Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

1 hour ago, DEADLAZARUS said:

 

"[Η ΕΕΔΑ] Λειτουργεί στην Ελλάδα τα τελευταία 20 χρόνια, με πλήρη ανεξαρτησία, χωρίς κομματικές σκοπιμότητες και έχει να παρουσιάσει ένα σημαντικότατο έργο. Η ανεξαρτησία της έχει ενοχλήσει και στο παρελθόν, τώρα όμως υφίσταται καίριο πλήγμα. Η Κυβέρνηση θέλοντας να αλλοιώσει τη σύνθεσή της, αλλά και να την καταστήσει δυσλειτουργική έως πλήρως αδρανή, προχωρεί μονομερώς σε μια άμετρη και άκριτη προσθήκη 5 μελών από μια μόνο Κοινότητα, εκείνη των ΛΟΑΤΚΙ, και 2 ακόμη μελών, εκτός από το ήδη υφιστάμενο μέλος, από άλλη, την Κοινότητα των Ρομά, κατά παράβαση κάθε αρχής ισότητας έναντι των λοιπών φορέων προστασίας των δικαιωμάτων που είναι ήδη μέλη της ΕΕΔΑ και διαθέτουν μόνο μια ψήφο στην Ολομέλειά της."

 

Τα bold δικά μου. Τα έχουμε πει 1000 φορές για την παρούσα κυβέρνηση και τα ήθη που θέλει να φέρει, αλλά κάνει ό,τι μπορεί για να μας επαληθεύσει πλήρως και η ίδια...

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, pnick said:

 

"[Η ΕΕΔΑ] Λειτουργεί στην Ελλάδα τα τελευταία 20 χρόνια, με πλήρη ανεξαρτησία, χωρίς κομματικές σκοπιμότητες και έχει να παρουσιάσει ένα σημαντικότατο έργο. Η ανεξαρτησία της έχει ενοχλήσει και στο παρελθόν, τώρα όμως υφίσταται καίριο πλήγμα. Η Κυβέρνηση θέλοντας να αλλοιώσει τη σύνθεσή της, αλλά και να την καταστήσει δυσλειτουργική έως πλήρως αδρανή, προχωρεί μονομερώς σε μια άμετρη και άκριτη προσθήκη 5 μελών από μια μόνο Κοινότητα, εκείνη των ΛΟΑΤΚΙ, και 2 ακόμη μελών, εκτός από το ήδη υφιστάμενο μέλος, από άλλη, την Κοινότητα των Ρομά, κατά παράβαση κάθε αρχής ισότητας έναντι των λοιπών φορέων προστασίας των δικαιωμάτων που είναι ήδη μέλη της ΕΕΔΑ και διαθέτουν μόνο μια ψήφο στην Ολομέλειά της."

 

Τα bold δικά μου. Τα έχουμε πει 1000 φορές για την παρούσα κυβέρνηση και τα ήθη που θέλει να φέρει, αλλά κάνει ό,τι μπορεί για να μας επαληθεύσει πλήρως και η ίδια...

 

Και συνεχίζω και εγώ με τα δικά μου τα bold

 

Quote

Η υπερβολικά μεγάλη όμως, ευνοϊκή μεταχείρισή τους σε βάρος όλων των άλλων υπερασπιστών των δικαιωμάτων του ανθρώπου προσβάλλει τους δεύτερους, αλλά και υποβαθμίζει το κύρος της ίδιας της Εθνικής Επιτροπής, αλλοιώνει άκριτα τη σύνθεσή της και θίγει την ανεξαρτησία της.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ευχαρίστησα κι εγώ τον Γιώργο για την ανάρτηση της είδησης, γιατί μου είχε διαφύγει. Όμως, βλέποντας τις απαντήσεις, φοβάμαι ότι εστιάζετε στο λάθος πράγμα. Η ουσία νομίζω είναι εδώ:

 

Quote

Η νομοθέτηση προχώρησε χωρίς δημόσια διαβούλευση, χωρίς ποτέ, από πριν, η Κυβέρνηση, να ενημερώσει, συγκεκριμένα, την ΕΕΔΑ γι αυτήν και μολονότι με την από 27.11.2018 ομόφωνη απόφαση της Ολομέλειάς της τάχτηκε κατά κάθε μεμονωμένης ρύθμισης και ήδη, με την με την από 28.3.2019 Δήλωσή της, απέκρουσε και τη συγκεκριμένη ρύθμιση, καταγγέλλουσα τόσο τη διαδικασία που ακολουθήθηκε όσο και την ουσία της ρύθμισης.

