Jump to content


Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Ok, άρα είναι υψηλές οι τιμές διάθεσης των μασκών και το ιατρικο υλικό πρέπει να εμπορεύεται από γνώστες και όχι από τυχάρπαστους (λαστιχάδες, περιπτεράδες, κτλ). Αυτό το καταλαβαίνω. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί δε το επικοινωνούν σωστά και βάζουν τον ψευτόμαγκα να λέει τις παπαριές που λέει και να υποβαθμίζει μόνος του το θέμα με το τρόπο με τον οποίο το χειρίζεται;

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@astrolabos Μην ασχολείσαι με τον Πολάκη, είναι καρικατούρα.

Αλλά αυτό το πάρτυ (που πολλοί γαλάζιοι αρνούνται καθώς "είναι διαφορετικοί από τους προηγούμενους") αποδεικνύει πως ακόμα και εν μέσω πρωτοφανούς υγειονομικής κρίσεως, τα λαμόγια έκαναν πάλι μπίζνες... Ενδιαφέρονται για την υγεία μας αφού.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Simon έγραψε:

@astrolabos Μην ασχολείσαι με τον Πολάκη, είναι καρικατούρα.

 

Μα υποβαθμίζει τη δημόσια συζήτηση. Πιο πολύ καλό τους κάνει παρά κακό.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Ok, άρα είναι υψηλές οι τιμές διάθεσης των μασκών και το ιατρικο υλικό πρέπει να εμπορεύεται από γνώστες και όχι από τυχάρπαστους (λαστιχάδες, περιπτεράδες, κτλ). Αυτό το καταλαβαίνω. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί δε το επικοινωνούν σωστά και βάζουν τον ψευτόμαγκα να λέει τις παπαριές που λέει και να υποβαθμίζει μόνος του το θέμα με το τρόπο με τον οποίο το χειρίζεται;

 

 

Και άλλος να το έβγαζε προς τα έξω, το ίδιο θα το υποβάθμιζε. Οι εισαγγελείς, τα ειδικά δικαστήρια και η εικόνα κάποιου υψηλόβαθμου δημοσίου υπαλλήλου, πολύ περισσότερο κάποιου βουλευτή, πίσω από τα κάγκελα, είναι απλά σανό για τον κόσμο. Όλοι αυτοί μέσα στην Βουλή είναι ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ συμμορία. Οι καταγγελίες γίνονται προκειμένου να τονωθεί ο ενθουσιασμός των κομματικών οπαδών και να φθαρεί το αντίπαλο κόμμα. Μέχρι εκεί όμως, όχι παραπέρα. Άντε να αναλάβει κάποιος την πολιτική ευθύνη, μια όμορφη εφεύρεση προκειμένου κάποιος να μην αναλαμβάνει καμιά απολύτως ευθύνη, αλλά ο χαζός λαός να τον αντιμετωπίζει ως κάποιον που πλήρωσε το λάθος του.

 

Ο Πολάκης ακόμα και όταν ήταν υπουργός, έστειλε τόσους διεφθαρμένους στους εισαγγελείς, τα δικαστήρια και την φυλακή, όσους θα στείλει ο Άδωνις τώρα που είναι υπουργός.

Spoiler

0

 

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 6
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Οι μάσκες μιας χρήσης, να επαναλάβουμε έχουν προδιαγραφές δεν είναι αποκλειστικά ενός είδους, όταν γράφω μιας χρήσης έχω ένα συγκεκριμένο είδος κατά νου. Αυτό που πουλιόταν σχεδόν σε κάθε φαρμακείο μέχρι το τέλος του 2019. Κι αυτές είναι που κανονικά θα έπρεπε να υπάρχουν διαθέσιμες και να χρησιμοποιούνται από το ευρύ κοινό (δλδ εμάς) όπου και όταν χρειάζεται.

Μέχρι τέλος 2019: η συνηθισμένη συσκευασία είχε εκατό μάσκες μέσα, πλήρωνες περίπου 5-7 ευρώ την εκατοντάδα. Υπήρχαν σημεία αρμέγματος (συνήθως φαρμακεία έξω από μεγάλα νοσοκομεία για ευνόητους λόγους) όπου σου πούλαγαν την μία μάσκα 50 λεπτά ή και 1 ευρώ (όχι την εκατοντάδα, την μία) αλλά εκεί μπορείς να πεις ότι ήταν χαζομάρα του αγοραστή. Σαν να πάω να αγοράσω αναψυκτικό  και φιστίκια στο ακριβότερο, τουριστικό σημείο (βέβαια ακόμα και αυτά τα τουριστικά επειδή είχε παραγίνει το κακό είχαν τιμή διατίμησης αλλά τέλος πάντων ας δεχθώ ελεύθερη αγορά).

