Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Το παραπάνω την ανομία επιβεβαιώνει. Απλώς εκθέτει κάποιους από τους υποκριτές που ήταν εκ των συμμετεχόντων σε αυτήν αν και το άρθρο θα μπορούσε να είναι πολύ πιο inclusive :hehe: αλλά μην το παρακάνουμε κιόλας... 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ΓιαγκΤ said:

 

Διαβάζω ότι χρειαζόμαστε και άλλους νόμους… ενώ καταστρατηγούνται για πλάκα οι υπάρχοντες.

Όταν σταματήσουν οι οδηγοί να περνάνε αέρα μπροστά από τους μπάτσους χωρίς κράνος με σαγιονάρα 3κάβαλο και μιλώντας στο κινητό θα μειωθούν δραστικά τα ατυχήματα ; )

 

Δεν διαφωνώ, αλλά:

Οι νόμοι αυτοί (που έχουμε) είναι στο software επίπεδο. Οι μπάτσοι προέρχονται κι αυτοί από την κοινωνία των καγκούρων, δηλαδή τρέχουν με το περιπολικό, κάνουν ξερογκαζιές με τη μηχανή κλπ. 

Οι νόμοι που αναφέρομαι είναι στο hardware επίπεδο. Στα αυτοκίνητα. Εκεί θα πρέπει να εστιαστεί ο περιορισμός. 

 

Και φυσικά και στους δρόμους, ποιότητα κλπ. Απλά στη συγκεκριμένη περίπτωση αν το αγροτικό είχε κόφτη στα 60 (λόγω μάζας - προσωπική άποψη? οτιδήποτε πάνω από 2 τόνους κόφτη 60 - και το τέσλα μέχρι να ελαφρύνει) δεν θα ήταν θανατηφόρο το τροχαίο. Φυσικά αν είχε τα αυτόματα φρένα που είναι τώρα στα αυτοκίνητα του 2020+, ακόμη καλύτερα.

 

Τώρα για την Κρήτη μιλάμε, δηλαδή: 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 1/15/2021 at 1:01 PM, Rusty_Cookie said:

 

Εγώ λέω να ελέγξουμε τους καθηγητές που έχουμε για λογοκλοπή. Και να ελέγξουμε τα πτυχία που δίνουν και αυτά για λογοκλοπή. 

Επίσης λέω να ελέγξουμε το πως ξοδεύονται τα χρήματα των ΕΛΚΕ και πως αξιοποιείται η χρηματοδότηση των ΚΤΕ.

 

Αλλά όχι ας κάτσουμε να μαλώσουμε σαν κλώσες για τις βάσεις εισαγωγής και τους μπάτσους μέσα στις σχολές και να τις χαντακώνουμε κι άλλο με όλα αυτά τα κολπάκια με τα ιδιωτικά.

Βάσεις? Οι βάσεις και ο βαθμός έχουν να κάνουν με ένα και μόνο πράγμα. Το αν έχουν οι γονείς του παιδιού λεφτά για να πληρώσουν συγκεκριμένα φροντιστήρια που ασχολούνται με προετοιμασία για πανελλαδικές.  

Όποιος έχει λεφτά δεν τον αφορά αυτό. Στέλνει το παιδί του κάπου να σπουδάσει όντως (κάνα Στανφορντ, LSE κλπ) ή του αγοράζει πτυχίο μεταπτυχιακό διδακτορικό και δεν χρειάζεται πλέον να παει Βουλγαρία, Ρουμανία ή στα Αγγλικά τριτοκλασσάτα πανεπιστήμια, δεν έχουμε 2001, 2021 έχουμε. Ψάξτε και θα δείτε πόσο έχει πτυχίο, μάστερ και PhD με το κλειδί στο χέρι σε ελληνικό πανεπιστήμιο.

Αυτός που χάνει απ' όλα αυτά μακροπρόθεσμα είναι ο μέσος Έλληνας που πλέον δεν έχει λεφτά ούτε για φροντιστήρια και το παιδί του που μέχρι τώρα είχε τουλάχιστον την ευκαιρία να αποκτήσει ένα χαρτί (γνώσεις συνήθως όχι) το οποίο αν προσπαθήσει, υπάρχει πιθανότητα να του ανοίξει μια πόρτα παραπάνω στη ζωή.  

 

 

 

Πολύ περίπλοκο θέμα η λογοκλοπή. Πέραν του προφανούς, δηλαδή πιστή αντιγραφή, το υπόλοιπο είναι αρκετά περίπλοκο. 

