Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

lockdown-pezodromos-adeios.jpg?itok=AVZ4
WWW.IEFIMERIDA.GR

Σε νέο καθεστώς lockdown μπαίνουν από το Σάββατο, Αττική, Θεσσαλονίκη και Χαλκιδική, όπως ανακοίνωσε ο υφυπουργός Πολιτικής Προστασίας Νίκος Χαρδαλιάς στην ενημέρωση για την...

Πάμε πάλι αλλαγές στο λιανεμπόριο... 

Ειλικρινά κουράστηκα!!! Ας τα κλείσει όλα 2-3-4 εβδομάδες να τελειώνουμε!! Αυτό το άνοιξε 1 εβδομάδα κλείσε την επόμενη και μισοάνοιξε την παρα-επόμενη, κάνε σύστημα για ραντεβού την άλλη και καπάκι ξανα μανα click away πάει πολύ. Εχουν τρελαθεί οι επιχειρήσεις που έχουν τρελαθεί, πληρώνουν και τις αλλαγές ανα εβδομάδα... 

Για να μη μιλήσω με τις παραγγελίες ιντερνετ. Την μία μέρα ο πελάτης σου λέει αποστολή, την επόμενη α αφού θα ανοίξεις κρατα την παραγγελία να περάσω από το κατάστημα. Α ξανα κλείσανε τα μαγαζιά στείλε μου πλζ την παραγγελία δεν μπορώ να περάσω. Ζούμε το θέατρο του παραλόγου...

  • Like 5
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, astrolabos said:

Που είναι το κακό;

στο ότι περιμένουν από τα ακίνητα -για άλλη μια φορά- να μαζέψουν ό,τι μπορούν αλλά δεν κάνουν το ίδιο π.χ. στα ανείσπρακτα ενοίκια (αν διαβάσεις το άρθρο θα δεις παρακάτω τι γράφει). Συν ότι σκαρφίζονται ένα σωρό τρόπους για να μαζέψουν χρήμα και να «ενισχύσουν» με αυτόν τον τρόπο ορισμένες επαγγελματικές τάξεις που έχουν πληγεί από την πτώση της οικοδομικής δραστηριότητας. Συν τις απατηλές αξίες του ΕΝΦΙΑ.

Ουσιαστικά -όπως έκανε διαχρονικά κάθε ελληνική διοίκηση- χτυπά τα ακίνητα κι έχουν φτάσει σε ένα σημείο όπου σε ορισμένες περιοχές σχεδόν είναι αναγκασμένοι να πουλήσουν (με προοπτική να μετατραπούν αρκετά σε άλλες χρήσεις από καθαρή κατοικία). Το ακίνητο Αντώνη, με επιλογή των διοικήσεων, ήταν βασικό εργαλείο αποταμίευσης για τους Έλληνες επί δεκαετίες. Ας μείνω μετά τον πόλεμο. Όλη δε η κατάσταση περί την έγγειο ιδιοκτησία (με βασικό μοχλό την ανυπαρξία κτηματολογίου) ήταν βασικό εργαλείο πολιτικού ελέγχου και διακυβέρνησης της χώρας. Οι Έλληνες δεν επένδυαν σε μετοχές, δεν είχαν πρόσβαση σε ανθεκτικό νόμισμα, το μοναδικό μέσον που κάπως προστάτευε την περιουσία τους ήταν το ακίνητο. Για δεκαετίες ολόκληρες.

Όλες (όλες μα όλες) οι διοικήσεις εκεί πήγαιναν πρώτα να αρμέξουν (κι ακολουθούσαν τα ασφαλιστικά ταμεία, αποθεματικά) με κάθε πιθανό κι απίθανο τρόπο. Αν ξαφνικά θέλουν να τα φορολογούν ως εταιρίες, ε ας δώσουν αντίστοιχο καθεστώς με εταιρίες (δλδ. καθεστώς ΦΠΑ, έσοδα-έξοδα κλπ). Και φυσικά όχι μονάχα στα αστικά ακίνητα αλλά σε κάθε ακίνητο (οικόπεδα αγροτικά κοκ). Κατ΄ αναλογία με τις πραγματικές, αγοραίες αξίες του.

