Jump to content


Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

15 minutes ago, salde said:

Ενδιαφέρουσα είδηση αυτή Μιχάλη. Διάβασα μόνο την παράθεση που έκανες, συγγνώμη προκαταβολικά αν απαντάται στο λινκ: υπάρχει κάποιου είδους εκτίμηση για τι είδους «security researhers» μιλάμε; Ιδιώτες ατομικά; Ιδιώτες για λογαριασμό κάποιας οντότητας; Δημόσια Αρχή, νομίμως ή παρανόμως;

 

Κανονικά θα την έβαζα μόνο στο Security News, αλλά έχει γενικότερο ενδιαφέρον γιατί είναι συνυφασμένη με τα γεγονότα στο Καπιτώλιο. Είναι λογικό να υποθέσει κανείς ότι η αποκάλυψη της ταυτότητας των συμμετεχόντων στα επεισόδια ήταν ένα από τα κίνητρα των δραστών. Οι οποίοι φαίνεται ότι έδρασαν αυτοβούλως, αλλά προς μεγάλη χαρά του FBI, που χτενίζει ήδη το υλικό για να ασκήσει διώξεις (μεταξύ άλλων για τη δολοφονία ενός αστυνομικού).

 

Από το ίδιο άρθρο:

Quote

“From what I‘m reading, these weren‘t hacking in a sense we think about state-sponsored hacking, involving phishing or active deception, or anything like that. There was a glaring gap in the security of the platform, and @don_enby and a few others noticed it and used it,” Ali Alkhatib, data ethicist and a research fellow at the Center for Applied Data Ethics, explained to CyberNews.

 

Εγώ δε θεωρώ ότι είναι τόσο απλό, γιατί φαίνεται ότι τα δεδομένα περιλαμβάνουν ακόμη και επίσημα αποδεικτικά ταυτότητας κάποιων χρηστών. Αλλά ας δούμε πού θα οδηγήσει η υπόθεση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι, δεν ξέρω το σημείο που μου γράφεις για το FBI, αυτό σκέφτηκα αρχικά, όμως: το επίσημο FBI έχει δικαιοδοσία να πάει επισήμως να πάρει στοιχεία κι αν δεν πάει επισήμως αλλά παρανόμως μετά τα στοιχεία κινδυνεύουν να βγουν off για δικαστική χρήση. Ειδικά αν αποπειραθούν με τέτοια να πιάσουν μεγάλο ψάρι. Θα τολμούσα να πω Democrats, «κύκλοι του FBI» αν θες, πάντως για ιδιώτες δεν μου κάθεται καλά.

Τέλος πάντων, θα δούμε όπως γράφεις.

Link to comment
Share on other sites

kyriakos-mitsotakis-piso-ursula.jpg?itok
WWW.IEFIMERIDA.GR

Επιστολή στην Πρόεδρο της Κομισιόν απέστειλε ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης προτείνοντας στην ΕΕ να υπάρξει πρότυπο ψηφιακό πιστοποιητικό εμβολιασμού. | ΠΟΛΙΤΙΚΗ | iefimerida.gr |...

 

μια ζωή, ίδιοι......

 

22852037_10209983324328416_5916793215845705846_n1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αφήνω κι αυτό εδώ, για όποιον θέλει να δει επιγραμματικά μερικές ασθένειες για τις οποίες έχει απαιτηθεί ή ακόμη απαιτείται υποχρεωτικός εμβολιασμός (σε κάποιες περιπτώσεις εδώ και δεκαετίες) σε όσους ταξιδεύουν από/σε χώρες όπου ενδημούν...

 

 

Ενδεικτικά, για την αποτροπή της πλαστογράφησης, χώρες όπως η Νιγηρία, η Ζάμπια, η Ζιμπάμπουε εκδίδουν ψηφιακά πιστοποιητικά για τον Κίτρινο Πυρετό. 

 

Μεταξύ μας, αναρωτιέμαι λίγο και τι μέγεθος είχαν τα μικροτσίπ στο εμβόλιο του Κίτρινου Πυρετού ή της Ευλογιάς, που αναπτύχθηκαν τις δεκαετίες '30-'40!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nai, φίλε κολτ υπήρχαν από παλιά και πιστοποιητικά και ειδικά «υγειονομικά» διαβατήρια κατά καιρούς. Δεν έχει σχέση με τις κατάπτυστες πολιτικές διώξεις και τα πιστοποιητικά κοινωνικών φρονημάτων που δείχνεις στο ποστ σου.