 

Προσωπικά διαφωνώ με τα ιδιωτικά Πανεπιστήμια στις θετικές επιστήμες, καθώς και με την αναγνώριση μη ισοδύναμων πτυχίων. Το πρόβλημα δεν είναι μόνο η απλή εξίσωση που λέει η κυβέρνηση, αλλά πιο περίπλοκο. Έστω ότι ανοίγει το ΙΕΚ Ξινό ΑΕΙ Θετικών Επιστημών και ξεκινάει Χημικό τμήμα. Ο απόφοιτος του ΙΕΚ ΑΕΙ θα έχει πτυχίο στρογγυλό 10. Στις προκηρύξεις για το δημόσιο, εγώ με το πτυχίο 6 δεν θα μπορέσω ποτέ να χτυπήσω μια θέση, εκτός και αν πάω να τελειώσω κι εγώ το ΙΕΚ ΑΕΙ με 10. Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα υπάρχει σήμερα με τα Ρουμάνικα πτυχία, έχω δει σε προκηρύξεις ΑΣΕΠ στρογγυλό 10. Είναι πιο πιθανό να πάρεις Νόμπελ παρά 10 στο τμήμα Χημείας της Αθήνας (τουλάχιστον προ 15ετίας). Ακόμη και η εντός Ελλάδας διαβάθμιση δημιουργεί προβλήματα. Κάθε φορά που ο ΑΣΕΠ γίνεται με εξετάσεις, οι απόφοιτοι των δύσκολων τμημάτων έχουν πλεονέκτημα, κάθε φορά που ο ΑΣΕΠ γίνεται με βαθμό πτυχίου, βρίσκουμε δουλειά στη Δανία γιατί δεν είμαστε αντικειμενικά καλοί.

 

Τώρα για τις Πανελλήνιες δεν το βλέπω έτσι. Είναι μια εξεικευμένη εξέταση, και είναι λογικό να χρειάζεται εξειδίκευση για την εισαγωγή. Το σύστημα παιδείας σαφώς δεν μπορεί να καλύψει την ύλη. Ειδικά όπως ξέφυγε η δυσκολία τα 2 τελευταία χρόνια, δε νομίζω ότι μπαίνεις με συνταγή φροντιστηρίων. Χρειάζεται απίστευτη δουλειά. Όμως, το σύστημα αυτό, είναι πιο "δημοκρατικό" από το σύστημα π.χ. της Αγγλίας. Αγγλία, δεν νομίζω ότι από ένα μέσο προς καλό σχολείο θα έχεις ποτέ πρόσβαση Οξφόρδη ή Cambridge. Οπότε πρακτικά, υπάρχει ταξικός διαχωρισμός. Ενώ Ελλάδα, κι από ένα μικρό χωριό του Έβρου και ένα ταπεινό δημόσιο σχολείο, μπορείς να μπεις Ιατρική Αθήνας.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:

 

Πολύ περίπλοκο θέμα η λογοκλοπή. Πέραν του προφανούς, δηλαδή πιστή αντιγραφή, το υπόλοιπο είναι αρκετά περίπλοκο. 

 

Προσωπικά διαφωνώ με τα ιδιωτικά Πανεπιστήμια στις θετικές επιστήμες, καθώς και με την αναγνώριση μη ισοδύναμων πτυχίων. Το πρόβλημα δεν είναι μόνο η απλή εξίσωση που λέει η κυβέρνηση, αλλά πιο περίπλοκο. Έστω ότι ανοίγει το ΙΕΚ Ξινό ΑΕΙ Θετικών Επιστημών και ξεκινάει Χημικό τμήμα. Ο απόφοιτος του ΙΕΚ ΑΕΙ θα έχει πτυχίο στρογγυλό 10. Στις προκηρύξεις για το δημόσιο, εγώ με το πτυχίο 6 δεν θα μπορέσω ποτέ να χτυπήσω μια θέση, εκτός και αν πάω να τελειώσω κι εγώ το ΙΕΚ ΑΕΙ με 10. Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα υπάρχει σήμερα με τα Ρουμάνικα πτυχία, έχω δει σε προκηρύξεις ΑΣΕΠ στρογγυλό 10. Είναι πιο πιθανό να πάρεις Νόμπελ παρά 10 στο τμήμα Χημείας της Αθήνας (τουλάχιστον προ 15ετίας). Ακόμη και η εντός Ελλάδας διαβάθμιση δημιουργεί προβλήματα. Κάθε φορά που ο ΑΣΕΠ γίνεται με εξετάσεις, οι απόφοιτοι των δύσκολων τμημάτων έχουν πλεονέκτημα, κάθε φορά που ο ΑΣΕΠ γίνεται με βαθμό πτυχίου, βρίσκουμε δουλειά στη Δανία γιατί δεν είμαστε αντικειμενικά καλοί.

 

Τώρα για τις Πανελλήνιες δεν το βλέπω έτσι. Είναι μια εξεικευμένη εξέταση, και είναι λογικό να χρειάζεται εξειδίκευση για την εισαγωγή. Το σύστημα παιδείας σαφώς δεν μπορεί να καλύψει την ύλη. Ειδικά όπως ξέφυγε η δυσκολία τα 2 τελευταία χρόνια, δε νομίζω ότι μπαίνεις με συνταγή φροντιστηρίων. Χρειάζεται απίστευτη δουλειά. Όμως, το σύστημα αυτό, είναι πιο "δημοκρατικό" από το σύστημα π.χ. της Αγγλίας. Αγγλία, δεν νομίζω ότι από ένα μέσο προς καλό σχολείο θα έχεις ποτέ πρόσβαση Οξφόρδη ή Cambridge. Οπότε πρακτικά, υπάρχει ταξικός διαχωρισμός. Ενώ Ελλάδα, κι από ένα μικρό χωριό του Έβρου και ένα ταπεινό δημόσιο σχολείο, μπορείς να μπεις Ιατρική Αθήνας.

