Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

24 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Να συσταθεί μια τριμελής επιτροπή από 5-6 άτομα, ώστε να συζητηθεί το θέμα με τους φιλικούς μας γείτονες...

 

Εσύ ή κάνεις πλάκα ή προαλείφεσαι για Υπουργός...

 

Screen-Shot-2020-05-22-at-17.50.59.png

 

Quote

«Δεν μου αρέσει να δημιουργώ εντάσεις ανάμεσα σε δύο χώρες οι οποίες είναι σύμμαχοι. Μπορούν κάλλιστα να γίνουν οι ανάλογες μετρήσεις και, με μια επιτροπή κοινή, όλα αυτά τα πράγματα να επιλυθούν. Μιλάμε για λίγες δεκάδες μέτρα», είπε χαρακτηριστικά ο κ. Δένδιας

 

(https://www.armyvoice.gr/2020/05/συριζα-κυβέρνηση-έβρο/)

 

 

 

  • Like 1
  • Haha 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, acct said:

 

Εσύ ή κάνεις πλάκα ή προαλείφεσαι για Υπουργός...

 

Screen-Shot-2020-05-22-at-17.50.59.png

 

 

 

 

Ο άνθρωπος είναι καταστροφή... Το κορυφαίο που έχει πει ήταν τότε στο ΣΚΑΙ, στην πρώτη του συνέντευξη, όταν τον ρώτησαν οι δημοσιογράφοι με αφορμή την Τουρκολιβυκή συμφωνία: 

- Γιατί απειλήσατε με απέλαση τον Λίβυο πρέσβη, και όχι τον Τούρκο; Ούτως ή άλλως η Λιβύη είναι μια χώρα αδύναμη αυτή την στιγμή. Εκεί θα είμαστε σκληροί; Γιατί όχι στην Τουρκία; 

- Μα η Τουρκία δεν μας εξηπάτησε... Αυτό που είπε το έκανε. 

Καράφλιασα πραγματικά όταν άκουσα την απάντηση. Μιλάμε για μνημείο χειρισμού και διπλωματίας... Σαν να σου λέει κάποιος ότι θα έρθει σε μια βδομάδα να σου κλέψει το σπίτι, και επειδή όταν τελικά ήρθε να κλέψει, έφερε και έναν φίλο μαζί, ο οποίος φίλος δεν είχε δηλώσει ότι θα έρθει και αυτός, εσύ να κάνεις μήνυση μόνο στον φίλο του κλέφτη, γιατί ο ίδιος ο κλέφτης δεν σε εξαπάτησε. Έκανε αυτό που σε προειδοποίησε ότι θα κάνεις... 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Εσύ ή κάνεις πλάκα ή προαλείφεσαι για Υπουργός...

Και τα δύο. Τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται?.

Δένδιας+deadlazarus=l.f.e.

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

@salde, από παλαιότερη κουβέντα μας μας ξέρω ότι όταν έσκασε η είδηση μάλλον κάναμε το ίδιο. Αναζητήσαμε σε άλλα ειδησεογραφικά την είδηση και αναρωτηθήκαμε γιατί υπήρχε μόνο στο armyvoice και σε 2 βρετανικά ταμπλόιντ ως μετάφραση.

 

Και ξέρω ότι έχω γίνει δυσάρεστος παλιότερα να γκρινιάζω για την αξιοπιστία πηγών, αλλά επιμένω ότι ίσως είναι σημαντικότερο το ποιος λέει κάτι από το τι λέει.

 

Η αρχική μου καχυποψία κάμφθηκε λίγο όταν άρχισε να ανακινείται το θέμα και σε πολιτικούς και στρατιωτικούς κύκλους και τα δύο αρμόδια Υπουργεία σιωπούσαν, οπότε γιγαντώθηκε και στον εγχώριο τύπο. Ακόμη και τώρα, που φαίνεται να ξεκαθαρίζει κάπως η κατάσταση, καταλήγω ότι το συμβάν ήταν λιγότερο επικίνδυνο από τον τρόπο που φαίνεται να δρα η πολιτική ηγεσία Άμυνας και Εξωτερικών...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@acct και εγώ είμαι σκεπτικός με σαητ του στυλ armyvoice κτλ, αλλά όταν το θέμα το έβαλε και ο Ιγνατίου, που τον έχω για σοβαρό, θεώρησα ότι φεύγει από τη σφαίρα της στρατοκαυλιασηςπαμεναπαρουμετηπολη

