Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

πριν 44 λεπτά, το μέλος schumifer έγραψε:

 

Σε ευνομούμενα κράτη η επίθεση στο όργανο της τάξης θα ήταν αιτία βίαιης καταστολής χωρίς μέτρο. Βέβαια φαντάζομαι ότι οι κουκουλοφόροι επιτίθεντο και κρυβόντουσαν στο πλήθος. Αν εδώ στα βόρεια μιλήσεις έντονα προς αστυνομικό θα δεις 2 θηρία να σε πλησιάζουν, αν κοπανήσεις δε κάποιον θα ξυπνήσεις μετά από μερικές μέρες.

 

Και αν κάποιος εν Ελλάδι θεωρεί ότι η αστυνομία είναι υπέρμετρα επιθετική μπορεί να πάει και μια βόλτα Αμερική να δούμε αν ρίξει κάτω αστυνομικό και τον σπάσει στο ξύλο ποιος θα αφαιρέσει τις σφαίρες... Πιστεύω ο ιατροδικαστής αλλά μπορεί και χειρουργός (υπάρχουν και τυχεροί). Δημοκρατία έχουν κι αυτοί. Δεν ξέρω για άλλα ευρωπαϊκά κράτη πώς αντιμετωπίζεται η επίθεση προς αστυνομία.

 

Όσο πρέπει να ξεριζώνονται τα κακά στοιχεία από τον χώρο της αστυνομίας, άλλο τόσο πρέπει να τιμωρούνται παραδειγματικά όσοι επιτίθενται σε αστυνομικούς.

 

Υπάρχει και η εναλλακτική να αφήσουμε τα 'παιδιά' να εκτονωθούν χωρίς να επιτρέψουμε αντίδραση της αστυνομίας. Να δω μετά ποιος θα πάει σε κλήση για βιαιοπραγία, ληστεία, επίθεση και άλλα τέτοια στην περιοχή. Ποιος θα δεχτεί να βάλει το κεφάλι του στον τορβά ρισκάροντας να τον δείρουν και να μην μπορεί καν να αμυνθεί.

 

Σε άλλα νέα, συγκέντρωση 5000 ατόμων, social distancing, οπότε από Νέα Σμύρνη φτάσανε Ζωγράφου να υποθέσω... Όπως κάποιος είχε εύστοχα πει, εμείς κάνουμε πώς τηρούμε τα μέτρα και η πολιτεία κάνει πως δε μας βλέπει

 

 

Εκει στον βορα, σε βαρανε στα καλα καθουμενα επειδη καθεσαι στο παγκακι? 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, fatalara said:

Εκει στον βορα, σε βαρανε στα καλα καθουμενα επειδη καθεσαι στο παγκακι?


στο βίντεο που είδα δεν άρχισε από το παγκάκι. Διαπληκτιζόταν -ελεγχόμενα- ένας τύπος με έναν της ΔΙΑΣ, ο οποίος δεν μιλούσε ευγενικά, πάντως δεν ήταν για μπάχαλο, ήρθε ένας άλλος με κράνος από πίσω, χωρίς να έχει καν δουλειά κι άρχισε να δέρνει. Αν μιλάμε για το ίδιο.

Πάντως ευθέως στην ερώτηση σου, δεν είναι καλή η σύγκριση διότι είναι συνολικά διαφορετική η συμπεριφορά. Αν τους αντιμιλήσεις στο ελάχιστο όντως αγριεύουν άσχημα, πολύ περισσότερο από εδώ όπως γράφει ο σούμι, όμως έχουν καλύτερη συμπεριφορά σε ότι αφορά να πουλάνε μαγκιά κι ηλίθιους τσαμπουκάδες. Είναι πιο «θεσμικοί» συνήθως.
Είναι συνολικά διαφορετική η σχέση εμπιστοσύνης κράτους-πολίτη. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος salde έγραψε:


στο βίντεο που είδα δεν άρχισε από το παγκάκι. Διαπληκτιζόταν -ελεγχόμενα- ένας τύπος με έναν της ΔΙΑΣ, ο οποίος δεν μιλούσε ευγενικά, πάντως δεν ήταν για μπάχαλο, ήρθε ένας άλλος με κράνος από πίσω, χωρίς να έχει καν δουλειά κι άρχισε να δέρνει. Αν μιλάμε για το ίδιο.

