Jump to content


Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

βρε αγαπημένε μου μόδιστρε, είναι δυνατόν να μου δίνεις λινκ από σκρουτζ για ράις κούκερ; Βρες την Άλφα των ονείρων σου επιτέλους. Zojirushi. Να προσθέσω ότι αν δεν φτιάχνεις καθημερινά ρύζι, εσύ ένας αληθινός σαμουράι, ψηφίζω κατά της αγοράς ειδικής συσκευής εφόσον μπορεί να γίνει με άλλο τρόπο. Αν φτιάχνεις καθημερινά τότε οκ δίκιο έχεις λένε οι εκεί.

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να προσέχω τον χρόνο μόλις αρχίσει να βράζει το μεταφέρω στη μικρή εστία γκαζιού μέχρι να απορροφήσει το νερό, μετά ρίχνω το λάδι σκεπάζω με μια πετσέτα βάζω από πάνω το καπάκι και το αφήνω να κρυώσει

Το αναποφλοίωτο μπασμάτι γίνετε σπυρωτό

1 προς 2,5 νερό

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος xdoc έγραψε:

μουσακάς ρολό...…..για να το πετύχω όμως παρενέβην τη βασική μου αρχή......εβαλα και πατάτες ?

1.thumb.jpg.c32631264c9bdb6aca647b585261e863.jpg  2.thumb.jpg.574fd7e48b0db9b86ca81b9cc6ed1985.jpg

 

Βλέπω σιγά σιγά λογικεύεστε. Iphone, πατάτες στο μουσακά. Άντε σε λίγο θα κόψετε και τις καλημέρες και θα ησυχάσουμε :D 

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος astrolabos έγραψε:

Άντε σε λίγο θα κόψετε και τις καλημέρες και θα ησυχάσουμε :D 

Κόψε κάτι.

Χλωμό το κόβω να κόψουμε την Καλημέρα.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μουσακάς….πεταμένα λεφτά.

Αν είναι να φορτωθώ τόσες θερμίδες γιατί να μην φάω παστίτσιο;

Άσε που σου πηδάει την ψυχολογία όταν το πρωτοδείς και διαπιστώσεις ότι δεν είναι παστίτσιο  ; )

  • Like 1
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Μουσακάς….πεταμένα λεφτά.

Δεν είναι κακός ο μουσακάς αλλά το αποτέλεσμα δεν είναι ανάλογο των προκαταρκτικών που απαιτεί. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος p55 έγραψε:

Δεν είναι κακός ο μουσακάς αλλά το αποτέλεσμα δεν είναι ανάλογο των προκαταρκτικών που απαιτεί. 

 

Οι κακοί είναι στη φυλακή : P

 

Προτιμώ να φάω σάντουιτς...

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Καλή χώνεψη! 
Κάτι τέτοια του Καρκάνη με γλύτωσαν στην καραντίνα. Εκεί που το αγόρασες να δεις αν φέρνει Image may contain: food

το οποίο είναι γλυκό, με κόλιανδρο, γλυκάνισο κλπ. Ιδανική επιλογή αν δεν θες να φας κανονικό γλυκό ενώ θέλεις παράλληλα κάτι γλυκό. Βέβαια για σταρένια παξιμάδια είναι επίσης πολύ πολύ καλά από φούρνο στα μέρη σου, του Νικητέα, τα έχω ξαναναφέρει εδώ νομίζω.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Μουσακάς….πεταμένα λεφτά.

Αν είναι να φορτωθώ τόσες θερμίδες γιατί να μην φάω παστίτσιο;

Άσε που σου πηδάει την ψυχολογία όταν το πρωτοδείς και διαπιστώσεις ότι δεν είναι παστίτσιο  ; )

για εμενα (και ανάλογα τον τρόπο παρασκευής) ο μουσακάς εχει πολύ λίγότερες θερμιδες απο το παστίτσιο

πριν 4 ώρες, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

 

Οι κακοί είναι στη φυλακή : P

 

Προτιμώ να φάω σάντουιτς...

αν τεθει θέμα επιλογης μεταξυ των δυο (σάντουιτς - μουσακας ) και εγω ψηφίζω σάντουιτς

 

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος xdoc έγραψε:

για εμενα (και ανάλογα τον τρόπο παρασκευής) ο μουσακάς εχει πολύ λίγότερες θερμιδες απο το παστίτσιο

 

Παράθεση

Όσον αφορά τη διατροφική τους αξία ένα κομμάτι των 200 γραμμαρίων μουσακά έχει περίπου 480 θερμίδες, 8γρ υδατανθράκων, 7γρ πρωτεϊνών και 18γρ λίπους. Η αντίστοιχη ποσότητα πατσίτσιου έχει 400 θερμίδες, 29γρ υδατανθράκων, 18γρ πρωτεϊνών και 24γρ λίπους....

Διαβάστε όλο το άρθρο: http://valueforlife.gr/diatrofi/moysakas-i-pastitsio-poses-thermides-echei-to-kathe-fagito-kai-pos-mpikan-sti-elliniki-koyzina/

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πράιβετ τζίφι αρχηγέ, δεύτερον στο έχω ξαναγράψει αυτό το νέο, τρίτον άσε τα τζίφια γιατί είμαστε LIVE. Μην τρως νύχια είναι γρουσουζιά. (οφ τόπικ: ο μουσακάς αν είναι καλοφτιαγμένος είναι προτιμότερος από παστίτσιο)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.