Σχεδόν καμιά από τις ρυθμίσεις που έχουν επιβάλει τα τελευταία 15 χρόνια περίπου δεν είναι από μόνη της «παρανοϊκή». Ίσα ίσα οι περισσότερες σε στυλ «πού είναι το κακό» μοιάζουν -εκ πρώτης όψεως-. Αρκετές, long due κιόλας. Αν το δεις συνολικά όμως καταλαβαίνεις τα παραπάνω που γράφω.
Συν τις σχεδόν εξαναγκαστικές αλλαγές στις χρήσεις γης (έχει γράψει εδώ η Αγάπη, πριν αγοράσει εκεί που αγόρασε, κάποια πράγματα-δεν ξέρω πόσα χρόνια μένει στην Αθήνα η γυναίκα, όσα έγραψε ήταν σχεδόν 100%, άντε να πω 95%, spot on).

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είσαι υπέρ των αδήλωτων ενοικίων; 

Εγώ προσωπικά όχι. Τα αδήλωτα (ολικά ή μερικά) ενοίκια είναι μια χρόνια πληγή της οικονομίας και πηγή "μαύρων" εσόδων από πολλούς. 

Η "διαχρονική αφαίμαξη των ακινήτων" όπως λες, γινόταν γιατί δε μπορούσε να μαζέψει το αδήλωτο ενοικιοστάσιο. Όταν το μαζέψει, πρέπει να περιμένουμε εξορθολογισμό των φόρων των ακινήτων. Αν δεν έρθει, μιλάμε τότε.

Το ίδιο ισχύει και στις άλλες κατηγορίες. Ψάξε να βρεις σε ποια αδίκως φορολογούμενη κατηγορία υπάρχει μαύρο χρήμα και θα καταλάβεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, astrolabos said:

Δηλαδή είσαι υπέρ των αδήλωτων ενοικίων; 

όχι. Όπως δεν είμαι υπέρ της δήλωσης-φάντασμα, έτσι δεν είμαι υπέρ του φορολογητέου-φάντασμα. Εδώ λοιπόν κρατούν το ένα φάντασμα και πάνε να καταργήσουν το άλλο. Σου είπα και τα υπολοιπα (μερικά, περί ακινήτων, που δεν είναι ακίνητα αλλά αστικά ακίνητα γιατί μεγάλο μέρος της ακίνητης περιουσίας είναι στο 0). Αν είναι να εξορθολογίσουν,  be my guest, αλλά all the way. Όχι μονά-ζυγά δικά μου.

Ξέχασα να σου αναφέρω ένα (δευτερεύον εδώ) ζήτημα: την προσπάθεια εξαφάνισης του μετρητού. Το θεωρώ τρομερά αρνητική εξέλιξη, είναι σε πολλά πεδία but I digress. (εντελώς επιγραμματικά, θεωρώ ζήτημα δημοκρατίας και βαθιά ταξικό το ηλεκτρονικό χρήμα)

Για την φοροδιαφυγή που λες, δεν συμμερίζομαι πλήρως το σκεπτικό σου. Διαφωνώ καταρχάς με το φόρτωμα στους πολίτες αδιακρίτως, βαρών ορισμένων. Εν προκειμένω του κράτους. Στις αποδείξεις λιανικής, έχουν τρόπο να ελέγξουν: συνδεδεμένες ταμειακές μηχανές. Δεν κάνουν αυτό (πεισματικά το αποφεύγουν) παρά πηγαίνουν εμμέσως (μέσω υποχρεωτικής χρήσης πλαστικού χρήματος, με προμήθειες κλπ) να φορτώσουν σε μένα που δεν φοροδιαφεύγω στο παράδειγμα, τόσο το καθήκον του κράτους (δεν είναι καθήκον του πελάτη μου αστρολάβου να ανακαλύψει αν δηλώνω στην εφορία, είναι δουλειά τηςεφορίας, επειδή η εφορία -συνειδητά- αρνείται να κάνει την δουλειά της πάει να το φορτώσει στον αστρολάβο. Ο αστρολάβος-πελάτης η μόνη δίκαιη υποχρέωση πρέπει να είναι να ζητήσει και να λάβει απόδειξη, όχι να ελέγξει αν μετά εγώ την δηλώνω κι από πάνω να πληρώσει και τον έλεγχο από την τσέπη του).

Παρομοίως στο λαθρεμπόριο καυσίμων. «Α δεν μπορούμε να πιάσουμε την τάδε κατηγορία, επομένως θα το φορτώσουμε σε μια άλλη κατηγορία» (κίνηση-θέρμανση. Μεγάλε Έφορε, ξέρεις καλά, πολύ καλά γιατί τάχα δεν μπορείς να πιασεις την τάδε κατηγορία. Εσύ φταις που δεν το κάνεις, με ποια λογική θα το πληρώσω εγώ που δεν φταίω).

