Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Ρε παιδιά, χάνω κάτι; Τώρα κλείνουμε και το μάτι σε όσους θεωρούν ότι έπρεπε να τη γιορτάζουμε την επέτειο;

 

 

Κι επειδή όποτε το θυμάμαι βάζω και την ετήσια υπενθύμιση της αλήθειας πίσω από το "Ναι, αλλά η Χούντα έκανε δρόμους..." που λέει και το παραπάνω εξώφυλλο:

 

xounta.jpg
WWW.NEWS247.GR

"Ναι, αλλά δεν κλέψανε. Ναι, αλλά έφτιαξε δρόμους. Ναι, αλλά ήταν πατριώτες": Το News 24/7 απαντά με στοιχεία στα ψέματα που επαναλαμβάνουν κάθε χρόνο οι αμετανόητοι νοσταλγοί της...

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, sotiris said:

 

Θεωρείς ότι τα χρήματα που δίνεις ως Council Tax στην Αγγλία πάνε ορθολογικά εκεί που πρέπει?

Η στηρίζουν τους άχρηστους που τα ξύνουν στο εκάστοτε council? 

Στο York στις 700 λίρες ενοίκιο πλήρωνα on top 70 λίρες δημοτικά τέλη. Το 10% του ενοικίου.

Με το εξτρα 10% αυτό είχα:

-συγκομιδή σκουπιδιών από το δρόμο όπως είχαμε στην Αθήνα του 1980, μια φορά τη βδομάδα πέταγες τη σκουπιδοσακούλα στο δρόμο, βροχή κλπ. έκαναν τα σκουπίδια βόλτα. Μιλάμε για το 2016, όχι το 1986.

-αστέγους να κοιμούνται στην είσοδό μου (με 70 λίρες το μήνα για τον καθένα, έπρεπε να μένουν σε πεντάστερο)

-δρόμοι κλασσικά αγγλία λες και βομβαρδίστηκαν από τη βέρμαχτ πέρυσι

κλπ.

Η λίστα δεν τελειώνει. 

 

Αντίστοιχα με τους ξύστες που έχεις Ελλάδα, έχεις τους ξύστες Αγγλία και τους ξύστες Δανία.

Η διαφορά είναι στο ότι στην Αγγλία λόγω υγειούς οικονομίας, θα βγάζεις σημαντικά περισσότερα από τους ξύστες και θα δουλεύεις κάπου που θα σου αρέσει.

Στην Ελλάδα πολλές φορές βγάζεις λιγότερα από τον ξύστη και πιθανώς η δουλειά σου να είναι χειρότερη (aka γαλέρα που λες) από του ξύστη. 

Σε αυτό σίγουρα φταίνε οι εξωφρενικές συλλογικές συμβάσεις εργασίας ημέτερων (π.χ., καθαρίστρια στο υπουργείο οικονομικών, 2000 ευρώ το μήνα, χημικός στην εκπαίδευση, 700 ευρώ το μήνα). Σε αυτό δεν φταίει το ΠΑΜΕ, φταίει το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ. Για να ξέρουμε και τι λέμε.

 

 

 

-Δινω 1600 λιρες council tax. Ναι ειναι πολλα αλλα δε μ'ενδιαφερει, εννοωντας πως οταν καποιος μεταναστευει, μετα απο ενα ευλογο χρονικο διαστημα τα βαζει κατω κ βλεπει αν αξιζει ή όχι. Btw δινω πανω απο 15Κ σε ενοικια κλπ. Στην Ελλαδα, εχω σπιτι, γραφειο, αμαξια (κ ενα Μιτο), μηχανηματα κλπ. κ δεν αξιζει να κανω το οτιδηποτε. Αν οι Ελληνες δε ντρεπονται για τη χωρα που εχουν φτιαξει, οκ. Εγω εφταιγα.

 

-Καθε post code/δλδ ιδιοκτησια εχει δικους του καδους. Οχι εναν, 4+ καδους για general waste, food waste, recycling, garden waste etc.

Εγω μενω σε flat - οι (~15) καδοι ειναι στο -1 της οικοδομης. Στο προηγουμενο σπιτι, ειχαμε 4 μεγαλους + 2 μικρους στην αυλη μπροστα.

Μια φορα εχω δει σακουλες στο δρομο (σχετικα κεντρο Λονδινου, καπου αναμεσα απο Vauxhall Bridge προς τον Α40/Μ40)στις 5:30 το πρωι, οπου και υπηρχαν απορριματοφορα που τα μαζευαν εκεινη τη στιγμη. Νομιζω αυτα που ειναι απο καταστηματα κλπ τα μαζευουν καθημερινα.

