Jump to content


Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Έλεγα πως είχε κλείσει το θέμα χτες, οπότε δεν το παρέθεσα, αλλά αφού το συζητάμε ακόμη ενάμιση χρόνο μετά:

On 7/24/2019 at 12:17 PM, acct said:

Άσυλο δεν υπάρχει. Για "άσυλο" θέλουν να μιλούν μόνο όσοι επιχειρούν να πετάξουν από πάνω τους την ευθύνη που τους αναλογεί για την κατάντια σε 2-3 μεγάλα Πανεπιστήμια (ιδίως Οικονομικό, ΕΜΠ, ΑΠΘ). Υπάρχουν όμως σοβαρές ευθύνες πρυτανικών, εισαγγελικών και αστυνομικών αρχών, επειδή κανείς δε θέλει να αναλάβει πολιτικό κόστος.

 

Η επέμβαση της αστυνομίας μέσα σε Πανεπιστήμια σήμερα επιτρέπεται ακόμη και αυτεπάγγελτα σε περιπτώσεις κακουργημάτων. Θυμάστε ποτέ να έχει επέμβει, ακόμη κι όταν τελούνταν κακουργήματα (πχ φημολογούμενη διακίνηση ναρκωτικών); Ο εισαγγελέας μπορεί να χρειαστεί να κληθεί να προσδιορίσει αν ένα αδίκημα αξιώνει αυτεπάγγελτη επέμβαση. Θυμάστε ποτέ να το έχει κάνει; Οι Πρυτανικές αρχές μπορούν πάντοτε να καλέσουν την αστυνομία να δράσει, ακόμη και για αδικήματα ήσσονος σημασίας εντός των χώρων ενός Πανεπιστημίου. Πότε θυμάστε Πρυτανικό Συμβούλιο να έχει καλέσει την αστυνομία;

 

Τα Πανεπιστήμια σε κανονικές συνθήκες δεν έχουν καν ανάγκη επιπλέον θεσμικής προστασίας για να "διαδώσουν ιδέες". Έχουν όμως την ανάγκη να μπορούν να ορίσουν τους όρους με τους οποίους περιφρουρείται η νομιμότητα εντός των αυτοδιοικούμενων χώρων τους. Αυτή η συζήτηση περί ασύλου είναι μια μπούρδα που έχει επανέλθει για να προωθείται ακόμη μια περιττή "απορρύθμιση" που, αντί να λύσει το πρόβλημα, θα κάνει τα ΑΕΙ πεδίο μάχης μεταξύ αστυνομίας και εξωπανεπιστημιακών "αντιεξουσιαστών". Τα Ιδρύματα δεν κινδυνεύουν κατά κανόνα από τους φοιτητές τους -αυτούς άλλωστε μπορούν να τους ελέγξουν και πειθαρχικά και να τους διαγράψουν.

 

Οι μόνοι "υπερασπιστές" της ανομίας στα Πανεπιστήμια είναι αυτοί που ονειρεύονται όλα τα περιφερειακά Ιδρύματα να είχαν την κατάντια των παραπάνω, για να βλέπουν τις φάτσες τους στην τηλεόραση και να πικάρουν τους βλαμμένους της απέναντι πλευράς.

 

Κι επειδή όλα τα Πανεπιστήμια είναι από τη φύση τους ανοιχτοί χώροι, όποιος θέλει να έχει άποψη για το θέμα, ας πάει μια βόλτα από κάποιο, να ρίξει μια ματιά...

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Εντάξει, αφορισμός. Λες και το αν διαβάζει ο μαθητής δεν παίζει κανένα ρόλο. Μπορεί το πρόβλημα της δεξιάς να είναι ότι νομίζει ότι μπορείς να τα καταφέρεις όλα με την προσπάθεια, της αριστεράς είναι ότι νομίζει ότι για όλα φταίει οι κοινωνία και ποτέ εσύ ατομικά.

 

Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο αλλά δεν ξέρω κάποιον που να τα έχει πάει σχετικά καλά ή να έχει αριστεύσει χωρίς φροντιστήριο.

Η ύλη και το σύστημα είναι δομημένα έτσι ώστε να ευνοούν την παραπαιδεία. Χρόνια τώρα.

 

 

πριν 35 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

"άσυλο"

 

Εγώ μια ζωή στα πανεπιστήμια, τους ασφαλίτες μέσα τους βλέπω να αλωνίζουνε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  Ανακρίβειες με μπόλικη υποκρισία...

On 24/7/2019 at 12:17 ΜΜ, το μέλος acct έγραψε:

Άσυλο δεν υπάρχει. Για "άσυλο" θέλουν να μιλούν μόνο όσοι επιχειρούν να πετάξουν από πάνω τους την ευθύνη που τους αναλογεί για την κατάντια σε 2-3 μεγάλα Πανεπιστήμια (ιδίως Οικονομικό, ΕΜΠ, ΑΠΘ). Υπάρχουν όμως σοβαρές ευθύνες πρυτανικών, εισαγγελικών και αστυνομικών αρχών, επειδή κανείς δε θέλει να αναλάβει πολιτικό κόστος.

Τι σημαίνει πολιτικό κόστος; Σημαίνει δυσαρέσκεια κυρίως των ψηφοφόρων έστω και με τη βοήθεια των επιθέσεων των ΜΜΕ με δραματικά ρεπορτάζ προκειμένου να είναι σίγουρο ότι θα το εμπεδώσουν οι ψηφοφόροι και θα αντιδράσουν αναλόγως. Ποιοι είναι οι ψηφοφόροι που θα ζητήσουν τα ρέστα; Όταν μιλάμε για τους μπαχαλάκηδες των πανεπιστημίων, είναι οι τύπου acct και Rusty_Cookie (χωρίς παρεξήγηση, πρόσφατα έφαγα πάλι ban και λογοκρισία για funny video χωρίς λόγο). Όταν μιλάμε για υιοθεσία από ζευγάρια διεμφυλικών Πακιστανών χωρίς νόμιμη είσοδο στη Χώρα (χωρίς παρεξήγηση και πάλι - σέβομαι όλους τους συνανθρώπους) θα είναι οι τύπου Γιάννης_84.

On 24/7/2019 at 12:17 ΜΜ, το μέλος acct έγραψε:

Η επέμβαση της αστυνομίας μέσα σε Πανεπιστήμια σήμερα επιτρέπεται ακόμη και αυτεπάγγελτα σε περιπτώσεις κακουργημάτων.

Από που παίρνει εντολές η Αστυνομία είπαμε; Κρίσεις αξιωματικών - πολιτικό κόστος - ιδεοληψίες - με το παραμικρό επίκληση της χούντας κτλ κτλ.

On 24/7/2019 at 12:17 ΜΜ, το μέλος acct έγραψε:

Θυμάστε ποτέ να έχει επέμβει, ακόμη κι όταν τελούνταν κακουργήματα (πχ φημολογούμενη διακίνηση ναρκωτικών); Ο εισαγγελέας μπορεί να χρειαστεί να κληθεί να προσδιορίσει αν ένα αδίκημα αξιώνει αυτεπάγγελτη επέμβαση. Θυμάστε ποτέ να το έχει κάνει;

Για την ανεξάρτητη δικαιοσύνη μιλάμε; γκουχ γκουχ.