Πάντως ευθέως στην ερώτηση σου, δεν είναι καλή η σύγκριση διότι είναι συνολικά διαφορετική η συμπεριφορά. Αν τους αντιμιλήσεις στο ελάχιστο όντως αγριεύουν άσχημα, πολύ περισσότερο από εδώ όπως γράφει ο σούμι, όμως έχουν καλύτερη συμπεριφορά σε ότι αφορά να πουλάνε μαγκιά κι ηλίθιους τσαμπουκάδες. Είναι πιο «θεσμικοί» συνήθως.
Είναι συνολικά διαφορετική η σχέση εμπιστοσύνης κράτους-πολίτη. 

Δεν απαντας σε αυτο που ρωταω.
Εισαι στην πλατεια και καθεσαι στο παγκακι. Χωρις να κανεις κατι παρανομο, θα βρεθεις να τρως ξυλο?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, fatalara said:

Εισαι στην πλατεια και καθεσαι στο παγκακι. Χωρις να κανεις κατι παρανομο, θα βρεθεις να τρως ξυλο?


δε υπήρχε παγκάκι και ξύλο σε ένα βίντεο που έχω δει, που το περιγράφουν «από την αρχή». Ρωτάς για άλλο περιστατικό;

Η ερώτηση αν την ρωτάς αφηρημένα είναι παραπλανητική, όχι δεν θα φας ξύλο έτσι στα καλά καθούμενα από όργανο τάξης, ναι μπορεί να αρχίσει διαπληκτισμός χωρίς να κάνεις κάτι παράνομο (αν π.χ. σου κάνουν έλεγχο -όχι με καλό τρόπο- κι εσύ αντιδράσεις κλπ κλπ)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:


δε υπήρχε παγκάκι και ξύλο σε ένα βίντεο που έχω δει, που το περιγράφουν «από την αρχή». Ρωτάς για άλλο περιστατικό;

Η ερώτηση αν την ρωτάς αφηρημένα είναι παραπλανητική, όχι δεν θα φας ξύλο έτσι στα καλά καθούμενα από όργανο τάξης, ναι μπορεί να αρχίσει διαπληκτισμός χωρίς να κάνεις κάτι παράνομο (αν π.χ. σου κάνουν έλεγχο -όχι με καλό τρόπο- κι εσύ αντιδράσεις κλπ κλπ)

Κανεις οτι δεν καταλαβαινεις η οντως δεν καταλαβαινεις?

Ο ανθρωπος καθοταν στην πλατεια οπως ολοι οι υπολοιποι, χωρις να κανει τιποτα παρανομο και ζητησε να μαθει σε τι παρανομει και βρεθηκε να τρωει ξυλο απο τρεις μπατσους.
Αν εσυ εδω δεν βλεπεις τιποτα λαθος να χαιρεσαι το κρατος και την αστυνομια σου. 
Εγω δεν το δεχομαι. 

 

Link to comment
Share on other sites

αν δεν το κατάλαβες, έχω πρόβλημα με τη σύνδεση μου και δεν έχω παρακολουθήσει την ιστορία live. Σήμερα είδα ΕΝΑ βίντεο, όπου δεν υπάρχει κανένα παγκάκι, δυο τύποι όρθιοι διαπληκτίζονται λεκτικά με δύο της ΔΙΑΣ. Τ βίντεο (από ανάρτηση υπέρ του πολίτη) τιτλοφορείται «από την αρχή» ή κάπως έτσι.
Θες να μου πεις ότι πριν από αυτό το χρονικό σημείο, ο ίδιος αυτός τύπος καθόταν κάπου, πήγαν κι άρχισαν να τον δέρνουν; Καθόταν, του είπαν κάτι και σηκώθηκε να τους ζητήσει τον λόγο; Έχεις κάποιο άλλο βίντεο ή κα΄ποιο άλλο περιστατικό υπόψιν;
Λίγα μηνύματα πριν έγραψα σε ένα spoiler κάποια πράγματα περί Ν. Σμύρνης, Πλατείας που σε ένα σημείο σχετίζονται με την επιδημία. Το έχεις διαβάσει;

