Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

πριν 1 λεπτό, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Δεν θα βρουν δουλειά. Οι περισσότεροι τουλάχιστον.

 

Και πως θα γινεται η διαχειριση (εφοριες, ληξειαρχεια, πολεοδομιες κλπκλπ)? 

Θα την αναλαβει ιδιώτης που δεν θα αλλάξει τίποτα, απλα θα καταργήσει καποιες θέσεις και θα βαλει χρεώσεις.

Ιδιωτικό ΣΔΟΕ, ιδιωτικό υγειονομικό, ιδιωτική τροχαία...

 

Εχει συμβεί αυτο σε άλλες χώρες και δεν εξελιχθηκε και πολυ καλά. Σε αφρικανική βεβαια δεν έχουμε προηγούμενο οπότε ίσως λειτουργήσει. Δε ξέρω...

 

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Rusty_Cookie said:

 

Και πως θα γινεται η διαχειριση (εφοριες, ληξειαρχεια, πολεοδομιες κλπκλπ)? 

Θα την αναλαβει ιδιώτης που δεν θα αλλάξει τίποτα, απλα θα καταργήσει καποιες θέσεις και θα βαλει χρεώσεις.

Ιδιωτικό ΣΔΟΕ, ιδιωτικό υγειονομικό, ιδιωτική τροχαία...

 

Εχει συμβεί αυτο σε άλλες χώρες και δεν εξελιχθηκε και πολυ καλά. Σε αφρικανική βεβαια δεν έχουμε προηγούμενο οπότε ίσως λειτουργήσει. Δε ξέρω...

 

 

 

 

beat this

 

Στη ΔΟΥ Αχαρνών οι φάκελοι φορολογουμένων φορτώθηκαν σε φορτηγό - rosa.gr

  • Like 2
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, colt3003 said:
104703887_gettyimages-1024483326.jpg
WWW.E-DIMOSIO.GR

Καταργείται από την 1η Ιανουαρίου του 2021 το fax για τη διακίνηση εγγράφων στο Δημόσιο, όπως είπε ο υφυπουργός Ψηφιακής Διακυβέρνησης, Γιώργος Γεωργαντάς μιλώντας στην...

 

Η αλήθεια είναι, ότι είχαν αρχίσει να έχουν προβλήματα στην προμήθεια συσκευών fax με θερμικό χαρτί. Για τον ίδιο λόγο (έλειψη συσκευών) ''κατάργησαν το telex 10 χρόνια πριν.... Μπροοδός ..... 

 

Σε ότι υποθέσεις έχει να διευθετήσει η εταιρεία μου με κρατικές υπηρεσίες των ΗΠΑ καθως και το προξενείο των ΗΠΑ εδώ στο Όσλο, χρησιμοποιείται αποκλειστικά FAX. Δεν δέχονται κάτι άλλο εκτός αν πας αυτοπροσώπως.

  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, jax7480 said:

 

Σε ότι υποθέσεις έχει να διευθετήσει η εταιρεία μου με κρατικές υπηρεσίες των ΗΠΑ καθως και το προξενείο των ΗΠΑ εδώ στο Όσλο, χρησιμοποιείται αποκλειστικά FAX. Δεν δέχονται κάτι άλλο εκτός αν πας αυτοπροσώπως.

 

Είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα, η δυνατότητα να έχεις διάφορες επιλογές επικοινωνίας, αλλά να είσαι σε θέση να βγάλεις άκρη, όταν το θέλεις, και άλλο πράγμα, να στηρίζεις ολόκληρο τον κρατικό μηχανισμό, αποκλειστικά πάνω σε χαρτούρα (και δή θερμικά χαρτιά που ξεθωριάζουν στο 6μηνο), και μετά να σου ζητάει ο υπάλληλος τα ρέστα, επειδή τα ''δικαιολογητικά'' είναι πλέον είτε λευκά χαρτιά, είτε σε κάποιο σωρό, που όποιος ασχοληθεί με την ανεύρεση των χαρτιών σου, θα ζητάει και πλατεία με το όνομά του. 