Καταλαβαίνω το ειρωνικό της υπόθεσης, πόσο μοιάζουν μεταξύ τους. Κατάλαβέ το κι εσύ ότι όλες οι κοινωνίες, όλες τις εποχές, αντιμετωπίζουν με δέος σε βαθμό υστερίας τους κινδύνους δημόσιας υγείας. Θέτεις γόνιμους προβληματισμούς, είναι κρίμα να παρασύρεσαι σε τυπολατρική ερμηνεία με επιχειρήματα που τελικά δεν θα πείσουν κανέναν.

Αν δεν το κάνει ο Μητσοτάκης, ο Μακρόν, ο Πούτιν, ο Ερντογάν, ο μπαγκς μπάνυ, οποιοδήποτε κι αν είναι το καθεστώς, θα στο κάνουν οι υπήκοοι/πολίτες/δούλοι με όποιο πρόσφορο τρόπο. Όταν νοιώσει ένας άνθρωπος άμεση απειλή ζωής αντιδρά έτσι κι αλλιώς ενστικτωδώς. Δεν υπάρχει περίπτωση, ούτε μία στο δισεκατομμύριο να μείνει απαθής.
Έχουμε την «τύχη» να περνάμε αυτήν την επιδημία (υγειονομική κρίση/απειλη ζωής) το 2020/2021 με κάμποσα εκατομμύρια ανθρώπων να τα έχουν περάσει πριν από εμάς. Ξέρουμε πάνω-κάτω πώς πάνε αυτά τα πράγματα. Είναι κρίμα να πετάμε την σωρρευμένη γνώση, τον μόχθο, το δράμα, τόσων πολλών ανθρώπων αλλοτινών εποχών που μας κληροδότησαν την όποια γνώση (που δεν τους έπεσε στο κεφάλι από τα σύννεφα, κατακτήθηκ με πολύ κόπο, δάκρυ, θάνατο, εκατομμύρια αποτυχίες), να πετάμε λοιπόν όλο αυτό το πλεονέκτημα στα σκουπίδια και να προσπαθούμε να ξανανακαλύψουμε τον τροχό.

Ενώ μπορούμε να μην χάνουμε την ώρα μας (ως κοινωνία, δεν εννοώ εμάς εδώ στο φόρουμ) με διαμάχες κι ερωτήματα που είναι σχεδόν λυμμένα από παλιά. Θα πάμε λίγο πιο γρήγορα αν προσπαθήσουμε λίγο καλύτερα. Και θα έχουμε τον χρόνο να ασχοληθούμε (χωρίς απαραιτήτως να βρούμε λύση γιατί σε μερικά απλώς δεν θα υπάρξει λύση με την έννοια που επιθυμούμε) με το γόνιμο σημείο των προβληματισμών σου. Που να ξέρεις ότι συχνά είναι και δικοί μας προβληματισμοί, όπως ήταν μερικών εκατομμυρίων δύστυχων ανθρώπων πριν από εμάς.

Δεν είναι ιδεολογική σύγκρουση αυτό το πράγμα. Δεν είναι θεολογική. Δεν είναι οικονομική, πολιτική, αθλητική, εθνική. Είναι κατάσταση που υπερβαίνει το ανθρώπινο μέτρο. επηρεάζει όλες αυτές τις παραπάνω ανθρώπινες συγκρούσεις -στις οποίες ο καθένας μας, άλλος λίγο άλλος πολύ είμαστε εξοικοιωμένοι να συμπεριφερόμαστε- αλλά τις υπερβαίνει κιόλας.

Κάνεις πολύ καλά να μην θέλεις πιστοποιητικά «έγκρισης». για τίποτα. Ούτε για εμβόλια ούτε για τροφοδοτικά ούτε για την ηλεκτροπληξια. Όλα ύποπτα στα χέρια αδίστακτων εξουσιών. Καλώς δυσπιστείς και προσπαθείς με όσες δυνατότητες έχεις να το φέρεις στα δικά σου μέτρα. Μην παρασύρεσαι όμως να ισοπεδώσεις τα πάντα, κρύβοντας τα πίσω από το πέπλο δυσπιστίας. Είναι χρήσιμη η δυσπιστία μόνο αν είναι γόνιμη, όχι αν είναι παραλυτική.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, salde said:

Nai, φίλε κολτ υπήρχαν από παλιά και πιστοποιητικά και ειδικά «υγειονομικά» διαβατήρια κατά καιρούς. Δεν έχει σχέση με τις κατάπτυστες πολιτικές διώξεις και τα πιστοποιητικά κοινωνικών φρονημάτων που δείχνεις στο ποστ σου.