Η ερώτηση αν σε δέρνουν ένστολοι, στα καλά καθούμενα, ενώ κάθεσαι σε παγκάκι στις δυτικοευρωπαϊκές χώρες, σου απάντησα παραπάνω, όχι από όσο γνωρίζω.
Η ερώτηση «ζήτησε να μάθει σε τι παρανομεί χωρίς να κάνει τίποτα παράνομο» δεν καταλαβαίνω που κολάει. 
Αν πας να ζητήσεις τον λόγο από αυτούς, αναλόγως διάφορων περιστάσεων, ναι μπορεί να εξελιχθεί άσχημα. Και στις δυτικοευρωπαϊκές χώρες. Η διαφορά όμως με αυτές και τα δικά μας, τα οποία έχουν ιστορία, δεν έγιναν πρώτη φορά εχθές, είναι ότι συνήθως εκεί οι ένστολοι στον δρόμο δεν περιφέρονται προκαλώντας λεκτικά κατά το γούστο τους οποιονδήποτε. Πράγμα που κάνουν κατά καιρούς οι εδώ.

Στο δε βίντεο με τον διαπληκτισμό που λέω, δεν άρχισαν να τον δέρνουν εκείνοι που διαπληκτιζόταν μαζί τους, παρότι μιλούσαν με απαράδεκτο τρόπο (δεν ακο΄θγεται τι έλεγε αυτός). Ήρθε από το πουθενά ένας άλλος από πιο πίσω ένστολος κι άρχισε να τον δέρνει. Πρώτα τον τράβαγε κλπ. Αν έχεις κάποια άλλη εκδοχή πες τη μου να καταλάβω τι ρωτάς.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Χθες, μετά το γνωστό περιστατικό με τον αστυνομικό στη νέα Σμύρνη, ξεσαλωσαν οι υπόλοιποι και έβγαλαν τα νεύρα τους σε τυχαίους πολίτες.

Δείτε ένα από τα βίντεο εδώ

 

https://twitter.com/BobbyBr68083131/status/1369450137135833089?s=20

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη, νομίζω η συζήτηση για το τι ακριβώς συνέβη στη Ν. Σμύρνη είναι λίγο αποπροσανατολιστική. Και η σύγκριση με τα "βόρεια" είναι χρήσιμη μόνο στον βαθμό που αποκαλύπτει αν υπάρχει συστημικό πρόβλημα εδώ ή εκεί.

 

Η χρήση βίας από την αστυνομία δεν είναι από μόνη της θεσμική εκτροπή. Ίσα-ίσα, υποτίθεται ότι σε μια δημοκρατική κοινωνία το Κράτος διατηρεί το μονοπώλιο στην άσκηση βίας, το οποίο έχουμε παραχωρήσει ως πολίτες, με την προϋπόθεση ότι το επιστρατεύει θεσμικά, συνετά και ελεγχόμενα. Ας πούμε, τα χθεσινά "πάμε να τους σκοτώσουμε" είναι μείζων αιτία άμεσου ελέγχου με το ερώτημα της απόταξης.

 

Επίσης, η Αστυνομία είναι όργανο της εκτελεστικής εξουσίας, δεν έχει το δικαίωμα να δικάζει και να τιμωρεί.

 

Οπότε, είναι επικίνδυνη και κακοπροαίρετη η σύγκριση από κάποιους των Αστυνομικών με τους Ούγκανους ("ναι, αλλά τους προκάλεσαν", "ναι, αλλά οι άλλοι ξεκίνησαν πρώτοι", ...). Ακόμη κι αν οι αστυνομικοί δεχτούν επίθεση, οφείλουν να επιστρατεύσουν την ελάχιστη δυνατή βία, ώστε να συλλάβουν όσους παρανομούν και να τους οδηγήσουν στη Δικαιοσύνη. 