On 24/7/2019 at 12:17 ΜΜ, το μέλος acct έγραψε:

Οι Πρυτανικές αρχές μπορούν πάντοτε να καλέσουν την αστυνομία να δράσει, ακόμη και για αδικήματα ήσσονος σημασίας εντός των χώρων ενός Πανεπιστημίου. Πότε θυμάστε Πρυτανικό Συμβούλιο να έχει καλέσει την αστυνομία;

Ποιος θα τους σώσει μετά από το ξύλο που θα φάνε; Η αστυνομία; Ποιος θα καταδικάσει μετά αυτούς που έριξαν το ξύλο αν ποτέ πιαστούν; Η ανεξάρτητη δικαιοσύνη;

On 24/7/2019 at 12:17 ΜΜ, το μέλος acct έγραψε:

Τα Πανεπιστήμια σε κανονικές συνθήκες δεν έχουν καν ανάγκη επιπλέον θεσμικής προστασίας για να "διαδώσουν ιδέες".

Ισχύουν αυτές οι μαγικές κανονικές συνθήκες;

On 24/7/2019 at 12:17 ΜΜ, το μέλος acct έγραψε:

Έχουν όμως την ανάγκη να μπορούν να ορίσουν τους όρους με τους οποίους περιφρουρείται η νομιμότητα εντός των αυτοδιοικούμενων χώρων τους.

Δεν τους έχουν ορίσει με σαφήνεια δεκαετίες τώρα; Εμένα ορισμένοι μου φαίνονται: μπάχαλο

On 24/7/2019 at 12:17 ΜΜ, το μέλος acct έγραψε:

Αυτή η συζήτηση περί ασύλου είναι μια μπούρδα που έχει επανέλθει για να προωθείται ακόμη μια περιττή "απορρύθμιση" που, αντί να λύσει το πρόβλημα, θα κάνει τα ΑΕΙ πεδίο μάχης μεταξύ αστυνομίας και εξωπανεπιστημιακών "αντιεξουσιαστών".

Συμφωνώ με το σκέλος ότι η συζήτηση πιθανότατα δεν γίνεται για τους σωστούς λόγους αλλά δεν μπορώ να μαντέψω το τελικό αποτέλεσμα μιας περιττής απορρύθμισης. Μιας αναγκαίας ρύθμισης όμως θα ήταν θετικό. Αλλά ποιος ασχολείται με αναγκαίες ρυθμίσεις; Περιττές απορρυθμίσεις ftw!

On 24/7/2019 at 12:17 ΜΜ, το μέλος acct έγραψε:

Τα Ιδρύματα δεν κινδυνεύουν κατά κανόνα από τους φοιτητές τους -αυτούς άλλωστε μπορούν να τους ελέγξουν και πειθαρχικά και να τους διαγράψουν.

Θεωρητικά ναι, στην πράξη;

On 24/7/2019 at 12:17 ΜΜ, το μέλος acct έγραψε:

Οι μόνοι "υπερασπιστές" της ανομίας στα Πανεπιστήμια είναι αυτοί που ονειρεύονται όλα τα περιφερειακά Ιδρύματα να είχαν την κατάντια των παραπάνω, για να βλέπουν τις φάτσες τους στην τηλεόραση και να πικάρουν τους βλαμμένους της απέναντι πλευράς.

Αυτοί οι <<υπερασπιστες>> πάντως, μια χαρά τα καταφέρνουν προς το παρόν και κάποιοι τους σιγοντάρουν, ηθελημένα ή μη, δεν ξέρω.

On 24/7/2019 at 12:17 ΜΜ, το μέλος acct έγραψε:

Κι επειδή όλα τα Πανεπιστήμια είναι από τη φύση τους ανοιχτοί χώροι, όποιος θέλει να έχει άποψη για το θέμα, ας πάει μια βόλτα από κάποιο, να ρίξει μια ματιά...

Αυτό το κάνουν κυρίως οι ασφαλίτες για monitoring αλλά δεν ξέρω τι άποψη έχουν σχηματίσει. Μάλλον ότι χάνουν το χρόνο τους;

πριν 2 ώρες, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

 

Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο αλλά δεν ξέρω κάποιον που να τα έχει πάει σχετικά καλά ή να έχει αριστεύσει χωρίς φροντιστήριο.

Η ύλη και το σύστημα είναι δομημένα έτσι ώστε να ευνοούν την παραπαιδεία. Χρόνια τώρα.

Πράγματι ευνοείται σκοπίμως η παραπαιδεία και επίσης πράγματι το φροντιστήριο βοηθάει πολύ, αλλά δεν παύει να έχει δίκαιο στην παρατήρησή του ο dfk_7677. Και εννοώ το ότι έχει δίκαιο σε αυτό: 

  

πριν 4 ώρες, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

 

Εντάξει, αφορισμός. Λες και το αν διαβάζει ο μαθητής δεν παίζει κανένα ρόλο. Μπορεί το πρόβλημα της δεξιάς να είναι ότι νομίζει ότι μπορείς να τα καταφέρεις όλα με την προσπάθεια, της αριστεράς είναι ότι νομίζει ότι για όλα φταίει η κοινωνία και ποτέ εσύ ατομικά.

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

 

 

Εγώ μια ζωή στα πανεπιστήμια, τους ασφαλίτες μέσα τους βλέπω να αλωνίζουνε.

Μήπως το κάνουν για να θαυμάσουν τίποτα φοιτήτριες; Γιατί στα αντεγκληματικά τους καθήκοντα δεν τους βλέπω και πολύ αποτελεσματικούς... (βλέπε φιάσκο Ηλένιας Ηριάννας)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Πράγματι ευνοείται σκοπίμως η παραπαιδεία και επίσης πράγματι το φροντιστήριο βοηθάει πολύ, αλλά δεν παύει να έχει δίκαιο στην παρατήρησή του ο dfk_7677. Και εννοώ το ότι έχει δίκαιο σε αυτό: 

 

Ναι ισχύει αλλά πώς κολλάει μ' αυτά που λέω, το οτι δηλαδή έχει οικονομικούς φραγμούς η παιδεία και η σαπίλα των πανεπιστημίων πηγάζει απ τους καθηγητές και τα κομματικά φυτώρια, τις παρατάξεις.

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Μήπως το κάνουν για να θαυμάσουν τίποτα φοιτήτριες; Γιατί στα αντεγκληματικά τους καθήκοντα δεν τους βλέπω και πολύ αποτελεσματικούς... (βλέπε φιάσκο Ηλένιας Ηριάννας)

 

Συνήθως κόβουν φάτσες για να δέσουν κόσμο με το που βγαίνει απ' το campus ή  ντιλάρουν/έχουν συναλλαγές με αυτούς που ντιλάρουν. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι οικονομικοί φραγμοί υπάρχουν επειδή η δημόσια παιδεία είναι ανεπαρκής και η ανεπάρκεια αυτή τροφοδοτείται από πολλούς παράγοντες που όταν κάποιος πάει να τους αγγίξει πέφτει πάνω του όλο το <<προοδευτικό>> σύμπαν. Όχι στην αποπομπή άχρηστων καθηγητών, όχι στο ένα, όχι στο άλλο.

 

Αν κόβουν φάτσες ναρκεμπόρων για να τους πιάσουν, τότε καλά κάνουν αλλά έχω την εντύπωση πως όταν γίνονται αντιληπτοί έχουμε παρατράγουδα παρόλο που υποτίθεται ότι το κάνουν για σωστό λόγο (να πιάνουν ναρκεμπόρους) και όλως τυχαίως κανείς δεν παίρνει το μέρος τους.

 

Πάντως οι ασφαλίτες μπορούν να βρίσκουν τους εμπόρους και εκτός campus. Απλά οι πανεπιστημιακοί χώροι είναι οι μόνοι που οι έμποροι μπορούν να πουλάνε χωρίς άμεσο κίνδυνο επ' αυτοφώρω σύλληψης.

