Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Μου θυμισες το "ειμαι υπευθυνος για αυτα που λεω, οχι για αυτα που καταλαβαινεις οτι λεω"

Νταξει δεν εχει σημασια οτι δεν ειπα τιποτα απο αυτα, σημασια εχει οτι αυτα επρεπε να καταλαβεις οτι ειπα για να πεις τα δικα σου.

 

gg

 

χόρευε όσο θέλεις, το θέμα της είδησης είναι να αφήσουμε τον δικό μας να βγεί έξω από την φυλακή να σπουδάσει και έφερες ως παράδειγμα τον breivik. Ε, δεν τον αφήσανε να βγεί οι άνθρωποι, χρησιμοποίησες κακό επιχείρημα τόσο δύσκολο να παραδεχτείς ότι είπες κάτι λάθος;

 

Εκτός αν αποδέχεσαι ότι και ο δικός μας είναι κωλοπαίδι του κερατά και αν τον ενδιέφερε πραγματικά να "μάθει" ας καθότανε στο κελί του και να διαβάσει όσο θέλει - όπως κάνουν άλλοι κρατούμενοι.

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνει ο άνθρωπος, πελατεία υπάρχει. Πατρίς, θρησκεία, φασισμός ολέ.

 

Δεν μπορώ με τίποτα να καταλάβω πως γίνεται οι έννοιες της πατρίδας και της θρησκείας να συνυπάρχουν σε τρίπτυχο με τρίτο συστατικό τον φασισμό. Αυτή η επαγωγική λογική με σκοτώνει.

Link to comment
Share on other sites

Πως ήθελε να συλληφθούν ένοπλοι, επικίνδυνοι ληστές? Όντως άνοιξαν μύτες αλλά ψηλές φάγανε, μην τρελαθούμε.

 

Μάλλον θα μας τρελάνεις εσύ Κλεισθένη, κοίτα καλύτερα τις φωτογραφίες. Διαιτητής σε επαγγελματικό θα είχε διακόψει τον αγώνα προ πολλού.

Link to comment
Share on other sites

Τις έχω δει Γιάγκο, δεν είπα πως δεν τις φάγανε, είπα πως δεν έφαγαν άλλα ξύλα που έχουμε δει κατά καιρούς που έχουν απο κατάγματα, εσωτερικές εκδροές κλπ.

 

Μπουνιές φάγανε προφανώς και γερές, αλλά δεν έχουν κάτι παραπάνω απο 2-3 μπουνιές ο καθένας στο πρόσωπο. 

 

Δεν λέω πως είναι λίγο, λέω πως είναι αναμενόμενο κατά την διάρκειά σύλληψης τους που δρώντας ως ομάδα αντιστάθηκαν κατά της αρχής και μάλλον όχι με λόγια μόνο. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δηλώνει ο κύριος, οι απορίες σου εκεί. 

 

αυτό το ''πατρίς θρησκεία φασισμός'' δεν υπάρχει στο άρθρο που παραθέτεις. Εξάγω λοιπόν το συμπέρασμα πως είναι δικό σου σχόλιο, και επι αυτού είναι και η ερώτηση: είναι όλοι οι παπάδες φασίστες ? μήν είναι όσοι επιθυμούν να πιστεύουν σε όποιον θεό θέλουν ? είναι οι στρατιωτικοί φασίστες λόγω ιδιότητας ?? Και αν αυτοί κατηγορούνται ως φασίστες, αυτοί που τους στηλιτεύουν τσουβαλιάζοντας συλλήβδην είτε τον παππά είτε τον πιστό, είτε τον στρατιώτη λόγω της ιδίοτητας, τι είναι ? δημοκράτες ?? υπέρμαχοι της αυτοδιάθεσης του ατόμου ? ανεκτικοί στον πλησίων τους ?

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

πατρίς θρησκεία φασισμός υπάρχει στην ιδεολογία του μπαλτάκου

 

να συμφωνήσουμε λοιπόν πως όποιος αντιλαμβάνεται ως τρίπτυχο τον παραπάνω συνδυασμό έχει θέμα αντίληψης ?

Link to comment
Share on other sites

πατρίς θρησκεία φασισμός υπάρχει στην ιδεολογία του μπαλτάκου

Αυτό ακριβώς

 

Κόμμα με το όνομα "Ρίζες" και με συμμετοχή στελεχών της ΕΛ.ΑΣ., της Εκκλησίας και των Ενόπλων Δυνάμεων, προτίθεται να ιδρύσει ο πρώην ΓΓ της κυβέρνησης,

Μιας και το τρίπτυχο της δικτατορίας Πατρίς-Θρησκεία-Οικογένεια εμένα με προσβάλει, θεώρησα καλό να το τροποποιήσω σε Πατρίς-Θρησκεία-Φασισμός, άλλωστε ο Μπαλτάκος δε χρειάζεται και εισαγωγή για το τι είναι. Δεν έγραψα, ούτε υπονόησα ότι όλοι οι στρατιωτικοί, αστυνομικοί παπάδες και πιστοί είναι φασίστες. Βέβαια όταν το 50-60% της ΕΛΑΣ ψήφιζε ΧΑ δε με βοηθάει.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς

 

Μιας και το τρίπτυχο της δικτατορίας Πατρίς-Θρησκεία-Οικογένεια εμένα με προσβάλει, θεώρησα καλό να το τροποποιήσω σε Πατρίς-Θρησκεία-Φασισμός, άλλωστε ο Μπαλτάκος δε χρειάζεται και εισαγωγή για το τι είναι. Δεν έγραψα, ούτε υπονόησα ότι όλοι οι στρατιωτικοί, αστυνομικοί παπάδες και πιστοί είναι φασίστες. Βέβαια όταν το 50-60% της ΕΛΑΣ ψήφιζε ΧΑ δε με βοηθάει.

