Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Μην την φοβάσαι! Χάρη σου κάνει βρε, γλυτώνεις τη σκούπα, οφείλει να σε ταΐσει, να σε ποτίσει (απαιτείς τρεις τρεις τους freddo), να σε ψυχαγωγήσει. It's so good away from home. Θα μπορούσες να πάρεις και τον σκύλο μαζί αλλά δεν συμφέρει, δεν θα κάθεται ήσυχος και δεν θα περάσει καλά.

Η γάστρα παραπάνω άψογη. Τις πατάτες μας τραγανές σε παρακαλώ πολύ, ίσως χρειάζονται ειδική διαχείριση για να αρπάξουν κάπως. Μερικοί τις βάζουν εντελώς ξεχωριστά αλλά προτιμώ να τις βάζω μαζί με το κρέας αρχικά τουλάχιστον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος salde έγραψε:



Η γάστρα παραπάνω άψογη. Τις πατάτες μας τραγανές σε παρακαλώ πολύ, ίσως χρειάζονται ειδική διαχείριση για να αρπάξουν κάπως. Μερικοί τις βάζουν εντελώς ξεχωριστά αλλά προτιμώ να τις βάζω μαζί με το κρέας αρχικά τουλάχιστον.

 

Έχω ακούσει για εξάρτιση...είναι μερικοί που σουτάρουν πουρέ… Ισχύει ; Ξέρεις κάτι;

Όσο για το να αρπάξει το φαγητό… καλύτερα κόψτο αυτό πριν αρπάξεις κάνα μπαν από εκεί που δεν το περιμένεις ; )

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

Όσο για το να αρπάξει το φαγητό… καλύτερα κόψτο αυτό πριν αρπάξεις κάνα μπαν από εκεί που δεν το περιμένεις ; )

λιγάκι βρε, τόσο όσο :p 


όχι το ψητό, αυτό μόνο από ατύχημα. Ρέπω σε τέτοια ατυχήματα 'οπως καταλαβαίνεις, ευτυχώς είμαι πολύ γενναίος και προσέχω μανιωδώς σε τηγανητά μην αρπάξω καμιά φωτιά οπότε στο τηγάνι είμαι πιο ακίνδυνος. Δεν θέλω και λάδια μ΄λις περάσουν το σημείο καύσης, τα κουτσοκαταφέρνω. Στο φούρνο όμως, ειδικά αν έχω προλάβει να κλείσω τους διακόπτες, έχω κάνει πολλές ζωγραφιές. Πολύ πολύ φίλος μου ο ήρωας που βασανίζει η Κάρμεν, μας είπε η κυρία να κλείσουμε διακόπτη σε Χ λεπτά. Ωραία, το κάναμε. Θα μυρίσουμε τα νύχια μας ότι πρέπει να βγάλουμε και το καυτό ψωμί να το πάμε βόλτα; Το αφήσαμε στο φυσικό του σπίτι, που να το φανταστούμε...

Μια χαρά κι από εμφάνιση η τούρτα σας Τζαξ. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Τουρτα σοκολατινα ειπα να κανω. Κατι εγινε. Σε γευση καλη, σε εμφανιση... mehhhhh...

 

20200512_182949.thumb.jpg.fe82cb766c40d8c2cee69ebc9d28f3d2.jpg

Θα ειδοποιήσω τον Παρλιάρο?..

Πολύ ωραία φαίνεται. Έχει και μπισκοτάκι μέσα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόνο τριμμένο φουντούκι από πάνω και στο πλάι.

Η υπόλοιπη σοκολάτα και λίγο σαντυγί στο πλάι.

 

Θέλω δουλειά ακόμα. Θα τους πήξω στην τούρτα στο σπίτι.

 

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 2
  • Haha 4
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

@Stelios13

 

Τη συνταγή για το γυρο κοτοπουλο πες, στειλε, γραψε καπως.

κανα κιλο φιλετο μπουτι, ψιλοκοβεις με ψαλιδι κουζινας, μαριναρεις κ κανα 12 ωρο ψυγειο να ποτισει...

βαζω ,με το ματι παντα , δεν εχω ασχοληθει με αναλογιες, λαδι -μουσταρδα -αλατι- πιπερι- ριγανη-παπρικα γλυκια - σουμακ[δινει μια λεμονιλα] -κ για ποιο καυτερο αν θες, μπουκοβο...τελευταια φορα , προχτες ,εβαλα κ κρεμμυδι κ ετριψα κ ενα κυβο λαχανικων ...[το κρεμμυδι το βγαλα μετα πριν τον ψησω....] μπορεις να βαλεις κ αλλα ,ντοματα η λιγη κετσαπ, θυμαρι κ.τ.λ. εβαλα οτι ειχα σπιτι.

