Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

500.000 χιλιάδες λίρες για τον Μακάριο νεκρό – Η εξομολόγηση Λυσσαρίδη

Παράθεση

 

Σχέδιο εξόντωσης του Μακαρίου με εμπλοκή της CIA είχε αποκαλύψει ο πρώην πρόεδρος της Κυπριακής Βουλής Βάσος Λυσσαρίδης, που έφυγε χθες από τη ζωή πλήρης ημερών. Ο Λυσσαρίδη υπήρξε ιστορική προσωπικότητα του αντιαποικιακού αγώνα της Κύπρου και προσωπικός γιατρός και φίλος του Αρχιεπισκόπου και προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας. Η αποκάλυψη έγινε στην ιστοσελίδα της κυπριακής εφημερίδας “Πολίτης” και ο “γιατρός” είχε ζητήσει να δημοσιοποιηθεί μόνο μετά τον θάνατο του.

 

«Οι Αμερικανοί με πλησίασαν για να με κάνουν Πρόεδρο από το 1961… Το 1961, με τον Μακάριο. Με κάλεσε κάποιος της CIA -ονομάζονται πολιτικοί σύμβουλοι της αμερικανικής πρεσβείας- και άρχισε να μου μιλάει για σοσιαλισμό. Από πότε η Αμερική είναι σοσιαλιστική; Δεν είχα κόμμα ακόμα. Λέω, πού με ξέρει αυτός; Απεδείχθη ότι με ήξερε από κει ώς εκεί. Μου λέει, “εμείς είμαστε εναντίον του κομουνισμού αλλά ξέρουμε ότι μόνο ο σοσιαλισμός είναι αντίβαρο”. Ήταν η εποχή του Μπραντ δεν θυμάμαι. Μου λέει “εδώ δεν υπάρχει σοσιαλιστικό κόμμα. Εμείς θα σου δώσουμε 500 χιλιάδες λίρες για να δημιουργήσεις ένα σοσιαλιστικό κόμμα και να βγάλεις εφημερίδα”.

Εγώ σιωπώ και αυτός νομίζει πως είναι λίγα και μου λέει “πρώτη δόση οι 500 χιλιάδες λίρες”. Εγώ πάλι σιωπώ και σου λέει “θέλει κάτι άλλο αυτός”. Συνεχίζει “γιατί να μην είσαι εσύ Πρόεδρος της Κυπριακής Δημοκρατίας;”. Σου λέει ‘δεν είναι των λεφτών, είναι της φιλοδοξίας. “Πώς εσύ ανέχεσαι έναν ιερωμένο να είναι Πρόεδρος;”. Ε, δεν βάσταξα πια. Του λέω, “αυτός ο ιερωμένος είναι πελάτης μου, η υγεία του είναι στα χέρια μου και αφού αποφάσισα να γίνω Πρόεδρος, όχι με δημοκρατικές μεθόδους αλλά με τα λεφτά σας και την επιρροή σας, τι εύκολο για μένα είναι να τελειώνουμε”… “Ω με παρεξήγησες” μου είπε και εγώ έφυγα χωρίς να τελειώσω το φαγητό μου

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που κάποιος τα προσπέρασε

 

lagos-xeiropedes-arthro.jpg
WWW.PROTOTHEMA.GR

Σε κλοιό βρισκόταν το τελευταίο τριήμερο το καταδικασμένο μέλος της ηγετικής ομάδας της Χρυσής Αυγής -...

 

 

 

fourthiotis-main.jpg
WWW.PROTOTHEMA.GR

Έρευνα έγινε και στο γραφείο του παρουσιαστή στο κανάλι Ε - Σύμφωνα με πληροφορίες το όπλο που...

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Simon έγραψε:

Σε περίπτωση που κάποιος τα προσπέρασε

 

lagos-xeiropedes-arthro.jpg
WWW.PROTOTHEMA.GR

Σε κλοιό βρισκόταν το τελευταίο τριήμερο το καταδικασμένο μέλος της ηγετικής ομάδας της Χρυσής Αυγής -...