Όλα αυτά δε, αποτελούν διαχρονικές πολιτικές μα κυρίως διαχρονικές νοοτροπίες (δημοκρατίες, δικτατορίες, ψευδοδημοκρατίες όλη η γκάμα από το 1950 κι έπειτα). Χάνουμε την μία μετά την άλλη τις ευκαιρίες (εκ των πραγμάτων θα είναι λιγοστές) για κάθε εξορθολογισμό της οικονομικής, κατ' επέκταση και της πολιτικής, ζωής του τόπου. Κι όταν όλες οι πολιτικές μοιάζουν, μην απορείς μετά γιατί το έδαφος είναι τόσο γόνιμο για ψεκασμούς, αγιασμούς και συνωμοσίες ούτε γιατί η συζήτηση περιστρέφεται στο βρακί του ενός και του άλλου.


 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

Παράθεση

Η θρησκείες πάντα ήταν το πέπλο των σκατόψυχων υποκριτών που είτε εκμεταλλεύονται την αδύναμη πνευματικά πρωτίστως πλέμπα,

Το παραπάνω ισχύει με την προϋπόθεση αυτοί οι σκατόψυχοι υποκριτές να είναι άθεοι διότι διαφορετικά θα πίστευαν ότι ο Θεός βλέπει την υποκρισία και τη σκατοψυχιά τους, ενώ όντας ουσιαστικά άθεοι, πιστεύουν ότι έχουν να κάνουν μόνο με την αδύναμη πνευματικά πρωτίστως πλέμπα και μάλιστα εάν όντως δεν υπάρχει Θεός και αυτή τους η διαπίστωση τους βοηθάει να κάνουν ότι γουστάρουν χωρίς τύψεις, τότε ποιος μπορεί να τους κατηγορήσει εάν με αυτόν τον τρόπο ζουν με περισσότερα λεφτά και πιο ευτυχισμένα αυτήν τη σύντομη και χωρίς συνέχεια (κατά τους άθεους) ζωούλα;

Παράθεση

ειτε ο μέσος "καλός" χριστιανός δακτυλοδεικτεί και εξυβρίζει τους κακούς άπιστους για να αισθανθεί μία δίκαιη ανακούφιση από τη μιζέρια και τα απωθημένα που τον διακατέχουν.

Δεν είναι μονοπώλιο ούτε του χριστιανού ούτε των θρησκευόμενων/πιστών η παραπάνω συμπεριφορά.

Παράθεση

Το ίδιο ισχύει και για άθεους με τη διαφορά ότι δεν χρησιμοποιούν τη θρησκεία ως ηθικό μεσολαβητή.

Ειναι ξεκάθαροι δηλαδή.

Έχουν κι αυτοί τα υποκατάστατά τους ως ηθικούς μεσολαβητές, αλλά στο βάθος βρίσκεται είτε η θρησκευτικού τύπου αντίληψη περί καλού/κακού έστω κι αν δεν το καταλαβαίνουν ότι από εκεί την απέκτησαν (το καλό σενάριο), είτε ο ευτούλης τους (πιο συνηθισμένο) είτε κάποια μάταιη αναζήτηση της αντικειμενικής ηθικής που θα προκύπτει ορθολογικά και μόνο.

On 5/2/2021 at 3:21 ΜΜ, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

 

 

O πατέρας μου λέει πως η συστηματική σε βάθος μελέτη της θρησκείας ,των κανόνων και των θεσμών της, είναι ο ευθύτερος και αμεσότερος δρόμος προς τον αθεϊσμό.

 

Μάλλον έτσι λειτούργησαν και οι παραπάνω καλόγριες με τόση μελέτη των γραφών και γι'αυτό δεν είχαν κανέναν ενδιασμό στο να κονομήσουν ή να ικανοποιήσουν την σκατοψυχιά τους εις βάρος παιδιών. Αφού πείστηκαν ότι δεν υπάρχει Θεός, Ποιος θα τις εμπόδιζε ή έστω μετά θάνατον τιμωρούσε; Και μάλιστα, αν όντως δεν υπάρχει Θεός, έχουν δικαιωθεί απόλυτα εφόσον οι περισσότερες έχουν ήδη πεθάνει χωρίς να πιαστούν και στη ζωή τους καλοπέρασαν βασανίζοντας παιδάκια ατιμώρητες.