 

Η τελευταία κυβερνητική ενέργεια ήταν η τελευταία πράξη μιας αδιάφορης και συχνά απαξιωτικής στάσης των εκπροσώπων της Εκτελεστικής Εξουσίας απέναντι στην ΕΕΔΑ, με ελάχιστες, μόνο, λαμπρές εξαιρέσεις.

 

Τα υπηρεσιακά έγγραφα της ΕΕΔΑ προς την Κυβέρνηση και τη Διοίκηση συνήθως δεν απαντώνται και τα αιτήματα συχνά δεν ικανοποιούνται. Οι αρμόδιοι, ακόμα και σε υψηλό επίπεδο, συνήθως αρνούνται την επικοινωνία με την ΕΕΔΑ!

 

Το πρόβλημα -κατ' εμέ- δεν είναι ότι με την αυξημένη εκπροσώπηση μειονοτήτων ξαφνικά κινδυνεύει η πλειονότητα να αλλοτριωθεί. Είναι ότι η Κυβέρνηση, επισφαργίζοντας την αδιαφορία της για τον θεσμό, αλλοιώνει ψηφοθηρικά τη σύνθεση του Σώματος, ξέροντας ότι στην ουσία δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα, πλην της εικόνας της στις "ωφελούμενες" μειονότητες.

 

Και το κάνει, αγνοώντας τη συνήθη πρακτική της δημόσιας διαβούλευσης και χωρίς να λάβει υπόψη την άποψη του φορέα...

 

Πάντως, η Εθνική Επιτροπή για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου δεν έχει σχέση με την Ελληνική Ένωση για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου, της οποίας το λογότυπο εμφανίζεται στο άρθρο. Αναρωτιέμαι αν κι οι δημισογράφοι ήξεραν για την ύπαρξη ή το έργο της πρώτης, πριν την κάνει ξαφνικά δημοφιλή η Κυβέρνηση... ?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, acct said:

αλλοιώνει ψηφοθηρικά τη σύνθεση του Σώματος, ξέροντας ότι στην ουσία δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα, πλην της εικόνας της στις "ωφελούμενες" μειονότητες.

Και γιατί επιλέγει τις συγκεκριμένες μειονότητες, συμπληρώνω εγώ; Γιατί αυτές ταιριάζουν με τα ήθη που θέλει να φέρει. Μειονότητα είμαστε και εμείς οι Έλληνες πολύτεκνοι, ας πούμε. Γιατί δεν προσπαθεί να αλιεύσει και μας ψηφοθηρικά έστω; Μα γιατί εμείς δεν ταιριάζουμε με την Ελλάδα που θέλει αυτό το κόμμα. Απλά πράγματα. Οραματίζονται Ελλάδα μεταναστών, ΛΟΑΤΚΙ, όπως επίσης και μια χώρα έρμαιο του κάθε αναρχο-κάτι ακτιβιστού.

Είναι εξοργιστικοί αυτοί του ΣΥΡΙΖΑ. Τέλεια και παύλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.capital.gr/oikonomia/3352695/-narki-sta-tameia-apo-ti-meiosi-ton-esodon

Να επιβεβαιώσω απλά την αύξηση του ελάχιστου απαιτούμενου μηνιαίου ποσού των εισφορών μας. Από 167,95 πήγαμε στα 185,18.

Άνοιξα την καρτέλα μου σήμερα στον Ε.Φ.Κ.Α. και είδα τα ευχάριστα.

Γιατί; Γιατί έτσι. Γιατί έβγαλε φετφά η κομισάριος-συντρόφισσα Αχτσιόγλου περί αύξησης του κατώτατου μισθού, οπότε -και εφόσον αυτός είναι άμεσα συνδεδεμένος με τις εισφορές των ελεύθερων πολιορκημένων-ελεύθερων επαγγελματιών- αυξήθηκαν και οι δικές μας εισφορές.