Από Ιανουάριο εξαφανίστηκαν. Τώρα που άρχισαν σιγά σιγά να επανεμφανίζονται, η «φθηνή» τιμή πάει εκεί που γράφει ο Γιάννης, κάνα 5ευρο+ η δεκάδα όμως πλέον, όχι η εκατοντάδα. Σχεδόν πενταπλασιασμός-δεκαπλασιασμός της τιμής, αγαθού που όχι μόνο κρίνεται ως αναγκαίο για την προστασία της δημόσιας υγείας αλλά επιβάλλεται κι υποχρεωτικά από τον νόμο σε πολλές περιπτώσεις.

Είναι κατ' εξοχήν περίπτωση αισχροκέρδειας και οιονεί μαυραγοριτισμού και ναι, καλώς το θεωρούμε απαράδεκτο. Θα το ρουφήξουμε γιατί για ένα πενηντάρικο (που σε οικογένεια 3-4 ατόμων ευκολα θα πάει πολύ παραπάνω στον χρόνο που θα χρησιμοποιούνται) δεν είναι λογικό να κάνουμε πείσματα για θέμα υγείας. Όχι όμως και να μην το καυτηριάζουμε θεωρώντας το φυσιολογικό.

Είναι ντροπή για την Ευρώπη. Πραγματική ντροπή. Σαν να πας στον πόλεμο και να μην υπάρχουν κάλτσες για τους στρατιώτες.

Η καλύτερη ιστορία είναι από Γαλλία, το έχω ξαναγράψει. Διδακτικότατη. Είχαν φτιάξει δομή για αντιμετώπιση πανδημίας (επί Σαρκοζύ, είναι χρονική σύμπτωση ο πολιτικός αλλά σκοπίμως το αναφέρω), με εργοστάσιο κατασκευής που διατηρούσε απόθεμα ασφαλείας κλπ. Φυσικότατα και παραδοσιακότατα με οσμή από σκανδαλάκι και φαγοποτάκι. Πάντω η δομή υπήρχε καθώς και το εργοστάσιο. Οι πολιτικοί αντίπαλοι, φυσικότατα και παραδοσιακότατα εστίασαν στο σκανδαλάκι, επίσης φυσικότατα και παραδοσιακότατα αντί να το διορθώσουν πετσοκόβοντας το σκανδαλάκι, αποφάσισαν (σοσιαλιστής Ολάντ, επίσης χρονική σύμπτωση, αν η χρονική ακολουθία ήταν διαφορετική το περιστατικό θα είχε συμβεί από την ανάποδη ακριβώς με ίδια αλληλουχία) να πετσοκόψουν την δομή.
Έγινε. από εκεί που είχαν απόθεμα ασφαλείας κάπου 2 δισεκατομμύρια μάσκες, κατέληξαν να έχουν απόθεμα 100 εκατομμυρια όταν άρχισε η τωρινή επιδημία. το εργοστάσιο έκλεισε αν θυμάμαι κι είχαν αρχίσει τις εισαγωγές από Κίνα. Η οποία επίσης φυσικότατα μόλις έγινε αντιληπτό ότι θα χρειαστεί η ίδια πολύ μεγαλύτερο αριθμό τέτοιων μασκών μπλόκαρε τις εξαγωγές και δίνοντας όχι ότι ζητούσε η «διεθνής ελεύθερη αγορά« αλλά όσο μπορούσε να εξάγει η Κίνα από το περίσσευμα της.

Απόθεμα γιοκ.
Παραγωγική ικανότητα γιοκ.
Μπράβο στην Ευρώπη που τα κανόνισε όλα ωραία.