 

Καλά τα αστεία με τα ψάρια και τα ποδήλατα αλλά ο άθεος είναι όσο δογματικός και ο ταλιμπάν ή ο σταυροφόρος του Μεσαίωνα.

 

Αν συνδυάσεις τα παραπάνω με κάτι δυναμικώς ανερχόμενα φρούτα του στυλ ότι δεν υπάρχει ελεύθερη βούληση, άρα δεν φταίμε για ότι κάνουμε και έχεις μια καλή συνταγή χάους και ανομίας.

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω τι προσπαθείς να αποδείξεις αλλά ότι και αν πιστεύεις, η ηθική είναι που θέτει όρια στην συμπεριφορά ενός ατόμου. 

 

Ο φόβος της τιμωρίας θέτει όρια συμπεριφοράς σε υποζύγια συνήθως.

 

Στην είδηση είδαμε για πολλοστή φορά ανήθικη συμπεριφορά από ανθρώπους της εκκλησίας, ενός οργανισμού που φημίζεται για την ανήθικοτητα και φιλαργυρία του στο πέρασμα των αιώνων και στο παρελθόν έχει διαπράξει θηριωδίες που δεν συνάδουν με το δόγμα που υποτίθεται ότι πρεσβεύει.

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Rusty_Cookie said:

Δε ξέρω τι προσπαθείς να αποδείξεις αλλά ότι και αν πιστεύεις, η ηθική είναι που θέτει όρια στην συμπεριφορά ενός ατόμου. 


Αγγίζει θέμα δύσκολο και καυτό, εμμέσως: 

 

3 hours ago, Γιάννης_84 said:

αλλά στο βάθος βρίσκεται είτε η θρησκευτικού τύπου αντίληψη περί καλού/κακού έστω κι αν δεν το καταλαβαίνουν ότι από εκεί την απέκτησαν (το καλό σενάριο)


βρίσκομαι σε μόνιμη αμφιβολία, με δεδομένο ότι η ορθολογική σκέψη δεν είναι για όλους αυτονόητη, μη τυχόν είναι καλύτερα για ορισμένα άτομα να περιορίζονται εντός των ορίων της θρησκείας τους. Αηδιαστικά -ίσως κι αδικαιολόγητα- ελιτίστικη η αμφιβολία μου, σίγουρα κυνική κι απαισιόδοξη, πάντως για κάμποσους ανθρώπους νομίζω πως είναι καλύτερα να ακολουθούν κάποιο θεμελιωμένο δόγμα χωρίς να πολυψάχνονται.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

Δε ξέρω τι προσπαθείς να αποδείξεις αλλά ότι και αν πιστεύεις, η ηθική είναι που θέτει όρια στην συμπεριφορά ενός ατόμου. 

Πράγματι, μόνο που η ηθική δεν φυτρώνει μόνη της. Αν ψάξεις ανά εποχή/περιοχή/πολιτισμό θα βρεις πολλές διαφορετικές εκδοχές ηθικής.

Παράθεση

Ο φόβος της τιμωρίας θέτει όρια συμπεριφοράς σε υποζύγια συνήθως.

Εκτός από την τιμωρία υπάρχει και η επιβράβευση και τα κίνητρα και αντικίνητρα. Τα παραπάνω δεν αφορούν μόνο τα υποζύγια και δεν γίνεται όλα να γίνονται ίσωμα με όρους αποκλειστικά και μόνο καταπιεστή/καταπιεζόμενου και τίποτα άλλο.

Παράθεση

Στην είδηση είδαμε για πολλοστή φορά ανήθικη συμπεριφορά από ανθρώπους της εκκλησίας, ενός οργανισμού που φημίζεται για την ανήθικοτητα και φιλαργυρία του στο πέρασμα των αιώνων και στο παρελθόν έχει διαπράξει θηριωδίες

Δεν φημίζεται μόνο γι'αυτά αλλά φαίνεται οτι ο καθένας επιλέγει να βλέπει αυτά που συμφωνούν με τις δογματικες απόψεις του και να αγνοεί τα υπόλοιπα.

Παράθεση

που δεν συνάδουν με το δόγμα που υποτίθεται ότι πρεσβεύει.

