Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Μόλις τώρα, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Ποιού lockdown; Όποιος πιστεύει ότι είχαμε lockdown τόσο καιρό, πλανάται πλάνην οικτράν. Και αυτό με περισσή ευθύνη της Κυβέρνησης.

 

Πες το αυτό σε ιδιοκτήτη μικρού ή μεσαίου καταστήματος που προσπαθεί να βιοποριστεί με αξιοπρέπεια...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος psyber έγραψε:

 

Πες το αυτό σε ιδιοκτήτη μικρού ή μεσαίου καταστήματος που προσπαθεί να βιοποριστεί με αξιοπρέπεια...


Μάλλον παρανόησες. Εγώ απλά πιστεύω ότι οι περιορισμοί οφείλουν να επιβάλλονται εξίσου σε όλους. Και στον ιδιοκτήτη μικρού ή μεσαίου καταστήματος, αλλά και σε κάθε άλλο πολίτη. Προφανέστατα αυτό δε συμβαίνει, γι' αυτό το Rt είναι 0,8-0,85.

Σε αυτή την κατάσταση βρισκόμαστε ακριβώς επειδή ο καθένας σκέφτεται τι είναι καλύτερο για την πάρτι του. Individualism λέγεται και είναι ιδιαίτερα δημοφιλές στις δυτικές κοινωνίες, γι' αυτό και βλέπουμε την ίδια ακριβώς κατάσταση στην Ευρώπη και στις ΗΠΑ.

Ο μαγαζάτορας διαμαρτύρεται γιατί τον κλείνουν, ο νεαρός γιατί δεν μπορεί να πάει για καφέ, ο ηλικιωμένος γιατί δεν έχει αρκετές ΜΕΘ και αν νοσήσει μπορεί να βρεθεί εκτός λόγω triage και πάει λέγοντας. Όλοι μπορούν αν βρουν κάτι που τους ενοχλεί στην κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος psyber έγραψε:

Εσύ και οι υποστηρικτές της γελοίας και απόλυτα μεροληπτικής πολιτικής των κυβερνώντων φταίτε στον απόλυτο βαθμό. Αυτό δεν σας το παίρνει κανείς.

 

Όπως είπα· πάντα οι άλλοι φταίνε. Ποτέ εμείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@dfk_7677 Μάλλον εσύ έχεις παρανοήσει κάποια πράγματα. Individualism δεν είναι να θες να έχεις ένα αξιοπρεπές εισόδημα, όπως ο καταστηματάρχης, ούτε να θες να παραμείνεις στη ζωή όπως θέλει ο ηλικιωμένος. Αυτά λέγονται συνταγματικά κατοχυρωμένα δικαιώματα. Individualism είναι όντως να επιμένεις να θες να πας για καφέ κόντρα στο γενικό καλό και τη δημόσια υγεία. Οι περιορισμοί όντως πρέπει να ισχύουν για όλους και κυρίως για τους κυβερνώντες (δε δίνουμε μόνο με το εμβόλιο το καλό παράδειγμα, το κάνουμε και με το δύσκολο τρόπο αν χρειαστεί).  Και δεν είπα να μην κλείσει το μικρό μαγαζί αν χρειαστεί. Αλλά να κλείσει με όρους επιβίωσης και όχι ηλίθιες τακτικές τύπου click away ή αστυνόμευσης από τον Ευαγγελάτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος 2cpu έγραψε:

Εννοειτε οτι θα διαφωνισω γιατι

1) ενα μεγαλο ποσοστο με καλυψε ο  @psyber

2)Προσωπικα ειμαι σπιτι δουλεια δουλεια σπιτι.Τα  αδερφια μου το ιδιο.Οι συγγενεις μου το ιδιο.Οι συναδελφοι στην δουλεια το ιδιο.

Οσοι γνωριζω το ιδιο.

Για αυτο το λογω σε παρακαλω μην με τσουβαλιαζεις με τα τσακαλακια που πηγανε στο ντουμπαι και θα γυρισουν αερατοι ενω εγω για να βγω να

παρω γαλα και παμπερς για την μικρη πρεπει να στειλω μυνημα (και καλα θα κανω δεν διαφωνω)η να υποστω ελεγχο.

Να στο παω παρακατω.Εσυ πηγες σε παρτυ? Σκαρφιστηκες δικαιολογια  για να βολταρεις? Πηγες σε παρτυ?

