Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

ΜακαρΟΥνια με ανθοτυρο τα λενε :p

Ειναι βρασμενα σε ζωμο απο προβατο και πανω μπαινει ανθοτυρο. Οχι το μαλακο της Αθήνας που κατω λεγεται μυζήθρα,  αλλα το επομενο σταδιο της που ειναι σχεδον μαυρο εξωτερικα και πολυ σκληρο και καταλευκο εσωτερικα. Ειναι ισως το πιο ασχημο τυρι στην εμφανιση του.

 

Σε αλλα νεα αν δεν παρω 10 κιλα δε παω πουθενα :hehe:

 

 

 

 

  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

σκιουφιχτά εννοείς μάλλον.

Να σχολιάσω το περί μινιμαλισμού του Seafalco. Έχει μεγάλο δίκιο. Τα «απλά» όμως αναδεικνύονται με υψηλής ποιότητας υλικά, δυστυχώς στην Αθήνα αυτό είναι αρκετά δύσκολο, ιδιαιτέρως αν πρόκειται για φρέσκα προϊόντα (χόρτα, λαχανικά π.χ.)

«Ειναι ισως το πιο ασχημο τυρι στην εμφανιση του»
Έχεις δει μανούρα Σίφνου ή κρασοτύρι από την Κω; :p

Έγινε επεξεργασία από salde
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα σκιουφικτα ειναι αλλο πραμα εντελως. Δεν ειναι σπαγγέτι καταρχας.

 

Ναι οκ δεν εχει σκουλικια πανω αλλα εχει ολα τα αλλα. Με καλυπτει το ισως :hehe:

Ειλικρινα αν καποιος το δει και δεν γνωρίζει παιζει να το πεταξει στα σκουπιδια σαν χαλασμενο. Μου εχει τυχει, δε το λεω τυχαια. Ακομα κλαιω 2 κεφαλια που ειχα φερει...

 

  • Like 1
  • Haha 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, karmen1983 said:

Τα σκιουφικτα ειναι αλλο πραμα εντελως. Δεν ειναι σπαγγέτι καταρχας

ναι αυτά δεν ήταν σκιουφιχτά, στον Papakitou έγραψα ότι εννοεί τα σκιουφιχτά.

 

 

41 minutes ago, karmen1983 said:

Ειλικρινα αν καποιος το δει και δεν γνωρίζει παιζει να το πεταξει στα σκουπιδια σαν χαλασμενο

συμβαίνει με τα καλύτερα των τυριών μας. Για να είμαστε ειλικρινείς αν κάποιος δεν εμπιστεύεται την πηγή κι αν τα καλύτερα έχουν φτιαχτεί με απαστερίωτο γάλα, που δεν αποκλείεται σε πραγματικά παραδοσιακά προϊόντα, καλύτερα να φοβάται να το διακινδυνεύσει παρά να τρέχει. Αυτό που περιγράφεις είναι πολύ καλό, προτιμώ και τα σκληρά ανθότυρα οπότε καταλαβαίνεις, δεν θα τα πέταγα ?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία πετυχα στο παντοπωλη της γειτονιάς, ένα "αγριο" τυρί από τα βουνά της πατρίδας (το τυροκομιό είναι στα 1200 m)

Βλέπω πάνω στο πάγκο του μερικά κεφαλάκια των 2 κιλών περίπου και του λέω τι είναι αυτό που τρυγυρνά εκτός ψυγείου.

Μου λέει αυτο δεν θέλει ψυγείο, την παλεύει και χωρίς ψύξη γιατί είναι φτιαγμένο παραδοσιακά κλπ κλπ που εγω τα άκουσα αλλά δεν το πήρα και τοις μετρητοίς !

Μετά πό μερικές μέρες τα κεφάλια _λιγότερα- εξακολουιθούν και σεριανάνε εκτός ψυγείου !

Δεν κρατήθηκα και πήρα μισο . . .

Λοιπόν είναι πολύ ώριμο, σκληρό με πολύ πλούσια γεύση, μετά την γραβιέρα , θυμίζει πεκορίνο με  παρμεζάνα αλλά και ροκφορ !
Χωρίς να είναι πολύ αλμυρό, τρώς και σκάει μπόμπα στο στόμα !

Του έχει μείνει ένα κεφάλι ακόμα και μάλλον αυριο πρέπει να το καβατζάρω !

 

Αυτο λοιπόν έχει που και πού εξωτερικά μερικά σημάδια, αλλά αυτο που παλιά έβρισκα και τελικά λόγω εξωτερικής εμφάνισης έπαψε να βρίσκει θέση στα ψυγεία των "αμόρφωτων" σούπερ μάρκετ, είναι η "μηζύθρα "  (λέγε με ανθότυρο) του Καλογεράκη.

Ακριβώς όπως το είπε η Αγάπη, απαίσιο στην όψη και θεσπέσιο στη γεύση!

 

ΆΝτε καληνύχτα μας , γιατί άρχισε μια λιγούρα ! ! ! :D

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Seafalco said:

Τώρα τελευταία πετυχα στο παντοπωλη της γειτονιάς, ένα "αγριο" τυρί από τα βουνά της πατρίδας (το τυροκομιό είναι στα 1200 m)

Βλέπω πάνω στο πάγκο του μερικά κεφαλάκια των 2 κιλών περίπου και του λέω τι είναι αυτό που τρυγυρνά εκτός ψυγείου.

