Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Τους είπες "Ζαχούλης εδώ, τα χαιρετίσματα μου από Νορβηγία" ; :bleh: 

 

Meanwhile, ξέχασα να βγάλω φώτο, αλλά πήρα από το "Κεμπαμπτζίδικον το γνήσιον". Στα Κάτω Πετράλωνα. 

Πολύ πολύ καλό το κεμπάπ, ο γύρος αλλά και το καλαμάκι κοτόπουλο. Είχα ξαναπάρει, πριν καιρό, είχα όμως ξεχάσει ότι είναι πολύ καλό. Θυμάμαι δεν έπαιρνα επειδή έλεγε "χρόνος παράδοσης 55' " , αλλά στην πραγματικότητα, ήρθε πιο γρήγορα. Ακόμη κι έτσι, θα άξιζε η αναμονή! Την επόμενη φορά θα έχει και φώτο :hehe: 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω δε ξέρω τι ισχυρίζεται το αφεντικό. Παρέλαβα σήμερα και μάλιστα τέσσερα. 2 με φιλέτο κοτόπουλο και δύο με γύρο χοιρινό.

Στην υγεία σου ρε Ζαχούλη :hehe:

 

20190420_154216.jpg20190420_154203.jpg

  • Like 3
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Vagouridis έγραψε:

Ωραια κοπη η μπριζολα...

Καλή η μπριζολίτσα αλλά η κακομοίρα είναι μέσα στη μοναξιά .

Ούτε μια πατατούλα, ούτε λίγη σαλατίτσα... τίποτα.

Α! Ξέχασα νηστεύουμε λόγω σαρακοστής.:hehe:

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος p55 έγραψε:

Καλή η μπριζολίτσα αλλά η κακομοίρα είναι μέσα στη μοναξιά .

Ούτε μια πατατούλα, ούτε λίγη σαλατίτσα... τίποτα.

Α! Ξέχασα νηστεύουμε λόγω σαρακοστής.:hehe:

Είναι ένα κιλό ή κάθε μία και το μαγαζί δεν διέθετε απλή σαλάτα αλλά κάτι θερμιδικές βόμβες με σύκα τυριά κλπ. Είχαμε φάει και κάτι με μανιτάρια πριν οπότε δεν χώραγε άλλο   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αμ γι΄αυτό έφτιαξες αναπαυτικές καρέκλες ! ! !

Μετά από τέτοιο φαγοπότι, της θέλεις τη μαλακωσία σου, μη πιαστείς κιόλας μέχρι να συνεφέρεις από την ευωχία !
Μπράβο συνονόματε, ήμουν που ήμουν . . . με αποτελέιωσες ! ! !   :suicide:

Spoiler

Συνέχισε έτσι και μη με ακούς εμένα ! ! !  :T:   :hehe: 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

I I I I  IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Βαγγελίστρα μου ! ! ! 

Είναι και των ημερών  . . .

. . . . Δεύτε τελευταίον ασπασμόν ! !! :suicide:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Sakr9Yx.jpg

Γλυκο του κουταλιου: Φραουλα.

1 κιλο φραουλες μεγαλες και σφικτες (θα μεινουν μισες στο τελος).

1 κιλο ζαχαρη, 1.5-2 ποτηρια νερο και 2 λεμονια.

Προετοιμασια. Πλενουμε πολυ καλα τις φραουλες με τα κοτσανια τις στεγνωνουμε στο σουρωτηρι και αφαιρουμε τα κοτσανια μετα.

Βαζουμε σε ενα μπωλ μια στρωση φραουλες μια στρωση ζαχαρη και στο τελος οση ζαχαρη μεινει 1 ποτηρι νερο και τον χυμο απο το ενα λεμονι.

Στο ψυγειο το μπωλ για 12+ ωρες καλυμμενο με μεμβρανη.

Διαδικασια. Βαζουμε μια κατσαρολα στο ματι στο τερμα (9) με 1 ποτηρι νερο και ριχνουμε μεσα ολο το μπωλ. Μολις αρχισει να βραζει κατεβαζουμε

την φωτια στην μεση (6) και αρχιζουμε να περνουμε στον αφρο 8-10 λεπτα , στα 10 λεπτα βγαζουμε τις φραουλες με σουρωτη κουταλα και συνεχιζουμε

μεχρι να δεσει το σιροπι αλλα 6-8 λεπτα, κανα 2 λεπτα πριν γινει το σιροπι βαζουμε και τις φραουλες μεσα να δεσουν ολα μαζι.

Παρατηρησεις. Το γλυκο ειναι ευκολο αλλα θελει προσοχη στο βρασιμο για να μην γινουν νιανια οι φραουλες γιατι τις θελουμε στο αρχικο σχημα τους.

Εκανα 700g και βγηκε 350g γλυκο, μου εμεινε και αρκετο σιροπι το οποιο το περασα απο τουλι πρωτα και το ξαναεβαλα στην φωτια να παρει μια

βραση με ιση ποσοτητα τσιπουρου και φτιαξαμε ενα λικερ φραουλα στα γρηγορα. Να πω εδω οτι το μισο τα ηπιαμε ζεστο σε σφηνακια. ?

Αυτα και καλη επιτυχια σε οποιον δοκιμασει να το κανει.

 

Έγινε επεξεργασία από Proteas
  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.