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Αν κόβουν φάτσες ναρκεμπόρων για να τους πιάσουν, τότε καλά κάνουν αλλά έχω την εντύπωση πως όταν γίνονται αντιληπτοί έχουμε παρατράγουδα παρόλο που υποτίθεται ότι το κάνουν για σωστό λόγο (να πιάνουν ναρκεμπόρους) και όλως τυχαίως κανείς δεν παίρνει το μέρος τους.

 

image.png

 

Δε λέω κάτι παραπάνω. Όσοι ξέρουν ξέρουν. 

 

πριν 5 λεπτά, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Οι οικονομικοί φραγμοί υπάρχουν επειδή η δημόσια παιδεία είναι ανεπαρκής και η ανεπάρκεια αυτή τροφοδοτείται από πολλούς παράγοντες που όταν κάποιος πάει να τους αγγίξει πέφτει πάνω του όλο το <<προοδευτικό>> σύμπαν. Όχι στην αποπομπή άχρηστων καθηγητών, όχι στο ένα, όχι στο άλλο.

 

Για αρχή αν κάνουμε έλεγχο λογοκλοπής δεν χρειάζεται να διώξουμε κανέναν γιατί πάνω απ τους μισούς θα μείνουν χωρίς πτυχία/διπλώματα/δημοσιεύσεις.

Αλλά ποιά κότα θα το κάνει αυτό?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

 

image.png

 

Δε λέω κάτι παραπάνω. Όσοι ξέρουν ξέρουν. 

Για να το λες κάτι θα ξέρεις αλλά και έτσι να λειτουργούσαν, πάλι κανείς δεν θα έπαιρνε το μέρος τους.

πριν 2 λεπτά, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

 

Για αρχή αν κάνουμε έλεγχο λογοκλοπής δεν χρειάζεται να διώξουμε κανέναν γιατί πάνω απ τους μισούς θα μείνουν χωρίς πτυχία/διπλώματα/δημοσιεύσεις.

Αλλά ποιά κότα θα το κάνει αυτό?

Καμία κότα. Χρειάζεται λοιπόν να σταματήσουμε να επιβραβεύουμε, να υπερασπιζόμαστε, να ψηφίζουμε και να είμαστε κότες.

Link to comment
Share on other sites

@Γιάννης_84 λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ να παρακολουθήσω τι προσπαθείς να πεις μέσα από τη χιονοστιβάδα των παραθέσεων πιο πάνω. Τα περί λογοκρισίας αλλού παρακαλώ. Αν σκοπίμως αρνείσαι να ακολουθήσεις τους κανόνες για να ισχυρίζεσαι ότι σε φιμώνουν, ξα σου, που λένε και στο χωριό μου. Συνέχισέ το, να δούμε ποιος θα βαρεθεί πρώτος.

 

Στην ουσία του πράγματος, προφανώς ο καθένας δικαιούται να εκφέρει άποψη για οτιδήποτε. Δεν ξέρω ποιοι από όσους ωρύονται ότι τα Πανεπιστήμια είναι άντρα ανομίας έχουν φοιτήσει σε κάποιο, αλλά δεν το θεωρώ προαπαιτούμενο για να έχουν γνώμη. Δε θεωρώ καν προαπαιτούμενο να έχουν μπει σε ένα ή να έχουν συμμετάσχει σε κάποια εκδήλωσή τους ανοιχτή στο κοινό.

 

Κατ' αντιστοιχία όμως, κι οι υπόλοιποι έχουν δικαιώμα να αγνοούν αυτή την άποψη, ειδικά αν είναι προφανές ότι είναι αστήρικτη και δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

 

Εγώ επαναλαμβάνω την παρότρυνση, όποιος θέλει να περάσει μια βόλτα από κάποιο Πανεπιστήμιο. Ο σκοπός ύπαρξης των Πανεπιστημίων δεν είναι για να μοιράζουν "επαγγελματικά δικαιώματα" στους πτυχιούχους. Είναι η παραγωγή και η διάχυση γνώσης. Και, παρ' όλα τους τα προβλήματα, σε μεγάλο βαθμό το καταφέρνουν.

  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

@Γιάννης_84 λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ να παρακολουθήσω τι προσπαθείς να πεις μέσα από τη χιονοστιβάδα των παραθέσεων πιο πάνω.

Μη λυπάσαι, συγχωρεμένος.

πριν 4 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Τα περί λογοκρισίας αλλού παρακαλώ. Αν σκοπίμως αρνείσαι να ακολουθήσεις τους κανόνες για να ισχυρίζεσαι ότι σε φιμώνουν, ξα σου, που λένε και στο χωριό μου. Συνέχισέ το, να δούμε ποιος θα βαρεθεί πρώτος.

15 χρόνια μέλος δεν έχω σκοπό να παραβιάζω κανόνες τώρα στα γεράματα. Και γενικά μου αρέσει η ύπαρξη κανόνων και είμαι υπέρ της τήρησής τους γενικά στη ζωή. Ούτε για ανταγωνισμό βαρεμάρας ψήνομαι. Κακώς το χαρακτήρισα λογοκρισία. Αλλιώς λέγεται αλλά δεν βρίσκω τη λέξη. Υπόσχομαι ότι δεν θα ξανανεβάσω funny video στο θέμα με τα ανέκδοτα ώστε μετά να διαμαρτυρηθώ κατάπληκτος που κατέβηκε σε χρόνο dt και μετά να φάω ban που διαμαρτυρήθηκα. Θα είμαι πιο καλό παιδί από εδώ και πέρα.

πριν 4 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Στην ουσία του πράγματος, προφανώς ο καθένας δικαιούται να εκφέρει άποψη για οτιδήποτε. Δεν ξέρω ποιοι από όσους ωρύονται ότι τα Πανεπιστήμια είναι άντρα ανομίας έχουν φοιτήσει σε κάποιο, αλλά δεν το θεωρώ προαπαιτούμενο για να έχουν γνώμη. Δε θεωρώ καν προαπαιτούμενο να έχουν μπει σε ένα ή να έχουν συμμετάσχει σε κάποια εκδήλωσή τους ανοιχτή στο κοινό.

Όσο να 'ναι αυτοί που έχουν φοιτήσει έχουν κάπως περισσότερα πράγματα σαν ερεθίσματα και εμπειρίες για να να σχηματίσουν γνώμη χωρίς βέβαια κι εγώ να αρνούμαι να ακούσω και τις γνώμες αυτών που δεν έχουν φοιτήσει.

πριν 4 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Κατ' αντιστοιχία όμως, κι οι υπόλοιποι έχουν δικαιώμα να αγνοούν αυτή την άποψη, ειδικά αν είναι προφανές ότι είναι αστήρικτη και δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

Είναι αστήρικτη η άποψη ότι στα πανεπιστήμια γίνεται πιο ασφαλής (για τους συναλλασσόμενους) η διακίνηση; Εγώ άλλα θυμάμαι στο ΤΕΙ. Εκτός εάν τα εξαιρείς από την παραπάνω διατύπωση. Ή βέβαια μπορεί από τότε να έχουν εκλείψει αυτά, μακάρι. Ή μήπως η διακίνηση δεν είναι αρκετή για δικαιολογήση τη λέξης ανομία; Για να μην μιλήσω για τις πελατειακές σχέσεις παρατάξεων/καθηγητών/φοιτητών και για ζημιές και τέτοια. Και αν συμπεριλάβουμε και τα περί άφθονης λογοκλοπής (δεν ξέρω αν ισχύει, ελπίζω όχι) σε σημείο που οι μισοί καθηγητές θα έπρεπε να φύγουν, τότε τι άλλο χρειάζεται για να δικαιολογηθεί η λέξη ανομία; Να μετράμε πτώματα;

πριν 4 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Εγώ επαναλαμβάνω την παρότρυνση, όποιος θέλει να περάσει μια βόλτα από κάποιο Πανεπιστήμιο. Ο σκοπός ύπαρξης των Πανεπιστημίων δεν είναι για να μοιράζουν "επαγγελματικά δικαιώματα" στους πτυχιούχους. Είναι η παραγωγή και η διάχυση γνώσης. Και, παρ' όλα τους τα προβλήματα, σε μεγάλο βαθμό το καταφέρνουν.