 

 

 

fourthiotis-main.jpg
WWW.PROTOTHEMA.GR

Έρευνα έγινε και στο γραφείο του παρουσιαστή στο κανάλι Ε - Σύμφωνα με πληροφορίες το όπλο που...

 

 

 

Πιστεύω ότι ο Μαίανδρος διέταξε να  συλλάβουν τον Μαίνανδρο, ώστε να γυρίσει η Τζούλια την πολυαναμενόμενη ταινία ''Η Τζουλ και οι 10 μικροί νέγροι''..

Σατανικό. 

Παράγοντας του τόπου ο Φουρθιώτης.

Θέλω να μεταναστεύσω asap....

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

dasfdg.jpg
WWW.PROTOTHEMA.GR

Προκύπτει επαφή από το παρελθόν του παρουσιαστή με τους δύο ποινικούς - Εξελίξεις στο θέμα της επίθεσης με...

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

hdp_kurds.jpg
THEPRESSPROJECT.GR

Όλοι είναι μέλη του φιλοκουρδικού Λαϊκού Δημοκρατικού Κόμματος (HDP). Κατηγορούνται για τις πορείες και...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

israil-tragodia-podopatima.jpg
M.NAFTEMPORIKI.GR

Το γιγαντιαίο ποδοπάτημα στη διάρκεια προσκυνήματος υπερορθόδοξων Εβραίων στο όρος...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

LP2_1613.jpg
WWW.CNN.GR

Για τα παιδιά κρατούμενους στις φυλακές ανηλίκων το σχολείο είναι μικρές ανάσες ελευθερίας, όπως θα...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

546456567.jpg
WWW.LIBERAL.GR

Ενδιαφέρον για παροχή δορυφορικών ευρυζωνικών υπηρεσιών στην Ελλάδα έχει εκδηλώσει εδώ και μήνες η...

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιατί η στρατιωτικά πανίσχυρη Τουρκία είναι εικόνα ψυχολογικού πολέμου


 

Παράθεση

 

Η εικόνα που θέλει την Τουρκία στρατιωτικά πανίσχυρη συντίθεται από ανακρίβειες και υπερβολές. Τόσες όσες χρειάζονται για να τρομοκρατηθεί ο ελληνικός λαός και κατ’ αυτόν τον τρόπο οι ελληνικές πολιτικές ελίτ να προετοιμάσουν το έδαφος για να αναζητήσουν κάποια συμβιβαστική λύση –συνεκμετάλλευση ή ό,τι άλλο– που θα συνεπάγεται εθνικές εκπτώσεις, αλλά θα είναι συμβατή με τις επιδιώξεις της Δύσης.

 

Η σημερινή Τουρκία έχει Ακαθάριστο Εθνικό Προϊόν πολύ μεγαλύτερο από το αντίστοιχο της Ελλάδας. Σε σύγκριση όμως με τον υπόλοιπο κόσμο η οικονομική της επιφάνεια είναι μέτρια. Το ΑΕΠ της είναι λιγότερο από το μισό του αντίστοιχου της Ρωσίας και κάτι περισσότερο από το μισό εκείνου της Ισπανίας. Βρίσκεται στο ίδιο επίπεδο με χώρες όπως η Σαουδική Αραβία, η Ελβετία, ενώ υπολείπεται του αντίστοιχου μεγέθους της Ολλανδίας.