Και να το γενικευσω.Μεσα στο thelab εκανε καποιος κατι τετοιο?

Oταν λεω εσύ είναι ο κάθε εσυ. Αν θελεις να το προσωποποιείς οτι μιλαω για εσενα σαν 2cpu ειναι δικό σου πρόβλημα.

Προσωπικά και εγω ειμαι σπιτι-δουλειά, δουλειά-σπίτι, δεν σημαινει ομως οτι δεν ξερω παρα πολλούς και απο την δουλειά μου και απο το στενό μου περιβάλλον, που και δικαιολογίες σκαρφίστηκαν για να βολτάρουν (οχι μαστορα μου δεν ειναι παω για άθληση οταν απο το Παλαιο Φαληρο σου κόβουν πρόστιμο στα Μελίσσια), και σε πάρτυ πήγανε, και πάρτυ κανανε, και ρεβεγιόν με 20+ ατομα (γιατι εμενα την χαρά τον χριστουγέννων δεν θα μου την στερήσει κανεις να ειμαι με φίλους μου). Το οτι δεν τους ξέρεις εσυ, η καποιους δεν τους ξέρω εγώ δεν σημαινει οτι δεν υπάρχουν. Στα Χανιά απέναντι απο το σπίτι οικογενειακής φίλης που ζεί εκεί τα τελευταία 15 χρόνια, σε 2 σπιτια παραπέρα ειχαν οργανώσει υπαιθριο πάρτυ.

Το αν υπάρχει καποιος στο thelab δεν το ξέρω, ούτε εσύ το ξέρεις, αλλά και να υπάρχει δεν θα το μαθουμε ποτέ γιατι κανενας που κανει μ@λακια δεν παραδέχετε οτι εκανε μ@λακία.

Και δεν υποστηρίζω καμία κυβέρνηση, οπως καποιος υπονόησε. Τόσο μ@λάκες είναι και αυτοί, αλλά και εμείς εχουμε τις ευθύνες μας.

Έγινε επεξεργασία από wesker
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος psyber έγραψε:

@dfk_7677 Μάλλον εσύ έχεις παρανοήσει κάποια πράγματα. Individualism δεν είναι να θες να έχεις ένα αξιοπρεπές εισόδημα, όπως ο καταστηματάρχης, ούτε να θες να παραμείνεις στη ζωή όπως θέλει ο ηλικιωμένος. Αυτά λέγονται συνταγματικά κατοχυρωμένα δικαιώματα. Individualism είναι όντως να επιμένεις να θες να πας για καφέ κόντρα στο γενικό καλό και τη δημόσια υγεία. Οι περιορισμοί όντως πρέπει να ισχύουν για όλους και κυρίως για τους κυβερνώντες (δε δίνουμε μόνο με το εμβόλιο το καλό παράδειγμα, το κάνουμε και με το δύσκολο τρόπο αν χρειαστεί).  Και δεν είπα να μην κλείσει το μικρό μαγαζί αν χρειαστεί. Αλλά να κλείσει με όρους επιβίωσης και όχι ηλίθιες τακτικές τύπου click away ή αστυνόμευσης από τον Ευαγγελάτο.

 

Ανυπομονώ να μου δείξεις σε ποιο άρθρο του Συντάγματος αναφέρει ότι πρέπει να παραμείνουν ανοιχτά τα μαγαζιά ή ότι ο ηλικιωμένος πρέπει να παραμείνει στη ζωή άσχετα με το πόσο προσέχει να μην κολλήσει. Άλλοι νόμοι μας περιορίζουν τις ελευθερίες, άλλοι μας μειώνουν το βιοτικό επίπεδο (φόροι) κοκ. Αυτό δε σημαίνει ότι παραβιάζουν το Σύνταγμα. Έχει αναλυθεί πολλάκις γιατί εν καιρώ πανδημίας μπορούν να υπάρξουν περιορισμοί. Δε διαφωνώ ότι οι περιορισμοί θα πρέπει να σχεδιάζονται όσο το δυνατόν καλυτερα ώστε αφενός να περιορίζεται η μετάδοση, αφετέρου να θίγουν (όσο το δυνατόν) λιγότερο άνισα τις διάφορες κοινωνικές ομάδες.