 

Ναι, υπάρχουν ακόμα αυτού του είδους τα πιστοποιητικά. Σε όλα τα λίκνα της δημοκρατίας (αφρικανικές χώρες και νοτιοαμερικανικές μπανανίες). Παρ’ όλα αυτά, υπάρχουν για να μην κουβαλήσει ένας ταξιδιώτης από εκεί, ασθένειες στον ‘’πολτισμένο κόσμο’’, και όχι το ανάποδο. Η παρούσα κατάσταση πόρρω απέχει από αυτό που λέμε όμως εδώ. Όσο αφορά τις πολιτικές διώξεις, ήδη γίνεται λόγος, για τον περιορισμό των δικαιωμάτων (πέραν του ταξιδιού), σε αυτούς που για οποιοδήποτε λόγο, αρνηθούν/αναβάλλουν τον εμβολιασμό τους. Αν τώρα αυτό δεν είναι δίωξη…. Ε οι λέξεις χάνουν το νόημά τους.

Το πρόσχημα δε, είναι εντελώς αστείο. Αντιγράφω από το λινκ του ΕΟΔΥ:

 

Quote

5. Μπορεί να κάνω το εμβόλιο και να μην νοσήσω αλλά να είμαι ασυμπτωματικός φορέας του ιού;

Δεν γνωρίζουμε ακόμα αν όσοι εμβολιαστούν με τα νέα εμβόλια μπορεί να μολυνθούν από τον ιό και να είναι ασυμπτωματικοί, άρα μπορεί ακόμα να μεταδίδουν υπό αυτές τις συνθήκες τον ιό. Για αυτό είναι σημαντικό ακόμα και όσοι εμβολιαστούν να εφαρμόζουν τα υπόλοιπα μέτρα δημόσιας υγείας κατά του νέου ιού, δηλαδή τη χρήση μάσκας, την τήρηση κοινωνικής απόστασης, την τακτική και σχολαστική υγιεινή των χεριών και την καθαριότητα του χώρου όπου ζουν ή εργάζονται. Προς το παρόν από τις κλινικές δοκιμές φαίνεται ότι τα νέα εμβόλια προστατεύουν περισσότερο από τη νόσηση από COVID-19 παρά μειώνουν σημαντικά το κίνδυνο μετάδοσης του ιού. Μένει να δούμε αν τα νέα εμβόλια που αναμένεται να ολοκληρώσουν τις απαραίτητες κλινικές δοκιμές θα είναι αποτελεσματικά στην μείωση της μετάδοσης του ιού.

 

Δηλαδή: Αυτός που δεν θα κάνει το εμβόλιο, στιγματίζεται, ως ‘’ο αρνητής’’, ‘’ο ψεκασμένος’’, ‘’ο ανάλγητος’’, ‘’ο αδιάφορος’’, ενώ αυτός που θα κάνει το εμβόλιο, δεν έχει λιγότερες πιθανότητες να μεταδώσει στον άλλον (τον μη εμβολιασμένο ) τον ιό, αλλά αυτός είναι ΟΚ για το κράτος !! Λογικότατο ε ? 

 

 

Quote

Καταλαβαίνω το ειρωνικό της υπόθεσης, πόσο μοιάζουν μεταξύ τους. Κατάλαβέ το κι εσύ ότι όλες οι κοινωνίες, όλες τις εποχές, αντιμετωπίζουν με δέος σε βαθμό υστερίας τους κινδύνους δημόσιας υγείας. Θέτεις γόνιμους προβληματισμούς, είναι κρίμα να παρασύρεσαι σε τυπολατρική ερμηνεία με επιχειρήματα που τελικά δεν θα πείσουν κανέναν.