 

Το τελευταίο ΄΄κατόρθωμα'' για να καταλάβεις για τι μιλάμε, είναι η εκτύπωση ψηφιακά υπογεγραμμένων εγγράφων,* είτε για πρωτοκόλληση με σφραγίδα, είτε για επίδοση με ''ακριβές αντίγραφο''.... τραγέλαφος. 

 

* για όσους τυχερούς, δεν έχουν τριβή με το λεβιάθαν της ψωροκώσταινας, τα ψηφιακά υπογεγραμμένα έγγραφα, χάνουν την εγκυρότητα της υπογραφής, άπαξ και εκτυπωθούν. Δεν το λέω εγώ... ο νόμος το λέει.... 

  • Like 4
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, colt3003 said:

Είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα, η δυνατότητα να έχεις διάφορες επιλογές επικοινωνίας, αλλά να είσαι σε θέση να βγάλεις άκρη, όταν το θέλεις, και άλλο πράγμα, να στηρίζεις ολόκληρο τον κρατικό μηχανισμό, αποκλειστικά πάνω σε χαρτούρα (και δή θερμικά χαρτιά που ξεθωριάζουν στο 6μηνο), και μετά να σου ζητάει ο υπάλληλος τα ρέστα, επειδή τα ''δικαιολογητικά'' είναι πλέον είτε λευκά χαρτιά, είτε σε κάποιο σωρό, που όποιος ασχοληθεί με την ανεύρεση των χαρτιών σου, θα ζητάει και πλατεία με το όνομά του. 

 

τι ωραίο θέμα αγγίζετε σήμερα! Η τήρηση αρχειων είναι εκπληκτική αδυναμία του Ρωμαϊστάν. Στα περίπου 40 τόσα χρόνια που έχουν αρχίσει να κυκλοφορούν ηλεκτρονικές συσκευούλες, σε οποιοδήποτε συνδυασμό και τρόπο, το Ρωμαϊστάν πάντα καταφέρνει να μην έχει κατασταλλάξει σε κάποια κοινή και έγκυρη μέθοδο. Επίσης πάντα καταφέρνει να μην καταρρέει με ορατό τρόπο. Συνήθως με τον ιδιοφυή θεσμό της υπεύθυνης δήλωσης και τον αρχέγονο θεσμό του βύσματος/νταραβεριού.

Για τις ΗΠΑ, colt μην τους υπερτιμάς. Έχουν βέβαια πρακτικό μυαλό, κατανόηση των τεχνολογιών, διαδικασίες, ορθολογισμό μέχρι ένα σημείο, όντως δεν έχουν σχέση με εμάς, όμως μη νομίζεις ότι δεν είναι αρτηριοσκληρωτικοί σε διάφορα που ακούγονται κουφά (χωρίς απαραίτητα να είναι, αν εξηγηθεί ο τρόπος σκέψης τους μερικές φορές έχει νόημα αυτό που κάνουν). Όταν έχεις μόνο φαξ για κάτι, δεν έχεις διάφορες επιλογές, έχεις μία. Αν για την άκρη χρειάζεσαι αυτοπρόσωπη παρουσία σε αμερικανικό έδαφος, μη νομίζεις ότι είναι κάτι εύκολο.
Είναι κρυφά, παρεξηγημένα ταλέντα κι οι αμερικάνοι. Κατα βάθος σε εμάς θέλουν να μοιάσουν αλά δεν το ξέρουν ακόμη. Τους σώζει ότι είναι πρακτικοί άνθρωποι. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

 

beat this

 

Στη ΔΟΥ Αχαρνών οι φάκελοι φορολογουμένων φορτώθηκαν σε φορτηγό - rosa.gr

 

Το συγκεκριμένο είναι ένα από τα καλά fake news που έχουν κυκλοφορήσει. Είναι μεταφορά χαρτιών προς ανακύκλωση.

πριν 59 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

για όσους τυχερούς, δεν έχουν τριβή με το λεβιάθαν της ψωροκώσταινας, τα ψηφιακά υπογεγραμμένα έγγραφα, χάνουν την εγκυρότητα της υπογραφής, άπαξ και εκτυπωθούν. Δεν το λέω εγώ... ο νόμος το λέει.... 

