Jump to content


Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος salde έγραψε:


καλά κάνουν. Αππρουβντ. Βλέπω κιόλας η πηγή της είδησης είναι η Αυγή. Στενοχωριούνται εκεί στην Αυγή μήπως δεν πάνε στον παράδεισο; Πολιτική κηδεία και τέλος.

 

Που ξέρεις ότι η πολιτική κηδεία είναι φτηνότερη; Απλά φέρνεις παπά από άλλη αρχιεπισκοπή και σπάει το μονοπώλιο ή καθολικό

Μη σου πω ότι τα γραφείο κηδειών μπορεί να φέρουν μετανάστες ορθόδοξους παπάδες

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΓιαγκΤ said:

Που ξέρεις ότι η πολιτική κηδεία είναι φτηνότερη;

ως προς την αμοιβή του ιερέα είναι μιας και δεν υπάρχει ιερέας.

Το σημείο μου όμως εδώ δεν είναι το φθηνότερο, εκείνο που προσπαθώ να πω είναι ότι αυτά τα πράγματα (γάμος, κηδεία, ονοματοδοσία) πρέπει να έχουν ξεκάθαρη πολιτική λύση. Με υποχρεωτικότητα καθολική μάλιστα για τα δύο (γάμος, ονοματοδοσία).

Το δεύτερο σημείο, αφορά την κριτική απ΄ανθρώπους που δεν ασπάζονται το ορθόδοξο δόγμα (ή οποιαδήποτε άλλη θρησκεία), παρόλα αυτά ζητούν να ληφθεί υπόψιν η γνώμη τους για θέματα εσωτερικά της θρησκείας που δεν ασπάζονται. Για διάφορα: π.χ. ιεροσύνη γυναικών, γάμος ατόμων ιδίου φύλου, εκκλησιαστική διακυβέρνηση, θεολογικά ζητήματα, ένα σωρό θέματα. Ή πιστεύεις και συμμετέχεις, αποδεχόμενος τους κανόνες τους, εξαντλώντας την κριτική σου εντός των ορίων τους ή δεν πιστεύεις, δεν θες να συμμετέχεις, οπότε η γνώμη σου είναι ασήμαντη για εκείνους που πιστεύουν.

(αυτό με τον ιερέα από άλλη περιοχή, νομίζω ειναι και εκκλησιαστικό αδίκημα -εισπήδηση- αν γίνεται χωρίς άδεια του μητροπολίτη που εχει την αρμοδιότητα.)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, DEADLAZARUS said:

To πάνε το γράμμα...


το κακό είναι πως χάνεται το γράμμα γιατί το πάνε αλλού για αλλού, τον λογαριασμό όμως μια χαρά ξέρουν να τον στείλουν. Θα πληρώσουμε την εθελουσία, θα φορτωθούμε και το χρέος (bad ELTA να είναι καθαρό για τον επενδυτή), θα επενδύσει ο επενδυτής, καθαρή βαρών και βαριδιών προσωπικού η εταιρεία, ίσως πάρει και κάνα δανειάκι από ελληνική τράπεζα με εγγύηση δημοσίου, μην ξοδευτεί για την επένδυση, ε κι άμα τα βρει ζόρικα bail out από το δημόσιο, too big to fail, όλα καλά. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

xenodoxeio-tsamis.png?itok=ELHLVzm3
WWW.IEFIMERIDA.GR

Ισχυρότατη έκρηξη σημειώθηκε λίγο μετά τη 1 τα ξημερώματα στο ξενοδοχείο ΤΣΑΜΗΣ στην Καστοριά και την περιοχή Πέτρα. | ΕΛΛΑΔΑ | iefimerida.gr | καστοριά, έκρηξη, ξενοδοχείο

 

  • Like 3
  • Confused 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

 

Στα σοβαρά, αυτή η χώρα μου προκαλεί θλίψη. Τεσπα δε θέλω να βαρύνω το κλίμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, honda22 said:

Ας περάσουμε στα σοβαρά προβλήματα 


Πες μου ότι ενδιαφερόσουν να αγοράσεις εκεί! Ότι θα καθόσουν να μείνεις μια νύχτα εκεί! Δεν πάμε στο λιμάνι του Πειραιά να κάνουμε καμια βουτιά για σιγουριά, να φάμε κάνα κέφαλο απ' τον Σκαραμαγκά κι άσε τις πρωτοπορίες για άλλους. Να πατάνε τα πόδια στη γη.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

https://www.cnn.gr/kosmos/story/253200/mia-deyteri-eykairia-o-tzo-apektise-neo-prosopo-kai-xeria-meta-apo-periploki-tripli-metamosxeysi

Με δική σας ευθύνη μπορείτε να δείτε το video, καθώς οι εικόνες είναι ανατριχιαστικές.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

 

 

Aυτά βλέπω και λέω πόσο δικιο έχει ο ποιητής.

