Jump to content


Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

1 minute ago, Rusty_Cookie said:

Τα καλά του πατριωτικού alt-right. #not

αμ έτσι ήταν εκεί κι όταν ήταν το αλτ-λεφτ. Που δεν ήταν και πολύ αλτ. Αλλά έγραψα, ελπίζοντας ειδικά εσένα να μου σχολιάσεις όχι περί Κρεμλίνου αλλά τον προβληματισμό που μου προέκυψε. Δες και το βίντεο μήπως μου ξέφυγε κάτι.
Όχι αναφορικά με τη διαδήλωση/εισβολή/whatever per se. Την εντύπωση εκείνου του θεατή όταν βλέπει τέτοια εικόνα σε εμάς (μεσχεδόν απραξία των φρουρών, τουλάχστονστο σκέλοςτης δολοφονίας). Ο τύπος την καθάρισε εν ψυχρώ. Δεν βλέπω να είχαν όπλα, δες κι εσύ ξαναλέω. Ο θεατής του, ακόμα κι ο χιλμπίλις στο Άρκανσο, το αποδέχεται. Βλέπει ένα μήνα μετά σκηνή ανάλογη από Ελλάδα. εναντίον της πρεσβείας, των mcdonalds, της μάικροσοφτ, ο,τιδήποτε. Μπες στη σκέψη του και φαντάσου τι νομίζει για εμάς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος salde έγραψε:

αμ έτσι ήταν εκεί κι όταν ήταν το αλτ-λεφτ. Που δεν ήταν και πολύ αλτ. Αλλά έγραψα, ελπίζοντας ειδικά εσένα να μου σχολιάσεις όχι περί Κρεμλίνου αλλά τον προβληματισμό που μου προέκυψε. Δες και το βίντεο μήπως μου ξέφυγε κάτι.
Όχι αναφορικά με τη διαδήλωση/εισβολή/whatever per se. Την εντύπωση εκείνου του θεατή όταν βλέπει τέτοια εικόνα σε εμάς (μεσχεδόν απραξία των φρουρών, τουλάχστονστο σκέλοςτης δολοφονίας). Ο τύπος την καθάρισε εν ψυχρώ. Δεν βλέπω να είχαν όπλα, δες κι εσύ ξαναλέω. Ο θεατής του, ακόμα κι ο χιλμπίλις στο Άρκανσο, το αποδέχεται. Βλέπει ένα μήνα μετά σκηνή ανάλογη από Ελλάδα. εναντίον της πρεσβείας, των mcdonalds, της μάικροσοφτ, ο,τιδήποτε. Μπες στη σκέψη του και φαντάσου τι νομίζει για εμάς.

 

Για αρχή δεν υπάρχει alt-left σε αντίθεση με το alt-right που είναι ρατσιστικό/φασιστικό κίνημα μασκαρεμένο με πατριωτική, ορθόδοξη ιδεολογία. 

Για το εν ψυχρώ, θα σου θυμίσω το σύνθημα που όλους μας ενώνει. Απλά επιβεβαιώνεται για μια ακόμα φορά.
Και τι σε προβληματίζει δηλαδή? Θες να λύσουμε κι άλλο τα χέρια των ειδικών φρουρών? 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος astrolabos έγραψε:

Οι κακές γλώσσες λένε ότι υπήρχε αυτοσυγκράτηση επειδή ήταν λευκοί

Μπα, απλά δε θέλουν να γίνουν πάλι τα ίδια. Εκεί ήταν 1ας. Ήδη μιλάμε για 4 νεκρούς οι οποίοι ήταν άοπλοι. Επίσης 50+ τραυματίες

Γενικώς ζούμε ένα 2020 Sequel και ακόμα είναι η αρχή

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

 

Για αρχή δεν υπάρχει alt-left

 

Μετά από ατελείωτες συζητήσεις με ακρο-αριστερούς φίλους μου, το συμπέρασμα είναι ότι είναι κι αυτοί ρατσιστές αλλά σε κοινωνικό-οικονομικό υπόβαθρο. Θυμάμαι χαρακτηριστικά φίλη που είναι και στέλεχος να μου λέει το εξής:

Αν στο τέλος δεν μπορούν να πεισθούν οι κατέχοντες κεφάλαιο ότι πρέπει να το αποχωριστούν προς όφελος του κοινωνικού συνόλου, και αν προβάλλουν αντίσταση, το ταξικό κίνημα θα πρέπει να τους εξουδετερώσει ακόμα και με τη χρήση θανατηφόρας βίας αν απαιτηθεί.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Simon έγραψε:

 

Μετά από ατελείωτες συζητήσεις με ακρο-αριστερούς φίλους μου, το συμπέρασμα είναι ότι είναι κι αυτοί ρατσιστές αλλά σε κοινωνικό-οικονομικό υπόβαθρο. Θυμάμαι χαρακτηριστικά φίλη που είναι και στέλεχος να μου λέει το εξής:

Αν στο τέλος δεν μπορούν να πεισθούν οι κατέχοντες κεφάλαιο ότι πρέπει να το αποχωριστούν προς όφελος του κοινωνικού συνόλου, και αν προβάλλουν αντίσταση, το ταξικό κίνημα θα πρέπει να τους εξουδετερώσει ακόμα και με τη χρήση θανατηφόρας βίας αν απαιτηθεί.

Πολλά θέματα σε λίγες προτάσεις...

Ο ρατσισμός αναφέρεται σε φυλετική προκατάληψη. Εάν είναι κοινωνικό-οικονομική είναι κάτι άλλο.

Τα ακρο-οτιδήποτε ξεκινάνε από το σημείο ότι και το ίδιο το πολίτευμα είναι διαπραγματεύσιμο, επομένως δεν ξέρω τι κοινός τόπος υπάρχει. Η βία ή η απειλή βίας είναι εξ' ορισμού αντιδημοκρατική.

Πάντως σε μία δημοκρατία δεν χρειάζεται να "πειστεί" κάποιος, γι' αυτό υπάρχουν οι νόμοι. Εάν η πλειοψηφία αποφάσιζε και νομοθετούσε μέσω των εκπροσώπων της ότι οι πλούσιοι πρέπει να πληρώνουν περισσότερους φόρους, δεν χρειάζεται να τους πείσεις. Βέβαια τίθεται το θέμα πόσο αντιπροσωπευτική είναι η δημοκρατία. Μεγάλη συζήτηση, αλλά σίγουρα δεν γίνεται οποιαδήποτε μειοψηφία που θεωρεί ότι έχει βρει τη λύση, να την εφαρμόσει με την βία στους υπόλοιπους.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Simon έγραψε:

 

Μετά από ατελείωτες συζητήσεις με ακρο-αριστερούς φίλους μου, το συμπέρασμα είναι ότι είναι κι αυτοί ρατσιστές αλλά σε κοινωνικό-οικονομικό υπόβαθρο. Θυμάμαι χαρακτηριστικά φίλη που είναι και στέλεχος να μου λέει το εξής:

Αν στο τέλος δεν μπορούν να πεισθούν οι κατέχοντες κεφάλαιο ότι πρέπει να το αποχωριστούν προς όφελος του κοινωνικού συνόλου, και αν προβάλλουν αντίσταση, το ταξικό κίνημα θα πρέπει να τους εξουδετερώσει ακόμα και με τη χρήση θανατηφόρας βίας αν απαιτηθεί.

 

Ναι δεν είπα ότι δεν υπάρχουν ακροαριστεροί επίδοξοι αναδιανεμητές και λοιποί μαχητές του φωτός* όπως τα italics σου.   

Είπα πως alt-left ως όρος δεν υπάρχει (μασκαρεμένη ακραία ιδεολογία ουσιαστικά) σε αντίθεση με το alt-right που μια εκφανσή του είναι ο Τραμπισμός.

 

Για το ρατσιστικό, ρατσιστές είναι η πλειοψηφία στην Ελλάδα, μια χώρα με νηπιακού επιπέδου κοινωνική συνείδηση. Ρατσιστές προς ξένους, προς πιο εύπορους/άπορους προς πιο εργατικούς/τεμπέληδες κλπ. Νοοτροπία κοτετσιού γενικά.