Αν δεν έχεις το πρωτότυπο αρχείο για να ελέγξεις τη ψηφιακή υπογραφή :p 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, astrolabos said:

Το συγκεκριμένο είναι ένα από τα καλά fake news που έχουν κυκλοφορήσει.


στην ουσία όμως έχει δίκιο ο colt. Είναι απολύτως προβληματική η σχέση Ελλήνων-Αρχειοθέτηση. Υποτίθεται οι ψηφιοποιήσεις θα έλυναν εν μέρει το πρόβλημα, κάπου το κουτσοκαταφέρνουν αλλά συνολική λύση για τα πάντα, ακόμα δεν. Μάλλον για ποτέ δεν θα, πάει το πράγμα.
Αφορά ένα σωρό τομείς εμμέσως, μερικές από τις χρόνιες κι ανεπίλυτες κακοδαιμονίες της χώρας έχουν το ένα τους πόδι στηριγμένο στην έλλειψη έγκυρων αρχείων.

Καλώς όρισες πάλι κοντά μας, μου είχες λείψει σήμερα. Καλησπέρα σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος salde έγραψε:

Υποτίθεται οι ψηφιοποιήσεις θα έλυναν εν μέρει το πρόβλημα,

Δεν είναι μόνο οι ψηφιοποιήσεις, αλλά και οι υποστηρικτικές εργασίες που πρέπει να γίνουν, όπως η εκπαίδευση των υπαλλήλων στις νέες τεχνολογίες και η υποχρεωτική χρήση τους.

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, astrolabos said:

Δεν είναι μόνο οι ψηφιοποιήσεις, αλλά και οι υποστηρικτικές εργασίες που πρέπει να γίνουν, όπως η εκπαίδευση των υπαλλήλων στις νέες τεχνολογίες και η υποχρεωτική χρήση τους.

 

 

ναι ναι.... τα είδαμε τα χάλια τους τώρα με την τηλε-εκπαίδευση, που ΄΄εκπαιδευτικοί'' που ξημεροβραδιάζονται στα ΜΚΔ, δηλώνουν πως ''αγνοούν'' τη χρήση υπολογιστών. 

Κακά τα ψέμματα, ποτέ και καμία κυβέρνηση, δεν θέλησε να τα βάλει με τους εκλεκτούς της, και να τους στρώσει. Φυσικά και δεν είναι όλοι έτσι, αλλά τι να το κάνεις όταν βασιλεύει η άρνηση. Να τους βγει και κάνα όνομα δλδ ?  (βλ. ''τεχνοφασίστες'' ) 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, astrolabos said:

Δεν είναι μόνο οι ψηφιοποιήσεις, αλλά και οι υποστηρικτικές εργασίες που πρέπει να γίνουν, όπως η εκπαίδευση των υπαλλήλων στις νέες τεχνολογίες και η υποχρεωτική χρήση τους.


εξυπακούεται, δεν τα ακούμπησα καν, μου περιγράφεις το τελευταίο στάδιο, αναφερόμουν σε πρότερο στάδιο: ενιαίος σχεδιασμός, συνολική τροποποίηση νόμων και κωδικοποίηση όπου χρειάζεται, προμήθεια υλικού και προδιαγραφές, χρονικές διάρκειες που τηρείται κάτι κλπ.

Το εξηγώ με κακότεχνο τρόπο, τα περικλείω όλα αυτά στην λέξη «αρχειοθέτηση» έτσι ώστε να υπάρχουν επιτέλους νιαίες, εύκολα προσβάσιμες υπηρεσίες για όπου χρειάζεται και ομοιογένεια στο εσωτερικό της χώρας και της διοίκησης.
Με τα χαρτιά απέτυχε η διοίκηση εκκωφαντικά (δεν ήταν πάντοτε τυχαίο, ήταν συχνά συνειδητή πολιτική επιλογή ώστε να «χάνονται» κατα βούληση και κατά το δοκούν και μετά να χρειάζεται οπωσδήποτε νταραβέρι).