Νομίζω το έχω ξαναγράψει, αλλά πιστεύω ότι αν τα μέτρα τηρούνταν αυστηρότατα και από όλους,  δε θα ήταν πρόβλημα να άνοιγαν τα καταστήματα. Βλέπεις όμως ούτε οι πολίτες θέλουν να τα τηρούν, ούτε η κυβέρνηση να τα επιβάλλει. Προτιμούν όλοι να δείχνουν κάποιον άλλο ως ένοχο για την κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος wesker έγραψε:

Oταν λεω εσύ είναι ο κάθε εσυ. Αν θελεις να το προσωποποιείς οτι μιλαω για εσενα σαν 2cpu ειναι δικό σου πρόβλημα.

Προσωπικά και εγω ειμαι σπιτι-δουλειά, δουλειά-σπίτι, δεν σημαινει ομως οτι δεν ξερω παρα πολλούς και απο την δουλειά μου και απο το στενό μου περιβάλλον, που και δικαιολογίες σκαρφίστηκαν για να βολτάρουν (οχι μαστορα μου δεν ειναι παω για άθληση οταν απο το Παλαιο Φαληρο σου κόβουν πρόστιμο στα Μελίσσια), και σε πάρτυ πήγανε, και πάρτυ κανανε, και ρεβεγιόν με 20+ ατομα (γιατι εμενα την χαρά τον χριστουγέννων δεν θα μου την στερήσει κανεις να ειμαι με φίλους μου). Το οτι δεν τους ξέρεις εσυ, η καποιους δεν τους ξέρω εγώ δεν σημαινει οτι δεν υπάρχουν. Στα Χανιά απέναντι απο το σπίτι οικογενειακής φίλης που ζεί εκεί τα τελευταία 15 χρόνια, σε 2 σπιτια παραπέρα ειχαν οργανώσει υπαιθριο πάρτυ.

Το αν υπάρχει καποιος στο thelab δεν το ξέρω, ούτε εσύ το ξέρεις, αλλά και να υπάρχει δεν θα το μαθουμε ποτέ γιατι κανενας που κανει μ@λακια δεν παραδέχετε οτι εκανε μ@λακία.

Και δεν υποστηρίζω καμία κυβέρνηση, οπως καποιος υπονόησε. Τόσο μ@λάκες είναι και αυτοί, αλλά και εμείς εχουμε τις ευθύνες μας.

Ετσι πως το ανεφερες θεωρησα οτι με προσωποποιησες.Οχι? my bad.Δεν θελω να το προσωποποιησω και οπως ο καθενας μας ετσι και εσυ και εγω εχουμε

αλλα προβληματα και το τελευταιο που με/μας νοιαζει ειναι να μας πουν οτι δεν προσεχουμε οταν ξερουμε πως συμπεριφερομαστε.

Παντα ανεφερομαστε σε  συγγενεις , σε ατομα που ειναι διπλα μας, σε ατομα που γνωριζουμε και συνεργαζομαστε γιατι απο αυτους που γνωριζουμε

θα προφυλαχθουμε αν ξερουμε οτι αυτοι δεν λογαριαζουν Θεο(δεν νομιζω να πετυχω τον τσιτσιπα αυριο στην δουλεια).Ετσι και εσυ πρεπει να προφυλαχθεις απο αυτους που ανεφερες.Απο εκει και περα ομως αυτο ηταν το νοημα μου δεν σημαινει οτι ΟΛΟΙ κανουμε το ιδιο.Οπως εγω (προσωπικα) εσυ (προσωπικα) προφυλασεσε ετσι υπαρχει και αλλος κοσμος.

Και εμενα κολλησε συγγενεις και ειχα να τον δω απο τις 28 Ωκτωβριου και τον ειδα σημερα μεσα απο το αυτοκινητο μου εγω και εκεινος απο το δικο του.

Και εγω γνωριζω ατομο που δουλευει στο δημοσιο τομεα υγειας και απο μονος του δεν με πλησιαζει καν γνωριζοντας τα θεματα υγειας μου+ οτι εχω μικρο παιδι.

Και εγω γνωριζω ατομο που τον εβλεπα καθε καλοκαιρι στην παραλια που πηγαινα και εμαθα προσφατα οτι εφυγε απο αυτο.