Σωστό το υποτίθεται και λέξη κλειδί επίσης. Ο οποισδήποτε πόλος εξουσίας (όπως τα ιερατεία) έλκει ανθρώπους που διψάνε για εξουσία είτε για την ίδια την εξουσία ή για να εξυπηρετήσουν διάφορες διαστροφές τους μέσω αυτής. Μεταξύ των χειρότερων τέτοιων τύπων είναι οι άθεοι γιατί έχουν το κίνητρο, δεν φοβούνται τίποτα και δεν ελπίζουν σε καμία μετά θάνατον ανταμοιβή.

 

Δεν ξέρεις άλλα παραδείγματα ανθρώπων που φέρονται αντίθετα από αυτό που υποτίθεται ότι πρεσβεύουν; Μόνο χριστιανοί κακοποιοί σου κάνουν εντύπωση; Αριστεροί που αριστεύουν στην εκμετάλλευση ανθρώπου από τους ίδιους, Άντρακλες που είναι κρυφές, ανθρωπιστές που κάνουν πολέμους, οικολόγοι που ρυπαίνουν αγρίως και πολλά άλλα.

 

Δεν υπερασπίζομαι τον μοναχισμό, οι περισσότεροι που καταφεύγουν εκεί είναι προβληματικοί κατά την ταπεινή μου άποψη. Αντιτίθεμαι όμως στον μηδενισμό που ισοπεδώνει και ακυρώνει όλη την ανθρώπινη φύση προς χάριν του νέου δόγματος της πολιτικής ορθότητας του συμφεροντολόγου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

βρίσκομαι σε μόνιμη αμφιβολία, με δεδομένο ότι η ορθολογική σκέψη δεν είναι για όλους αυτονόητη, μη τυχόν είναι καλύτερα για ορισμένα άτομα να περιορίζονται εντός των ορίων της θρησκείας τους. Αηδιαστικά -ίσως κι αδικαιολόγητα- ελιτίστικη η αμφιβολία μου, σίγουρα κυνική κι απαισιόδοξη, πάντως για κάμποσους ανθρώπους νομίζω πως είναι καλύτερα να ακολουθούν κάποιο θεμελιωμένο δόγμα χωρίς να πολυψάχνονται.

 

 

Με βαση τα όσα έχουν γραφτεί παραπάνω, σίγουρα φίλτατε. Συμφωνώ.

Ελιτιστές? Τι να κάνουμε, είμεθα και ολίγον αστοί.

 

 

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Δεν υπερασπίζομαι τον μοναχισμό, οι περισσότεροι που καταφεύγουν εκεί είναι προβληματικοί κατά την ταπεινή μου άποψη. Αντιτίθεμαι όμως στον μηδενισμό που ισοπεδώνει και ακυρώνει όλη την ανθρώπινη φύση προς χάριν του νέου δόγματος της πολιτικής ορθότητας του συμφεροντολόγου.

 

Εγώ ολες τις φορες αναφέρθηκα πολύ προσεκτικά στην εκκλησία/θρησκεία ως θεσμό/οργανισμό. Εξέφρασα πολιτισμένα την άποψή μου χωρις να προσβάλλω κανέναν επι προσωπικού, ούτε τις καλόγριες της ειδησης. Ούτε debunk της θρησκείας έκανα, ούτε τίποτα, απλά είπα μια αποψη, προσωπική. 

Το δε meme ήταν στα όρια του επιτρεπτού, νομίζω. 

 

Εσύ απ' την άλλη τρίγκαρες χωρίς λόγο και πέταξες μερικά όμορφα προς το άτομό μου και στο ποστ εδώ και κάπου ακόμα που μου 'πε ένα πουλάκι.

Και μιας και το 'κανες, έχω να σου πως οι άποψεις στοιχειοθετούνται από την ανατροφή, τα βιώματα, τα διαβάσματα και τα συμπεράσματα ενός ατόμου επ' αυτών.

Δεν φταίω που μεγάλωσα σε μη προβληματικό περιβάλλον. Ναι ο πατέρας μου διάβαζε Βολταίρο αντί το ΦΩΣ των σπορ και με επηρέασε, τι να κάνω, αλλά ποτε πχ δεν εμπόδισε την γιαγούλα μου να με στειλει κατηχητικό, να με κάνει "εξαπτέρυγο"  και δευτερο ψάλτη.

