Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Σκέψου τι έχω πληρώσει εγώ…το ΤΕΒΕ ήταν πλεονασματικό και θα συνέχιζε να είναι εάν δεν έτρωγαν τα λεφτά μας.

Εάν οι εκάστοτε κυβερνώντες  δεν είχαν δικαίωμα να χρησιμοποιούν  το ιδιωτικό χρήμα των ταμείων για δικούς τους λόγους δεν θα είχαμε πρόβλημα  

Οπότε έρχεσαι στα λόγια μου.

Επειδή, λοιπόν, δεν υπάρχει περίπτωση οι πολιτικοί μας να μην χρησιμοποιήσουν προς ίδιον όφελος τα χρήματά μας, η λύση στο πρόβλημα είναι απλή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Οπότε έρχεσαι στα λόγια μου.

Επειδή, λοιπόν, δεν υπάρχει περίπτωση οι πολιτικοί μας να μην χρησιμοποιήσουν προς ίδιον όφελος τα χρήματά μας, η λύση στο πρόβλημα είναι απλή.

 

Δεν υπάρχουν απλές λύσεις όσο μπορεί να νοθεύει όπως γουστάρει χωρίς να λογοδοτεί.

Έχει σημασία αν τα ταμία είναι ιδιωτικά η δημόσια αν τα λεφτά σου τα έχασαν στο χρηματιστήρι,  με τη φούσκα που έστησαν  οι συνεργάτες του  Σημίτη  ( αυτός δεν είχε ιδέα)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΓιαγκΤ said:

«Ανά» σημαίνει ξανά και «διανέμω» σημαίνει μοιράζω.

διανομή, μοίρασμα κάνει και το κεφαλοποιητικό. Επίσης δίνει συντάξεις. Δεν το ονομάζουμε όμως διανεμητικό επειδή μοιράζει συντάξεις ή με αυτό τον ορισμό είναι κι αυτό «διανεμητικό». Η λέξη αναδιανομή ανταποκρίνεται καλύτερα σε αυτό που γίνεται, να παίρνει δλδ χρήματα από το pool που έχει μαζευτεί (μέσω εισφορών, κερδών, ζημιών, κρατικής ή άλλης επιχορήγησης κλπ) κι αντί να τα διανείμει/μοιράσει ανάλογα με τις καταβληθείσες εισφορές του καθενός ατόμου ± τυχόν κέρδη/ζημιές, τα ανακατεύει όλα μαζί και προχωρά σε αναδιανομή (διαφορετικό μοίρασμα δλδ), μεταφέροντας ποσά σε άλλα άτομα. Το ένα σύστημα (θεωρητικά) τα κρατά σε «ξεχωριστό κουμπαρά» για τον καθένα και στο τέλος της διαδρομής σου δίνει το αποτέλεσμα του «κουμπαρά» σου, το άλλο τα βάζει όλα μαζί και στο τέλος αποφασίζει το ύψος της σύνταξης «αναδιανέμοντας» το συνολικό χρήμα (μεταξύ προσώπων, μεταξύ γεννεών, μεταξύ κατηγοριών)

Δεν έχω κατ'αρχάς δογματικού τύπου αντίρρηση ή προτίμηση για το ένα ή το άλλο (και στα δύο η κακή διαχείριση των χρημάτων οδηγεί σε πρόβλημα ή και καταστροφή), η αντίρρησή μου είναι να έχουν φωνάξει (με όλη τη δύναμη της φωνής τους) κάποιοι επί 40-50-60 χρόνια  «θέλουμε αναδιανεμητικό», να έχουν προσπαθήσει να εμποδίσουν (όχι πάντοτε παραλογιζόμενοι, αρκετές φορές και εκ των υστέρων κρίνοντας δίκιο είχαν, αλλά πάντως αυτό προσπάθησαν) κάθε απόπειρα εισαγωγής κεφαλαιοποητικού τύπου λογική στο σύστημα, βλέποντας ότι αυτό τους συμφέρει (πολιτικά αλλά και σε ατομικό επίπεδο ως μελλοντική προσδοκία) επί 20-30-40-50 χρόνια κι όταν στο τέλος οι συνθήκες άλλαξαν κι οι αναδιανεμητικοί υπολογισμοί (τους οποίους για χρόνια αποζητούσαν) καταλήγουν να είναι εις βάρος τους, να αρχίζουν να φωνάζουν «α τώρα υπολόγισε με κεφαλαιοποιητική λογική και με βάση τις εισφορές μου, τις δικές μου και μόνο τις δικές μου (συχνά κάνοντας υπέρ τους λάθος υπολογισμό και σε αυτό), πού πήγαν τα λεφτά που πλήρωνα κλπ».
Στους προηγούμενους συνταξιούχους πήγαν εν πολλοίς, όπως ακριβώς ζητούσες και ψήφιζες για δεκαετίες.