Θα τα κατάφερναν πολύ καλύτερα αν βελτιώνονταν αρκετά κάποια πράγματα που και μόνο η συζήτηση που αφορά κάποια από αυτά, χαρακτηρίζεται είτε μπούρδα είτε χουντονοσταλγία συνήθως (αλλά όχι πάντα) από υποκριτές.

Link to comment
Share on other sites

On 1/14/2021 at 12:59 PM, kpetros said:

Αυτη η κυβερνηση γ@##σε την εκπαιδευση . 

Πλεον το καθε τελειωμενο πλουσιοπαιδο σε κολεγιακι εχει την αναγνωριση τιτλου απο ΑΕΙ . Πληρωμενα πτυχεια . 

Αστυνομια για να χαθει οτι ελευθερια εμεινε περι ασυλιας στα σχολεια . Επειδη ενας πτυτανης τον ηπιε  απο 10 ατομα , ισως να ηταν ακραιο αλλα οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια . Αραγε ασχοληθηκε κανεις για τους λογους πισω απο αυτο ? 

Καταταλα οι αιωνιοι τους φταινε , που απο τα 18 μαζι με την σχολη ενα μεγαλο ποσοστο παει και δουλευει παραλληλα γιατι ο μισθος του μπαμπα δεν φτανει πλεον . 

 

Τζίζους, rant detected. Μιλάς για την εκπαίδευση και ένα συμβάν ντροπής και κατάντιας αναφέροντας ότι ένας πρύτανης τον ήπιε; Σοβαρά; Και αυτό που γράφεις και όπως το γράφεις το θεωρείς λόγο να αφήσουμε τα συγκεκριμένα ιδρύματα πιο ελεύθερα; Για να δίνουν πτυχΕίο στους καταταλα αιώνιους; Οι αιώνιοι που εγώ γνωρίζω απέχουν παρασάγκας από αυτό που περιγράφεις. Είτε είναι παιδιά που έχασαν το ενδιαφέρον τους και ακολούθησαν άλλη διαδρομή, είτε παιδιά που δεν είχαν εξαρχής ενδιαφέρον και στη σχολή ασχολούνταν κυρίως με συγκεντρώσεις, πάρτυ και διαμαρτυρίες για το μέγεθος της τυρόπιτας. Α! ναι, και καταλήψεις.

Τα παιδιά που είχαν ανάγκη να δουλέψουν ήταν αυτά που μπήκαν με τον τρελό κόπο τους, τίμησαν τον ιδρώτα τους μη παρατώντας την προσπάθεια. Οι περισσότεροι δεν άργησαν καν να τελειώσουν πάνω από 6μηνο.

 

 

15 hours ago, Rusty_Cookie said:

Βάσεις? Οι βάσεις και ο βαθμός έχουν να κάνουν με ένα και μόνο πράγμα. Το αν έχουν οι γονείς του παιδιού λεφτά για να πληρώσουν συγκεκριμένα φροντιστήρια που ασχολούνται με προετοιμασία για πανελλαδικές.  

 

Όποιος έχει λεφτά δεν τον αφορά αυτό. Στέλνει το παιδί του κάπου να σπουδάσει όντως (κάνα Στανφορντ, LSE κλπ) ή του αγοράζει πτυχίο μεταπτυχιακό διδακτορικό και δεν χρειάζεται πλέον να παει Βουλγαρία, Ρουμανία ή στα Αγγλικά τριτοκλασσάτα πανεπιστήμια, δεν έχουμε 2001, 2021 έχουμε. Ψάξτε και θα δείτε πόσο έχει πτυχίο, μάστερ και PhD με το κλειδί στο χέρι σε ελληνικό πανεπιστήμιο.

Αυτός που χάνει απ' όλα αυτά μακροπρόθεσμα είναι ο μέσος Έλληνας που πλέον δεν έχει λεφτά ούτε για φροντιστήρια και το παιδί του που μέχρι τώρα είχε τουλάχιστον την ευκαιρία να αποκτήσει ένα χαρτί (γνώσεις συνήθως όχι) το οποίο αν προσπαθήσει, υπάρχει πιθανότητα να του ανοίξει μια πόρτα παραπάνω στη ζωή.  

 

 

 

Όντας σίγουρος ότι δεν πήγα σε κάποιο από αυτά τα συγκεκριμένα φροντιστήρια αναρωτιέμαι πόσο μειώνει τα γραφόμενά σου μία γενίκευση-αφορισμός που αδικεί τα παιδιά που κάνουν τον πωπό τους ταψί από το διάβασμα. Γιατί είμαι σίγουρος ότι δεν πέρασαν όλα τα παιδιά που είχα στο φροντιστήριο, αν και ελάχιστα δεν σκιζόντουσαν. Και το σκίσιμο δεν είναι ανάλογο της οικονομικής κατάστασης.

Σε ποια στατιστική βασίζεσαι για το ότι τα λεφτά των γονέων εξασφαλίζουν την εισαγωγή ή το βαθμό; Πού ακριβώς πουλάνε πτυχία, διδακτορικά και μεταπτυχιακά; Πού να ψάξω να δω ακριβώς;

Το ότι είναι πολύ δύσκολη η εισαγωγή στην τριτοβάθμια χωρίς φροντιστήριο είναι μια πολυετής αδυναμία του συστήματός μας, εν μέρει λόγω των απαιτήσεων εισαγωγής κι εν μέρει λόγω του ελλιπούς συστήματος εκπαίδευσης. Δεν προέκυψε χτες.

Και δε βελτιώνει το πρόβλημα και η διαχρονική αδυναμία του μέσου Έλληνα να σκεφτεί μία καριέρα χωρίς πανεπιστημιακή εκπαίδευση για το παιδί του.

Αν με αυτά που γράφεις εννοείς ότι οι πολύ μεγάλοι και ζάμπλουτοι (λίγοι όμως σχετικά) μπορούν να προσφέρουν τόσα στα τέκνα τους που γίνεται άδικο για τους μη έχοντες, δίκιο έχεις, αλλά είναι αναμενόμενο και σίγουρα όχι πρόσφατο φαινόμενο. Δεν είναι εφικτό να το εξαφανίσεις αυτό το φαινόμενο σε μία σύχρονη πολιτεία, κι εφόσον παραμένει προνόμιο πολύ λίγων συγκριτικά, τότε αξίζει περισσότερο να εστιάσεις στη βελτίωση των πιθανοτήτων των οικονομικά ασθενέστερων.

 

 

ΥΓ ρε σεις, 10 ποστ και 7000 λέξεις γράφτηκαν μέχρι να καταφέρω να ολοκληρώσω το κείμενο... χαχαχαχα. Άλλη φορά θα μπαίνω πιο αργά να έχετε κοιμηθεί όλοι...

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/14/2021 at 3:17 PM, acct said:

Συνοπτικά 2-3 κουβέντες για το δυστύχημα, για όσους αναρωτιούνται, απλώς επειδή ο συγκεκριμένος δρόμος μου είναι λίγο πιο οικείος. Παρακαλώ να είναι σαφές ότι τα συμπεράσματά μου είναι αναγκαστικά επιφανειακά. Δεν προσπαθώ να παραστήσω τον εμπειρογνώμονα του πισινού και του πληκτρολογίου.