 

 

 

 

Ας το πάμε πολύ απλα αν δεν μπορεί να αποδιχθεί η λογοκλοπή, δεν υφίσταται. Εγω μιλάω για πιστή αντιγραφή. Ακόμα και στον Καλλιπο υπάρχουν δε τα βγάζω απ το κεφάλι μου αυτά που λέω.

Τέτοιο ποσοστό έχω δεί μόνο σε κατι πανεπιστήμια στο Αφγανιστάν και την Αφρική. Και δεν μιλάμε μόνο για προπτυχιακό, εκεί αντε πες παιδάκια είναι, μιλάμε για διπλωματικές και διδακτορικές διατριβές και προφανώς άρθρα.

 

Για το περι ιδιωτικών δεν διαφωνώ τα ίδια λέω.  Ευτυχώς είμαι σε field που η Ελλάδα έχει παντελή έλλειψη οπότε μπαίνεις παντού σχετικά εύκολα.

Πανελληνίες δεν σου λέω να καταργηθούν, απλά λέω οτι είχαν/έχουν unfair advantage όσοι έχουν λεφτά να δώσουν σε κάποιον που θα κάνει το πιο απλό: να τους οργανώσει το διάβασμα.

Και χωρίς αυτό γίνεται, εγώ δεν πχ δεν πήγα μισή μερα φροντιστήριο λόγω ιδεολογίας των γονιών μου,  αλλά είχα παρα πολλές δυσκολίες γιατί περα απ' τα βασικά (μαθηματικά φυσική), στον προγραμματισμό πχ, δεν γινόταν μάθημα ποτέ γιατί δεν υπήρχε καθηγητής ενώ το έδινα. Και έπρεπε να μελετάω μόνος μου τελείως χωρίς καθοδήγηση. 

Γιατί λέτε πολλοί απλά για το διάβασμα ενώ το σημαντικότερο ΙΜΗΟ  είναι να σε κοουτσάρει κάποιος όταν είσαι 17 και απλά "χάνεσαι" στα κακογραμμένα βιβλία.

Στην Αγγλία ναι συμφωνώ απολύτως τα έχω δει στην πράξη και εκεί εκτίμησα το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα παρά τις αγκυλώσεις του.

Όσο για τον Έβρο, δε ξέρω για ιατρική αλλά αν πας στο ΕΜΠ πχ ε, η πλειοψηφία εκεί δεν είναι επαρχιοτόπουλα από αγροτική οικογένεια... τυχαίο? Δε νομίζω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

Και χωρίς αυτό γίνεται, εγώ δεν πχ δεν πήγα μισή μερα φροντιστήριο λόγω ιδεολογίας των γονιών μου,  αλλά είχα παρα πολλές δυσκολίες γιατί περα απ' τα βασικά (μαθηματικά φυσική), στον προγραμματισμό πχ, δεν γινόταν μάθημα ποτέ γιατί δεν υπήρχε καθηγητής ενώ το έδινα. Και έπρεπε να μελετάω μόνος μου τελείως χωρίς καθοδήγηση. 

 

Άλλος ένας λόγος που είναι πρόβλημα η ιδεολογία, γιατί πάρα πολλές φορές έρχεται σε αντίθεση με τη λογική και την ηθική. Δεν είναι προσωπικά για σένα το σχόλιο, απλά έδωσες την αφορμή με την ιστορία σου.

Έγινε επεξεργασία από dfk_7677
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

 

Άλλος ένας λόγος που είναι πρόβλημα η ιδεολογία, γιατί πάρα πολλές φορές έρχεται σε αντίθεση με τη λογική και την ηθική. Δεν είναι προσωπικά για σένα το σχόλιο, απλά έδωσες την αφορμή με την ιστορία σου.

 

Που είναι πρόβλημα? Ποιος άλλος ένας λόγος;

Για να το λες κάτι θες να πεις, μιλά λοιπόν καθαρά Βίρνα!

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Είναι πρόβλημα γιατί έρχεται σε αντίθεση με τη λογική και την ηθική. Πρόβλημα ήταν στην ιστορία σου καθώς σε έκανε να καταβάλεις μεγαλύτερη προσπάθεια για το ίδιο αποτέλεσμα, ή είχες μικρότερο αποτέλεσμα με την ίδια προσπάθεια.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος sotiris έγραψε:

 

Δεν διαφωνώ, αλλά:

Οι νόμοι αυτοί (που έχουμε) είναι στο software επίπεδο. Οι μπάτσοι προέρχονται κι αυτοί από την κοινωνία των καγκούρων, δηλαδή τρέχουν με το περιπολικό, κάνουν ξερογκαζιές με τη μηχανή κλπ. 

Οι νόμοι που αναφέρομαι είναι στο hardware επίπεδο. Στα αυτοκίνητα. Εκεί θα πρέπει να εστιαστεί ο περιορισμός. 