αντίστοιχη λογική ατιμία (απλώς δεν την πολυβλέπουμε εδώ επειδή δεν είχαμε κεφαλαιοποιητικό σύστημα) είναι να ζητάς κεφαλαιοποιητικό διακαώς κι αν δεις στο τέλος ότι απέτυχε η διαχείριση του «κουμπαρά σου» (είτε την έχεις κάνει εσύ ατομικά είτε την έχει διαχειριστεί τρίτος) να αρχίσεις να ωρύεσαι «τώρα θέλω αναδιανεμητικό τρόπο υπολογισμού».

 

 

2 hours ago, ΓιαγκΤ said:

Το καλύτερο σύστημα είναι αυτό που ευνοείτε από τις συνθήκες της εκάστοτε εποχης.

σωστό αλλά δυστυχώς κενολογία στην πράξη. Επειδή οι προβολές γίνονται αναγκαστικά για πολύ μεγάλα διαστήματα (30-40-50 ετών αν μιλάμε σε ατομικό επίπεδο, ακόμα περισσότερο αν μιλάμε από κρατική/κοινωνική σκοπιά), επειδή ο ανατοκισμός (το compounding effect σωστότερα) έχει τεράστια επιρροή στον υπολογισμό για τόσο μεγάλα χρονικά διαστήματα, είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να προβλέψει κάποιος με απόλυτη ασφάλεια τόσο πολύ στο μέλλον και να δει από τώρα τι ακριβώς θα συμφέρει 40-50 χρόνια μετά. Αναγκαστικά θα πρέπει να γίνονται τακτικά επαναπροσδιορισμοί.

Σχετικό/άσχετο: όλη αυτή η συζήτηση αφορά συντάξεις. Οι ασφαλιστικές εισφορές περιλαμβάνουν μεγάλο τμήμα ασφάλισης υγείας, το σκέλος της υγείας έχει δικά του χαρακτηριστικά κι είναι συνήθως προτιμότερο να πηγαίνει σε ξεχωριστή συζήτηση.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

η σωστη λεξη κατα τη γνωμη μου ειναι 'υφαρπαγη'

ξεκινησε χαλαρα επι Α.Παπανδρεου και ξεφυγε απο τον ελεγχο επι Κ.Μητσοτακη, χωρις να γινει ποτε καποια προσπαθεια ανασχεσης

το ικα ηταν και ειναι ενα τερατωδες ιδρυμα που και εχει υπερστελεχωση και οι υπηρεσιες του ειναι υποδεεστερες του αναμενομενου...

ειναι ενας κακος δημοσιος φορεας που ως βιτρινα εχει την εξυπηρετηση των ασφαλισμενων..

η εθνικη τραπεζα απο την αλλη ειχε ενα απο τα καλυτερα ασφαλιστικα/συνταξιοδοτικα ταμεια, χωρις εξωθεν επεμβαση

μεχρι που εβαλε χερι στο ρευστο το κρατος και πλεον ηρθαμε ολοι στα "ισια"..

ολοι μας πλεον κραταμε στο χερι την 'υποσχετικη' μας

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Σκέψου τι έχω πληρώσει εγώ…το ΤΕΒΕ ήταν πλεονασματικό και θα συνέχιζε να είναι εάν δεν έτρωγαν τα λεφτά μας.

Εάν οι εκάστοτε κυβερνώντες  δεν είχαν δικαίωμα να χρησιμοποιούν  το ιδιωτικό χρήμα των ταμείων για δικούς τους λόγους δεν θα είχαμε πρόβλημα  

 

Τα επαγγελματικα ταμεια εχουν θεσμοθετηθει και λυνουν ακριβως αυτο το προβλημα. Εντασσονται στο κεφαλαιοποιητικο σκελος του συστηματος των τριων πυλωνων, ειναι ενα τεβε /τσμεδε το οποιο δεν εχει καθορισμενη υποχρεωση προς τα μελη του και το κρατος δεν επηρεαζει τα αποθεματικα του (δε χρηματοδοτει / δεν υφαρπαζει). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Σκέψου τι έχω πληρώσει εγώ…το ΤΕΒΕ ήταν πλεονασματικό και θα συνέχιζε να είναι εάν δεν έτρωγαν τα λεφτά μας.