 

Δεν νομίζω ότι είναι ακριβής η παρατήρησή σου. Σε μια από τις τελευταίες ‘’πανδημίες’’ στη γρίπη του Χονγκ Κονγκ, 500.000 άνθρωποι, μαζεύτηκαν σε άθλιες καιρικές και υγειονομικές συνθήκες, και παρακολούθησαν το Woodstock. Κανένα αντίστοιχης γελοιότητας με τα σημερινά μέτρα δεν λήφθηκε. Ο βαθμός υστερίας που αναφέρεις, ενσταλάζεται στην κοινωνία, χάρη στο ‘’υψηλό λειτούργημα’’ των ΑΡΔ, με αμέτρητα παραδείγματα. (Τσέρνομπιλ, σεισμοί, προηγούμενες γρίπες/ασθένειες κ.α.)

Τέλος, δεν έχω σκοπό, να πείσω κανένα. Μας θεωρώ όλους διαμορφωμένες προσωπικότητες, που δεν περιμένουν από ένα avatar, να αλλάξουν κοσμοθεωρία, και αντίληψη των πραγμάτων. Οπωσδήποτε υπάρχουν κάποιοι με τους οποίους είναι δυνατή μια περεταίρω συζήτηση, (ή σύνθεση ,ή και διαφωνία), και είναι χαρά μου όταν μου παρουσιάζεται μια τέτοια ευκαιρία.

 

Quote

Αν δεν το κάνει ο Μητσοτάκης, ο Μακρόν, ο Πούτιν, ο Ερντογάν, ο μπαγκς μπάνυ, οποιοδήποτε κι αν είναι το καθεστώς, θα στο κάνουν οι υπήκοοι/πολίτες/δούλοι με όποιο πρόσφορο τρόπο. Όταν νοιώσει ένας άνθρωπος άμεση απειλή ζωής αντιδρά έτσι κι αλλιώς ενστικτωδώς. Δεν υπάρχει περίπτωση, ούτε μία στο δισεκατομμύριο να μείνει απαθής.

 

Αν ίσχυε αυτό, τότε όσοι θεωρούσαν ότι έχουν λόγο να κινδυνεύουν περισσότερο από τους άλλους (είτε πραγματικό είτε φανταστικό) θα παρέμεναν κλεισμένοι στα σπίτια τους. Αντί αυτού όμως, διαπιστώνουμε, ότι οι πλέον ευπαθείς ομάδες, δεν συμμορφώνονται με τα μέτρα. Οξύμωρο δεν είναι ?

 

Quote

Έχουμε την «τύχη» να περνάμε αυτήν την επιδημία (υγειονομική κρίση/απειλη ζωής) το 2020/2021 με κάμποσα εκατομμύρια ανθρώπων να τα έχουν περάσει πριν από εμάς. Ξέρουμε πάνω-κάτω πώς πάνε αυτά τα πράγματα. Είναι κρίμα να πετάμε την σωρρευμένη γνώση, τον μόχθο, το δράμα, τόσων πολλών ανθρώπων αλλοτινών εποχών που μας κληροδότησαν την όποια γνώση (που δεν τους έπεσε στο κεφάλι από τα σύννεφα, κατακτήθηκ με πολύ κόπο, δάκρυ, θάνατο, εκατομμύρια αποτυχίες), να πετάμε λοιπόν όλο αυτό το πλεονέκτημα στα σκουπίδια και να προσπαθούμε να ξανανακαλύψουμε τον τροχό.

Ενώ μπορούμε να μην χάνουμε την ώρα μας (ως κοινωνία, δεν εννοώ εμάς εδώ στο φόρουμ) με διαμάχες κι ερωτήματα που είναι σχεδόν λυμμένα από παλιά. Θα πάμε λίγο πιο γρήγορα αν προσπαθήσουμε λίγο καλύτερα. Και θα έχουμε τον χρόνο να ασχοληθούμε (χωρίς απαραιτήτως να βρούμε λύση γιατί σε μερικά απλώς δεν θα υπάρξει λύση με την έννοια που επιθυμούμε) με το γόνιμο σημείο των προβληματισμών σου. Που να ξέρεις ότι συχνά είναι και δικοί μας προβληματισμοί, όπως ήταν μερικών εκατομμυρίων δύστυχων ανθρώπων πριν από εμάς.

 

Πραγματικά, πολύ συχνά, ζηλεύω τον οπτιμισμό σας. Θα μου ήταν ευκολότερο, να τον αντέγραφα / αναπαρήγαγα. Αν έβρισκα τη βάση και την αιτία του. Δυστυχώς η δική μου αντίληψη των πραγμάτων, το feedback που λαμβάνω από τον περίγυρό μου, και οι λίγες ιστορικές μου γνώσεις, με οδηγούν σε άσχημα συμπεράσματα.