Οπως βλεπεις ο καθενας λεει αυτα που ζει και βλεπει κοντα του και απο εκει και περα οσα "μαθαινει"

Υγ εννοειτε δεν υποστηριζω κανενα χρωμα κυβερνησης.Εμεις κανουμε οτι ειναι δυνατον απο το χερι μας και απο εκει και περα μ@λ@κες υπαρχαν σε ολες

τις φασεις και θα συνεχιζουν να υπαρχουν.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, psyber said:

 

Συγγνώμη που θα σε απογοητεύσω αλλά αυτό είναι κάπως πασέ. Πλέον είμαστε πολύ χειρότερα από ότι παπαγαλίζατε πριν από καιρό. Δεδομένου του επιθετικού lockdown οι νεκροί και τα κρούσματα μένουν δυστυχώς σε υψηλά επίπεδα.

 

Σε σχέση με την Ισλανδία; Για βοήθα γιατί φαίνεται να γνωρίζεις πολλά και υποψιάζομαι ότι έχεις και καλή τεκμηρίωση από πίσω. Πασέ; Παπαγαλίζαμε;

Αφήνω μόνο αυτό εδώ και περιμένω το υπόβαθρο της δημοσίευσής σου, τις αναφορές σου. Είμαι σίγουρος ότι δεν τα λες από τον αέρα

(έχω κάνει highlight την Ελλάδα, οι υπόλοιπες χώρες αντιστοιχούν στα χρώματα που έχει στο υπόμνημα)

 

Μία παράκληση μόνο, όταν σε μία συζήτηση επί το πλείστω επί τη βάση αποδείξεων, θα ήταν ευκταίο να παρουσιάζονται οι απόψεις με την αιτιολόγησή τους

image.thumb.png.a34c9e574bb134ec894aa70637a6a903.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@schumifer όταν έγραφες ότι φταίνε αυτοί που ανα χιλιάδες κάνουν πάρτι (αναρωτιέμαι αν εσύ προσωπικά ξέρεις έστω έναν), δεν έκανες κάποια συγκεκριμένη αιτιολόγηση βάσει επιστημονικών αποδείξεων, απλά παπαγάλιζες "έρευνες του Πορτοσάλτε".

 

Όσο αφορά το θρίαμβο του Κούλη, αναφέρω την πτώση των 19 θέσεων και έφτασε να ειναι από τις χειρότερες στην Ευρώπη εν μέσω lockdown.

Πριν:

oi-xores-kaluteres-epidoseis-stin-diaxei
WWW.NAFTEMPORIKI.GR

Τα καλύτερα και τα χειρότερα μέρη για να ζει κανείς την εποχή της πανδημίας απαριθμεί σε ανάλυση του το πρακτορείο Bloomberg ταξινομώντας την Ελλάδα στη στην 31η θέση, σε...

 

Μετά:

cvd1.jpg
WWW.NEWS247.GR

H χώρα μας έχει αρνητική πρωτιά, αφού παρουσιάζει τον τελευταίο μήνα το μεγαλύτερο ποσοστό θνητότητας, της τάξης του 6,3%. Σκληρή κριτική από τον Ευκλείδη Τσακαλώτο.

 

 

Και για να ξεχωρίσω τη θέση μου και να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα. Προφανώς και υπάρχουν συμπολίτες μας που είναι και αρνητές του φαινομένου ή και να μην είναι δε συμπεριφέρονται όπως θα έπρεπε ώστε να αποτραπούν τα χειρότερα. Ο καθένας επιλέγει να κάνει ότι πιστεύει και δέχεται τις συνέπειες (τα 300 ευρώ του προστίμου είναι εξοντωτικά για τους περισσότερους από εμάς, νομίζω...). Ωστόσο η στάση τους αυτή δεν πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο όταν συμφέρει, σαν πληροφορία, από την κυβέρνηση. Η δε κυβέρνηση είχε όλο το χρόνο, από την ύφεση της πρώτης φάση της πανδημίας, να εξοπλίσει καλύτερα την πρωτοβάθμια υγεία σε έμψυχο και άψυχο δυναμικό και να θέσει τις βάσεις για σθεναρή αντίσταση σε μελλοντικές πανδημίες. Το ότι δεν το έκανε είναι καθαρά πολιτική επιλογή, δεν είναι επιλογή των ειδικών. Το εμβόλιο είναι το ένα από τα όπλα μας αλλά η κυβέρνηση θέλει να βασιστούμε μόνο σε αυτό. Αναρωτηθείτε γιατί...