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

για το τελευταίο: νομ΄ζω είδα στο ιντζιαρ έχουν βγάλει μια ανακοίνωση, δεν την διάβασα. 
Ως προς τα του ποταμού: δεν έκανα ειδική αναζήτηση αυτήν τη φορά αλλά ξέρω από παλιότερα ότι εκεί υπάρχουν ζητήματα κι είχα ούτως ή άλλως αμφιβολίες αν τα πράγματα είναι ακριβώς έτσι, τι έγινε, πώς έγινε κλπ. Ακόμα και τώρα δεν είναι εντελώς ξεκάθαρο σε μένα αλλά μάλλον πρόκειται για θέμα διαφορετικό από αυτό που παρουσιάζεται.
(παρεμπιπτόντως, το ηχητικό με τον πρώην αντιδήμαρχο είναι must listen για όλους, επειδή εξηγεί κάποια θέματα σχετικά με το ποτάμι, την χάραξη συνόρων, ένα τμήμα της ιστορίας του προβλήματος, διαρκεί 13 λεπτά περίπου, το συνιστώ)

Το κακό με αυτήν την ιστορία είναι ότι θα έχουμε συνέχεια στο ζήτημα της εκμετάλλευσης από την Τουρκία του προβλήματος της μετανάστευσης που επειδή είναι από μόνο του τόσο πολύπλοκο κι εκρηκτικό θα έχουμε μεγάλες δυσκολίες.
 

Συνολικά στο θέμα σχέσεων με την Τουρκία, κινούμαι αν το καταλαβαίνω καλά σε παρόμοιο άξονα με την σκέψη σου (οι διαφωνίες σε κάποια από τα 8.527 σχετικά επιμέρους ζητήματα είναι κυρίως διαφωνίες εκτίμησης, προβλέψεων, τακτικών, αμφιβολιών παρά διαφωνία σε επίπεδο αξιών). Κι έχω και μία μεγάλη συμφωνία, ανεξαρτήτως του ποιες είναι/θα έπρεπε να είναι ανά πάσα στιγμή οι αποφάσεις μας, σε καμιά περίπτωση, σε καμία, δεν πρέπει να έχουμε θερμοκέφαλους χωρίς ψυχραιμία. Που λέει ο λόγος ακόμα κι αν αποφασίσουμε ότι «άντε ξεκινάμε να φτάσουμε Αφγανιστάν να βρούμε το ξαδερφάκι μας από τον Αλέξανδρο» δεν πρέπει να αφήσουμε π.χ. τον Βερύκιο ή τον Πάνο Καμένο ή τον Τράγκα να καθορίσουν τι να κάνουμε. Βέβαια χρειάζεται μεγάλη προσοχή και προς την αντίθετη κατεύθυνση (έχουμε δυστυχώς μπόλικους οσφυοκάμπτες και παρτάκηδες χωρίς ίχνος ραχοκοκκαλιάς).

Καίσαρ, πολύ καλά κάνατε και βάλατε εδώ το θέμα, κι ο Λάκιςςς κι εσύ. Ευκαιρία να μάθουμε κάτι παραπάνω, μην νιώθεις ότι χρωστάς εξήγηση, δεν χρωστάς καμία. Άκου το ηχητικό, είναι γενικής χρησιμότητας για το ποτάμι, ανεξαρτήτως συγκυρίας.
(έχουμε και με τη Βουλγαρία πρόβλημα με την διαχείριση των υδάτων που κάνουν αλλά εκεί τουλάχιστον έχουμε αυτό συν την βαριά αρνητική ιστορία μεταξύ μας, δεν έχουμε προς το παρόν ωκεανό προβληματων μαζι τους)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, salde said:

Το κακό με αυτήν την ιστορία είναι ότι θα έχουμε συνέχεια στο ζήτημα της εκμετάλλευσης από την Τουρκία του προβλήματος της μετανάστευσης που επειδή είναι από μόνο του τόσο πολύπλοκο κι εκρηκτικό θα έχουμε μεγάλες δυσκολίες.

 

Ελπίζω με αφορμή αυτά να θυμάται κι ο κόσμος τα παλαιότερα πιο σοβαρά περιστατικά, όπως τη δολοφονία του Καραγώγου το '86 (παραμονές της ενορχήστρωσης της κλιμάκωσης του '87) ή τα πιο πρόσφατα, όπως τους πυροβολισμούς από τους Τούρκους προς Γερμανούς αξιωματικούς της Frontex που περιπολούσαν στα σύνορα στα τέλη του περασμένου μήνα.

 

Γι αυτό λέω και στο διπλανό θέμα ότι η Τουρκία δεν είναι συμμαχική χώρα, αλλά γειτονική και ως τέτοια πρέπει να αντιμετωπίζεται. Δε χρειάζεται να συμπαθιόμαστε, αρκεί να συμβιώνουμε.