 

Quote

Δεν είναι ιδεολογική σύγκρουση αυτό το πράγμα. Δεν είναι θεολογική. Δεν είναι οικονομική, πολιτική, αθλητική, εθνική. Είναι κατάσταση που υπερβαίνει το ανθρώπινο μέτρο. επηρεάζει όλες αυτές τις παραπάνω ανθρώπινες συγκρούσεις -στις οποίες ο καθένας μας, άλλος λίγο άλλος πολύ είμαστε εξοικοιωμένοι να συμπεριφερόμαστε- αλλά τις υπερβαίνει κιόλας.

 

Ναι. Δεν είναι καν σύγκρουση.  Είναι ακόμα ένα φυσικό φαινόμενο (οι ‘’πανδημίες’’) στο οποίο, ανέκαθεν, κάποιοι έχτιζαν καριέρες και παλάτια, κάνοντας σημαία την προστασία των συνανθρώπων τους. Θα με έπειθαν αν τα κίνητρά τους ήταν λιγότερο ιδιοτελή, και ακόμα περισσότερο αν έβαζαν ‘’skin in the game’’. Από ανθρώπους οι οποίοι όχι μόνο δεν χάνουν τίποτα, αλλά κερδίζουν κιόλας, συγνώμη αλλά δεν έχω καμία πίστη. Ούτε στα λεγόμενά τους, ούτε στις προθέσεις τους. Όσο αφορά το που θα καταλήξει…. Είναι προδιαγεγραμμένο. Είναι αριθμητικά βέβαιο, ότι θα οδηγήσει τόσο σε οικονομική όσο και σε πολιτική (και φοβάμαι πολύ και για εθνική) κρίση.

 

Quote

Κάνεις πολύ καλά να μην θέλεις πιστοποιητικά «έγκρισης». για τίποτα. Ούτε για εμβόλια ούτε για τροφοδοτικά ούτε για την ηλεκτροπληξια. Όλα ύποπτα στα χέρια αδίστακτων εξουσιών. Καλώς δυσπιστείς και προσπαθείς με όσες δυνατότητες έχεις να το φέρεις στα δικά σου μέτρα. Μην παρασύρεσαι όμως να ισοπεδώσεις τα πάντα, κρύβοντας τα πίσω από το πέπλο δυσπιστίας. Είναι χρήσιμη η δυσπιστία μόνο αν είναι γόνιμη, όχι αν είναι παραλυτική.

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι μπορώ να καταλάβω τη διαφορά μεταξύ γόνιμης και παραλυτικής δυσπιστίας. Όταν είμαι δύσπιστος απέναντι σε κάτι / κάποιον, ‘’τον βάζω στο ράφι με τους αναξιόπιστους’’ και παραμένει εκεί. Εσαεί. Αν εννοείς να δίνω δεύτερη ευκαιρία, φυσικά και δίνω, και 3η και 4η. Η κατάσταση που βιώνουμε δεν αποτέλεσε για εμένα τη θρυαλλίδα, που με οδήγησε στο να είμαι δύσπιστος απέναντι στο κράτος, και τους φορείς του. Έχουν δώσει δεκάδες παραδείγματα, πολλά εξ αυτών ανεβάζω συχνά πυκνά το παρόν θρεντ

 

Έγινε επεξεργασία από colt3003
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3000.jpeg
APNEWS.COM

WASHINGTON (AP) — President Donald Trump was impeached by the U.S. House for a historic second time Wednesday, charged with “incitement of insurrection” over the deadly mob siege of the...

 

Quote

President Donald Trump was impeached by the U.S. House for a historic second time Wednesday, charged with “incitement of insurrection” over the deadly mob siege of the Capitol in a swift and stunning collapse of his final days in office.

 

With the Capitol secured by armed National Guard troops inside and out, the House voted 232-197 to impeach Trump. The proceedings moved at lightning speed, with lawmakers voting just one week after violent pro-Trump loyalists stormed the U.S. Capitol after the president’s calls for them to “fight like hell” against the election results.

