Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

Ναι στην ποικιλία (δες και Σκούρας Μέγας Οίνος μου έχουν πει)! Καλή χώνεψη. Caputo έβαλες πάλι; Να μας κάνεις ένα πείραμα. Πόσο το πήρες το κιλό; Αν είναι πολύ πάνω από την τιμή του καναδέζικου κίτρινου ρομπέν, κάνε μια ταρζανιά να δοκιμάσεις μια φορά με ρομπέν. Γύρω στο τρίευρο νομίζω κάνει αυτό. Να δούμε αν είναι ίδιο.

 

3ευρο; Ούτε καν. 1,3€/κιλό ο Ιταλός.

Όταν τελειώσει ίσως του δώσω μία ευκαιρία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

OK φθηνότερο τότε. Άκου τι διάβασα, δεν το ήξερα, αν το ξέρεις, μπράβο σου και αγνόησε.
Το αλεύρι το καναδέζικο/αμερικάνικο είναι άλλου τύπου, διαφορετικό από τα υπόλοιπα αλεύρια. «Μοναδικό» κατά κάποιο τρόπο. Ασχέτως μάρκας σε διάφορες χώρες του κόσμου, βγαίνει στν πολιτεία Manitoba του Καναδά και ένα «κοινό» του όνομα είναι Manitoba flour.

Εμφανίζεται με διάφορες «μάσκες» ονομασίας, american, canadian, εταιρείες, επωνυμίες εμπορικές. Ποιkιλία Manitoba είναι ο (καναδικής προέλευσης) ρομπέν, για αυτό και ακριβότερο καθώς και το παραδοσιακό για πίτσα... μάντεψε, Caputo.

Μα τον Μανιτού, δεν μας τα χαν μάθει αυτά στη Λεγεώνα. Ήξερα ότι ήταν καλό αλεύρι (το αγόραζε η τρελλομάνα μου, που ΄χε δυο καλά ευτυχώς, δεν τσιγγουνευόταν για βιβλία/εργαλεία και υλικά φαγητού. Τηλεόραση δεν μας αγόρασε μέχρι τα 18, κάθε περιοδικό με εικονες με βασάνιζε να μου επιτρέψει να το πάρω αν δεν το έσκιζε αλλά το αλεύρι αυτό το προτιμούσε για ορισμένα πράγματα). Έτυχε ο τότε και νυν εισαγωγέας του -σύμπτωση, το αγοράζαμε πριν τον γνωρίσω- να είναι και φίλος εκείνης της εποχής. Είδα στην σελίδα του -έχουμε χαθεί με τα χρόνια- πως φέρνει και κάτι πεντόκιλα Caputo (δεν είδα μικρές συσκευασίες σε αυτά, ίσως τα εισάγει άλλος, θα δεις το δικό σου στην ετικέτα). ;Eφερνε και την colman's σκόνη κύριε Seafalco με τις μουστάρδες σας.
Οπότε ρομπέν-καπούτο = μανιτόμπα  αλεύρι

Λατρεία, ξέρουμε πως τρωτε ξυλάγγουρα εκεί στα Σοβιέτ, λάδα, δάκια και τέτοια, αν έχει μείνει κάνα ίχνος Ένδοξου Τσαρικού DNA, γίνε επιτέλους ο Αλφίστα που πάντα ήθελες και τράβα feyrouz για λαχματζούν.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ονοματάκι θα μάθουμε ή είναι απόρρητο; Ειδικά στην περίπτωση σου, εκτός από ονοματάκι κάνε μια ταρζανιά να μας ενημερώσεις με αναλυτική λίστα υλικών, μπορεί να βγάλω κάνα λαυράκι για μελλοντικές τρολλιές :p Καλή όρεξη!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

ονοματάκι θα μάθουμε ή είναι απόρρητο; Ειδικά στην περίπτωση σου, εκτός από ονοματάκι κάνε μια ταρζανιά να μας ενημερώσεις με αναλυτική λίστα υλικών, μπορεί να βγάλω κάνα λαυράκι για μελλοντικές τρολλιές :p Καλή όρεξη!

Ξέρω γω; Δεν το είχα σκεφτεί, ας το πούμε Σταμάτη : P 

Σκεπτόμουν να φτιάξω λαγάνα που μου είχε μείνει απωθημένο και στην πορεία αποφάσισα να την γεμίσω με 700γρ τυρί κατσικίσιο λιωμένο με ένα κγ πιπέρι καγιέν και λίγο ασπράδι . Ενα κιλο αλεύρι ολικής

Η συνταγή είναι της Μπαρμπαρίγου

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αππρουβντ η ιδέα σου, δείχνει καλύτερο από λαγάνα, με μπέρδεψες έτσι όπως το έκοψες γιατί συνήθως δεν κόβουν έτσι τα ψωμιά. Στην φωτογραφία δεν το καταλαβαίνω, αν σου ξεραίνεται περισσότερο από όσο θες η κόρα, δοκίμασε είτε ένα πυρίμαχο με νερό στον φούρνο να βγάζει υδρατμούς είτε ελαφρύ ράντισμα σε ενδιάμεσα στάδια να μην χάνει την υγρασία του