[...]

 

Αν το αγροτικό δεν έτρεχε ή απλώς έκοβε ταχύτητα εν όψει της διασταύρωσης και ο οδηγός του πρόσεχε λίγο περισσότερο, θα είχε αρκετό χρόνο για να αντιδράσει. Αν το επιβατικό άφηνε χώρο στο προπορευόμενο αυτοκίνητο και έβλεπε τον κίνδυνο, δε θα είχε επιχειρήσει τη στροφή.

 

Να γράψω κι εγώ κάτι μιας και έχει -7 έξω οπότε δεν έχει πρωινό περπάτημα.

 

Το πρόβλημα φυσικά ξεκινάει από αλλού.

Δεν έχω διαβάσει όλα τα θέματα, αλλά φταίνε οι έλληνες, φταίνε οι κρητικοί, φταίει η παιδεία, φταίει ο καιρός που δεν έβρεχε κλπ.

 

Το κράτος δεν μπορεί να ρυθμίσει τον έλληνα, τον κρητικό, την παιδεία κλπ. σε 1 κυβερνητική θητεία.

 

Το κράτος μπορεί να ρυθμίσει τα εξής: 

1. περιορισμός στη μάζα των οχημάτων

2. περιορισμός στην ιπποδύναμη

3. ηλεκτρονικός κόφτης ταχύτητας

 

Σε μια χώρα που το όριο ταχύτητας είναι 130, θα έπρεπε όλα τα αυτοκίνητα να πωλούνται με κόφτη στα 140. Η τεχνολογία υπάρχει, και ο κάγκουρας μπορεί να το απενεργοποιήσει. 

Επίσης, όταν αγοράζεις αυτοκίνητο, σκέφτεσαι και την παθητική ασφάλεια. Και ml500 να οδηγούσε η γυναίκα, αν το αγροτικό σε καρφώσει με 100 πλαγίως, είναι απίθανο να σωθείς. Αν όμως σε καρφώσει με 40-50, ίσως τη γλίτωνες με τραυματισμούς. Όταν όμως έχεις 107/C1/Aygo, Up/Citygo/Mii που είναι τσόφλια και οι ζώνες παραμόρφωσης είναι ανύπαρκτες, δεν σώζεσαι ούτε με τα μισά χιλιόμετρα πρόσκρουσης. 

 

Το εκάστοτε κράτος θα μπορούσε να περιορίσει τα αγροτικά στα 60 χλμ/ώρα με κόφτη, τα φορτηγά στα 50 χλμ/ώρα κλπ. Όλες όμως οι χώρες έχουν υποκριτική πολιτική ως προς την οδική ασφάλεια. Αφήνουν συγκεκριμένες "θυσίες" να γίνονται, στο βωμό της οικονομίας. Π.χ. στην Αγγλία, που όλοι εύκολα ρίχνουν τα όρια ταχύτητας σε ρυθμό περπατήματος, τα βανάκια έχουν το ίδιο όριο ταχύτητας μετα αυτοκίνητα. Οπότε στην Εθνική σε προσπερνάνε συνεχώς transit που παραβιάζουν το όριο, κι εσύ αναγκαστικά επειδή δεν μπορείς να το παραβιάσεις περισσότερο, αφήνεις να σε περνάνε. Αναλογικά η οδήγηση στην ελληνική εθνική είναι ασφαλέστερη γιατί το transit το περνάς από πάνω οπότε δεν κάθεται στην αριστερή. Ομοίως και εδώ Δανία, τα όρια πολλές φορές πέφτουν στα 90, 80, 60, αλλά τα φορτηγά έχουν τα ίδια όρια με τα επιβατικά.

Φυσικά οι άλλες θυσίες είναι το βάρος και η ιπποδύναμη. Αγροτικά και SUV είναι θάνατος για τους οδηγούς αυτοκινήτων πόλης (=πρόσφατη περίπτωση στη Γερμανία που συζητούσε ban SUV από αστικό ιστό). Η ιπποδύναμη επίσης, εάν λέμε ότι το όριο ταχύτητας είναι 130, ο,τιδήποτε πάνω από 150 άλογα δεν θα έπρεπε να πωλείται καν (και βάζω 150 για κάτι βαρύ - 10-12 κιλά / ίππο θα μπορούσε να μπει ο περιορισμός). Παρ'όλ'αυτά, το 106 πούλησε περισσότερα rallye από 1.1.

 

Επίσης η οδηγική αντίληψη έρχεται συνήθως μετά χριστόν, δηλαδή μετά το ατύχημα. Άπειροι οδηγοί έχουν εμπλακεί σε τροχαία και σε μεγάλη ηλικία, τηρώντας τα όρια ταχύτητας, και στο εξωτερικό, γιατι το μυαλό είναι χαλβάς με τους νόμους, και η προσαρμοστικότητα στις συνθήκες μηδενική. Σου λέει ο άλλος, δεν έβλεπα μπροστά μου από την ομίχλη, αλλά πήγαινα με 110 που έιναι το όριο και ξαφνικά μπροστά είχε μποτιλιάρισμα, και τελικά έμεινα x μήνες στο νοσοκομείο. Μήπως θα έπρεπε να προσαρμόσεις την ταχύτητα στην ορατότητα? 

 

Επειδή έχω οδηγήσει μεγάλες αποστάσεις και οδηγώ χρόνια στο εξωτερικό, οι οδηγοί έιναι παντού βλάκες και άσχετοι. Αν θες να είσαι ασφαλής, πρέπει εσύ να φροντίζεις να είσαι 100% σωστός και να γνωρίζεις ανά πάσα στιγμή το τι κάνεις. Στην πόλη να έχεις ορατότητα και περιφερειακή όραση, στην εθνική να διαλέγεις να οδηγείς με χαμηλή κίνηση και να τηρείς τις σωστές αποστάσεις ασφαλείας (όχι τις βρετανικές). Η συγκεκριμένη οδηγός στην Κρήτη, είναι η τυπική οδηγός της Αγγλίας: κοιτάει μέχρι εκεί που νομίζει ότι έρχεται ο άλλος. Κι αν ο άλλος έχει πιει και τρέχει με τα διπλά? Πολλές φορές δεν θα ζήσεις να μάθεις την απάντηση.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

https://www.capital.gr/story/3518985/ta-epidomata-paidiou-erixan-tin-ollandiki-kubernisi

Ρε τους κουτόφραγκους...

Δεν ξέρουν τι σημαίνει ''ανάληψηευθύνηςμεταυτόχρονηεπίθεσητωνπαπαγάλωνμαςότιόλοιταίδιακάνουνκαιεμείςέχουμεδρόμομπροστάμαςκαιθέλουμενακάνουμεπράγματαγιατονελληνικόλαόάραμένουμεστιςθέσειςμαςκαιτέλος''..

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DEADLAZARUS said:

https://www.capital.gr/story/3518985/ta-epidomata-paidiou-erixan-tin-ollandiki-kubernisi

Ρε τους κουτόφραγκους...

Δεν ξέρουν τι σημαίνει ''ανάληψηευθύνηςμεταυτόχρονηεπίθεσητωνπαπαγάλωνμαςότιόλοιταίδιακάνουνκαιεμείςέχουμεδρόμομπροστάμαςκαιθέλουμενακάνουμεπράγματαγιατονελληνικόλαόάραμένουμεστιςθέσειςμαςκαιτέλος''..

 

Αμ μια χαρά το ξέρουν ! 

