Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος Proteas έγραψε:

Μιας και πιασαμε τις πιτες, παστουρμαδοπιτα, ευκολη πολυ νοστιμη και γρηγορη συνταγη για οποιον θελει να δοκιμασει.

zcD6Yoo.jpg

Με κατέστρεψες. Τι θέλω και μπαίνω σε τούτο το νήμα;

Θα πρήξω τη γυναίκα μου να φτιάξει μια παστουρμαδόπιτα για τον deadlazarouko της:hehe:...

  • Like 5
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Θα πρήξω τη γυναίκα μου να φτιάξει μια παστουρμαδόπιτα για τον deadlazarouko της:hehe:...

Η φτιάξε μια μόνος σου να μείνει έκθαμβη.

 

πριν 59 λεπτά, το μέλος Proteas έγραψε:

:hehe: μολις βγηκαν απο τον φουρνο φλογερες με κολοκυθα.

Σ΄ωραίος, Τίποτα άλλο, τέλος.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδες για τα καλα σας λογια βεβαια η συγκριση με τον @eXhale δεν μπορει να γινει ειναι κλασης ανωτερος απο την ερασιτεχνικη

μαγειρικη μου φαινεται αλλωστε απο τα πιατα του, το μονο που μπορω να πω με σιγουρια ειναι οτι δεν θα δειτε ποτε απο εμενα τις μεριδες του :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Proteas
  • Like 4
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μπα μη το λες,  αυτά που περίσσεψαν βγάζει φωτογραφία, για τον εαυτό βάζει κάτι μερίδες να.

Αλλά ο μπαγάσας (με την καλή έννοια πάντοτε) το 'χει, είναι καλλιτέχνης.

  • Like 3
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Συγκινήθηκα ! ! ! 

Μπράβο Στελάρα, γιατί δίνεις στο κλασικό και παραδοσιακό φαγητό  "βήμα"  και "φωνή" ! :T:  

Έχω πολύ καιρό να φάω κουνουπίδι και όμως η γεύση του μου ήρθε ακαριαία στο στόμα!

Ευτυχώς που δεν έβαλες και κάνα κοντινό να πάμε καλιά μας !  :hehe: 

 

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

 

Για πες μια τη συνταγή. Βάζεις και πράσο μέσα;

Οχι, μονο η Καρμεν βαζει!!!:)

Ευκολακι,συνταγη απο τα μερη μας ,κατω...

Τσιγαριζεις ψιλοκομμενο κρεμυδι,μετα 2-3 κουταλιες πελτε, 1 ντοματα τριμμενη[αν υπαρχει ευκαιρη],τα κοτσανια κατω,η φουντα πανω:p, τα τρυφερα φυλλα  μεσα ,αλατι,πιπερι κ βρασιμο οσο το προτιμας...δες φωτο απο την κατσαρολα ,αποπανω, κ θα λυθουν τυχον παραπανισιες αποριες!

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

το πράσο του πάει ρε σεις!!!! Το απογειώνει αλλά να μην είναι κομμένο ροδέλες αλλά κατα μήκος σε μπαστουνάκια.

Αστο καλό και πείνασα και δεν εχω μαγειρέψει και τίποτα...

 

Πήρα τις χαρακτές που είχε ανεβάσει ο Στέλιος, έκοψα λίγο παριζάκι και λίγο ανθότυρο και πάω να ξεγελάσω την πείνα μου...

 

20200114_220048.jpg20200114_220410.jpg

  • Like 4
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Αλλο ενα παρεξηγημενο φα'ι'...

Ξυνος τραχανας με ντοματα ,κ λιγη καυτερη πιπεριτσα στο τελειωμα...Ααα, κ φετα!!!!!!!!!

IMG_4930.thumb.JPG.7f01f76fbaf737ea96a1bb0f6239697b.JPG

IMG_4931.thumb.JPG.ab8d8d0fda631db43c6ed8d58b264e01.JPG

 

 

Ελιες καλαμων, αγουρες, τσακιστες, ελαχιστα ξεπικρισμενες....σε χρονο 0, εξαφανιστηκε το ενα βαζο κ πηρε την κατηφορα κ το 2ο....

IMG_4932.thumb.JPG.69c4242733b70d2e097272d951d80807.JPGIMG_4933.thumb.JPG.57c6adb6d8fe6d59316e950041dcb9b6.JPG

Ευκολακι στην κατασκευη, μια σανιδα κοπης, μια ποταμισια πετρα ,σε νερο να ξεπικρισουν οσο θελετε κ συντηρηση σε βαζο με 2-3 φετες λεμονι, λιγο αλατι χοντρο ,την αλμη τους κ 2 ποντους λαδι στην κορφη να τις σκεπαζει....

Έγινε επεξεργασία από Stelios13
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Stelios13 said:

Αλλο ενα παρεξηγημενο φα'ι'...

Ξυνος τραχανας με ντοματα ,κ λιγη καυτερη πιπεριτσα στο τελειωμα...Ααα, κ φετα!!!!!!!!!

 

Δεν διαβασα την φετα και ετοιμος ημουν να ξεσηκωσω τους Νορβηγους να κατεβούμε κατω να παρουμε την Τριπολιτσα...

 

Αγαπημενος ο τραχανας ΜΕ ΦΕΤΑ.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 3
  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Spoiler

Σιχαίνομαι τη φέτα. Τραχανάς με λαχανικά, ναι. Τραχανάς με φέτα, όχι. (Όχι σαν κι αυτό που ξεστόμισε ο Darth Vader μετά το τέλος της εγχείρησης:hehe:).

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

 

Δεν διαβασα την φετα και ετοιμος ημουν να ξεσηκωσω τους Νορβηγους να κατεβούμε κατω να παρουμε την Τριπολιτσα...

 

Αγαπημενος ο τραχανας ΜΕ ΦΕΤΑ.

Την ξεχασα γιατι τη θεωρω αυτονοητη!!!!!!!!!!!

Τριπολιτσα ελατε, κατα Σπαρτη μην κατεβετε...:p Ειναι λιγο απολιτιστοι ακομα!

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DEADLAZARUS said:
  Hide contents

Σιχαίνομαι τη φέτα. Τραχανάς με λαχανικά, ναι. Τραχανάς με φέτα, όχι. (Όχι σαν κι αυτό που ξεστόμισε ο Darth Vader μετά το τέλος της εγχείρησης:hehe:).

 

 

Καλα εσυ εχεις παρει τον κακο δρομο... το ξερουμε καιρο τωρα.

  • Like 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.