Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

sml_gallery_32692_795_269968.jpg

Είπα και εγώ χτες να γιορτάσω τη μέρα επιστροφής του thelab με μοσχαράκι και πουρέ λαχανικών ακολουθώντας τις οδηγίες της @karmen1983, με μικρές δικές μου πινελίές.Το μόνο που με δυσκόλεψε στην εκτέλεση της συνταγής ήταν ότι δεν ήξερα τι κομμάτι να πάρω! Ο @FANISTELROOY, είχε αναφέρει κάτι για sirloin steak από ότι θυμάμαι, και στο internet βρήκα και το  rump cap, βέβαια δεν έχω ιδέα τι είναι όλα αυτά μιας και δεν έχω ψωνίσει ποτέ μοσχάρι εκτός από κιμά και για κοκκινιστό και έχουν και διαφορές με τα δικά μας στο κόψιμο.. Λίγο που έψαξα το sirloin πρέπει να είναι η λεγόμενη μπριζόλα κόντρα, αν κάνω λάθος διορθώστε με. To cap τώρα ούτε που κατάλαβα

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

To sirloin νομιζω και γω οτι ειναι το κοντρα, αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος.

 

Το cap of rump, ειναι το καπακι νομιζω, ειναι στην ουσια το πανω πανω και πισω μερος του μοσχαριου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα δω τι θα βρω την επόμενη φορά γιατί δεν είχε πολλά αυτήν.Πάντως για πρώτη φορά καλό βγήκε, τουλάχιστον σε γεύση, ίσως ήθελε λίγο λιγότερο ψήσιμο για τα γούστα μου. Ακολούθησα τη "γνωστή" διαδικασία που μου προτείνατε και το άφησα να ξεκουραστεί πριν το κόψω.

Link to comment
Share on other sites

Μαρούλι κατσαρό από τη γλάστρα, κοτοπουλάκι που μόλις είχα ψήσει, αντί για κρουτόν (δεν είχα και βαρέθηκα να φτιάξω) έβαλα κριθαρένια παξιμάδια και για σως λάδι-λεμόνι-μουστάρδα (βγήκε σαν τη σώς της Ceasars των Goody's).

 

Την επόμενη φορά θα αραιώσω λίγο τη σώς και θα ποτίσω λίγο τα παξιμάδια με λαδάκι από την αρχή της προετοιμασίας....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μη τη βλέπεις έτσι, 15 εκατοστά διάμετρο έχει.

Οι φωτογραφίες είναι από κινητό και είναι χάλια, βαριόμουν να πάω να φέρω τη dslr.

Που άμα ξαναανεβάσω φωτογραφίες από το κινητό, να καεί το βίντεο του @GoMaR,

 

EDIT: Πίστα LOL!

EDIT2: Δεν τα καταφέρνω ακόμα πολύ καλά με αυτή την πλατφόρμα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.