Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Ο acct έκανε τελευταία διόρθωση 14:18, for the record. Αν τώρα εσύ είχες 2 ώρες ανοιχτή την σελίδα και έγραψες μετά (τουτέστιν δεν είδες την διόρθωση στις 14:18), δεν φταίει κανένας.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολλές άλλες εφημερίδες εκτός από το ΒΗΜΑ (Έθνος, Καθημερινή, κ.α) κλέβουν άρθρα από το εξωτερικό.

Ο λόγος; Μα είναι τζάμπα! :hehe:

Συχνά δε κάνουν και μεταφραστικά μαργαριτάρια (Αεροπλάνο-πάτσγουερκ) γιατί δεν θέλουν να πληρώσουν μεταφραστή.

Τα μαργαριτάρια αυτά (μαζί με άλλα από το διαδίκτυο) τα φιλοξενεί κάθε Σάββατο ο Σαραντάκος στο blog του.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, salde said:

όχι δεν το είχες γράψει «από την αρχή», το πρόσθεσες ύστερα (μετά από τις 16:09 που είναι η ώρα του δικού μου μηνύματος)

 

Ό,τι πεις... δεν ήξερα ότι θα χρειάζοταν να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας, οπότε δε φρόντισα να συμπεριλάβω φωτογραφίες από την αρχή.

 

 

 

 

Vima_01.png

Vima_02.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, tommybertsen said:

Αν τώρα εσύ είχες 2 ώρες ανοιχτή την σελίδα

αυτό μπορεί γιατί κατά τις 14+ έφυγα από τον υπολογιστή  δεν θυμάμαι αν  είχα αφήσει αυτή τη σελίδα ανοιχτή ή αν την ξαναάνοιξα μετά. Να ζητήσω συγγνώμη από τον acct για αυτό το σκέλος της απάντησής μου. Φυσικά και δεν φταίει αν δεν το είδα. Είναι προφανές ότι αν είχα δει τη διόρθωση εξ΄αρχής θα είχα διατυπώσει αλλιώς την αρχική μου απάντηση και την διαφωνία μου στο σχόλιο τού acct  η οποία διαφωνία (αν η αναφορά που έκανε το Βήμα μπορεί να χαρακτηριστεί «στοιχειώδης αναφορά στην πηγή» ή όχι) ισχύει πλήρως.
Χαίρομαι ιδιαιτέρως που το λάθος σχετικά με τον χρόνο διόρθωσης ήταν δικό μου και λυπάμαι αν στενοχωρήθηκε ο acct από αυτό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, XMorsX said:

Γιατί τέτοια επίθεση στον acct. To BHMA πράγματι τεμπέλιασε με αυτό το άρθρο.

(τώρα είδα την ερώτηση) αν δεν το κατάλαβες η «επίθεση» αφορούσε άλλο ζήτημα κι όχι την γνώμη του για το άρθρο και τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, θεωρώ ότι δεν χρειάζεται να το συνεχίσουμε, απλά να αναφέρω πως, μου έχει συμβεί να μην δω διόρθωση επειδή είχα λίγο παραπάνω ανοιχτή τη σελίδα. Αν είναι ανοιχτή για ώρα, πλέον, κάνω ένα refresh για να είμαι σίγουρος :) 

Link to comment
Share on other sites

είναι εκτός του θέματος των ειδήσεων, αλλά η εξήγησή σου είναι πιθανή επειδή περίπου εκεί την «κρίσιμη» ώρα έφυγα από τον υπολογιστή κι επέστρεψα αρκετή ώρα μετά και όχι στο tab του thelab αμέσως. Επειδή συχνά αφήνω tab ανοιχτό  για απάντηση αργότερα και μου έχει συμβεί πολλές φορές ενώ πάω να γράψω κάτι να μου εμφανίζει ότι υπάρχουν νέα μηνύματα στο νήμα συνήθως το προσέχω. Δεν ήξερα ότι/αν στη Διόρθωση δεν εμφανίζεται ειδοποίηση ότι κάτι έχει γραφεί εντωμεταξύ κι επειδή η εικόνα που βλέπω  προφανώς δεν περιέχει δυνατότητες των  moderators (δεν εμφανίζεται όπως είναι λογικό ούτε το Edit ούτε τα Options παρά μονάχα το Quote μετά το χρονικό όριο) θεώρησα (λανθασμένα και κακώς) αυτό που θεώρησα.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, salde said:

