Jump to content


Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Σημερα φαγαμε σασλικ με διαφορες σαλατες και μια σως απο γιαουρτι. Δυστυχως εφαγα και ψωμι...(λογω ατυχηματος και ακινησιας στο παρελθον ειχα παρει 20 κιλα και ενω εχω χασει τα 17 μου λειπουν ακομα 3 για να γινω οπως πριν και εχω κολλησει στα 3 κιλα).

 

Σχετικα με τα σασλικ μπορειτε να δειτε στο παρακατω βιντεο.

 

Οι σαλατες ηταν λαχανο-καροτο-σκορδο-ελαιολαδο-λεμονι-αλατι. Μπροκολο, κουνουπιδι στον  ατμο με ελαιολαδο-λεμονι-αλατι. Σπιτικο τουρσι με μελιτζανες-λαχανο-καροτο-διαφορες πιπεριες-σελινο-πρασινο κρεμμυδι-σκορδο-ελαιολαδο-λευκο ξυδι-λεμονι-αλατι-πιπερι.

 

Η σως απο γιαουρτι ηταν με γιαουρτι στραγγιστο (ενα κιλο), 5 κουταλιες ελαιολαδο, αλατι, σκορδο και ενα μειγμα απο πιπερι καγιεν και χαμπανερο σε σκονη. Εβαλα λιγο παραπανω γιατι μας αρεσουν στη παρεα τα πολυ καυτερα οποτε για εναν νορμαλ ανθρωπο...ναι ειναι απλησιαστο. Μπορειτε ομως να αφησετε στην ακρη το χαμπανερο και να βαλετε ελαχιστο καγιεν (το καυτερο οχι το γλυκο). Βαλτε οσο το αντεχετε και σας ειναι αρεστο.

 

Για ψωμι φτιαξαμε λιπιοσκα (μια φιλη μας ξερει τη συνταγη και αυτη τα φτιαχνει παντα).

 

Φωτογραφια απο λιπιοσκα (δεν ειναι δικη μας φωτογραφια αλλα ειναι ιδιο ακριβως).

 

Lipioshka.preview.jpg

 

Βιντεο απο το σασλικ

Και μια διαφορετικη εκδοση σασλικ με διαφορετικο μαριναρισμα.

 

Έγινε επεξεργασία από xkabamarux
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, PetrosD said:

Σε μαγαζί στο Μενίδι, "Ο Θείος Ματθαίος".

Εκει κοντα (5 λεπτα το πολυ) εχει στα Ανω Λιοσια ενα μαγαζι (δεν θυμαμαι πως λεγεται αλλα αν ρωτησεις που ειναι της Ευθυμιας το μαγαζι με τα σασλικ ολοι το ξερουν) που εχει απο τα καλυτερα σασλικ που εχω δοκιμασει ποτε. Με εχουν παει και εμενα και δεν θυμαμαι πως λεγεται κτλπ.  Στο Μενιδι επισης υπαρχει ενα μαγαζι του Φυτοζοφ...ηταν χασαπικο τωρα εχει και ταβερνα...τελεια ειναι και εκει (φτιαχνει και απο χοιρινο ή απο μοσχαρι ή κοτοπουλο). Πολυ καλο μαγαζι, καλη ποιοτητα. 

 

Τα καλυτερα σασλικ θα φας παντως σε σπιτι με ανθρωπους που ειναι απο Ρωσια-Γεωργια. Τα σπιτικα ειναι εντελως διαφορετικη φαση. Εχω πολλους συναδελφους απο αυτα τα μερη (ευτυχως γιατι εχω γνωρισει μια καταπληκτικη κουζινα και γευσεις απο αυτα τα μερη) και συνεχως μαζευομαστε και φτιαχνουν τα παντα...τους φτιαχνω και εγω απο τα δικα μας και γινεται χαμος...:)

 

Έγινε επεξεργασία από xkabamarux
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος spH3RiCal έγραψε:

Πανσετα ψημενη με φασκομηλο/γλυκο κρασι, ρευστος πουρες γλυκοπατατας με καρυδι, καραμελωμενα μηλα. :)

 

 

Pork Belly, apples, sweetpotato walnut.jpg

Θα ορκιζομουν οτι ειναι κρεμα καραμελε :p 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

 Πριν απο λιγο πηγαμε στο σπιτι ενος φιλου στη Μεταμορφωση (αττικης) να δουμε ταινια κτλπ. Πηραμε τηλεφωνο στο "Ψήνεσαι;". Πηραμε σουβλακια. Πολυ καλα, πολυ καλη ποιοτητα. Μονο αρνητικο η τιμη για το μεγεθος τους. 2 ευρω το ενα τα τυλιχτα. Πολυ μικρα αλλα πολυ νοστιμα. Εγω μολις ηρθαν προσθεσα και μειγμα απο καγιεν-χαμπανερο. Τελεια ηταν.

 

 Η φωτογραφια δεν ειναι δικη μας αλλα ειναι απο το μαγαζι. Δεν προλαβα να βγαλω φωτογραφιες..πεσαμε με τα μουτρα ενω βλεπαμε ταινια. Τα δικα μου ηταν με πιτα ολικης. Πολυ καλη ποιοτητα.:)

 

 

 

53345263_AXhdyQNWU2payEba08FRp-Ka4Cq2dIM9vVCOmPzoyFA.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.