Εχω παει σχεδον παντου απο Oxford/Cambridge κ κατω. Δε το εχω δει πουθενα αλλου αυτο.

 

-αστεγους εχει παντου. Ακομα κ σε μικρες χωρες με μεγαλο ΑΕΠ (Ολλανδια κλπ). Η Αγγλια ειναι πληθυσμιακα μεγαλη κ οι εισαγομενοι ειναι απο τεταρτοπεμπτες χωρες. Εγω που ειμαι απο τριτη χωρα, μενω σε φλατ. Fair enough.

Κ οκ εδω εχουμε ''ακραιο'' φιλελευθερισμο κ δε μας ενδιαφερουν οι αστεγοι. Στην ελλαδα που χουμε σοσιαλκουμουνισμο 40 χρονια wtf?

γιατι δεν εχουν σπιτι αυτοι?

(οκ, υπερβαλλω αλλα ηθελα να το γραψω)

 

-λακουβες εχει στην Αγγλια λογω της τρομακτικης κινησης παντου. Προφανως γνωριζεις πως εχει κινηση κ στα χωρια, κ στους χωραφοδρομους.

Αλλα 1. τους φτιαχνουν συνεχεια γιατι δε γινεται να τους αφησουν και 2. βαφουν με λευκο σπρευ ''παρενθεσεις'' γυρω απο τη λακουβα ετσι ωστε οι οδηγοι να τις αποφευγουν μεχρι να διορθωθουν. Κ τις διορθωνουν εκνευριστικα συχνα. Το γραφω αυτο γιατι μετατρεπουν τους δρομους σε single file traffic κ δημιουργουνται ουρες χιλιομετρων. Πραγματικα προτιμω τις λακουβες απο τις ουρες.

(εκλαψα απο το γελιο με το σχολιο σου...)

 

-Ο κρατισμος φταιει. (Δεν το κομματοποιω γιατι πολλοι ειναι ευαισθητοι.) Κ ο κρατισμος ειναι παντου.

Συμφωνω πως ξυστες εχει κ εδω κ παντου (δεν ειναι δικαιολογια αυτη για να εχει ομως στην Ελλαδα. Η αγγλια κ καθε αγγλια δε μαμαει τους υπολοιπους για να ταιζει τους ξυστες) αλλα δεν εξαρτασαι απο αυτους. Ουτε επαφη εχεις, ουτε η δουλεια σου κρεμεται απο τη στρογγυλη της στρογγυλης στην εφορια, στη πολεοδομια, στην καρκινιαρα νομαρχια/αντιπεριφερεια κλπ.

 

Το θεμα γενικα ειναι κατα ποσο επηρεαζεται η ζωη σου απο ολα αυτα κ προσωπικα εχασα αρκετα μενοντας εκει.

Σε λιγο περιμενουμε με τη γυναικα μου, παιδι. ''Ευτυχως'' μενουμε Λονδινο κ θα μπορεσει να παει ελληνικο σχολειο.

Ομως θα μεγαλωσει σε ξενη χωρα με οτι συνεπαγεται αυτο ως προς τις εμπειριες που θα αποκτησει κ το τι συνδεση θα εχει με την Ελλαδα (καμια οπως ολα τα παιδια που γνωριζω προσωπικα απο βαλκανια κ αλλου, που εχουν γεννηθει εδω).

 

Αλλα μετα ειμαι κακος κ αδικος εγω αν ριχνω ευχες στους ξυστες σαν κ αυτες που εριχνε ο @icy20 στους ξαπλωμενους στο BF.

 

ΥΓ. Σορρυ για το σεντονι. Δε θα ξαναγινει. Αφηνω χωρο για τον σεντονατο κ.@salde Σαλδιο.

  • Like 4
  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

ΛΑΜΟΓΙΑ ΣΤΟ ΧΑΚΙ

 

 