''Παραίτηση΄΄ λένε, και -σου λέει- ''καθάρισαν''. Και άσε τα βόδια να τρέχουν στα δικαστήρια να αγοράσουν δίκιο. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, sotiris said:

 

Να γράψω κι εγώ κάτι μιας και έχει -7 έξω οπότε δεν έχει πρωινό περπάτημα.

 

Γιατί ωρέ; -9 εδώ και θα πάμε για έλκηθρο και άμα αντέχουμε μετά για πατινάζ με το μικρό!!! ?

 

3 hours ago, sotiris said:

 

Το πρόβλημα φυσικά ξεκινάει από αλλού.

Δεν έχω διαβάσει όλα τα θέματα, αλλά φταίνε οι έλληνες, φταίνε οι κρητικοί, φταίει η παιδεία, φταίει ο καιρός που δεν έβρεχε κλπ.

 

Το κράτος δεν μπορεί να ρυθμίσει τον έλληνα, τον κρητικό, την παιδεία κλπ. σε 1 κυβερνητική θητεία.

 

Το κράτος μπορεί να ρυθμίσει τα εξής: 

1. περιορισμός στη μάζα των οχημάτων

2. περιορισμός στην ιπποδύναμη

3. ηλεκτρονικός κόφτης ταχύτητας

 

Σε μια χώρα που το όριο ταχύτητας είναι 130, θα έπρεπε όλα τα αυτοκίνητα να πωλούνται με κόφτη στα 140. Η τεχνολογία υπάρχει, και ο κάγκουρας μπορεί να το απενεργοποιήσει. 

Επίσης, όταν αγοράζεις αυτοκίνητο, σκέφτεσαι και την παθητική ασφάλεια. Και ml500 να οδηγούσε η γυναίκα, αν το αγροτικό σε καρφώσει με 100 πλαγίως, είναι απίθανο να σωθείς. Αν όμως σε καρφώσει με 40-50, ίσως τη γλίτωνες με τραυματισμούς. Όταν όμως έχεις 107/C1/Aygo, Up/Citygo/Mii που είναι τσόφλια και οι ζώνες παραμόρφωσης είναι ανύπαρκτες, δεν σώζεσαι ούτε με τα μισά χιλιόμετρα πρόσκρουσης. 

 

Το εκάστοτε κράτος θα μπορούσε να περιορίσει τα αγροτικά στα 60 χλμ/ώρα με κόφτη, τα φορτηγά στα 50 χλμ/ώρα κλπ. Όλες όμως οι χώρες έχουν υποκριτική πολιτική ως προς την οδική ασφάλεια. Αφήνουν συγκεκριμένες "θυσίες" να γίνονται, στο βωμό της οικονομίας. Π.χ. στην Αγγλία, που όλοι εύκολα ρίχνουν τα όρια ταχύτητας σε ρυθμό περπατήματος, τα βανάκια έχουν το ίδιο όριο ταχύτητας μετα αυτοκίνητα. Οπότε στην Εθνική σε προσπερνάνε συνεχώς transit που παραβιάζουν το όριο, κι εσύ αναγκαστικά επειδή δεν μπορείς να το παραβιάσεις περισσότερο, αφήνεις να σε περνάνε. Αναλογικά η οδήγηση στην ελληνική εθνική είναι ασφαλέστερη γιατί το transit το περνάς από πάνω οπότε δεν κάθεται στην αριστερή. Ομοίως και εδώ Δανία, τα όρια πολλές φορές πέφτουν στα 90, 80, 60, αλλά τα φορτηγά έχουν τα ίδια όρια με τα επιβατικά.

Φυσικά οι άλλες θυσίες είναι το βάρος και η ιπποδύναμη. Αγροτικά και SUV είναι θάνατος για τους οδηγούς αυτοκινήτων πόλης (=πρόσφατη περίπτωση στη Γερμανία που συζητούσε ban SUV από αστικό ιστό). Η ιπποδύναμη επίσης, εάν λέμε ότι το όριο ταχύτητας είναι 130, ο,τιδήποτε πάνω από 150 άλογα δεν θα έπρεπε να πωλείται καν (και βάζω 150 για κάτι βαρύ - 10-12 κιλά / ίππο θα μπορούσε να μπει ο περιορισμός). Παρ'όλ'αυτά, το 106 πούλησε περισσότερα rallye από 1.1.

 

Επίσης η οδηγική αντίληψη έρχεται συνήθως μετά χριστόν, δηλαδή μετά το ατύχημα. Άπειροι οδηγοί έχουν εμπλακεί σε τροχαία και σε μεγάλη ηλικία, τηρώντας τα όρια ταχύτητας, και στο εξωτερικό, γιατι το μυαλό είναι χαλβάς με τους νόμους, και η προσαρμοστικότητα στις συνθήκες μηδενική. Σου λέει ο άλλος, δεν έβλεπα μπροστά μου από την ομίχλη, αλλά πήγαινα με 110 που έιναι το όριο και ξαφνικά μπροστά είχε μποτιλιάρισμα, και τελικά έμεινα x μήνες στο νοσοκομείο. Μήπως θα έπρεπε να προσαρμόσεις την ταχύτητα στην ορατότητα? 

 

Επειδή έχω οδηγήσει μεγάλες αποστάσεις και οδηγώ χρόνια στο εξωτερικό, οι οδηγοί έιναι παντού βλάκες και άσχετοι. Αν θες να είσαι ασφαλής, πρέπει εσύ να φροντίζεις να είσαι 100% σωστός και να γνωρίζεις ανά πάσα στιγμή το τι κάνεις. Στην πόλη να έχεις ορατότητα και περιφερειακή όραση, στην εθνική να διαλέγεις να οδηγείς με χαμηλή κίνηση και να τηρείς τις σωστές αποστάσεις ασφαλείας (όχι τις βρετανικές). Η συγκεκριμένη οδηγός στην Κρήτη, είναι η τυπική οδηγός της Αγγλίας: κοιτάει μέχρι εκεί που νομίζει ότι έρχεται ο άλλος. Κι αν ο άλλος έχει πιει και τρέχει με τα διπλά? Πολλές φορές δεν θα ζήσεις να μάθεις την απάντηση.

 

Από οικονομικής - πολιτικής σκοπιάς όποιος βάλει κόφτες στα 140 έπεσε την επόμενη εβδομάδα, και ακόμη και αν δεν πέσει ο οικονομικός αντίκτυπος θα είναι τέτοιος που θα πονέσει πολύ.

Νομίζω ότι μόνο δρακόντια μέτρα θα κάνουν τη διαφορά, αλλά και αυτά θα είναι unpopular οπότε δεν ξέρω ποιος θα το ρισκάρει.

Εδώ στα βόρεια ξέρεις ότι μόλις κάνεις τη μακακία δε θα έχεις αμάξι για ένα 3μηνο πχ, πήγαινα με 69 αντί για 60 σε επαρχιακό δρόμο, 150 ευρώ, με 50 αντί 40 στην πόλη (άδειοι και οι δύο δρόμοι) 230 ευρώ. Φίλος πήγαινε με 140 αντί για 110 στην εθνική στο δρόμο για την εφημερία του έχασε το αμάξι για 3μηνο και νομίζω ένα 300άρι ή λίγο παραπάνω. Ο ίδιος, οι διευθυντές του προσπάθησαν να συζητήσουν διαφορετική ποινή για να μπορεί να δουλεύει, αδιάφορη η αστυνομία...

Άντε μετά να πας με 100 εκεί που έχει όριο 60

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η "βιομηχανία" του αυτοκινήτου δίνει ψωμί σε πολλούς κλάδους και για αυτό είναι δύσκολο να την περιορίσεις. Η λύση για τα τροχαία αποτελείται -κυρίως- από την μαζική επιβολή των κανόνων σε όλους ανεξαιρέτως και την πραγματική εκπαίδευση των οδηγών πριν πάρουν το δίπλωμα. 

