Jump to content


Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος salde έγραψε:

με ζαχαρούχο και λι΄γη κανελίτσα ακόμα καλύτερα. Τίποτα πιο τέλειο από μια κονσερβίτσα ζαχαρούχο. Μας κατάστρεψε ο διαβήτης.

 

8pjpsyqu1hnbrdihztxg.jpg

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος p55 έγραψε:

@Stelios13 Έχεις πάρει ποτέ και από τον Καλαματιανό (κοντά στο Δημαρχείο Χαϊδαρίου) και πως το συγκρίνεις με αυτό από Θηβών κ Λ. Αθηνών;

Ναι, αυτος βαζει ποοολυ μεγαλα , αλλα ειναι μαγκας στο ψησιμο κ τα κανει πολυ καλα..

Ο αλλος , Πελοποννησος νομιζω,βαζει αναγκαστηκα λογω μικρου χωρου σουβλας , πολυ μικρα , [ακομα κ 10κιλα] μειονεκτει στο θεμα ψησιματος καπως σε σχεση με τον Καλαματιανο, αλλα λογω μεγεθους ,ειναι λουκουμι, λειωνουν στο στομα...

Ενας αλλος λιγο ποιο κατω ,[30-40 μετρα ] στη Θηβων , απεναντι , ειναι τζοκερ...1 το κανει πολυ καλο κ 9 για πεταμα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Ενας αλλος λιγο ποιο κατω ,[30-40 μετρα ] στη Θηβων , απεναντι , ειναι τζοκερ...1 το κανει πολυ καλο κ 9 για πεταμα...

Από αυτόν είχαμε πάρει μια φορά και τη βγάλαμε με σαλάτα, φέτα, τζατζίκι και πατάτες τηγανητές...

Τέτοια γουρουνοπούλα ούτε σε αυτούς που δεν μου λένε καλημέρα δεν θα έδινα. :bleh:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

p55, για τους λουκουμάδες του Μπαλατσούρα ρώτα τον. Καλή η ιδέα να τον βάλεις να γράψει τις σούβλες της περιοχής. Μαθαίνω κι εγώ με τις ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

p55, για τους λουκουμάδες του Μπαλατσούρα ρώτα τον. 

Πρώτη φορά τον ακούω τον Μπαλατσούρα.

Από τον χάρτη βλέπω ότι  κοντά στον Μπαλατσούρα έχω βρεθεί αρκετές φορές.

Αν υπάρχει καμία καλή πρόταση για παγωτό με το κιλό για το σπίτι ας πει οποιος ξέρει κάτι.

Ενδιαφέρομαι για παρφέ κρέμα, παρφέ σοκολάτα και καϊμάκι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος astrolabos έγραψε:

 

tenor.gif?itemid=14700615

 

FYI τα γεμιστά δεν πρέπει να έχουν κιμά  στη κλασική τους συνταγή, ενώ στη Μικρασιατική εκδοχή  περιέχουν σταφίδα και κουκουνάρι.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος p55 έγραψε:

 

FYI τα γεμιστά δεν πρέπει να έχουν κιμά  στη κλασική τους συνταγή, ενώ στη Μικρασιατική εκδοχή  περιέχουν σταφίδα και κουκουνάρι.

 

 

Στο σπίτι τα φτιάχνουμε με κιμα, σταφίδα και κουκουνάρι. Γύρω γύρω από το σπίτι (στην υπόλοιπη Καλαμάτα) τα τρώνε ορφανά.

Αλλά θα μου πεις, από ανθρώπους που τρώνε το μουσακά χωρίς πατάτα, τι προκοπή να δείς; :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, p55 said:

Αν υπάρχει καμία καλή πρόταση για παγωτό με το κιλό για το σπίτι ας πει οποιος ξέρει κάτι.

Ενδιαφέρομαι για παρφέ κρέμα, παρφέ σοκολάτα και καϊμάκι.

όχι κάτι μοναδικό. Στην περιοχή εκεί δεν ξέρω έτσι κι αλλιώς, τα τρία είδη που ρωτάς τα βρίσκεις σε αξιοπρεπή εκδοχή κατά Παλαιό Φάληρο, Ν. Σμύρνη μεριά (Ριβιέρα, Ρίο, Belle Vue, Κούτρας πρέπει να υπάρχουν και κάνα δυο άλλα που μου διαφεύγουν). Υπάρχει κι ένα εργαστήριο στην Δάφνη που δεν λειτουργεί όλο τον χρόνο αλλ΄έχει αξιοπρεπές παρφέ τους μήνες που λειτουργεί (mpoympoylinas 4 μου δείχνει το γκουγκλ).
Υπάρχουν κι άλλα που είτε είναι διάσημα σε άλλη μεριά της Αθήνας (Πατήσια, Ν. Φιλαδέλφεια, Παγκράτι, Κηφισιά), υπάρχει ο Παπασπύρου που πριν αιώνες είχε καλό παρφέ αλλά στα περισσότερα από αυτά έχω εγώ αιώνες ή ποτέ να πάρω.
Το σημαντικότερο imho είναι το αν χρησιμοποιούν γάλα κανονικό ή σε σκόνη.
Στον Μπαλατσούρα αν τύχει και βρεθείς κοντά μπορείς να δοκιμάσεις λουκουμάδες (έχει κι ένα αξιοπρεπές γιαο΄τρτι που φέρνει από Πεντέλη κάπου). Φαντάζομαι γνωρίζεις τον Κτιστάκη στην περιοχή της Ομόνοιας.


Γεμιστά.
Είναι αγαπημένο θέμα του νήματος, επαναλαμβανόμενο τακτικά. Φυσικά και τα θέλουμε χωρίς κιμά. Εννοείται δλδ. Από εκεί και πέρα, η κλασσική γαλλική συνταγή έχει κιμά. Η σταφίδα σε ελεγχόμενη δόση μας αρέσει. Το κουκουνάρι παρομοίως. 
Όπως καταλαβαίνουμε όλοι υπάρχουν μεγάλες προσωπικότητες της ανθρωπότητας που νομίζουν ότι είναι ο Λουί Κατόρζ. ΟΚ.



 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

Φαντάζομαι γνωρίζεις τον Κτιστάκη στην περιοχή της Ομόνοιας

Έχω να πάρω χρόνια από Κτιστάκη.

Link to comment
Share on other sites

MV5BMDFkYTc0MGEtZmNhMC00ZDIzLWFmNTEtODM1
WWW.IMDB.COM

Directed by Frank Darabont. With Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton, William Sadler. Two imprisoned men bond over a number of years, finding solace and eventual redemption through acts of common decency.

 

Μάτι είναι, είστε και οι δύο σας...

 

Spoiler

Ματιασμένοι :hehe:

 

Λάθος , στο ΠΟΘ ήθελα να το βάλω αλλά μίλαγα στη τηλέφωνο και το έβαλα εδώ κατά λάθος.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.