Παράθεση

Ένας δικτάτορας διαμένει στη Βίλα του Ωνάση με την "ευγενική χορηγία" της... ΔΕΗ. Ένα "ιερό" Ταμείο αφήνει εκατοντάδες εκατομμύρια δραχμών να "αναληφθούν εις τους ουρανούς" ή μάλλον να παραληφθούν από "εθνοσωτήρες" κολλητούς. Μια αμερικανική εταιρεία καμαρώνει επειδή εισπράττει άφθονα χρήματα του ελληνικού κράτους, χωρίς να κάνει απολύτως τίποτε. Ελληνικές τράπεζες χρηματοδοτούν την "κατασκευή" τρακτέρ στη Θεσσαλονίκη, αλλά αυτά εισάγονται από την Αυστρία! Μαύρα κρέατα κατακλύζουν για δύο και πλέον χρόνια την ελληνική αγορά. Τα θανατηφόρα εργατικά ατυχήματα τετραπλασιάζονται, τα βιομηχανικά κέρδη πολλαπλασιάζονται, η φορολογία των πλοιοκτητών σχεδόν εκμηδενίζεται. Η "Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών" γράφει, όντως, ιστορία...
Την οικονομική, εισοδηματική και κοινωνική πολιτική της χούντας, από την "επίπλαστη ευημερία" του 1967 - 1971 έως την πλήρη απομυθοποίηση του 1973 - 1974, εξετάζει ο Διονύσης Ελευθεράτος στο νέο του βιβλίο. Σε αυτό παρελαύνουν όχι μόνο εύγλωττα στατιστικά στοιχεία, αλλά και σκάνδαλα όλων των ειδών, ιλιγγιώδη θαλασσοδάνεια, κερδισμένοι και χαμένοι, "τζάκια" και "καμένοι". Εξωφρενικές συμβάσεις και νομοθετήματα, που θαρρείς πως αποτέλεσαν πηγή έμπνευσης της εργασιακής "τάξης πραγμάτων" την οποία γνώρισε -δεκαετίες αργότερα- η Ελλάδα των Μνημονίων.
Μια έρευνα με έντονο άρωμα εποχής και συγκρίσεις των "αμέσως πριν" με τα "αμέσως μετά". Μια διεισδυτική ματιά στα οικονομικά της δικτατορίας, με τρόπο που λαμβάνει υπόψη τις "συντεταγμένες" της σύγχρονης εποχής αλλά και πολλούς από τους πάγιους ακροδεξιούς μύθους για την περίοδο εκείνη. (Από την παρουσίαση στο οπισθόφυλλο του βιβλίου)

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θα σχολιάσω μεταξύ σοβαρού και αστείου, χωρίς να πέσετε να με φάτε γιατί δεν ειμαι χουντικός ούτε ακροδεξιός αλλά τα λεφτά που αναφέρονται ήταν ίσα με τα μεταφορικά για τα πακέτα Ντελόρ και αρκετά λιγότερα από το ΦΠΑ των Ολυμπιακών...  ?

  • Like 2
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, GFFermari said:

[...]

 

Αφήνω αυτό εδώ: 

 

image.thumb.png.3443b62ccc2d3c32dca57566c9f806bd.png

 

Και τη φωτό στο κανονικό μέγεθος, από το καπιταλιστικό 2.4 stilo abarth μου.image.thumb.png.91a80b0ca4d5886880503e0820f94f64.png

 

Αυτή η απάντηση είναι η κλασσική απάντηση Αγγλίας, κλασσική απάντηση ξυστών.

Τα ξύνουμε, είναι σε private land (επειδή είναι στην εσοχή από το πεζοδρόμιο υποθέτω), οπότε δεν είναι δικό μας θέμα.

Κλασσικά εικονογραφημένα. Μετά από 5 χρόνια αλισβερίσι με τέτοιους ξύστες, εκτίμησα τους δικούς μας.

Τουλάχιστον δεν απαντάνε σε μέηλ.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

tzo-mpainten.jpg
M.NAFTEMPORIKI.GR

Ο Αμερικανός πρόεδρος Τζο Μπάιντεν ενδέχεται εντός ημερών να αναγνωρίσει επίσημα τη γενοκτονία...

Τι λες, βρε παιδί μου; Να μαζευτούμε να πανηγυρίσουμε το αυτονόητο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος jax7480 έγραψε:

Θα σχολιάσω μεταξύ σοβαρού και αστείου, χωρίς να πέσετε να με φάτε γιατί δεν ειμαι χουντικός ούτε ακροδεξιός αλλά τα λεφτά που αναφέρονται ήταν ίσα με τα μεταφορικά για τα πακέτα Ντελόρ και αρκετά λιγότερα από το ΦΠΑ των Ολυμπιακών...  ?