 

Και φυσικά και στους δρόμους, ποιότητα κλπ. Απλά στη συγκεκριμένη περίπτωση αν το αγροτικό είχε κόφτη στα 60 (λόγω μάζας - προσωπική άποψη? οτιδήποτε πάνω από 2 τόνους κόφτη 60 - και το τέσλα μέχρι να ελαφρύνει) δεν θα ήταν θανατηφόρο το τροχαίο. Φυσικά αν είχε τα αυτόματα φρένα που είναι τώρα στα αυτοκίνητα του 2020+, ακόμη καλύτερα.

 

Τώρα για την Κρήτη μιλάμε, δηλαδή: 

 

 

 

Υπονοείς ότι αυτοί οι νόμοι θα τηρούνται επειδή είναι hardware… σαν τα δίχρονα εντούρο που έρχονται περιορισμένα για να ανταποκρίνονται στους ρίπους και βγαίνουν οι περιορισμοί από τις αντιπροσωπίες. Σαν τα 1200 που έχουν 2λιτρα+ κάτω από το καπό ή οι πειραγμένοι εγκέφαλοι κλπ κλπ

Στην Ιταλία αν δεν φοράς κράνος σου κατάσχουν το μηχανάκι...πάντα, όχι κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα που χρειάζονται λεφτά

 

 

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

F-35: “Φτιάξαμε ένα τέρας” είπαν αεροπόροι στον Αμερικανό υπ.Άμυνας!

 

Παράθεση

 

Ο υπουργός Άμυνας των ΗΠΑ, Κρίστοφερ Μίλερ, που αντικατέστησε τον Μ.Έσπερ, στην κυβέρνηση Τραμπ, ρωτήθηκε για το F-35 Joint Strike Fighter (JSF), το μαχητικό πέμπτης γενιάς, που θεωρείται το πιο ακριβό εξοπλιστικό πρόγραμμα των ΗΠΑ και απάντησε αποκαλύπτοντας τη συνομιλία που είχε με στελέχη της αεροπορίας:

“Ρώτησα με τι πετάς και μου απάντησε: “με F-35. Είναι σαν ένα κομμάτι σκ…ο μου είπε γελώντας. Του ζήτησα να μου πει στα σοβαρά τι εννοεί και μου απάντησε ότι “έχουμε δημιουργήσει ένα τέρας, αλλά αυτό το ξέρετε”!

 

Δε συζητάμε με τα όσα έχουν γραφτεί και ειπωθεί στις ΗΠΑ για τα πολλά και σημαντικά προβλήματα των F-35. Στην Αθήνα όλοι κάνουν ότι δεν τα ακούν.

Είναι κι αυτό ένα δείγμα για το πως οι κυβερνήσεις εξοπλίζουν τη χώρα. Πρώτα ακούν το επιθυμούν οι πωλητές και μετά προσαρμόζουν τις ανάγκες μας στις επιθυμίες. Γι΄ αυτό και οι Έλληνες φορολογούμενοι πληρώνουν δις διαρκώς και διαρκώς διαπιστώνουν ότι τα λεφτά τους δε πιάνουν τόπο.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

62e45a276aaa4fddb88ffa1e75933655.jpg
WWW.CAPITAL.GR

"Ανοιχτές" παραμένουν 81.415 επιδοτούμενες θέσεις εργασίας. Ο λόγος για το πρόγραμμα 6μηνης επιδότησης εισφορών για την πρόσληψη 100.000 ανέργων.

 

σεμπριές με το δημόσιο ?? ναι καλά ......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.newsit.gr/egklhma/olokliro-to-vinteo-ntokoumento-tis-agrias-epithesis-ston-stathmarxi-apo-tous-anilikous/3203823/

Ας αφήσουμε λοιπόν και αυτά τα φαινόμενα να γίνουν καθημερινότητα. Διότι έχουμε δημοκρατία. Ναι η κοινωνία φταίει. Φταίει που κανείς από τους περαστικούς δεν σαπακιάζει τα κολόπαιδα. Και θα φταίει και ο κάθε δικαστής που θα τους δώσει ελαφρυντικό. Επίσης θα φταίει και αν δε "ζητήσει ρέστα" από την μάνα. Θα φταίει επίσης και κάθε γείτονας, γνωστός, συγγενής, φίλος που θα ξαναμιλήσει σε αυτή  τη ξετσίπωτη "μητέρα" που βγήκε δημόσια να υπερασπιστεί τα βλαστάρια της. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Snips έγραψε:

https://www.newsit.gr/egklhma/olokliro-to-vinteo-ntokoumento-tis-agrias-epithesis-ston-stathmarxi-apo-tous-anilikous/3203823/

Ας αφήσουμε λοιπόν και αυτά τα φαινόμενα να γίνουν καθημερινότητα. Διότι έχουμε δημοκρατία. Ναι η κοινωνία φταίει. Φταίει που κανείς από τους περαστικούς δεν σαπακιάζει τα κολόπαιδα. Και θα φταίει και ο κάθε δικαστής που θα τους δώσει ελαφρυντικό. Επίσης θα φταίει και αν δε "ζητήσει ρέστα" από την μάνα. Θα φταίει επίσης και κάθε γείτονας, γνωστός, συγγενής, φίλος που θα ξαναμιλήσει σε αυτή  τη ξετσίπωτη "μητέρα" που βγήκε δημόσια να υπερασπιστεί τα βλαστάρια της. 