 

Ξεκάθαρον.

 

Εγώ απο την άλλη με το συγκεκριμένο τρίπτυχο της χούντας δεν προσβάλλομαι καθόλου, όσο αυτό δεν μου επιβάλλεται με τη βία, και είμαι ελεύθερος να επιλέγω, ακριβώς όπως αφήνω τον πλησίων μου να επιλέγει τι θα πιστεύει και αν θα κάνει οικογένεια, χωρίς να τον χαρακτηρίζω για την επιλογή του. Το τι είναι ακριβώς ο Μπαλτάκος δεν το ξέρω, καθώς δεν είχα την ευκαρία να συζητήσω μαζί του. Όσον αφορά το τι ψηφίζει μια συγκεκριμένη κοινωνική ομάδα, και με δεδομένο πως το κόμμα που αναφέρεις δεν τύγχανε τέτοιας αποδοχής παλιότερα, θα προβληματιζόμουν στην βάση πως ''όταν σε μια τάξη είναι πολλοί κακοί μαθητές, ίσως να φταίει ο δάσκαλος''. Με άλλα λόγια, θα εξέταζα το αίτιο και δεν θα ξόρκιζα τις συνέπειες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς

 

Μιας και το τρίπτυχο της δικτατορίας Πατρίς-Θρησκεία-Οικογένεια εμένα με προσβάλει, θεώρησα καλό να το τροποποιήσω σε Πατρίς-Θρησκεία-Φασισμός, άλλωστε ο Μπαλτάκος δε χρειάζεται και εισαγωγή για το τι είναι. Δεν έγραψα, ούτε υπονόησα ότι όλοι οι στρατιωτικοί, αστυνομικοί παπάδες και πιστοί είναι φασίστες. Βέβαια όταν το 50-60% της ΕΛΑΣ ψήφιζε ΧΑ δε με βοηθάει.

Ίσως σε βοηθήσει αυτό:

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ξεκάθαρον.

 

Εγώ απο την άλλη με το συγκεκριμένο τρίπτυχο της χούντας δεν προσβάλλομαι καθόλου, όσο αυτό δεν μου επιβάλλεται με τη βία, και είμαι ελεύθερος να επιλέγω, ακριβώς όπως αφήνω τον πλησίων μου να επιλέγει τι θα πιστεύει και αν θα κάνει οικογένεια, χωρίς να τον χαρακτηρίζω για την επιλογή του. Το τι είναι ακριβώς ο Μπαλτάκος δεν το ξέρω, καθώς δεν είχα την ευκαρία να συζητήσω μαζί του. Όσον αφορά το τι ψηφίζει μια συγκεκριμένη κοινωνική ομάδα, και με δεδομένο πως το κόμμα που αναφέρεις δεν τύγχανε τέτοιας αποδοχής παλιότερα, θα προβληματιζόμουν στην βάση πως ''όταν σε μια τάξη είναι πολλοί κακοί μαθητές, ίσως να φταίει ο δάσκαλος''. Με άλλα λόγια, θα εξέταζα το αίτιο και δεν θα ξόρκιζα τις συνέπειες.

Εντάξει, να κάνεις κουβέντα και με τον Κασιδιάρη πρώτα για να καταλάβεις τι είναι :) Όσο για το δεύτερο σκέλος της παραγράφου σου, είναι απλή δικαιολογία το να τους δώσω ελαφρυντικό. Όχι ότι δε συμφωνώ βέβαια, το ίδιο το σύστημα τις γεννάει αυτές τις καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, να κάνεις κουβέντα και με τον Κασιδιάρη πρώτα για να καταλάβεις τι είναι :) Όσο για το δεύτερο σκέλος της παραγράφου σου, είναι απλή δικαιολογία το να τους δώσω ελαφρυντικό. Όχι ότι δε συμφωνώ βέβαια, το ίδιο το σύστημα τις γεννάει αυτές τις καταστάσεις.

 

Θεωρώ ηθικό μου καθήκον να συζητάω με όλους, μα με όλους, πριν εξάγω ψήγμα συμπεράσματος (και πάλι με επιφύλαξη), παρά να εμπιστεύομαι προκάτ κρίσεις τρίτων (που δεν γνωρίζω αν και τι συμφέροντα εξυπηρετούν).

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω γενικά, 

 

ΓΙΑΤΙ προσβάλει το "πατρίς θρησκεία οικογένεια" κάποιον? 