 

Και κάτι τελευταίο, η διαφωνία μας έχει να κάνει με διαφορά θέσης: Εσύ θεωρείς ότι η διαχείριση είναι ικανοποιητική, εγώ θεωρώ ότι είναι για γέλια και για κλάματα.  Το να μην αποδίδεις την επιτυχία στην καλή στάση των πολιτών αλλά αποκλειστικά στους χειρισμούς των αρχών είναι το λιγότερο αυθαίρετο. Ανεξάρτητα από το ποιος έχει δίκιο, χαρακτηρισμοί όπως μίρλα περισσεύουν. Ζούμε σε ιδιαίτερες εποχές και είναι δικαίωμα του καθενός από εμάς να ασκεί κριτική.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, psyber said:

@schumifer όταν έγραφες ότι φταίνε αυτοί που ανα χιλιάδες κάνουν πάρτι (αναρωτιέμαι αν εσύ προσωπικά ξέρεις έστω έναν), δεν έκανες κάποια συγκεκριμένη αιτιολόγηση βάσει επιστημονικών αποδείξεων, απλά παπαγάλιζες "έρευνες του Πορτοσάλτε".

 

Έρευνες του Πορτοσάλτε λοιπόν. Μάλιστα. Άρα τα άρθρα που διαβάζω περί οργάνωσης πάρτυ, μαζικών εξόδων που προκύπτουν από φωτογραφίες όπως του Ζάχου πιο πάνω σημαίνει ότι παπαγαλίζω; Με ποια έννοια της λέξης;

Αυτός ο Ζάχος μήπως λέγεται Πορτοσάλτε στο επώνυμο; Δεν το γνωρίζω και προσωπικά το παλικάρι.

Ή μήπως αμφισβητείς ότι ο συνωστισμός προάγει τη μετάδοση και αυξάνει εντυπωσιακά το infection rate? Και στην τελική πόσο πρέπει να χασομερήσω για να αποδείξω πόσο κάνει 1+1; Λες και θα αλλάξει κανείς άποψη...

Δεν γνωρίζω κανένα στα πάρτυ, άρα δεν υπάρχουν; Αυτό πρεσβεύεις; Δεν έχω δει και κανένα αστεροειδή, ψέμα να είναι;

 

Quote

Όσο αφορά το θρίαμβο του Κούλη, αναφέρω την πτώση των 19 θέσεων και έφτασε να ειναι από τις χειρότερες στην Ευρώπη εν μέσω lockdown.

Πριν:

oi-xores-kaluteres-epidoseis-stin-diaxei
WWW.NAFTEMPORIKI.GR

Τα καλύτερα και τα χειρότερα μέρη για να ζει κανείς την εποχή της πανδημίας απαριθμεί σε ανάλυση του το πρακτορείο Bloomberg ταξινομώντας την Ελλάδα στη στην 31η θέση, σε...

 

Quote

Μετά:

cvd1.jpg
WWW.NEWS247.GR

H χώρα μας έχει αρνητική πρωτιά, αφού παρουσιάζει τον τελευταίο μήνα το μεγαλύτερο ποσοστό θνητότητας, της τάξης του 6,3%. Σκληρή κριτική από τον Ευκλείδη Τσακαλώτο.

 

Περί θριάμβων δε θυμάμαι να έγραψα πουθενά, scripta manent.

Μελέτησες τη μεθοδολογία με την οποία ένας ειδησεογραφικός όμιλος έφτιαξε το resilience ranking? Διάβασες σε μεγαλύτερο βάθος από τον πρώην υπουργό οικονομικών τις παραμέτρους που λαμβάνει υπόψη; Μπήκες στην ιστοσελίδα του ομίλου να δεις ποια από τις παραμέτρους ήταν αυτή που κάνει τη χώρα μας να πατώνει; Μία. Το case fatality rate. To δίνει στο απολύτως χείριστο εκ των χωρών, στο 6.3. Το John's Hopkins το έχει στο 3.5

Είμαστε άσχημα σε αυτό, πρέπει να διαβάσω για να το καταλάβω. Δεν ξέρω όμως και από πού προκύπτει η διαφορά με το Bloomberg. Και είναι τεράστια!

Τι άλλο μπαίνει στο resilience ranking?
Lockdown Severity measure / GDP measure / δείκτες που έχουν να κάνουν με ποιότητα ζωής και πλούτο.