 

Ξερεις οτι αν το αποτελεσμα ηταν 2 κολοπαιδα με σπασμενα πλευρα απο 4-5 ατομα οπου χωθηκαν να υπερασπιστουν τον σταθμαρχη , θα τρεχανε και δε θα φτανανε οι καημενοι, επειδη εκαναν το σωστο . Δημοκρατια και κοινωνια , γελανε και οι πετρες . 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Snips said:

https://www.newsit.gr/egklhma/olokliro-to-vinteo-ntokoumento-tis-agrias-epithesis-ston-stathmarxi-apo-tous-anilikous/3203823/

Ας αφήσουμε λοιπόν και αυτά τα φαινόμενα να γίνουν καθημερινότητα. Διότι έχουμε δημοκρατία. Ναι η κοινωνία φταίει. Φταίει που κανείς από τους περαστικούς δεν σαπακιάζει τα κολόπαιδα. Και θα φταίει και ο κάθε δικαστής που θα τους δώσει ελαφρυντικό. Επίσης θα φταίει και αν δε "ζητήσει ρέστα" από την μάνα. Θα φταίει επίσης και κάθε γείτονας, γνωστός, συγγενής, φίλος που θα ξαναμιλήσει σε αυτή  τη ξετσίπωτη "μητέρα" που βγήκε δημόσια να υπερασπιστεί τα βλαστάρια της. 

 

Χαλάρωσε λίγο, Judge Dredd. Εσύ κι εγώ και πολλοί άλλοι ίσως θα επεμβέναμε. Αλλά με ποιο δικαίωμα κρίνεις κάποιον που θα επιλέξει να μην ανακατευτεί γιατί φοβάται ότι τα τσογλάνια μπορεί να κρατάνε μαχαίρι; Η επειδή έχει μαζί το παιδί του και φοβάται για την ασφάλειά του ή δεν θέλει να τον αντικρύσει να πλακώνεται στις μπουνιές; Συν τοις άλλοις, από το βίντεο φαίνεται ότι οι πόρτες του συρμού είχαν κλείσει και -μάλλον σκοπίμως- παρέμεναν κλειστές, . Υποθέτω γιατί και ο μηχανοδηγός περίμενε να επέμβει ο φρουρός που κανονικά κινείται στην αποβάθρα. Αλήθεια (ειλικρινά δεν ξέρω), αυτός πού ήταν τη μια φορά που χρειάστηκε;

 

Η υπόθεση των γονιών είναι εντελώς άλλη. Προφανώς και πρέπει να τους απαγγελθούν κατηγορίες, αλλά δε νομίζω ότι κανείς από τους γνωστούς και φίλους θα παίρνει τηλέφωνο να τους πει τι καλά παιδιά βγήκαν τα βλαστάρια τους.

 

Κι ακόμη ένας λόγος που πρέπει να απαγγελθούν κατηγορίες στους γονείς είναι γιατί -σωστά!- ο Ποινικός Κώδικας προβλέπει πολύ ηπιότερη μεταχείριση των ανήλικων παραβατών. Ο σκοπός δεν είναι να πάρεις δύο εκκολαπτόμενους κακοποιούς και να τους στείλεις μπόλικα χρόνια στη φυλακή για να κάνουν μεταπτυχιακό στο έγκλημα, αλλά να τους σωφρονίσεις και να αποτρέψεις τη μελλοντική υποτροπή.

 

Μάλιστα, εκτός αν μου διαφεύγει πρόσφατη αλλαγή, ο νόμος αντιμετωπίζει όλες τις παραβάσεις από ανήλικους δράστες ως πλημμελήματα, ενώ το Δικαστήριο Ανηλίκων σχεδόν πάντα επιβάλλει αναμορφωτικά μέτρα. Ακόμη κι αν τελικά οριστεί κράτηση, αυτή προφανώς δε γίνεται σε φυλακές ενηλίκων.

 

Συνεπώς, είναι απόλυτα λογικό η κοινωνία να απαιτεί να λογοδοτήσουν σε κάποιο βαθμό και εκείνοι που γαλούχησαν δύο παιδιά με τέτοιον τρόπο.

 

Όσο για τις άλλες προεκτάσεις που προσπαθείς να δώσεις, θα έβαζα στοίχημα ότι με κανένα "άσυλο" δε σχετίζεται η απόφαση δύο κωλόπαιδων να πλακώσουν στο ξύλο έναν άνθρωπο. Η καταπάτηση ενός συνταγματικού δικαιώματος μιας ομάδας που δε συμπαθείς δεν ισοσκελίζει την καταπάτηση του συνταγματικού δικαιώματος ενός ανθρώπου που έπεσε θύμα βίας.