 

Spoiler

 

*=

Που by the way το θεωρώ μια απ' τις πλέον βλαμμένες ιδεολογίες μιας και τα λένε οσοι δεν έχουν δουλέψει για να αποκτήσουν κάτι ή τα λένε μεχρι να τους χτυπήσει ο μπολσεβίκος την πορτα για να τους πάρει το σπίτι το αμάξι και την γελάδα.

Και που στον υπαρκτό με τις μ@λακίες που λένε θα μετρούσαν ώρες μέχρι να πάρουν το εισιτήριο για το ορυχείο ουρανίου.

 

Καλή κουβέντα γενικά αυτή αλλά όχι τώρα, όχι εδώ.

 

 

 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, minast said:

Πάντως σε μία δημοκρατία δεν χρειάζεται να "πειστεί" κάποιος, γι' αυτό υπάρχουν οι νόμοι. 

 

Πολλά θέματα σε 1 πρόταση....

Να θυμηθούμε λίγο ότι σε αρκετές δημοκρατίες, ο νόμος θεωρούσε νόμιμη τη δουλεία.

Ξεκινάμε λοιπόν απο το ποιός καταρτίζει τους νόμους, και βλέπουμε.... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

katholiko-lockdown-min.jpg?itok=FNdWKOer
WWW.ATHENSVOICE.GR

Σύμφωνα με τα στοιχεία που προκύπτουν από τα λύματα της Αττικής στο δεύτερο lockdown υπήρξε μεγάλη άνοδος στη χρήση κοκαΐνης και ψυχοφαρμάκων

 

Εξηγούνται πολλά έτσι. ?

KAMΕΡΑ ΣΕ ΜΕΝΑ

 

Spoiler

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

Πολλά θέματα σε 1 πρόταση....

Να θυμηθούμε λίγο ότι σε αρκετές δημοκρατίες, ο νόμος θεωρούσε νόμιμη τη δουλεία.

Ξεκινάμε λοιπόν απο το ποιός καταρτίζει τους νόμους, και βλέπουμε.... 

Το γράφω κι εγώ ακριβώς από κάτω. Αν όμως και το ίδιο το πολίτευμα είναι υπό διαπραγμάτευση, τι συζητάμε...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:
katholiko-lockdown-min.jpg?itok=FNdWKOer
WWW.ATHENSVOICE.GR

Σύμφωνα με τα στοιχεία που προκύπτουν από τα λύματα της Αττικής στο δεύτερο lockdown υπήρξε μεγάλη άνοδος στη χρήση κοκαΐνης και ψυχοφαρμάκων

 

Εξηγούνται πολλά έτσι. ?

KAMΕΡΑ ΣΕ ΜΕΝΑ

 

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, minast said:

Το γράφω κι εγώ ακριβώς από κάτω. Αν όμως και το ίδιο το πολίτευμα είναι υπό διαπραγμάτευση, τι συζητάμε...

 

Το πολίτευμα, πάντα  βρίσκεται υπο αμβισβήτηση. Είτε με λόγο, είτε χωρίς λόγο. Ο λόγος που αμφισβητείται, είναι ότι η νομή της εξουσίας αποφέρει άμεσο κέρδος στους διαχειριστές της, και έμμεσο στους προσεταιριζόμενους τους διαχειριστές. Κανένας δε λειτουργεί με αγαθά κίνητρα, όταν μπορεί ''με νόμο'' να έχει τα πάντα. 

Οι θεσμοί είναι αυτοί που βάζουν φρένο. Όταν υπάρχουν, και όταν δεν ελέγχονται απο το ίδιο άτομο (ή ομάδα) που ελέγχει άμεσα (ή έμμεσα) την εξουσία. 

Link to comment
Share on other sites

artrump.jpg
WWW.PROTOTHEMA.GR

 Κανένας πρόεδρος δεν έχει αποπειραθεί κάτι τέτοιο - Διάγγελμα μετά την εισβολή οπαδών του στο Καπιτώλιο: «Σε αυτούς που προχώρησαν σε πράξεις βίας, έχω να πω πως δεν εκπροσωπείτε...

 

 

477147_373525116020323_618226418_o.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.