 

No description available.

 

 

 

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Simon έγραψε:

 

Πάμε πακέτο :p

 

Είναι στατιστικό ατόπημα αυτό, φίλτατε. :hehe:

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Τι σιχαμενη μπονομποκοινωνια... μία η 36χρονη δασκάλα που βίασε το 13χρονο αγορακι και τώρα αυτό. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

Aυτά βλέπω και λέω πόσο δικιο έχει ο ποιητής.

 

 

+1 

Καταρχάς θέλω να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι πιστός, καμίας θρησκείας. Τυχαίνει απλά να έχω διαβάσει πράγματα για το πώς λειτουργούν οι κοινωνίες από αρχαιοτάτων χρόνων και ειδικότερα πώς οι θρησκείες ήταν μέσο για επίτευξη σκοπών.

 

Η θρησκεία πάντα ήταν ένα εξευγενισμενο πέπλο. 

 

Φίλε μου, κανείς δεν είναι πραγματικά χριστιανός διότι κανείς δεν τηρεί αυτά που λένε οι Γραφές. Τυπικά χριστιανοί είναι όλοι, νομίζουν ότι εξασφαλίζουν μεγαλύτερες πιθανότητες πρόσβασης στον παράδεισο αν κάνουν κάποια από τα πράγματα που λέει η Βίβλος. Με λίγα λόγια, οι σύγχρονοι χριστιανοί σύμφωνα με τις Γραφές θα καούν όλοι στην κόλαση.

 

Γενικώς η διαφορά ενός άθεου με έναν χριστιανό είναι ότι ο χριστιανός όταν κάνει "παραπτώματα" τα εξαγνίζει δήθεν με την μετάνοια και την πίστη και μετά ξανακυλάει στον βούρκο και μία από τα ίδια. Η θρησκείες πάντα ήταν το πέπλο των σκατόψυχων υποκριτών που είτε εκμεταλλεύονται την αδύναμη πνευματικά πρωτίστως πλέμπα, ειτε ο μέσος "καλός" χριστιανός δακτυλοδεικτεί και εξυβρίζει τους κακούς άπιστους για να αισθανθεί μία δίκαιη ανακούφιση από τη μιζέρια και τα απωθημένα που τον διακατέχουν.

 

Το ίδιο ισχύει και για άθεους με τη διαφορά ότι δεν χρησιμοποιούν τη θρησκεία ως ηθικό μεσολαβητή.

Ειναι ξεκάθαροι δηλαδή.

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

+1 

Καταρχάς θέλω να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι πιστός, καμίας θρησκείας. Τυχαίνει απλά να έχω διαβάσει πράγματα για το πώς λειτουργούν οι κοινωνίες από αρχαιοτάτων χρόνων και ειδικότερα πώς οι θρησκείες ήταν μέσο για επίτευξη σκοπών.

 

 

O πατέρας μου λέει πως η συστηματική σε βάθος μελέτη της θρησκείας ,των κανόνων και των θεσμών της, είναι ο ευθύτερος και αμεσότερος δρόμος προς τον αθεϊσμό.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Rusty_Cookie said:

η συστηματική σε βάθος μελέτη της θρησκείας ,των κανόνων και των θεσμών της, είναι ο ευθύτερος και αμεσότερος δρόμος προς τον αθεϊσμό.

 


θα ήταν λάθος να την αγνοήσεις, πρόκειται για τεράστια διαδρομή του ανθρώπινου νου, είτε ασπάζεται κάποιος τα δόγματα της είτε όχι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:


θα ήταν λάθος να την αγνοήσεις, πρόκειται για τεράστια διαδρομή του ανθρώπινου νου, είτε ασπάζεται κάποιος τα δόγματα της είτε όχι.

μπαμπα βγες απ το ακκάου του Σάλδιου.

  • Like 1
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.