 

Α, και τα τηλεφωνήματα για να τη σκαπουλάρουν δεν τα έκαναν προς καμιά Κατάληψη ή Συλλογικότητα, έναν Ειδικό Φρουρό αναζήτησαν. Οπότε ας διατυπώσω πάλι έναν αφορισμό: έχω την εντύπωση ότι ένας τύπος που προσλαμβάνεται ως "ειδικός φρουρός" απλώς επειδή έχει τουλάχιστον δύο αδέρφια και μιλά αγγλικά, καλό θα ήταν να περνά από λίγο αυστηρότερο έλεγχο πριν του ανατεθεί το καθήκον να προστατεύει την κοινωνία από τους εγκληματίες. Τουλάχιστον για να εξασφαλίζουμε ότι δεν είναι κι ο ίδιος εγκληματίας ή συνεργός.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

 

Χαλάρωσε λίγο, Judge Dredd. Εσύ κι εγώ και πολλοί άλλοι ίσως θα επεμβέναμε. Αλλά με ποιο δικαίωμα κρίνεις κάποιον που θα επιλέξει να μην ανακατευτεί γιατί φοβάται ότι τα τσογλάνια μπορεί να κρατάνε μαχαίρι; Η επειδή έχει μαζί το παιδί του και φοβάται για την ασφάλειά του ή δεν θέλει να τον αντικρύσει να πλακώνεται στις μπουνιές; Συν τοις άλλοις, από το βίντεο φαίνεται ότι οι πόρτες του συρμού είχαν κλείσει και -μάλλον σκοπίμως- παρέμεναν κλειστές, . Υποθέτω γιατί και ο μηχανοδηγός περίμενε να επέμβει ο φρουρός που κανονικά κινείται στην αποβάθρα. Αλήθεια (ειλικρινά δεν ξέρω), αυτός πού ήταν τη μια φορά που χρειάστηκε;

 

Η υπόθεση των γονιών είναι εντελώς άλλη. Προφανώς και πρέπει να τους απαγγελθούν κατηγορίες, αλλά δε νομίζω ότι κανείς από τους γνωστούς και φίλους θα παίρνει τηλέφωνο να τους πει τι καλά παιδιά βγήκαν τα βλαστάρια τους.

 

Κι ακόμη ένας λόγος που πρέπει να απαγγελθούν κατηγορίες στους γονείς είναι γιατί -σωστά!- ο Ποινικός Κώδικας προβλέπει πολύ ηπιότερη μεταχείριση των ανήλικων παραβατών. Ο σκοπός δεν είναι να πάρεις δύο εκκολαπτόμενους κακοποιούς και να τους στείλεις μπόλικα χρόνια στη φυλακή για να κάνουν μεταπτυχιακό στο έγκλημα, αλλά να τους σωφρονίσεις και να αποτρέψεις τη μελλοντική υποτροπή.

 

Μάλιστα, εκτός αν μου διαφεύγει πρόσφατη αλλαγή, ο νόμος αντιμετωπίζει όλες τις παραβάσεις από ανήλικους δράστες ως πλημμελήματα, ενώ το Δικαστήριο Ανηλίκων σχεδόν πάντα επιβάλλει αναμορφωτικά μέτρα. Ακόμη κι αν τελικά οριστεί κράτηση, αυτή προφανώς δε γίνεται σε φυλακές ενηλίκων.

 

Συνεπώς, είναι απόλυτα λογικό η κοινωνία να απαιτεί να λογοδοτήσουν σε κάποιο βαθμό και εκείνοι που γαλούχησαν δύο παιδιά με τέτοιον τρόπο.

 

Όσο για τις άλλες προεκτάσεις που προσπαθείς να δώσεις, θα έβαζα στοίχημα ότι με κανένα "άσυλο" δε σχετίζεται η απόφαση δύο κωλόπαιδων να πλακώσουν στο ξύλο έναν άνθρωπο. Η καταπάτηση ενός συνταγματικού δικαιώματος μιας ομάδας που δε συμπαθείς δεν ισοσκελίζει την καταπάτηση του συνταγματικού δικαιώματος ενός ανθρώπου που έπεσε θύμα βίας.

 

Α, και τα τηλεφωνήματα για να τη σκαπουλάρουν δεν τα έκαναν προς καμιά Κατάληψη ή Συλλογικότητα, έναν Ειδικό Φρουρό αναζήτησαν. Οπότε ας διατυπώσω πάλι έναν αφορισμό: έχω την εντύπωση ότι ένας τύπος που προσλαμβάνεται ως "ειδικός φρουρός" απλώς επειδή έχει τουλάχιστον δύο αδέρφια και μιλά αγγλικά, καλό θα ήταν να περνά από λίγο αυστηρότερο έλεγχο πριν του ανατεθεί το καθήκον να προστατεύει την κοινωνία από τους εγκληματίες. Τουλάχιστον για να εξασφαλίζουμε ότι δεν είναι κι ο ίδιος εγκληματίας ή συνεργός.

Δεν έκρινα κανέναν. Θα ήσουν εσύ δίπλα και δεν θα προσπαθούσες να σώσεις τον άνθρωπο που τον κλωτσούσαν ανελέητα; Ή τουλάχιστον να βάλεις μια φωνή  να σταματήσουν; Σοβαρά μιλάς; Διότι δεν είδα πουθενά στο video να 'κομπιάζουν' τα συγκεκριμένα άτομα; Ξέρω ότι η αποχαύνωση σε αυτήν την πόλη είναι σε υψηλά επίπεδα και το διαπιστώνω σε κάθε επισκεψη μου δυστυχώς, αλλά δεν το περίμενα να χτυπάει τόσο κόκκινο.

