Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Κανονικα θα επρεπε να τον μαλωσουμε γιατι με τις φωτο δεν εχει δωσει την συνταγη.

@jax7480 Κανε το καλο αν θες η οταν μπορεσεις πες πως ακριβως εγινε. Το αποτελεσμα φαινεται εξαιρετικο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, UltraB said:

Δε μας λυπάστε βρε σατανάδες; 

Αλλά δε φταίει κανείς άλλος, φταίω εγώ που μπαίνω τέτοια ώρα στο ΦαγητοThread!

ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΓΜΤ! Κινδυνεύουμε εδώ πέρα, σιγά μη φταίμε κι εμείς που μπαινουμε αθώοι κι αμέριμνοι να διαβάσουμε κάτι. Μας έσκασαν κι εις διπλούν απόψε, να μην ξέρουμε ποιον να πρωτοβαρέσουμε.

Τζαξ, δεν έχω κάνει ποτέ τζάιρο, είχα δει σε κάποιους που έφτιαχναν χειροποίητους, κάρφωναν μισή τομάτα κι ίσως λίγο κρεμμύδι στην κορφή, να βγάζουν λίγο ζουμί καθώς ψήνεται για να δίνει κάπως καλύτερη γεύση. 3γιγαμετρα ++++++ για την απόφαση χειροποίητης πίτας, είναι μεγάλο πλας στα μάτια μου, ανέβηκες στην εκτίμησή μου. Αν δεν είχα τάξει γάμο στον τομμυ που ναι νοικοκύρης θα γινόσουν βασικός υποψήφιος με την απόφαση για την πίτα.

(Κόκκινη: βλέπω την ζύμη, αργώ να πάρω στροφές, σκέφτομαι «τι διάολο τόσο μεγάλη ταραμοσαλάτα έφτιαξε». Φταίει κι ο τζαξ, φταίνε και τα ζυμαρικά που με είχαν κλονίσει λίγο. Μου ρθαν όλα απότομα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κομμάτι χοιρινό (λαιμός ή ότι άλλο επιθυμείτε). Λαιμό χρησιμοποίησα εγώ. 1-1.5 ωρίτσα στην κατάψυξη για να σκληρύνει λίγο (και να κοπεί πιο εύκολα σε φέτες). Κόψιμο λεπτές φέτες.

Μαρινάδα:

20gr αλάτι ανά κιλό (αυτό είναι και θέμα γούστου). Βάλτε όσο σας αρέσει εσάς.

2 γρ φρεσκοτριμμένο πιπέρι

2 γρ. κόλιανδρο

2 κ.γ ρίγανη ξερή

1 κ.γ. μπούκοβο (αν θέλετε)

2 κ.γ πάπρικα γλυκιά

1 κ.σ. πελτέ ντομάτας (Λαγκαδά που έλεγε και ο Ζήκος)

1 μέτρια ντομάτα κομμένη σε λεπτές φέτες

1 μέτριο κρεμμύδι κομμένο σε λεπτές φέτες

1 κ.γ. σκόρδο σε σκόνη

1 κ.σ μουστάρδα

30 γρ. ελαιόλαδο

1 σφηνάκι ξύδι

 

Σε ένα μεγάλο μπωλ, ανακατεύουμε κρέας και υλικά, αρκετά καλά, ωστε να πάει παντού.

 

Μέσα σε ένα κεσεδάκι από γιαούρτι του 1 κιλού, (βγάζουμε το γιαούρτι πρώτα) βάζουμε το κρέας σε στρώσεις.

Μέσα στο ψυγείο για ένα 24ωρο.

Βγάζουμε την επόμενη το κεσεδάκι. Αφαιρούμε καπάκι. Με 5 ξυλακια για σουβλάκια καρφώνουμε πρώτα στο κέντρο και μετά σταυρωτά στις άκρες.

Γυρίζουμε ανάποδα το κεσεδάκι στο χέρι μας, αφαίρούμε το κεσεδάκι και από πάνω από το κρέας βάζουμε ένα πυρέξ.

Γυρίζουμε πυρέξ και κρέας ανάποδα έτσι ώστε το πυρέξ να είναι στον πάτο ανάποδα και το κρέας από πάνω με τα ξυλάκια να προεξέχουν. Κόβουμε τα ξυλάκια αφήνοντας 4-5 εκατοστά να προεξέχουν από το κρέας. Τυλίγουμε με χαρτί ψησίματος (και στερεώνουμε στα ξυλάκια). Αν χρειαστεί βάλτε και καμιά οδοντογλυφίδα.