Για να είμαι λιγότερο ισοπεδωτικός, κατανοώ πλήρως τις αντιρρήσεις του Colt π.χ., «ρε φίλε αφού βλέπεις ότι είναι σκάνδαλοι, είναι ανάγκη να έχουμε κρατικοδιαίτες μάσκες», φτιάχνοντας αποθέματα που θα πάνε στα σκουπίδια. Όμως εδώ πρέπει να βλέπουμε το πράγμα με την έννοια του ασφάλιστρου κινδύνου. Κσι τη ζώνη ασφαλείας και το κράνος οδήγησης και τον αερόσακο και την ασφάλεια αυτοκινήτου, τα πληρώνω κι είναι άχρηστα μέχρι να χρειαστούν. Δεν πάω να λέω [ε αφού δεν τράκαρα φέρε τα λεφτά της ζώνης πίσω»  ούτε «το επόμενο θα το αφήσω ανασφάλιστο»

Τα της επίταξης τα σχολίασε ο acct, έχει δίκιο. Το συνολικό πρόβλημα κι η ντροπή πάντως δεν είναι δικά μας εσωτερικά, είναι ευρωπαϊκά.

Η επαναχρησιμοποιούμενη μάσκα του 1 ευρώ, είναι διαφορετική ιστορία @GriGaS  (έχεις δίκιο ότι για την αποφυγή του προστίμου βολεύεται κάποιος με 1 ευρώ, έχεις άδικο όμως αν θεωρείς ότι συγκρίνονται τα δυο είδη ως προς την διαχείρισή τους και τελικά ως προς την επίτευξη του σκοπού τους).

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

9fee5b86c351487f9e61f20f2fa2c063.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Ποιοι είναι οι πραγματικοί λόγοι που οδήγησαν στο κλείσιμο της Pizza Hut...

Η εικόνα τα λέει όλα:shutup:..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%
WWW.TANEA.GR

Το πρόγραμμα έχει προϋπολογισμό 100 εκατ. ευρώ και θα ενισχύσει 15.000 ΙΧ και ταξί και 12.500 δίκυκλα και ποδήλατα

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

ipa-boutia-329-aep.jpg
WWW.NAFTEMPORIKI.GR

Το ακαθάριστο εγχώριο προϊόν συρρικνώθηκε κατά 9,5% το β’  τρίμηνο στις ΗΠΑ, μια πτώση που ισούται με ετήσιο ρυθμό-ρεκόρ 32,9%...

 

Αυτά, όχι εξ αιτίας του ιού, αλλά εξ αιτίας των πολιτικών αποφάσεων για την αντιμετώπιση του ιού. Ο ιός δεν υπόγραψε τίποτα. Οι άνθρωποι υπέγραψαν, και οι ίδιοι (και όχι ο ιός) θα πρέπει να αναλάβουν και τις ευθύνες για όσους ''μας αφήσουν γειά'' εξαιτίας της οικονομικής ύφεσης (εργαλεία και αριθμοί για σύγκριση υπάρχουν. Θα τολμήσει κανένας να τα προβάλλει ?)  

 

Αλλά τι ζητάω τώρα ε....? 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, colt3003 said:

Αυτά, όχι εξ αιτίας του ιού, αλλά εξ αιτίας των πολιτικών αποφάσεων για την αντιμετώπιση του ιού. Ο ιός δεν υπόγραψε τίποτα.

Αν θες να επιχειρηματολογήσεις πάνω στη βάση «δεν υπάρχει φύση, δεν υπάρχουν φυσικές καταστροφές, υπάρχουν μόνο άνθρωποι» ε νομίζω να οδηγεί κάπου. Ούτε ο σεισμός υπογράφει κάτι ούτε το ηφαίστειο ούτε ο μετεωρ΄της ούτε ο ήλιος. Ποτέ στην ιστορία.

Παρεμπιπτόντως, μιλώντας για υπογραφές, πολιτικές αποφάσεις, αναζήτηση ευθυνών (τι είδουςάραγε), δεν κινούνται μόνο προς μία κατεύθυνση. Π.χ. θα συνυπολογίζεται άραγε κι η όποια αύξηση μετακινήσεων συντελεί στην διασπορά του ιού;

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, salde said:

Αν θες να επιχειρηματολογήσεις πάνω στη βάση «δεν υπάρχει φύση, δεν υπάρχουν φυσικές καταστροφές, υπάρχουν μόνο άνθρωποι» ε νομίζω να οδηγεί κάπου. Ούτε ο σεισμός υπογράφει κάτι ούτε το ηφαίστειο ούτε ο μετεωρ΄της ούτε ο ήλιος. Ποτέ στην ιστορία.