Χαίρομαι ιδιαιτέρως που το λάθος σχετικά με τον χρόνο διόρθωσης ήταν δικό μου και λυπάμαι αν στενοχωρήθηκε ο acct από αυτό.

 

Από μένα, καμία στεναχώρια, μη μείνουμε εκεί. Επίσης, αισθάνομαι ότι αδικείς τον εαυτό σου δίνοντας υπερβολικά διεξοδικές εξηγήσεις και παραθέτοντας τη χρονική αλληλουχία μιας παρανόησης που δεν έχει ιδιαίτερη βαρύτητα.

 

Όμως, οφείλω να πω κάτι που νομίζω ότι μας αφορά όλους. Καλό είναι όλοι να είμαστε λίγο μετριοπαθείς στον τρόπο που εκφραζόμαστε. Όχι μόνο για να γλυτώνουμε την ανάγκη να απολογούμαστε, αλλά για να είναι και γενικότερα πιο στρωτή η αλληλεπίδραση μεταξύ μας.

 

Ο καθένας μας, για λόγους που μπορεί να μην αφορούν ή να μην ενδιαφέρουν όλο το φόρουμ μπορεί να έχει συσσωρευμένη ένταση, οργή ή και προσωπικές συμπάθειες και αντιπάθειες με άλλα μέλη. Ειδικά το τελευταίο διάστημα κι εγώ έχω μπει στον πειρασμό να είμαι απότομος ή ακόμη και να διαολοστείλω 1-2 που θεωρώ ότι το έχουν κερδίσει επάξια σε κάποια θέματα. Θέλω να ελπίζω ότι δεν έχω υποκύψει.

 

Αν η συγγνώμη σου είναι για τον τρόπο που εκφράστηκες, ανεξάρτητα από τις λεπτομέρειες, τη δέχομαι ολόψυχα. Δεν θεωρώ το θέμα καν λήξαν, το θεωρώ ως μη γενόμενο.

 

Πάντως, στην ουσία του πράγματος, πέρα από τις προσωπικές γνώμες, το επίμαχο "άρθρο" είναι ένα αντιδεοντολογικό πόνημα που κανονικά πρέπει να ανασκευαστεί ή να αποσυρθεί. Δεν πίστευα ότι θα χρειαζόταν να το συζητήσουμε τόσο διεξοδικά, αλλά σε οποιονδήποτε Οργανισμό με στοιχειώδεις αρχές θα είχε παραπεμφθεί σε Επιτροπή Δεοντολογίας ως προϊόν λογοκλοπής. Μεγάλο μέρος του κειμένου είναι λέξη προς λέξη μεταφρασμένο (και μάλιστα άσχημα) από το πρωτότυπο.

 

Ακόμη και η επαγγελματική ένωση των δημοσιογράφων ορίζει:

Quote

Άρθρο 6
[...]

β. Να θεωρεί σοβαρότατη αντιεπαγγελματική πράξη κάθε λογοκλοπή.

γ. Να μην οικειοποιείται την εργασία συναδέλφων του. Να αναφέρει πάντοτε το όνομα του συντάκτη, του οποίου χρησιμοποιεί κείμενα ή αποσπάσματα κειμένων.

Να μνημονεύει την πηγή των πληροφοριών, που έχουν ήδη δημοσιευθεί ή μεταδοθεί.

