Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

elta-metafores.jpg
M.NAFTEMPORIKI.GR

Αξιοποιώντας τη δυνατότητα των ΕΛΤΑ για παραδόσεις σε όλη την επικράτεια, ενεργοποιώντας...

Και μακρύτερο. Διότι τα ΕΛΤΑ φροντίζουν τον δύσμοιρο παραλήπτη...

  • Like 4
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, ΓιαγκΤ said:

 

Καθόλου, είναι σπάνιο φαινόμενο τόσο βαθειά δουλικότητα. Μόνο η Ελληνική φυλή διαθέτει τέτοιες μονάδες σμιλευμένες στο DNA από την εποχή των Ρωμαίων

 

Μιας και μιλάμε για φυλές.

 

_117996226_066681264-1.jpg
WWW.BBC.COM

As Britain grieves his death, so do some Pacific tribespeople who revere him as a spiritual figure.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

bretania-polemiko-nautiko-hms-montrose.j
M.NAFTEMPORIKI.GR

Σκάφη του Πολεμικού Ναυτικού του Ηνωμένου Βασιλείου θα πλεύσουν στη Μαύρη Θάλασσα τον Μάιο, εν μέσω...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

32456.jpg
WWW.GOOGLE.COM

Ο Όμιλος Μυτιληναίου διαφημίζεται το τελευταίο χρονικό διάστημα ως ο μεγάλος παίχτης…

 

mytilinaios-turbine.jpg
WWW.GOOGLE.COM

Στην τελική ευθεία, με ορίζοντα ολοκλήρωσης των έργων εντός του 2021 μπήκε η κατασκευή του νέου...

και ας παν στην ευχή τα παλιά που έλεγε ο Καζαντζίδης. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ-ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ.jpg
WWW.NEWS.GR

Ο πατέρας της άτυχης γυναίκας αναφέρθηκε σε εγκληματικές αμέλειες

 

Η κοπέλα ήταν γνωστή της @Olianna. Απίθανοι στην Αλεξανδρούπολη. Εγκληματίες, το λιγότερο

  • Like 3
  • Sad 3
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.newsit.gr/megales-epixeiriseis/pethane-o-viomixanos-kyriakos-filippou/3267505/

 

Quote

«Εχθές έφυγε από τη ζωή ο Κυριάκος Φιλίππου. Ένας πρωτοπόρος, οραματιστής που άλλαξε τη βιομηχανία τροφίμων στην Ελλάδα και έφερε το όνομα της ΦΑΓΕ στα πέρατα του κόσμου. Επιστήμονας, δίκαιος εργοδότης, γενναιόδωρος, αιώνιος εξερευνητής του καλλίτερου, αφήνει πίσω του μια κληρονομιά επιχειρηματικού ήθους».

 

Το ότι μετέφερε την έδρα στο Λουξεμβούργο και ότι παράγει γιαούρτια από γάλα Ε.Ε. (=Βουλγαρία) ανήκουν μάλλον στο ήθος και στην εξερεύνηση του καλλίτερου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, psyber said:

Για έναν φιλελεύθερο δεν είναι αθέμιτα αυτά που περιγράφεις.

 

Για μια βιομηχανία όμως σαν τη Φάγε είναι αήθη και λόγος για εμπάργκο από τους Έλληνες καταναλωτές, μέχρι να βάλουν μυαλό.

Όταν βάλουν, ξανααγοράζουμε. Εδώ θά 'μαστε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, GFFermari said:

Ήταν προτιμότερο να μείνει στη χώρα κ να ακολουθήσει την Πίτσος;

 

 

Είναι ψευδές το δίλημμα. Το αυγό την κότα ή η κότα το αυγό?

Αγοράζουμε γιαούρτη (με ήτα) επειδή υπάρχει η ΦΑΓΕ, ή θα αγοράζαμε γιαούρτη και χωρίς τη ΦΑΓΕ?

Στηρίζουμε οικονομικά την Aegean (που όμως οι τιμές είναι χρηματιστήριο) ή την αφήνουμε να κλείσει και να ανοίξει μια με πιο λογικές τιμές? 

Πού μπαίνει η διαχωριστική γραμμή του κρατικού προστατευτισμού και της ελεύθερης οικονομίας?

Δεν έχω την απάντηση, αλλά μια εταιρία που βγάζει γιαούρτι, και μάλιστα από το αγαπημένο μου (το στραγγιστό δύσκολα το χτυπάνε άλλα σε ποσότητα πρωτεΐνης, εκτός αν έχουν πρόσθετη πρωτεΐνη όπως τα Arla protein) θα έπρεπε μάλλον να στηρίζει περισσότερο τη χώρα που τη δημιούργησε. Το να πάει η έδρα στο Λουξεμβούργο = πληντύριο χρήματος ποιος είναι ο λόγος? Γενικά διαφωνώ με την ύπαρξη χωρών - πληντυρίων χρήματος στην Ε.Ε. και στις tax free συναλλαγές μαζί τους. Φόρο 300% στα πληντύρια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να τη στηρίξει, οκ. Αν όμως μπαίνει μέσα κ πηγαίνει χωρίς φρένα να συναντήσει την Πίτσος, τι θα κάνει;

Θα περιμένει να αγοραστεί από το κράτος κ να γίνει μια νέα ΕΒΖ ή θα φύγει να γλιτώσει σαν εμένα κ εσένα;

 

Επισης το κράτος δεν ασχολείται με γιαούρτια ή με οτιδήποτε παράγεται κ έχει μικρή υπεραξία.