Συγκρίνεις ανόμοια... τεράστια τιμαριθμική διαφορά

 

Παράθεση

Το 1972, στις τάξεις των εργατοτεχνιτών της βιομηχανίας, μόνο το 3,6% των αντρών και το 10,1% των γυναικών αμείβονταν με το κατώτατο ημερομίσθιο, που ήταν 115 και 97 δρχ. αντίστοιχα.  «Το κατώτατον  όμως ημερομίσθιον, με μικράν προσαύξησιν, ελάμβανον σημαντικώς ηυξημένα ποσοστά και των δύο φύλων», σημείωνε ο ΣΕΒ. Συγκεκριμένα, κάτω των 130 δραχμών λάμβανε το 11,8%  των αντρών και κάτω των 110 το 50,7% των γυναικών.
Στη συνέχεια (τέλος 1972, αρχές 1973) ανέλαβε η κατακόρυφη άνοδος του τιμάριθμου να ακυρώσει τις όποιες ονομαστικές αυξήσεις. Πχ, την  πρωτομαγιά του ’73 το ελάχιστο μεροκάματο αυξήθηκε κατά 8,69% για τους άντρες και κατά 8,24% για τις γυναίκες. Ο τιμάριθμος, όμως, από τον Ιανουάριο του ’73 είχε φέρει το κόστος βασικότατων αγαθών διατροφής και ένδυσης σε επίπεδα κατά 20%, 25% και 30% υψηλότερα εκείνων που ίσχυαν δώδεκα μήνες νωρίτερα. Και η χούντα «παρέδωσε», το 1974, οικονομία και κοινωνία πνιγμένες σε πελάγη στασιμοπληθωρισμού, με τον υψηλότερο – ανάμεσα στις χώρες του ΟΟΣΑ – τιμάριθμο (26,9%) και με ύφεση της τάξης του – 6,4%. Τέτοιο οικονομικό «θαύμα»…

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, jax7480 said:

ίσα με τα μεταφορικά για τα πακέτα Ντελόρ και αρκετά λιγότερα από το ΦΠΑ των Ολυμπιακών...

 

Φαντάστηκα εικόνα με μπαγκράου τον Παπανδρέου σήνιορ να λέει "τόσα ήταν τα μεταφορικά από τα πακέτα Ντελόρ" και λύθηκα στα γέλια... ?

 

Πέρα από την πλάκα, με την ισοτιμία δραχμής-δολλαρίου του 1967 (30:1) και τον πληθωρισμό έκτοτε (~7500%), μόνο τα λεφτά που έφαγαν από το "Τάμα του Έθνους" θα αντιστοιχούσαν σε ~1 δις (κλέβω λίγο στα μακρο-οικονομικά, για να μην το παιδεύουμε πολύ). Αν σκεφτείς ότι ίσως τα μισά από τα 11 δις € των Ολυμπιακών δεν είχαν ΦΠΑ, ακόμη κι αν τα υπόλοιπα ήταν στο 23%, είναι περίπου τα ίδια λεφτά.

 

Βλέποντάς το αλλιώς, έφαγαν το 1.5% του τοτινού ΑΕΠ μόνο για την ανύπαρκτη εκκλησία. Τύφλα να 'χει το μετρό της Θεσσαλονίκης! ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, sotiris said:

 

Αφήνω αυτό εδώ: 

 

 

Και τη φωτό στο κανονικό μέγεθος, από το καπιταλιστικό 2.4 stilo abarth μου.

Αυτή η απάντηση είναι η κλασσική απάντηση Αγγλίας, κλασσική απάντηση ξυστών.

Τα ξύνουμε, είναι σε private land (επειδή είναι στην εσοχή από το πεζοδρόμιο υποθέτω), οπότε δεν είναι δικό μας θέμα.

Κλασσικά εικονογραφημένα. Μετά από 5 χρόνια αλισβερίσι με τέτοιους ξύστες, εκτίμησα τους δικούς μας.

Τουλάχιστον δεν απαντάνε σε μέηλ.

 


Εχω τελείως διαφορετική εικόνα για το δημόσιο της Αγγλίας. Καταρχήν όσες φορές ήρθα σε επαφή, έγινε μέσω mail ή ταχυδρομικά. 
Το πρώτο χρόνο ειδικά, νόμισα πως δεν έχουν δημόσιο αλλά μου απαντάει ένα ΑΙ μποτ.


Κ δε μιλάμε για flexibility. Η γυναίκα μου δεν έχει καλό σήμα στο σπίτι κ ο υπάλληλος τη ρώτησε πως θέλει να αλληλογραφούνε (περί εγκυμοσύνης). Με mail, Facebook, zoom, ms messenger, mIRC....

Οτιδήποτε στραβό γενικά η ειδικά από πλευράς μου , λύθηκε σε δευτερόλεπτα. 

 

Όπως στην Ελλάδα το δημόσιο προτιμά την προσωπική επαφή με τον πολίτη, τη ταλαιπωρία κ τιμωρία αυτού που τολμά κ χαλάει την ηρεμία των αυτών εξοχοτήτων, έτσι στην Αγγλία μισούν την προσωπική επαφή κ σιχαίνονται το κόλλημα, το χάσιμο χρόνου. Γιαυτο έχουν κ ένα από τα πιο αποδοτικά δημόσια, παγκοσμίως.
 

