Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

2 hours ago, astrolabos said:

 

Teach us master!

https://www.youtube.com/user/KOSTASspear

Το παλικαρι τα λεει καλυτερα απο μενα...

56 minutes ago, akilleas said:

Πως θα διατηρήσεις τη φέτα μέχρι να καταναλωθεί;;; 

 

Τενεκες και ψυγειο.

 

 

 

 

 

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, psyber said:

@GFFermari τι έβαλες στις αραβικες;

 

Κοτόπουλο, ντοματα, αγγουρι, κρεμμυδι, πιπερια, iceberg, βινεγκρετ ελαιολαδο με χυμο λεμονι και μουσταρδα, κ τελος chilli flakes.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

τι θα γίνει, θα μας γράφετε και τρεις λέξεις «τι είναι αυτό»; Καλά η κόκκινη, είναι σαδίστρια, δεν της φτάνει να με βασανίζει με φωτογραφίες θέλει να με βάζει να σκέφτομαι επιπλέον, εσύ όμως p55; 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, honda22 said:

Αριστερά κιμάς. Δεξιά τσιζκέικ

πες τα ρε γμτ! Το αριστερό στην πρώτη ματιά για κιμά το πήρα. Είδα τα φρούτα μετά.

Μπράβο της πάντως που χρησιμοποιεί fouet για την ανάδευση. Να πάρει την φωτογραφία την πρώτη να την πάει στο άλλο νήμα που μιλάνε για φραπεδιέρες -έλεος- να την δείξει στον μεγάλο ιερόσυλο τον Γρίγα που θέλει το μαραφέτι του φραπέ να χτυπήσει και σαντιγύ!
Εδώ κοίτα Γρίγα να βλέπεις με τι εργαλείο πας για σαντιγύ! Manually all the way. A la main. Keyboard only.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος honda22 έγραψε:

Αριστερά κιμάς. Δεξιά τσιζκέικ

 

πριν 23 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

Το αριστερό στην πρώτη ματιά για κιμά το πήρα

Από το βρασμό κάνει μπαμ ότι είναι κάτι (φρούτο) που βράζει με ζάχαρη (ίσως και γλυκόζη). Ίδια συμπεριφορά έχει και το σιρόπι

για μπακλαβάδες, γαλακτομπούρεκα, σιροπιαστά  κλπ.   (θεέ μου δώσε μου τη δύναμη να αντισταθώ στις αμαρτίες και του κολασμούς) :hehe:

Αν ήταν κιμάς τα πλαϊνά της κατσαρόλας θα ήταν σαν τοίχος σφαγείου. :bleh:

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, p55 said:

Από το βρασμό κάνει μπαμ

εμ, σε σένα έκανε το μπαμ με την πρώτη. Σε μένα χρειάστηκε και δεύτερη. Το τσιζκέικ εξακολουθώ να μην το βλέπω (απέριψα βυσσινάδα (δεν μου μοιάζουν καν για βύσσινα)-μαρμελάδα-γλυκό κουταλιού) οπότε θα έπρεπε να το συμπεράνω, μου λύθηκε κι η απορία περί τίνος πρόκειται (είχα σκεφτεί την περίπτωση τάρτας, δεν μου καθόταν καλά) άρα καλή χώνεψη στους αποδέκτες :p

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 35 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

άρα καλή χώνεψη στους αποδέκτες

 

Το ιδανικό θα ήταν να τρώγαμε και εμείς  ένα κομμάτι αλλά που τέτοια τύχη;

Θα κάνουμε τους μπανιστηρτζίδες στα γλυκά των άλλων.:hehe:

 

Κανονικά η Κάρμεν θα έπρεπε να μας ανεβάσει και μια φωτό με άδεια πιατέλα και το σχόλιο "Πάπαλα - να 'ταν κι άλλο..."

πριν 2 λεπτά, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Θαλασσα κ γη....

IMG_5357.thumb.JPG.234c4857dd134fba48fe905fe0fc6b3d.JPGIMG_5359.thumb.JPG.5794bf72121ce8da385070935bcd3f48.JPGIMG_5358.thumb.JPG.a95a857d4fccd70068bd6b884fe3017b.JPG

 

Εύγε τέκνον μου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, p55 said:

Κανονικά η Κάρμεν θα έπρεπε να μας ανεβάσει και μια φωτό με άδεια πιατέλα και το σχόλιο "Πάπαλα - να 'ταν κι άλλο..."

μη την ενισχύεις! Έχει αγοράσει ψησταριά, θα κλάψουμε με μάυρο δάκρυ.

Πριν ανοίξεις εδώ το νήμα να είσαι είτε σκασμένος στο φαΐ ή να 'χεις κάτι πρόχειρο σε ακτίνα κορωνοϊού. Αν έχεις την κακή συνήθεια να έχεις γεμάτο ψυγείο, μην διανοηθείς να πας προς τα εκεί μετά το νήμα. Ό,τι είναι να φας, να το χεις φέρει πριν έρθεις εδώ. Έτοιμο, δίπλα σου. Είναι επικίνδυνες αυτές οι ημέρες.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.