Βάζουμε το πυρέξ πάνω στη σχάρα και από κάτω ένα ταψί με νερό για τα μαζεύει τα καμμένα λίπη.

Ψήνουμε στους 180 βαθμούς στον αέρα για μία ώρα. Βγάζουμε χαρτί ψησίματος. Ψήνουμε άλλη μισή ώρα. Κάνουμε την πρώτη κοψιά. Βάζουμε πάλι να ψήνεται και κόβουμε και ψήνουμε μέχρι να τελειώσει. Το 1 κιλό κρέας που έκανα εγώ έφτιαξε 4 μεγάλα τυλιχτά.

 

 

Οι πιτούλες είναι πολύ απλές.

Για 6 μεγάλες πίτες

160ml γάλα χλιαρό

80ml νερό χλιαρό

2 κ.σ. ελαιόλαδο

2 κ.γ μαγιά ξηρή

1 κ.γ ζάχαρη

1 κ.γ αλάτι

320γρ αλεύρι σκληρό

 

Ζυμώνεις. Μπαλίτσα. Φούσκωμα για μια ωρίτσα.

Κόβεις σε 6 κομμάτια. Ανοίγεις με πλάστη. Σε μέτρια φωτιά με λίγο λαδάκι σε αντικολλητικό τηγάνι, τις ψήνεις μία μία.

Προσοχή, να έχεις κάνει μερικές τρυπούλες στο ζυμαράκι γιατί παίζει να φουσκώσουν.

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 7
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

Κόβουμε τα ξυλάκια αφήνοντας 4-5 εκατοστά να προεξέχουν από το κρέας.

Ο λογος ειναι για να τυλιξουμε το χαρτι καλα ?

πριν 10 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

Βάζουμε το πυρέξ πάνω στη σχάρα και από κάτω ένα ταψί με νερό για τα μαζεύει τα καμμένα λίπη.

Βαζουμε το κρεας επανω στο πυρεξ το οποιο ειναι αναποδα  επανω σε αλλο ταψι καλα το καταλαβα ?

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Proteas said:

Ο λογος ειναι για να τυλιξουμε το χαρτι καλα ?

Βαζουμε το κρεας επανω στο πυρεξ το οποιο ειναι αναποδα  επανω σε αλλο ταψι καλα το καταλαβα ?

 

Και για να κρατήσει το κρεας οσο ψηνεται.

 

Επανω στη σχάρα. Απλα εγω στη φωτο το ειχα σε ταψι. Οταν το εβαλα στο φουρνο ηταν πανω στη σχαρα και απο κατω ειχε ταψι με νερο για τα λιπη.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

 

Και για να κρατήσει το κρεας οσο ψηνεται.

 

Επανω στη σχάρα. Απλα εγω στη φωτο το ειχα σε ταψι. Οταν το εβαλα στο φουρνο ηταν πανω στη σχαρα και απο κατω ειχε ταψι με νερο για τα λιπη.

 Κ μεις χτες το ιδιο ειχαμε!!!! αλλα με αραβικη πιτα...βγαινει πολυ καλυτερα το πιτογυρο ,απλα θελει προσοχη στο ψησιμο της για να μην ξεραθει...χαρτι δε βαζω ποτε, κρατανε μια χαρα τα καλαμακια το κρεας...

Το νερο αποκατω εχει κ αλλο ρολο, ''βραζει'' το κρεας ταυτοχρονα κ το κραταει ζουμερο!!!!!!

Εχω φτιαξει 5 -6  φορες χοιρινο γυρο ετσι ,αλλα του μικρου του αρεσε ποιο πολυ απ ολους αυτος με το κοτομπεικον!

Αλλο κολπο που ανακαλυψα για λιγοτερη ταλαιπωρια , ειναι αφου ψηθει στην πρωτη φαση, τον βγαζουμε, ψιλοκοβουμε με μπαλταδακι η ψαλιδι κουζινας κ τον ξαναβαζουμε σε ταψι ,στον αερα μεχρι να γινει ψιλοτραγανος...[αν τον θελουμε ετσι] 

Ηταν μην κανεις την αρχη....:)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Αφηνω αυτο εδω 

 

20200511_171101.jpg

Και εμείς τι θες να κάνουμε ρε μάστορα; Αφού δεν το άφησες στο τραπέζι μας, είναι σαν να μην το άφησες 

Spoiler

Internet Troll Face Trollface Trolling Car Bumper Vinyl Sticker ...

 

  • Like 1
  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.