Αυτό που ξέρω είναι ότι αυτη η σκηνή, το 1990 δεν θα εξελισσόταν έτσι. 

 

Τα περί σωφρονισμού τα δέχομαι ως ένα σημείο. Και είναι μεγάλο κεφάλαιο. Καλό το επιθυμητό. Αλλά μέχρι να αποκτήσουμε το Νορβηγικό σύστημα σοφρωνισμού τι κάνουμε; Αν δεν καταφέρω να γαλούχησω τα παιδιά μου σωστά, είμαι υπαίτιος. Δεν θα περιμένω να γίνω όμως θύμα ενός μη σωστά γαλουχημένου παιδιού. Κάποιοι δυστυχώς έχουν ξεφύγει απο το επίπεδο του σοφρωνισμού και της σωστής διαπαιδαγώγησης.  Μπορεί να μην είναι αυτά τα δύο άτομα αλλά σίγουρα υπάρχουν άλλα. Μέσα λοιπόν, διότι κυκλοφορούν και αθώοι εκεί γύρω που δεν χρωστάνε τίποτα. Θα γίνουν εξπερ στην έγκλημα όπως λες; Πιο μεσα. Και ακόμα πιο μέσα. Αν εσύ θες να ρισκάρεις τη ζωή των παιδιών σου μέχρι να γινουμε Νορβηγία, πάσο.

Ναι, μιλάω εκ του ασφαλούς, διότι δεν το έπαιξα ποτέ τσαμπουκάς και μαγκάκος σε όποιον με έβριζε, και φρόντισα και τα παιδιά μου να συμπεριφέρονται παρομοίως. Τα άλλα παιδιά που δεν εξελίχθηκαν σε τραμπούκους δεν μεγάλωσαν σε διαφορετική κοινωνία. 

 

Σημειωτέον, στη γενιά μου δεν σκεφτόσουν να 'εναντιωθείς' σε μεγαλύτερο άνθρωπο γενικώς. Είτε ήσουν φλωράκι είτε ο γαμηκουλαρέας της γειτονιάς.Θα έφταιγε προφανώς ο δάσκαλος που μας έβαζε τιμωρία  και ο γονιός που τολμούσε να μας ρίξει κάνα δυο και να μας βάλει τις φωνές. Αναχρονιστικές βαρβαρότητες...

 

Περί ασύλου. Θα παραμυθιαζόμαστε για πολύ καιρό ότι 'άσυλα' και χαλαρές μέθοδοι 'διαπαιδαγωγησης' πάνε πακέτο, και το μόνο που κρύβουν από πίσω τους είναι την εκούσια ή την ακούσια έλλειψη Ελέγχου; 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

https://www.facebook.com/george.j.prokopakis/posts/10221012649040805

Κάτι δεν μου κολλάει
Την Παρασκευή 15/1, το διοικητικό συμβούλιο της ΕΡΤ αποφάσισε την απόκτηση των δικαιωμάτων της SuperLeague2 του ποδοσφαίρου έναντι €3.1 εκατ. Την παραγωγή θα κάνει η SL2 έναντι €300 χιλ. Η απόφαση αναφέρεται στο σύνολο των αγώνων του σχετικού πρωταθλήματος (σημείωση: 132 αγώνες) και των play off/play out (σημείωση: 30 αγώνες). Δεν γίνεται καμιά αναφορά στον αριθμό των αγώνων που αφορά η παραγωγή.

Την Τρίτη 12/1 το διοικητικό συμβούλιο της SL2 ανακοίνωσε (α) για το εάν θα γίνουν τα play off/play out παιγνίδια θα αποφασισθεί μετά την 28/3, (β) έχει συμφωνήσει με την ΕΡΤ τη μετάδοση τριών αγώνων κάθε εβδομάδα (σημείωση: 33 αγώνες).  Εν τω μεταξύ, η 11/1 ήταν η καταληκτική ημερομηνία των προσφορών της αγοράς προς την SL2 για την τηλεοπτική παραγωγή.

Το ερώτημα είναι "τι ψήφισαν τα μέλη του ΔΣ της ΕΡΤ;". Ποιό θα είναι το περιεχόμενο της σύμβασης την οποία εντέλλεται να διαπραγματευθεί ο Διευθύνων Σύμβουλος; Θα υπάρχουν ρήτρες για τους αγώνες play off/play out που είναι στον αέρα; Οι αγώνες που δεν θα μεταδοθούν ζωντανά θα είναι διαθέσιμοι στο ERTflix; Εάν δεν υπάρξει τηλεοπτική παραγωγή για τους μη μεταδιδόμενους ζωντανά αγώνες, ποιός αναλαμβάνει το κόστος των στιγμιοτύπων;

Η απόφαση του ΔΣ της ΕΡΤ είναι μνημείο ασάφειας. Είναι και ιδιαίτερα χαριτωμένη! Έξι ενήλικοι μανατζαραίοι, παρουσία των επίσης ενηλίκων Διευθυντή Αθλητικού, Νομικού Συμβούλου, Γενικού Διευθυντή Διοικητικών Υπηρεσιών (προΐσταται και των οικονομικών υπηρεσιών) αποφάσισαν να αγοράσουν τα δικαιώματα των εντός έδρας αγώνων όλων των ομάδων της SL2. Εννιά άνθρωποι, υπεύθυνοι για τη διαχείριση προϋπολογισμού €200 εκατ δεν καταλαβαίνουν πως αγοράζουν ΟΛΟ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ SL2! 