 

Ενώ και ο κώδικας δεοντολογίας των Ψηφιακών Μέσων Ενημέρωσης ζητά:

Quote

ΠΗΓΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΦΟΡΕΣ
Στην ψηφιακή αφήγηση ο δημοσιογράφος πρέπει να αναφέρει την πηγή και με υπερσυνδέσμους (links), ώστε ο χρήστης να μπορεί να αξιολογεί ο ίδιος την αξιοπιστία της.

 

Αλί και τρισαλί αν μια μετάφραση από το google translate χωρίς άδεια (αν υπήρχε, έπρεπε να αναφερθεί) και χωρίς στοιχειώδη δημοσιογραφική επιμέλεια (πάτσγουερκ και άλλα τραγικά) περνά το φίλτρο σε ένα μέσο όπως το ΒΗΜΑ.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, acct said:

Αν η συγγνώμη σου είναι για τον τρόπο που εκφράστηκες, ανεξάρτητα από τις λεπτομέρειες, τη δέχομαι ολόψυχα. Δεν θεωρώ το θέμα καν λήξαν, το θεωρώ ως μη γενόμενο.


Η συγγνώμη μου είναι για το ότι αμφισβήτησα την ακεραιότητά σου ως προς το χρόνο της διόρθωσης χωρίς να σου δώσω καν το πλεονέκτημα της αμφιβολίας (=κακοπιστία εκ μέρους μου), ρωτώντας σε (δημοσίως) «η διόρθωση μπήκε πριν ή μετά το αρχικό μου μήνυμα;» πριν καταλήξω σε συμπέρασμα. Δεν έχει να κάνει με τις λέξεις που χρησιμοποίησα  (δεν ήταν βρισιές, ακρότητες έκφρασης κλπ) αλλά με το νόημά τους, ότι δλδ σε κατηγορούσα για κάτι ανέντιμο (αλλοίωση της ροής της συζήτησης) και μάλιστα καταχρώμενος τα προνόμια σου ως συντονιστής (ότι δλδ το άλλαξες όχι ως απλό μέλος). Επειδή νόμισα αυτό -το οποίο είναι βαρύ και άδικο για εσένα, είτε έγραφα το επίμαχο δεύτερο μήνυμα είτε όχι- για αυτό και σου ζήτησα συγγνώμη. Φυσικά και για τις παρεπόμενες ενοχλήσεις που αυτό σου προκάλεσε (να ψάχνεις screenshots κλπ).  Δλδ η συγγνώμη πάει στο ότι σε αδίκησα, όχι στις λέξεις ούτε στο ότι δεν έμεινα σιωπηλός. Δε ξέρω εσύ πώς το βλέπεις, σε μένα μοιάζει πιο ειλικρινές.

Δεν ήταν δλδ ο τρόπος έκφρασης αδόκιμος αλλά η ουσία αυτού που νόμισα. Για να το πω αντίθετα, αν κάποιος όντως είχε αλλάξει έτσι τη ροή τότε οι εκφράσεις μου αυτές καθαυτές δεν θα χαρακτηρίζονταν απαράδεκτες. Ούτε την έγραψα προσχηματικά, για το τυπικό της υπόθεσης (έκανα λάθος, ε ας γράψω ένα συγγνώμη χωρίς να το εννοώ και άστον να κουρεύεται.)

Το ενδιαφέρον της ιστορίας είναι ότι με έπεισε η απάντηση του tommybertsen επειδή μπήκε στον κόπο να δώσει μία πιθανή εξήγηση για το πού οφείλεται το λάθος μου και όχι η απάντησή σου 7503 με τα screenshots (ό,τι πεις, ελέφαντας κλπ). Να το γράψω αλλιώς τι προσπαθώ να εξηγήσω, αν δεν υπήρχε καθόλου το 7501 του tommybetsen, τότε ίσως πάλι να έγραφα μια δική μου συγγνώμη αν κατάλαβα λάθος την ώρα αλλά μέσα μου δεν θα είχα πειστεί. Ενδιαφέρον  εκ των υστέρων κυρίως για μένα,  ίσως και για εσένα (σε κάτι που έχεις δίκιο ο άλλος δεν πείθεται), αδιάφορο για τους υπόλοιπους.