Πλερώστε, σκλαβάκια.

Εννοείται πως δεν σηκώνει κανένας εκεί μέσα τα τηλέφωνα. Αν θες κάτι ή θα πρέπει να ταξιδέψεις στην εξωτική Αθήνα ή θα στείλεις φίλο/η να τους τα πει από κοντά.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DEADLAZARUS said:

https://www.capital.gr/oikonomia/3352695/-narki-sta-tameia-apo-ti-meiosi-ton-esodon

Να επιβεβαιώσω απλά την αύξηση του ελάχιστου απαιτούμενου μηνιαίου ποσού των εισφορών μας. Από 167,95 πήγαμε στα 185,18.

Άνοιξα την καρτέλα μου σήμερα στον Ε.Φ.Κ.Α. και είδα τα ευχάριστα.

Γιατί; Γιατί έτσι. Γιατί έβγαλε φετφά η κομισάριος-συντρόφισσα Αχτσιόγλου περί αύξησης του κατώτατου μισθού, οπότε -και εφόσον αυτός είναι άμεσα συνδεδεμένος με τις εισφορές των ελεύθερων πολιορκημένων-ελεύθερων επαγγελματιών- αυξήθηκαν και οι δικές μας εισφορές.

Πλερώστε, σκλαβάκια.

Εννοείται πως δεν σηκώνει κανένας εκεί μέσα τα τηλέφωνα. Αν θες κάτι ή θα πρέπει να ταξιδέψεις στην εξωτική Αθήνα ή θα στείλεις φίλο/η να τους τα πει από κοντά.

 

 

 

έλα, έλα... δε θέλω καρμιριές και γκρίνιες.... σκέψου τα κακόμοιρα γεροντάκια (Μ.Ο ~ 55 έτη) που καρτερούν την ''συνταξούλα'' τους. Κοινωνική πολιτική κύριε μου, Κοινωνική πολιτική με τα λεφτά σου.

 

Σε άλλα νέα:

 https://www.capital.gr/epikairotita/3352556/rodos-eisboli-tou-pame-prin-tin-enarxi-tou-sunedriou-tis-gsee

 

Συμμοριτοπόλεμος. Είθε να φαγωθούν όλοι τους μέχρι ενός. Να μη μείνει ρουθούνι από δαύτους.  

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, pnick said:

Μειονότητα είμαστε και εμείς οι Έλληνες πολύτεκνοι, ας πούμε.

 

Προσοχή... μειονότητα δεν είναι κάθε ομάδα πληθυσμού που υστερεί αριθμητικά έναντι του υπολοίπου. Ας πούμε, οι άνδρες δεν είναι μειονότητα έναντι των γυναικών, απλώς επειδή είμαστε κατά 2% λιγότεροι. Ο προσδιορισμός αναφέρεται σε ομάδες που είναι στόχος άνισης (αρνητικής) μεταχείρισης ή προκατάληψης και γι αυτό πρέπει να απολαμβάνουν επιπλέον προστασία.

 

Καταλαβαίνω ότι ως πολύτεκνος θα ήθελες -εκτός από την εκτίμηση όλων μας, που την έχουμε εκφράσει επανειλημμένα- και κάποιες επιπλέον κοινωνικές και οικονομικές παροχές από αυτές που έχει επιλέξει να αποδίδει το Κράτος.

 

Προσωπικά συμφωνώ ότι η στήριξη των πολύτεκνων δεν είναι ανάλογη με τη ρητορική όλων των Κυβερνήσεων που ισχυρίζονται ότι στηρίζουν έμπρακτα την οικογένεια. Όμως, στην πραγματικότητα οι πολύτεκνοι και τα τέκνα πολυτέκνων είναι αντικείμενο θετικής κι όχι αρνητικής διάκρισης. Ο στόχος αυτής της πολιτικής δεν είναι να καλύψουν το έλλειμμα έναντι του γενικού πληθυσμού, αλλά να υπερτερούν έναντι του γενικού πληθυσμού. Εξ ου και οι ποσοστώσεις σε προκηρύξεις διορισμών ή σε μετεγγραφές φοιτητών, η μειωμένη θητεία στον Στρατό, το μειωμένο κόμιστρο σε μέσα μεταφοράς κοκ...