Υπάρχει εξήγηση για τη χαριτωμενιά και την ασάφεια. Έχει να κάνει με τις απίστευτες συμβάσεις εποχής ΣΥΡΙΖΑ (2018) για τη μετάδοση των αγώνων επτά (7) από τις τότε 16 ομάδες της SuperLeague (η Α Εθνική - η SL2 είναι η Β Εθνική). Οι ομάδες είχαν προς πώλησιν μόνον τα δικαιώματα της έδρας τους. Οπότε με κόπι-πάστε, οργανισμός 200 εκατομμυρίων, κάνει παιγνίδι. Η πλάκα είναι πως οι Διευθυντής Αθλητικού, Νομικός Σύμβουλος, Γενικός Διευθυντής Διοικητικού και ένα μέλος του ΔΣ είχαν τις ίδιες καρέκλες και το 2018-19! Μόνο φουντούνια παίρνουν! 

Με τις περιπεπλεγμένες περιπλοκές του "τι πραγματικά αγοράζουν", την ασάφεια της απόφασης (πόσοι αγώνες, πόσες παραγωγές) και την υποτιθέμενη συμπερίληψη των play off/play out συσκοτίζεται το "κόστος μονάδος". Με βάση τους 33 αγώνες που λέει η διοίκηση της SL2, το κόστος των δικαιωμάτων είναι €93.400 ανά μετάδοση. Οι τέσσερις από τις επτά ομάδες εποχής ΣΥΡΙΖΑ, μια κατηγορία παραπάνω, κόστιζαν €96.700 ανά αγώνα. Με φοβερό αγώνα του κ. Πέτσα και την αρωγή του τελευταίου Διευθύνοντος Συμβούλου του ΣΥΡΙΖΑ, επετεύχθη μείωση 11% στο κόστος του κατιμά της πρώτης κατηγορίας. Τώρα το κόστος ξαναανεβαίνει. Ο δε κατιμάς της SL είχε και παιγνίδια (εντός έδρας!) με τον Ολυμπιακό, τον ΠΑΟΚ, την ΑΕΚ (δεν ήταν στις 7 της ΕΡΤ). Το κόστος ανεβαίνει για να συγκλονισθεί το αθλητικό πανελλήνιο από την Ιεράπετρα που θα φιλοξενεί το Λεβαδειακό. 

Ένα άλλο ζήτημα ιδιαίτερης σημασίας είναι το διαφαινόμενο κόστος παραγωγής. Επί τη βάσει των 33 μεταδόσεων που λέει η SL2, το κόστος για την παραγωγή ενός αγώνα σε high definition είναι €9.100. Η ΕΡΤ πλήρωνε μέχρι πέρυσι €22.000 ανά αγώνα. Δεν γίνεται και τα δύο νούμερα να είναι εύλογα. Να περιμένουμε πως η σημερινή διοίκηση θα καλέσει τους επιθεωρητές δημόσιας διοίκησης για τα πεπραγμένα των διοικήσεων εποχής ΣΥΡΙΖΑ; Η διαφορά είναι περίπου €1.5 εκατ τη σαιζόν και να θυμίσουμε πως την κοστολόγηση είχε κάνει η τότε κυβέρνηση και την είχε επιβάλει στις πρόθυμες διοικήσεις.

Η ουσία είναι πως αυτές οι αποφάσεις επιβάλλονται στη διοίκηση από τον πολιτικό προϊστάμενο. Κάποιος άλλος αποφασίζει τι θα δείξει η δημόσια τηλεόραση και σε τι κόστος. Μιλάμε για κόστος μόνο, γιατί τα διαφημιστικά έσοδα θα είναι ασήμαντα (κάπου €11.000 ανά μετάδοση αγώνα της παραπάνω κατηγορίας κατάφερε η εταιρεία). Οπότε, οι εισηγήσεις μπορεί να είναι άρτζι μπούρτζι, η γνώμη των οικονομικών και νομικών υπηρεσιών μπορεί να είναι φτερό στον άνεμο και οι αποφάσεις του Διοικητικού Συμβουλίου απλώς προσχηματικές. Ας κρατάμε όμως τα προσχήματα: η υποχρέωση δημοσιοποίησης αποφάσεων είναι για διαφάνεια όχι για συσκότιση.


https://diavgeia.gov.gr/doc/ΩΝΣ0465Θ1Ε-Μ3Π?inline=true&fbclid=IwAR1YsgRKr6ZQGdKWxv_lr1z9-vdYxcQeXtAfa9DtOp6mciNYvfQCqjY4QBg

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.