Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Αχ ! ! !

Τι μου θυμίζετε τώρα!

Λοιπόν, εικόνα:

Ξαμολημένοι πιτσιρικάδες στη θάλασσα από το πρωί, έχει πάει 2 το μεσημέρι και κάποια στιγμή

η δίψα μας νικάει!

Κούρσα των 100 μέτρων πάνω στη καυτή άμμο, με ενδιάμεσα διαλείμματα στα οποία σκάβουμε με τα πόδια

μανιωδώς λακουβίτσες για να πατήσουν οι τσουρουφλισμένες πατούσες, σε πιο δροσερή άμμο!

Καβαλάμε το σεπέρι (ο αμμόλοφος που χωρίζει τα περβόλια και τα σπίτια από το γιαλό στη Κρήτη) και φτάνουμε 

ευτυχείς και ξεγλωσσιασμένοι σπίτι !

Όπου πάνω στο τραπέζι της κουζίνας, παίρνει -από κάνα δυο ώρες-  τις ανάσες της  μια ταψάρα με γεμιστά !

Και γεμιστά όχι ότι κι ότι, αλλά αυτά που μάζευες με το χέρι σου από περβόλι σου, πριν από 50+ χρόνια !

 

Επίθεση ομαδόν, κατ' αρχήν στους κολοκυθανθούς που είναι σφηνωμένοι ανάμεσα στα άλλα γεμιστά !

Και .......

τι να πω...........

Ε Υ Τ Υ Χ Ι Α  !  !   !   ! :D

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

.....

Όπου πάνω στο τραπέζι της κουζίνας, παίρνει -από κάνα δυο ώρες-  τις ανάσες της  μια ταψάρα με γεμιστά !

Και γεμιστά όχι ότι κι ότι, αλλά αυτά που μάζευες με το χέρι σου από περβόλι σου, πριν από 50+ χρόνια !

 

Επίθεση ομαδόν, κατ' αρχήν στους κολοκυθανθούς που είναι σφηνωμένοι ανάμεσα στα άλλα γεμιστά !

Και .......

τι να πω...........

Ε Υ Τ Υ Χ Ι Α  !  !   !   ! :D

 

και να είναι από ξυλόφουρνο....έχω την ωραιότερη γευστική ανάμνηση από τα γεμιστά της θείας μου 30 χρόνια πριν στο χωριό μου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευτυχως χωνευω μιση γιγας ( ροκα - μανιταρια - λουκανικο )  απο  nonna edda αυτη τη στιγμη. 

 

γενικα παντως *puts on flamesuit* δεν τρελενομαι για τυροπιτα, πιο πολυ εκανα like για την επιλογη του ανθοτυρου και του φυλλου  :) 

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

E, E, Eρχεται!!!!

 

Με  @chroma @ Kozi's Μελίσσια (click για μεγαλύτερη απόλαυση) :

 

 

Ceasar's Salad

 

20150609_160547_th_zpsdwcbeinl.jpg

 

 

 

 

Kozi's Burger (με γεμιστό μπιφτέκι)

 

20150609_161834_th_zpsfonvuk8l.jpg

 

 

 

Kozi's Burger (Semi-Close-up)

 

 

20150609_161843_th_zpskxkjtdrq.jpg

 

 

Americano Burger (Classic)

 

20150609_161935_th_zpstdtvcubg.jpg

 

 

 

Το πλάνο ήταν να φάμε χωρίς να σκάσουμε, οπότε και αφήσαμε τις πατάτες (αν και ήταν καλές) και όντως έτσι έγινε.

 

Λαχταριστό, χωρίς κανένα βαρυστομάχιασμα και μπιφτέκι ζουμερό και νόστιμο.

 

Στο τραπέζι υπήρξε και ένα Μανιτάρι Portobello γεμιστό με τυρί και chuttney. Εμένα είναι το αγαπημένο μου, νομίζω και στον chroma άρεσε εξίσου.

 

P.S. : Το αρχικό σατανικό πλάνο ήταν να ανέβουν οι φωτό κατά τις 23:30-24:00 για 100% επιτυχία στα σάλια και τις "ευχές"....

ΑΚΟΥΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΜΕ????????

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα κατασκευής με χαλάει λίγο. Δηλαδή το ότι το μπιφτέκι είναι πολύ μικρότερο σε διάμετρο από το ψωμάκι. Θα το ήθελα σε διάμετρο ίδιο με το ψωμάκι και πιο λεπτό. (για να έχει το ίδιο βάρος)

Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα κατασκευής με χαλάει λίγο. Δηλαδή το ότι το μπιφτέκι είναι πολύ μικρότερο σε διάμετρο από το ψωμάκι. Θα το ήθελα σε διάμετρο ίδιο με το ψωμάκι και πιο λεπτό. (για να έχει το ίδιο βάρος)

Όταν το ζουλήξεις, γίνεται ακριβώς όπως το θέλεις - πιο χαμηλό και πιο φαρδύ :)

Link to comment
Share on other sites

έχω πάει και εγώ στο Kozi. εγώ πήρα μοσχαρίσια μπριζόλα. δεν θα την ξαναέπαιρνα. δεν ξέρω απο ποιο κομμάτι του ζώου ήταν, γιατί ήταν τίγκα στο λίπος και μιας και εγώ την τρώω medium προς rare έβρισκα πολλά κομμάτια λίπους που ήταν τσιχλέ. μου χάλασε όλο το πιάτο. το άλλο που με χάλασε ήταν το υφάκι του προσωπικού πολυ ανωτερίλα κιέτσι. γενικά το βρήκα υπερεκτιμημένο και υπερκοστολογιμένο 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.