Μετα το μαριναρισμα  το απλωνεις σε αντικολλητικο ,κοβεις 3-4 φετες μπεικον , τυλιγεις σαν καραμελα , αλουμινοχαρτο απεξω, ταψι με νερο κ σχαρα , οπως εκανες το χοιρινο γυρο κ ψησιμο 1 ωρα πανω κατω...γινεται κ με αερα αλλα δεν εχω δοκιμασει...

οταν το ανοιξεις εχει κρατησει μεσα τα ζουμια του που θα φυγουν στο 2ο σταδιο...

Βγαζεις απο φουρνο, αφαιρεις αλλουμινοχαρτο, αδειαζεις νερο αν εχει μεινει στο ταψι, ανοιγεις λαδοκολλα, βαζεις στο ταψι κ ξαναβαζεις φουρνο  σε αερα κανα τεταρτο να ξεροψηθει... αναλογως ποσο ξεροψημμενο το θες.

Δες κ τις φωτο στην προηγουμενη σελιδα που χα φτιαξει, για βοηθεια....

Για σως ,2κ. κετσαπ,1κ. μουσταρδα,3κ. μαγιονεζα  , [αναλογια που βαζω] 

Κετσαπ εχω καταληξει πλεον μονο στην ΚΥΚΝΟΣ HOT , k μουσταρδα μονο στην Καλαματα Π απαδημητριου, [απαλη η πικαντικη] ...Μαγιονεζα δεν εχω να προτεινω κατι συγκεκριμενο...κ λιιιιγο αλατι αν θες στη σως...Αν εχεις ανθο αλατιου βαλε αυτο κ στη μαριναδα, αλλο αλατι!!!!!

Αν σου βγει πολυ η μαριναδα δε την αφηνεις ολη, οταν τα βαζεις για ψησιμο να χουν κολλημενη πανω , οση  περισσευει στο μπολ δεν τη βαζουμε...κ γω σαν πειραμα το ξεκινησα αλλα πηγε καλα!

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε Στέλιο Λάκωνα. (με τα παλιοκοτόπουλα, οκ δεν φταις εσύ για αυτό, αρέσουν σε πολλούς). Μπραβο σου που φτιάχνεις τόσα, μπράβο για το σούμακ (όταν πάμε στους Καλαματιανούς θα λέμε «δίνει μια οξύτητα» να εντυπωσιαστούν και να μας κάνουν υποκλίσεις, είναι ξιπασμένοι εκεί πέρα, στους Γαργαλιάνους και στους υπόλοιπους θα λέμε λεμονίλα), μπράβο για τον Παπαδημητρίου (πολ'υ καλή επιλογή από τις ελληνικές μουστάρδες, είναι και μερικές γαλλικές καλές, στον συνονόματό σου μάστορα αρέσει κι η αγγλική σε σκόνη αν θυμάμαι, έχουν κι οι Γερμανοί ενδιαφέρουσες επιλογές αλλά δεν τις έχω δει Ελλάδα), μπράβο γενικώς.

Έλα τώρα εδώ να φας ξύλο:
 

1 hour ago, Stelios13 said:

Μαγιονεζα δεν εχω να προτεινω κατι συγκεκριμενο

τι είναι αυτό το πράγμα που γράφεις; Φτιάχνεις τα ελέη του Θεού, στην μαγιονέζα κόλωσες να φτιάξεις δική σου; Φαντάσου μόνο ότι μέχρι κι εγώ έχω φτιάξει. Δυο μόνο σημεία θέλουν προσοχή:
α) να μην σου κόψει (προσέχεις τον ρυθμό που προσθέτεις το λάδι καθώς ανακατεύεις, δεν διακόπτεις το ανακάτεμα, ρίχνεις το λάδι σιγά σιγά με ρυθμό, δεν υπάρχει περίπτωση εσύ να αποτύχεις)
β) επειδή δεν θα έχει συντηρητικά και περιέχει ωμό κρόκο αυγού, πρέπει να καταναλωθεί επί τόπου ή το πολύ πολύ εντός 24 ωρών (εννοείται στο ψυγείο μέχρι να καταναλωθεί)
Για αυτόν τον λόγο δεν φτιάχνεις μεγάλη ποσότητα, μόνο όση χρειάζεσαι για μία χρήση.