Η ταχύτητα παίζει το μεγαλύτερο ρόλο στα τροχαία αλλά δεν φταίει αυτή από μόνη της. Ένα σύγχρονο supercar έχει δυνατότητα να ταξιδεύει με 200 σε αυτοκινητόδρομο αν έχει καλές καιρικές συνθήκες. 

Το βάρος επίσης παίζει ρόλο αλλά έχει αυξηθεί συνολικά σε όλες τις κατηγορίες για διάφορους λόγους, που συμπεριλαμβάνουν την παθητική ασφάλεια.

@sotiris Ίσως στην Αγγλία να είναι όπως περιγράφεις, δεν έχω πάει ποτέ. Αλλά σε Ουγγαρία, "Μακεδονία" είναι πολύ ασφαλέστεροι οι δρόμοι από τους ελληνικούς. Στην Τουρκία είναι τα ίδια και λίγο χειρότερα στα ενδότερα της χώρας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DEADLAZARUS said:

https://www.capital.gr/story/3518985/ta-epidomata-paidiou-erixan-tin-ollandiki-kubernisi

Ρε τους κουτόφραγκους...

Δεν ξέρουν τι σημαίνει ''ανάληψηευθύνηςμεταυτόχρονηεπίθεσητωνπαπαγάλωνμαςότιόλοιταίδιακάνουνκαιεμείςέχουμεδρόμομπροστάμαςκαιθέλουμενακάνουμεπράγματαγιατονελληνικόλαόάραμένουμεστιςθέσειςμαςκαιτέλος''..

 

Θυμίζω ότι είναι η τρίτη θητεία του Rutte. Και η πρώτη του έχει λήξει άδοξα και πριν την τρίτη είχε χρειαστεί κάνα 8μηνο για να συστήσει κυβέρνηση. Στις πόσες παύει να γίνεται αποδεκτό το "better luck next time"; Αλλά ναι, λίγο καλύτερη από τη δική μας εναλλακτική. Και, βέβαια, ειδικά Ολλανδία και Βέλγιο έχουν παράδοση να συνεχίζουν να λειτουργούν για μήνες με υπηρεσιακές κυβερνήσεις.

 

Έχει ενδιαφέρον ότι τα λεφτά που κυνηγάνε από τα οικογενειακά επιδόματα τους λείπουν (και) επειδή κατήργησαν τον φόρο στα μερίσματα κατ' απαίτηση των Shell, Unilever και αντίθετα στην επιθυμία σχεδόν όλων των ψηφοφόρων...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

Όντας σίγουρος ότι δεν πήγα σε κάποιο από αυτά τα συγκεκριμένα φροντιστήρια αναρωτιέμαι πόσο μειώνει τα γραφόμενά σου μία γενίκευση-αφορισμός που αδικεί τα παιδιά που κάνουν τον πωπό τους ταψί από το διάβασμα. Γιατί είμαι σίγουρος ότι δεν πέρασαν όλα τα παιδιά που είχα στο φροντιστήριο, αν και ελάχιστα δεν σκιζόντουσαν. Και το σκίσιμο δεν είναι ανάλογο της οικονομικής κατάστασης.

Σε ποια στατιστική βασίζεσαι για το ότι τα λεφτά των γονέων εξασφαλίζουν την εισαγωγή ή το βαθμό; Πού ακριβώς πουλάνε πτυχία, διδακτορικά και μεταπτυχιακά; Πού να ψάξω να δω ακριβώς;

Το ότι είναι πολύ δύσκολη η εισαγωγή στην τριτοβάθμια χωρίς φροντιστήριο είναι μια πολυετής αδυναμία του συστήματός μας, εν μέρει λόγω των απαιτήσεων εισαγωγής κι εν μέρει λόγω του ελλιπούς συστήματος εκπαίδευσης. Δεν προέκυψε χτες.

Και δε βελτιώνει το πρόβλημα και η διαχρονική αδυναμία του μέσου Έλληνα να σκεφτεί μία καριέρα χωρίς πανεπιστημιακή εκπαίδευση για το παιδί του.

Αν με αυτά που γράφεις εννοείς ότι οι πολύ μεγάλοι και ζάμπλουτοι (λίγοι όμως σχετικά) μπορούν να προσφέρουν τόσα στα τέκνα τους που γίνεται άδικο για τους μη έχοντες, δίκιο έχεις, αλλά είναι αναμενόμενο και σίγουρα όχι πρόσφατο φαινόμενο. Δεν είναι εφικτό να το εξαφανίσεις αυτό το φαινόμενο σε μία σύχρονη πολιτεία, κι εφόσον παραμένει προνόμιο πολύ λίγων συγκριτικά, τότε αξίζει περισσότερο να εστιάσεις στη βελτίωση των πιθανοτήτων των οικονομικά ασθενέστερων.

 

Δε θα κάτσω να σου αποδείξω τι ισχύει, για να το κάνω θα έπρεπε να μιλήσω επώνυμα για να έχουν νόημα αυτά που λέω. Αλλά προφανώς δεν θα το κάνω, για ευνόητους λόγους.

 

Απλά να αφήσω το παρακάτω:

Εσύ σε τι επίπεδο έφτασες στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα, από που απέκτησες πιστοποιητικά γλωσσομάθειας και πόσες ευκαιρίες σου δόθηκαν μέσω υποτροφιών κλπ? 

Επίσης πόσο σε βοήθησε το πρόγραμμα του επαγγελματικού προσανατολισμού ώστε να διαλέξεις να σπουδάσεις αυτό που πραγματικά αγαπάς  και σου ταιριάζει και τελικά να απασχοληθείς και να προσφέρεις στην Ελληνική κοινωνία(που της κόστισες για να σπουδάσεις)  εξασφαλίζοντάς αξιοπρεπή διαβίωση?

Τέλος τι εμπλοκή είχες στο συνδικαλιστικό των σχολών, ανεξάρτητα από το σε ποια παράταξη μπορεί να ήσουν?

 

Ρητορικά όλα αυτά μην απαντήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

 

Να γράψω κι εγώ κάτι μιας και έχει -7 έξω οπότε δεν έχει πρωινό περπάτημα.

 

Το πρόβλημα φυσικά ξεκινάει από αλλού.

Δεν έχω διαβάσει όλα τα θέματα, αλλά φταίνε οι έλληνες, φταίνε οι κρητικοί, φταίει η παιδεία, φταίει ο καιρός που δεν έβρεχε κλπ.

 

Το κράτος δεν μπορεί να ρυθμίσει τον έλληνα, τον κρητικό, την παιδεία κλπ. σε 1 κυβερνητική θητεία.

 

Το κράτος μπορεί να ρυθμίσει τα εξής: 

1. περιορισμός στη μάζα των οχημάτων

2. περιορισμός στην ιπποδύναμη

3. ηλεκτρονικός κόφτης ταχύτητας

 

Σε μια χώρα που το όριο ταχύτητας είναι 130, θα έπρεπε όλα τα αυτοκίνητα να πωλούνται με κόφτη στα 140. Η τεχνολογία υπάρχει, και ο κάγκουρας μπορεί να το απενεργοποιήσει. 

Επίσης, όταν αγοράζεις αυτοκίνητο, σκέφτεσαι και την παθητική ασφάλεια. Και ml500 να οδηγούσε η γυναίκα, αν το αγροτικό σε καρφώσει με 100 πλαγίως, είναι απίθανο να σωθείς. Αν όμως σε καρφώσει με 40-50, ίσως τη γλίτωνες με τραυματισμούς. Όταν όμως έχεις 107/C1/Aygo, Up/Citygo/Mii που είναι τσόφλια και οι ζώνες παραμόρφωσης είναι ανύπαρκτες, δεν σώζεσαι ούτε με τα μισά χιλιόμετρα πρόσκρουσης. 