 

Αν κι είχα αναφερθεί ξανά στην Επιτροπή Αλιβιζάτου, συμπληρώνω και τα πρόσφατα σχόλιά του, μετά το πόρισμα που αποκάλυπτε συστημικό πρόβλημα στους κόλπους της Αστυνομίας: "Η ως άνω Επιτροπή, [...] έχει παύσει [...] να υπάρχει [...] -δεν υπήρξε κανένα ενδιαφέρον από πλευράς των αρμόδιων κρατικών αρχών να συνεχίσει το έργο της".

 

Ακόμη περισσότερο, δεν είναι η ζωντανά καταγεγραμμένη αστυνομική βία το μόνο σύμπτωμα εκτροπής αυτήν την περίοδο. Το αντικείμενο της πιο πάνω Επιτροπής υποτίθεται ότι μεταβιβάστηκε στον Συνήγορο του Πολίτη, την ίδια Ανεξάρτητη Αρχή που -παρότι υπολειτουργεί- σημειώνει αύξηση 75% στις σχετικές καταγγελίες, ενώ έχει σημειώσει εδώ και ενάμιση μήνα ότι η λειτουργία του Κράτους παραβλέπει δικαιώματα ακόμη και του καταδικασμένου τρομοκράτη Κουφοντίνα.

 

Και για να εμπλέξουμε και άλλη Ανεξάρτητη Αρχή, την ΑΠΔΠΧ, που επίσης υπολειτουργεί, βλέπουμε τώρα ακόμη και τη νομοθετική εξουσία να παραβιάζει κατάφορα τις προβλέψεις της για "άνευ άδειας κοινολόγηση δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα", δια της δημόσιας διαπόμπευσης του πολίτη που ενεπλάκη στο περιστατικό της Ν. Σμύρνης από βουλευτή.

 

Εν τέλει, φοβάμαι ότι η πόλωση που παρατηρούμε είναι πολύ συστηματική για να είναι τυχαία. Μάλλον είναι σκοπούμενη και ωφελεί και τα δύο δίπολα που θέλουν να εκπροσωπήσουν από τη μία τον "Νόμο και Τάξη" από την άλλη τα "Ατομικά Δικαιώματα". Η Κυβέρνηση θέλει να ξυπνήσει τα πιο συντηρητικά αντανακλαστικά της δεξιάς της πτέρυγας, η Αξ. Αντιπολίτευση θέλει να ενεργοποίησει τα πιο αντιδραστικά μπάχαλα της αριστερής της πτέρυγας και η πλειονότητα της κοινωνίας βρίσκεται εγκλωβισμένη στη μέση.

Έγινε επεξεργασία από acct
a word
  • Like 4
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

Όταν η φύση δεν σε αφήνει να κρύψεις ότι τον έχεις γαριδάκι

 

 

 

- Πολύ βολικό που στα πρόσφατα βίντεο δεν βλέπουμε το πριν ή ούτε καν το γεγονός.
- Πολύ εύκολα και οργανωμένα μαζεύονται τα ορκ στις πρόσφατες διαδηλώσεις (μαθητικές, για μάσκες, για ανεξήγητο ξύλο σε ανθρώπους που απλά κάθονταν στο παγκάκι. Απορώ γιατί δεν μου έχει συμβεί ΠΟΤΕ εμένα και στους γνωστούς μου τέτοιο περιστατικό, ενώ μας έχουν δει και πολλές φορές να είμαστε έξω μετά τον αποκλεισμό)

- Σε μία φορτισμένη ατμόσφαιρα (οι αστυνομικοί τρώνε πέτρες, μολότωφ, ντου από ορδές ορκς), η κοχονάτη κοπέλα εφορμά σε σημείο που έχουν πιάσει κάποιον οι αστυνομικοί. (να κάνει τι; τέλοσπαντων) Ο αστυνομικός ούτε ξέρει τι πάει να κάνει η άλλη, αν έχει οπλισμό και έχει ελάχιστο χρόνο να αντιδράσει. Δεν είναι ότι αράζουν 10 αστυνομικοί και αυτήν έρχεται σιγά προς το μέρος τους, αλλά εφορμά από πίσω σε 5-6 αστυνομικούς.