Παρεμπιπτόντως, μιλώντας για υπογραφές, πολιτικές αποφάσεις, αναζήτηση ευθυνών (τι είδουςάραγε), δεν κινούνται μόνο προς μία κατεύθυνση. Π.χ. θα συνυπολογίζεται άραγε κι η όποια αύξηση μετακινήσεων συντελεί στην διασπορά του ιού;

 

επιχειρηματολογώ πάνω στη βάση:  ''μας έχουν γραμμένους, και δεκάρα δε δίνουν για την υγεία μας'' 

 

Δεν πάνε ούτε 10 μέρες που κάποιοι (όχι εγώ) εξεπλάγησαν με το πόσο αναίσθητα γαϊδούρια μπορούν να γίνουν κάποιοι υψηλά ιστάμενοι για το αρχηγιλίκι (υπόθεση ηχογραφήσεων για την φωτιά στο Μάτι) 

 

Σήμερα είχαμε αυτό :

 

 

pyrkagia-fotia-kananter-canadair-pirkagi
WWW.IEFIMERIDA.GR

Υπό έλεγχο τέθηκε η μεγάλη φωτιά που ξέσπασε το απόγευμα στο χώρο υγειονομικής ταφής απορριμμάτων (ΧΥΤΑ), στο Τεμπλόνι, στη Μέση...

 

Το ότι με την καύση σκουπιδιών και πλαστικών εκλύονται διοξίνες είναι αναμφισβήτητο, Το ότι είναι καρκινογόνες ουσίες επίσης. Εκατομμύρια € έχουν δοθεί και εξακολουθούν να δίδονται, για τη διαχείριση των σκουπιδιών, και ένα εργοστάσιο διαχείρισης δεν έχουμε, γιατί οι ''πολιτικοί που μας αγαπάνε'' ερίζουν για το αν αυτό θα φτιαχτεί με ΣΔΙΤ ή θα είναι ιδιωτικό ή δημόσιο. Ταυτόχρονα, ούτε ένας εξ αυτών, δεν ''έπιασε από το αυτί'' ούτε έναν πολίτη που έκαιγε καλώδια , που δεν ανακύκλωνε, που πέταγε οτιδήποτε οπουδήποτε, και να τον ρημάξει στα πρόστιμα, για ''αντικοινωνική συμπεριφορά'' 

 

Παλαιότερα είχαμε το θέμα των αεροψεκασμών για τον δάκο της ελιάς. Θυμάμαι πολύ καλά να περπατάω με τον πάππου μου στο χωράφι και απο πάνω τα PZL να ραντίζουν με lebaycid και τα πουλιά να πέφτουν στρώμα στο έδαφος. Το ότι ήταν καρκινογόνο, ΤΟ ΗΞΕΡΑΝ, αλλά αυτή ''ήταν η προκρινόμενη λύση ''. 

 

Μπορείτε να πιστεύετε ότι το κράτος σας αγαπά και θέλει το καλό σας, ή ότι άλλο. Επιτρέψτε μου  να έχω εντελώς διαφορετική γνώμη με βάση αυτά που έχω ζήσει, και ζω μέχρι σήμερα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, colt3003 said:

επιχειρηματολογώ πάνω στη βάση:  ''μας έχουν γραμμένους, και δεκάρα δε δίνουν για την υγεία μας'' 

είναι εντελώς άλλη συζήτηση αυτή όμως. Δεν είναι αποφάσεις αποκλειστικά των πολιτικών ερήμην των κοινωνιών. Σε οποιαδήποτε μορφή κοινωνικής συμβίωσης, άνευ πολιτικού προσωπικού να είμαστε και να κυβερνιόμαστε μόνοι μας, πάλι θα είχαμε να απαντήσουμε στο ερώτημα πώς πρέπει να κινηθούμε για την απόκρουση μιας απειλής. Πάλι θα υπήρχαν πιθανότατα διαφορετικές ή και συγκρουόμενες απόψεις, πάλι πιθανότατα οι αποφάσεις κάποιων θα έβλαπταν κάποιους άλλους. Δεν γίνεται να αποκλείσεις την αλληλεπίδραση, βραβεύοντας ή τιμωρώντας τον καθέναν αποκλειστικά για τις δικές του αποφάσεις.

