταν συζητούσατε το θέμα με την ταινία, θεωρώ απαράδεκτο και εν τέλει μη προστατευτικό καν οποιασδήποτε ισονομίας που υποτίθεται ότι επιδιώκει να επιτύχει, το να αλλοιώνεται το πρωτότυπο δια νόμου. Εκεί είναι η αντίρρηση μου με όλα αυτά. Ιδιαιτέρως (δεν πάει σε εσάς αυτό) όταν προκειται να αντικατασταθεί π.χ. ένας εθνικισμός από έναν άλλον. Ένας εξαναγκασμός από έναν άλλο.
Υιοθετώντας (ας πούμε εδώ, ορισμένοι θα σηκώσουν τον κόσμο, τεκνοθετώντας) τον εθνικισμό του Γερμανού, του Τούρκου, του Κινέζου ενώ οφείλω να καταργήσω τον δικό μου. Δεν είναι διεθνισμός το αποτέλεσμα, είναι υποδούλωση.

Ούτε συνιστά inclusiveness ο καταναγκασμός από την ανάποδη. Άλλο να επιτρέπεται κάτι (κόμα, βιβλίο, έργο τέχνης, ιστορική άποψη, σεξουαλική προτίμηση) άλλο να είμαι υποχρεωμένος να πω ζήτω.

 

Το αυτόν ! 

Καμία ιδέα δεν είναι δυνατόν να λογοκρίνεται, κανένα κείμενο να καίγεται, κανένα σινεμά να σπάζεται. 

Δεν είμαι κατά του ριζοσπαστισμού (πως θα μπορούσα άλλωστε, όντας καταγώμενος απο ένα νησί, που τίμησε τον όρο.). Είναι όμως άλλο πράγμα να ''κομίζει'' κάποιος κάτι νέο και ανατρεπτικό, και άλλο να προσπαθεί να το επιβάλλει, ως την ''νέα υπέρτατη αλήθεια/πρακτική/τέχνη/whatever'' με γελοίες προσπάθειες αποδόμησης των προηγούμενων, για να παρακάμψει (ο προοδευτικός ριζοσπάστης) την βάσανο της κριτικής και της τελικής αποδοχής ή απορριψης της ιδέας του. Πιο πολύ σε ριζοσπάστες / προοδευτικούς ''του γλυκού νερού'' μου κάνουν όλοι όσοι μετέρχονται τέτοιων πρακτικών.

 

Σε άλλα ''νεα'' (λόγω της ημέρας)..:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι σαφής επειδή ειναι θέμα με διαρκή ανάγκη λεπτών διαχωρισμών: η αντίρρηση μου αφορά την επιθυμία κάποιων -διάφορων πεποιθήσεων, δεν προέρχονται από μία ούτε δύο πλευρές αυτά- να ορίσουν κατά τα γούστα τους ένα είδος επίσημης εκδοχής (είτε αναφερόμαστε σε βιβλίο, έργο τέχνης, λέξη, ιδέα) χωρίς να περιορίζονται σε αυτό παρά προσπαθώντας ταυτοχρόνως να καταστήσουν δια νόμου απαγορευτική οποιαδήποτε άλλη εκδοχή για το αναφερόμενο.
Να υπάρχει δλδ κάποιου είδους λίστα, εκτεταμένη κιόλας, απαγορευμένων έργων, απαγορευμένων λέξεων, απαγορευμένης ιστορίας, απαγορευμένης γνώμης κοκ.
Δεν πιστεύω ότι χρειαζόμαστε κάποιου είδους «μοναδική επίσημη ιστορία». 
 

Spoiler

 

Ένα έργο, μια λέξη, μια ιστορική εκδοχή, ακόμα και μια γνώμη δεν αποκλείεται να είναι υπό συνθήκες και εντός πλαισίου που χρησιμοποιείται άξια τιμωρίας. Να συνιστά μια συγκεκριμένη χρήση της απειλή, εξύβριση, δυσφήμιση, απάτη, τιμωρούμενη προσβολή ή οποιοδήποτε άλλο αδίκημα. Μια συγκεκριμένη χρήση τους όμως. Έχουμε ένα σωρό νόμους, αρκούν για να αντιμετωπίζονται κατά περίπτωση χρήσεις άδικες, Οι προκαταβολικοί,  γενικοί αυτοματισμοί σε μια προσπάθεια ουσιαστικής φίμωσης και εξαναγκασμού δια νόμου είναι που με βρίσκουν αντίθετο.
'Οταν επεκτείνονται άκριτα ακόμα περισσότερο.