Εάν οι εκάστοτε κυβερνώντες  δεν είχαν δικαίωμα να χρησιμοποιούν  το ιδιωτικό χρήμα των ταμείων για δικούς τους λόγους δεν θα είχαμε πρόβλημα  

Και οι διοικήσεις των ταμείων δεν είναι άμοιρες ευθυνών, άσχετο ότι στην Ελλάδα έχουν στενές σχέσεις με τους κυβερνώντες...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι «υφαρπαγές», οιονεί υπεξαιρέσεις, ληστείες, ας ονομαστεί όπως να είναι, το πάρσιμο τέλος πάντων των αποθεματικών εκ μέρους του κράτους, συνέβαινε διαχρονικά, ήδη από την δεκαετία του ΄50 είχαν αρχίσει. Είχε συμβεί και επί δικτατορίας, μετέπειτα επί ΠΑΣΟΚ κοκ. Ο λόγος ήταν συνήθως για να στηριχτεί το εθνικό νόμισμα όποτε η χώρα αντιμετώπιζε συναλλαγματική δυσχέρεια. Το ότι έχει συμβεί σε τέτοιο βάθος χρόνου, από τόσο διαφορετικές κυβερνήσεις δείχνει βαθύτερο και χρόνιο πρόβλημα. Δεν είναι τόσο απλό δυστυχώς «κάποιοι κακοί τα έφαγαν, αρκεί να βρούμε τους καλούς που δεν θα τα μας τα τρώνε και το λύσαμε». Ούτε είναι βέβαιο ότι αν δεν είχαν χρησιμοποιηθεί, η εξέλιξη στην οικονομία θα ήταν τέτοια που τελικά δεν θα οδηγούσε σε χειρότερο αποτέλεσμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.foxbusiness.com/technology/trump-says-huawei-can-purchase-from-american-suppliers

 

LOL. Ήταν σίγουρο ότι θα γίνει, αλλά περιμένα να κρατηθεί λίγο παραπάνω

Κακώς γιατί δεν θα δούμε το Ark OS (μάλλον)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.anandtech.com/show/14596/toshiba-western-digital-nand-production-partially-halted-by-power-outage

 

Quote

Western Digital says that the 13-minute power outage impacted wafers that were processed, the facilities, and production equipment. The company indicates that the incident will reduce its NAND flash wafer supply in Q3 by approximately 6 EB (exabytes), which is believed to be about a half of the company’s quarterly supply of NAND. Toshiba does not disclose the impact the outage will have on its NAND wafer supply in the coming months, but confirms that the fabs are partially suspended at the moment. Keeping in mind that Toshiba generally uses more capacity of the fabs than WD, the impact on its supply could be significantly higher than 6 EB with some estimating that it could be as high as ~9 EB.

 

Considering that the Yokkaichi Operations produces at least 1/3 of the global NAND flash output [...] and half of its production for the quarter was lost because of the incident, this means that the industry will miss approximately 1/6 (or 16.5%) of the global NAND supply in Q3.

 

https://www.independent.co.uk/news/world/europe/children-brainwash-electroshock-sell-foster-parents-italy-police-arrests-a8978891.html

 

Quote

Italian police have arrested 18 people, including a mayor, social workers and psychologists for allegedly “brainwashing” children into believing their parents had abused them, in a scheme to take them away from their families and sell them to foster parents.

 

Authorities in the central Italian city of Reggio Emilia revealed how a network of carers allegedly used hours of psychotherapy sessions and electroshocks to convince children their parents had sexually abused them and “alter their memory ahead of the trials”, Italy’s Ansa news agency reports.

 

They then allegedly sold the children on to friends and acquaintances in a scheme worth hundreds of thousands of euros.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος panava έγραψε:

 

https://www.capital.gr/oikonomia/3368883/anoigei-ti-deutera-i-platforma-gia-tin-prostasia-tis-protis-katoikias

 

Αγνοήστε την παράθεση. Κατά λάθος έγινε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.koutipandoras.gr/article/i-ellada-gerna-22-ton-katoikon-tis-einai-ano-ton-65-eton

 

https://www.koutipandoras.gr/article/makeleio-me-dekades-nekroys-sti-libyi-bombardisan-kentro-kratisis-prosfygon

 

Για να πάει καλά η ημέρα....

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος astrolabos έγραψε:

Λες καλημέρες, βάζεις Βαξεβάνη, βλέπω σου αρέσει να ζεις επικίνδυνα :p 

Διαβάζω όλες τις πηγές ενημέρωσης και παραπληροφόρησης. Μάντεψε πού κατατάσσω το ΚτΠ.

Άσε που εξασκώ την κριτική μου ικανότητα, ώστε να ξεχωρίζω ποιος με ενημερώνει και ποιος αναπαράγει non papers...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.