Η κατάδική μου απόφαση να οδηγήσω μεθυσμένος, εκτός από εμένα που «φταίω» μπορεί να πάρει μαζί κι εσένα που δεν φταις. Αυτό κάπως θα πρέπει να το ρυθμίσουμε εγώ κι εσύ, ασχέτως αν υπάρχει τροχαία, δικαστήριο, αστυνομία.
Ούτε ψάχνουμε εδώ να ανακαλύψουμε αν μας αγαπούν ή όχι οι κυβερνώντες. Να δούμε ποιος είναι ο προσφορότερος τρόπος να προστατευτούμε από μια απειλή (κοινή κιόλας) αναζητούμε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, salde said:

είναι εντελώς άλλη συζήτηση αυτή όμως. 

 

Και όμως.... ξεκινάω από αυτή την βάση που προανέφερα, και όταν φτάσουμε στο:

 

5 minutes ago, salde said:

 Να δούμε ποιος είναι ο προσφορότερος τρόπος να προστατευτούμε από μια απειλή (κοινή κιόλας) αναζητούμε.

 

η δική μου απάντηση είναι: ''με ειλικρίνεια''. Στο προηγούμενό μου ποστ όμως στο θέμα του covid, κατέδειξα 2 - 3 περιπτώσεις που μόνο ειλικρινής δεν είναι αυτός ''που έχει ταχθεί να μας προστατεύει''. Αιτιάσεις του τύπου ''δεν ήξεραν'' ''τώρα ανακάλυψαν'' , κλπ, με το συμπάθιο, αλλά με αφήνουν αδιάφορο. κάποτε το DDT ήταν μια χαρά εντομοκτόνο για χρήση πάνω στον άνθρωπο. Ομοίως η ηρωίνη ήταν μια χαρά αντιβηχικό σιρόπι. Ωστόσο δεν θυμάμαι κανένας να πλήρωσε για τις ζωές που χάθηκαν από τη χρήση τους, επειδή ''δεν ήξεραν''. το ερώτημα είναι πάντα το ίδιο: Πόση ζημιά μπορεί να προκαλέσει μια απόφαση, που ήδη αγνοούμε πόση ωφέλεια παρείχε ? Να το κάνω και πιο ενδιαφέρον προσθέτοντας, ότι αυτοί που παίρνουν τις αποφάσεις, δεν χάνουν απολύτως τίποτα ???  Πιστεύει κανένας ότι θα έπαιρναν τις ίδιες αποφάσεις, αν επρόκειτο να υποστούν αντίστοιχες συνέπειες (οικονομικής φύσεως εννοώ)  

 

Αν δεν ξέρουμε κάτι, δεν μιλάμε. Αν μιλάμε, αναλαμβάνουμε ευθύνη. Αν ευθαρσώς δηλώνουμε ότι δεν γνωρίζουμε, μοιραζόμαστε όσα με βεβαιότητα γνωρίζουμε, και αφήνουμε τους πάντες να αποφασίσουν τι είναι καλύτερο για αυτούς, αναλαμβάνοντας εκείνοι την ευθύνη, όντας ενήλικοι. Απλό. Οι καλές ιδέες δεν απαιτούν βία για να εφαρμοστούν. 

Link to comment
Share on other sites

alan-parker.jpg
THEPRESSPROJECT.GR

Ο σερ Άλαν Πάρκερ, ένας από τους πιο πολύπλευρους σκηνοθέτες του 20ου...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2020 at 12:14 AM, colt3003 said:

 

Και όμως.... ξεκινάω από αυτή την βάση που προανέφερα, και όταν φτάσουμε στο:

 

 

η δική μου απάντηση είναι: ''με ειλικρίνεια''. Στο προηγούμενό μου ποστ όμως στο θέμα του covid, κατέδειξα 2 - 3 περιπτώσεις που μόνο ειλικρινής δεν είναι αυτός ''που έχει ταχθεί να μας προστατεύει''. Αιτιάσεις του τύπου ''δεν ήξεραν'' ''τώρα ανακάλυψαν'' , κλπ, με το συμπάθιο, αλλά με αφήνουν αδιάφορο. κάποτε το DDT ήταν μια χαρά εντομοκτόνο για χρήση πάνω στον άνθρωπο. Ομοίως η ηρωίνη ήταν μια χαρά αντιβηχικό σιρόπι. Ωστόσο δεν θυμάμαι κανένας να πλήρωσε για τις ζωές που χάθηκαν από τη χρήση τους, επειδή ''δεν ήξεραν''. το ερώτημα είναι πάντα το ίδιο: Πόση ζημιά μπορεί να προκαλέσει μια απόφαση, που ήδη αγνοούμε πόση ωφέλεια παρείχε ? Να το κάνω και πιο ενδιαφέρον προσθέτοντας, ότι αυτοί που παίρνουν τις αποφάσεις, δεν χάνουν απολύτως τίποτα ???  Πιστεύει κανένας ότι θα έπαιρναν τις ίδιες αποφάσεις, αν επρόκειτο να υποστούν αντίστοιχες συνέπειες (οικονομικής φύσεως εννοώ)  