 

Για παράδειγμα, η Σαουδική Αραβία είναι μία χώρα που συντηρεί ένα εξοπλιστικό πρόγραμμα ανάλογο σε φιλοδοξίες με το τουρκικό. Έχει την ίδια σχεδόν οικονομική ισχύ με την Τουρκία, αν και τον μισό πληθυσμό. Για να εξυπηρετήσει ένα τέτοιο εξοπλιστικό πρόγραμμα το Ριάντ ανέβασε τις στρατιωτικές του δαπάνες στα 68 δισ. δολάρια – σχεδόν τετραπλάσιες των αντίστοιχων τουρκικών. Θα πρέπει λοιπόν να δούμε την αύξηση των τουρκικών στρατιωτικών δαπανών σε ανάλογα ύψη (γύρω στο 10% του ΑΕΠ) για να πιστέψουμε στην άμεση απειλή των τουρκικών υπερεξοπλισμών.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

astinoomikos--2691438.jpg
WWW.CNN.GR

Με τον τραυματισμό ενός αστυνομικού έληξε η καταδίωξη 48χρονου που το πρωί της Τρίτης κατέβασε την ελληνική σημαία από το Βωμό της Πατρίδος στη Ρόδο .

 

Λάσκαρε καμία; Κρύωνε και ήθελε να τυλιχθεί;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21_012_20200320_kt_6413_sooc1584729609.j
WWW.IN.GR

Η μείωση θα προκύψει από ένα ισοζύγιο γεννήσεων-θανάτων αρνητικό κατά 300.000 και από ένα ισοζύγιο...

Ας αλλάξουμε τώρα πλευρό.

Αναδρομικά και εφάρπαξ κανείς;

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:
21_012_20200320_kt_6413_sooc1584729609.j
WWW.IN.GR

Η μείωση θα προκύψει από ένα ισοζύγιο γεννήσεων-θανάτων αρνητικό κατά 300.000 και από ένα ισοζύγιο...

Ας αλλάξουμε τώρα πλευρό.

Αναδρομικά και εφάρπαξ κανείς;

 

Έλα μωρέ τώρα, αφού αυτό το έχει λύσει το φανταστικό πολιτικό μας σύστημα. Όπως λέει και η ξαδέρφη του Κούλη, δεν έχουμε υπογεννητικότητα, έχουμε υπομετανάστευση.

 

Οι νέοι αφροασιατοέλληνες θα λύσουν όλα τα προβλήματα.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

k-mitsotakis-sustitheite-kyc-know-your-c
M.NAFTEMPORIKI.GR

Ένα σημαντικό εργαλείο εξοικονόμησης χρόνου και προστασίας των προσωπικών τους δεδομένων...

Μετά τη χειραψία, ελέγχεις αν το χέρι σου βρίσκεται στη θέση του....

  • Like 5
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Μετά τη χειραψία, ελέγχεις αν το χέρι σου βρίσκεται στη θέση του....

 

Αφού για τις τράπεζες δουλεύουμε όλοι μας.

Και για να μην ξεχνιόμαστε...

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

AP21126815401629.jpg
WWW.GOOGLE.COM

Το κορίτσι έβγαλε ένα πιστόλι από το σακίδιο της, πυροβόλησε αρκετές φορές και τραυμάτισε δύο μαθητές...

 

  • Like 2
  • Sad 2
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

Έτσι, τώρα που σχεδόν όλα περνάνε αναγκαστικά από τις τράπεζες δεν έχουν λόγο να πληρώνουν τόκους. Δάνεισέ μας τσάμπα φωνάσουν.

 

bank.jpg
WWW.IN.GR

Από την αρχή του έτους και οι τέσσερις συστημικοί όμιλοι έχουν προχωρήσει σε μειώσεις στα επιτόκια των προθεσμιακών λογαριασμών, με την οροφή τους πλέον να μην ξεπερνά το 0,07%

 

  • Like 3
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, honda22 said:

Έτσι, τώρα που σχεδόν όλα περνάνε αναγκαστικά από τις τράπεζες δεν έχουν λόγο να πληρώνουν τόκους. Δάνεισέ μας τσάμπα φωνάσουν.

 

bank.jpg
WWW.IN.GR

Από την αρχή του έτους και οι τέσσερις συστημικοί όμιλοι έχουν προχωρήσει σε μειώσεις στα επιτόκια των προθεσμιακών λογαριασμών, με την οροφή τους πλέον να μην ξεπερνά το 0,07%

 

Buy Bitcoin, Bitcoin Fixes this

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.