 

 

2 hours ago, acct said:

Όμως, οφείλω να πω κάτι που νομίζω ότι μας αφορά όλους. Καλό είναι όλοι να είμαστε λίγο μετριοπαθείς στον τρόπο που εκφραζόμαστε. Όχι μόνο για να γλυτώνουμε την ανάγκη να απολογούμαστε, αλλά για να είναι και γενικότερα πιο στρωτή η αλληλεπίδραση μεταξύ μας.


είναι σωστό αυτό γενικώς όμως δεν αφορά την εδώ περίπτωσή. Να στο ρωτήσω διαφορετικά, ας πούμε ότι δεν έγραφα απολύτως τίποτα μετά το mention που μου έκανες στο 7498 και κρατούσα μέσα μου την (λανθασμένη εκ των υστέρων) εντύπωση που μου είχε δημιουργηθεί, τελικά χειρότερο δεν θα ήταν; Παρομοίως και για τα υπόλοιπα, σωστά είναι ως γενικές αρχές αλλά δεν αφορούν το συμβάν αυτό (δεν «ξέσπασα» σε σένα για άλλους λόγους κλπ). Μάλιστα σε ότι με αφορά, το ύφος γραφής μου εδώ μπορεί να έχει ελαττώματα όπως όλων μας αλλά γενικά θα το χαρακτήριζα μάλλον «ψυχρό». Κατανοώ ότι μερικές φορές αυτό μπορεί να εκληφθεί ως επιθετικότητα απέναντι σε κάποιον, είναι όμως το ύφος γραφής μου,  συνήθως το προτιμώ από (συχνά προσποιητή) οικειότητα όταν εκφράζομαι ονλάιν (σε φόρουμ με ανοιχτή συμμετοχή).

Για το άλλο σκέλος (το κείμενο του Βήματος) διαφωνούμε ως προς το αν υπήρχε στοιχειώδης αναφορά στην πηγή. Κατ' εμέ υπήρχε, ήταν σαφής (δλδ δεν υπήρχε ενδεχόμενο παρανόησης στον αναγνώστη ως προς την προέλευση) αλλά δεν ήταν πλήρης. Στοιχειώδης μεν ελλιπής δε.
Επίσης δεν υιοθετώ τον χαρακτηρισμό της λογοκλοπής χωρίς να γνωρίζω αν έχουν συμφωνία με τους NYT και για ποιο περιεχόμενο. Συνήθως όλοι οι μεγάλοι ειδησεογραφικοί οργανισμοί έχουν τέτοιες συμφωνίες, διαφόρων μορφών (χρήση περιεχομένου, syndicated columns κλπ) με αρκετούς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό με τη λογοκλοπή έχει και βαθύτερο τεχνολογικό νόημα. Και εξηγούμε.

 

Ειδησεογραφικά, blogs και forums Αγγλόφωνα υπάρχουν εκατομμύρια. Τι θα γινόταν αν όλοι αυτοί έγραφαν copy/paste ένα άρθρο που διάβασαν στο NYT; Το πιο πιθανό είναι να μην τους έβρισκες ούτε στην 20η σελίδα της Google. Η Google έχει πολύ αυστηρούς κανόνες όσο αφορά τη λογοκλοπή και μάλιστα τιμωρεί τα site που το κάνουν κατ' εξακολούθηση, ΧΩΡΙΣ να αναφέρουν τουλάχιστον την πηγή. Μάλιστα, η πηγή δεν είναι πανάκεια. Η θεωρία λέει πως το copy/paste απαγορεύεται και πρέπει να αλλάζεις τουλάχιστον το 30% του κειμένου ώστε να θεωρηθεί ορθό ως προς τη Google.