 

Αν δεν ξέρουμε κάτι, δεν μιλάμε. Αν μιλάμε, αναλαμβάνουμε ευθύνη. Αν ευθαρσώς δηλώνουμε ότι δεν γνωρίζουμε, μοιραζόμαστε όσα με βεβαιότητα γνωρίζουμε, και αφήνουμε τους πάντες να αποφασίσουν τι είναι καλύτερο για αυτούς, αναλαμβάνοντας εκείνοι την ευθύνη, όντας ενήλικοι. Απλό. Οι καλές ιδέες δεν απαιτούν βία για να εφαρμοστούν. 

 

Πας σε πολύ φιλοσοφικά μονοπάτια που δύσκολα θα βγάλεις άκρη :)

Το ερώτημα που έχεις εδώ είναι για το πως προάγεται η επιστήμη.

Η επιστήμη προάγεται μέσω του trial and error. Έχεις ένα πρόβλημα, βρίσκεις μια λύση.

Δες τον εν λόγω.

Δύο από τις "χειρότερες" ανακαλύψεις του 20ού αιώνα.

 

Μόλυβδος στα καύσιμα, και χλωροφθοράνθρακες για ψυκτικά.

Το ίδιο και η ηρωίνη και το DDT, και άπειρα άλλα παραδείγματα (ατομική βόμβα κλπ.).

Όλα αυτά έκαναν τη δουλειά τους. 

Οι παρενέργειες / παράπλευρες απώλειες κλπ. είναι άλλος τομέας, που πλέον έχει μπει για τα καλά στη ζωή των επιστημόνων, δεν ήταν όμως τότε.

Παράδειγμα οι κλωνοποιήσεις και η βιοηθική, θα μπορούσαμε τώρα να κολυμπάμε στους κλώνους, παρ'όλ'αυτά η βιοηθική δεν αφήνει τέτοια πειράματα, παρ'όλο που δεν γνωρίζεις εκ προιμίου αν είναι αρνητικό το αντίκτυπο.

 

Μία μεταδοτική ασθένεια είναι φυσική καταστροφή. Είναι σαν μια πυρκαγιά ή σαν ένα σεισμό. Και στην πυρκαγιά θα μπορούσες να είχες πιο προσεκτικούς πολίτες, πιο καλά αντιπυρρικά έργα και πιο καλή πυροσβεστική δύναμη, αλλά δεν παύει να χρειάζεται και η συμβολή των καιρικών συνθηκών. Τα ίδια και ένας σεισμός, αν χτίζιες παράγκες ή εξαμβλώματα χωρίς καμία στατική μελέτη, φταις κι εσύ, φταίει και ο σεισμός που ήταν πολύ μεγάλος. Σε έναν τέτοιο ιό λοιπόν, σίγουρα υπάρχουν ευθύνες στην Κίνα, αλλά σίγουρα είναι και μια συγκυρία η εξάπλωσή του, που οφείλεται στην -κακή- τύχη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, sotiris said:

Μία μεταδοτική ασθένεια είναι φυσική καταστροφή. Είναι σαν μια πυρκαγιά ή σαν ένα σεισμό. Και στην πυρκαγιά θα μπορούσες να είχες πιο προσεκτικούς πολίτες, πιο καλά αντιπυρρικά έργα και πιο καλή πυροσβεστική δύναμη, αλλά δεν παύει να χρειάζεται και η συμβολή των καιρικών συνθηκών. Τα ίδια και ένας σεισμός, αν χτίζιες παράγκες ή εξαμβλώματα χωρίς καμία στατική μελέτη, φταις κι εσύ, φταίει και ο σεισμός που ήταν πολύ μεγάλος. Σε έναν τέτοιο ιό λοιπόν, σίγουρα υπάρχουν ευθύνες στην Κίνα, αλλά σίγουρα είναι και μια συγκυρία η εξάπλωσή του, που οφείλεται στην -κακή- τύχη.