Δεν υπάρχει κανένα σημείο σύγκρισης του δημοσίου Ελλάδας με Αγγλίας. Η Ελλάδα έχει όλα τα άσχημα του γαλλικού κ ιταλικού δημοσίου χωρίς κανένα καλό αυτών. Πχ το ιταλικό είναι δυσθεώρητα μεγάλο αλλά δε μπορεί ο τελευταίος ξυστής να σε ταλαιπωρήσει η καθυστερήσει για δουλειά. Μπορεί ο προϊστάμενος, αλλά όχι ο οποιοσδήποτε.

Στη Γαλλία είναι λίγο αργοί. Αλλά λύση δίνουν.

 

χιντ: Στην Ελλάδα btw έχω έρθει σε επαφή με ΔΥ διαμάντια σε πολλές υπηρεσίες ακόμα κ στις πιο notorious πανελλαδικά. Αλλά είναι pointless όταν η αξία των ανθρώπων αυτών κανιβαλιζεται από τον δεδομένο τρόπο που δουλεύουν.
Καλός ο πιερακακης, αλλά η στρογγυλή παραμένει θεά.
 

ΥΓ. @salde

την επόμενη φορά κάνε με report για φλυαρία, γκρίνια κ προσβολή των αυτών εξοχοτήτων που κατά τη διάρκεια της εργασίας τους, μπορεί να πέσουν πάνω στα γεγραμμενα μου κ να τους ταράξει.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, GFFermari said:

 

Αλλα μετα ειμαι κακος κ αδικος εγω αν ριχνω ευχες στους ξυστες σαν κ αυτες που εριχνε ο @icy20 στους ξαπλωμενους στο BF.

 

 

Αχαχαχαχα τις ιδιες ριχνω και στο cod μην ανησυχεις...

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον και φέτος το Pulitzer Βreakthrough Journalism Award:

 

Για όση αξία έχει αυτό, μία από τις πληρέστερες δημοσιογραφικές έρευνες για το Noor 1 κρίθηκε ως επιλαχούσα για το βραβείο:

bd5e3640ac40fe9d51fd23e29200c04cc7195c9f
NEWREPUBLIC.COM

How the seizure of Europe's largest heroin shipment created bloody fallout throughout the world—and sparked still-raging political corruption scandals in Turkey, Greece, and the Middle East

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

indonisia-ypobruxio.jpg
M.NAFTEMPORIKI.GR

Τραγωδία σε εξέλιξη για τους συγγενείς και τους συναδέλφους των 53 ναυτικών του υποβρυχίου...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

fourthiotis-0.jpg
WWW.PROTOTHEMA.GR

Στόχος σύμφωνα με την καταγγελία του τηλεπαρουσιαστή ήταν το φυλάκιο που βρίσκεται στην είσοδο της κατοικίας του - Τι εξετάζει η αστυνομία

 

 

 

%CF%86%CE%BF%CF%85%CF%811.png
WWW.PROTOTHEMA.GR

Αστυνομικοί του Τμήματος Εξουδετέρωσης Εκρηκτικών Μηχανισμών βρίσκονται στο σημείο προκειμένου να εντοπίσουν και να περισυλλέξουν τυχόν υπολείμματα του μηχανισμού που...

 

 

Άρα όντως χρειάζεται προστασία ο άνθρωπος. Κακώς αποσύρθηκε η διμοιρία που τον φύλαγε από τους κακούς.

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος salde έγραψε:


σε λίγο θα του επιτεθούν διαστημόπλοια. 

 

Είχα διαβάσει οτι τον κυνηγάνε μέλη της Aum shinrikyo. Οπότε εσεις μπορεί να κοροϊδεύετε αλλά έχει σοβαρό πρόβλημα.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Rusty_Cookie said:

Είχα διαβάσει οτι τον κυνηγάνε μέλη της Aum shinrikyo. Οπότε εσεις μπορεί να κοροϊδεύετε αλλά έχει σοβαρό πρόβλημα.


έχει σίγουρα με κάτι πρόβλημα, π΄ρεπει να είναι φουλ χωμένος σε ποινικά. αλλιώς δεν εξηγείται το θράσος του. Ειλικρινά πάντως, δεν θα στενοχωρηθώ για τον τύπο αυτόν. Αν είναι η χώρα να πρέπει να φροντίσει για 3.724.548.871 καθήκοντα απέναντι σε πολίτες, ας είναι του Μαίνανδρου το χρέος που θα παραλειφθεί πρώτο. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.