Jump to content


Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

14 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Usb 2.0 ή 3.0; Βλέπω οι πληροφορίες δεν μεταδόθηκαν σωστά και πάγωσαν τα δεδομένα.

 

Δυνατό crash test για στικάκι πάντως. Θα ήταν και ωραίο μοτο για διαφήμιση.

"Seals any shit you put inside...or outside".

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

https://www.iefimerida.gr/news/477425/porisma-fotia-me-aformi-tin-tragodia-sto-mati-alaloym-stin-pyroprostasia-pdf

 

Quote

Μεταξύ άλλων, η έκθεση αναδεικνύει την έλλειψη κεντρικού συντονισμού μεταξύ των 45 (!) συναρμόδιων φορέων που συμμετέχουν στην πρόληψη δασικών πυρκαγιών.

 

Είναι φανερή, η έλλειψη ενός φορέα που θα συντονίζει τους συναρμόδιους φορείς.... 

  • Like 1
  • Agree 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος colt3003 έγραψε:

https://www.iefimerida.gr/news/477425/porisma-fotia-me-aformi-tin-tragodia-sto-mati-alaloym-stin-pyroprostasia-pdf

 

 

Είναι φανερή, η έλλειψη ενός φορέα που θα συντονίζει τους συναρμόδιους φορείς.... 

Και ποιος φορέας θα συντονίζει την έλλειψη ενός φορέα που θα συντονίζει τους συναρμόδιους φορείς;

Να συσταθεί άμεσα μια τριμελής επιτροπή, αποτελούμενη από 5-6 άτομα, ώστε να επιληφθεί του θέματος.

 

 

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κομπάζω ότι έχουμε τον μεγαλύτερο στόλο και αισθάνομαι μια κάποια στρεβλή εθνική υπερηφάνεια, αλλά θυμίζω ότι οι έλληνες πλοιοκτήτες πληρώνουν εθελοντική εισφορά αντί φόρου και σκέφτομαι ότι θα άρεσε σε πολλούς αυτή η διευθέτηση. Δεν ξέρω καν αν τελικά έχει μπει ένας συμβολικός φόρος στα επαναπατριζόμενα κεφάλαια από ναυτιλιακές δραστηριότητες, που για δεκαετίες λειτουργούν ως εξαιρετικό καθαριστήριο χρήματος, σε πείσμα της επίμονης (αν κι όχι πάντα καλοπροαίρετης) πίεσης των "θεσμών".

Link to comment
Share on other sites

Ελλάδα, η βασίλισσα των θαλασσών

 

Παράθεση

Εάν σε όλα αυτά προσθέσει κανείς πως ο ελληνικός φόρος χωρητικότητας πλοίων είναι τρεις φορές μεγαλύτερος από το δεύτερο υψηλότερο της ΕΕ ή δέκα φορές από τον αντίστοιχο της Μάλτας, ενώ ένας Έλληνας πλοιοκτήτης καταβάλλει φόρο 66.770 € για ένα δεξαμενόπλοιο χωρητικότητας 51.000 τόνων, όταν ο Γερμανός συνάδελφός του μόλις 22.037 €, θα κατανοήσει την αυθαιρεσία των δηλώσεων του κ. Σόιμπλε – εάν όχι την κακεντρεχή και κακοπροαίρετη συμπεριφορά του.

 

Πέρα από αυτό πάρα πολλοί από εμάς ζούμε εργαζόμενοι στην ναυτιλία. Αν και εγώ στα αναψυχής θα μπορούσα να μην έχω πελάτες εφοπλιστές, πάρα πολλοί συνάδελφοι θα έκλιναν τα μαγαζιά τους  αν συρρικνωνόταν η ελληνική ναυτιλία   

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΓιαγκΤ said:

Πέρα από αυτό πάρα πολλοί από εμάς ζούμε εργαζόμενοι στην ναυτιλία. Αν και εγώ στα αναψυχής θα μπορούσα να μην έχω πελάτες εφοπλιστές, πάρα πολλοί συνάδελφοι θα έκλιναν τα μαγαζιά τους  αν συρρικνωνόταν η ελληνική ναυτιλία   

 

Σέβομαι ότι ο εφοπλισμός προσφέρει εργασία σε αρκετούς Έλληνες (πολύ λιγότερους ναυτικούς από ό,τι θα μπορούσε), αλλά το δικό σου εισόδημα φορολογείται, ενώ του εργοδότη σου, όχι. Κι αυτό είναι κοινωνικό άδικο. Δεν έχω στοιχεία που θα μου επιτρέψουν να κρίνω αν είναι τελικά επωφελής ο διακανονισμός που επιτρέπει σε μια ομάδα επιχειρηματιών να αγνοεί τη γενικότερη νομοθεσία γύρω από το επιχειρείν.