Είδα, διαβασα έκρινα. Πορεία χρόνων. Όχι μια ανοησία καφενείου ή άποψη από το "Θρησκευτική αφυπνιση" στο φουμπου. 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δεν έχω κατά νου τον Γιάννη πάντως. Εκείνος υπερασπίζεται όπως νομίζει καλύτερα την θρησκεία του, το σέβομαι όσο δεν μπλέκεται σε δικούς μου καταναγκασμούς, αγριεύω αγρίως αν καταλήξει σε κάποιου είδους καταναγκασμό για εμένα σε ζήτημα που θεωρώ δικής μου αρμοδιότητας. Του είχα σχολιάσει κιόλας κάτι προχθές στα ανέκδοτα γιατί ειλικρινά τον σέβομαι -εννοώ ότι σέβομαι όχι μόνο το πρόσωπο αλλά και τη γνώμη του-, εννοείται ότι σε κάποια σημεία της διαφωνώ μαζί του εντόνως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Παράθεση

βρίσκομαι σε μόνιμη αμφιβολία, με δεδομένο ότι η ορθολογική σκέψη δεν είναι για όλους αυτονόητη,

Το θέμα δεν είναι μόνο το αν είναι αυτονόητη αλλά το μήπως σε κάποιες περιπτώσεις δεν είναι καν επαρκής. Και μη μου πείτε ότι δεν έχετε ακουστά τέτοιες περιπτώσεις.

 

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
Link to comment
Share on other sites

 

Παράθεση

  

 

Εγώ ολες τις φορες αναφέρθηκα πολύ προσεκτικά στην εκκλησία/θρησκεία ως θεσμό/οργανισμό. Εξέφρασα πολιτισμένα την άποψή μου χωρις να προσβάλλω κανέναν επι προσωπικού, ούτε τις καλόγριες της ειδησης. Ούτε debunk της θρησκείας έκανα, ούτε τίποτα, απλά είπα μια αποψη, προσωπική. 

Τις καλόγριες δεν θα διαφωνήσει κανείς να τις προσβάλλεις, το αξίζουν με αυτό που έκαναν.

Παράθεση

Το δε meme ήταν στα όρια του επιτρεπτού, νομίζω. 

Ναι, τα έμαθα προσφάτως τα μέτρα και τα σταθμά του επιτρεπτού.

 

Παράθεση

Και μιας και το 'κανες, έχω να σου πως οι άποψεις στοιχειοθετούνται από την ανατροφή, τα βιώματα, τα διαβάσματα και τα συμπεράσματα ενός ατόμου επ' αυτών.

Εννοείται.

Παράθεση

Δεν φταίω που μεγάλωσα σε μη προβληματικό περιβάλλον. Ναι ο πατέρας μου διάβαζε Βολταίρο αντί το ΦΩΣ των σπορ και με επηρέασε, τι να κάνω, αλλά ποτε πχ δεν εμπόδισε την γιαγούλα μου να με στειλει κατηχητικό, να με κάνει "εξαπτέρυγο"  και δευτερο ψάλτη.

Είδα, διαβασα έκρινα. Πορεία χρόνων. Όχι μια ανοησία καφενείου ή άποψη από το "Θρησκευτική αφυπνιση" στο φουμπου. 

 

 

Και όλα τα παραπάνω ποιον αφορούν; Κάποιον που δεν έχει ούτε είχε ποτέ fb, κάποιον που ο πατέρας του δεν έβλεπε καν ποδόσφαιρο, αποκαλούσε τους παππάδες τράγους ή μήπως κάποιον στον οποίον νομίζεις ότι έχεις 《απέναντί》 σου;

 

Να ξέρεις ότι αυτοί που μεγάλωσαν σε μη προβληματικό περιβάλλον έχουν θετικές σκέψεις για την οικογένεια και δεν την θεωρούν αστικό κατασκεύασμα, έχουν θετικές σκέψεις για μητέρα και πατέρα, τιμούν ένα άλλο ομόριζο της λέξης πατέρας που είναι η προέκταση της οικογένειας και επιδιώκεται να ακυρωθεί σαν έννοια και η σκέψη περί Θεού πατέρα όλων δεν τους φέρνει συνειρμούς περί καταπιεστών και υποζυγίων αλλά περί ανιδιοτέλειας και άλλων θετικών πραγμάτων.