 

Με άλλα λόγια όχι μόνο θα έκαναν κακό στη φημή του ίδιου του site τους (έχει πάνω από 200 page rank factors η Google και τρία από αυτά είναι η ποιότητα, η μοναδικότητα και η ορθότητα των ειδήσεων) αλλά και θα έβλεπαν αισθητά μειωμένο κόσμο (clicks,visits) και τεράστιο bounce rate (μπήκαν και έφυγαν δλδ οι επισκέπτες). Η Google κοιτάει επίσης και την ιστορικότητα των ειδήσεων. Δηλαδή ανάμεσα στα δεκάδες ίδια άρθρα, βρίσκει το πρώτο και το θεωρεί ως πηγή. Αυτό είναι εφικτό στην Ελλάδα αλλά στην επόμενη παράγραφο εξηγώ γιατί και πάλι είναι ας πούμε άδικο.

 

Τώρα τι γίνεται στα Ελληνικά; Επειδή η Ελληνική γλώσσα είναι μία περίπλοκη γλώσσα με αρκετές διαφορετικές έννοιες ακόμη και χρησιμοποιώντας τις ίδιες λέξεις είναι πάρα πολύ δύσκολο να βαθμολογηθεί ως προς την ποιότητα & μοναδικότητα το κείμενο. Πόσο μάλιστα όταν γίνεται translate από άλλη γλώσσα. Σε αυτή την περίπτωση είναι πολύ δύσκολο να ταυτιστεί το αγγλόφωνο άρθρο με το Ελληνικό, με αποτέλεσμα τα site αυτά να μην τιμωρούνται. Και μιλάμε για έναν αλγόριθμο (της Google) που μπορεί να indexarei ολόκληρο site με χιλιάδες σελίδες σε 2-3 ημέρες. Άπιαστα πράγματα για τα οικιακά δεδομένα.

 

Έτσι εμείς μπορεί να το βλέπουμε ως λογοκλοπή, αλλά τα αποτελέσματα αναζήτησης αποδίδουν. Μάλιστα αυτό το φαινόμενο είναι πολύ συχνό για τα δεδομένα της Ελλάδας. Όχι μόνο για τέτοιου είδους άρθρα, επιστημονικά ή έρευνες. Σχεδόν τα πάντα (εκτός αν υπάρχει δημοσιογράφος πρώτης γραμμής) είναι "λογοκλοπή" από ξένα άρθρα. Τεχνολογία, πολιτική, καιρός, αυτοκίνηση κι άλλα. Γιατί; Γιατί βολεύει και δεν υπάρχουν σοβαρές επιπτώσεις. 

 

Βέβαια, αυτό θα αλλάξει στο κοντινό μέλλον κυρίως για να καταπολεμήσει τα "News Feed Fetchers" (τα site που αυτόματα postaroun άρθρα από μία λίστα RSS για οικονομικό όφελος μέσω click Google Ads). 

 

υ/γ: Δεν έχω ιδέα τι συνεργασίες έχει το ΒΗΜΑ. Πολύ συχνό φαινόμενο είναι το ειδησεογραφικό που ενδιαφέρεται να πληρώνει μία σταθερή ή όχι προμήθεια στην "πηγή" για να αναμεταδίδει τα άρθρα του. Μάλιστα υπάρχει και περαιτέρω συνεργασία ώστε στο παραπάνω παράδειγμα η NYT να δημιουργεί credibility για το ΒΗΜΑ. 

Έγινε επεξεργασία από trib
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, trib said:

Μάλιστα υπάρχει και περαιτέρω συνεργασία ώστε στο παραπάνω παράδειγμα η NYT να δημιουργεί credibility για το ΒΗΜΑ.