 

Τις επιφυλάξεις μου τις έχω διαβάζοντας πώς μεταφέρουν το ζήτημα και οι δύο πλευρές. Ας πούμε, διαβάζω μεν ότι η ΕΕΕ αποφάσισε να επεκτείνει τον εθελοντική εισφορά των 140 εκ. € και για πέρσι, αλλά στην πράξη το Υπουργείο Οικονομικών μέχρι πρόσφατα είχε εισπράξει μόνο ~85 εκ. € από τα οφειλόμενα 420 εκ. €.

 

Επειδή δεν υπάρχουν πολλά "επίσημα" νούμερα για τον εφοπλιστικό κλάδο (άλλο πρόβλημα), αν ψάξω για "φοροαπαλλαγές εφοπλιστών", βρίσκω μια λίστα που προκαλεί τεράστια εντύπωση (πχ από https://www.thepressproject.gr/article/136471/Me-ta-pronomia-ton-efopliston-sto-Suntagma-ti-tha-ginei) :

Quote
  • Απαλλάσσονται από οποιοδήποτε φόρο εισοδήματος τα κέρδη που προκύπτουν από την εκμετάλλευση των πλοίων.
  • Απαλλάσσεται από κάθε φορολογία η υπεραξία που μπορεί να πραγματοποιηθεί είτε από την πώληση κάποιου πλοίου είτε από την είσπραξη ασφαλιστικής αποζημίωσης είτε από άλλη αιτία.
  • Απαλλάσσεται από φόρο εισοδήματος το ποσό των καθαρών κερδών ή μερισμάτων κάθε ημεδαπής ή αλλοδαπής εταιρείας και μεταξύ των άλλων στα ακαθάριστα έσοδα του πλοίου και των συνολικών ακαθάριστων εσόδων της εταιρείας.
  • Απαλλάσσεται από κάθε φόρο, τέλος ή εισφορά ή κρατήσεις υπέρ του Δημοσίου ή κάποιου τρίτου το εισόδημα που αποκτάται από γραφεία ή υποκαταστήματα αλλοδαπών ναυτιλιακών επιχειρήσεων που εγκαθίστανται στην Ελλάδα. Επίσης απαλλάσσεται από το φόρο κύκλου εργασιών και τελών χαρτοσήμου και κάθε κράτησης ή τέλους υπέρ τρίτου, πλην των ανταποδοτικών, των συμβάσεων, των εισπράξεων και πληρωμών και γενικά οποιωνδήποτε πράξεων που διενεργούνται από τα γραφεία ή υποκαταστήματα ή για λογαριασμό των αντιπροσωπευόμενων επιχειρήσεων κατά την άσκηση των εργασιών ή την παροχή υπηρεσιών.
  • Απαλλάσσεται από κάθε φόρο, τέλος, εισφορά ή κράτηση το εισόδημα που δημιουργείται από την εκμετάλλευση πλοίου στο εξωτερικό. Την απαλλαγή αυτή απολαμβάνουν οι μέτοχοι ή οι εταίροι των εταιρειών.
  • Απαλλάσσεται από κάθε φόρο, τέλος ή εισφορά το εισόδημα που αποκτάται από εταιρείες χαρτοφυλακίου που κατέχουν αποκλειστικά μετοχές εταιρειών πλοιοκτητριών που βρίσκονται υπό ελληνική σημαία.
  • Απαλλάσσονται από κάθε τέλος ή άλλη επιβάρυνση υπέρ του Δημοσίου ή τρίτων η διανομή κερδών και το καθαρό προϊόν της εκκαθαρίσεως αυτής

 

Αυτό είναι μόνο ένα απόσπασμα από τις 57 που περιγράφονται...

 

Τέλος, τα 22k € που υπολογίζεται ότι πληρώνει ο Γερμανός ανά πλοίο αφενός δεν τον απαλλάσσουν από τη φορολογία των κερδών αφετέρου είναι βέβαιο ότι καταβάλλονται, αντίθετα από ό,τι λέει το ΥπΟικ για την εθελοντική εισφορά.