 

Ten Republicans fled Trump, joining Democrats who said he needed to be held accountable and warned ominously of a “clear and present danger” if Congress should leave him unchecked before Democrat Joe Biden’s inauguration Jan. 20.

 

Trump is the only U.S. president to be twice impeached. It was the most bipartisan presidential impeachment in modern times, more so than against Bill Clinton in 1998.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, salde said:

με τέτοια αναλογία μπορεί να την γλυτώσει. Είναι ελάχιστος ο αριθμός.

 

Η διαδικασία είναι συμβολική. Άλλωστε, η πρώτη συνεδρίαση του Σώματος μπορεί να γίνει το νωρίτερο την προηγούμενη της ορκωμοσίας του αντικαταστάτη του. Έτσι κι αλλιώς, για να καταδικαστεί και να αποπεμφθεί από τη Γερουσία θα χρειαζόταν πλειοψηφία 2/3, που είναι μάλλον απίθανο να επιτευχθεί.

 

Καταγράφεται όμως ως ο μόνος Πρόεδρος στην ιστορία που έχει παραπεμφθεί δύο φορές στη θητεία του και ξεκινούν διαδικασίες για να μην μπορεί να είναι ποτέ ξανά υποψήφιος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δείτε το video από το θανατηφόρο ατύχημα των ημερών στην Κρήτη. Δεν θέλω να το βάλω. Είναι πολύ βαρύ.

 

Τόσο απλά πεθάνει ο κόσμος. Και δεν κάνει κανείς τίποτα. Ούτε συσκέψεις επί συσκέψεων, ούτε νέα μέτρα, ούτε λεφτά στα ΜΜΕ για καμπάνιες που θα σώσουν ζωές τρίχρονων παιδιών. Τίποτα. 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Snips έγραψε:

Δείτε το video από το θανατηφόρο ατύχημα των ημερών στην Κρήτη. Δεν θέλω να το βάλω. Είναι πολύ βαρύ.

 

Τόσο απλά πεθάνει ο κόσμος. Και δεν κάνει κανείς τίποτα. Ούτε συσκέψεις επί συσκέψεων, ούτε νέα μέτρα, ούτε λεφτά στα ΜΜΕ για καμπάνιες που θα σώσουν ζωές τρίχρονων παιδιών. Τίποτα. 

 

Αν το δεις ψυχρά σαν παρατηρητής, δεν είναι και κάτι αξιοπερίεργο, μια κλασσική παραβίαση προτεραιότητας που λόγω της (υπερβολικής) ταχύτητας κόστισε τη ζωή σε αυτούς που χτυπήθηκαν πλαγίως. Η κοπέλα γυρνώντας το τιμόνι ήξερε ότι θα πεθάνει, εκτός αν δεν έβλεπε καν το δρόμο που είναι και αυτό απαράδεκτο. Ακριβώς μπροστά της ήταν το άλλο όχημα. Κρίμα για τους θανάτους και κουράγιο σε αυτούς που μένουν πίσω.

 

Σχετικά με το αν η πολιτεία μας προστατεύει από αυτό όσο υποτίθεται ότι μας προστατεύει από την επιδημία κοβιντ, είναι διαφορετικά πράγματα που δεν συγκρίνονται. Σίγουρα γίνονται καμπάνιες στα ΜΜΕ για να ευαισθητοποιηθεί ο κόσμος. Νέα μέτρα δεν χρειάζονται, απλά επιβολή του νόμου σε όλους ανεξαιρέτως θα έφτανε. Συσκέψεις γιατί να κάνεις, στα ανεπτυγμένα κράτη που ανήκει (;) και η Ελλάδα, η χρήση του αυτοκινήτου γίνεται εδώ και δεκαετίες οπότε έχουμε εξοικειωθεί υποτίθεται και ξέρουμε τις συνέπειες των επιλογών μας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Snips said:

Δείτε το video από το θανατηφόρο ατύχημα των ημερών στην Κρήτη. Δεν θέλω να το βάλω. Είναι πολύ βαρύ.

 

Τόσο απλά πεθάνει ο κόσμος. Και δεν κάνει κανείς τίποτα. Ούτε συσκέψεις επί συσκέψεων, ούτε νέα μέτρα, ούτε λεφτά στα ΜΜΕ για καμπάνιες που θα σώσουν ζωές τρίχρονων παιδιών. Τίποτα. 