Να σου πω άσχετο παράδειγμα: τα συμβόλαια υποτίθεται ότι τα πρωτότυπα μπορεί να χρειαστούν σε μεγάλο βάθος χρόνου, 70-80 ίσως και περισσότερα χρόνια μετά. ΟΚ παλιότερα τα έγραφαν με μελάνι, μετά σε γραφομηχανή, σε χαρτί κλπ. Κάποια στιγμή από τα μέσα/τέλη δεκαετίας 80 άρχισαν να εμφανίζονται οι εκτυπωτές, τα pc δειλά δειλά κλπ.
Αν δεις σε τι μηχανήματα και σε τι υλικά τυπώνονται, θα φρίξεις. Είναι άψογα για λίγα χρόνια αλλά πολύ χλωμό να  ζουν π.χ. το 2100. Έχω ρωτήσει από παλιά αν υπάρχει κάποιου είδους προδιαγραφή, υποχρεωτική. Όσο μου απαντήθηκε άλλο τόσο απαντήθηκε και σε σένα.

Η μόνη ρεαλιστική επιλογή που βλέπω είναι το ψηφιακό αρχείο (έχει τα δικά του προβλήματα, σε τι μέσον, πώς το συντηρείς, ένα σωρό τεχνικά). Ε ούτε για αυτό δεν έχουν ενιαία, κοινή και έγκυρη αντιμετώπιση. Όπως τύχει, ό,τι να ΄ναι. Και σιγά μη μας νοιάζει αφού «έλα μωρέ τι μας νοιάζει το 2100».
Κι είναι παντού αυτό το πράγμα. Με κυρίαρχο το κτηματολόγιο (έγγεια ιδιοκτησία). Έτσι δουλειά δεν γίνεται. Απλώς αναπαράγουμε τις κακοδαιμονίες του παρελθόντος.

Για αυτό αναφέρθηκα στον όρο-ομπρέλα «ψηφιοποίηση». Αφού με το χαρτί δεν βλέπουμε προκοπή.
 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

 

ναι ναι.... τα είδαμε τα χάλια τους τώρα με την τηλε-εκπαίδευση, που ΄΄εκπαιδευτικοί'' που ξημεροβραδιάζονται στα ΜΚΔ, δηλώνουν πως ''αγνοούν'' τη χρήση υπολογιστών. 

Κακά τα ψέμματα, ποτέ και καμία κυβέρνηση, δεν θέλησε να τα βάλει με τους εκλεκτούς της, και να τους στρώσει. Φυσικά και δεν είναι όλοι έτσι, αλλά τι να το κάνεις όταν βασιλεύει η άρνηση. Να τους βγει και κάνα όνομα δλδ ?  (βλ. ''τεχνοφασίστες'' ) 


Τρόποι υπάρχουν. Θα μπορούσαν να έβαζαν vouchers στους δασκάλους. Όποιος δεν κάνει μάθημα δεν πληρώνεται. Ομοίως και για την άδεια ειδικού σκοπού. Δεν γίνεται να κάθεσαι σπιτάκι σου και να πληρώνεσαι κανονικά.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, salde said:

Το εξηγώ με κακότεχνο τρόπο, τα περικλείω όλα αυτά στην λέξη «αρχειοθέτηση» έτσι ώστε να υπάρχουν επιτέλους νιαίες, εύκολα προσβάσιμες υπηρεσίες για όπου χρειάζεται και ομοιογένεια στο εσωτερικό της χώρας και της διοίκησης.
Με τα χαρτιά απέτυχε η διοίκηση εκκωφαντικά (δεν ήταν πάντοτε τυχαίο, ήταν συχνά συνειδητή πολιτική επιλογή ώστε να «χάνονται» κατα βούληση και κατά το δοκούν και μετά να χρειάζεται οπωσδήποτε νταραβέρι).

 

η φράση που χρειάζεσαι είναι ''οριζόντια διασύνδεση''. Ούτε καν αυτό δεν έχουμε σχεδιάσει ακόμα. Και προς θεού ! δεν είπα να ανακαλύψουμε τον τροχό. Να τον αντιγράψουμε περιμένω (αναφορικά με τους Αμερικάνους στο προηγούμενο ποστ) 

 

@astrolabos : Τα ίδια λέμε. Φυσικά και υπάρχουν τρόποι. Θέληση δεν υπάρχει. Και υπάρχει σοβαρός λόγος για αυτό. (hint: ραχάτι) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

 

ναι ναι.... τα είδαμε τα χάλια τους τώρα με την τηλε-εκπαίδευση, που ΄΄εκπαιδευτικοί'' που ξημεροβραδιάζονται στα ΜΚΔ, δηλώνουν πως ''αγνοούν'' τη χρήση υπολογιστών. 