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
Link to comment
Share on other sites

Αν όμως το γράφεις αυτό ως επιχείρημα υπέρ του χριστιανισμού -εν προκειμένω εγώ έτσι το γράφω- είναι κάπως περίεργο, προερχόμενο από πιστό αυτού του δόγματος. Είναι σαν να μου λες πως «ναι πιστεύω στο Χ δόγμα, επειδή είναι χρήσιμο για «χαζούς» (γράφω σχηματικά την λέξη, δεν αναφερόμουν αποκλειστικά σε χαζούς όταν έγραψα την αμφιβολία μου)

45 minutes ago, Rusty_Cookie said:

να με κάνει "εξαπτέρυγο" 


(αποχώρησα, υπήρξα θύμα εκβιασμού, παραχώρησα τον σταυρό που θα κουβαλούσα εκείνη τη μέρα για να τον πείσω να σωπάσει. Τι είχα κάνει γμτ, μονάχα τον ρώτησα εν ώρα λειτουργίας, εντός του ιερού, «καμιά γκόμενα έχεις εσύ φίλε;». Ο άτιμος ο αστρολάβος με είχε κυριεύσει εκείνο το δευτερόλεπτο, τι το θελα να κάνω ερωτήσεις). έκτη δημοτικού, να επαναλάβω το Χιτ της εποχής -'ενα από αυτά- ήταν το Ράσπουτιν.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είμαι καν κατάλληλος να υπερασπιστώ τον Χριστιανισμό πόσο μάλλον με το επιχείρημα ότι τον χρειαζόμαστε για τους χαζούς (όχι ότι αποκλείω να έχεις δίκαιο σε αυτό). Στα μάτια ενός καλά διαβασμένου Χριστιανού ίσως να είμαι μέχρι και αιρετικός.

 

Στο αν είναι επαρκής ο ορθολογισμός αναφερόμουν σε δύσκολα θέματα ζωής και θανάτου που η ψυχρή λογική δεν μπορεί να δώσει πάντα ικανοποιητικές απαντήσεις. Υπάρχει μεγάλη συζήτηση στους κόλπους των άθεων περί ηθικής και εκεί έχω εντοπίσει πολύ ενδιαφέροντα επιχειρήματα που δείχνουν το πόσο δύσκολο θέμα είναι η λεγόμενη αντικειμενική ηθική.

 

Είναι αρκετά διαδεδομένη η άποψη ότι όχι μόνο δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να υπάρχει Θεός γενικά, αλλά έχουν φτάσει στο σημείο να ταυτίζουν τους έχοντες την άποψη ότι υπάρχει, με τους flat earthers.

 

Ελιτισμός στον υπερθετικό βαθμό, ούτε καν μια πιθανότητα να τους διαφεύγει κάτι.

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O Λεό ο Ταξίλ και ο Τζόνις ο Μίλτονας λένε κάτι ωραία περι ηθικής κλπ στο θρησκευτικό πλαίσιο. 

 

Αλλά παρακαλώ διαβάστε τα πρωτότυπα.

Οι μεταφράσεις στα ελληνικά είναι φτάνουν σε σημείο να αλλάζουν το αρχικό νόημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εδώ Γιάννη όμως πριν φτάσουμε στο θέμα της ηθικής, πέφτεις σε ένα τουλάχιστον σφάλμα λογικής: βγάζεις από το κάδρο του χριστιανισμού τις καλόγριες κι από πάνω εμμέσως φορτώνεις στον Κούκη και σε μένα τις πράξεις στην Κολωνία.
Έχουν ιεραρχία, μόνοι τους την διάλεξαν, μόνοι τους την κατευθύνουν, μόνοι τους αποφασίζουν, στο πλαίσιο τους έγινε αλλά θα τις χρεωθεί ο κάθε Κούκης;

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να τις χρεωθούν αυτές που τις έκαναν. Αν εξαιρέσεις ότι έχουν πεθάνει και μόνο ο Θεός μπορεί να τις αγγίξει ο οποίος όμως δεν υπάρχει...

 

Δεν είναι σφάλμα λογικής το ότι επειδή εγκληματούν (και) οι αυτοαποκαλούμενοι Χριστιανοί φταίει ότι δεν υπάρχει Θεός; Θεωρώ ότι με αυτό που έκαναν δεν είχαν το Θεό τους και εκφράζεται έμμεσα το επιχείρημα ότι το έκαναν ΕΠΕΙΔΗ ήταν 《Χριστιανές》. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.