Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

πριν 18 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Homemade pizza σήμερα.

IMG_20210328_153632.jpgIMG_20210328_153646.jpgIMG_20210328_153706.jpg

 

Χρησιμοποιήθηκε η μαντεμένια πλάκα που αγόρασε και η @karmen1983. Πάρα πολύ καλή δουλειά, η pizza είναι από το thepizzaproject και η σαλτσούλα μία του Πετρετζατζίκη. Εξαιρετική γενικώς.

  Reveal hidden contents

ΥΓ: Οι φώτο πάρθηκαν αφού ξεκίνησε το φάγωμα :hehe: Ως συνήθως, με τα μούτρα :bleh: 

 

ΩΝΑΣΟΥΓΑ..

ΜΑΚΑΙΡΩΣΕΙ ΕΣΕΝΑ, ΠΡΟΣΕΧΕΙ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά δεν είπα τίποτα, γιατί περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα πίτσα λαχανικών.

 

Αλλά, αφού ξαναέρχεται στην επιφάνεια με full caps, να ρωτήσω... τρώτε κι άλλοι την πίτσα με τον μισό Μπαρμπαστάθη επάνω; Μπορεί να είμαι προκατειλημμένος γιατί η πράσινη πιπεριά μου είναι λίγο δύσπεπτη, αλλά μου έχει μείνει η περιέργεια!

 

Μπράβο για το ζυμάρι, πάντως. Φαίνεται εξαιρετικό!

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, acct said:

Αρχικά δεν είπα τίποτα, γιατί περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα πίτσα λαχανικών.

 

Αλλά, αφού ξαναέρχεται στην επιφάνεια με full caps, να ρωτήσω... τρώτε κι άλλοι την πίτσα με τον μισό Μπαρμπαστάθη επάνω; Μπορεί να είμαι προκατειλημμένος γιατί η πράσινη πιπεριά μου είναι λίγο δύσπεπτη, αλλά μου έχει μείνει η περιέργεια!

 

Μπράβο για το ζυμάρι, πάντως. Φαίνεται εξαιρετικό!

Αν και ειμαι φαν των λιγων υλικών..ενα μανιταρακι και μια ψιλοκομένη πιπερια την θελεις.

Πλεον αρχιζω και κοβω τα αλλαντικα (ξερω ειμαι για thread βαν). Τυρι-μανιταρια-πιπερια-ντοματα.

Μην ξεχνας οτι στην οριτζιναλ ιταλική βοσκας βασιλικο...

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, akilleas said:

Όλα τα κατεψυγμένα δεν θέλουν απόψυξη. Ειδικά αυτά που έχουν φύλλο, ζύμη ή κάτι παρόμοιο.

Πες και ποια πήρες μιας και ανέφερες Τρίκαλα...


Ε ναι, είχα τη φαεινή ιδέα να ρωτήσω άλλο άτομο, ήταν σε στυλ χειροποίητη. Δεν έγινε καλή φυσικά έτσι όπως το χειρίστηκα, τουλάχιστον τρωγόταν, δεν πετάχτηκε.
Την αγόρασα από ένα κατάστημα με γαλακτοκομικά, οικογ. Γαϊτανίδη το κατάστημα, έχει μερικά σημεία πώλησης στην Αττική, από Καρδίτσα τα γαλακτοκομικά τους, η πίτα νομίζω από κάποιον συνεταιρισμό γυναικών από περιοχή των Τρικάλων. 

Το φύλλο της, στα σημεία που πέτυχε το ψήσιμο, ήταν αρκετά καλό, θα ξαναδοκιμαζα.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, GeorgeVasil said:

Αν και ειμαι φαν των λιγων υλικών..ενα μανιταρακι και μια ψιλοκομένη πιπερια την θελεις.

Πλεον αρχιζω και κοβω τα αλλαντικα (ξερω ειμαι για thread βαν). Τυρι-μανιταρια-πιπερια-ντοματα.

Μην ξεχνας οτι στην οριτζιναλ ιταλική βοσκας βασιλικο...