Κακά τα ψέμματα, ποτέ και καμία κυβέρνηση, δεν θέλησε να τα βάλει με τους εκλεκτούς της, και να τους στρώσει. Φυσικά και δεν είναι όλοι έτσι, αλλά τι να το κάνεις όταν βασιλεύει η άρνηση. Να τους βγει και κάνα όνομα δλδ ?  (βλ. ''τεχνοφασίστες'' ) 

 

Δε μπορεί να είναι προβλημα της εκαστοτε κυβερνησης το οτι δεν έχεις καλό internet, laptop ή δεν έχεις λεφτά για ιδιωτική εκπαιδευση.  

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Rusty_Cookie said:

 

Δε μπορεί να είναι προβλημα της εκαστοτε κυβερνησης το οτι δεν έχεις καλό internet, laptop ή δεν έχεις λεφτά για ιδιωτική εκπαιδευση.  

 

 

φυσικά και δεν μπορεί. το μόνο που μπορεί είναι με βλέπει σαν το avatar σου. Γιαυτό και εγώ πάντα λέω: Ας σταματήσει να μου αρπάζει 6 μηνιάτικα το χρόνο για τις ''παροχές'' της, και εγώ με τη σειρά μου θα τους πω ακριβώς που να βάλουν τις ''δωρεάν υπηρεσίες'' τους

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

φυσικά και δεν μπορεί. το μόνο που μπορεί είναι με βλέπει σαν το avatar σου. Γιαυτό και εγώ πάντα λέω: Ας σταματήσει να μου αρπάζει 6 μηνιάτικα το χρόνο για τις ''παροχές'' της, και εγώ με τη σειρά μου θα τους πω ακριβώς που να βάλουν τις ''δωρεάν υπηρεσίες'' τους

 

Aμήν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

 

Και πως θα γινεται η διαχειριση (εφοριες, ληξειαρχεια, πολεοδομιες κλπκλπ)? 

Θα την αναλαβει ιδιώτης που δεν θα αλλάξει τίποτα, απλα θα καταργήσει καποιες θέσεις και θα βαλει χρεώσεις.

Ιδιωτικό ΣΔΟΕ, ιδιωτικό υγειονομικό, ιδιωτική τροχαία...

 

Εχει συμβεί αυτο σε άλλες χώρες και δεν εξελιχθηκε και πολυ καλά. Σε αφρικανική βεβαια δεν έχουμε προηγούμενο οπότε ίσως λειτουργήσει. Δε ξέρω...

 

 

Βρε μπισκότε μου, για να πάρω μια ρημάδα ασφαλιστική ενημερότητα, χρειάστηκαν 6 μήνες, ενώ δεν οφείλω (ούτε είχα ποτέ οφειλές, τα πληρώνω όλα, είμαι συνεπής υπήκοος), τι συζητάμε τώρα;

Οι αφρικανικές χώρες, έχω την εντύπωση, δεν θέλουν να συγκρίνονται μαζί μας και έχουν δίκιο. Η banana republic είναι μια κατηγορία μόνη της.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Βρε μπισκότε μου, για να πάρω μια ρημάδα ασφαλιστική ενημερότητα, χρειάστηκαν 6 μήνες, ενώ δεν οφείλω (ούτε είχα ποτέ οφειλές, τα πληρώνω όλα, είμαι συνεπής υπήκοος), τι συζητάμε τώρα;

Οι αφρικανικές χώρες, έχω την εντύπωση, δεν θέλουν να συγκρίνονται μαζί μας και έχουν δίκιο. Η banana republic είναι μια κατηγορία μόνη της.