 

Άντε και να χαρακτηρίσουμε τον ιό ''φυσική καταστροφή''. Αυτό δεν συνεπάγεται όμως, ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα, εννοώντας ότι η επιχειρούμενη ταύτιση είναι άστοχη. Γιατί ?

Γιατί σε όλες τις υπόλοιπες φυσικές καταστροφές, όσα μέτρα λαμβάνονται, είναι εκ των υστέρων, και είναι πάντα θεραπευτικού χαρακτήρα. Ο μόνος τρόπος να κάνει κακό μια κυβέρνηση μετά από μια φωτιά ή ένα σεισμό, είναι να μην πράξει τίποτα (ή να φάει τις δωρεές των αφελών, πλην ευαίσθητων συμπολιτών, και να μην τις μοιράσει στους έχοντες ανάγκη  ;) ) Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να βλάψει και  άλλους ανθρώπους, πέρα απο αυτούς που έχουν ήδη υποστεί βλάβη. Εδώ όμως το κατάφεραν !!! Κατάφεραν με τα μέτρα περιορισμού να στερήσουν απόλυτα υγιείς ανθρώπους απο την εργασία τους, μετατρέποντας αυτούς (τους υγιείς), σε ασθενείς !!! . Πόση ωφέλεια είχε ένα τέτοιο μέτρο στους ασθενείς ή στους ευπαθείς, η  δημιουργία και προσθήκη και άλλων ασθενών εσκεμμένα ??? Μου λες ότι ''δεν γνώριζαν λεπτομέρειες για τον ιό'' :

 

Η εικόνα ίσως περιέχει: 1 άτομο, κουστούμι

 

Δηλαδή: η επιστήμη δεν είχε γνώση για το πως μεταφέρεται ένας ιός που πλήττει το αναπνευστικό σύστημα. Οτι  ξαφνικά ''αγνοούσε'' αυτό που ήξερε δεκαετίες πριν, και εφάρμοζε σε αντίστοιχου τύπου ιώσεις. Ή ότι ενώ εφάρμοζε τις πρακτικές, δεν μέτραγε τα αποτελέσματα των πρακτικών αυτών, αλλά ''είδε το φως το αληθινό'' μόλις πριν από 2 μήνες. 

 

Αν ξεκίναγαν με την υποχρέωση χρήσης μάσκας (αρχικά για τους ''υψηλού κινδύνου'' και αν χρειαζόταν για όλους) θα το δεχόμουν ως λύση. Το να μαντρώσει 3 δισεκατομμύρια κόσμο, αδιάκριτα, και δηλώνοντας ανερυθρίαστα, ότι ''έλα μωρέ όλοι θα αρρωστήσουμε'' (γιατί μας κλείνεις μέσα τότε ???)  ''γιατί έτσι'', ήταν για εμένα αυτό που λεν στο χωριό μου  '' the turning point'' . Απο τη στιγμή που προσπαθούν να πουλήσουν τόσο χοντροκομμένα ψέμματα ως δικαιολογία γιατί δεν ξεκίνησαν απο μια βάση, που τούς ήταν γνωστή, και είπαν να πρωτοτυπήσουν, ρημάζοντας το σύμπαν, εγώ θα είμαι απέναντι τους. Ήταν ''να μην τους βγει το όνομα''. 

 

 

Σε άλλα νέα....: 

 

serres-aeroskafos-ptosi.jpg?itok=VH2vE1t
WWW.IEFIMERIDA.GR

Ενα μονοκινητήριο αεροπλάνο έπεσε πριν από λίγη ώρα στην Πρώτη Σερρών. | ΕΛΛΑΔΑ | iefimerida.gr | αεροπλάνο, μονοκινητήριο αεροπλάνο...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