 

5 hours ago, pnick said:

Γιατί δεν προσπαθεί να αλιεύσει και μας ψηφοθηρικά έστω;

 

Εδώ διαφωνώ. Πάντα προεκλογικά περνούν κι από Ενώσεις Πολυτέκων και (σας) τάζουν λαγούς με πετραχήλια! Αυτές οι υποσχέσεις κοστίζουν ακριβώς τόσο όσο και οι τοποθέτηση επιπλέον μελών στην ΕΕΔΑ -καθόλου!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@DEADLAZARUS Είδα και εγώ την αύξηση και στα τηλέφωνα δεν τους βρίσκω να ενημερωθώ. Επίσης είχα επιστροφή απο εκκαθάριση έτους η οποία εδώ και πάνω από ένα εξάμηνο περιμένω να δω πότε θα συμψηφιστεί. Τι τους πληρώνουμε ήθελα να ήξερα, σύνταξη δεν πρόκειται να δούμε, το σύστημα υγείας είναι για τους αλλοδαπούς μόνο, εμείς στην αναμονή...... Ας τα κάνουν ιδιωτικά να πληρώνεις ασφάλεια με παροχές και να αποταμιεύσει ο καθένας ότι ποσό μπορεί για τα γεράματα του!

Έγινε επεξεργασία από l3ft3ris
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@acct Σκοπός των μηνυμάτων μου δεν ήταν ούτε να κλαφτώ για τα δικαιώματα των πολυτέκνων, ούτε να παραπονεθώ που οι κυβερνήσεις δεν δίνουν παραπάνω. Ούτε να απολαύσω κάποιας ιδιαίτερης εκτίμησης για τις επιλογές μου. Καμία σχέση. Ήλπιζα ότι αυτό που ήθελα να πω θα γινόταν σαφές: Ο ΣΥΡΙΖΑ έχει συγκεκριμένη ατζέντα. Κάνει συγκεκριμένες επιλογές. Μην εθελοτυφλούμε. Θέλει μια άλλη Ελλάδα. Όχι αυτήν που ονειρεύομαι εγώ και άλλοι απλοί πολίτες σαν εμένα, για τα παιδιά μας. Και δεν μιλάω για Δεξιά ή Αριστερή Ελλάδα. Σκέτο Ελλάδα. Αν θέλεις κάπως να τον δικαιολογείς σαν κόμμα και φορέα συγκεκριμένης ιδεολογίας, ή να υποβαθμίζεις την αξία των όσων τραγικών βλέπουμε καθημερινά από εκπροσώπους του κόμματος ή τον ίδιο τον Πρωθυπουργό, είναι δικαίωμά σου. Εγώ δεν μπορώ να μη μιλήσω για τα αίσχη που βλέπω καθημερινά. Μπορεί η κίνηση να αυξήσουν τα ποσοστά συγκεκριμένων ομάδων στην ΕΕΔΑ να είναι ανέξοδη και άνευ πρακτικής σημασίας, όπως λες, και να περιορίζεται στα προεκλογικά παιχνιδάκια τους. Έχει όμως έντονη σημειολογία για τις εν γένει επιλογές της συγκεκριμένης κυβέρνησης. Θέλει κάτι να μας πει ο ΣΥΡΙΖΑ με όλα αυτά. Αυτό διαβάζω στις επιλογές του, και απλά κάθομαι και το γράφω, περισσότερο με πόνο για το πού πάμε σαν χώρα το τελευταίο καιρό.  