 

Πίεσα τον εαυτό μου να αναζητήσει το βίντεο νωρίς το πρωί και το είδα με πολύ βαριά καρδιά, γιατί ακούγονταν ανακρίβειες που δεν έβγαζαν νόημα. Ας πούμε, ειπώθηκε λανθασμένα ότι το αυτοκίνητο των θυμάτων έστριβε δεξιά, το οποίο θα απαιτούσε το αγροτικό να έρχεται από την ίδια κατεύθυνση και να επιχειρήσει προσπέραση από το ρείθρο. Δεν ξέρω αν ήλπιζα να δω ότι θα μπορούσαν να είχαν κάνει κάτι για να αποφευχθεί το μοιραίο ή ότι τελικά ήταν αναπόφευκτο, αλλά χρειαζόμουν κάτι να αμβλύνει την οργή που αισθάνομαι κάθε που σκοτώνεται κάποιος στους δρόμους της Κρήτης. Τελικά κατέληξα να αισθάνομαι ακόμη χειρότερα...

 

Είμαι σίγουρος ότι συμφωνούμε για τη βαρύτητα που θα έπρεπε να δοθεί στην αποτροπή θανάτων από τροχαία. Αλλά φοβάμαι ότι καμία καμπάνια δεν πρόκειται να βοηθήσει. Όταν έχεις 10χρονα παιδιά να περηφανεύονται ότι ο πατέρας τους τούς δίνει τα κλειδιά για το αγροτικό και τα πετυχαίνεις να περνούν καθημερινά με 70+ σε επαρχιακούς δρόμους ή ακόμη και μπροστά από το σχολείο τους, το παιχνίδι είναι χαμένο για όλα τα επόμενα χρόνια που αυτά τα παιδιά θα οδηγούν.

 

Αν αυτοί οι γονείς καταδικάζονταν για παραμέληση εποπτείας ανηλίκου και τα αυτοκίνητα κατάσχονταν, θα σου έλεγα για πότε θα λυνόταν το πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία από acct
a word
  • Like 7
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Από την πλευρά που έρχεται το αγροτικό υπάρχει ευθεία; Η άτυχη οδηγός τι βλέπει εκεί μπροστά της;

 

Ξέρετε μερικές φορές, ακόμη κι όταν βλέπουμε κάποιον/κάποια επικίνδυνο/η εμείς συνεχίζουμε την πορεία μας κανονικά λέγοντας από μέσα μας "Έλα μωρέ θα φρενάρει", σαν να υψώνουμε ανάστημα ένα πράγμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος trib έγραψε:

Από την πλευρά που έρχεται το αγροτικό υπάρχει ευθεία; Η άτυχη οδηγός τι βλέπει εκεί μπροστά της;

 

Ξέρετε μερικές φορές, ακόμη κι όταν βλέπουμε κάποιον/κάποια επικίνδυνο/η εμείς συνεχίζουμε την πορεία μας κανονικά λέγοντας από μέσα μας "Έλα μωρέ θα φρενάρει", σαν να υψώνουμε ανάστημα ένα πράγμα.

Σε ρεπορτάζ είπανε ότι συνομιλούσε εκείνη την ώρα με τον άντρα της (ο οποίος μάλιστα άκουσε live το μπαμ της σύγκρουσης) και ίσως αφαιρέθηκε, σε συνδυασμό και με το ότι ήταν και λίγα μέτρα πριν φτάσει στο σπίτι της. Σοκαριστικό, πολύ κρίμα.

  • Like 1
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος trib έγραψε:

συνεχίζουμε την πορεία μας κανονικά λέγοντας από μέσα μας "Έλα μωρέ θα φρενάρει", σαν να υψώνουμε ανάστημα ένα πράγμα.

 

Κι εγώ έτσι οδηγούσα όταν ήμουν 20. Μετά αποφάσισα ότι δεν αξίζει να βάζω τη ζωή μου -πόσο μάλλον τη ζωή άλλων- στη ρουλέτα. Ο απέναντι μπορεί να μην έχει δει καν το στοπ, το φανάρι, εσένα ή ακόμα ακόμα και τη διασταύρωση!! Θα του εμπιστευθώ τη σωματική μου ακεραιότητα? Κάθε μέρα βλέπω τέτοιες παραβιάσεις, δε με ενδιαφέρει αν είναι ακούσιες ή εκούσιες, απλά προσέχω για να έχω.

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.