Περίμενες τον Bloomberg να σου πει ότι δεν έχουμε οικονομία και ότι θα βυθιστούμε ακόμη χειρότερα στα χρέη από την πανδημία?

 

Τα σκληρά δεδομένα της πανδημίας ακολουθώ ως δείκτη αποτελεσματικότητας της προσέγγισης. Θάνατοι και λοιμώξεις ανά 100.000 κατοίκους κυρίως, αλλά και άλλους που προέρχονται από το πολύ μία αριθμητική πράξη. Συνθετικοί δείκτες ίσως έχουν μία εφαρμογή ίσως και όχι. Δεν έχεις αντικειμενικό τρόπο να τους μεταφράσεις. Δεν έχεις προηγούμενο εφαρμογής τους.

Αλλά ναι, είναι εύκολο να καταλάβεις ότι η ανθεκτικότητα της Ελλάδας σε μία πανδημία είναι πάτος. Ειδικά αν συγκρίνεις οικονομίες με gdp άνω των 200 δισ δολαρίων και η Ελλάδα είναι ακριβώς πάνω από το όριο συμπερίληψης (μόνο σύμφωνα με τον IMF, σύμφωνα με τη world bank είμαστε από κάτω).

 

Αλλά μάλλον είμαι παπαγάλος.

 

 

Quote

Και κάτι τελευταίο, η διαφωνία μας έχει να κάνει με διαφορά θέσης: Εσύ θεωρείς ότι η διαχείριση είναι ικανοποιητική, εγώ θεωρώ ότι είναι για γέλια και για κλάματα.  Το να μην αποδίδεις την επιτυχία στην καλή στάση των πολιτών αλλά αποκλειστικά στους χειρισμούς των αρχών είναι το λιγότερο αυθαίρετο. Ανεξάρτητα από το ποιος έχει δίκιο, χαρακτηρισμοί όπως μίρλα περισσεύουν. Ζούμε σε ιδιαίτερες εποχές και είναι δικαίωμα του καθενός από εμάς να ασκεί κριτική.

 

Και η επιτυχία και η αποτυχία είναι μείγμα ευθυνών και παραμέτρων. Σαφώς και η επιτυχία προϋποθέτει τον καλό σχεδιασμό των από πάνω με την αντίστοιχη ευθυγράμμιση των από κάτω. Η έλλειψη ενός εκ των δύο συνιστωσών οδηγεί σχεδόν μαθηματικά στην αποτυχία. Αυτό όμως που δε συνειδητοποιούμε εύκολα είναι ότι η πανδημία είναι εξ ορισμού εκτός δικού μας ελέγχου, τουλάστιχον σε κάποιες της φάσεις. Ακόμη και η συνύπαρξη των δύο προαναφερθεισών παραμέτρων δεν εξασφαλίζει την επιτυχία.

 

Αν κάτι έγκειται στον τομέα που είσαι επαΐων τότε δικαιούσαι να το κριτικάρεις και εκ των περιστασεων υποχρεούσαι να προτείνεις λύσεις να βοηθήσεις για το κοινό καλό. Ως τώρα η τεκμηρίωσή σου περιορίζεται σε ένα άρθρο του Bloomberg που ίσως να έχει την αξία του, δεν είναι όμως αντικειμενικό μέτρο που χρησιμοποιείται στην μελέτη της πανδημίας, α! και φυσικά στο να με χαρακτηρίζεις παπαγάλο.

 

Διαχώρισα τη μίρλα, από την κριτική, σε παραπέμπω στο αντίστοιχο κείμενο που είναι μόλις μία σελίδα πίσω, τα γραπτά μένουν.

 

Το τέλειο δεν υπάρχει. Ή αν υπάρχει μάλλον λέγεται Νέα Ζηλανδία. Καλό σας ταξίδι. Πανέμορφη χώρα.