Παραδέχομαι το δικαίωμα του κάθε Κούκι, salde, colt, να κρίνει μια γνώμη μου. Να την θεωρήσει ρατσιστική, υβριστική, επικίνδυνη, κατάπτυστη ή ότι άλλο θελήσει. Εφόσον μάλιστα δέχομαι να το συζητήσω μαζί του, επόμενο είναι να δέχομαι να μου την τρίψει την γνώμη του στη μάπα. Μπορώ να αμυνθώ, να αντεπιτεθώ κλπ. αν θέλω. Σε ύστατο στάδιο μπορώ ακόμα και να αρνηθώ εντελώς να τον ακούσω. Αν επιμείνει εκεί να μου την τρίψει στη μούρη,σε χώρο, χρόνο ή με τρόπο που δεν έχει τέτοιο δικαίωμα τότε είναι που θα αντιδράσω.
 

Είναι ελαφρώς μπερδεμένα αυτά, μοιάζουν μερικές φορές κι αντιφατικά, τι να κάνουμε, είναι λεπτές μερικές φορές οι διαχωριστικές γραμμές. Λεπτές δεν σημαίνει ανύπαρκτες.

 


Λογοκρισία: τυπική λογοκρισία έργων είναι σχεδόν ανύπαρκτη στην Ελλάδα τα τελευταία σαράντα χρόνια περίπου. Υπάρχουν κάποια περιστατικά, πάντως αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς θα ήταν υπερβολικό κάποιος που ζειστην Ελλάδα τα τελευταία σαράντα χρόνια περίπου ναισχυρίζεται ότι λογοκρίνεται γενικώς.

Τώρα αν μιλάμε για ουσιαστική λογοκρισία, προσπάθεια εξουδετέρωσης μέσω πλάγιων τρόπων, κάμποσοι το έχουν προσπαθήσει, ακόμα περισσότεροι θα το προσπαθούσαν αν είχαν την δυνατότητα.
Με την αυτολογοκρισία (όχι δεν είμαστε κοινωνία που μιλά ανοιχτά για όλα Κούκι, συμφωνώ με αυτό το σημείο) να είναι μια αρκετά άσχημη κατάσταση. Επίσης όμως οι διαχωριστικές γραμμές είναι συχνά λεπτές. Νομίζω ότι είσαι υπέρ του δέοντος ισοπεδωτικός αν την θεωρείς κυρίαρχη κατάσταση.

Συγκεκριμένες καταστάσεις (όταν γράφεις για βιβλία ιστορίας φαντάζομαι εννοείς τα σχολικά) δεν με ενοχλούν τόσο. Μπορεί ο οποιοσδήποτε να γράψει ένα βιβλίο γενικής κυκλοφορίας για κάποιο θέμα αν το επιθυμεί, όσο τουλάχιστον δεν διαπράττει άλλο αδίκημα. Δεν σημαίνει ότι αποκτά αυτομάτως το δικαίωμα να συμπεριλαμβάνεται η αποψη του στην εκπαιδευτική διαδικασία. Ούτε ότι είμαστε υποχρεωμένοι να το διαβάσουμε με το ζόρι.

Παρεμπιπτόντως η φράση σου για βιγκανοσατανίστριες που θα μας αλλοιώσουν αν την απευθύνεις σε εμένα είναι καθαρο straw argument γιατί δεν ισχυρίστηκα τίποτα τέτοιο προηγουμένως (μπορεί να πω τέτοια για πλάκα δεν μιλάμε για αυτό εδώ). Είσαι έντιμος συζητητης, το απολαμβάνω να διαφωνώ μαζί σου κάπου κάπου.
 

Γιάγκο, δεν θεωρώ ότι οι προσπάθειες συγκεκριμένων ομάδων να ικανοποιήσουν κάποια αιτήματά τους έχουν χαρακτήρα αντιπερισπασμού. Διεθνώς. Ούτε ότι είναι πάντοτε σώνει και καλά ύποπτων κινήτρων. Για πράγματα που εμπλέκεται μεγάλος αριθμός ατόμων μου είναι και δύσκολο να εντάξω τους πάντες σε μία περιγραφή.

Μηνά συμφωνώ κατ' αρχήν για την διαφορετικότητα που δυναμώνει μια κοινωνία. Μάλιστα το πάω λίγο πιο πέρα, θεωρώ συχνά ωφέλιμο και τον συνήγορο του διαβόλου, το πνεύμα αντιλογίας, το dissent. Χωρίς να αποτελούν πάντα αυτοσκοπό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, salde said:

Για να είμαι σαφής επειδή ειναι θέμα με διαρκή ανάγκη λεπτών διαχωρισμών: η αντίρρηση μου αφορά την επιθυμία κάποιων -διάφορων πεποιθήσεων, δεν προέρχονται από μία ούτε δύο πλευρές αυτά- να ορίσουν κατά τα γούστα τους ένα είδος επίσημης εκδοχής (είτε αναφερόμαστε σε βιβλίο, έργο τέχνης, λέξη, ιδέα) χωρίς να περιορίζονται σε αυτό παρά προσπαθώντας ταυτοχρόνως να καταστήσουν δια νόμου απαγορευτική οποιαδήποτε άλλη εκδοχή για το αναφερόμενο.
Να υπάρχει δλδ κάποιου είδους λίστα, εκτεταμένη κιόλας, απαγορευμένων έργων, απαγορευμένων λέξεων, απαγορευμένης ιστορίας, απαγορευμένης γνώμης κοκ.
Δεν πιστεύω ότι χρειαζόμαστε κάποιου είδους «μοναδική επίσημη ιστορία». 