 

ΔΕΝ ΤΗΝ ΧΑΛΑΣΕ

 

Τα περι γαριδακίων, ας τα πούμε όταν είμαστε και εμείς στο ίδιο συμβάν

Έγινε επεξεργασία από l2phile
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, fatalara said:

Εκει στον βορα, σε βαρανε στα καλα καθουμενα επειδη καθεσαι στο παγκακι? 

 

Σαφέστατα ναι αν πριν κάτσεις στο παγκάκι έκανες κάτι μεμπτό, αν καθήμενος αποφάσισες να επιτεθείς λεκτικά ή απειλητικά.  Αν δεν ακούς τις παραινέσεις τους τότε θα σε σηκώσουν με ευγενική βία κρατώντας σφιγκτά τα χέρια σου απλά, αν εκεί κουνηθείς απότομα θα είσαι στο έδαφος σε χρόνο dt.

Έχω ακούσει πολλές φορές αυτό το 'Μα δεν έκανα τίποτα εγώ'. Λίγες φορές το έχω καταπιεί.

 

 

Μπορώ να σου κάνω κι εγώ μία ερώτηση. Έχεις κάτσει σε παγκάκι κι έφυγες δαρμένος από αστυνομία; Γιατί εγώ έχω κάτσει πολλές φορές και είδα να περνάει ΔΙΑΣ ή άλλοι, και μάλιστα, από χαζομάρα έχω καρφωθεί κι όλας, φύλλο δεν κουνήθηκε. Τυχερός ήμουν; Για να σηκώσουν χέρι όσοι τις έφαγαν από όργανο της τάξης αδικαιολόγητα καθήμενοι σε παγκάκι...

 

Να φανταστώ ότι και τα παιδάκια που ξυλοκόπησαν αστυνομικούς χτες με μπετόβεργες στο παγκάκι καθόντουσαν; Ή μήπως οι αστυνομικοί ήταν που καθόντουσαν στο παγκάκι;

 

Τα κακά χόρτα πρέπει να ξεχορτιάζονται, δεν μπορούμε όμως να τους σακουλιάζουμε όλους.

Ως Έλλην κι έχοντας υπάρξει κοντά σε καταστάσεις που μύριζαν μπαρούτι, μπορώ άνετα να υποθέσω ότι αυτός που έφαγε ξύλο δεν καθόταν και έλυνε σουντόκου. Αν υπάρχει άλλο αποδεικτικό θέλω να το διαβάσω / δω σε παρακαλώ για να μάθω

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

"Κάθεσαι στο παγκάκι και τρως ξύλο χωρίς λόγο".

 

Σε ποιο μανιφέστο τα διαβάζετε αυτά και τα παπαγαλίζετε ακόμα ρε παιδιά; Κάποια στιγμή πρέπει να κρεμάσετε τα backpack σας, και να πάτε μπροστά. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5250671.jpg?itok=9mkuogh1
WWW.KOUTIPANDORAS.GR

Σε μια επικίνδυνη αναγγελία προχώρησε η Δόμνα Μιχαηλίδου μιλώντας στην ΕΡΤ προχθές.   

 

astynomiki-via-nea-smirni.jpg
WWW.CNN.GR

Σε διαθεσιμότητα τέθηκε ο ανθυπαστυνόμος της ομάδας ΔΙ.ΑΣ. που συμμετείχε στον ξυλοδαρμό του νεαρού στην πλατεία της Νέας Σμύρνης την Κυριακή.
Παράθεση

Σύμφωνα με πληροφορίες, ο αστυνομικός βρισκόταν σε αναρρωτική άδεια, καθώς είχε δηλώσει τραυματισμό μετά το περιστατικό του ξυλοδαρμού.