 

Τέλος πάντων, πραγματικά δεν το ξέρω καλά το θέμα για να επιμείνω, έτσι ή αλλιώς. Απλώς βλέπω την προνομιακή μεταχείριση μιας επιχειρηματικής ομάδας και αναρωτιέμαι: αν ο διακανονισμός είναι τόσο αποτελεσματικός και συμφέρων, γιατί δεν επεκτείνεται σε όλους μας; Να επιχειρούμε όλοι με αυτούς τους όρους και να πληρώνουν φόρο μόνο οι μισθωτοί.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος acct έγραψε:

 

Σέβομαι ότι ο εφοπλισμός προσφέρει εργασία σε αρκετούς Έλληνες (πολύ λιγότερους ναυτικούς από ό,τι θα μπορούσε), αλλά το δικό σου εισόδημα φορολογείται, ενώ του εργοδότη σου, όχι. Κι αυτό είναι κοινωνικό άδικο. Δεν έχω στοιχεία που θα μου επιτρέψουν να κρίνω αν είναι τελικά επωφελής ο διακανονισμός που επιτρέπει σε μια ομάδα επιχειρηματιών να αγνοεί τη γενικότερη νομοθεσία γύρω από το επιχειρείν.

 

Τις επιφυλάξεις μου τις έχω διαβάζοντας πώς μεταφέρουν το ζήτημα και οι δύο πλευρές. Ας πούμε, διαβάζω μεν ότι η ΕΕΕ αποφάσισε να επεκτείνει τον εθελοντική εισφορά των 140 εκ. € και για πέρσι, αλλά στην πράξη το Υπουργείο Οικονομικών μέχρι πρόσφατα είχε εισπράξει μόνο ~85 εκ. € από τα οφειλόμενα 420 εκ. €.

 

Επειδή δεν υπάρχουν πολλά "επίσημα" νούμερα για τον εφοπλιστικό κλάδο (άλλο πρόβλημα), αν ψάξω για "φοροαπαλλαγές εφοπλιστών", βρίσκω μια λίστα που προκαλεί τεράστια εντύπωση (πχ από https://www.thepressproject.gr/article/136471/Me-ta-pronomia-ton-efopliston-sto-Suntagma-ti-tha-ginei) :

 

Αυτό είναι μόνο ένα απόσπασμα από τις 57 που περιγράφονται...

 

Τέλος, τα 22k € που υπολογίζεται ότι πληρώνει ο Γερμανός ανά πλοίο αφενός δεν τον απαλλάσσουν από τη φορολογία των κερδών αφετέρου είναι βέβαιο ότι καταβάλλονται, αντίθετα από ό,τι λέει το ΥπΟικ για την εθελοντική εισφορά.

 

Τέλος πάντων, πραγματικά δεν το ξέρω καλά το θέμα για να επιμείνω, έτσι ή αλλιώς. Απλώς βλέπω την προνομιακή μεταχείριση μιας επιχειρηματικής ομάδας και αναρωτιέμαι: αν ο διακανονισμός είναι τόσο αποτελεσματικός και συμφέρων, γιατί δεν επεκτείνεται σε όλους μας; Να επιχειρούμε όλοι με αυτούς τους όρους και να πληρώνουν φόρο μόνο οι μισθωτοί.

Το μόνο που χρειάζεται να ξέρεις είναι ότι τα πλοία δεν έχουν θεμέλια…έλισσε κάβους άντε γεια.

Φτιάχνω ένα γρήγορο γόνου εφοπλιστικής  οικογένειας και ενώ η εταιρία είναι κυπριακή και στερείται  ΑΦΜ  ουδέποτε μου έχουν κάνει νύξη για μαύρα, πληρώνουν κανονικά το 24% και ας το πετάνε από το παράθυρο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αέριο μουστάρδας. Αλλά πολλοί εδώ μέσα θα κακοκαρδιστούν ...

 

 

https://www.iefimerida.gr/news/478372/katadiki-gia-polaki-kai-dikaiosi-meta-thanaton-gia-ton-dimosiografo-vasili-mpeskeni

https://www.iefimerida.gr/news/478464/o-polakis-den-honepse-tin-katadiki-toy-paei-sto-efeteio-ton-nekro-mpeskeni

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.