 

Το μανιτάρι είναι μύκητας. Και ο βασιλικός μυρωδικό. Ο τελευταίος που τόλμησε να βάλει την πιπεριά στην ίδια κατηγορία με τέτοια βρώσιμα υλικά παίζει να ήταν ο Τζίμι Χόφα. Άντε, να συνετίζεστε, γιατί ξεφεύγει η κατάσταση! ?

 

Πλάκα-πλάκα, στην Ιταλία έχω φάει την καλύτερη και τη χειρότερη πίτσα στη ζωή μου, οπότε το "ορίτζιναλ" δε σημαίνει οπωσδήποτε και καλό.

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, acct said:

γιατί η πράσινη πιπεριά μου είναι λίγο δύσπεπτη, αλλά μου έχει μείνει η περιέργεια!


παλιά παράγγελνα με πιπεριά. Για τον λόγο που γράφεις εδώ και πολλά χρόνια δεν την πολυθέλω στην πίτσα. Μπορεί και να την βγάλω, μπορώ νατην φάω όμως αν χρειαστεί.
Δεν θέλω πολλή πρασινάδα σε πίτσες. Μου αρέσει που και που με κρεμμύδι, δοκιμάζω αν με πιάσουν τύψεις με αγκινάρα, το σύνηθες που ζητώ αλλά όχι πάντα είναι μανιτάρια.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πιπεριά, ελιές, κρεμμυδι, ντομάτα (εκτός της σάλτσας). Οτι πρέπει... για την κυρά. Εγω παιζω σταθερα σε μπέικον με μανιταρια φρεσκα...και στο τσακιρ κέφι ριχνω και καμιά ελίτσα...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Αρχικά δεν είπα τίποτα, γιατί περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα πίτσα λαχανικών.

 

Αλλά, αφού ξαναέρχεται στην επιφάνεια με full caps, να ρωτήσω... τρώτε κι άλλοι την πίτσα με τον μισό Μπαρμπαστάθη επάνω; Μπορεί να είμαι προκατειλημμένος γιατί η πράσινη πιπεριά μου είναι λίγο δύσπεπτη, αλλά μου έχει μείνει η περιέργεια!

 

Μπράβο για το ζυμάρι, πάντως. Φαίνεται εξαιρετικό!

Το ζυμάρι ήταν φανταστικό.

Η πιπεριά δεν είναι τόση πολλή όση νομίζεις. Σε 2 πίτσες μεσαίου μεγέθους (σκέψου ένα πιάτο μεγάλο του ΙΚΕΑ ξέρω γω), ήταν 1 πράσινη και 1 κόκκινη, απλά ψιλοκομμένες.

 

πριν 4 ώρες, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Αν και ειμαι φαν των λιγων υλικών..ενα μανιταρακι και μια ψιλοκομένη πιπερια την θελεις.

Πλεον αρχιζω και κοβω τα αλλαντικα (ξερω ειμαι για thread βαν). Τυρι-μανιταρια-πιπερια-ντοματα.

Μην ξεχνας οτι στην οριτζιναλ ιταλική βοσκας βασιλικο...

Αν δν ήταν η @Olianna που δεν τρώει μανιτάρια, θα είχε. Στις 2 επόμενες, η μία μάλλον θα έχει και μανιταράκι :p 

Το κρεμμύδι μου αρέσει στην πίτσα, αλλά προσπαθώ να είναι όσο το δυνατόν πιο "καθαρή" 

 

@acct πρόσεχε λόγια σου γιατί θα έρθει πίτσα με ανανά από τον @honda22 :bleh: 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

 

you_have_no_power_here.mp4

 

Είχα γράψει "καλύτερα να έβαζες ανανά" και το έσβησα. Αλλά το εννοούσα! ?