Οι παλινωδίες της κυβέρνησης δε με συγκινούν ιδιαίτερα, τις έχω συνηθίσει. Τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα ένα πράγμα. Τα ίδια και χειρότερα και από δεξιά και από αριστερά. Τα σκληρά δεδομένα λένε ότι η χώρα μας κάνει περίπου αυτό που μπορεί να κάνει με βάση τις παραδιπλανές και ιδιαίτερα αυτές με αντίστοιχη δυναμική. Τις δυσκολίες μας λίγες χώρες τις έχουν. Θα μπορούσαμε και καλύτερα, θα μπορούσαμε και χειρότερα.  Όσο τα δεδομένα προς το παρόν δείχνουν ότι είμαστε κάπου στη μέση, όσο τα καραγκιοζιλίκια τύπου εμβολιασμός 40άρηδων υπουργών περιορίζονται και δεν κάνουν ζημιά θα θεωρώ ότι τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι και χειρότερα. Τα μια έτσι και μια γιουβέτσι στα μέτρα δεν είναι εθνικό μας προνόμιο. Όλοι παλεύουν να ρίξουν λίγο τα νούμερα για να ανοίξουν την κοινωνία και την οικονομία, τρώνε σφαλιάρα και ξανακλείνουν. Και πάλι τα ίδια.

 

Θεωρώ ότι η αντίθεσή μου έγκειται στην αβασάνιστη έκφραση λογικοφανών και συχνά δημοφιλών ατακών, ειδικά σε ένα χώρο όπου θεωρώ ότι παλεύουμε να βγάλουμε μία άκρη για το τι παίζεται και το τι μας έρχεται βασισμένοι όσο το δυνατόν σε αποδείξεις, δεδομένα ή έστω θεωρητικό υπόβαθρο μίας προσέγγισης.

Δεν έχω αισθανθεί ότι υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφωνία μεταξύ μας. Θα χαιρόμουν περισσότερο για την ώρα που κέρδισα μελετώντας και γράφοντας αυτό το σεντόνι αν υπήρχε πραγματικά διαφωνία απόψεων.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όπως δεν απαιτείς το τέλειο από την κυβέρνηση (και καλά κάνεις), να μην το απαιτείς από τους πολίτες. Τα πράγματα όντως θα μπορούσαν να είναι χειρότερα. Και όχι επειδή ειναι ο Άδωνις υπουργός, αλλά επειδή ευτυχώς στην κακή Ελλαδίτσα με το σάπιο δημόσιο, υπάρχουν (παραδόξως) εξαιρετικοί υγειονομικοί υπάλληλοι που κάνουν παπάδες με πενιχρά μέσα. Ως προς τη μίρλα, χρησιμοποίησες τη λέξη παραθέτοντας και ένα από τα δικά μου μηνύματα (όντως scripta manent). Μάλιστα εισέπραξα το χαρακτηρισμό ότι τη διαθέτω έμφυτη και σε αυτό απάντησα ότι δεν είναι μίρλα, αδικαιολόγητο δηλαδή παράπονο, αλλά η διάθεση μου να ασκήσω κριτική τουλάχιστον σε οφθαλμοφανή κατασπατάληση χρήματος που κατά τα άλλα ανήκει σε εσένα και εμένα.

 

Κακά τα ψέματα φίλε. Η χειρότερη θεωρία συνωμοσίας είναι ότι κάποιοι εκμεταλλεύτηκαν μια υγειονομική κρίση για να πλουτίσουν και να πλουτίσουν οι δικοί τους και δυστυχώς αυτό είναι γεγονός. Η λίστα Πέτσα είναι μια χυδαία πολιτική πράξη και ένα από τα πρώτα αντανακλαστικά της κυβέρνησης απέναντι στην υγειονομική κρίση. Ο Μένιος Φουρθιώτης εισέπραξε 10000 ευρώ για να μένουμε εμείς ασφαλείς και να φταίνε μόνο τα πάρτυ. Όποιος δεν το βλέπει ειναι δικό του θέμα. Το δε επιχείρημα άμα δε σας αρέσει να πάτε στη Νέα Ζηλανδία είναι τουλάχιστον φθηνό. Το τι κρατάει τον καθένα στον τόπο του είναι προσωπικό και δική του επιλογή και σε καμία περίπτωση δεν θα τον αφήσει λόγω πολιτικών επιλογών άλλων.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

https://www.capital.gr/politiki/3506480/o-kubos-errifthi-stis-12-anakoinonetai-o-anasximatismos-tis-kubernisis

Τώρα που εμβολιαστήκαμε και αποκτήσαμε ανοσία στις εσωκομματικές αντιδράσεις, ας ανασχηματιστούμε επιτέλους. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

doctor_giatros_coronavirus_shutterstock_
WWW.SKAI.GR

ΠΙΣ: «Είναι γεγονός ότι η αντιμετώπιση της πανδημίας απαίτησε και απαιτεί έκτακτα μέτρα διαχείρισης με πολιτικά χαρακτηριστικά πολλές φορές. Ταυτόχρονα δεν υπάρχουν σαφή...