Μου λέει αυτο δεν θέλει ψυγείο, την παλεύει και χωρίς ψύξη γιατί είναι φτιαγμένο παραδοσιακά κλπ κλπ που εγω τα άκουσα αλλά δεν το πήρα και τοις μετρητοίς !

Μετά πό μερικές μέρες τα κεφάλια _λιγότερα- εξακολουιθούν και σεριανάνε εκτός ψυγείου !

Δεν κρατήθηκα και πήρα μισο . . .

Λοιπόν είναι πολύ ώριμο, σκληρό με πολύ πλούσια γεύση, μετά την γραβιέρα , θυμίζει πεκορίνο με  παρμεζάνα αλλά και ροκφορ !
Χωρίς να είναι πολύ αλμυρό, τρώς και σκάει μπόμπα στο στόμα !

Του έχει μείνει ένα κεφάλι ακόμα και μάλλον αυριο πρέπει να το καβατζάρω !

 

Αυτο λοιπόν έχει που και πού εξωτερικά μερικά σημάδια, αλλά αυτο που παλιά έβρισκα και τελικά λόγω εξωτερικής εμφάνισης έπαψε να βρίσκει θέση στα ψυγεία των "αμόρφωτων" σούπερ μάρκετ, είναι η "μηζύθρα "  (λέγε με ανθότυρο) του Καλογεράκη.

Ακριβώς όπως το είπε η Αγάπη, απαίσιο στην όψη και θεσπέσιο στη γεύση!

 

ΆΝτε καληνύχτα μας , γιατί άρχισε μια λιγούρα ! ! ! :D

 

Πού μένεις να έρθω να πάρω μισό κεφάλι τυρί;

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

μετά τα λισινια του @DEADLAZARUS

δεν ξέρω αν τον γνωρίζετε...

Αν σας βγάλει ο δρομος Σπάτα και είναι ανοιχτά να πάτε να φάτε...."Στις ελιές καντίνα"

ακόμα έχω στον ουρανίσκο μου την γεύση της προβατίνας που εφαγα τις προάλλες... @icy20 τώρα που΄'σαι κοντά αν θες κανονίζουμε να παμε σε κάποιο διάλειμμα....

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=καντίνα+γιάννης+σπατα&npsic=0&rflfq=1&rlha=0&rllag=38006842,23826131,8235&tbm=lcl&ved=2ahUKEwiv4Kqy_J_iAhWsx4UKHRgKD5wQtgN6BAgKEAQ&tbs=lrf:!2m1!1e2!2m1!1e3!3sIAE,lf:1,lf_ui:9&rldoc=1#rlfi=hd:;si:13670331133350291473,y,EUhskxAWES4;mv:!1m2!1d38.055832599999995!2d23.9111662!2m2!1d37.9578528!2d23.7410977!3m12!1m3!1d47679.8483862916!2d23.82613195!3d38.00684269999999!2m3!1f0!2f0!3f0!3m2!1i124!2i91!4f13.1

 

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sstav said:

μετά τα λισινια του @DEADLAZARUS

δεν ξέρω αν τον γνωρίζετε...

Αν σας βγάλει ο δρομος Σπάτα και είναι ανοιχτά να πάτε να φάτε...."Στις ελιές καντίνα"

ακόμα έχω στον ουρανίσκο μου την γεύση της προβατίνας που εφαγα τις προάλλες... @icy20 τώρα που΄'σαι κοντά αν θες κανονίζουμε να παμε σε κάποιο διάλειμμα....

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=καντίνα+γιάννης+σπατα&npsic=0&rflfq=1&rlha=0&rllag=38006842,23826131,8235&tbm=lcl&ved=2ahUKEwiv4Kqy_J_iAhWsx4UKHRgKD5wQtgN6BAgKEAQ&tbs=lrf:!2m1!1e2!2m1!1e3!3sIAE,lf:1,lf_ui:9&rldoc=1#rlfi=hd:;si:13670331133350291473,y,EUhskxAWES4;mv:!1m2!1d38.055832599999995!2d23.9111662!2m2!1d37.9578528!2d23.7410977!3m12!1m3!1d47679.8483862916!2d23.82613195!3d38.00684269999999!2m3!1f0!2f0!3f0!3m2!1i124!2i91!4f13.1

 

Μαλιστα. Ωραιο ακουγεται. Παρε τηλ οταν γουστερνεις

Link to comment
Share on other sites

Γιάγκο, άστα αυτά ! ! ! 

Και πες μας τι έγινε εκείνο το δεξιό το φλογεράκι  που λείπει! ! ! :p

Το μασαμπουκώσαμε πρώτα και μόνο κατόπιν -ευτυχώς δηλαδή-  θυμηθήκαμε και το καθήκον προς τους On Line  συνδαιτημόνες !

Αλλά και πάλι καλά να λέμε, γιατί ορισμένοι , ορισμένες , δεν προλαβαίνουν καν για φωτογραφίες !   :D

 

 

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.