 

Spoiler

[Όσο για τα εναπομείναντα "προνόμια" των πολυτέκνων που αναφέρεις, νομίζω ότι είναι αστείο και να αναφέρονται πλέον. Κανείς δεν έκανε παραπάνω παιδιά επειδή υπάρχουν αυτά (τα όσα έχουν μείνει δηλαδή)... Και να πώ και κάτι τελευταίο και δεν θα ξαναμιλήσω ως πολύτεκνος, γιατί παρεξηγείται δυστυχώς. Οι πολύτεκνοι θα έκαναν παιδιά ακόμα και αν δεν υπήρχε κανένα προνόμιο, ακόμα και αν όλοι ήταν εναντίον της πολυτεκνίας. Είναι ένα αξιακό σύστημα που δεν είναι εύκολο να το κατανοήσει κανείς σήμερα. Πολλοί κάνουν το λάθος να το ερμηνεύουν με αριθμούς και πίνακες. ]

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, unseen said:

Και παρ' όλα αυτά βλεπεις στις δημοσκοπησεις ο συριζα κραταει ενα 20%+. Ποιοι ειναι αυτοι;

 

Ζούν και κινούνται ανάμεσα μας. Έχω και στο σόι μερικούς. Πέρα από τους "βολεμενους", που υπάρχουν σε κάθε κόμμα, υπάρχει και μια κατηγορία που δεν μπορούν να παραδεχθούν οποιοδήποτε λάθος της κυβέρνησης, σαν να είναι οι του ΣΥΡΙΖΑ φορέας κάποιας μεταφυσικής αλήθειας που δεν μπορεί ο απλός λαός, η πλέμπα, να αντιληφθεί. Είπε και ο Αλέξης στην Γαλλία μετά το συλλαλητήριο, απαντώντας στον Μακρόν, ότι υπέρ της συμφωνίας ήταν  πλειοψηφία των ανθρώπων που μπορούν να σκέφτονται και να ασκούν κριτική με το μυαλό τους". Οι υπόλοιποι που διαφωνούμε είμαστε κρετίνοι μάλλον. Πού να πιάσουμε τα υψηλά νοήματα που διαχειρίζεται ο Αλέξης και το υπουργικό συμβούλιο (Βλ. Πολάκης, Παππάς, Γεροβασίλη και λοιποί φωστήρες).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, unseen said:

Και παρ' όλα αυτά βλεπεις στις δημοσκοπησεις ο συριζα κραταει ενα 20%+. Ποιοι ειναι αυτοι;

 

Εγώ δεν αναρωτιέμαι ποιοι είναι ή πόσοι, αλλά πώς σκέφτονται. Οπότε, είπα να βάλω μια δημοσκόπηση στο διπλανό θέμα, που μπορεί να μας διαφωτίσει. Ανώνυμη και κανείς δε χρειάζεται να δηλώσει τι θα ψήφιζε. Αλλά είμαι πολύ περιέργος, τι αποκλείεται να ψήφιζε ο καθένας, ξέροντας το ιστορικό αποτέλεσμα της ψήφου του...

 

Όποιος θέλει, ας διαλέξει από την ομαδοποιημένη λίστα ποια θεωρεί τη χειρότερη περίοδο διακυβέρνησης.

 

Disclaimer: έχω ομαδοποιήσει διαδοχικές κυβερνήσεις υπό τον ίδιο Πρωθυπουργό και έχω παραλείψει πολύ σύντομες ή υπηρεσιακές κυβερνήσεις...

https://www.thelab.gr/forums/topic/171448-χρεοκοπία-ευρώπης-the-euroskepticism-thread-ευρωσκεπτικισμός-v01/

 

Link to comment
Share on other sites

D3Y1a1_W4AA2Dw6.jpg:large

 

 

Πείτε μου πάλι κάτι για την αποτελεσματικότητα των νόμων έναντι της οπλοκατοχής και οπλοφορίας, να δώ κάτι ....   :sarcastic:

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

Το άκουσα σαν είδηση, αλλά έπρεπε να δώ και το video για σιγουριά.

 

 

https://www.athensmagazine.gr/article/news/395596-sok-sta-diabata-antras-petaei-sta-mat-koritsaki-xrhsimopoiwntas-to-ws-laquo-aspida-raquo

 

Να το εμπεδώσουμε λοιπόν: Τα συγκεκριμένα υποκείμενα, δεν έχουν κανένα ενδιαφέρον για την ανθρώπινη ζωή, πέραν του τομαριού τους. 

Έτσι για να ξέρουμε με τι έχουμε να κάνουμε. 

  • Like 1
  • Sad 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.