Βιντεάκι (ούτε 5 λεπτά, δίλεπτο είναι το βίντεο, η μουσική είναι δυνατά), φωτογραφίες, κοίτα μόνος σου πόσο εύκολο
Η ποσότητα που βλέπεις στο βίντεο, 1 κρόκος αυγού χωρίς το ασπράδι- αλάτι, πιπέρι - 200ml καλό λακωνικό ελαιόλαδο περίπου- 1κσ ξύδι
Γράφει ότι γενικώς η αναλογία είναι 6 κρόκοι ανά λίτρο λαδιού κι οτι αυτό στην πραγματικότητα παίζει από 5 έως 8 κρόκους ανά λίτρο ελαιόλαδου, αναλόγως του μεγέθους των κρόκων.
Ένα λίτρο ελαιόλαδο είναι μεγάλη ποσότητα, είναι αν θες να σερβίρεις κάνα καρχαρία με μαγιονέζα.

Προαιρετικά στο τέλος προσθέτεις μυρωδικό ή καρύκευμα της αρεσκείας σου. Μια φορά στην Μασσαλία ο Εντμόν Νταντές πρόσθεσε κόλιανδρο, τον έκλεισαν 10 χρόνια στα κάτεργα σε φυλακή βράχο, η ζωή του καταστράφηκε μονομιάς, ένας ιεραπόστολος στην Ζουαζιλάνδη πρόσθεσε κόλιανδρο, τον κατασπάραξε ένας κροταλίας, υπάρχουν πολλές αναφορές σε επιστημονικά έντυπα για τις καταστροφικές συνέπειες αν προστεθεί κόλιανδρος. (αν είχα έβαζα λίγη κάπαρη Κυκλάδων)

Πραγματικά, αν αποτύχεις εσύ σε μαγιονέζα (ή οποιοσδήποτε από τα παιδιά που γράφουν στους μάστορες) είναι για να τα κάψετε τα εργαλεία και να πιάσετε σταυρόλεξα και κομποσχοίνια.

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

το μη αυγό σε μάρανε δόλιε. Το μη ελαιόλαδο δεν το διάβασες; Με ηλιέλαιο, αραβοσιτέλαιο, παραφινέλαιο και πετρέλαιο θα κάνουμε τις δίπλες; Θα κάνουν και κόμα (αγρίως ακτιβιστικό) οι βήγκαν. Να θυμηθώ να σε στείλω να γραφτείς :p

(σφύρα κλέφτικα στον συνονόματό σου να μην μας πειράζει τον Κουτσόπουλο. Είναι φανατικός, δικός μας)

Έγινε επεξεργασία από salde
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, astrolabos said:

Τι λέει ο θείος; Μαγιονέζα με αυγό; :p 

 

https://cookpad.com/gr/sintages/3069314-magioneza-xoris-augo

 

 

Δεν ξέρω ποιος είναι ο ανακόντας που υπογράφει τη συνταγή, αλλά μάλλον ήταν μεθυσμένος. Εξ ου και όλες οι μετρήσεις σε ποτήρια κρασιού και λικέρ. Καλά που δεν έβαλε στα υλικά και ένα μπουκάλι Τζακ.

 

Το χτυπημένο εβαπορέ να το φάνε για σαντιγύ όσοι κάνουν δίαιτα. Η μαγιονέζα θέλει αυγό (αβγό για τους πιτσιρικάδες) και ελαιόλαδο. Ουστ!

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

 

Δεν ξέρω ποιος είναι ο ανακόντας που υπογράφει τη συνταγή, αλλά μάλλον ήταν μεθυσμένος. Εξ ου και όλες οι μετρήσεις σε ποτήρια κρασιού και λικέρ. Καλά που δεν έβαλε στα υλικά και ένα μπουκάλι Τζακ.

 

Το χτυπημένο εβαπορέ να το φάνε για σαντιγύ όσοι κάνουν δίαιτα. Η μαγιονέζα θέλει αυγό (αβγό για τους πιτσιρικάδες) και ελαιόλαδο. Ουστ!

 

Μια χαρά γίνεται και με εβαπορέ. Ωμό αυγό μόνο στη καρμπονάρα :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, astrolabos said:

Μια χαρά γίνεται και με εβαπορέ.

με ζαχαρούχο και λι΄γη κανελίτσα ακόμα καλύτερα. Τίποτα πιο τέλειο από μια κονσερβίτσα ζαχαρούχο. Μας κατάστρεψε ο διαβήτης.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.