 

Ναι, κατάλαβα τι εννοούσες, και με αυτά συμφωνώ. Αν και στο κομμάτι της ιστορίας , διατηρώ επιφυλάξεις. Βλέπεις αντιμετωπίζω την ιστορία σαν ψυχρή, ακριβή αποτύπωση γεγονότων (αν αυτό βρίσκει σύμφωνους τους ιστορικούς, είναι άλλη κουβέντα προς συζήτηση). Υπο αυτό το πρίσμα, ένα αληθές γεγονός (εφόσον πιστοποιηθεί ως τέτοιο) για εμένα απαξ και περεάσει στο παρελθόν είναι ιστορία, και με αυτό το πρίσμα πάντα ψάχνω και διαβάζω, χωρίς να αποκλείω πηγές. 

 

43 minutes ago, salde said:


 

  Hide contents

 

Ένα έργο, μια λέξη, μια ιστορική εκδοχή, ακόμα και μια γνώμη δεν αποκλείεται να είναι υπό συνθήκες και εντός πλαισίου που χρησιμοποιείται άξια τιμωρίας. Να συνιστά μια συγκεκριμένη χρήση της απειλή, εξύβριση, δυσφήμιση, απάτη, τιμωρούμενη προσβολή ή οποιοδήποτε άλλο αδίκημα. Μια συγκεκριμένη χρήση τους όμως. Έχουμε ένα σωρό νόμους, αρκούν για να αντιμετωπίζονται κατά περίπτωση χρήσεις άδικες, Οι προκαταβολικοί,  γενικοί αυτοματισμοί σε μια προσπάθεια ουσιαστικής φίμωσης και εξαναγκασμού δια νόμου είναι που με βρίσκουν αντίθετο.
'Οταν επεκτείνονται άκριτα ακόμα περισσότερο.

Παραδέχομαι το δικαίωμα του κάθε Κούκι, salde, colt, να κρίνει μια γνώμη μου. Να την θεωρήσει ρατσιστική, υβριστική, επικίνδυνη, κατάπτυστη ή ότι άλλο θελήσει. Εφόσον μάλιστα δέχομαι να το συζητήσω μαζί του, επόμενο είναι να δέχομαι να μου την τρίψει την γνώμη του στη μάπα. Μπορώ να αμυνθώ, να αντεπιτεθώ κλπ. αν θέλω. Σε ύστατο στάδιο μπορώ ακόμα και να αρνηθώ εντελώς να τον ακούσω. Αν επιμείνει εκεί να μου την τρίψει στη μούρη,σε χώρο, χρόνο ή με τρόπο που δεν έχει τέτοιο δικαίωμα τότε είναι που θα αντιδράσω.
 

Είναι ελαφρώς μπερδεμένα αυτά, μοιάζουν μερικές φορές κι αντιφατικά, τι να κάνουμε, είναι λεπτές μερικές φορές οι διαχωριστικές γραμμές. Λεπτές δεν σημαίνει ανύπαρκτες.

 

 

 

Επί του υπερτονισμένου. Φυσικά και αυτές οι ''χρήσεις'' (αν και όχι όλων των εκφάνσεων, όπως τις απαριθμείς) τυγχάνουν ήδη ''ειδικής μέριμνας'' (και με αυξητική τάση θα έλεγα, αν κρίνω απο τα πρόσφατα γεγονότα της χρονιάς που πέρασε).  Αυτόκλητοι ''εκτιμητές'' ή/και ''τιμωροί'' ή/και ''(επι)κριτές'' , είναι νομίζω όχι μόνο περιττοί, αλλα΄συμβάλλουν περισσότερο στην επιδείνωση παρά στην θεραπεία μιας κατάστασης. Το μέτρο είναι (όπως πάντα) το ζητούμενο. Όπως και η ''επίκληση στην προστασία'''. Η παραβίαση δηλαδή του γνωστού:  ''μην κάνεις στους άλλους, ότι δεν σου αρέσει να δέχεσαι'' 

Link to comment
Share on other sites

vits62141587406812.jpg
WWW.IN.GR

Σκληρότερο lockdown από αύριο Δευτέρα μέχρι τη Δευτέρα 11/1. Κλείνουν μαγαζιά, αναστέλλεται click away, απαγόρευση...

 

 

Παμε παλι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:
vits62141587406812.jpg
WWW.IN.GR

Σκληρότερο lockdown από αύριο Δευτέρα μέχρι τη Δευτέρα 11/1. Κλείνουν μαγαζιά, αναστέλλεται click away, απαγόρευση...

 

 

Παμε παλι...

Οι ανθρωποι ειναι ηλίθιοι και επικίνδυνοι πλεον.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.