 

 

''εμείς κάναμε ότι μας είπατε, τώρα πρέπει να μας <προστατέψετε>''

 

Κάποιος πρέπει να τους ψιθυρίσει γλυκά γλυκά στο αυτάκι, ότι τη ρουφιανιά πολλοί ηγάπησαν, τον δε ρουφιάνο ουδείς. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:
doctor_giatros_coronavirus_shutterstock_
WWW.SKAI.GR

ΠΙΣ: «Είναι γεγονός ότι η αντιμετώπιση της πανδημίας απαίτησε και απαιτεί έκτακτα μέτρα διαχείρισης με πολιτικά χαρακτηριστικά πολλές φορές. Ταυτόχρονα δεν υπάρχουν σαφή...

 

 

''εμείς κάναμε ότι μας είπατε, τώρα πρέπει να μας <προστατέψετε>''

 

Κάποιος πρέπει να τους ψιθυρίσει γλυκά γλυκά στο αυτάκι, ότι τη ρουφιανιά πολλοί ηγάπησαν, τον δε ρουφιάνο ουδείς. 

Τους ξεσκέπασες όλους και δεν έχουν που να κρυφτούνε :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πότε είπαμε ότι θα ανοίξουμε ;

 

kroysmata_attiki.jpg?itok=KRIeEkqF
WWW.SKAI.GR

Από σήμερα θα αρχίσει να διαμορφώνεται η πραγματική επιδημιολογική εικόνα που περιλαμβάνει και τις εορταστικές μέρες των Χριστουγέννων και αν διαπιστωθεί κάποια έκρηξη...

 

του του ρου, του του ρου

 

πέρσι ήταν φοβερό το έτος (από τον φόβο)

φέτος θα είναι τρομερό το έτος (από τον τρόμο)

τα περαστικά μου παλιέ ερωτά μου τα περαστικά μου ....

Link to comment
Share on other sites

https://www.in.gr/2021/01/05/world/ipa-maxi-tis-tzortzia-pou-tha-krinei-ti-gerousia/

Το παλεύει ο Ντόναλντ. Πρόεδρος για μια εβδομάδα θέλει να γίνει και πουλάει την ψυχή του στον διάολο για να πετύχει τον σκοπό του.

Έλα στην Ελλάδα, Νταμπ μου. Εδώ όλοι είναι πρόεδροι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι αρχιζει.. στην αρχη δεν καλημεριζεις, μετα ξεχνας πραγματα και στο τελος θυμασαι μονο οτι εκανες πριν χρονια.

Σε αλλα νεα.

ypoyrgeio-ygeias-vasilis-kikilias-emboli
WWW.IEFIMERIDA.GR

Την παραίτηση του διοικητή του νοσοκομείου Καρδίτσας ζήτησε ο υπουργός Υγείας, Βασίλης Κικίλιας, μετά τη διακίνηση ενός εγγράφου για τον εμβολιασμό. | ΕΛΛΑΔΑ | iefimerida.gr |...
Παράθεση

«Απίθανα πράγματα συμβαίνουν με τον εμβολιασμό του υγειονομικού προσωπικού», κατήγγειλε ο πρόεδρος της ΠΟΕΔΗΝ δίνοντας στη δημοσιότητα φωτογραφία του επίμαχου εντύπου. Όπως διακρίνεται, το έντυπο δεν περιλαμβάνει καμία σφραγίδα ή υπογραφή για το ποιος ζητεί τη συναίνεση -αν, για παράδειγμα, είναι πρωτοβουλία του νοσοκομείου ή της αρμόδιας ΥΠΕ-, ενώ είναι ανορθόγραφο και ξεκάθαρα προχειροφτιαγμένο.

Bonus για να μην ξεχνιομαστε..

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Είδα κάπου ονλάιν αυτό το χαρτί. Μιλάμε για κ@λόχαρτο, ούτε αναγνωριστικά, ούτε από πού, ποιος... Φαντάζομαι ότι για να τον έτζασε τον διοικητή υπήρχε ξεκάθαρη συσχέτισή του. Ποιος στο κέρατο φτιάχνει και διασπείρει τέτοιο υλικό εν μέσω πανδημίας;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.