 

Δεν ειπε κανείς ότι η μετάβαση από το χαρτί στο δύφιο θα είναι εύκολη και άμεση. Από ό,τι έμαθα, το ταμείο νομικών τώρα έστρωσε και έστειλε τις οφειλές και ενσωματώθηκαν στον ΕΦΚΑ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος astrolabos έγραψε:

 

Δεν ειπε κανείς ότι η μετάβαση από το χαρτί στο δύφιο θα είναι εύκολη και άμεση. Από ό,τι έμαθα, το ταμείο νομικών τώρα έστρωσε και έστειλε τις οφειλές και ενσωματώθηκαν στον ΕΦΚΑ

Spoiler

Όταν το Ταμείο Νομικών μάς άφησε χρόνους, πήρα ασφαλιστική ενημερότητα, από την οποία προέκυπτε πως, μέχρι τη στιγμή της απορρόφησης του ταμείου, ουδέν όφειλα. Μεταγενέστερα, μου ζητούσαν από τον Ε.Φ.Κ.Α. αποδεικτικό περί μη ύπαρξης οφειλών στο Ταμείο Νομικών και όταν τους τόνιζα πως "καλά, αφού έχω χαρτί που λέει ότι, μέχρι που απορροφήθηκε το ταμείο, δεν είχα οφειλές, για ποιον λόγο να βγάλω νέα ενημερότητα;" (τόλμησα να ψελλίσω, επίσης, πως, σε κάθε περίπτωση, αν θέλουν καινούργια ενημερότητα, ας την αναζητήσουν οι ίδιοι, καθώς έχουμε πλέον ένα ταμείο, τον Ε.Φ.Κ.Α.), η απάντηση ήταν "τι να σας πούμε, εμείς θέλουμε καινούργια ενημερότητα".

Άκου τώρα ποια είναι η διαδικασία έκδοσης ενημερότητας: πας στην καρτέλα σου στον Ε.Φ.Κ.Α., πατάς στα δικαιώματα και στην έκδοση ασφαλιστικής ενημερότητας και, εφόσον δεν οφείλεις, αυτή εκδίδεται αυτόματα (hint: στην αρχή, ούτε αυτή δέχονταν στον Ε.Φ.Κ.Α., έπρεπε να πάρουν στα κεντρικά να ρωτήσουν εάν ισχύει η συγκεκριμένη ενημερότητα).

Εάν έχεις οφειλές ή εάν έχεις ενεργή ρύθμιση, τότε, στην περίπτωση των νομικών/δικαστικών επιμελητών, πρέπει να δώσουν το ok το Ταμείο Νομικών και το Τ.Υ.Δ.Ε. (good luck with that). Στην ενημερότητα θα αναγράφεται η αιτία απόρριψης του αιτήματός σου (έχεις οφειλές), οπότε είτε επικοινωνείς με τα προαναφερόμενα ταμεία, ώστε να δώσουν αυτά το ok (εγώ στέλνω συνάδελφο, διότι δεν σηκώνουν τα τηλέφωνα) είτε στέλνεις την ενημερότητα στον Ε.Φ.Κ.Α., μέσω email, αναφέροντας τον λόγο απόρριψης της έκδοσης της ασφαλιστικής σου ενημερότητας, ώστε να κινήσουν εκείνοι τις διαδικασίες. Αυτά στη θεωρία. Στην πράξη, έστελνα συνάδελφο, διότι και δεν όφειλα ποτέ και με ταλαιπωρούσαν άσκοπα.

Πρόσφατα, δικαστικός επιμελητής μού είπε πως δεν μπορεί να πάρει ενημερότητα, το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουν και άλλοι συνάδελφοί του, διότι στο Τ.Υ.Δ.Ε. δεν έχουν κάνει εκκαθάριση των βιβλιαρίων με τα ένσημα που τηρούσαμε μέχρι πριν μερικά χρόνια, αυτά τα βιβλιάρια δε τα έχουν πετάξει σε σωρούς μέσα σε μια υπόγα και δεν μπορούν να βγάλουν άκρη. Αυτά τα ολίγα.

 

 

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 3
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

england-1966worldcup.jpg
WWW.CONTRA.GR

Δεκατέσσερις θάνατοι από άνοια και Αλζχάιμερ σε μια διετία -μεταξύ των οποίων είναι η μισή ομάδα των Άγγλων στο 1966 World Cup- υποχρεώνουν τους Βρετανούς να τοποθετηθούν επί...

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.