 

Το εκάστοτε κράτος θα μπορούσε να περιορίσει τα αγροτικά στα 60 χλμ/ώρα με κόφτη, τα φορτηγά στα 50 χλμ/ώρα κλπ. Όλες όμως οι χώρες έχουν υποκριτική πολιτική ως προς την οδική ασφάλεια. Αφήνουν συγκεκριμένες "θυσίες" να γίνονται, στο βωμό της οικονομίας. Π.χ. στην Αγγλία, που όλοι εύκολα ρίχνουν τα όρια ταχύτητας σε ρυθμό περπατήματος, τα βανάκια έχουν το ίδιο όριο ταχύτητας μετα αυτοκίνητα. Οπότε στην Εθνική σε προσπερνάνε συνεχώς transit που παραβιάζουν το όριο, κι εσύ αναγκαστικά επειδή δεν μπορείς να το παραβιάσεις περισσότερο, αφήνεις να σε περνάνε. Αναλογικά η οδήγηση στην ελληνική εθνική είναι ασφαλέστερη γιατί το transit το περνάς από πάνω οπότε δεν κάθεται στην αριστερή. Ομοίως και εδώ Δανία, τα όρια πολλές φορές πέφτουν στα 90, 80, 60, αλλά τα φορτηγά έχουν τα ίδια όρια με τα επιβατικά.

Φυσικά οι άλλες θυσίες είναι το βάρος και η ιπποδύναμη. Αγροτικά και SUV είναι θάνατος για τους οδηγούς αυτοκινήτων πόλης (=πρόσφατη περίπτωση στη Γερμανία που συζητούσε ban SUV από αστικό ιστό). Η ιπποδύναμη επίσης, εάν λέμε ότι το όριο ταχύτητας είναι 130, ο,τιδήποτε πάνω από 150 άλογα δεν θα έπρεπε να πωλείται καν (και βάζω 150 για κάτι βαρύ - 10-12 κιλά / ίππο θα μπορούσε να μπει ο περιορισμός). Παρ'όλ'αυτά, το 106 πούλησε περισσότερα rallye από 1.1.

 

Επίσης η οδηγική αντίληψη έρχεται συνήθως μετά χριστόν, δηλαδή μετά το ατύχημα. Άπειροι οδηγοί έχουν εμπλακεί σε τροχαία και σε μεγάλη ηλικία, τηρώντας τα όρια ταχύτητας, και στο εξωτερικό, γιατι το μυαλό είναι χαλβάς με τους νόμους, και η προσαρμοστικότητα στις συνθήκες μηδενική. Σου λέει ο άλλος, δεν έβλεπα μπροστά μου από την ομίχλη, αλλά πήγαινα με 110 που έιναι το όριο και ξαφνικά μπροστά είχε μποτιλιάρισμα, και τελικά έμεινα x μήνες στο νοσοκομείο. Μήπως θα έπρεπε να προσαρμόσεις την ταχύτητα στην ορατότητα? 

 

Επειδή έχω οδηγήσει μεγάλες αποστάσεις και οδηγώ χρόνια στο εξωτερικό, οι οδηγοί έιναι παντού βλάκες και άσχετοι. Αν θες να είσαι ασφαλής, πρέπει εσύ να φροντίζεις να είσαι 100% σωστός και να γνωρίζεις ανά πάσα στιγμή το τι κάνεις. Στην πόλη να έχεις ορατότητα και περιφερειακή όραση, στην εθνική να διαλέγεις να οδηγείς με χαμηλή κίνηση και να τηρείς τις σωστές αποστάσεις ασφαλείας (όχι τις βρετανικές). Η συγκεκριμένη οδηγός στην Κρήτη, είναι η τυπική οδηγός της Αγγλίας: κοιτάει μέχρι εκεί που νομίζει ότι έρχεται ο άλλος. Κι αν ο άλλος έχει πιει και τρέχει με τα διπλά? Πολλές φορές δεν θα ζήσεις να μάθεις την απάντηση.

 

Διαβάζω ότι χρειαζόμαστε και άλλους νόμους… ενώ καταστρατηγούνται για πλάκα οι υπάρχοντες.

Όταν σταματήσουν οι οδηγοί να περνάνε αέρα μπροστά από τους μπάτσους χωρίς κράνος με σαγιονάρα 3κάβαλο και μιλώντας στο κινητό θα μειωθούν δραστικά τα ατυχήματα ; )

  • Like 5
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

onned_dap.jpg
WWW.ANTAPOCRISIS.GR

Για τον έλεγχο του "κόκκινου" πανεπιστημίου των πρώτων μεταπολιτευτικών χρόνων επιλέχθηκε μια οργάνωση (η ΔΑΠ-ΝΔΦΚ), με μαφιόζικες πρακτικές.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

Τζίζους, rant detected. Μιλάς για την εκπαίδευση και ένα συμβάν ντροπής και κατάντιας αναφέροντας ότι ένας πρύτανης τον ήπιε; Σοβαρά; Και αυτό που γράφεις και όπως το γράφεις το θεωρείς λόγο να αφήσουμε τα συγκεκριμένα ιδρύματα πιο ελεύθερα; Για να δίνουν πτυχΕίο στους καταταλα αιώνιους; Οι αιώνιοι που εγώ γνωρίζω απέχουν παρασάγκας από αυτό που περιγράφεις. Είτε είναι παιδιά που έχασαν το ενδιαφέρον τους και ακολούθησαν άλλη διαδρομή, είτε παιδιά που δεν είχαν εξαρχής ενδιαφέρον και στη σχολή ασχολούνταν κυρίως με συγκεντρώσεις, πάρτυ και διαμαρτυρίες για το μέγεθος της τυρόπιτας. Α! ναι, και καταλήψεις.

Τα παιδιά που είχαν ανάγκη να δουλέψουν ήταν αυτά που μπήκαν με τον τρελό κόπο τους, τίμησαν τον ιδρώτα τους μη παρατώντας την προσπάθεια. Οι περισσότεροι δεν άργησαν καν να τελειώσουν πάνω από 6μηνο.

 

 

Εγω λεω πως ενα μεμονομενο συμβαν , ποσο μαλλον στην ΑΣΟΕΕ που ειναι το πιο μπ@@ε@λο πανεπιστημιο εκει που το εχουν χωμενο ,οδηγει στο να παρουν μετρα δυσαναλογα της περιστασης .

Εγινε απο μαθητες ? Ας δουνε τον λογο , μηπως ο πρυτανης ηταν λιγο μ@λ@κ@ς ?

Εγινε απο εξωσχολικους ? Μηπως να μεταφερουν την καημενη την σχολη που εχουν φυτεψει μεσα στους πρεζακιδες ? 

 

Για τους αιωνιους , 

Σου τρωνε το φαι ? Εξαλου μετα τα 6 χρονια η δωρεαν σιτιση παυει να ισχυει ..... 

Θελεις να κανεις ξεκαθαρισμα απο αυτο που αναφερεις ? Πες οτι πρεπει να περνας 2 μαθηματα τον χρονο ωστε να μεινεις ενεργος . 

Πες οτι οποιος δεν κανει ανανεωση εγγραφης 2 φορες σερι , θα τρωει ποδι . 

 

Υπαρχουν τροποι να "ξεσκαρταρεις" , απλα πρεπει να παρθουν απο αυτους που ειναι μεσα στις σχολες και ξερουν τι γινεται .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.