ακριβώς, οι Financial Times, o Economist, o Monde, η WSJ, η Handelsblatt για να μην πάμε καν στα ειδησεογραφικά πρακτορεία (Reuters, ΑΠΕ-ΜΠΕ, Bloomberg) όχι μόνο συνηθίζεται να συνεργάζονται με μεγάλα ελληνικά έντυπα αλλά μερικές φορές τα ελληνικά μέσα το διαφημίζουν κιόλας για τον λόγο που λες. Κι αυτό περιλαμβάνει διάφορα, από χρήση αποσπασμάτων έως αυτολεξεί άρθρα, το οποίο φυσικά και πρέπει να είναι διαφανές στον αναγνώστη. Δεν γνωρίζω τι συμφωνίες έχει αυτή τη στιγμή ο ΔΟΛ ή η Καθημερινή, με ποιον και για ποιου είδους περιεχόμενο αλλά δεν θα θεωρούσα αυτομάτως παράνομο κάτι που βλέπω και προέρχεται από αλλού.

Η λογοκλοπή και η προστασία πνευματικών δικαιωμάτων είναι πονεμένη ιστορία στην Ελλάδα κι όχι μόνο, προσφάτως δε συντελούνται/επιδιώκονται κοσμογονικές αλλαγές μάλλον προς αρνητική κατεύθυνση για τους χρήστες. (άσχετο με την είδηση)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Διεθνή Αμνηστία  Ο JULIAN ASSANGE ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΚΔΟΘΕΙ ΣΤΙΣ ΗΠΑ 

 

Παράθεση

«Η Διεθνής Αμνηστία καλεί το Ηνωμένο Βασίλειο να αρνηθεί να εκδώσει ή να στείλει με οποιονδήποτε άλλο τρόπο τον Julian Assange στις ΗΠΑ, όπου υπάρχει πραγματικός κίνδυνος να αντιμετωπίσει παραβιάσεις των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, συμπεριλαμβανομένων των συνθηκών κράτησης που θα παραβίαζαν την απόλυτη απαγόρευση των βασανιστηρίων και άλλων μορφών κακομεταχείρισης, και μιας άδικης δίκης που θα μπορούσε να ακολουθηθεί από πιθανή εκτέλεση, λόγω του έργου του με το Wikileaks.»

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/esoteriki-asfaleia/765117_synagermos-stin-elas-gia-exarheia-oi-koykoyloforoi?fbclid=IwAR1cSgchzbrJ2nHFet0ga2h0UD5FmWSZre6Vgr6pztYYNDlt4P8DWtmDFEQ

 

Quote

Αναφέρεται ότι η επονομαζόμενη «πολιτοφυλακή» των Εξαρχείων που θεωρείται ότι ίσως συνδέεται με την επίθεση στους λιμενικούς εμφανίστηκε στις αρχές Μαρτίου 2016 με πορεία κουκουλοφόρων που κρατούσαν συνολικά 13 όπλα και συμμετείχαν στην κατάληψη κινηματικού χώρου. Αξιομνημόνευτο είναι ότι οι ένοπλοι διαμαρτύρονταν για τη δράση της «μαφίας των ναρκεμπόρων Εξαρχείων» και στο κείμενο που ακολούθησε ανέφεραν:

«Ηταν μια πράξη επίδειξης δύναμης και ισχύος απέναντι στο κράτος και το παρακράτος και δεν έχουμε κανέναν ενδοιασμό να την ορίσουμε ως τέτοια».

Τέλος, στις 7 Ιουνίου 2016 υπήρξε στα Εξάρχεια η δολοφονία ενός 37χρονου αιγύπτιου διακινητή ναρκωτικών. Την ευθύνη για την επίθεση αυτή είχε αναλάβει η οργάνωση Ενοπλες Ομάδες Πολιτοφυλάκων.

 

 

 

καλά ξυπνητούρια.....

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος trib έγραψε:

V for poutsidis:hehe:...

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.