BONUS

 

Εγώ θα κρατήσω το backpack μου πάντως.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος l2phile έγραψε:

 

- Πολύ βολικό που στα πρόσφατα βίντεο δεν βλέπουμε το πριν ή ούτε καν το γεγονός.
- Πολύ εύκολα και οργανωμένα μαζεύονται τα ορκ στις πρόσφατες διαδηλώσεις (μαθητικές, για μάσκες, για ανεξήγητο ξύλο σε ανθρώπους που απλά κάθονταν στο παγκάκι. Απορώ γιατί δεν μου έχει συμβεί ΠΟΤΕ εμένα και στους γνωστούς μου τέτοιο περιστατικό, ενώ μας έχουν δει και πολλές φορές να είμαστε έξω μετά τον αποκλεισμό)

- Σε μία φορτισμένη ατμόσφαιρα (οι αστυνομικοί τρώνε πέτρες, μολότωφ, ντου από ορδές ορκς), η κοχονάτη κοπέλα εφορμά σε σημείο που έχουν πιάσει κάποιον οι αστυνομικοί. (να κάνει τι; τέλοσπαντων) Ο αστυνομικός ούτε ξέρει τι πάει να κάνει η άλλη, αν έχει οπλισμό και έχει ελάχιστο χρόνο να αντιδράσει. Δεν είναι ότι αράζουν 10 αστυνομικοί και αυτήν έρχεται σιγά προς το μέρος τους, αλλά εφορμά από πίσω σε 5-6 αστυνομικούς.

 

ΔΕΝ ΤΗΝ ΧΑΛΑΣΕ

 

Τα περι γαριδακίων, ας τα πούμε όταν είμαστε και εμείς στο ίδιο συμβάν

 

Αν όλο αυτό το κατεβατό το έγραψες για να μου πεις ότι υπο ορισμένες συνθήκες θα άπλωνες χέρι σε γυναίκα κατά την άποψη μου είσαι λάθος

Φάπες ‘άρπαξα σε χωρισμό και χέρι δεν άπλωσα, πολύ δε περισσότερο πόδι ...και δεν θα με χαρακτήριζα καρπαζοεισπράκτορα, πχ έχω πάει στο δικαστήριο για βαριές σωματικές βλάβες σε άντρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Αν όλο αυτό το κατεβατό το έγραψες για να μου πεις ότι υπο ορισμένες συνθήκες θα άπλωνες χέρι σε γυναίκα κατά την άποψη μου είσαι λάθος

Φάπες ‘άρπαξα σε χωρισμό και χέρι δεν άπλωσα, πολύ δε περισσότερο πόδι ...και δεν θα με χαρακτήριζα καρπαζοεισπράκτορα, πχ έχω πάει στο δικαστήριο για βαριές σωματικές βλάβες σε άντρα

Πάραυτα γυναίκα δε βαράς αλλά σπας στο ξύλο άντρα. Τι ακριβώς διαφέρει εν τέλη στην πράξη;

Η μήπως η βία προς το ίδιο φύλο δε προσμετράτε ως βία;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

 

Αν όλο αυτό το κατεβατό το έγραψες για να μου πεις ότι υπο ορισμένες συνθήκες θα άπλωνες χέρι σε γυναίκα κατά την άποψη μου είσαι λάθος

Φάπες ‘άρπαξα σε χωρισμό και χέρι δεν άπλωσα, πολύ δε περισσότερο πόδι ...και δεν θα με χαρακτήριζα καρπαζοεισπράκτορα, πχ έχω πάει στο δικαστήριο για βαριές σωματικές βλάβες σε άντρα

 

Δεν το έπιασα, θα ορμήσει γυναίκα επιθετικά σε αστυνομικούς και θα σκεφτούν, ώπα κάτσε είναι γυναίκα; Τζίζους. Όταν ο μπ@τσος τη φάει στα αχαμνά ή δεχθεί στο ροχάλα στη μούρη (και πρέπει να ζήσει 6 μήνες με το άγχος κάποιας μεταδιδόμενης νόσου) θα αισθάνεται καλύτερα επειδή ήταν γυναίκα;