 

Το θρησκεία είναι το μόνο που θα συμφωνήσω για πολλούς λόγους, το πατρίς και οικογένεια γενικά γιατί να προσβάλει κάποιον? 

 

Εκτός αν προσβάλει γιατί είναι συνυφασμένο με την δικτατορία και όχι για τις έννοιες μέσα που να πάω πάσο. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

^^

Γιατί μας έχουν μάθει να μην είμαστε πατριώτες και να μην είμαστε περήφανοι για αυτό που είμαστε. Το πρώτο βήμα είναι αυτό, το δεύτερο βήμα είναι ο ωχαδελφισμός που οδηγεί στην εγωκεντρικότητα. Τα έχουμε όλα. Και μπράβο μας.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω γενικά, 

 

ΓΙΑΤΙ προσβάλει το "πατρίς θρησκεία οικογένεια" κάποιον? 

 

Το θρησκεία είναι το μόνο που θα συμφωνήσω για πολλούς λόγους, το πατρίς και οικογένεια γενικά γιατί να προσβάλει κάποιον? 

 

Εκτός αν προσβάλει γιατί είναι συνυφασμένο με την δικτατορία και όχι για τις έννοιες μέσα που να πάω πάσο. 

 

το τρίπτυχο προσβάλλει, ακριβώς γιατί είναι συνυφασμένο με τη δικτατορία.

 

Φυσικά υπάρχουν κι άνθρωποι που ενοχλούνται από την έννοια της πατρίδας, όπως υπάρχουν κι άνθρωποι που θεωρούν ότι η πατρίδα πάνω απ'όλα πάμε να σφάξουμε τους μογγόλους και να πάρουμε την αγιασοφιά (την εκκλησία, όχι το γήπεδο του τίγρη)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω γενικά, 

 

ΓΙΑΤΙ προσβάλει το "πατρίς θρησκεία οικογένεια" κάποιον? 

 

Το θρησκεία είναι το μόνο που θα συμφωνήσω για πολλούς λόγους, το πατρίς και οικογένεια γενικά γιατί να προσβάλει κάποιον? 

 

Εκτός αν προσβάλει γιατί είναι συνυφασμένο με την δικτατορία και όχι για τις έννοιες μέσα που να πάω πάσο. 

 

Αφενός γιατί είναι άμεσα συνδεδεμένο με την δικτατορία κι ότι αυτή συμβολίζει, αφετέρου γιατί η οικογένεια είναι το μόνο πραγματικά ιερό πράγμα και ουδεμία σχέση έχει με τα υπόλοιπα.

 

^^

Γιατί μας έχουν μάθει να μην είμαστε πατριώτες και να μην είμαστε περήφανοι για αυτό που είμαστε. Το πρώτο βήμα είναι αυτό, το δεύτερο βήμα είναι ο ωχαδελφισμός που οδηγεί στην εγωκεντρικότητα. Τα έχουμε όλα. Και μπράβο μας.

 

Πατριώτες και "πατριώτες". Ο βιασμός του ορισμού ο ίδιος είμαστε. Όλοι αυτοί που σε κυβερνάνε εδώ και 40 χρόνια πατριώτες πρώτοι δηλώνουν που σκίζονται για την πατρίδα. Ποιος έχει σκιστεί το βλέπουμε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μ' αρέσει που άλλαξα και θέμα, τρομάρα μου... :D

 

Ως πέτρα του σκανδάλου, καταθέτω το σκεπτικό μου. Ο Μπαλτάκος είναι ο πολιτικός άνδρας που όσο ήταν δεξί χέρι του πρωθυπουργού υπήρξε συντονιστής του μορφώματος της Χρυσής Αυγής και αποδεδειγμένα τακτικός συνομιλητής των ανώτερων στελεχών της.

 

Υπό το βάρος των αδιαμφισβήτητων αποκαλύψεων δεν μπόρεσε να λάβει την πολιτική κάλυψη που ήθελε, αλλά και στο μεταξύ τα παραπάνω στελέχη είχαν επιτελέσει το θεάρεστο έργο τους, οπότε κατέληξαν αναμενόμενα στη φυλακή.

 

Τώρα ο Μπαλτάκος, αξιοποιώντας και την προνομιακή πρόσβαση στην ακροδεξιά βάση της ΝΔ, δημιουργεί κόμμα για να συγκεντρώσει τη φυλλοροούσα ΧΑ. Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα ούτε με το πατρίς-θρησκεία-οικογένεια, ούτε με το Μπαλτάκο.

 

Έχω όμως μια ένσταση όταν ακούω ότι η Χρυσές Αυγές ή οι Ρίζες (ή όποιος άλλος προσπαθήσει να καλύψει το κενό) είναι αντισυστημικά κόμματα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ενοχλεί η έννοια της πατρίδας ;
Τι άλλο θα ακούσουμε πια..

 

Θα το ξέρετε βέβαια, αλλά εδώ και αιώνες και τα μαχαίρια είναι συνδεδεμένα με δολοφονίες, αλλά δεν είδα κανέναν να σκίζει τα ρούχα του όταν πάει να κόψει το ψωμί.

 

Έλεος δλδ. Πλήρης ισοπέδωση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.