Αν ξεκίναγαν με την υποχρέωση χρήσης μάσκας (αρχικά για τους ''υψηλού κινδύνου'' και αν χρειαζόταν για όλους) θα το δεχόμουν ως λύση. Το να μαντρώσει 3 δισεκατομμύρια κόσμο, αδιάκριτα, και δηλώνοντας ανερυθρίαστα, ότι ''έλα μωρέ όλοι θα αρρωστήσουμε'' (γιατί μας κλείνεις μέσα τότε ???)  ''γιατί έτσι'', ήταν για εμένα αυτό που λεν στο χωριό μου  '' the turning point'' . Απο τη στιγμή που προσπαθούν να πουλήσουν τόσο χοντροκομμένα ψέμματα ως δικαιολογία γιατί δεν ξεκίνησαν απο μια βάση, που τούς ήταν γνωστή, και είπαν να πρωτοτυπήσουν, ρημάζοντας το σύμπαν, εγώ θα είμαι απέναντι τους. Ήταν ''να μην τους βγει το όνομα''.

 

Τα γεγονότα σε διαψεύδουν. Γιατί στη χώρα που τα ατομικά δικαιώματα, εν μέρει, κατέστησαν και καθιστούν ακόμα εξαιρετικά δύσκολο τον περιορισμό της μετάδοσης, στις ΗΠΑ, έχουν τα περισσότερα θύματα παγκοσμίως.

Δε νομίζω ότι είναι κρυφό ότι από την αρχή της πανδημίας προσπαθούν να φοβήσουν τον πληθυσμό. Για μένα είναι απολύτως θεμιτό, εφόσον είναι φανερό ότι ο καθένας ατομικά, πάντα μιλώντας για την πλειοψηφία, δε μπορεί να σκεφτεί τι πρέπει να κάνει για να περιορίσει τη μετάδοση. Μόνο να φοβηθεί μπορεί εντέλει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, colt3003 said:

Αν ξεκίναγαν με την υποχρέωση χρήσης μάσκας (αρχικά για τους ''υψηλού κινδύνου'' και αν χρειαζόταν για όλους) θα το δεχόμουν ως λύση. Το να μαντρώσει 3 δισεκατομμύρια κόσμο, αδιάκριτα, και δηλώνοντας ανερυθρίαστα, ότι ''έλα μωρέ όλοι θα αρρωστήσουμε'' (γιατί μας κλείνεις μέσα τότε ???)  ''γιατί έτσι'', ήταν για εμένα αυτό που λεν στο χωριό μου  '' the turning point'' . Απο τη στιγμή που προσπαθούν να πουλήσουν τόσο χοντροκομμένα ψέμματα ως δικαιολογία γιατί δεν ξεκίνησαν απο μια βάση, που τούς ήταν γνωστή, και είπαν να πρωτοτυπήσουν, ρημάζοντας το σύμπαν, εγώ θα είμαι απέναντι τους. Ήταν ''να μην τους βγει το όνομα''. 

 

Το πρόβλημα είανι ότι βλέπεις τον ιό στατικά. Δηλαδή δεν βλέπεις το εκθετικό της αύξησης. Αν το σκεφτείς έτσι, μπαίνεις στη λογική Τραμπ, και τα αποτελέσματα τα βλέπεις στις ΗΠΑ. Και χωρίς να θέλεις να πάρεις μέτρα, αναγκάζεσαι εκ του αποτελέσματος. Κανείς δεν έχει λογο να ρίξει το ΑΕΠ της χώρας του 25-30%. Η φυσική καταστροφή αυτή είναι σε βάθος χρόνου. Είναι σαν τις πυρκαγιές της Αυστραλίας που έκαιγαν για 1 μήνα. Ό,τι και να κάνεις, δεν έχεις τα μέσα να τις περιορίσεις. Βασίζεσαι στη φύση. 

Εννοείται ότι ο άνθρωπος μπορεί να επιζήσει του κορωνοϊού, φυσική επιλογή λέγεται.

 

Πόσους θα θάψεις είναι το ερώτημα, και τι αντίκτυπο θα έχει αυτό στην οικονομία. 

Και δεν διαφωνώ καθόλου ότι τα μέτρα περιορισμού είναι και ουτοπικά και γελοία πολλές φορές.

Όπως γελοίο είναι να πρέπει να στέιλεις SMS για να πας στο περίπτερο και 2 μήνες μετά να μου φέρνεις τους σωτήρες της οικονομίας βαλκάνιους να πλυθούν στα ελληνικά νερά για μερικές πενταροδεκάρες "για να μην πληγεί η βαριά βιομηχανία της χώρας".

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.