 

1 hour ago, astrolabos said:

@acct και εγώ είμαι σκεπτικός με σαητ του στυλ armyvoice κτλ, αλλά όταν το θέμα το έβαλε και ο Ιγνατίου, που τον έχω για σοβαρό, θεώρησα ότι φεύγει από τη σφαίρα της στρατοκαυλιασηςπαμεναπαρουμετηπολη

 

Εσύ καλά έκανες. Με τα Υπουργεία οργίζομαι που κρατάνε το Σαββατοκύριακο και δεν μπορούσαν να βγάλουν μια σοβαρή διευκρίνιση πριν γίνει η τρίχα τριχιά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι πραγματικά συμβαίνει στον Έβρο – Το μικρό τουρκικό τετελεσμένο και τα καμώματα του Δένδια

 

Παράθεση

 

Ο υπουργός Εξωτερικών χαρακτήρισε γελοιότητα και ανευθυνότητα τις πληροφορίες ότι ελληνικό έδαφος στον Έβρο έχει καταληφθεί από Τούρκους στρατοχωροφύλακες. Εάν, ωστόσο, θέλει ο ίδιος να διατηρήσει τη σοβαρότητα που επιβάλει το αξίωμά του, θα πρέπει να εξηγήσει γιατί η Αθήνα προέβη σε διάβημα προς την Άγκυρα. Ποιο ακριβώς ήταν το περιεχόμενο της ελληνικής διαμαρτυρίας; Γιατί εάν δεν υπάρχει καμία παραβίαση εκ μέρους των Τούρκων δεν θα υπήρχε και λόγος να γίνει διάβημα.

 

 

Τα καμώματα του Δένδια

Οι προσπάθειες παρασκηνιακής διευθέτησης, όμως, απέτυχαν, λόγω της τουρκικής άρνησης να αποχωρήσουν οι στρατοπεδευμένοι εκεί στρατοχωροφύλακες. Έτσι ο Δένδιας υποχρεώθηκε να δώσει εντολή για διάβημα προς την Άγκυρα. Από τις μετέπειτα δηλώσεις του, πάντως, αποδεικνύεται ότι ο ίδιος δεν διδάχθηκε τίποτα από τα γεγονότα, δεν έβγαλε συμπεράσματα για τις τουρκικές προθέσεις.

Είναι ενδεικτικό ότι και τώρα που η υπόθεση βγήκε στη δημοσιότητα, δηλώνει πως αυτού του είδους τα ζητήματα λύνονται χωρίς να δημοσιευθεί μονόστηλο στις εφημερίδες. Πρόσθεσε, μάλιστα, ότι δεν του αρέσει να δημιουργεί εντάσεις με συμμάχους! Τί από όλα αυτά να πρωτοθαυμάσεις! Η παλιομοδίτικη –νατοϊκής κοπής– διπλωματική γλώσσα του Έλληνα υπουργού Εξωτερικών αποκαλύπτει βαθιά στρατηγική αμηχανία. Γιατί αν δεν ισχύει αυτό ισχύει ότι είναι επικίνδυνα αφελής, το οποίο δεν πιστεύω.

Μήπως κύριε Δένδια αναρωτηθήκατε γιατί το πρόβλημα δεν λύθηκε, παρά τις προσπάθειές σας και χρειάσθηκε να προβείτε σε διάβημα; Μπορεί να μην σας αρέσει να δημιουργούνται προβλήματα με "συμμάχους" (τί κομψός τρόπος να αναφερθεί στην Τουρκία!), αλλά στον Ερντογάν αρέσει. Καθήκον δικό σας, λοιπόν, είναι να έχετε επωφελείς για την Ελλάδα απαντήσεις κι όχι να παριστάνετε τον "απατημένο σύμμαχο", ο οποίος δεν τολμάει να πει κουβέντα προς την Άγκυρα, αλλά ξεσπαθώνει εναντίον όσων στην Ελλάδα ασκούν κριτική στους χειρισμούς του.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Hertz.jpg?itok=R9M9Otzg
WWW.4TROXOI.GR

Με μια μία εκτενή ανακοίνωσή της η γνωστή στο χώρο της ενοικίασης οχημάτων εταιρεία Hertz κατέθεσε αργά χθες το βράδυ αίτηση πτώχευσης στις ΗΠΑ σε μια προσπάθεια ανασύνταξης των δυνάμεών της με φόντο...

 

Link to comment
Share on other sites

LIVE: Δεν είναι μονόδρομος η Ελλάδα της ύφεσης και της λιτότητας

Παράθεση

Τους βασικούς άξονες του προγράμματος «Μένουμε Όρθιοι 2» παρουσιάζει ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ, Αλέξης Τσίπρας - Την εξειδίκευση ανά τομέα κάνουν οι αρμόδιοι τομεάρχες της Κ.Ο., Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης Έφη Αχτσιόγλου, Οικονομίας Νίκος Παππάς και Οικονομικών Ευκλ. Τσακαλώτος.

 

Αν έχω κάνει λάθος στο θέμα κάποιος μοντ ας το μεταφέρει

  • Like 2
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Απωλεια και μελος του φορουμ

Ειχα αγορασει τιμονιερα απο το παιδι

@konnos

 

rip. εχω σοκαριστει

201707011309583967.jpg
WWW.LARISSANET.GR

Ο Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου σπούδασε αρχιτεκτονική με BA Bachelor of Arts

 

  • Like 2
  • Sad 15
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.