Α; Να, να :

:bleh: 

Μόνο αυτό μπορώ να πω για τον ανανά στην πίτσα :hehe: 

Ντάξει, εναλλακτικά μπορεί να παλεύεται, αλλά δεν θα βάλω ποτέ :D 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, salde said:


Ε ναι, είχα τη φαεινή ιδέα να ρωτήσω άλλο άτομο, ήταν σε στυλ χειροποίητη. Δεν έγινε καλή φυσικά έτσι όπως το χειρίστηκα, τουλάχιστον τρωγόταν, δεν πετάχτηκε.
Την αγόρασα από ένα κατάστημα με γαλακτοκομικά, οικογ. Γαϊτανίδη το κατάστημα, έχει μερικά σημεία πώλησης στην Αττική, από Καρδίτσα τα γαλακτοκομικά τους, η πίτα νομίζω από κάποιον συνεταιρισμό γυναικών από περιοχή των Τρικάλων. 

Το φύλλο της, στα σημεία που πέτυχε το ψήσιμο, ήταν αρκετά καλό, θα ξαναδοκιμαζα.

Αυτός ο συνεταιρισμός γυναικών φτιάχνει εξαιρετικές πίτες.

Είναι όλα χειροποίητα και στον χώρο παραγωγής είναι πεντακάθαρα.

Και επειδή οι συνεταιρισμοί δύσκολα τα βρίσκουν για καιρό μαζί, πλέον είναι δύο εργαστήρια ίδιων προδιαγραφών

 

TRIKALINIZYMI.GR

Σύγχρονη βιοτεχνία παρασκευής χειροποίητων, κατεψυγμένων...

 

 

 

Εγώ προτιμώ τον πρώτο.

Όπου τις βρίσκετε, να τις προτιμάτε.

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

τρώτε κι άλλοι την πίτσα με τον μισό Μπαρμπαστάθη επάνω;

Μακαιρώσει εσένα γκια αυτά που γκράφεις. Κανόνισε.

Πλέον, δεν αντέχω τ' αλλαντικά στην πίτσα. Τυράκι, καλής ποιότητας κέτσαπ, πιπεριά, μανιτάρια, ρίγανη τριμμένη.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Μακαιρώσει εσένα γκια αυτά που γκράφεις. Κανόνισε.

Πλέον, δεν αντέχω τ' αλλαντικά στην πίτσα. Τυράκι, καλής ποιότητας κέτσαπ, πιπεριά, μανιτάρια, ρίγανη τριμμένη.

Τα αλλαντικά στην πίτσα από έξω κυρίως , ούτε εγώ. Αν και συνήθως, στην σπιτική, φτιάχνουμε και μια με τυριά και ίσως κρεμμύδι 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αππρουβντ το φαΐ. Μπορώ! Η τύπισσα κι οι τύποι που εμφανίζονται να τρώνε είναι φάκε νιουζ, δεν παίζει να τρως τέτοια και να μείνεις στα κιλά τους. Η τυπισσα είναι σχεδόν βήγκανη από κιλά. Σε κάνα mall στο Τέχας, εκεί που πουλάνε τα ΧΧΧΧΧL elephant size, εκεί θα συναντήσεις τους θαμώνες της ταβέρνας.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

αππρουβντ το φαΐ. Μπορώ! Η τύπισσα κι οι τύποι που εμφανίζονται να τρώνε είναι φάκε νιουζ, δεν παίζει να τρως τέτοια και να μείνεις στα κιλά τους. Η τυπισσα είναι σχεδόν βήγκανη από κιλά. Σε κάνα mall στο Τέχας, εκεί που πουλάνε τα ΧΧΧΧΧL elephant size, εκεί θα συναντήσεις τους θαμώνες της ταβέρνας.

Σταμάτη παρ το αλλιώς, έχει ψηλά πεζοδρόμια εδώ θα καταστρέψεις τις ζάντες 

1 Δεν έχει σημασία τι θα φας, αν δεν υπερβαίνεις τις θερμίδες που καταναλώνεις δεν παχαίνεις

2 Το αίσθημα του χορτασμού που δίνει η πρωτεΐνη και ιδικά το κρέας δεν το φτάνουν οι υδρογονάνθρακες *

Άλλα από κάποιον που αγοράζει κατεψυγμένες πίτες που έχουν μέσα «κάτι τέτοιο» και φτιάχνονται «κάπου εκεί» είναι αναμενόμενο να τα μπερδεύει : P

Καμένος*

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.