Ασχολήθηκε με την Aegean γιατί είναι καρκίνος όπως το ίδιο, μονοπώλιο κ πουλάει αέρα με υπεραξία.

 

btw απάντηση υπάρχει. Δε θα πρεπε να υπάρχει γραμμή κρατικού προστατευτισμού με εξαίρεση σε περιόδους έκτακτης ανάγκης όπου θα είναι οριζόντια για όλους.

 

Το ότι πήγε την έδρα στο Λουξεμβούργο δε μου κάνει καμία διαφορά. Οπουδήποτε μακριά από ΠΑΜΕ, ΚΑΔ, ΑΑΕ, κλπ. είναι θεμιτό.

Εκτος αν το ΠΑΜΕ μετράει εκτός του βαθμού επιχειρηματικής ηθικής κ αυτόν του πατριωτισμού.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

Επιστήμονας, δίκαιος εργοδότης, γενναιόδωρος, αιώνιος εξερευνητής του καλλίτερου, αφήνει πίσω του μια κληρονομιά επιχειρηματικού ήθους.

Στο "αφήνει πίσω του μια κληρονομιά επιχειρηματικού ήθους." εκλαψα, χαχαχαχαχα οποιος ξερει.. ξερει. :p

Να ηταν μονο η εδρα καλα θα ηταν, ρωτηστε κανενα αντιπροσωπο η εργαζομενο της εταιριας να σας πει σκηνικα τα τελευταια 30 χρονια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

 

Για μια βιομηχανία όμως σαν τη Φάγε είναι αήθη και λόγος για εμπάργκο από τους Έλληνες καταναλωτές, μέχρι να βάλουν μυαλό.

Όταν βάλουν, ξανααγοράζουμε. Εδώ θά 'μαστε.

 

Εγώ μαζί σου είμαι αδερφέ αλλά όταν λέω κάτι τέτοια με λένε κομμουνιστή.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Τα εμπάργκα μου τα κρατάω για βαβαρούς και τους συγκάτοικους στο Αιγαίο προς το παρόν. Αν δίνει ψωμί και σε Έλληνες κάπως ο Φάγες λες κι ένα ΄΄δε βαριέσαι΄΄ αλλά αυτό με το γάλα Βουλγαρίας με πόνεσε, όσο και αν αντιλαμβάνομαι ότι η επιχείρηση δεν είναι αγαθοεργία.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα με εξαίρεση ότι κάποιες εταιρίες ή ατομικές επιχειρήσεις έφυγαν κ φεύγουν λόγω φορολογίας. Πχ εγώ. Δεν ήμουν άνεργος στην Ελλάδα κ δούλεψα 7 χρόνια σε κατασκευαστικές (γαλέρα φάση-στην Αγγλία δε θα δούλευαν ούτε μερα). Τα χρήματα που έπαιρνα ήταν πολλά. Παρά πολλά για τα ελληνικά δεδομένα. Όμως απέκτησα ψυχολογικά θέματα όταν έπρεπε να δίνω το 70+% στους αγράμματους συμμαθητές μου που μπήκαν ειδικοί φρουροί, δημοτικοί υπάλληλοι κλπ, χωρίς να ξέρουν αγγλικά υπολογιστές ούτε καν ελληνικά σωστά, κ έγιναν οι ελίτ της ελληνικής κοινωνίας. Αλλά ήταν δικό μου λάθος που ξεχώρισα κ πέρασα στο Πολυτεχνείο. 

Συμφωνω πως ο ιδιωτικός τομέας στην Ελλάδα είναι ζούγκλα, γαλέρα.
Το δημόσιο δε μπορεί να επιβάλει πρότυπες εργασιακές συνθήκες από τη στιγμή που φορολογεί όπως του γουστάρει. Η διαφορετικά, who cares αν οι χημικοί σπάνε πέτρες για 500£. Με τα ίδια λεφτά εχω δημοτικό υπάλληλο με 15-25 ψήφους για 25 χρόνια.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, GFFermari said:

Συμφωνώ σε όλα με εξαίρεση ότι κάποιες εταιρίες ή ατομικές επιχειρήσεις έφυγαν κ φεύγουν λόγω φορολογίας. Πχ εγώ. Δεν ήμουν άνεργος στην Ελλάδα κ δούλεψα 7 χρόνια σε κατασκευαστικές (γαλέρα φάση-στην Αγγλία δε θα δούλευαν ούτε μερα). Τα χρήματα που έπαιρνα ήταν πολλά. Παρά πολλά για τα ελληνικά δεδομένα. Όμως απέκτησα ψυχολογικά θέματα όταν έπρεπε να δίνω το 70+% στους αγράμματους συμμαθητές μου που μπήκαν ειδικοί φρουροί, δημοτικοί υπάλληλοι κλπ, χωρίς να ξέρουν αγγλικά υπολογιστές ούτε καν ελληνικά σωστά, κ έγιναν οι ελίτ της ελληνικής κοινωνίας. Αλλά ήταν δικό μου λάθος που ξεχώρισα κ πέρασα στο Πολυτεχνείο. 

Συμφωνω πως ο ιδιωτικός τομέας στην Ελλάδα είναι ζούγκλα, γαλέρα.
Το δημόσιο δε μπορεί να επιβάλει πρότυπες εργασιακές συνθήκες από τη στιγμή που φορολογεί όπως του γουστάρει. Η διαφορετικά, who cares αν οι χημικοί σπάνε πέτρες για 500£. Με τα ίδια λεφτά εχω δημοτικό υπάλληλο με 15-25 ψήφους για 25 χρόνια.

 

Θεωρείς ότι τα χρήματα που δίνεις ως Council Tax στην Αγγλία πάνε ορθολογικά εκεί που πρέπει?

Η στηρίζουν τους άχρηστους που τα ξύνουν στο εκάστοτε council? 

Στο York στις 700 λίρες ενοίκιο πλήρωνα on top 70 λίρες δημοτικά τέλη. Το 10% του ενοικίου.

Με το εξτρα 10% αυτό είχα:

-συγκομιδή σκουπιδιών από το δρόμο όπως είχαμε στην Αθήνα του 1980, μια φορά τη βδομάδα πέταγες τη σκουπιδοσακούλα στο δρόμο, βροχή κλπ. έκαναν τα σκουπίδια βόλτα. Μιλάμε για το 2016, όχι το 1986.

-αστέγους να κοιμούνται στην είσοδό μου (με 70 λίρες το μήνα για τον καθένα, έπρεπε να μένουν σε πεντάστερο)

-δρόμοι κλασσικά αγγλία λες και βομβαρδίστηκαν από τη βέρμαχτ πέρυσι

κλπ.

Η λίστα δεν τελειώνει. 

 

Αντίστοιχα με τους ξύστες που έχεις Ελλάδα, έχεις τους ξύστες Αγγλία και τους ξύστες Δανία.

Η διαφορά είναι στο ότι στην Αγγλία λόγω υγειούς οικονομίας, θα βγάζεις σημαντικά περισσότερα από τους ξύστες και θα δουλεύεις κάπου που θα σου αρέσει.

Στην Ελλάδα πολλές φορές βγάζεις λιγότερα από τον ξύστη και πιθανώς η δουλειά σου να είναι χειρότερη (aka γαλέρα που λες) από του ξύστη. 

Σε αυτό σίγουρα φταίνε οι εξωφρενικές συλλογικές συμβάσεις εργασίας ημέτερων (π.χ., καθαρίστρια στο υπουργείο οικονομικών, 2000 ευρώ το μήνα, χημικός στην εκπαίδευση, 700 ευρώ το μήνα). Σε αυτό δεν φταίει το ΠΑΜΕ, φταίει το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ. Για να ξέρουμε και τι λέμε.

 

 

  • Like 8
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος GFFermari έγραψε:

Όμως απέκτησα ψυχολογικά θέματα όταν έπρεπε να δίνω το 70+% στους αγράμματους συμμαθητές μου που μπήκαν ειδικοί φρουροί, δημοτικοί υπάλληλοι κλπ, χωρίς να ξέρουν αγγλικά υπολογιστές ούτε καν ελληνικά σωστά, κ έγιναν οι ελίτ της ελληνικής κοινωνίας. Αλλά ήταν δικό μου λάθος που ξεχώρισα κ πέρασα στο Πολυτεχνείο. 

 

Είναι τόσο γλαφυρό που σου έρχεται να κλάψεις. Η αδερφή μου σπούδασε 10 χρόνια γιατρός και παίρνει όσα ένας ΜΑΤατζής. Σπούδασα 6 χρόνια για να πάρω MSc και η καλύτερη προοπτική που είχα ήταν κηπουρός. Είμαι τυχερός που "κληρονόμησα" μια υγιή επιχείρηση και δεν χρειάστηκε να φύγω.

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:

Σε αυτό δεν φταίει το ΠΑΜΕ, φταίει το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ. Για να ξέρουμε και τι λέμε.

 

Δε νομίζω να το αμφισβήτησε κανείς αυτό. Εξάλλου ακόμα και η σάπια επιχειρηματικότητα οφείλεται κατά το μεγαλύτερο ποσοστό στους ίδιους.

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.