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

αππρουβντ η ιδέα σου, δείχνει καλύτερο από λαγάνα, με μπέρδεψες έτσι όπως το έκοψες γιατί συνήθως δεν κόβουν έτσι τα ψωμιά. Στην φωτογραφία δεν το καταλαβαίνω, αν σου ξεραίνεται περισσότερο από όσο θες η κόρα, δοκίμασε είτε ένα πυρίμαχο με νερό στον φούρνο να βγάζει υδρατμούς είτε ελαφρύ ράντισμα σε ενδιάμεσα στάδια να μην χάνει την υγρασία του

Έχει υποδοχή ο φούρνος για νερό όμως δεν μου αρέσουν τα αφράτα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ΓιαγκΤ said:

δεν μου αρέσουν τα αφράτα

ουτε εμένα, αλλά δυο τρεις φορές που δοκίμασα κάτι ψωμοειδές παραξεραινόταν. Είχα δοκιμασει και τις δυο μεθόδους που σου έγραψα, με μέτρια επιτυχία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

ουτε εμένα, αλλά δυο τρεις φορές που δοκίμασα κάτι ψωμοειδές παραξεραινόταν. Είχα δοκιμασει και τις δυο μεθόδους που σου έγραψα, με μέτρια επιτυχία.

Το ολικής είναι δύσκολο αλεύρι και δεν επηρεάζετε εύκολα. Αυτός είναι ό λόγος που οι φούρνοι βάζουν από αποφλοιωμένο στάρι αλεύρι και προσθέτουν πίτουρο στα ψωμιά ολικής

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα να αγοράσω μια χειροποίητη, κατεψυγμένη πίτα (πρασόπιτα ή χορτόπιτα ή κάτι τέτοιο). Από τα Τρίκαλα, την Καρδίτσα ή κάπου εκεί πέρα. Ύστερα σκέφτηκα να την αφήσω στο ψυγείο καμιά 25αριά ώρες να ξεπαγώσει κάπως. Ώστε να την βάλω σε ένα ταψάκι σήμερα, να το λαδώσω λίγο και να την ψήσω. Αυτήν τη στιγμή, περιμένοντας τον φούρνο να προθερμανθεί, προσπαθώντας μάταια να μην σκέφτομαι σε τι κατάσταση μπήκε η άψητη πίτα στο ταψί, πολλές σκέψεις τρυπάνε το μυαλό μου:

α) να πάω στον μοναδικό άνθρωπο στη Γη που μπορεί να νιώσει τι νιώθω, τον @sstav, να βλέπουμε μαζί σε ατέλειωτα ρηπλέυ, εκατομμύρια Βραζιλιάνους να αποθεώνουν υστερικά τον Άμπελ με το Λιμπερταδόρες αγκαλιά.

β) να πάω στην ηλεκτρική κουζίνα του @Lakisss να του ψήσω μερικούς καφέδες στο μπρίκι. Μεγαλύτερη επιτυχία είχα με το μπρίκι και το μάτι παρά με την πίτα.

γ) να μαχαιρώσω τον Μπέρτσεν, τον Πέτα, τον Χόντα, τον Σάιμον μήπως μου κατέβει μισό βαθμό η πίεση.

δ) να φάω το γλαστράκι του Αρχηγού με γαρνιτούρα διαλεγμένη από τον Γιάγκο. Κάνα ωμό παντζάρι, ιπποφαές, σοκολάτα από σίκαλη, κρέας από σπανάκι

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, salde said:

Σκέφτηκα να αγοράσω μια χειροποίητη, κατεψυγμένη πίτα (πρασόπιτα ή χορτόπιτα ή κάτι τέτοιο). Από τα Τρίκαλα, την Καρδίτσα ή κάπου εκεί πέρα. Ύστερα σκέφτηκα να την αφήσω στο ψυγείο καμιά 25αριά ώρες να ξεπαγώσει κάπως. Ώστε να την βάλω σε ένα ταψάκι σήμερα, να το λαδώσω λίγο και να την ψήσω. Αυτήν τη στιγμή, περιμένοντας τον φούρνο να προθερμανθεί, προσπαθώντας μάταια να μην σκέφτομαι σε τι κατάσταση μπήκε η άψητη πίτα στο ταψί, πολλές σκέψεις τρυπάνε το μυαλό μου:

α) να πάω στον μοναδικό άνθρωπο στη Γη που μπορεί να νιώσει τι νιώθω, τον @sstav, να βλέπουμε μαζί σε ατέλειωτα ρηπλέυ, εκατομμύρια Βραζιλιάνους να αποθεώνουν υστερικά τον Άμπελ με το Λιμπερταδόρες αγκαλιά.

β) να πάω στην ηλεκτρική κουζίνα του @Lakisss να του ψήσω μερικούς καφέδες στο μπρίκι. Μεγαλύτερη επιτυχία είχα με το μπρίκι και το μάτι παρά με την πίτα.

γ) να μαχαιρώσω τον Μπέρτσεν, τον Πέτα, τον Χόντα, τον Σάιμον μήπως μου κατέβει μισό βαθμό η πίεση.

δ) να φάω το γλαστράκι του Αρχηγού με γαρνιτούρα διαλεγμένη από τον Γιάγκο. Κάνα ωμό παντζάρι, ιπποφαές, σοκολάτα από σίκαλη, κρέας από σπανάκι

Όλα τα κατεψυγμένα δεν θέλουν απόψυξη. Ειδικά αυτά που έχουν φύλλο, ζύμη ή κάτι παρόμοιο.

Πες και ποια πήρες μιας και ανέφερες Τρίκαλα...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.