Τι σχέση έχει το θέμα συζήτησης με ενδοοικογενειακές διαμάχες και το αν δέρνεις;

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, schumifer said:

 

Δεν το έπιασα, θα ορμήσει γυναίκα επιθετικά σε αστυνομικούς και θα σκεφτούν, ώπα κάτσε είναι γυναίκα; Τζίζους. Όταν ο μπ@τσος τη φάει στα αχαμνά ή δεχθεί στο ροχάλα στη μούρη (και πρέπει να ζήσει 6 μήνες με το άγχος κάποιας μεταδιδόμενης νόσου) θα αισθάνεται καλύτερα επειδή ήταν γυναίκα;

Τι σχέση έχει το θέμα συζήτησης με ενδοοικογενειακές διαμάχες και το αν δέρνεις;

Αρχή της Αναλογικότητας: αν κάποιος επιτεθεί λεκτικά δεν τον σπας στο ξύλο. Αν κάποιος επιτεθεί σωματικά (χωρίς όπλα) δεν βγάζεις το γκλομπ να τον σαπίσεις στο ξύλο. Αν το βγάλεις θα το βγάλεις για να τον ακινητοποιήσεις και να προχωρήσεις στα δέοντα (σύλληψη). Αν κάποιος επιτεθεί με μαχαίρι δεν βγάζεις πιστόλι με σκοπό να τον σκοτώσεις. Αυτά σε ένα ευνομούμενο κράτος. Στην Μπανανία μας εννοείται ότι στην υποψία λεκτικής επίθεσης οι μπάτσοι (γιατί αυτοί πλέον δεν είναι όργανα της τάξεως - αστυνομικοί) σε σαπίζουν στο ξύλο και «φτιάχνουν» φάκελο με τόσες κατηγορίες που δεν είχε ούτε ο Κουφοντίνας (για να μην πω για το φακέλωμα από συμμετοχή σε πορείες). Και μιας και αναφέρθηκα στο φακέλωμα: ας ενημερώσει κάποιος του βουλευτάδες των τριχίλιαρων και βάλε τον μήνα ότι η ποινικοποίηση της συμμετοχής σε πορείες μέσω του φακελώματος των συμμετεχόντων βάλλει ουσιωδώς το συνταγματικό δικαίωμα των πολιτών να διαδηλώνουν...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κρατήστε το @tommybertsen.

Απλά να μην πεις σε κανέναν μετά ότι καθόσουν στο παγκάκι και τάιζες τα περιστέρια. Αν είσαι κοντά σε τέτοιες "ειρηνικές" πάντα διαδηλώσεις, ή απλά έτυχε να πηγαίνεις στην δουλειά σου βρίζοντας και κρατώντας καδρόνια, πολύ απλά, την στρούμφισες.

Αν δεν συμμετέχω σε πορεία, δεν βρίσκω τον λόγο να είμαι κοντά της. Αν πάλι συμμετέχω, και "τσιγκλάω" έστω και με το στοματάκι μου, αυτόν που έχει νόμιμη εξουσία να ασκήσει βια εναντίον μου, ε τότε τα θέλει ο κώλος μου, έχω δεν έχω δίκιο γι αυτό που διαμαρτύρομαι. Το γιατί στο εξήγησε ο acct πιο πάνω. Το αποτέλεσμα είναι αυτό που διαπιστώσαμε αυτές τις δύο μέρες.

Ο Αστυνομικός της πλατείας: διαθεσιμότητα, και άντε σου λέω εγώ και μήνυση για χρήση υπερβολικής βίας κλπ κλπ.

Οι "επαναστάτες": απόπειρα ανθρωποκτονίας.

 

Επίσης ας αποφασίσουμε αν όταν κατεβαίνουμε σε πορείες, υπάρχει CΟVID ή όχι. Διότι έχω την εντύπωση ότι τον θέτουμε σε sleep mode κάποιοι που έχουμε αγανακτήσει με τους άλλους που δεν κρατάνε τα μέτρα. Φυσικά το Α' πληθυντικό πρόσωπο στην προηγούμενη πρόταση είναι παραπλανητικό.

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.